ROEMENIE EN SLOWAKIJE Britsch bombardement van Marseille TREDEN TOE TOT HET PACT VAN BERLIJN Langdurige luchtaanval op Southampton Luchtaanvallen op Britsche industriesteden en havens Nachtelijke luchtaanval op Turijn en Ligurië Gen. Antonescu onderteekent voor Roemenië, prof. dr. Tuka voor Slowakije Hoop op betere en rechtvaardiger wereldorde Nieuwe Sovjet ambassadeur te Berlijn Vier dooden te betreuren „Coventry is nog slechts een puinhoop" Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland Ie BLAD PAG 2 AMEFS700RTSCH DAGBLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 24 Nov. (D.N.B.). Zaterdag heeft te Berlijn de onderteekening plaats gevonden van een protocol waarbij Roemenië toetreedt tot het driemogend- heden verdrag van Berlijn. Generaal Antonescu toekende voor Roemenië. Zondag 24 November vond eenzelfde plechtigheid plaats, waarbij Slowakije, vertegen woordigd door minister Tuka, tot het pact van Berlijn toetreedt. Zaterdagmiddag heeft de Fuehrer in zijn particuliere woning in de oude Rijkskanselarij in intie- men kring een maaltijd gegeven ter eere van den Roemeenschen staatsleider gene raal Antonescu. Ecnige leden van Antonescu's gevolg en enkele vooraanstaande Duitsche persoonlijkheden namen aan den maaltijd deel. Daarna bood de Fuehrer in den wintertuin van zijn huis zijn gasten thee aan. zijn offers en zijn zegevierenden strijd, alsmede door de binnenlandsche om wenteling f}p zichzelf al de toetreding van het Roenieensche volk tot de reorga nisatie van Europa, verwezenlijkt in het driemogendheden verdrag. ATERDAGAVOND heeft de Führèr in tegenwoordigheid van den rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop .den Roemeenschen staatsleider, generaal- Antonescu, ontvangen voor een afscheidsbezoek, dat hartelijk verliep. Des middags had generaal Antonescu een laatste gedachtenwisseling gevoerd met den rijksminister,van buitenlandsche za ken. Ook de plaatsvervanger van den leider der N.S.D.AJ3., minister Rudolf Hess. heeft Zaterdag den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescu. ontvangen. De weder- zijdsche gezanten en.de gouwleider van de organisatie der N.S.D.A.P. voor het buitenland waren daarbij aanwezig. De Fühercr heeft den koning van Roemenië naar aanleiding van het op nemen van Roemenië, in het driemo- gendhedenpact een telegram gezonden - van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van de verklaring betreffende .het toetreden van Roeme nië tot het driemogendhedenpact zend ik Uwe Majesteit mijn beste wenschen voor Uw persoonlijk welzijn en voor de gelukkige toekomst van Roemenie." Verklaring van gen. Antonescu Na de plechtige onderteekening van het protocol over de toetreding van Roemenië tot het driemogendhedenver drag, heeft de Roemeensche staatsleider. Antonescu. de volgende verklaring af gelegd: „Ik ben mij er van bewust, dat wij -heden een daad hebben volbracht, die van historische beteekenis is niet alleen voor loven en ontwikkeling van het Roemeensche volk. maar ook voor het Europa, dat ontstaan is uit de offers van dezen oorlog Hier is geen sprake van een diplomatieke formaliteit, zoonis die In de laatste twintig .iaar zoo vaak zijn voorgekomen, maar van een fundamen teel feit. de heroriënteering van den Roemeenschen staat, en van een op rechte en feitcliike büdrage van het Roemeensche volk tot den herhouw van Europa en de wereld en tot de verdedi ging der tegenwoordige beschaving, welke verzekerd is door de overwinning van de staten, die in het driemogen'd- hedenverdrag verbonden zijn. De pogingen, die gedurende de laatste twintig jaar in het werk werden gestelij om een blijvenden vrede te waarborgen, zijn zonder re sultaat gebleven, doordat zij steun den op de holle rethoriok van con ferenties en ideologieën, welke wa ren onderworpen aan de verwerpe lijke belangen van vernielende in- vlóeden, en doordat ,zij geen reke ning hielden met de politieke en aardrijkskundige feiten, die niet zonder meer genegeerd konden wor den, Hct is echter noodzakelijk, dat de we reld, die bevrijd is van het slavenjuk dezer Invloeden, georganiseerd wordt. Deze organiseering kan alleen steunen op ideologische, politieke, ethnische economische en aardrijkskundige grond slagen, die den waarborg geven, dat tie volken in het levensgebied dat met hun belangen overeenkomt, zich vreedzaam kunnen ontwikkelen en die het mogelijk maken,'dat groote gebieden van gemeen schappelijk en harmonisch levend wor den geschapen. Het nafionnal-socialistische Puitsch- land. het fnscistischp Italië en het kei zerlijko Japan, een compact en onver woest baar blok. dat een kwart milliard menschen omvat, hebben elkander de hand gereikt-en zich vereenigd om een hetere en rechtvaardiger wereldorde tot stand te bron/zen. Het bondgenootschap dezer drie groote rilken streeft vast he sloten en oprecht naar het herstel van ripu wereldvrede, rle stichting van een nieuwe wereld door het verwijderen van de krachten eener voortdurende anarchie en naar de waarborging van de vrije en harmonische samenwerking tus- achon de volken. Bezield door den wensch. zijn eigen levensvormen geheel te bepalen, is Roe menië er vast van overtuigd, dat zijn toetreding tot het groote werk van den herhouw der wereld iiIIeen het gevolg is van ziin eigen wil tot vernieuwing*, die de legionnaire hmwrlgj organisch nn hecht verbied* me* n,,!nn*V-«ncia lisme en be* b-fUwwi Het pan'nnalp legionnaire regime verzinnebeeldt door Zoo is dan de toetreding, die van daag ook uiterlijk en formeel ge schied is, een logisch en natuurlijk gevolg van de toetreding,- die inner lijk reeds lang tot stand gekomen was. Het koninkrijk Roemenië treedt derhalve plechtig en formeel, op recht en vastbesloten foe het op 27 September 1940 te Berlijn gesloten driemogendhedenverdrag en stelt al zijn krachten beschikbaar Voor de verwezenlijking van het doel, dat het verdrag gesteld heeft. Toespraak van Von Ribbentrop Nadat generaal Antonescu zijn verkla ring had afgelegd, hield de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. een toespraak waarin hij zcide: „Namens de Duitsche regeering en voorde regeeringen van Italië en Japan, welker vertegenwoordigers mij hebben verzocht vandaag hun tolk te zijn, be groeten wij het koninkrijk Roemenië als nieuw lid van het driemogendheden verdrag en wenschen wij den Roemeen schen regeeringschef generaal Antones cu. hartelijk geluk. De beteekenis en het doel van het driemogendhedenverdrag, die ik eerst enkele dagen geleden in het kort mocht uiteenzetten hij de toetre ding van Hongarije, zijn de wereld be kend. Hot is overbodig daarover nog pieer te zeggen. Ik zou mij er daarom toe willen beperken uiting te geven aan de vreugde en de voldoening der verbon den regeeringen over het feit. dat het juist twee staten uit het Zuid-Oosten van Europa zijn. die als eerste zich vastbe sloten hebben getoond tegen iedere ver dere uitbreiding van den oorlog op te treden en hun gewicht in de weegschaal te loggen voor een spoedig herstel van den vrede. Dit is een teeken. dat juist de tatën van Zuid-Oost-Europa. dat spe ciaal in de laatste jaren als geen ander deel van Europa het object was van een belaneenpolitiek. die in dit gebied niets te zoeken had. hebben ingezien, dnt de aansluiting hij deze geweldige constel latie van mogendheden ook hun hclan- gen dient en kan leiden tot een stabili satie van den toestand in dit deel van Europa en tot een waarboreing van de usf en veiligheid, waarnaar zoo ver langd wordt. Wij zijn er van overtuigd dat vandaag opnieuw een stap op den w°g naar de definitieve overwinning van onze goede en rechtvaardige zaak ge daan is." De toetreding van Slowakije Reeds tegen twaalf uur verzamel den zich talrijke vooraanstaande persoonlijkheden van staat en par tij, de vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche pers in de met reusachtige donkergroene planten versierde en feestelijk ver lichte diplomatenzaal van de nieu we Rijkskanselarij. Om 13.00 trad de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. de zaal bin nen en geleidde ften Slowaaksdhen minister-president, dr. Tuka. naar zijn plaats. Aan de linkerzijde van den rijksminister van buitenland sche zaken zaten de Japansend am bassadeur te Berlijn, Koeroesoe, de Italiaansche ambassadeur Boïti, de Hongaarsche gezant te Berlijn, Sztojay. Aan de reohterzijde de Slo- waaksche minister-president dr. Tuka en naast dezen de Roemsen- sche gezant te Berlijn. Grecianu. Na een korte begroeting door den rijksminister van buitenlandsche zaken las gezant dr. Schmidt den tekst van bat te onderteekenen protocol voor, dat daarna door de vertegenwoordigers der oprichters van dit pact en door den Slo- waakscben ministerpresident en minis ter van buitenlandsche zaken werd on derteekend. Hierna legde prof. dr. Tuka namans de Slowaaksche regeering een verklaring af Vervolgens stond von Ribbentrop voor de tweede maal op om Slowakije nis jongste lid van het Berlijnsche driemo gendhedenpact namens de andere hier aan deelnemend? landen hart -lijk wel kom te hceten. Tegen 13.30 uur was de pllechtigheid in de nieuwe rijkskansela rij ten einde. MOSKOU, 24 Nov. (D.N.B.). Of ficieel wordt medegedeeld dat bij verordening van het presidium van den hoogeten Sovjet der Sovjet-Unie de plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken, De- kanosof, tot ambassadeur te Berlijn benoemd is. De tegenwoordige am bassadeur Sjkwarzef, is van zijn ambtsplichten ontheven. Sedert Mei 1939, toen Molotof de lei ding van het commissariaat van buiten landsche zaken kreeg, was Dekasonof zijn plaatsvervanger. Daarvoor heeft hij belangrijke functies bij de binnenland sche administratie te Moskou en ii Georgië bekleed. Hij is ongeveer veerti. jaar oud. Onlangs heeft hij Molotof'bij diens bezoek aan Berlijn vergezeld. EEREMEDAILLE VOOR FRANSCH- WEST-AFRIKA GENEVE, 24 Nov. (D.N.B.). Krach teps een bepaling van den Fr?nschen minister van oorlog, generaal Huntzi- ger, is, naar uit Vichy wordt gemeld, een zilveren koloniale medaille gesla gen met het opschrift „Fransch-West Afrika". Deze medaille kan worden uit gereikt ann de verdedigers van Dakar voor hun bijzondere prestaties.. Fransch protest bij de Britsche regeering GENEVE, 24 Nov. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld: Vlieg tuigen van nog niet bekende natio naliteit zijn Zaterdagavond tegen 22 uur 30 boven Marseille versche nen en hebben bommen op de binnenstad en de buitenwijken ge worpen. Er werd luchtalarm ge maakt. Het afweergeschut kwam in actie. Volgens het eerste rap port van den prefect van Mar seille aan de regeering te Vichy braken in de stad meer dan twin tig branden uit. Er zijn vele doo den en gewonden- Volgens dit rapport cirkelden de vliegtuigen ruim een uur boven de stad. Volgens een eerste mededee- ling der militaire autoriteiten lieten de vliegtuigen ook talrijke lichtfak- kels vallen. De bladen te Marseille melden, dat in .de wijk Prado ver scheidene bommen zijn gevallen. Daarbij zijn eenige slachtoffers tc betreuren. Ook in de wijk St. Just moeten er dooden gevallen zijn on der de burgerbevolking. In bevoegde kringen neemt men aan, dat hier sprake is van Engel- sche vliegtuigen. Tegen 2 uur meldde de prefect dat voorloopig tien bommen geteld waren en dat BERLIJN. 21 Nov. (D.N.B.) Het zwaartepunt van de Duitsche lucht aanvallen in den nacht van Zater dag op Zondag lag. naar het D.N.B. verneemt, op de havenstad South umpton aan de Zuidkust van het Britsche eiland. Ongeveer 2T»0 vlieg tuigen vielen de haveninstallaties de doks en opslagplaatsen van deze stad aan en wierpen ongeveer 300 000 kilogram dvnanuetbnmmen» van allerlei snert en alle kaliher en meer dan 12000 brandbommen neer. Het wolkendek was hier en daar open. zoodat de aanvallende vliegtui gen hun doelen goed konden herken nen. De uitwerking was zeer groot Talrijke branden, van allerlei groot*e. ontploffingen en steekvlammen wei den waargenomen. Verscheidene bran jlcn breidden zirh in den loop van den nacht aanzienlijk uit en waren van verre zichtbaar De aanvallen duurden Ion gebee'cn nacht Terwijl de eerste plicTtiilwjj reeds kort na zonsonder gang startten, keerden de laatste pas in de vroege morgenuren van Zondag terug. Terwijl de voornaamste aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag te gen Southampton waren gericht, wer den, naar het D.N.B. verneemt. Londen en eenige andere steden door minder sterke afdeelingen van hot Duitsche luchtwapen en afzonderlijke vliegtui gen' mot bommen bestookt. In Londen lagen de doelen in de Citv, in de re- geeringöwijk en in enkele Oostelijke stadsdeeien. Er werden opnieuw een aantal groote en vele kleine branden, alsmede instortingen veroorzaakt. Be halve Londen werden Liverpool. Bir kenhead en Bristol aangevallen. De wa penfabriek Grantham werd in brand geworpen. De vuurgloed was nog. op verren afstand te zien. Evenzoo werden de tankinstallaties in Pembroke werden treffend met bommen hestookt. I)c Ix>ndensche correspondent van d-' Nya Dngligt Allehanda hoeft een bezoek gebracht aan Coventry. Hij schrijft daarover: ..Coventry bestaat nog slecht* uit een puinhoop. Het zaken en be drijfsleven is geheel verlamd De hevol king loopt werkloos op straat rond. De gasfabrieken liggen in de asch. De voeding der bevolking is geheel afban ■••rlijk van den arbeid der hulnorganisa ties. Ongekookt water en melk mogen niet gedronken worden. In de voorst" den mag zelfs geen bróód worden ge hal-kon TT"t gevaar voor hesmettelnke ziekten dwingt tot de uiterste voorzich tigheid." tot dusverre 4 menschen omgeko men en talrijke gewond zijn. In den loop van den nacht werden, naar uit Vichy wordt gemeld, nog een aantal bijzonderheden gemeld over het bombardement van Marseille. De vlieg tuigen koersten bij helderen, door ster ren verlichten hemel, ongeveer 35 mi nuten op geringe hoogte boven de stad. De vier dooden en de gewonden zijn veroorzaakt doordat een bom op een woonhuis terechtkwam. Volgens een nog onbevestigd bericht zou het water leidingbedrijf van de 6tad door een bom getroffen zijn. Men vermoedt, dat de vliegtuigen óf van een in de Middellandsclie Zee liggend vliegtuigmoederschip zijn opgestegen öf van Engeland ko mend over het Rhöne-dal zijn gevlo gen, Dit laatste wordt, in verband gebracht met het feit, dat in Genève gisteravond luchtalarm is gegeven. Het luchtalarm in Marseille duurde in totaal anderhalf uur. Ook in Tou lon en in het departement Var werd gisteren van 23.00 tot 23.45 uur luchtalarm gegeven. Vice-president Laval, die zich Zater dag te Parijs bevond, is onmiddellijk door zijn bureau op de hoogte gesteld. Naar uit Vichy wordt gemeld, wordt het aantal bommen, dat gedurende den afgeloopen nacht op Marseille is neer geworpen, officieel op twintig geraamd. Verder wordt medegedeeld, dat men in Marseille pamfletten in de Italiaansche taal gevonden heeft, die waarschijnlijk floor Engelsche vliegtuigen neergewor pen zijn. Uit Vichv wordt gemeld: Zondag avond is met betrekking tot het bom hardement van Marseille door Engel- sche vliegtuigen het volgende officieelc communique gepubliceerd: „Zooals reeds gemeld, is in den afgeloopen nacht te Marseille luchtalarm gemaakt. Op dit alarm volgde een door verschei dene Britsche vliegtuigen ondernomen bombardement. Er werd een aantal bommen, waaronder ongeveer 20 brand bommen, geworpen. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten zijn vier vrou wen gedood en vijf gewond. Drie hui zen, waaronder een in het centrum der stad gelegen, hebben aanzienlijke scha de geleden. Het onderzoek der niet ont plofte bommen en het vinden van anti- Italiaansche vlugschriften laten geen twijfel bestaan omtrent de nationaliteit der vliegtuigen. In verband met dit feit, heeft de Fransche regeering een krachtig protest tegen dit niet te kwalifi- ceeren en onverwachte optreden der Britsche luchtmacht ingediend van de Engelsche regeering schadevergoeding verlangd. De protestnota is nog vanavond door bemiddeling van de Vereenigde Staten, die na het afbreken der Fransch-Britsche betrekkingen de helangen van Frankrijk vertegen woordigen, verzonden. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND BERN. 24 Nov. (D.N.B.) Opnieuw bobben Britsche vliegtuigen de Zwitser- he neutraliteit geschonden door boven Zwitsprsch gebied te vliegen. De staf van bet. Zwiisersrhp |pger deelt mede: Zaterdagavond hebben verscheidene vreemde vliegtuigen in Zuid-Oostelijke richting gevlogen boven het Zuid Wes 'en van Zwitserland, waar de luchtaf weer in w eking trad Enkele vliegtui en cirkelden eenigen tijd hoven bet meer van Grnftve en beneden-Wallis. aar lieb'fnkke's werden uitgeworpen. Boven de Zuid-Westpb';kc Juragrens vlo gen de toestellen terug." lAi itsche weermach tsberich ten BERLIJN. 24 Nov. (D.N.B.). - Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Een duikboot heeft zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.100 b.r.ton tot zinken gebracht. In den nacht van 22 op 23 November zette het luchtwapen zijn vergeldings vluchten tegen Londen met het groot ste succes voort, en viel met sterke af deelingen* opnieuw de installaties van de Britsche bewapeningsinduslrie in Birmingham aan. Verscheidene bonder den vliegtuigen wiemen hier in een on ophoudelijken aanval meer dan 300.000 kg. bommen neer. In het schijnsel der lichffakkels en van de branden was duidelijk waar te nemen, dal talrijke voor den oorlog belangrijke fabrieks- insto Naties vernield zijn. Bij een in de vroege morgenuren van 22 November verrichte luchtaanval op de wapenfabrieken in Grantham ont stonden aldaar verscheidene branden. Verder waren de bomaanvallen gericht tegen Portland. Southampton, Ports mouth en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid-Epgeland. Het mijnenleggen in de Britsche havens werd in versterkte mate Voortgezet. In den loop van 23 November wierpen vliegtuigen in het kader der gewapende verkenning bommen op Londen. Het grootste deel von de in den afge loopen nacht naar Duitsehland gevlo gen Briterhe vliegtuigen kon ten gevol ge van den krachtigen luchtafweer zijn doel niet bereiken en wierp daarom de bommen op open veld neer. In een klein plaatsje werden woonhuizen door deze bommen getroffen en verscheidene per sonen gewond Het Italiaansche vliegercorps schoot in een luchtgevecht zes Britsche jagers neer en verloor twee eigen vliegtuigen. Vier andere Britsche gevechtsvliegtui gen werden door Duitsche jogers en een door de luchtdoelartillerie neergescho ten. zoodat dc totale verliezen van. den vijand gisteren 11 vliegtuigen bedroe gen. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Het Duitsche weermachts- berichf van Zaterdag Het opperbevel der weermacht deelde Zaterdag mede: „In den nacht van 22 op 23 November heeft de luchtmacht haar vergeldingsaanvall^i op Londen voortgezet en wederom Birmingham en Coventry, alsmede Bristol en Sout hampton bestookt. Overdag werden de aanvallen op Londen. Brighton en an dere voor den oorlog belangrijke doelen oortggzef. In Midden-Engeland hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene vlieg- veld.en gebombardeerd en brand veroor zaakt in hangars en onderkomens. Aan de Zuid-Oostkust van Engeland en hij Lincoln zijn verkeersinstallaties hevig bestookt. Bij aanvallen op convooicn werden twee vrachtschepen door bom- trcffors zwaar beschadigd. In den nacht van 22 op 23 November hebben Brilschtf vliegtuigen in West- Frankrijk en Weet-Duitschland in de eerste plaats weer woonwijken aange vallen. Dakbranden konden snel ge- bluscht worden door het ingrijpen van veiligheids- en hulpdienst. Zeven bur gers zijn om het leven gfkomen, onge veer twintig werden gewond. Een vijan delijk vliegtuig is door luchtdoelgeschut neergeschoten, een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Italiaansche weermachtsberichten ERGENS IN ITALIË, 24 Nov. (Stefani) Het 170ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front trachtte de vijand tever geefs de manoeuvres onzer troepen, die op regelmatige wijze worden voortgezet, te verhinderen. In de nabijheid van Pantellaria is een Blenheim-vliegtuig, dat door onze jagers was ingehaald, brandend neergehaald. Bij een aanval op Malta hebben onze jagers in gevech ten met vijandelijke jachttoestellen zes vijandelijke toestellen brandend neer geschoten. Daarop viel een onzer forma ties bommenwerpers de vliegvelden Mi- cahha eb Hal far aan, waarhij de voor genomen doelen getroffen werden. Al onze toestellen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijandelijke luchtmacht bommen geworpen np To- broek en Bardia zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. In de nabijheid van Samos in de Egeische zee zijn vijandelijke zeilschepen door onze vliegtuigen gebombardeerd, zoodat zij in brand geraakten. Onze lichte eenhe den hebben een vijandelijk patrouille vaartuig en mijn leggers aangevallen en getroffen. Al onze oenheden keerden on beschadigd terug. In Oost-Afrika hebben vijandelijke ge pantserde afdeelingen een aanval ge daan op El Galo in Kenya. Zij worden met verliezen teruggedreven. Boven Kisimaio is een vijandelijk toestel, dat een verkenningsvlucht maakte, door on ze jagers neergeschoten, de bemanning is gevangen genomen. Vijandelijke vlieg tuigen wierpen zonder succes bommen bij Decamere. De viiandelijke luchtmacht heeft een nachtelijke aanval gedaan op Turijn en Ligurië en bommen, brandbommen en lichffakkels uitgeworpen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl er geen schade is aangericht". Het Italiaansche weer- machtsbericht van Zater dag Het 169ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidde Zater dag: „Aan het Grieksche front zetten onze Maarschalk Badoglio inspecteert in ge zelschap van generaal- veldmaarschalk Keitel de eerewacht bij zijn aankomst te Innsbruck voor de b^sprelcngen der generale staven (ho o Webbild) troepen de vastgestelde bewegingen, die het bereiken van nieuwe stellingen ten doel hebben, op regelmatige wijze voort. Onze luchtmacht heeft talrijke doelen in de vijandelijke stellingen gebombar deerd. vooral in den sector Korts ja, waar knooppunten van wegen, troepen concentraties en troepen in stellingen getroffen werrWn. Al onze vliegtuigen zijn teruggekerrd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke luchtaanvallen in de golf van Bomba eenige schade veroorzaakt. Aanvallen op Bardie en Derna brachten geen scha de toe. Een onzer vliegtuigen, dat in hét 107ste weermachtsbericht als niet te ruggekeerd was opmzeven, is mei den bestuurder binnen onze liniën gevonden. In Oost-Afrika hebben onze vliegtui gen het vliegveld van Roseires gebom bardeerd. Een op den grond staand vliegtuig van het tvpe Wellesley raakte in brand, een ander werd beschadigd. Andere formaties vliegtuigen hebben vijandelijke stellingen voorbij Gallabat gebombardeerd, waarbij een groote brand ontstond Ook Port Soedan is be stookt. Van vijf iagërs van het tvpe Glnster, die onze vliegers aanvielen, werden er twee neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Kassala. waar in eenv militair hospitaal brand uitbrak. Vijan delijke luchtformaties wierpen bommen op Bari. waarbii vooral particuliere wo ningen getroffen werden. Een vrouw kwam om het (even, vijf personen, otf- der wie een vrouw en twee kinderen, werden gewond. Kleine branden werden onmiddellijk bedwongen". KONINGIN-MOEDER HELENA VAN ROEMENI8 TE FLORENCE FLORENCE, 2i Nov. (S'efani). Ko ningin-moeder Helena van Roemenië is Zaterdagavond te Florence aangekomen. -Zij zal hier gedurende korten tijd ver blijven. NIEUWE SPAANSCFE GEZANT IN BULGARIJE SOFIA, 24 Nov. (D.N.B.) Dc nieuwe Spaansche gezant Alvarez is hier giste ren aangekomen. De laatste vier jaar was Span je door pen zaakgelastigde ver tegenwoordigd. HIMMLER BIJ MUSSOLINI EN CIANO ROME, 24 Nov. (D.N.B.) Rijksmi nister rijksleider der S.S. Himmler, die ter gelegenheid van de begrafenis van scnalor Bocchini in Rome vertoefde, is Vrijdag door Mussolini ontvangen en heeft met den Duce een hartelijk ver- loopen onderhoud gehad. Vrijdagavond is Himmler weer uit Rome vertrokken. Ook heeft hij nog graaf Clano ontmoet en andere hooge Italiaansche personen ROEMEENSCH-RUSSISCHE ECONO MISCHE ONDERHANDELINGEN BOEKAREST. 24 Nov. (D.N.B.) Het Roemeensche economische tijdschrift Argus deelt. mede. dat de Roemeensche handelsdelegatie Maandag naar Moskou zal vertrekken. De Russische handelsat- tnehé in Boekarest is reeds nanr Moskou vertrokken. Het tijdschrift voegt hieraan toe. dat het gaat om een vertrronting yan den ruilhandel tusschcn belde landen. NIEUWE AHBESTA-CYES IN BRIT3CH-INDII5 SJANGHAI, ?i Nov. (D.N.B.) De En gelachen hebben, volgens een bericht uit Bombay, vijf vroegere Indische mi nisters gearresteerd, onder wie eenige vroegere minister-presidenten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2