Toestand kan zeer ernstig worden, meent Greenwood Hongarije kan vertrouwen in zijn toekomst hebben Engelsche censuur wijzigt haar richtlijnen DE EEMLANDER Donderdag 28 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 130 MOEILIJKHEDEN MET KOLEN EN VOEDSEL De vlootsteunpunten in Zuid-Amerika Gesloten Joodsche wijk in Warschau MINISTER CSAKY: Volmachten voor de Turksche regeering „Wij hebben eenig risico op ons genomen, doch zonder risico is geen bloei mogelijk" Het conflict van De berichtgeving over aanvallen op Duitschland Groote fabrieksbrand in Stockholm Griekenland en Italië Engelsche stap te Madrid Millioenensmokkel- affaire Roemeensche politici weer op vrije voeten AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandeD voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummer* f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 'RIJS OER ADVERTEfïTIEN van l-4regel* f 1.05 met inbegrip vaa een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Tempo der Britsche bewapeningsindustrie door Duitsche luchtaanvallen verlangzaamd NEW YORK, 28 Nov. (D.N.B.) In antwoord op critiek van den vroegeren En gelschen minister van oorlog, Hore Bejisha, en van den Labour-afgevaardigde Shinwell in het Lagerhuis, heeft minister Greenwood verklaard: „Wanneer de Britsche Admiraliteit er niet voor zorgt, -dat de Britsche scheepvaart een zekere mate van veiligheid krijgt, zal de toestand zeer ernsig worden. Men moet toegeven, zoo betoogde Greenwood verder, dat het tempo van de Britsche bewapenings productie als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen, langzamer wordt.. Engeland is nog niet aan het einde' van de moeilijkheden. Deze zullen veeleer nog toenemen". De minister van arbeid. Bevin. kondigde in het Lagerhuis'aan, dat de komende zes maanden opnieuw een groot aantal mannen in het Engelsche leger zal worden opgenomen. NAAR Transozean meldt, zal de steenkolenschaarschte in Engeland, volgens een bericht van het Londensche blati News Chro nicle, nog toenemen. Niet alleen krijgt Londen te weinig steenko len, doch ook de meeste gebieden in Zuid- en Zuid-Oost-En.geland zullen in de wintermaanden van de koude te lijden hebben. De Nya Dagligt Allehanda, die dit bericht in haar editie van Maandag publiceert, schrijft, dat voor de steen- koolschaarschte de meest verschil lende redenen zijn aan te voeren. Het Engelsche distributiesysteem functionneert reeds sedert, geruimen tijd niet meer. de verkeersmbgelïjk- heden worden met den dag slechter; daar de spoorwegen tengevolge van de risico's voor de scheepvaart reeds overbelast zijn. Tegelijkertijd publiceert Nya Dagligt Allehanda het bericht, dat met het Voor de Engelsche soldaten Is een masker geconstrueerd, dat speciaal het hoofd tegen verwondingen moet beschermen. (Foto Weltbild) slechter worden van den steenkooltoe voer ook de werkloosheid in Wales,-het voornaamste centrum van de Engelsche steenkoolmijnen, nog verder dreigt toe te nemen. Volgens een bericht uit Londen heeft de Britsche minister voor het verkeerswezen gisteren ten aanzien van den levensmiddelentoestand van het oogenblik in Engeland ver klaard. dat men niet van de Engel sche bevolking kan verwachten, dat zij de huidige „inspanningen" op den duur met „een leegen maag" uit houdt. Hij verklaarde verder, dat de regeering alles zal doen om ook per rail levensmiddelen te transportee ren naar de landstreken, die er bij zonder behoefte aan hebben. De Dinsdag uitgesproken redevoerin gen van den Britschen minister voor de scheepvaart. Cross, en den minister van landbouw, Hudson, worden door de Duitsche bladen veelbeteekenende be kentenissen genoemd betreffende het voortdurend meer in gevaar verkeeren van (jen Engelschen ravitailleeringstoe- stand. De Deutsche Allgemeine Zeitung, die spreekt van „noodkreten" der Engelsche ministers, wijst er op. dat hun redevoe ringen afgestemd zijn op een andere toonhoogte, welke aangegeven is door de nieuwe richtlijn der Engelsche propa ganda. Deze richtlijn wordt er door geka rakteriseerd, dat het bluffende element op den achtergrond komt en de nadruk wordt gelegd op de moeilijkheden. Het doel der ministerieele redevoe ringen, aldus het blad, is tweeledig, n.l. de Amerikaansch hulp te bespoedigen en de gedachten van het Engelsche publiek van het tegenwoordige leed af te leiden. Het blad acht het kenmer kend, dat deze beide noodkreten ver klonken, „nadat Lord Lothian in Ame rika gevraagd had om crediethulp voor Engeland". Engeland, aldus het orgaan, heeft dus niet genoeg schepen, niet ge noeg levensmiddelen, niet genoeg oor logsmateriaal en niet genoeg geld. De toenemende verzwakking van de Brit sche eilandpositie wordt op alle gebie den merkbaar. De Nachtausgabe wijst' er op, dat de uiteenzettingen van den Britschen mi nister voor de scheepvaart berusten op volkomen foutieve getallen. Volgens de mededeelingen van het opperbevel dei- weermacht, zoo schrijft dit blad, zijn in feite sedert het begin van den oorlog tot begin November 1940, zonder reke ning te houden met koopvaardijschepen, die door mijnen van de marine of het luchtwapen zijn vernield of beschadigd, in totaal 7.162.200 ton vernield. Dat be teekent een wekelijksch gemiddelde van rond 150.000 ton, dus meer dan het dubbele van wat de Britsche minister voor de scheepvaart heeft opgegeven als hoogste wekelijksche verlies. MONTEVIDEO, 28 Nov. (D.N.B.) In een persgesprek verklaarde de president der republiek Uruguay inzake de kwes tie der marinesteunpunten, dat de mo gelijkheid bestaat, dat dergelijke steun punten worden ingericht, dat het echter belachelijk is de zaak zoo voor te stel len, alsof de regeering reeds een vast plan heeft, dat spoedig zal worden uit gevoerd. De president gaf 'toe, dat. een strategische haven bijv. te Montevi deo waar oorlogsschepen levensmid delen, brandstof, munitie e.d. aan boord kunnen nemen, en reparaties kunnen worden verricht als gevolg van averij op zee of door oorlogshandelingen, of om den bemanningen rust- te verschaffen of tegen gevaarlijk weer te beschermen, ge bruikt zou kunnen worden. Alleen daar door reeds krijgt een dergelijke haven de eigenschap van een steunpunt van groote beteekenis voor elke vloot in dit deel van het Zuidelijke gebied van den Atlantischen Oceaan. WARSCHAU. 28 Nov. (D-N.B.) Nu in Warschau een definitieve gesloten Joodsche woonwijk tot, stand is geko men, zijn voor het verkeer van deze personen met die in de overige stads wijken nieuwe regelingen uitgevaardigd Aan de Duitsohe en poolsche bevolking is het evenals aan dragers van het Duitsche uniform principieel verboden deze Joodsche woonwijk binnen te gaan. Het binnengaan en verlaten van deze Joodsche woonwijk is slechts mogelijk met een bijzondere vergunning, die wordt verleend, door den gevolmachtigde van den districtschef voor de stad War schau. Met ingang van 26 November is ook in het tramverkeer een aantal veranderingen gekomen teneinde een contact tusschen, Joden en de niet-Jood sche bevolking te vermijden. Een aan tal tramlijnen is opgeiheven of heeft een andere route gekregen. In de Joodsche woonwijk zijn drie tramlijnen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen aan de Kanaalkust ISTANBOEL. 28 Nov. (D.N.B Door de wijziging, die thans wordt aan gebracht in de wet ter bescherming van de nationale huishouding, worden aan de regeering vérstrekkende volmachten verleend, welke hoofdzakelijk zullen worden toegepast op het gebied' der be veiliging van de voeding, de levensmid- delenvoorziening en de energieke be strijding van bet achterhouden van goederen voor speculatieve doeleinden. De dagbladen puhliceeren een bericht uit Ankara, waarin wordt gezggd. dat de staaf van bpleg slechts een voorzorg? maatregel is. welke nondig is geworden door de loopende gebeurtenissen, maar dat de openbare rneening zich daarover niet moet verontrusten. zeKs wanneer de regeering nog andere maatregelen zou moeten nemen. Het blad Wakit meldt uit Ankara, dat een reorganisajie van bet ministe rie van bujtenland^he zaken in het voornemen lig'. Het plan is. het minis terie van de hestuursteehnische aange legenheden. waarmede het thans is be last, te ontlasten, zoodat hef zich geheel tot de buitenlandsche politiek kan be palen, Op het oogenblik wordt het ad vies der andere ministeries met betrek- Botsingen aan de universiteit te Agram BELGRADO. 2S Nov. (D.N.B.). Aan de universiteit te Agram heb ben zich gisteren ongeregeldhe den voorgedaan. Studenten, die lid zijn van de Kroatische boerenpartij, zouden in het universiteitsgebouw een vergadering houden. Kroatische nationalisten bezetten echter het gebouw. De aanhangers der boeren partij slaagden er niettemin in, bin nen te komen, waarna een gevecht in de zalen en gangen ontstond. Er vielen ook eenige schoten. Eenige studenten werden gewond, andere door de politie' gearresteerd. king tot dit reorganisatievoorstel inge wonnen. Het verkeersministerie is voornemens een groot deel van de lage tarieven hij de spoorwegen en bij de rijksscheep- vaartlijnen voor het personenverkeer weer op te heffen. De maatregel heeft ten doel bet reizigersverkeer te beper ken. Volgens berichten in de bladen is be sloten in geheel Turkije het eenheids- brood in te voeren. Dit brood zal voor 86 pet, bestaan uit. uitgemalen tarwe meel. Het infmalingspercentage van het meel, dat thans voor brood in Tstanboel en in andere steden wordt gebruikt be draagt 79. Duitsche en Italiaansche vliegtuigengereed voor de start op een vliegveld aan de Kanaalkust. (Foto Scherl) STOCKHOLM, 28 Nov. (A.X.P.) Uit Londen verluidt, dat in het Britsche ministerie van luchtvaart een geweldig schandaal aan het licht is gekomen. Reeds enkele dagen geleden werd ge constateerd, dat het bericht, van Brit sche respectievelijk in Britschen dienst zijnde piloten, dat zij de Skoda-fabrie- ken hadden gebombardeerd, valsch was. Aanvankelijk verdacht men den voor het opstellen van de communiqué's van het. ministerie van luchtvaart verant woordelijken ambtenaar er van, dat hij een verouderd rapport bij vergissing als basis voor zijn bericht had genomen. Zondag gaf het. ministerie van lucht vaart opnieuw berichten uit over groot- scheepsche aanvallen op Berlijn. Door een telegrafische mededeeling van een neutrale mogendheid kwam mn echter te weten, dat in het geheel geen vlieg tuig boven Berlijn had gevlogen. Ter stond werd een onderzoek ingesteld en geconstateerd, dat de bemanningen der Britsche vliegtuigen inderdaad rappor ten hadden uitgebracht, volgens welke zij in Berlijn groote branden hadden gezien'en duizenden brandbommen had den uitgeworpen Het onderzoek is ge staakt. Te Londrn staat men voor een raadsel. De Berlijnsche correspondent van Af- tonbladet keert zich tegen de valsche Engelsche berichten volgens welke Ber lijn in den nacht van Zaterdag op Zon dag aan een zwaren Engelschen lucht aanval heeft blootgestaan. Hij baseert zich hierbij op een Reuter-telegrnm, vol gens hetwelk hommen op stations in Berlijn zijn neergeworpen, die duizen den branden zouden hebben doen ont staan. De correspondent schrijft dan woordelijk het volgende: „Dit Engelsche bericht komt voor de Berlijners als een groote verras sing. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd luchtalarm gegeven, doch men kon geen enkele hom ontploffing hooren. Gedurende het luchtalarm hevond ik mij den ge- heelen tijd op een dak en kon van hieruit constateeren, dat geen enkel vliegtuig Berlijn bereikte: Branden vielen niet waar te nemen, evenmin als ontpolffingen." Aan waarnemers te Washington is het opgevallen, dat de Engelsche regee ring na de opzienbarende verklaring van den- Britschen ambassadeur te Washington, Lothian, over de financiee- le positie van Engeland, het den Ameri- kaanschen correspondenten heeft toege staan, pessimistische beschouwingen van Engelsche ministers alsmede hun eigen sombere berichten over de uit werking van de Duitsche aanvallen in de lucht en ter zee naar Amerika te seinen. De Amerikaansche pers als bijv. de Washington Evening Star, spreekt van een „plotselingen keer in de houding van de Engelsche censuur". Inzake de in een groot deel van de Amerikaan sche pers verscbeneri schildering van den Londensche correspondentie van Associated Press over de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op Bristol merkt het blad 'op: Het feit, da't de Engelsche censuur het doorgeven van dit bericht heeft toe gelaten beteekent wellicht, dat de En gelsche regeering haar rneening gewij zigd -.heeft en thans gelooft, dat het sombere beeld van het gevaar waarin Engeland verkeert, in de Ver. Staten meer sympathie zal wekken dan de vroegere vertrouwenwekkende voorstel lingen. De Engelsche censuur, zoo constatee ren de Amerikaansche bladen, houdt zich daarbij echter op den achtergrond en uit de berichten der Amerikaansche correspondenten te Londen kan men bij oppervlakkige beschouwing tot het in zicht geraken, dat het ongecensureerde berichten betreft, die dus met ontdui king van de Engelsche censuur naar Amerika geseind zijn. Hier staat ech ter het feit tegenover, dat thans een geheele stroom van dergelijke berich ten uit Londen over de Amerikaansche pers Wordt uitgestort. Men schrijft dit daaraan toe. dat de productie in Ame rika de Engelsche regeerine blijkbaar te langzaam gaat en dat Engeland in derdaad van Amerika niet de hoeveel- den krijgt die het hebben wil. STOCKHOLM. 28 Nov. (D.N.B.). Door een grooten hrand is giste ren een karton- en emballagefa briek in de havenwijk van Stock holm verwoest. Reeds thans wordt de,schade op ruim een half millioen kroon geschat. De oorzaak is nog niet bekend. BOEDAPEST, 28 Nov. (D.N.B.). De Hongaar6che minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky, heeft voor de buitenlandsche commissies van beide huizen van den rijksdag een eensluiden de verklaring afgelegd, waarin hij de redenen uiteenzette, welke Hongarije tot toetreding tot het driemogendheden- pact bewogen hebben. Het driemogendhedenpact van Ber lijn, zoo betoogde de minister, biedt Hongarije tastbare voordeelen. In de doelstellingen van dit pact. i6 niets ver vat wat.met db buitenlandsche politieke doelstellingen van Hongarije onver- eenighaar is. Hongarije heeft met de toetreding ook het doel gehad zijn in een 22-jarigen harden en taaien strijd verkregen resultaten in het kader der machtsgroepeering van het driemogend hedenpact te beveiligen. Het heeft ook tijd moeten winnen om den inwendige.n ophouw des lands met volledige energie voort te zetten, om in rust de voorwaar den te scheppen tot een 6uccesvollen strijd tegen mogelijk nog te verwachten teisteringen, en om tenslotte de uitbrei ding van het buitenlandsche politieke 6telsel te kunnen voortzetten. De Hongaarsche regeering wil haar betrekkingen jegens Joegoslavië nog nauwer aanhalen. Ik heb, zoo zeide Csaky letterlijk, reden om aan te nemen, dat men er in Belgrado net zoo over denkt. Wij hebben er geen belang bij, dat de Joegoslavische staat politiek of economisch zwakker wordt en ook Joe goslavië heeft belang bij een sterken en betrouwbaren Noordelijken nabuur. De omstandigheid, dat de Hongaar sche regeering vrijwillig en uit eigen belang bepaalde grenzen heeft geplaatst aan haar buitenlandsche politieke op treden. beteekent niet. dat zij van het recht afziet om vrije besluiten te nemen. Vrijwillige beperkingen hebben de regeering vaak meer mogelijkheden gehp'den dan een z. g. n. politiek van de vrije hand, welke alleen in theorie bestaat. Hongarije zal er met alle mid delen naar streven zijn vreedzame doel stellingen volkom ?n te verwezenlijken, Het tijdperk tot aan het sluiten van den vrede mag nog naar binnen, noch naar' buiten 'onbesteed blijven. Hongarije, dat in 'den Wereld oorlog aan de zijde van Duitsch land ten onder is gegaan, kan thans met grootere Verwachtingen de toekomst tegemoet zien dan de landen, die aan 'de zijde der weste lijke democratieën een bloei beleef den en blijkbaar voor eeuwig van den buit hadden denken te genie ten. De actie, welke een half dozijn emigranten-regeeringen in Londen ontvouwt, is voor Hongarije een dringende en ernstige waarschu wing. Wat men mag verwachten, in dien haar plannen verwezenlijkt worden, behoeft, niet nader te wor den aangeduid. Ten aanzien van het conflict tusschen Griekenland en Italië merkte de minis ter op, dat sommigen zich verheugen, dat Italië Griekenland tot dusver niet bezet heeft. De tijd speelt, voor de as- mogendheden geen rol. Hongarije weet de offervaardigheid van Italië te waar- deeren, 'waarmede het ervoor gezorgd heeft, het Bal'kanronflict ta isoleeren. Wij hebben, zoo besloot de minister zijn betoog, eenig risico op ons geno men, doch zonder risico is geen bloei mogelijk. Onze geheele politiek is erop ingesteld, dit risico naar mate van den vooruitgang, de versterking en den bloei van ons land te verminderen. BERLIJN. 28 Nov. (D.N.B.). De on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Butler heeft volgens een bericht uit Londen gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche ambassadeur in Madrid stappen heeft gedaan om de Britsche rpchten in Tanger te bescher men. Voorts deelde Butler mede. dat de Engelsche regeering nog steeds geen antwoord heeft ontvangen op haar in der tijd te.Moskou overhandigde voor stellen WEENEN, 28 November (Transkonti- nentpress). Voor. de arrondissements rechtbank is gisteren het proces begon nen tegen den gewezen Oostenrijkschen kapitein Richard Riedel en zeven an dere leden van een internationale smok kelaarsbende, dié er van worden beticht beroepshalve sedert jaren kapitaal uit. Duitschland en andere Europoesche landen met valutabepalingen wegge voerd te hebben. Verwarmingsbuizen in de internationale D-treinen en andere holle ruimten in wagons dienden als bergplaats voor de smokkelwaar. De on rechtmatig uitgevoerde bedragen zou den meer dan twintig millioen mark be- loopen. De centrale van de smokkelor ganisatie vormt de Parijsche Banque Union Change in de Rue d'Antim Ex-kapitein Riedel, die gisteren als hoofdverdachte terecht stond, verklaar de er bij zijn bemiddelingswerk geen vermoeden van gehad te hebben, dat het strafbare daden betrof. Nog meer gewezen functio narissen doodgeschoten BOEKAREST. 21 Nov. (D.N.B,). De in den afgeloopen nacht gearresteerde vroegere Roemeensche s'aatsfuntionna- risseu, waaronder de gewezen premier Tatarescu, de oud-minister Argetojanu, Chelmegeanu, Gigurtu, Ralea, en gene raal Ilasiejevic, zijn in den loop van dezen ochtend weer op vrije voeten ge steld. Door toedoen van den plaatsver- vangenrlen premier en commandant van de Legionnairsbeweging, HoriaSima, begaven zij zich naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waar zij op het oogenblik nog in een soort vrijwillige hechtenis vertoeven. Naar van bevoegde zijde verluidt, ge schiedde ook hun arrestatie in den loop van den nacht met het doel. hen te be schermen voor de bijzondere maatrege len, die. gezien de groote opwinding der legionnairs over de beestachtige wijze van vermoording van Codreanu. wierrs graf Woensdag blootgesteld werd. mo gelijk werden geacht. Behalve reeds gemelde tereohtèstel- lingen in den nacht van 2fi op 27 No vember in de militaire gevangenis van Jiliva bij Boekarest, zijn in den loop van den dag nog meer gewezen furicti- onnarissen door legionnairs doodgescho ten. doch hieromtrent ontbreken nog na dere bijzonderheden. Bekend is slechts, dat zich onder hen de vroegere secreta ris-generaal van de Nationale Boeren partij, Madgeanu, hevlndt, die, zij het ook niet onder de Carel-dictatuur. her haaldelijk minister was. en buitenge woon sterk links georiënteerd. DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.28 uur onder. Zonsopkomst op Vrijdag 9.26 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet verduistertHworden. De maan komt op om 6.10 uur en gaat om 15.44 uur onder. T MOOISTE WAT MEN GEVEN KAN is. 'n Parapluie van SPIEKERMANN Langeslraal 31 TeleWJ Communistische partij in Zwitserland verboden BERN. 28 November (D.N.B.). De Bondsraad heeft op grond van «rtikel 102 van de grondwet en op grond van artikel 3 van het besluit van den Bonds raad van 30 Augustus 1939 betreffende maatregelen tot bescherming van het land en tot h«ndhaving van de neutra liteit. besloten tot ontbinding van de Communistische partij in Zwitserland. Het verbod heeft ook betrekking op vereenigingen. die in de pkaats komen van de verboden organisaties. Verder moeen communisten eeen lid zijn van de oreanen van federatie, kanton en gemeente.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1