VOOR HET KIND De eerlijke inbreker Vakvereenigingsleiders uit Duitschland teruggekeerd RUBRIEK VAN OOM BOB 3 Leuke grapjes voor vrije oogenblikken Afscheidsavond in Dusseldorf De Kansel afkondiging Peenen mogen niet vervoederd worden Engelsche bommen VERKOOPINQEN Amersfoort Baarn Woudenberg r „UIT EIGEN PEN" BRIEFWISSELING Wenken, ook voor U Ze BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940 De heer De Bruijn vertolkte den dank der deelnemers aan de studiereis 'e-GRAVENHAGE. (A.N.P.). - De Nederlandsche vakvereeniffingslei- ders, die op uitnoodiping van hel Duitsche arbeidsfront een studiereis door Duitschland hebben gemaakt, zijn gisteravond in het vaderland te ruggekeerd. Na het bezoek, dat zij het afgeloopen weekeinde aan Neurenberg en München brachten, reisden zij Maandag j.l. naar Keulen, waar het gezelschap laat in den avond arriveerde. Den volgenden mor gen werd de tocht voortgezet naar Dus seldorf. waar de Nederlandsche gasten op de bekende Henkel-Persilwerke door de leiding van het Duitsche arbeidsfront in de Gau Dusseldorf hijzonder gastvrij werden ontvangen. Een bezichtiging van dit, op sociaal gebied, modelbedrijf vormde de hoofdschotel van dezen dag. In het. Gemeinschaff6haus van het Duitsche arbeidsfront in de Gau Dussel dorf hebben de Nederlanders 's avonds afscheid van hun gastheeren genomen. Dankrede van den heer De Bruijn Tijdens het diner, waaraan ook ver scheidene Duitsche autoriteiten deelna men, vertolkte de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.K. Werkliedenver bond, de gevoelens van erkentelijkheid der Nederlanders jegens het Duitsche arbeidsfront voor de interessante leerrijke excursie en de hartelijke ont vangst. waarhij hij zich in het bijzon der richtte tot de twee leiders der ex cursie, de heereri Strathmann en Böt- tichar. Nu het oogenblik gekomen is zoo zeide hij dat onze reis door Duitsch land „November 1940" ten einde loopt en wij onzen vaderlandschen bodem weer zullen betreden/hebben wij Neder landers de behoefte een kort woord te spreken. Het zal zijn een woord van er kentelijkheid jegens de heeren Bötticher en Strathmann die zich gedurende deaf geloopen 12 dag.-n buitengewoon heb ben ingespannen om het ons zoo pret tig mogelijk te maken. Gemeenschapsgeest Het doel van deze reis was, dat wij het nieuwe Duitschland zouden leeren ken nen. Dit doel Is interessant, omdat ve len van ons het Duitschland van voor 1933 kenden. Verschillende sociale en' culfureele instellingen waren ons door de in het eigen land bestaande, niet ge heel vreeijid. Een voor een land beslis send element ia de gemeenschapsgeest van het bcdrijfepersoneel. Dit is mij vooral in deze dagen cfxiidclijk gewor den zoo zeide spreker. De tijd is te kort geweest om persoonlijk te consta- teeren, dat deze geest van hroederschap en kameraadschap reeds tot in de lagen van het werkende volk is doorgedron gen. Na alles, wat wij hebben gehoord, mag worden aangenomen, dat deze geest doorgewerkt is. In ieder geval is de grondslag van het sociaal-economi sche leven natuurlijk en gezond. Daar op is- een levensvatbare gemeenschap te bouwen. Dat wij ons daarover verheugen zoo ging de heer de Bruijn verder zal hem. die de sociale geschiedenis van ons land kent, niet verwonderen. Het stemt ons tevreden, dat wij van het Duitsche arbeidsfront de gelegen heid hebben gekregen, met dozen in de practijk gebrachten, goeden, gezonden en socialen geest kennis te maken. Als tastbaar bewijs van dankbaarheid Jegens de heeren Bötticher en Strath mann. overhandigde spreker een boek over de werken van Rubens en Brueg hel, welke een beeld geven van de zoo rijke cultuur van ons volk. En tenslotte, aldus spreker, moge deze studiereis en uwe zorgen er toe bijdra gen dat de verhouding tusschen onze beide volken en landen zich normaal. gezond en vrjpndschapelijk zal ontwik kelen. De leiders van de Nederlandsche vakvereenigingen zullen gaarne aan deze taak hun medewerking geven. Even gaarne willen wij deze gelegen heid benutten om de leiders van het Duitsche arbeidsfront hartelijk tot een tegenbezoek uit te noodigen. De heeren Strathmann en Bötticher hebben hierna met, enkele vriendelijke woorden voor de hun aangeboden ge schenken bedankt. Met een gezellig samenzijn werd de avond en daarmede de 12-daagsche stu diereis besloten. 's GRAVENHAGE. 21 November. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vifischerij is behoudens ontheffing inet ingang van heden het vervoedcren en doen vervoederen van alle roode bos-, breek- en bewaarpeen verboden. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. (A.N.P.) - In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben Engelsche vliegers ge tracht ons land op verschillende plaat sen met bommen te bestoken. Van de uitgeworpen bommen kwamen de mees ts echter in het vrije veld tereeht. zoo dat zij weinig resultaat opleverden. Slechts kreeg een twaalftal woonhuizen dakschade door brandbommen of gra naatscherven, terwijl voorts een schuur uitbrandde en twee andere schuren werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken zijn gelukkig niet te betreuren. Een Duitsche verklaring 's GRAVENHAGE, 21 Nov. (A.N.P.) Kort geleden werd van den kansel der Nederlandsche hervormde kerk de vol gende verklaring afgelezen: „Op verzoek van de algemecne sy node der Nede-rlandsohe hervormde kerk wordt aan de gemeente medege deeld, dat namens de navolgende pro- testantsche kerken in Nederland, te weten: 1. de Nederlandsche hervormde kerk, 2. de gereformeerde kerken. 3. de christelijk gereformeerde kerk, 4. de gereformeerde kerken in Neder land in hersteld verband. 5. de remonstrantsche broederschap, 6. de algemeene doopsgezinde socië teit. Een adres is gericht aan den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, in welk adres deze kerken eenparig uiting geven aan de ernstige bedenkingen, die zij uit be weegredenen van barmhartigheid en op gronden aan de Heilige Schrift, ont leend, koesteren tegen de onlangs uit gevaardigde voorschriften, waarbij de benoeming en bevordering van ambte naren en andere personen van jood- schen bloede, in Nederland wordt ver boden. met dringend verzoek aan den Rijkscommissaris te willen medewerken tot de intrekking van bovenbedoelde voorschriften." Nadien bleek, dat deze bekendmaking niet de instemming van al de genoem de kerkgenootschappen had. In „Evan gelie en Volk" waarin eenige critische artikelen inzake deze afkondiging ver schenen. werd medegedeeld, dat de de- putatiën der gereformeerde kerken voor correspondentie met de hooge overheid aan alle predikanten onder mededeeling van het aan den rijkscom missaris gedane verzoek hadden ver zocht geenerlei publicatie ter zake te doen. Eveneens deelde „Evangelie en Volk" mede. dat in de christelijke ge reformeerde kerk bij de desbetreffende deputaten de grootste verbazing over de bovenbedoelde afkondiging heerschte Heden werd van officieele zijde de aandacht gevestigd op een publicatie van prof. dr. H. H. Kuyper in de Heraut (der Gereformeerde Kerken), in welke prof. Kuyper publiceerde, dat de gere formeerde kerken niet tot kanselafkon diging waren overgegaan, wijl het in strijd is met, de diplomatische usantie om hangende een aan de overheid ge richt verzoek, aan dit verzoek publici teit te geven en voorts een dergelijke afkondiging licht als een manifestatie kan worden opgevat en dan bovendien nog-g-evaren voor hen, die dit afkondi gen. kan bevatten, welke ongewenscht zouden moeten geacht worden. Van Duitsche officieele zijde werd heden verklaard, dat deze mededee- lingen van prof. Kuyper, volkomen terecht waren en men van officieele zijde met verwijzing naar deze ver klaring hier alleen nog aan toe te voegen had. dat besluiten der over heid alp-- het onderhavige slechts na zorgvuldige voorbereiding worden genomen en er geen 6prake van kan zijn. dat men op verzoeken als hier een vermeld werd, zou kunnen ingaan. Het verzoek in quaestie moest ter zijde worden gelegd. Voorts werd nog medegedeeld, dat op het moment der kanselafkondiging het betreffende verzoek den Rijkscommis saris nog niet eens bereikt had. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 21 November. Koersen voor stortingen op 22 November 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9,87 Deensche kronen 36.40 Noorscha kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45Vk „De Valk" 26 November 3 uur. Vei ling van de huizen Schimmelpenninck- straat 12 en Weverssingel 31. „Concordia". 3 December 3 uur n.m. Verkooping van huizen Breestraat 36. 38. 40. 42. 44r46 en 48. 68 en 70. Tuin straat 4. Lageweg 19 en 1 perceel bouw land a. h. Hoevelaker Voetpad. Kasteel van Antwerpen. Laanstraat 57 27 Nov. 11 uur v.m. Verkooping van dub bel winkelhuis Boschstraat 2 en 2a; winkelhuis met twee woonhuizen Pomp straat 2—2a en 4: woonhuis Heemstra laan 43b en winkelhuis Gaslaan 61. Hotel De Pauw a. d. Eemnesserweg. 28 November. Verkooping van wei- en hooiland in de Drie Zielen en nabij de Oosterstraat. 11 uur. Hotel Groeneveld. 5 December 10 u. Verkooping van 70 perc. hakhout. Hotel de la Promenade, 10 Decem ber 2 uur nam. Verkooping van een woonhuis Eemnesserweg 90. „De Pyramide". 28 Nov. 11 uur v.m- Verkooping van perceelen bout en hoo rnen. De hele Zaterdagavond had Peter van Maasaen sommen zitten maken, maar geen er van kwam uit. Om negen uur riep moeder hem voor de thee en toen hij nog niet beneden kwam, stak zijn zusje haar hoofd om de deur vin zijn kamer en riep: „Toe Peter, kom je thee uitdrinken. Hij wordt helemaal koud!" i „Loesl" zei Peter, „kun jij die som men niet voor me maken? Ik begrijp er niets van." „Dank je. hartelijk", zei Loes. „som men maken is geen meisjeswerk. Vraag 't maar aan Theo Krijger, die zal je wel helpen." Peter knikte, ja, dat kon hij eigen lijk wel doen. Hij zou morgen vroeg op- stian en naar Theo gaan, want die ging Zondagsmorgens altijd een eind wandelen. Maar de volgende morgen ©liep Peter een gat in de dag en kwam pas laat aan 't ontbijt. Hij schrokte zijn boterham naar binnen, dronk zijn thee hilf uit en vloog de deur uit. Helaas was hij toch te laat, het dienstmeisje van Theo's ouders vertelde hem dat Theo al weg was. „Laat me dan even in zijn kimer, ik moet wat in zijn tas zoeken", zei Peter. Cato bromde iets en zei toen: „Veel zul je er niet in vinden, want er zit alleen maar dat boek met die gekleurde lan den in. „Alleen zijn atlas?" vroeg Peter teleurgesteld," nee houd die maar zelf, daar heb ik niet© 'ian" „Nou hoor, ik heb geen tijd meer, stap jij maar weer op", zei Cato en gooide de deur voor Peters neus dicht. Wat nu? Peter besloot een eindje rond te wandelen tot Theo terug was van zijn wandeling. Wie weet ontmoet te hij hem wel ergens. Mc*ar Peter was die morgen een echte pechvogel. Na uren rondgezworven te hebben, had h"j Theo nog niet gevonden. Het was in middels al één uur -geworden en Peter was weer terruggegaan naar Theo's huis. Besluiteloos stond hij voor het hekje van de achtertuin. Daar zag hij Pucky, de hond van zijn vriend. „Hallo Pucky, waar is de baas en waar is zijn sommenschrift?" vroeg Peter, maar op geen van beide vragen kreeg hij ant woord en zonder er bij na te denken wat hij deed .duwde Peter het hekje open, liep de tuin door, ging de keu kendeur binnen, waar niemand was en sloop naar boven, naar Theo's kamer tje. Maar op tafel lag niets, geen tas, geen boek, geen schrift. Beneden in de gang en in de vestibule was evenmin iets te zien. Maar in de studeerkamer van Theo's vader lag het schrift opengesla gen op tafel, met de zes sommen er netjes in geschreven. „Had ik maar een potlood en papier bij me" dacht Peter, „maar wat gek als ze me hier vinden. Weet je wat, ik neem het schrift even mee en hreng het over een half uurtje weer terug. Pucky je ver raadt me niet hoor! Ik kom straks weer terug." In het hele huis heerst* stilte ,er was blijkbaar geen mens thuis. Met 't sommenschrift in zijn hand holde Peter naar huis en belde. „Jon gen, waar blijf je toch", riep moeder, „we hebben allang gegeten en oom Chris heeft gevraagd of we vanmiddag een eindje nree gaan rijden. Hij komt direct voor met de wagen. Kom, haast je wat, oom houdt niet van wachten!'' Peter had nauwelijks tijd om te eten en zijn jas aan te schieten, toen was oom er al en in de auto. les krijgend "t chaufferen, vergat hij alles van de sommen en... van 't inbreken in een andersmans huis. Maar toen ze terug waren en Peter naar zijn kamer ging, bedacht hij vol schrik, dat hij de sommen nog moest inschrijven. Vlug greep hij zijn pen en kraste de sommen die hij niet gekend had over. „Morgen zal ik Theo 't schrift teruggeven en dan vertel ik hem alles", dacht hij. Maar toen het morgen was geworden lag Peter moe en koortsig in zijn bed en de dokter zei dat hij kou gevat had en in bed moest blijven. Minstens 5 da gen moest hij liggen en Theo hoorde alleen aan de deur hoe hét met zijn vriend ging. Daarop werd het Paasva- eantie en het werd dus half April voor dat de vrienden elkaar weer zagen. Peter had er erg tegenop gezien en in bed en in de vacantie had Ihïj dik wijls gepiekerd over het koopje dat hij Theo geleverd had. De eerste dag op school vertelde Peter zijn vriend alles, maar Theo zei: „Nu, ik heb op m'n kop gekregen hoor! Ik wist heel zeker dat k die sommen gemaakt had en ik be greep maar niet waar ik het schrift ge 'egd had. Maar ik heb 't allang verge ten, laten we er maar niet meer over spreken." Peter kon haast niets antwoorden, zo nankbaar was. hij. Dagen achter elkaar zon hij op iets dat hij voor Theo terug kon doen en de gelegenheid werd hem spoediger geboden dan hij dacht. Theo werd op zijn beurt ziek. maar veel erger dan Peter. Hij kreeg longont steking en het liet zich aanzien dat hij wekenlang thuis moest blijven. I-Iet re sultaat was dat hij heel wat miste van wat er op school behandeld werd. En nu deed Peter iets voor zijn vriend. Iedere avond zat hij laat op zijn kamertje en schreef alle diktaten. sommen en ande re dingen over in de schriften van zijn vriend, want Theo miste zo veel dat hij 't onmogelijk zou kunnen inhalen als hij weer op school was. Nu schreef Pe ter alles voor hem op en bracht hem de schriften, zodat Theo. toen hij wel op, maar nog niet naar buiten mocht, alles kon nakijken en leren. Als hij iets niet begreep, kwam Peter en legctc het hem uit. Peter had zodoende ihaast geen vrije tijd meer, want het betekende eigenlijk dat hij dubbel huiswerk had en boven dien nog als leraar optrad. Maar hij vond 't heel niet vervelend. Integendeel, hij vond het fijn dat, hij nu eindelijk zijn schuld 'aan zijn vriend kon afdoen. En toen Theo weer beter was en voor 't eerst op school kwam, stonden de leraren versteld over alles wat 'hij gedurende zijn thuiszijn gedaan had. Hij was zo goed als niet achter. „Dat heb ik aan Peter te danken!" vertélde Theo trots en Peter antwoord de op zijn beurt: „O, dat is niets, ik heb 't allang weer vergeten hoor! Laten we er niet, meer over spreken." Maar de vriendschap tussen de twee jongens was door dit alles nog hechter geworden en ware vriendschap is veel waard en brengt met zich mee dat je elkaar in alles helpt. Peter en Theo zijn altijd vrienden ge bleven en in hun latere leven hebben ze nog dikwijls gemerkt hoeveel ze aan elkaar hadden. Wat gaat het hardst? Als jullie hardloopt, wint meestal de gene met de lingste benen. Maar de vlugste loper is nog niets vergeleken bij sommige recordhouders in de die renwereld. Er zijn dieren die. vlugger lopen dan een fiets, auto of vliegmachi ne rijden of vliegen kan. Per seconde legt. af: de slak 0.001 me ter, een zwemmer ongeveer 1 meter, een paard (stapvoets) 1.6 nieter, een goede hardloper: 2.4 nieter en een schaatsenrijder 5.5 meter. Ëcn goede fietser rijdt ongeveer even hard op de wielerbaan. Postduiven leggen in één seconde ongeveer 20 meter af, miar ze worden'overtroffen door de zwaluwen, die 45 meter per seconde kunnen vlie gen. Toch is de zwaluw nog niet de snelste vogel. Maar hoe staat het nu met de snel heid van andere dingen? Een zware regendroppel komt elke seconde elf meter dichter bij de aarde. Dat is dus vlugger dan een frisse wind, die ge woonlijk 4 meter per seconde aflegt. Een flinke storm kan sneller zijn, soms 10 tot 12 meter per seconde. Nu nog iets over de snelheid van het geluid dat 330 meter per seconde in de lucht voorwaarts gaat. terwijl het in 't water vier keer zo vlug is. Het geluid verliest het echter van de electrische stroom, die bijna 13 km. per seconde af legt. en het zonlicht, dat het tot 300.000 kilometer per seconde brengt! V. Beste nichten en neven. HET kruisjesraadsel was deze keer moeilijk. Meestal als een van jullie zelf de raadsels maakt zijn ze aan de lastige kant. De meesten hebben er van gemaakt, wat ze konden, dus rekende ik het in die gevallen goed. De repetities zijn nu weer even op de achtergrond, want onze goede, oude Sint "bist de aandacht voorlopig. Zonnebloempje mag jullie nu eens over haar vacantie uitstapje vertellen, dus trek ik mij bescheiden terug. MIJN VACANTIE IN de vacantie zou ik met mijn tante, mijn nichtje Bruinoog en haar zus ter Riekje, naar Arnhem gaan. Mijn tante is verpleegster in Haarlem en was een weekje over. Toen wou ze met ons een paar dagen uitgaan. We zouden 's Maandagsmorgens om zeven uur weg gaan. Het was een heerlijke zomerdag. Ik was nog nooit zo vlug mijn bed uit geweest. Ik had van plezier haast niet kunnen slapen. Al heel gauw was ik aangekleed. Mjjn vader bracht ons naar het station. Daar zaten we in de trein. Toen we in Am- her- aankwamen, stonden mijn nichtje Dien- tje en mijn neefje Boelie ons al op te wach ten. Het was een heel eind naar huis. Toen we er waren gingen we gezellig koffie drin ken, na mijn oom en tante te hebben be groet. Toen we gegeten hadden, gingen naar het openluchtmuseum. Wat was het daar leuk! Allemaal oude hutten, waar je in mocht en molens. En gesnoept dat we hebben! We kwamen doodmoe thuis. By mjjn i en tante hadden ze een grote bouvier, Tjobbie genaamd. Die heb ik vaak uitgela ten. Wc sliepen die nacht heerlijk. De vol gende dag zijn we gezellig gaan stadten en hebben we taartjes gegeten bij Heek. 's Mid dags zijn we naar de bedriegertjes geweest, in het park Rosendaal. Er was ook een .ket tingbrug. Wat hebben we gelachen! We lie pen gewoon over een stenen vloertje en in eens begonnen er allemaal fonteintjes te spuiten. Dien en ik zijn er nog een paar keer doorgelopen en we waren «kletsnat. Wi zijn toen maar gauw naar huis gegaan. D_ volgende morgen zijn we nog even naar de Rynbrug geweest. En toen gingen we met zijn allen naar het station. Al spoedig zaten mijn tante, Bruinoog, Riekje en. ik in de trein. We hadden blaaskouwgom gekocht en toen ik thuis kwam, zat mijn gezicht vol zwarte vegen. Mijn moeder wist niet wat ze zag. Het was een heerlijke vacantie. Maar, aan alles komt een eind, zo ook aan deze prettige dagen. Zonnebloempje, 10 jaar. V 7 OETGANGERS, schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen WIELRIJDERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Juffrouw Snap. Met dergelijke werkjes moet je al vroeg beginnên, want die eisen nogal veel tijd, dunkt-mij. Ik zulke zelfgemaakte geschenken altijd erg aardig. Gelukkig dat de patiënt weer zo veel beter is. Buitenkind. Je geeft de moed nog niet zo vlug op en daarom heb je de oplos singen ook meestal goed. Je hebt gelijk wat de -komkommer 'betreft, er ontbrak een let ter aan. Zo langzamerhand ben jy zo bedre ven geworden in de raadselkundc, dat je voor het moeilijkste raadsel nog niet uit.de weg gaat. Pikkie Nou gat. Zo lang je op school bent mopper je er op, want dan denk je, dat je het erg zwaar hebt. Nu je echt aan het werk bent. zie je eerst wat een heerlijk leventje je toen had. Zo gaat het juffrouw Snip ook. maar dat beseft ze misschien ook niet. Je bent al vroeg aan het werk 's mor gens. Juffrouw Snip. ja nichtje, dat zijn nu weer de perikelen die aan het school leven verbonden zyn. Ik hoop, dat de cijfers meevallen, want het lijkt my' dat je wel flink werkt. Je bent dus beter in wiskunde dan in de' talen, dat gaat dikwijls zo. Ik ben nieuwsgierig naar de uitslag. Tom Mix, Op school zal je nu niet veel moeite hebbèn en met mooie cijfers voor de dag komen. Het was een ongezellig gehoor die sirene, die niet stoppen kon. 't Was niet ver van m;jn huis. Om deze tijd van het jaar kunnen wij geen hoge eisen stellen aan het weer en we moeten al dank baar zijn voor nu en dan een zonnetje. Tarzan. Dat tochtje was nu niet be paald vrolijk te noemen en dan kwam er nog zoveel pech by wat het weer en de fiets be treft. Maar je vader vond het natuurlijk wel erg gezellig dat je met hem mee ging. Lilliputter Zo heel erg laat was je niet eens deze week, als ik de brief Hier een experiment dat altijd veel verrassing baart. Je legt je réchter hand met de palm naar beneden stevig op je voorhoofd en vraagt nu een \an je vrienden om je hand bij 't gewricht vast te pakken en van je hoofd te trek ken. Hierbij is slechts één voorwaarde: je vriend mag niet groter zijn dan jij. Hij mag gerust sterker zijn; het is zelfs leuk om iemand te hebben die er trots op is 'dat hij zo sterk is. Je kunt genist met hem wedden; hjj zal er niet in sla gen je hand van je hoofd te krijgen. En nu moet hij eens proberen een rompbuiging te maken. Dat is niet moeilijk en hij zal waarschijnlijk met ge strekte knieën zijn vingertoppen bij de punten van zijn schoenen kunnen bren gen. Maar nu moet hij hetzelfde eens proberen als hij met zijn rug tegen de muur staat. Tot zijn grote verbazing zal hij merken dat hij zijn vingertoppen nau welijks tot aan zijn knieën kan krijgen, laat, staan tot aan de punten van zijn schoenen. Hoe hij 't ook probeert, 't zal hem niet lukken. Tot slot nog een kunstje om te zien of je handig bent .We houden een \-el papier voor ons voorhoofd en proberen zo onze naam op net papier te schrij ven. Eerst zullen we niet weten hoe te beginnen, maar na een tijdje zal het met veel moeite gaan en we zullen al denken dal we er heel wat van terecht hebben gebracht, Maar als we eens kij ken, zullen we niet weten wat we zien. Onze naam staat er in spiegelschrift op en dat is het eenige wat we ervan ter recht kunnen brengen. Woensdagmiddag maar voor 3 uur heb, zul je mij niet horen mopperen. Het lijkt mij toe. dat je geweten niet erg rustig is over je rapport. Nu je dit leest, is de week om, dus ben je van wat jij „gezeur" belieft te noemen af. Krullekopje. Je bent erg onge duldig kleine nicht. Zo dikwijls heb je de raadsels nog niet ingezonden. Heus, je wordt er op t\jd voor beloond. Over Sinterklaas is altijd wel 'iets te vertellen, het feest is niet zo ver meer af. Leergraag. Buitenlandse postzegels en ook Nederlandse zijn geheel en al uitver kocht. De meeste bonnen zyn trouwens ook afgelopen, zoals je zelf al zegt. Toen ik las over dat boek moest ik even lachen. Je schreef: „de wijkzuster werd overal heenge- st'uurd en dikwijls uitgescholen, het was prachtig." Je zult dat laatste niet zo bedoelen denk ik. Gelukkig dat op school alles zo naar wens gaat. Die borstplaatfuif lykt my' niet zo gek. Klautergraag. Je hebt er een heel werk aan gehad, doch nu is het ook klaar om geplaatst te worden. Ik denk. dat je de volgende week aan de beurt bent. Tien brieven lijken my rykelyk veel Klau tergraag, ik denk dat je wel een klein beetje overdreef. Ik vind het wat gezellig, dat je my zo trouw schryft. ipeenkruidje. Het is zooals je schryft. Zo'n Zondag kan altyd nog onple zieriger zyn. Verstandig; dat je het zo op neemt. Schrijf je my de volgende keer weer eens een „ouderwets" lange brief? P#oppenmoeke. Wat het vriendin netje betreft, zyn de berichten gelukkig gun stig. .Te zult het dus. niet zo heel lang meer zonder je kameraadje behoeven te stellen. De poppen hebben natuurlijk een plezierige dag gehad, er is zoveel notitie van ze genomen. Nufje. Geen wonder, dat je alle namen niet onthouden kunt, je hebt ook nog al een serie poppen. Ik hoop voor je, dat ze niet dikwijls met elkaar kibbelen, want dan zal het een huishouden van Jan Steen zyn. Sy'sje. Wat ben jy toch een verba zend flinke nicht. Ik vind het lang niet mis, wat je allemaal moest doen. Je hebt nr.tuurlyk ook nu en dan wel even met de baby gespeeld, want dat kwam je toe naar myn mening. Ik denk, dat je dat wel leuk zult vinden ook. Oranjepop. Waarom zou St. Nico- laas niet meer leven? Ik vermoed wel, dat hy dit jaar niet zo vrygev-ing zal zyn als andere jaren, want daarvoor zyn de tijden te slecht. Maar het moet al heel erg zyn, il hy z'n vsiendjes en vriendinnetjes hele maal vergeten." Viooltje. Prettig was het niet nichtje, maar wat kunnen wij er aan doen? Je hebt voor andere dingen zeker niet veel aandacht op het ogenblik? Probeer er maar zo weinig mogelijk aan te denken, dat is de beste raad die ik je kan geven. oef je. Dat is nog niet zo gek zeg. Je hebt er al eens slechter voor gestaan dacht ik. Heeft de repetitie beantwoord aan je verwachtingen! Je bent toch een echte waterrat, die mening kan niemand my be twisten, denk ik. P i n g u i n. Het zyn gekke schooltijden. Je waant je in luilekkerland, behalve de repetities natuurlijk. Je Kerstrapport zal wel meevallen vermoed ik. want ik heb van jou de indruk, dat je een flinke werker bent. Zonnebloempje. Ik geloof dat Jij het getroffen hebt met het boek. Het speelt natuurlijk in Indië en als ik my goed herin ner ben jy er ook geweest. Mooi zo Zonne— bloem, dat rapport van jou klinkt als een klok. Wat kan je al goed Frans sohryvety DE OPLOSSINGEN Krullekopje, met de woorden: dra, stuur, krullen, tafelblad, Krullekopje, kom kommer. scholen, aster, ada. Alle hout is nog geen timmerhout, met de woorden: au, eten> alleen, hoog, hut, tien. trimmen, Gerrit. De pry's is deze week voor; Leergraag. DE RAADSELS (Ingezonden door een nichtje) Gevraagd wordt een spreekwoord van 8 woorden en 29 letters. 27, 22, 26, 28 doet men om te leven. 4, 24, 28 vismand. 1, II, 12, 5, 28 plaats in de provincie Gro ningen. 3, 10, 6 nodig om naar school te gaan. 8, 4 tegenovergestelde van vloed. 23, 20, 21 een ander weord voor bron. 14. 17, 18, 19, 2, 16 doet men in thee en koffie. 9, 7, 15 afkorting voor Postdienst. 25, 18, 22, 20, 12 vloeistof maat. 13, 10, 15 aanwijzend voornaamwoord. 29 medeklinker. II. xxxxxxxxxxxxx Op de Kruislijnen komt de naam van een familielid. gevraagde woord. ander woord voor plotseling overval len. benauwde, angstige droom, iemand met dezelfde naam. gemakkelijk hulpmiddel tot het leren van iets. deel van een boek. een veekoek, groep van muzikanten, verdieping van een huis. schepsel, kookgereedschap. bevestiging. 5. 9. 12. 13. klinker. RUILHANDEL Nufje krygt nieuwe beekenbonnen. Boefje voor jou hetzelfde. Deze rubriek krimpt steeds meer in, daar de meeste bonnen niet meer geldig zyn. Voor zover nog aanwezig, worden de benodigde nog geruild. Hartelijk gegroet OOM BOB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8