Dr. Tuka dankt den Fuehrer voor zijn vriendschap De tekst der protocollen Voortaan Roemeensche politiek in Roemenië DE Maandag 25 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 127 HetSlowaaksche volk steunt de nieuwe orde Paus Pius XII hoopt op een betere orde Gen. von Falkenhorst over Noorsche positie Voorbereidingen voor strijd in den Pacific? Lord Lothian over Engeland's geldmiddelen ROEMENIE SLOWAKIJE PRINS STURDZA: Continentale politiek, tegen versplintering AMERSFÖORTSCH DAGBLM) ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week ,015 Binnenland franco per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 "'RIJS DER AliVtllltiVlltN van 1—4 regel» f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJESbij vooruitbetaling 15 regela 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1«—Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN, 25 Nov. (D.N.B.) Na het o.nderteekcnen van het protocol over het toetreden van Slowakije tot het drie- ipogenhedenpact heeft minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken professor dr. Töka namens de Slowaaksche regeering de volgende ver klaring afgelegd: „Deze plechtigheid is voor ons, Slo- waken, van groote historische beteeke- nis. Wij worden formeel in de kring vap die groote naties opgenomen, die in hetvdriemogendhedenpaet vereenigd zijn. Deze groote mogendheden hebben zich als doel gesteld een nieuwe betere ordening te scheppen, een uithreiding van den oorlog te voorkomen en een rechtvaardigen en daarom duurzamen vrede te verkrijgen, die aan alle naties haar rechten in eigen levensruimte zal waarborgen. Vooral wij. Slowaken, weten- deze verheven' doelstellingen te waardee- ren, daar wij zelf sedert langen tijd een harden strijd om het levensrecht van ons volk en zijn erkenning tot gelijkgerechtigd lid van de volken gemeenschap hebben gevoerd. In dezen zwaren strijd hebben wij in den persoon van den Führer een groot vriend gevonden. Het volle dige begrip en zijn kracht hebben ons aan de definitieve overwinning geholpen. Het Slowaaksche volk had gelegen heid met daden te bewijzen, dat het zich de beginselen van het driemogendheden- pact eigen gemaakt heeft, toen het een jaar geleden met de wapens in de hand zich aan de zijde van Duitschland schaarde. Derhalve heeft het Slowaak sche volk zijn aanvaarding van het fun damenteele denkhpeld van dit pact reeds met het bloed van zijn zonen be krachtigd. Ook heeft het Slowaaksche volk reeds ziin vastbeslotenheid om mede te wer ken' aan de verwezenlijking van de nieuwe ordening te kennen gegeven, toen het als een van de eersten met den opbouw van zijn staats- en maatschap pelijke orde op nationaal-socialistischen grondslag begon. Thans, op dit oogenblik, is dat gene in een document vastgelegd, waarvan ik lange jaren in de ge vangeniscel heb gedroomd en waar voor onze knapste koppen hebben gewerkt en waarvoor onze soldaten en gardisten hun bloed hebben ver goten. Ik ben gelukkig, dat ik op dit zoo beteekenisvolle oogenblik aan het groote Duitsche volk, aan zijn zegenrijke weermacht, en aan zijn vrienden Italië en Japan de groe ten van het Slowaaksche volk kan overbrengen." Receptie ter eere van Tuka De Duitsche minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop, heeft Zondag ter eere van den te Berlijn ver toe venden Slowaakschen ministerpre sident en minister van buitenlandsche zaken dr. Tuka in het Hotel Adlon een receptie gegeven. Tot de aanwezigen' behoorden o.a. de Japansche ambassa deur te Berlijn Koeroesoe, de leider van de politieke afdeeling van het Italiaan- sche «ministerie van buitenlandsche zaken, ambassadeur Buti, de Hongaar- sche gezant Sztojav. de Slowaaksche gezant Cernak, de Roemeensche gezant Greeianu, de Italiaansche zaakgelastig de Zamboni, alsmede de in de Duitsche hoofdstad vertoevende leden der Slo waaksche delegatie. Voorts waren van Duitsche zijde vooraanstaande persoon lijkheden van staat, partij en weer macht tegenwoordig. De rijksleider SS en chef der Duit sche politie Himmelr heeft Zondagmid dag dr. Tuka ontvangen en met dezén een langdurig onderhoud gehad. Telegram van den Führer aan Tiso De Führer heeft den president van Slowakije, dr. Tiso, naar aanleiding van de toetreding van Slowakije ott het drie- mogendhedenpact het volgende tele gram gezonden: „Ter gelegenheid van de toetreding van Slowakije tot het drie- mogendhedenpact doe ik Uwe Excellen tie mijn hartelijkste wenschen toeko men voor het welzijn van Uwe Excellen tie en voor een gelukkige toekomst der bevriende Slowaaksche natie." ADOLF HITLER. ROME, 25 Nov. D.N.B.)Naar aan leiding van den voor alle Katholieken over de geheele wereld op 24 November ingestelden gebedsdag voor de oorlogs slachtoffers en den vrede heeft Paus Pius XII Zondag in de Sint Pieterskerk een Heilige Mis opgedragen, die behalve door het diplomatieke corps door een duizendkoppige menigte werd bijge woond. De basiliek was reeds 's ochtends vroeg bijna tot de laatste plaats bezet-. Tijdens de H. Mis hield de Paus een toespraak, waarin hij,verklaarde, dat al Is het einde der wereld nog niet nabij, „de huidige tijd een ernstige phase vormt in de geschiedenis der mensch- heid". Na gewezen te hebben op zijn moeitevolle pogingen om den vrede te bewaren, verklaarde de Paus. dat hij aan de roepstem van zijn hart' gehoor had gegeven. opdat tusschen de volken de se dert zoo langen tijd verstoorde en thans vernielde eendracht wederkee-. re met een rechtvaardiger en meer algemeene, op die .rechtvaardigheids beginselen gegrondveste orde. die de hartstochten stilt, den haat bedwingt en de oorzaken van wrok en strijd wegneemt, een orde. die allen volken in rust, vrijheid en veiligheid dat. aandeel aan de bronnen van wel vaart en macht waarborgt, dat ieder van hen op deze wereld toekomt, om hen in staat te stellen, het gebod des Heeren: „Neemt toe. vermenigvuldigt U en verspreidt U over de wereld" op te volgen. „Wanneer," zoo ging de Paus voort, „het geweld der veldslagen onze stem schijnt te overschreeuwen, dan richten wij onze blikken ten hemel, naar den milddadigen en troostenden God. In onze smart smpken wij Hem betere dagen af voor het menschengeslaoht." Daarna riep Paus Pius XII alle Katho lieken der wereld on. in dit uur voor het zieleheil van al diegenen, die door den oorlog om hpf leven ziin gekomen, als mede voor alle bannelingen, vluchtelin gen. onbekenden. vaderlandslnozen. ge vangenen en gewonden te bidden „God moee allen opgolukkigpn troosten den strijdenden echter tezamen met den OSLO. 25 Nov. (D.N.B.). Het is nooit Duitschland's bedoeling geweest om Noorwegen, dit mooie, vreedzame en stamverwante land, bij het groote con flict van het Duitsche Rijk met d.e Wes telijke mogendheden te betrekken, con stateert de leider van het Duitsche mi litaire bestuur in Noorwegen, kolonel- generaal von Falkenhorst in een inte ressant artikel in het nieuwe tijdschrift „Deutsche Monatshefte in Norwegen". In den aan Duitschland opgedrongen strijd om het bestaan, schrijft von Fal kenhorst. heeft Duitschland evenwel al le maatiegelen moeten nemen die noo- dig waren om zich tegen een verdere be dreiging van zijn toestand te weren. Daarom heeft de op 9 April 1940 onder nomen militaire acti? in Noorwegen van het begin af aan gestaan in het t3cken van don afweer en niet in het teelten van den aanval. Wat wij toen reeds vermoedden, is uit. de documenten gebleken. Engeland en Frankrijk stonden op het punt, be gin April Noorwegen te bezetten. De Duitsc.be weermacht is gekomen ter be scherming der neutraliteit van Noorwe gen. Na de Duitsche overwinning in Noorwegen kon h?t vreedzame werk van den ophouw worrten uitgevoqrd. De Duitsche weermacht gevoelt zich thans in Noorwegen niet als veroveraar maar als beschermer van den vrede. Aan de kust houdt zii scherp de wacht tegen Engeland In Noorwpgpn zelf heeft zij reeds door tal van hulpvcrleeningen haar hulpvaardigheid, en vreedzaam op- trpden bewezen. Zij hoopt, dat het. Noor sche volk meer •'■n me?r de grootheid van het historische uur en het aanbre ken van een nieuwen tijd zal inzien en begrijpen. AITERIK AANSCH CONSULAAT IN WLADIWOSTOCK? MOSKOU. 25 \ov. (Reuter). Hoewel tiet niet officieel is medegedeeld ver neemt men. dat voorbereidingen worden getroffen voor het oprichten van een Amprikaansch consulaat in Wladiwo- stock. Dit zou het derde consulaat in deze stad zijn. daar Duitschland en Janan reeds vertegenwoordigd zijn. heldenmoed om hun plicht voor de ver dediging van het vaderland ook tot het hoogste offer te vervullen, dien edelen zin van mfmschplijkheid verleenen: „wat gii niet wilt, dat u en uw vaderland ge schiedt, doet dat ook aan anderen niet." TOKIO, 25 Nov. (D.N.B.) Naar aan- léiding van de overdracht van het op perbevel over alle Britsche strijdkrach ten in het Verre Oosten aan den Brit- schen opperbevelhebber in Singapore, meldt Domei uit Hanoi, dat de volmach ten van den nieuwe opperbevelhebber ongedacht groot zijn. daar hem liet be vel is gegeven over alle gebieden in het Verre Oosten, met inbegrip van Birma en Hongkong, en hij het recht heeft, on afhankelijk van de regeering te Londen, directe niilitaire onderhandelingen te beginnen met de staten in het Verre Oosten. Het nieuwe Opperbevel in Sin gapore stelt pogingen in het werk. om de oorlogsvoorbereidingen tegen Japan te versterken en heeft als eerste maat regel de daar aanwezige luchtstrijd krachten uitgebreid. Domei meldt uit Manilla, dat de Ver. Staten voornemens zijn hun luchtstrijd krachten in het Verre Oosten verder te versterken. Te Manilla zijn gisteren reeds 77 vliegers aangekomen. In een interview verklaarde de vroegere commandant van het Ame rikaansche eskader in Azië. admi raal, Yarnell, dat Amerika zoo snel mogelijk een embargo op den uit voer van allerlei soort oorlogsmate- i'iaal naar Japan moet instellen. Bovendien moet Amerika het eska der in de Aziatische wateren en het luchtwapen versterken en stappen ondernemen om „de Philippijnen en andere Amerikaanschebelangen in het Verre Oosten te beschermen". Fransche ambtenaren in Indo-China ontslagen GENEVE, 25 Nov. (D.N.B.) Uit Vichy 'wordt gemeld, dat de gouverneur-gene raal van Fransch Indo-China, generaal Decoux, drie ambtenaren, n.l. den direc teur van de afdeeling arbeid, den di recteur van financiën en den commissa ris, voor het Saieon gebied, wegens hun vriendschappelijke houding tegenover De Gaulle heeft ontslagen en geïnter neerd. NIEUWE ENGELSCHE AMBASSA DEUR IN PORTUGAL LONDEN. 25 Nov. (Reuter). De ko ning heeft de' benoeming van Sir Do nald Hugh Campbell, de vroegeren En- gelschen ambassadeur te Parijs, tot bui tengewoon ambassadeur te Lissabon goedgekeurd. Campbell is d,e opvolger van Sir Wal ford Selbv. WEER EEN ARRESTATIE IN BRITSCH-INDIë BERLIJN, 25 Nov. Volgens een Reuterbericht uit Lucknow is Pandit Pant, de vroegere voorzitter van het Congres der Vereenigde Provincies, Zon dag op grond van de wet tot verdediging van Indië gearesteerd. Kijksmaarschalk Göring bracht een bezoek aan de oorlogs-tentoonstelling, welke te Weenen geopend is. Tijdens de rondgang over de expositie (F0to Weltblld) NEW YORK, 25 Nov. (D.N.B.) De Britsche ambassadeur in Was hington, Lord Lothian, die uit En geland is teruggekeerd, heeft bij zijn aankomst in New York ver klaard, dat Engeland het einde van zijn financieele middelen na dert. In rijn verklaring over den moeilijken financieelen toestand van Engeland heeft de Britsche ambassadeur te Was hington, Lord Lothian, nog gezegd, dat 1941 een moeilijk jaar zal worden. Enge land heeft alle soorten oorlogsmateriaal noodig, ook munitie en schepen en „misschien geld". De voorraden aan goud en papieren van waarde zijn op gebruikt. Het financieele vraagstuk is „dringend'' geworden. Terwijl Lothian onlangs had gezegd, dat Engeland troe pen noodig -heeft, verklaarde hij thans, dat soldaten uit de Vereenigde Staten niet, hoodig zijn. Ambtenaren van het Witte Huis. die zich op het oogenhlik met Roosevelt in New York bevinden, hebben geen noti tie genomen van Lo'lhians verklaringen. Zij herinnerden er slechts aan. dat Roo sevelt verklaard heeft, dat men zich in regeeringskringen bezig houdt met de kwestie van credietverleening aan En geland. Het Britsche ministerie van financiën heeft Zaterdag nieuwe deviezenhepalin- gen hekend gemaakt. Er kunnen thans geen betalingen naar het buitenland meer worden verricht De bepalingen gelden zoowel voor de banken als voor het particuliere verkeer. BERLIJN. 25 Nov. (D.NB.) Op 23 November is in Berlijn door den Duit- sclien minister van buitenlandsche za ken. von Ribbentrop, den leider der po litieke afdeeling in het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, am bassadeur Buti, en den Japanschen am bassadeur te Berlijn, Koeroesoe, ecner- zijds, alsmede door den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescu, ander zijds, een protocol onderteekend over dc toetreding van Roemenië tot het. op 27 September 1910 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten dricmogcnd- hedenverdrag. Met protocol heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitschland. Italië en Japan eenerzijds en de regee ring van Roemenië anderzijds stellen door hun gevolmachtigden het volgende vast: Artikel 1. Roemenie treedt toe tot het op 27 September 1940 in Berlijn tusschen Duitschland. Italië en Japan ondertee kend e d riem ogen d h ed en ve rd ra g. Artikel 2. In zooverre de gemeen schappelijke technische commissie, waarin artikel 4 van het driemogend- verdrag voorziet, kwesties behandelen welke dp belangen van Roemenië be treffen, zullen ook vertegenwoordigers van Roemenië aan dc beraadslagingen der commissies deelnemen. Artikel 3. De tekst van het driemo- gendbedenverdbae is aan dit protocol als bijvoegsel gehecht. Het onderhavige protocol in de Duitsche. Italiaansche. Japansche en Roemeensche taal opge- 5feld. Elke tekst geldt als oorspronke lijke. Het protocol wordt van kracht op den dag van onderteékening.' BERLIJN, 25 Nov. (D.N.B.) Op 24 November is te Berliju door den Duit- schen minister van buitenlandsche za ken. den leider der politieke afdeeling van het Italiaansche ministerie van bui tenlandsche zaken, den ambassadeur Buti. en den Japanschen ambassadeur Koeroesoe, eenerzijds en den Slowaak schen minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Tuka. ander zijds een protocol over de toetreding van Slowakije tot het op 27 September 19-40 tusschen Duitschland. Italië en Japan- gesloten driemogendhedenverdrag ge- teekend. Het protocol luidt als volgt: „De re geeringen van Duitschland. Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Slowakije anderzijds bepalen door hun gevolmachtigden: Artikel 1. Slowakiie treedt toe tot het op 27 September 1910 tc Berlijn getee- tende driemogendhedenverdrag tus schen Duitschland. Italië en Japan. Artikel 2. Voor zooverre de gemeen schappelijke technische commissies waarin artikel 4 van hèt driemogend- verdrae voorziet, vraagstukken behan delen. die de bplangen van Slowakije be treffen .zullen aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Slowakije deelnemen. Artikel 3. De tekst van het driemo gendhedenverdrag is als bijvoegsel aan dit protocol gehecht. Het onderhavige protocol is gesteld in liet Duitsch. Itali- aansch, Japansch en Slowaaksch, waar bij elke tekst als oorspronkelijk geldt Het protocol wordt van kracht op den dag van onderteekening." BERLIJN. 25 Nov. (D.N.B.). De Roe meensche minister van buitenlandsche zaken, prins Sturdza. heeft .voor ziin ver trek uit Berlijn een interview toege staan aan een vertegenwoordiger van de Berliner Boersenzeitung. waarin hij het volgende zeide: De politieke nieuwe oriënteering van Roemenië kan slechts met de snil wor den bereikt Een absolute continentale politiek is voor Roemenië de eenig iuistc politiek. De oude vorm Yan een Balkan- bond heeft zich evenzeer overleefd als het geheele Europeesche paktensysteem. Roemenië zal nooit weer iets dergelijk? beleven. De minister noemde het ziin taak, onmiddellijk met een „Roemeensche politiek" te beginnen. Geen land kan er baat bii hebben, wanneer het door Joodsch kapitaal wordt bestuurd of aanwijzingen uit het buitenland ont- vangt, hetgeen tot aan het overne men van de macht door A.ntonescu het geval was zoowel in d§ binnen- landsche als ook in de buitenland sche politiek. „Wanneer wij toetreden tot het drie mogendhedonpact. aldus Sturdza. dan voeren wij hiermede een stuk continen tale politick, die lijnrecht tegen de vroe gere politiek ingaat, welke politiek ten doel had de staten van het Europeesche vasteland te versplinteren." De minister legde er voorts den nadruk op. dat DE ARRESTATIE VAN AMERIKANEN IN INDO-CHINA WASHINGTON. 25 Nov. (D.N.B.). Het ministerie van buitenland sche zaken heeft medegedeeld, dat van Amerikaansche zijde vertoogen tot de Japineche autoriteiten zijn gericht in verband met de arresta ties van den vice-consul te Hanoi door de Japansche politie. De correspondent te Hanoi van Tokio Nitsji-Nitsji geeft bijzonderheden over de arrestatie der beide Amerikanen, die in de militaire zóne van Haiphong (Fransch Indo-China) foto's maakten. Een Japansche schildwacht hield de heide Amerikanen lan. toen zij opnamen maakten van een Japansch militair depót. Hij verzocht hen mee te gaan naar de Japansche gendarmerie. Toen het block, dat zij Amerik men waren, werden zij naar het hoofdkwartier van de Japansche troepen in Fransch Indo- China gebracht. Tijdens dezen tocht zou den zij de film met de. opnamen vernie tigd hebben. De autoriteiten van F nnsch Indo-China zouden wegens het ontreden der beide Amerikanen gepro testeerd hebben bij, do vertegenwoordi ging der Vereenigde Staten. slechts dan een land gedijen kan, wan neer het een sterk en modern leger heeft. Roemenië is daarom het. Duitsche Rijk zeer dankbaar, dat het instructeurs heeft gezonden om behulpzaam te ziin bij de reorganisatie van hét Roemeen sche leger. Over de verhouding van Roemenië tot de Sovjet-Unie zeide prins Sturdza. dat men slechts de voortzetting van de tus schen beide staten bestaande goede be trekkingen kan wenschen. Met betrekking tot het Grieksche conflict en Eoeeland verklaarde de minister: Roemenië mengt zich niet in de. aangelegenheden van andere staten. Wat Engeland betreft, hier is met- het opgeven van het Engelsche garantiepact alles gezegd, Tenslotte zeide de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, dat het Roe meensche volk. wanneer het noodig is, bereid is voor zijn bestaan te strijden. Deze vastbeslotenheid tegenover, iede- ren gemeenschappelijken vijand, die in de toekomst Europa zou kunnen bedrei gen. is niets anders dan een uiting van den nieuwen geest in Roemenië Het toe treden van Roemenië tot de spil betee- kent. de aansluiting van Roemenië bij de nieuwe wereld. Het legionnaire Roeme nië zal den weg. dien het thans bewan delt, nooit meer verlaten. INSPECTIEREIS VAN GEN. WEYGAND GENEVE, 25 Nov. (D.N.B). Uit Vichy wordt gemeld: De algemeene gedelegeerde der Fran sche regeering in Noord-Afrika, gene raal Weygand, zal op 25 November van Algiers vertrekken voor een inspectiè- reis. Het eerste reisdoel is Oedja in Zuïd-Marokko. waar Weygand den opperbevelhebber der Mirokkaaneche troepen, generaal Verguez, zal ontmoe ten. Vervolgens gaat de reis naar Faza. De resident-generaal van Marokko, gene raal Nogues. heeft Zaterdag een bezoek gehricht aan de steden Meknes en Fez, waar hij met de bevoegde burgerlijke en militaire autoriteiten, plaatselijke problemen besprak. VEROORDEELINGEN IN NOORD-IERLAND NEW YORK, 25 Nov. «(D.N.B.). Vol gens Associated Press ziin te Belfast in l lster (Noord-Iorland) 15 mannen die verdacht worden van verraad in ver hand met poging tot diefstal van offi- cieele geheimen, tot zeven jaar gevan* genisstraf veroordeeld. DE VERDUISTERING V HHlao? gaat de zon om 17-34 onder Zonsopkomst op Dinsdag 9.20 uur. X Gedurende den tusschenliggcnden tiid\ moet verduisterd worden. Maan on 5 09 onder J6-11 da.v. <><><><><><><><><><><><>s>o<w

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1