In het middelpunt van ons doel staat de eer van den arbeid OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Verkoop van volle melk verboden NIET HET GELD is het belangrijkste voor den mensch STHOTERIVffAN'S OUDE GENEVER ER ZIJN EENIGE UITZONDERINGS BEPALINGEN Prins Sajoni overleden Ierland wil niet in oorlog worden betrokken Mislukte Britsche bom aanval op Berlijn Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 DE RIJKSCOMMISSARIS OP HET „RICHTFEST": MAASTRICHT, 24 Nov. Tijdens het Vrijdag te Maastricht gehouden „Richtfest" ter gelegenheid van de voltooiing van den bouw van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevolmachtigde voor de pro vincie Limburg, heeft Rijkscommissaris Rijksminister S e y s s Inquart de volgende redevoering uitgesproken: „Partijgenoot Schmidt, partijgenooten en Nederlandsche arbeids kameraden. Het verheugt mij dat ik vandaag hier ben in een kring, dien ik schat op 200 personen en waarvan men kan zeggen, dat het grootste deel uit Nederlanders bestaat. Wij houden een „Richtfest". Het is een oud gebruik van onze voor vaderen. Wanneer een bouwwerk gereed was, kwam nog eenmaal alles bij elkaar. Dan kwam de bouwmeester, alle meesters, helpers, gezellen en leerlingen om in een vroolijk uur het menschelijke einde aan dit werk te vieren. Ziet ge, dat is een gebruik, dat alleen dan mogelijk is, wanneer men het werk, dat men verricht heeft, beschouwt als het toonaangevende doel, en wanneer niet de winst of het loon, kortom het geld, een rol spelen. Toen dan later de kapitalistische orde kwam, is dit gebruik in vergetelheid geraakt. Want toert werd het werk niet meer gedaan om der wille van het werk, maar de arbeid was, zooals iedere andere waar, te k o o p. De eene dat is de ondernemer trachtte zooveel mogelijk arbeid voor weinig geld te koopen, de ander trachtte zijn arbeidskracht zoo duur mogelijk te verkoopen. Het resultaat was deklassenstrijd. Geld is niet het belangrijkste be- gr.D voor den mensch. Het essenti- eele begrip voor den mensch is d e arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal", zooals wij het willen noe men, dat ons de natuur of de schep ping of God heeft geschonken, en. daarom, kameraden, zooals ik u thans allen noemen wil, moeten wij ériders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij, in Duitschlandd, doen dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele leven. Thans zult gij wellicht begrijpen, waar om wij juist in de, werkloosheid een on geluk zien, niet omdat men dan uit de begrooting van den staat ondersteuning imoet betalen, maar omdat dit bijzondere goed van don mensch niet wordt ge bruikt. Wat iemand presteert moet voor de gemeenschap waardevol zijn. Dat is juiste en waardevolle arbeid. Op dezen arbeid komt het aan en eerst déze geeft den mensch de waardigheid van zijn ar beid. Het gaat er heelemaal niet om dat een werklooze slechts een klein inko men heeft, bij wijze van spreken een aalmoes. Het gaat érom, dat de mensch eerst door den arbeid d e w a a r d i g h e i d verwerft. Wan neer wij ons voorstellen dat een volk, zoowel het Duitsche als het Neder landsche, leeft in een lotsgemeen- schap, dan is het duidelijk, dat iedere hand, die zich niet roeren kan, een verlies is voor het geheele vólk, d. w. z. een verlies ook voor de waardig heid van het volk, en dientengevolge hebben wij in he.t middelpunt van ons doel de eer van den ar be id geplaatst. Kameraden, gedachten van dezen aard komen op wanneer men bijeenkomt na de voltooiing van een bouwwerk, wan neer degenen elkander nog eens begroe ien, die hier maandenlang bijeen waren en die iets gewrocht hebben. Zij hebben allen medegewerkt tot een groot gemeenschappelijk werk gereed was. Dit is een schoone gelegenheid ont de kameraadschap in den arbeid te ge voelen. Nu moet gij niet denken, dat dit slechts een enkele gelegenheid is, die wij aan grijpen. Het is niet als een op den kalen der van tevoren aangegeven feest, waar voor men nettere klecren aantrekt, er heengaat en wacht tot het voorbij is. Ten minste zoo zouden wij dat niet willen. Wij gelooven dat wij steeds weer bijeen moeten komen. Men moet iedere gelegen heid aangrijpen, waar dit mogelijk is. op dat allen die gemeenschappelijk iets tot 6tand hebben gebracht, odk huilen dezen arbeid in blijde uren tezamen zijn. Ik acht het zeer belangrijk, dat juist diege nen, die de verantwoordelijkheid dragen, steeds tot het volk gaan en steeds mid den in het volk staan Tenslotte moeten zij uit het volk opgegroeid zijn. want al leen zóó weten zij waar zich de nooden bevinden. Maar nog meer, wij moeten tot het volk gaan en iederen medemensch in de oogen zien, wiens lot wij in handen hebben Het is slecht gesteld met den leider, die slechts aan een groene tafel zit. D-e juiste leiding moet mid den in het menschel ij ke leven gaan s t a a n. Zij moet het gevoel heb ben: Ik heb getracht te doen wat juist en werkelijk noodzakelijk was en ik zal thans in hun oogen lezen, of het mij ge lukt is. dan wel of ik mij nog meer moet inspannen. Gemeenschapsgevoel Ziet ge, dóéruit vloeit dan dit ge meenschapsgevoel van een volk voort. Dit is de belevenis die wij thans in Duitschland hebben. Ik zeg dit, opdat ook gij, Nederlanders, deze belevenis krijgen. Het is bij ons niet zoo. dat wij de goede recepten, die wij hebben, al- Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart leen voor ons zelf willen houden. Te genover u in ieder geval niet. Tegen over u geven wij de beste recepten rustig, want wij wenschen dat ook gij een zeer hecht aaneengestneed gemeen schapsvolk zult worden, waarbij de eer van den arbeid en ook de eer van het bloed op den voorgrond zal staan. Wij, het Duitsche volk. hebben ons hervonden. Wij willen nooit meer iets als het internationalisme. Wij hebben 1914 beleefd en 1918. Niemand is voor ons opgestaan, toen na valsche voor spiegelingen het diclaat van Versailles werd gesloten en alles wat vroeger ge sproken had over wereldverbroedering, heeft zich op ons geworpen. Wij waren uitgeleverd, wij stond aan den rand van den afgrond en toen heeft God ons een man gegeven, zij het ook den groot sten. die ons Duitsche volk ooit ter we reld heeft gebracht, onzen Ffihrer, Adolf Hitler. Toen hebben wij geleerd dat het be langrijkste het volk is en de gemeen schap van het volk. Wij blijven niet in de gemeenschap staan. Wij weten dat deze gemeenschap is ontsproten uit gemeenschappelijk bloed en wij weten dat dit bloed een nog grootere ruimte vult, dat is de ruimte der Germaansche volkeren. En wij voelen de bijzondere verantwoordelijkheid voor deze volke ren van Germaansch bloed. Wij willen onze ervaringen niet voor ons zelf houden. Of gij er gebruik van wilt maken is uw zaak. maar wij willen, wat wij aan ervaring verworven hebben, u ter be schikking stellen, daar wij niet willen dat ook gij dezen bitteren weg moet gaan en daar wij wenschen, dat gij deel zult hehben aan deze groote in zichten. die wil in den bittersten strijd hebben verworven. Daarom zeg ik u: Ook voor u geldt de oer van het bloed en de eer van den arbeid. Onze lofsgemeenschap begint met beperkingen Tk beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, be perkingen ziin. Het is volkomen juist, dat gii vroeger voor Septem ber 1989 en ook voor Mei 1940 uiter- liik beter hebt geleefd. Maar gij weet ook. dat wij om ons bestaan strijden en daarom mag ons de duur van dezen strijd niet afschrikken. Wij stellen ons er daarom op in, dat deze oorlog nog jarenlang kan duren, maar wii zullen nooit meer toegeven. De geschiedenis heeft ons slechts eenmaal zwak gezien: in 1918. daarom schakelen wij ons thans om op deze levenshouding opdat wij volhouden, hoelang de oorlog ook moge duren. Dat heeft tengevolge, dat wij juist u. den ar beiders. niet datgene kunnen bren gen. wal wij willen, maar dat wij zeggen moeten: Deze lotsgemeen- vschap begint met beperkingen. Wanneer gii terugdenkt aan de jaren 1914 en 1918, zult gij constateeren, dal gij toen onder nog veel moeilijker om standigheden hebt geleefd dan thans en toen waart gij niet betrokken in deze groote gebeurtenis. Gij hebt toen den strijd doorstaan en ik geloof dat de nuchtere nadenkende Nederlander zich in zijn houding niet door deze uiterlijkheden zal laten beïnvloeden. Gij kunt er echter verzekerd van zijn, dat gij op geen enkele wijze slechter zult leven dan het Duitsche volk. dat het op zich neemt te strij den voor een betere toekomst. Het gaat erom. of de 85 millioen Duitschers in de toekomst kunnen leven en niet af hankelijk zijn van de willekeur van an deren. Wanneer in dezen strijd om he- bestaan het lot zich ook tot u gewend heeft, moet gij dit voor oogen houden: het gaat hier om het bestaan van een volk van 85 millioen menschen, die natuurlijk niet zullen ondergaan in de zen strijd omdat de Nederlanders niet betrokken willen worden in de wereld geschiedenis. Dat kunt gij van ons niet verwachten Dat gij dit lot. dat deze 85 millioen Duitsche menschen voor zich bevech ten. kameraadschappelijk zult deelen, dat verklaar ik en dat is ook de op dracht, die ik van den Führer gekre gen heb. Wij hebben hier uitstekende men schen gevonden, die van Germaansch bloed zijn. Zij zijn thans in hun leiden de lagen voor een deel tegen ons en voor Engeland. Dat staat hiermede in ver band, dat gij een groot koloniaal rijk hebt. dat gij nu zelf met uw negen mil lioen niet kunt verdedigen en voor welks verdediging gij meende u te moeten verlaten op de Engelsche vloot. Maar het volk is een Germaansch volk en daarop letten wij. Waar het gaat om de belangen van het Duitsche Rijk, moet ik hard blij ven en daar moogt gij ook in de toe komst mij geen verwijt van maken. Het is echter opdracht van den Führer, zorg te dragen voor het Nederlandsche volk en daarmede is alles gezegd. Een op dracht van den Führer is voor ons het hoogste gebod, maar deze zelf is voor ons ook een hartewensch. Wij willen de groote lofsgemeenschap der Germaan sche volkeren opbouwen, opdat onze 'kinderen eenmaal gelukkig zullen kun nen leven. Geen politieke propaganda Het is volkomen verre van mij, politieke propaganda te maken. Welk politieke besluit gij neemt, is uw eigen aangelegenheid. Wij moe ten ons daartegenover ons stand punt voorbehouden. Toestanden die den lOden Mei konden doen ont staan, zullen wij niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak. Wat wij willen", is u een levend voorbeeld geven van d e gemeen schap van een volk. Dat een deel van het Nederlandsche volk niet be grijpt waarom het gaat, moge de tijd goedmaken. Eén ding kunnen wij echter niet ver geten, en dat is, dat de Führer in uw Nederlandsche dagbladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kunnen wij niet dulden, want wij staan in voor onzen Führer. Gij zelf echter hebt niet kunnen inzien wat voor een man onze Führer is en ik heb daarom besloten een brochure te laten samenstellen, waarin de Führer is afgebeeld. Gij ziet hoe de Führer werkelijk is. Ik wil alleen een beeld geven van den mensch, dezen oneindig goeden en grooten, maar wan neer dat noodig is, ook harden mensch. Dat is onze Führer. Wanneer gij deze beelden verstaat, zult gij ons verstaan en dan zult gij het huidige Duitschland begrijpen. Dat wilde ik bij deze gelegenheid zeg gen en ik begroet u door uitdrukking te geven aan den wensch, dat dit huis voor hen, die de eer van den arbeid en van het bloed kennen, een gebouw zal zijn, waar zij steeds raad en hulp kunnen vinden. Ik begroet u met den wensch, dat het werk, dat gij geschapen hebt, een bouwsteen zal zijn voor de kame raadschap, die voortvloeit uit de lots- gemeenschap van de eer van het bloed en de eer van den arbeid." Met deze woorden besloot de Rijks commissaris zijn rede. Op den tweeden dag van zijn bezoek aan Zuid-Limburg bezocht de Rijkscom missaris Duitsche scholen in Spekhol- zerheide, I-Ieerlcrheide en Hoensbroek, waar hij de klassen binnenging en zich met de kinderen onderhield. Tot slot be zocht hij niet zijn begeleiding het .Deutsche Heim" in Hoensbroek. Prof. Dr. E. D. Wiersma t Oud-hoogleeraar te Groningen GRONINGEN, 24 Nov. Alhier is na een korte ongesteldheid in den ouder dom van 82 jaar overleden. Prof. dr. E. D. Wiersma. oud-hoogleeraar aan de Groningsche Universiteit. Enno Dirk Wiersma werd op 29 No vember 1858 te Pieterzijl gem. Grijps- kerk geboren. Hij studeerde aan de uni versiteit alhier en promoveerde in 18S6 tot doctor in de geneeskunde. De over ledene, die tot zijn aftreden in 1923 aan de academie te Groningen verbonden was. genoot ook ver buiten onze gren zen een groote vermaardheid. De crematie geschiedt Woensdag a.s te Westerveld na aankomst van den trein van 15.15 uur. KINDERHOEKJE 137Hij kreeg nu een prettig leventje. Zijn vrouwtje kookte en bakte en braadde de heerlijkste dingen voor hem. Ze streek zijn pakje op en poetste eiken dag de prachtige knoopen van zijn mooie pandjesjas. Overdag deed hij zijn gewone werk op den trein. 138Eens gebeurde er iets wonderlijks op zoo'n treinreis- Op zekeren dag kwam er een vreemd uitgedoscht personage op Kobus toegestopt. Hij zei: ..Heb ik het genoegen met meneer Bol te sprekenKobus je knikte, terwijl hij dacht: „Wat ben jij een vreemde snuiter." per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 'Fel. 3450 Ao 1873 OORLOGSVERMINKTEN BIJ DEN OPBOUWDIENST 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. Daar de commandant van don Opbouwdienst het als zijn plicht beschouwt, aldus meldt het A.N.P., om oorlogsverminkten, be hoord hebbende tot de weermacht, bij te staan in het verwerven van een be trekking, welke zij in verband met hun lichamelijke gesteldheid nog zouden kunnen vervullen, heeft hij bepaald, da: bij het zoeken naar gegadigden ronr het vervullen van plaatsen in den Op bouwdienst, welke door arbeidscontrac tanten zullen of moeten .worden bezet, zooveel mogelijk oorlogsverminkten in aanmerking komen. De melk wordt gestan- daardiseerd 'fi-GRAVE.YHAGE, 24 Nov. De gisteren verschenen buitengewone Staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij betref fende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt: Het is a en melk verkoop-ere.' verbo den volle melk en/of melk te v e r.k o o p e n. Artikel «3: Het verbod in artikel 2 ge steld, geldt niet: 1. Indien de volle melk of de melk uit sluitend wordt verkocht anders dan rechtstreeks aan verbruikers. 2. Indien de melk wordt verkocht door. melkverkoopers, die in het bezit zijn van een vergunning volgens artikel 29 van het melkbesluit, mits zij deze melk hebben betrokken van een bedrijf, als bedoeld in artikel 5, deze melk vol doet aan den eisch, gesteld in artikel 4 en deze verkoop niet plaats vindt in ge bieden, gemeenten of gedeelten van ge meenten, als bedoeld in dit artikel, sub. 3. 3. Indien de volle melk verkocht wordt in gebieden, gemeenten of gedeel ten van gemeenten, door den secretaris generaal van het. departement van So ciale Zaken aangewezen, of door bedrij ven, welke van hem ontheffing van het verbod hehben verkregen. 4. Indien do volle melk verkocht wordt volgens een door den secretaris generaal van het departement van Landbouw on Visscherij vastgestelde re geling ten behoeve van bepaalde cate gorieën van verbruikers en deze volle melk voorzien is van de aanduiding „gepasteuriseerd", als bedoeld in artikel 13 van het melkbesluit of van de aan duiding „modelmelk". als bedoeld in het besluit -van den secretaris-generaal van het departement varï Sociale Zaken van 18 November 1940 betreffende mo delmelk. Artikel '5 luidt als volgt: Behandeling van volle melk of room, ten einde deze door onttrek king van melkvet of toevoeging van gedeeltelijk ontroomde volle melk of ondermelk te brengen op het voorgeschreven vetgehalte (tus- schen 2,4 en 2,6 pet) mag uitsluitend geschieden in bedrijven van melk verkoopers. die daartoe een schrif telijke vergunning van den direc teur van den keuringsdienst van het gebied, waarin de behandeling van de volle melk of den room ge schiedt. hebben verkregen. Aan deze vergunning kunnen door den direc teur van den Keuringsdienst voor waarden worden verbonden. Voorts bevat het besluit een aantal andere artikelen. Overtreding an eenige artikelen wordt gestraft met een hechtenis van ten hoog ste zes maanden of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Winning en behandeling van modelmelk In een gisteren verschenen buitenge wone Staatscourant komt voor een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken be treffende „modelmelk" Artikel 2 dezer verordening luidt: De aanduiding „modelmelk'' mag uit sluitend door hem, wien daartoe op schriftelijke aanvrage door don secre tarisgeneraal vergunning i*, verleend, worden gebezigd -voor melk, gewonnen onder de voorwaarden en voldoende aan de eischen, gesteld in dit besluit. Artikel 3. De vergunning, in arti kel 2 bedoeld, wordt slechts verleend, indien naar het' oordeel van den secre taris-generaal voldoende ^waarborgen aanwezig zijn, dat het bedrijf van den aanvrager en diens bedrijfsvoering aan de in de volgende artikelen gestelde eischen zullen voldoen. Zij kan worden ingetrokken, indien de secretaris-gene raal die waarborgen niet meer voldoen de acht. Artikel 4. Het bedrijf mag uitslui tend wo"rden uitgeoefend in perceelen of op landerijen, waarvan de ligging in de schriftelijke aanvrage voor de ver gunning, in artikel 2 bedoeld, is ver meld. In andere perceelen of op andere landerijen mag dit slechts geschieden, nadat vooraf schriftelijke toestemming is verkregen van den directeur van den keuringsdienst. Artikel 5. Aan het bedrijf moeten verbonden zijn een geneeskundige en een veearts, die het hygiënisch toezicht op het bedrijf uitoefenen. Hun aanstel ling is onderworpen }aan de goedkeu ring van den secreta'ris-generaal, die deze goedkeuring te allen tijde kan in trekken. Voort6 bevat het besluit talrijke an dere maatregelen van hygiënischeo aard. TREINONGEVAL BIJ STATION MUIDERPOORT AMSTERDAM. 24 Nov. Gistermid dag is op het station Muiderpoort een rangeerende locomotief op een stilstaan- den personentrein geloopen, welke uil de richting Amstelstation was gekomen. De bagagewagen van den personentrein werd.uit de rails gelicht, waarbij de buffers eenigszins werden beschadigd De 'hoofdconducteur en twee reizigers liepen door wegspringende glasscherven eenige schrammen op. Het treinverkeer had eenige vertraging. FINANCIËN CLEARING y Koersen voor stortingen op 25 No vember tegen verplichtingen luiden de in: Reichsmarken 75.36; Bclga's 30.1432; Zwitsersche francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kro nen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen ^foude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54: Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.4554. BUITENLAND TOKIO. 24 Nov. (D.N.B.)Prins Sajonji, Japan's oudste keizerlijks raadsman, is Zondag in d,en ouder dom van 92 jaar overleden. GEEN BULGAARSCHE TROEPENCONCENTRATIES AAN DE GRENZEN SOFIA, 24 Nov. Het Bulgaar- sche telegraafagentschap meldt; Ze kere buitenlandsche nieuwsburëaux hehben informaties uitgegeven be treffende zgn. berichten over Bul- gaarsche troepenconcentraties aan <te Turksche en Grieksche grens. Het Bulgaarsche telegraafagent- schap is gemachtigd te verklaren, dat deze informaties volkomen ver zonnen zijn. Eveneens is verzonnen, dat Bulgarije „een zekere nota" zou willlen zenden aan de Grieksche re geering. STOCKHOLM. 24 Nov. (D.N.B.) Volgens een bericht van Dagens Ny- heter uit Dublin, heeft de lersche minister-president de Valera ver klaard, dat Ierland alles zal doen om niet in den oorlog betrokken te worden. Ierland zal onder geen om standigheden zijn vlootsteunpunten aan Engeland ter beschikking stel len. De Ierschp regeering moet in de eerste plaats opkomen voor dé belangen van Ierland. Met beslistheid heeft de Valera in deze verklaring gewezen op het feit, dat Ierland niet in staat is om de ler sche havens aan Engeland te geven op ongeveer dezelfde wijze als waarop En geland steunpunten voor de vloot en de luchtmacht aan de Vereenigde Sta ten heeft afgestaan. Op een vraag, of Ierland een Duit sche landing kan afweren, heeft de Va lera verklaard, dat Engeland geen aan leiding heeft, vrees te koesteren voor een Duitsche invasie in, Ierland. Vervolgens sprak de lersche minis terpresident de berichten, in de Engel sche en Amerikaansche pers tegen over een zgn. Duitsche activiteit in Ierland. Hij wees de bewering van de hand, als zouden Duitsche duikbooten in lersche havens ravitailleeren. De New York Times meldt uit Wash ington. dat het Amerikaansche ministe rie van oorlog met het oog op de „toe nemende spanning" ten aanzien van de kwestie der lersche steunpunten voor Engeland den Amerikaanschen luchtattaché te Londen, generaal Scan- Ion, opdracht heeft gegeven denzelfdcn post in Dublin op zich te nemen. De kwestie der steunpunten in Ierland heeft een zoodanig critiek stadium be reikt, dat, het ministerie van oorlog, al dus genoemd blad, door aanstelling van een eigen waarnemer zich wil verzeke ren tegen „verrassende ontwikkelin gen". Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de conservatieve afgevaardigde Abben in een rede voor Zijn kiesdistrict in Schotland gezegd van meening te zijn, dat men binnenkort op drastische wijze tegen Ierland zal. moeten optreden. BERLIJN. 24 Nov. (D.N.B.) Zaterdagavond laat heeft een sterke formatie Britsche bommenwerpers getracht de Duitsche hoofdstad aan te vallen. Geen enkel toestel slaag de er in Berlijn te bereiken. De Rn gelschen vlogen op verschillende hoogte en uit verscheidene richtin gen naar de hoofdstad en op één plaats doden zij bijzonder veei moei te om door het versperringsvuur van Groot-Berlijn te breken. Zij kwamen echter reeds vroeg in de zoeklich ten en werden met geconcentreerd vuur bestookt. Bij Potsdam en Nauen en op een an dere plaats heeft men duidelijk gezien, dat de Engelschen aanvankelijk tracht ten op gemiddelde hoogte naar Berlijn door te breken. Toen dit mislukte, wier pen zij lichtfakkels uit om zich beter te kunnen oriënteeren. Daarop vlogen ze iets terug, stpgen Hoogcr en gingen op een andere plaats weer tot den aanval over. Zij werden opnieuw teruggedron gen en door het afweervuur op de vlucht gedreven, alvorens zij Berlijn bereikten. In de dorpen voor Berlijn was de be volking niet eens meer in de schuilkel ders gegaan. Zij volgde met belangstel ling op straten- en pleinen het misluk ken der Britsche manoeuvres. Men' zag ergens een parachute uit een vliegtuig dalen. Ooegetuigen verhalen. dat zij "on der aan deze parachute Iemand zagen, die blijkbaar onder den indruk van het krachtico afweervuur uit de machine wa$ gesprongen om zijn leven te redden. Bommen zijn in de naaste omgeving van Berlijn niet geworpen. BRAND IN FILMSTUDIO'S VAN METRO GOLD WIJN MAYER CULVER CITY, 24 Nov. (D.N.B.). In de bekende filmstudio's van Metro Goldwyn Mayor is een brand uitgebro ken, cUe. aangewakkerd door een krach- tigen wind, eenigen tijd het geheele uit gebreide complex gebouwen bedreigde. Nadat de gehee'.e brandweer van Culver verscheidene uren hard gewerkt hark kon de brand tenslotte in hedwang ge houden worden. Voor verscheidene dui zenden d/)llars aan coulissen en tooneel- deooraties werd door het vuur vernield. De oorzaak van icn brand is tot dus verre onbeksnd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3