(STADSNIEUWS Niemand is geschikt voor iedere functie BONNEN DIE NE GELDIG ZIJN Wandelend achter de vaan van den A.N.W.B. Hervormde jongeren togen ter conferentie Politie-varia De juiste man op de juiste plaats Schooltijden weer gewijzigd Voor den gewonden soldaat sport Herdenking van het tienjarig bestaan Een optimistische geest Instellingen welke Joden in dienst hebben Ze BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 Lezing over „Beroepskeuze en Arbeidspsychologie" van dr. J. Lubsen Nzn. Beroepsadviseurs en hun taak TD LATO zeirle reeds in zijn werk „De Staat", dat de gemeenschap is saam- gesteld uit ongelijke elementen. Niet ieder is geschikt voor iedere functie, maar de persoonlijke eigenschappen doen het gebied, waarop men zich (van nature) bewegen kan. beperkt zijn. Het was deze gedachtengang welke door dr. J. Lubsen Nzn.. hoofd van het Psycho technisch Laboratorium te Amsterdam, naar voren werd gebracht ter inleiding yan zijn lezing, die hij Zaterdagmiddag in het clubgebouw „Zandbergen" voor leden van de Vereeniging voor Paeda- gogiek hield over het onderwerp „Be roepskeuze en Arbeidspsychologie." Van Plato tot Taylor is een geweldige stap. Plato's gedachten liggen eeuwen van ons af, ook -al zijn ze ons geestelijk nog zoo nabij... Maar Taylor leefde in de 19e eeuw. In zijn tijd kunnen we ons zeer levendig indenken Op grond van zijn ervaringen in de technische industrie kwam Tay lor tot de schijnbaar simpele ontdek king. dat de menschen zoo ongelijk zijn. Het streed met die 19e-eeuwsche gedachtemvereld, welke er op uit was de menschelijke verschillen weg te doezelen. Er ontstond de diffe- rentieeJe psychologie, die zich bezig hield met de vraag in hoeverre en op welk gebied de menschen van elkaar plegen te verschillen. Ook het daaruit voortvloeiende inzicht, dat „de juiste man op de juiste plaats" gesteld dient te worden brak baan. En in 1908 zien we in Boston, dus in Amerikaansche sfeer, het eerste bureau voor beroepskeuze zijn deuren openen. Hierna hebben deze bureaux zich over de wereld ver spreid. In Engeland werd de beroepskeuze al geleid op de scholen. In Duitschland ha4 men speciale organisaties op de ar- beidsbureaux. In Nederland had men in 't algemeen autonome bureaux. Thans begint dit zich in ons land te wijzigen in dien zin, dat we eenigszins het Duit- sche voorbeeld zullen volgen. Maar men bedenke, dat ten onzent vóór Mei reeds plannen bestonden om via de arbeids beurzen de beroepskeuze te leiden en de psychotechniek maar op den voorgrond te stellen. Wanneer men iemand een richting wil aangeven ten dienste zijner beroepskeu ze, dan dient men ook op de hoogte* te zijn van het bedrijfs- en arbeidsleven. Men behoort dus bekend te zijn met de osychologische en physiologiSche eischen, welke door de verschillende vormen van arbeid gesteld worden. Deze problematiek wordt aangeduid door de nieuwe begrippen „arbeidsphysiologie" en .„arbeidspsychologie Wat leert de arbeidspsychologie in haar huidige ontwikkelingsfaze, omtrent de verschillende eischen, welke door een beroep worden gesteld? Aan de hand van overzichtstaatjes toonde dr. Lubsen op welke wijze men de verschillende be roepen heeft verdeeld naar hun over eenkomsten en verschillen. Er zijn nu eenmaal beroepen, die speciale intellec- tueele eigenschappen eischen,en an dere. die vooral een zekere practische „handigheid" vereischen. Andere vra gen weer een bijzonderen technischen aanleg, of een sterk spierenstelsel, of een speciale begaafdheid, zooals die hijvoor beeld bij kunstenaars het geval is. Het bezit van deze, voor een bepaald beroep benoodigde, eigenschappen be- tcekent evenwel niet. dat men ook zal slagen in dit beroep. Er is een zekere mate van „innerlijke gebondenheid" noodig. iets dat zeer nauw met het be grip „beroepsliefde" in verband staat en betgeen men in de moderne psychologie wel met den term „arbeidskarakter" pleegt aan te duiden. Is het nu mogelijk, te onderzoeken of een bepaald persoon de noodige capaci teiten en de karaktereigenschappen heeft om voor een bepaald beroep te slagen? In het algemeen wèl en dit brengt ons op hel terrein der psycho techniek. Deze werkt door middel van tests (proeven). Uit den aard der zaak kan men door het testen niet speciale, afzonderlijke elementen van de per soonlijkheid meten want men kan een geheel zooals een persoonlijkheid nu eenmaal is niet in zijn deelen ont leden. Wel kan men de verschillende eigenaardigheden hij benadering zeer nauwkeurig bepalen. Nu aan de arbeidsbureaux in ons land ook een afdeeling vot>r beroepskeu ze gevestigd zal worden, springt de vraag, of het betrokken personeel psy chotechnisch geschoold dient te zijn, direct naar voren. Dit lijkt niet abso luut noodzakelijk, daar toch in de meeste gevallen de gegadigde zelf de richting zijner keuze zal kunnen aan geven. In vele gevallen komt het er dus op neer. onderwijs-adviezen en dgl. te geven. Hij dient echter wel iemand te zijn met veel maatschappelijk gevoel. Wanneer hij behalve een practisch ad vies ook paedagogische raadgevingen kan verstrekken, valt dit toe te juichen. A Met ingang van heden zijn de schooltijden van de open bare scholen in verband rnet de duisternis wederom gewij zigd. Déze zijn nu: des mor gens van half tien tot half één en des middags van twee tot vier uur. N Het Comité van den gewonden en zieken soldaat meldt on6: Als gewoonlijk bezochten 4 damés op Dinsdagmiddag de patiënten en deelden vruchten uit. Vrijdagavond trad de toonèelvereeni- ging W. v. Z. op met eenige komische, korte spelen, afgewisseld door „The Pa radise Garden Hawaiens"'. Het voor naamste stuk, na de pauze, was de be kende „Artieten-Revue". Hef succes w welverdiend, dp regisseür W. v. d. B. ont ving voor de vereeniging een foto van alle verpleegden. Een van de soldaten Zong gedurende het wisselen van de coulissen, terwijl een van rle vrouwelijke gasten een paar Hollandsche liederen voordroeg. Men is al weer druk in de weer om de 2e uitgave van „Hospitaalklanken" te verzorgen. De volgende giften werden ontvangen: Mevr. v. R. ƒ2.50. C. K. 2.50, W. en J. van D. ƒ1.ipej. A. H. v. d. M. ƒ3. mevr. A. H. van 't E. ƒ5.—, G. D. ƒ1. Stortingen kunnen geschied.cn op Giro-nummer 25047 van H. A. Fischer, Maüritslaan 4. De rondweg om Zwolle nadert geleidelijk in de omgeving van de spoorlijn Zwolle- bouwd wordt. Velen namen deel aan den tweeden wandeltocht met onbekende bestemming 1*1 I mers tegen, maab de route van sléchts \J0©n KIlOm6T0r|3CnT 18 kilon)e,ei' Ian* k(>n dit soort hin- I dernisjes best hebben. Uw verslaggè- I ver kan dit met een gerust hart ver- maal q©ZOna© klaren, want hij heeft met andere ver- slaggevers het grootste deel van het par- i courg gevolgd op de. fiets! Er waren ongeveer 850 deelne mers, uit all3 deelen des lands naar de zeer mooie omgeving van. Lage Vuursche getogen. Zij lieten hun startkaarten stempelen tusschen 10 en 1 uur en zijn tusschen 2 en 5 uur in den middag aan het eindpunt 'ge komen. De weg. dis zij al wandelend en opgewekt zwaaiend met den wan delstok aflegden, leidde over een groot aantal landgoederen. Vele daarvan warén in particulier be zit en waren voor deze gelegenheid „vrijgegeven". Men zocht, uitne mend geholpen door de richting- pijlt.ies, die overal witte vlekken op de boomen teekenden, zijn vyeg door de RicLderoordsche bosschen, over het landgoed Drackenstein, door de Leyensche bosschen. Rovere- stein en de zeer uitgestrekte terrei nen van Berg en Bosch en tenslotte over ds particuliere landgoederen van d.en architect Wijdeveld en jhr. van Beek Calkoen. Het lag in den beginne in de bedoe ling. van Baarn èn Biltihoven uit te ver trekken, maar tenslotte moest Baarn wegens bijzondere omstandigheden „uit geschakeld" worden. Twee centrale con- tróle-punten waren er: één in Lage Vuursche en de andere in de Maurits- hoeve. We maakten het mee, dat op een café-terras enkele 'honderden tippelaars zich in de frissche buitenlucht van No- vember-op-z'n-laatst tegoed deden aan zeer aanzienlijke hoeveelheden panne koeken en erwtensoep. Op dit café-terras hebben we ons oojc even vermeid in de schoonheid der Herfstkleeding Voor Sportieve Vrouwen, die echter met onze pen nauwelijks te beschrijven is. weshalve wij volstaan met de vermelding, dat de Windjacke oftewel: stormbuis op deze lande lijke herfsimodeshow troef was. met als sterkste bijkaart het kleurengamma van vele bonte hoofddoeken. Na de trots der vrouwen, de kleedij. beschouwd te hebben, dwalen wij af naar den schrik der vrouwen: den leef tijd. De oudste der deelnemers was een man van 73 jaar, die de achttien kilo metertjes nam alsof liet zijn dagelijksch werk was. De jongste had het nog niet verder gebracht dan fi lentes, maar des ondanks liep hij zijn langen weg als een volleerde wandelaar. Hij liep goed. deze zesjarige, bij liep niet slechter dan onze bekenrlp lange afstand-athleet Jan Zee- gers. die gisteren ook van de partij was. In hun gezelschap waren velen, die daags te voren van verre waren geko men. zelfs tippelaars uit Assen en Leeu warden. Een eervolle vermelding ver diént zeker Amsterdam, datmet. 254 deelnemers van de partij was. waaron der 31 leden van de roeivereeniging „De Amstel". zijn voltooiing. De werkzaamheden Zij allen hebben we zeiden het reeds Kampen, waarover een viaduct ge- hun tocht volbracht in den besten (Foto Pax-Holland) geest, in A.N.W.B.-sfeer. We zouden Door prachtige bosschen ONGEVEER achthonderdvijfiig wande laars hebben gisteren in den driehoek HilversumUtrecht—Amersfoort de kleu ren van den A.N.W B. verder gedragen. De tweede wandeltocht met onbekende bestemming van dit jaar ligt dus thans weer achter den rug en de AN.W.B. en ziin wandeïvrienden kunnen terugblikken op een dag van gezonde sportiviteit, van prettige kameraadschan en natuurgenot. Het is altijd weer aardig óm dit- soort tochten bii te wonen. Er heerscht een spe- cilae geest. eenr A.N W.B -geest kan men rustig zeggen. De sfeer van record- jacht en kilometervreterij heerscht er nooit, maar wel altijd de goede stemming van een publiek, dat zich er wèl bij ge voelt. dat zoo'n tocht weliswaar geen hoofdpriis, maar toch zeker ook geen nieten met zich mee brengt. Dus ging het welgemoed, de volle 18 kilometers door. Een prachtig parcours was bet, prachtig van natuurschoon en ook van sportiviteit. Ietwat mulle, nau we zandpaadjes wisselden af met mi niatuurweggetjes. die vaak nog muller en nóg nauwer waren. Hier en daar lag een boom dwars over- den weg en soms blikkerde er een plas water den deelne- BROOD EN BLOEM Van 25 Nov. t. c. m. 1 Dec. zijn de met 16 ge nummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood ot 10» gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. De bonnen welke 1 Dec. nog niet gebruikt zijn. biu'ven nog geldig t. e- m. 8 Dec., echter niet in hotels of restaurants. an de nieuwe a SS gram roggebrood of 5» gram an der brood of M| rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Geldig van 4 Nov. tot pn met 1 Dec BOTER KAAS, EIEREN EN VET Bon 18 (boterkaart) 2% ons boter of 2>/i ons mar garine. Bon 18 (vetkaart) 2t/j ons margarine of 2V£ ons boter. Beide geldig tot en met 29 Nov. Niet gebruikte bons tot en m%t 6 Dec. Bon 24: een ons kaas. Geldig tot én met 1 Dec. Niet gebruikte bons tot en met 8 bec„ echter niet in hotels. Tevens blijft de vorige bon (no. 51) geldig tot en met 1 Dec., maar niet in hotels. Bon 37: Een ei. Gel dig van 25 Nov. t.e.m. 1 Dec. Niet gebruikte bons t. e. m. 8 Dec. Tevens bliift de vorige bon (64) geldig tot en met 1 Dec., maar niet in hotels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 16: een kilo suiker tot en met 6 Dec. Bon 81: t/j pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 82: pond rijst of rijstemee! of grutte- meel tot en met 29 Nov. Bon 83. bft pond haver mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec. Bon 88: Uitsluitend t/j pond gort» of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 Dec. Bon 93: 1 ons maïzena of griesmeel of sago. of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa ghetti tot en mét 27 Dec. Bon 56. kg peulvruch ten. Geldig van 19 Nov. t. e. m. 16 Dec. VLEESCH Bons 010 van de vleésch- kaart elk 100 gram vieesch of een rsnt«oen vieesch Bon 010 (worst, vieesch- waren) van de vleesch- aart uitsluitend een rantsoen vleeschwa-en: 75 gram geroo - worstsoor ten of ton pram gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen of lórt eram hloedworst. Gel dig van 25 Nov. t. e. m. 4 December. Bons, die op 4 Dec. nog nio' r.iin verbruikt, bliiven geldig tot en met 8 Dec., echter niet in hétels of restaurants. PETROLEUM Petroieumzegel Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergjnning hebben). Periode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L. petroleum. ZEEP Bon 29: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) óf 120 gram huis houdzeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 125 gram zeepvlokken óf 250 gram zelfwerkende waschmidde- len. of 200 gram vloeibare zeep, tot en met 6 Dec. No. 116 van de bonnen welke tegelp'k met de tex- tieiKanrt aan mannelvjke personen boven 15 jaa» werden verstrekt; 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzo-n tot en met 81 December. Verder worden voor kin deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en fi rant soenen toiletzeep beschik baar eesteld Voor kinderen van 2 tot 8 laar alleen fi rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeldworden over 6 distrjbutieperioden, voor zeep en men moe» er mee doen tot 24 Januari 1941 HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 6 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 3: denbrood. Groep 4: denbroöd. Groep 5: denk.-ood. Groep 6:- denbrood. Op bon no. 6 vaji de. voe derkaart voor katten wordt 1^ kg. kattenbrood be/ schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t. e. m. 30 Nov. 10 kg. hon- 8 kg. hon- 5 kg. hon- 4 kg. hon- 3 kg. hon- DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November z\jn gel dig: Bon 04, 05, 06, 07. van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 08 t. e m. 11 van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid turf per bon; óf later in het stooksel- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Bon 07 t. e m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Oude bons blijven geldig t. e. m. 14 Nov. Hoeveel Is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eier'brjketten; 2Vi hl. kolénslik; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 110 kg. bruinkolenbriket ten; 450 stuks (200 kg.) bag- gerturf; 800 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg. fabrieksturf 200 kg. overige soorten turf. De veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl. UITKNIPPEN EN BEWAREN» „De kerk er buiten" was een onjuiste leuze TT ER gélegenheid. van haar tien jarig bestaan werd Zaterdag en Zondag in onze stad een conferen tie gehouden door de «Federatie van Hervormde Jongeren in Nederland". Er heerschte een optimistische geest, niet in de laatste plaats wijl de bewe ging van Hervormde jongeren zoo snel groeit. Sinds Juni 1939 vermeerderde het aantal afdeelingen met niet minder dan 44. zoodat de federatie «r thans 124 lelt. met ongeveer 7000 leden, die allen lidmaat zijn van de Ned. Herv. Kerk. Een verheugde stemming heerschte er ook, omdat de synode zich ter conferen tie officieel liet vertegenwoordigen, terwijl tevens het classicaal bestuur van de classis Amersfoort en den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. onzer stad verte genwoordigers afvaardigden. Het pro vinciaal kerkbestuur had schriftelijk van zijn medeleven blijk gegeven. De vertegenwoordiger van de synode der N.H. Kerk getuigde van zijn vreug de. dat hij hier kon spreken tot eén bè- i-egine van jonge mensehen, die weten, dat zij binnen de kerk hehooren. Van jongeren, die zich bewust zijn, dat de oude leus „de kerk er buiten" er toe geleid heeft, dat velen zélf buiten de kerk kwamen. Jonge menschen. die zich zeer bewust buieen voor de Schrift en aan de hand van de belijdenisgeschrif ten der N.H. kerk weer willen leeren. hun weg te zoekén door het moeilijke leven. Herhaalde malen werd er ter verga dering on gewezen, dat de federatie zich hinnen de kerk beweegt én zich daarom ook binnen de kerk organiseert. Temidden van tal van bloemstukken richtte ds. A. Dönzelman, voorzitter van de plaatselijke afdeeling, zich tot de talrijke aanwezigen om een hartelijk welkom uit te spreken. De eerste voorzitter der federatie, ds. W. Th. Hoek van Wijke, hield een trouwens een tekortkoming op ons la den, wanneer we hier-niet getuigden van de groot e waardeering, waarop de A.N.W.B. aanspraak mag maken voor de onvolprezen wijze, waarop deze hond telkens weer ons mooie land leert ken nen aan zeer velen. Ook gisteren heeft de bond, in samenwerking met Biltho- ven's actieve V.V.V., uitnemend werk verricht. De stijl, waarin deze beide or ganisaties haar gasten hebben verzorgd, was goed en verheugend. herdenkingsrede. Men zal, zoo, zèi hij, bij allen ernst altijd voor oogen moeten houden, dat men hier onder jongeren is. Dus zal men de vroo- lijkheid en dép humor, de gezonde evenwichtigheid tusschen ernst en vreugde, nimmer .mogen missen. Maar evenmin mógen wij uit 't oog verlieten. dat we onder Hervormden zijn! Uit de jaarverslagen bleek, dat het orgaan derfederatie. De. Jong Her vormde", van een bescheiden maand blaadje is uitgegroeid tot een flinke, veertiendaagsche uitgave. Zaterdagavond werd dppr dé plaatse lijke afdeeling het leèkènspel „Onesi- rnus" opgevoerd. De lezing van den heer J. v. Gende- ren ovei; „ons wei;k na, tien jaren" ge tuigde vanhef. toenemende kerkelijke besef binnen de kringen der Hervorm de jongeren en van den, arbeid, .die verricht is om dit besef levendig te 'hou den. De kroon van deze herdenkings-con- ferentie was de gemeenschappelijke kerkgang naar de Sl. Joris. Hier werd onder leiding var) dén voorzitter, der federatiée Go.d's zegen afgésmeekt over werk en gelóóf van de jonge Hervorm de kerk. TELEFOONTOESTEL ONTVREEMD Door. P.T.T, is bij. .de politie aangifte gedaan, dat uit een perceel aan den. Leusderweg. dat tijdelijk niet bewoond is. een telefoontoéstel ontvreemd is. KAASMARKT AMERSFOORT. 25 Nov. Aangevoerd wérden 18 waeeris. wegende 3600 K.G. Prijzen- van f39—ƒ40 pér 50 K.G. Han- dél vlug. GRAND THèftTRE. Van Vrijdag-22 t.m. Maandag 25 Nov. vertooning van de film „Bel Ami". Voorstellingen: Vrijdag 6.30 en 8: Zater dag 6 en 8.15 en om 2.30 familiematinée; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30; Maandag 8 uur. CITY, THEATER. Van Vrijdag 22 t.m. Donderdag 28 Nov. vertooning van de film „Butterfly". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45, 4. 6 15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. - Vertooning van de film „De vierde komt niet." STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Geschenkententoon stelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K OPENBARE LEESZAAL. Wtfers- straat 2. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.30—3 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrfen toegang). GRAND THéSTRE. - 26. 27 en 25 Nov. Bouw- meester's schouwspel „Jolijt" met Bu- ziau en Kaart. 7.30 uur n.m. BAARNS LYCEUM. Tentponst. van schil derijen van wijlen mevr. L. M. Broeck- man-van Zjjdveld. 18Nov. t/m. 8 Dec. Op het Stationsplein is Zaterdagavond een auto in brand geraakt. Met een straal op de waterleiding is hef, vuur gebluscht. De oorzaak was, dat. het hout van de cabine naasi de gashbuder vlam gevat had. De politie heeft van drie ingezetenen de zaklantaarns in beslag genomen, om dat zij daarmede onnoodig licht maak ten. Een veertienjarig jongmensch werd er op betrapt, dat hii voor zijn genoegen met een transportrijwiel aan het fietsen was. Bij wijze van straf heeft de politie de handen leeg laten loopen. De politie blijft streng optreden tegen verkeerszondaren. Op de bón gingen: zonder bel 3, links rijden 3. geen teeken van richtingverandering geven 10, vluchtheuvel links passeeren 1, onbe- hèerd wegzetten van fietsen 5. onvol doende verlichting 2. eeen identiteitsbe wijs 1, auto zonder licht 1, autorijden zonder vergunning 1. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. Ver schillende instellingen zullen in ver band met dc uitvoering van de Veror dening no. 137 een verzoek hebben ont vangen tot opgave van de bij haar in dienst zijnde personen van Joodsche afkomst. Naar aanleiding hiervan is de vraag gerezen of en in hoeverre de privaatrechtelijke instellingén onder de bepalingen van genoemde verordening vallen. De bepalingen der verordening zijn blijkens haar tekst, van toepassing op. „privaatrechtelijke lichamen waar aan het rijk, een provincie, een ge meente of een, ander publiekrechtelijk lichaam deelneemt (béteiligt ist)". In de praotijk is dus de vraag, of de in stellingen met deze verordening te ma- kén hebben, afhankelijk van het ant woord op de vraag, of een (overheids) subsidie als „deelnemen" (beteiligung) kan en moet worden aangemerkt. Aangezien hieromtrent onzekerheid bestond, heeft de Nederlandsehe ver eeniging voor armenzorg en weldadig heid zich gewend tot .den secretaris generaal van aigemeéne zaken, en van dezen het antwoord ontvansren, dat ten aanzien van privaatrechtelijke li chamen, inrichtingen en stichtingen, die subsidie ontvangen, moet worden onderscheiden tusschen lichamen, voor welke het ontvangen van subsidie be staansvoorwaarde is. en die aan welke subsidie wordt verstrekt, als blijk van medeleven in het doel, het welk het •lichaam beoogt *(b»v. vereenigingen ter bestrijding van tuberculose of drank misbruik hehooren toi het 'aatste ge val). Van de laatste categorie moet •worden aangenomen, dat. bedoelde ver ordening 137 hierop niet toepasselijk is. Het zal dus zaak zijn. dat de bedoel de vi- reinigingen zich wenden tot het departement waarvan zij subsidie "bnt- vangen, ten einde een beslissing te krijgen over de vraag of de verorde ning op haar wel of niet toepasselijk is. I I II II II III I H I I lülH LANGESTRAAT 63TEL 3324AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5