Antonescu en Sturdza bij Hitier Personentrein ramt een goederentrein Opnieuw ontvangen Wol 100% ROOSEVELTS POLITIEKE ACTIVITEIT DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT LIMBURG Fa. DUIM BURGER DE EEMLANDER Zaterdag 23 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arniiemsche Poortwsl 2a 39e Jaargang No. 126 OokSlowaaksche premier naar Berlijn Staat van beleg in Turkije afgekondigd QESCHENKEN EXPOSITIE Fransch protest te Washington De fietsvlaggetjes van de Ned. Unie Vredesoproep gezamenlijk met den Paus? Verspreiding van de brochure Wagens met stroo in brand AMERIKAANSCHE ONDERDANEN in Hanoi gearresteerd Japonnen, Deux-pièces, rokken, blouses, alles tricot 100% wol. Nuttige St. Nicolaas geschenken AMERSroOMTSCH DAGBLAD iBONNthiENTSPRIJi per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; week i«nd 0.65: per I 0 15 Binnenland traoct per post per 3 maanden 285 Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 \;iJS DER AiltLiiïiL.iicN vaD 1—4 regels 11.05 mei inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer I 0-25. Liefdadigheids-advertentiën voor de dell! van den prijs Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cènt. elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN22 November (DN.B) De Fiihrer heeft vanmiddag in de nieuwe rijkskanselarij in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescu en den Róè- mèenschen minister van buitenlandsche zaken. Prins Sturdza voor eèn vrfi lang durig onderhoud ontvangen. Een aldeeling van de S.S -lijfwacht bewees bij den aankomst en het vertrek de militaire eerbewijzen De Roemeensche staatsleider Antonescu heeft hedenochtend bij het gedenktee- ken voor de gesneuvelden in den wereldoorlog een krans neèrgelegd. .In ziin gevolg bevonden zich de minister van buitenlandschezaken. Sturdza en de Roemeensche ge zant. Een compagnie van het eerewachthataljon bracht de eerbewijzen. De Fiihrer heeft vanmiddag n de nieuwe riikskunselarij den nieuw benoemden koninklijk Roemeenschen gezant Constantin C.reciann ontvangen vóór het overhan digen van zijn geloofsbrieven In aansluiting hierop heeft Hitier den koninklijk Roe meenschen gezant met een sneciaie missie Valer Pop ontvangen- Een af deeling der S.S.-liifwacht bracht bij den aankomst en het vertrek der diplomaten de militaire eerbewijzen. BERLIJN. 23 Nov. (D.N.B.). Ter eere van den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescu en den Roemeen schen minister van buitenlandsche ken prins Sturdza heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Vrij dagavond in het hotel Adlon een receptie gegeven, waarop ook de overige leden van de Roemeensche delegatie, de Roe meensche gezant te Berlijn Greciani met de léden van het. gezantschap, staatsse cretaris Dimitriuc en dé gezant Valer Pop, dié beiden met een bijzondere miésie te Bèrljjn vertoeven, aanwezig warén. Ook de Japansche ambassadeur té Berlijn. Koeroesoe. de Ilaliaansche am bassadeur Buti, die op het. oogenhlik te Berlijn vertoeft, de Hongaarsche gezant Sztojay en de Italiaansche zaakgelastig de Zamboni waren tegenwoordig. Van Duitsche zijde waren aanwezig: generaal-veldmaarschaik Keitel, rijks- organisatieleideb dr. Lev. rij'Ksleider Bouhler rijk6perschef dr Dietrich, rijks minister dr. Lammers. staatsminister dr. Meissner. staatssecretaris von Weizsaec- ker. ambassadeur Ritter chef der Örd- nungspolizei. generaal Daluege, S. S. Obcrgruppenfuehrer Hoissmeyer. staats secretaris Bohle. staatssecretaris Kepp- ler. S. S. Ohergruppenfueher I^orenz. ge neraal der artillerie Jodel en andere ver tegenwoordigers van staat, partij en weer ni acht. Het bezoek van den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescu, en de Roemeensche minister van buitenland sche zaken Sturdza zal tot Zondag du ren. Dit bezoek van de leiders van het nieuwè Roemenië, dat volgens het. woord van Antonescu „besloten heeft tot het einde toe met de snil te marcheeren" staat als zoodanig ongetwijfeld op een ander niveau dan de ontmoeting te Wee- nen met de Hongaarsche staatslieden, waarbij Hnngarijp tot het. driemogend- hedenpact toetrad. Het bezoek zal even wel organisch in de diplomatieke ont wikkeling der laatste uagen en weken Ingeschakeld-kunnen worden, welke ont wikkeling gekenmerkt wordt, door hel zoeken van concrete realiseeringen van de nieuwe ordeningsgedachte van Span je tot in het Verre Oosten. Van bevoegde zijde worden geen aan wijzingen gegeven. da+ het Roemeen sche bezoek een speciaal feit in deze diplomatieke ontwikkeling zal vormen. Wel is echter van bevoegde zijde Hon garije aangeduid als ..de eerste Zuid- Oost-Europeesche staat", die tot het drie- mogendhedenpact is toegetreden. Dit wettigt het. vermoeden, dat in het ge noemde deel van F.uropa verdere poli tieke beslissingen verwacht zullen wor den. In het kader van deze ontwikkeling In Zuid-Oost-Europa heeft men te Berlijn ook met bevrediging van de verklarin gen in de Rulgaarsrhe Sohranje kennis genomen, dip aan de Duitsrh-Rnlgaar sche vriendschap gewijd waren. De Bul gaarsche vprklaring. dat deze vriend schap, die reeds lang haar hechtheid bewezpn heeft, ook de Bnlcaarsche buitenlandsche polities kenmerkt, be wijst. zoo zeet men te Berliin. dat ook het standpunt van Bulgarije met de grondbeginselen van hét vernieuwde continent in overeenstemming is. Minister Tuka naar Duitschland PRESSBURG. 22 Nov. (D.N.B.) - Het officieele Slowaakschè persbureau be richt: De rijksreeeering heeft den voorzitter der regeering en minister van buiten landsche zaken, dr Adalbert Tuka. to' een officieel bezoek aan Berliin uitire noodigd. Dr. Tuka zal met ziin eezel schap Zaterdag 23 November naar Ber liin vertrekken Volgens een officieel Slowaaksch com- munioué zal de Slowaakeche minister president en minister van buitenland sche zaken. dr. Tnka. oj z.iin reis naar Berliin vprgpz.pld worden door den F>ro- pagandachef Karl Morcasch. den per soonlijken adiudant van den minister- pr?6ident Farkas, gezanschapsraad ing. Mracnar. en dpn chef van het protocol Radlinky. In een officieus Slowaaksch perscom mentaar wordt gezegd: Dp reis van Tuka naar Berlijn is een bevestiging van de door de nationaal-socialistische leiding van den Slpvvaakschen staat ingeslagen politiek van oprechte vriendschap jegens het Duitsche Rijk en zijn leider, den schutspatroon van den Slowaakschen staat Geheel Slowakije, dat slechts één verlangen heeft, volgens de door Adolf Hitler verkondigde beginselen vrij en zelfstandig in een Europa der gerechtig heid te leven, begeleidt den minister president en minister van buitenland sche zaken. dr. Tuka. op déze reis met geestdrift en vreugdevolle verwachting. ANKARA, 23 Nov. (Stefani). De Turksche ministerraad heeft den staat van beleg uitgevaardigd voor den duur van een maand in de districten Istanboel, Cirklareli, Edirne, Tekirdag, Canakkale en Kokaeli. Nader wordt gemeld, dat de comman dant der gendarmerie te Istanboel be noemd is tot plaatselijk commandant gedurende den staat, van beleg. Voorts wijst men er op,<iat deze maatregel, even als die der verduistering, een onderdeel vormt van de voorzorgsmaatregelen, welke genomen worden in verband met den internationalen toestand. Vandaag zullen nieuwe beperkingen van kracht worden. Het zal bijv. niet meer mogelijk zijn benzine te verkrijgen, uitgezonderd voor d? ambassades en de consulaten. De taxi's zullen tot de helft beperkt worden. MODELHUIS HsI.V. ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT TELEF. 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK WASHINGTON, 23 Nov. (D.N.B.). - De Fransche regeering. heeft, naar de Associated Press uit Fort de France Martinique) meldt. Vrijdag bij het Amerikaansche departement van bui- tènlandsche zaken geprotesteerd tegen de financieele blokkeering vin Marti nique door de Vereenigde Staten. In dit protest zou van de regeering te Was hington geëi6cht worden, dat zij zich duidelijk uitspreekt ten aanzien van de handelsbetrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en Martinique. De Ame rikaansche financieele blokkade, zoo wordt-in dit vërbind vertier gezegd, is vooral gericht tegen de suikerplanters op Martinique. Amerikaansche firma's weigeren verder om vleeech. leder, meel en textielgoederen naar Martini que te sturen, zoodat aldaar reeds een merkbaar tekort aan deze goéderen is ontstaan. doen Uw voetenT Omdat ze zich weergazond e» krachtig gevoelen na behandeling de» ÜW IANGE5T8AAT 56 TEL.3IIÖ PEDICURE £n MASSAGE De Duitscihs ambassadeur von Pa pen is per vliegtuig uit Berlijn terug gekeerd. Op de vraag of hij voorstel lén-van zijn regeering meebracht voor de Turksche regeerine, ant woordde von Papen, dat elke diplo maat, die uit zijn land terugkeert, altijd mededeelingen te doen heeft. Dè te Delft opgemaakte processen-verbaal zijn ingetrokken Een dezer dagen heeft de politie te Delft tegen twee personen pro- ces-vèrbaal opgemaakt wegens het voeren van een fietsvlag van De Nederlandsche Unie. Het gold hier een proefverbaal, teneinde op korten termijn een uitspraak te verkrijgen over de vraag, of het voeren van genoemde vlag een inbreuk vormde op het uniform verbod. Van de zijde van De Nederland sche Unie deelt men ons thans mede. dat bedoelde processen-ver baal zijn ingetrokken en dat niet tot vervolging zal worden overge gaan. NEW YORK, 23 Nov. (D.N.B.). Pre sident Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie te Hydepark verklaard, dat hij generaal Pershing den ambas- sadeursposl in Frankrijk had aangebo den. Pei shine had dit aanbod échter om gezondheidsredenen van de hand gewe zen. Op een vraae betreffende een even tueel ontslag van Kennedy als ambas sadeur te Londen antwoordde Roose velt. dat hij niets meer wist dan wat de bladen meldden.' President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie verklaard, dat de hulp der Ver. Staten aan Engeland onder de tegenwoordige omstandigheden haar hoogtepunt bijna heeft bereikt. .Alles, wat maar eenigszins mogelijk is." wordt op het oogenhlik gedaan. Men mag, aldus Roosevelt, niet verwachten, dat uitbreiding der Amerikaansche hulp aan Engeland overwogen wordt. Rposevelt verklaarde voorts, dat de •egeering intrekking van rle Johnson Act (verbod tot, het verstrekken van leeningen aan oorlogsdehitpuren der Ver. Staten) en Ip mogelijkheid van Voord Amerikaansche esrorlps voor Noord Amerikaansche kooovaardiische- ncn op d°n Atlantischen Oceaan niet in behandeling heeft. Farinacci contra Roosevelt Omtrent geruchten uit Vaticaanstad, als zou Roosevelt na zijn herkiezing door bemiddeling van den apostolischen nuntius te Washington aan den Paus zijn wensch medegedeeld hebben tot een gemeenschappelijken vredesoproep aan allp. volken tegen het materialisme van den oorlog, verklaart de Regime Fas- cista. dat deze vredesoproep zou beslaan in een boodschap van den president der V.S, aan den Paus. waarop echter het antwoord van te voren afgesproken was. Minister Farinacci merk*, zonder zich in de diplomatieke betrekkin gen tusschen de V.S. en het Vaticaan té willen meneen hieromtrent op, dat niemand hem het recht kan ont zeggen aan de geheele wereld te ver kondigen. dat een dergenen, die voor den huidigen oorlog verant woordelijk ziin. juist Roosevelt is. die sedert jaren de democratieën tegen de autoritaire staten ophitst. Indien Roosevelt werkelijk het voor nemen koestert om een eind aan den oorlog te maken en den volken vrede te brengen, dan behoefde hij maar één ding te doen: zich niet meer met Europa bemoeien, zooals de Italia nen zich niet met Amerika bemoeien. Overigens is de manoeuvre van Roose velt te doorzichtig, aldus de minister. De Amerikaansche president beeft wel ingc zien. dat Engeland onderligt en hij wil dat land daarom door Joodsch pacifisme te hulp komen Men weet natuurlijk niet wat hot antwoord van den Paus gcwccs' is of ziin zal. maar het Italiaansche ant woord luidt: Er komt geen vrede vóór d" zege der Duitsch-Italiaansche wapenen De wapenen worden niet neergelegd, al vorens Israël eeveld is. „Wilt ,U de waarheid weten MAASTRICHT, 23 Nov. De Rijks- commissaris, rijksminister Seyss In- quart, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Zuid-Limburg, bègeleid door d? commissarissen-generaal S.S.-Briga- defuehrer Rauter en Dr. Wimnier en Oberregierungsrat Hushahn. In Weert aan de grens van de provincie Limburg werd de Rijkscommissaris welkom ge- heeten d/ror zijn gevolmachtigde voor die provincie, Kreislèiter Schmidt en door den plaatsvervangenden commis saris der provincie Limburg, denhéér Jos. Maanen, die zich bij het gezelschap voegden. In Heerlen werd de Rijkscommissaris ontvangen in het gebouw van de Orts- grüppe der N.S.D.A.P. door den Orta- gruppeleiter Maintz, waarbij de burge meester van Heerlen, de heer M. F. G. M Grunffven, de beheerder der Oranje- Nassaumijnen dj* Bruck en de directeur dier mijnen, de heer Haex, aanwezig waren. Na een kort oponthoud begaf de rijkscommissaris zich naar de Huskens- kolonie, een complex mij>nwerk?rswo- ningen, waar hij een aanvang maakte met de verspreidine van d? brochure „Wilt u de waarheid weten?" èen bro chure die Hitler laat zien. zooals men hem den Nederlanders getoond heèft en daartegenover, zooals hij in werkelijk heid is. De Rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochurs uitrei kende. vergezeld van een- groote schare bewoners der kolonie, waar onder zich vele Duitschers bevinden, die hem (hartelijk toejuiohten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V.-Kreiswalter Schillings enkele woorden tot den rijkscommissaris, waar bij hij o.m. zpide, dat de rijkscommissa ris er bij ziin vorig bezoek op gewezen had, dat er voor gezorgd moest wordpn dat de kinderen van de Huskens-kolonie een speelplaats kregen. Dit is thans ge schied en Kreiswalter Schillings bracht hiervoor den dank over van alle moe ders en kinderen. De Rijkscommissaris beantwoordde hierop deze toespraak en hii wees erop. hoe hier in de Huskens-kolonie Neder landsche en Duitsche arbeiders gemeen schappelijk en eend.raehtig samenwer ken. Het verheugde hem. dat de kinder speelplaats r.eeds zoo spoedige gereed was gekomen. Ik geloof, zoo zeidp hij. dat gij allen het wel met mij eens zult zijn, dat al hetgeen wij op het oogenhlik doen voor de toekomst van onze kin deren is. Voor de kinderen moeten wij ons allen inzetten Wij maken op he' oogenhlik een moeilijken tiid door, doch ik hen ervan overtuigd. Hat wij hem goed zullen doorstaan on d,at onze kin deren een ge:ukkige toekomst zullen hebben. Hij sprak hierna over het groote ge looof. dat de Fiihrer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeirle hij, tusschen ons Duitschers en Nederlanders een ruim begrip, daar wjj weten, d.o.t wij plkaar zullen vinden. Voor vele dingen hebben wij gpduld en begrip. Op één punt echter hebben wii geen., begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoozeer drior het volk als wal door personen achter de schermen. Daarom, aldus dr. Seyss Innuart. ben ik hier gp komen, niet als Rijkscommissaris, aie' als minister, doch slechts als Duitscher want wanneer hel om don Führer gaat dan zijp wij allen gelijk. Wij willen u toonen hoe de Fiihrer werkelijk is en daarom hebben wjj dit boekje verspreid Wij zullen hier weinig aan toevoegen Men behoeft «ie foto's slechts te aan schouwen om een waarachtig b^?ld van hem te krijgen. De Rijkscommissaris verzocht hierop dit boekje met aandacht door te lezen: „Wij willen u slechts de ooeen openen voor den grooten mensch. die thans ïn ons midden leeft". Tot besluit van den to.oht ckior dz Huskens-kolonie bezichtigde dé Rijks commissaris het speelterrein, dat op zijn order is aangelegd. Naar Maastricht Vervolgens wérd een bèrzoek gebracht aan Maastricht, waar de Rijkscommis saris de overdracht bijwoóni? van het niéuwe dienstgebouw van zijn gèvol- machtigde dooor den rijksgebouwen dienst, Onder de aanwezigen bevond zich o.m. generaal Schuhman, chef van de Ov dn ungs poli zei.' dr. Hars ter, chef van de Sidh?rheitspolizei en de burge meester van Maastricht, jhr. mr. VV. Mi- chiels van Kessenich. Namens den rijks gebouwendienst sprak de architect Roosten emkele woorden, beantv oord door den gevolmachtigden Kreisleitèr Schmidt, waarbij in het bijzonder dank werd gebracht aan de arbeiders, die aan het gebouw gewerkt hadden 211 bij deze overdracht aanwezig waren. Nadat de Duitsche vlag was gehe- schen onder het spelen van de nationale liederen door hst muziekkorps van de Ordnungspolizei uit Den Haag bezich tigde de Rijkscommissaris het gebouw. Naar aanleiding van de beëindiging van dezen bouw werd des avonds in den schouwburg een zen. „Richtfert" gege ven, een feestmaal, waarbij allen, die aan den bouw hebben medegewerkt, aanzitten. Bii den aanvang van dezèn maaltend heetten Kreisleiter Schmidt de aanwezigen welkom, in het bijzonder den Rijkscommissaris. Treinbotsing op de spoorlijn AmsterdamHaarlem AMSTERDAM, 23 November - Gis teravond even voor halftwaalf is op de spoorlijn Amsterdam—Haarlem een 'ernstige botsing ontstaan, waardoor het treinverkeer vertraging heeft on dervonden. Gelukkig heeft het ongeluk geen slachtoffers geëischt. Omstreeks kwart over elf was uit Haarlem een uit vier rijtuigen bestaan de personentrein vertrokken waarin behalve het personeel vermoedelijk slechts drie passagiers zaten. Vóór de zen trein reed een lange goederentrein Ter hoogte van de gasfabriek in Am sterdam-West is de personentrein, door een fout, met een harden klap op den goederentrein ingereden. De gevolgen .varen zeer ernstig. De laatste wagen van den goederentrein werd opzij gewor nen en kwam op het linkerspoor terecht. De motorwagen van den personentrein ontspoorde, echter niet alvorens gedeel telijk on den tweeden wagon van den eopHerentrein £re=rhnven te zijn. Deze wagen was geladen met halen stroo Een brandende kachel, welke in '.en bagagewagen van den goederen trein stond, werd. door den kopwand geslagen en door vonken uit de-ze kachel atte be» stroom vlam. Binnen enkele oogenblikken laaiden de vlammen*'hoog waardoor de omgeving hel verlicht werd. Wij spraken den bewaker van het terrein van de gasfabriek, die juist ziin ronde deed. „Het was een harde klap", aldus onze zegsman, „en toen de vlammen zoo hoog oplaaiden dacht ik aan vankelijk dat de gashouder vlam had gevat". De man waarschuwde onmiddellijk brandweer, politie en geneeskundigen lienst. Ook van de zijde van het Centraal Station waren deze reeds spoedig ge alarmeerd. Met haar bekende snelheid was de brandweer op het terrein van het ongeluk aanwezig. Zij was uitgerukt met twee motor spuiten \an de kazernes Rozengracht en Prinsengracht, een gereedschapswa en van dp Achtergracht en twee spui ten van de luohtbfischermingsbrand w-eer van de kazerne Brouwersgracht Ondanks de mopjliike terreinomstandig héden wisten de brandwachts, welke onder commando stonden van den com- mant, den heer Gordijn Jr.. en hoofd brandmeester W. de Boer. snel water te geven en den hrand energiek aan te pakken. Zij waren het vuur dan ook spoedig meester, al kostte het nablus- schen van het brandende stroo nog ge- ruimen tijd. De juiste toedracht en oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Uiteraard is groote materieele schade aangericht. De brokstokken van de spoorwagons liggen verspreid over de spoorbaan, evenals het stroo. dat door de brandweer uitgehaald was ter voor koming van verdere ongelukken. De drie passagiers begaven zich te voet naar Sloterdijk. vanwaar zij de thuisreis op eigen gelegenheid voortzet ten. Het treinverkeer ondervond ern- stiee staenatie, maar het was heden morgen om 11 uur\veer normaal. HANOI, 23 Nov. (Domei). De cor respondent van United Press. Jacobie, oud 24 jaar, en de Amerikaansche vice- consul te Hanoi. Linden, zijn gearres teerd door een Japanschen schildwacht terwijl zij foto's maakten in een gemili tariseerde zóne te Haiphong. De Ameri kaansche consul te Hanoi. Reed. heeft een protest ingediend bij de Japansche autoriteiten, waarbij hij aanvoerde, dat. ..rle foto's genomen waren in overeen stemming met een opdracht van dén Amerikaanschen consul-generaal". ^000<X><>0<X><><X><XXXX><X>00<><>^<>0 DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.37 uur onder. Zonsopkomst on Zondag 24 November is om 9.17 uur. Zonsondergang on Zondag 24 No- vèmber is om 17.36 uur. zonsopgang op Maandag 25 November om 91S uur. Tusschen zonsondergang en zons opgang moet worden verduisterd. Maan. laatste kwartier heden onder om 14 36 uur. Zondag op om 2.32 uur. onder 15-12 uur. Dames- en Kinderconfectie - Arnh.weg 26 Tel. üt/4?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1