DE ONMISBARE TRAM Leidsche Universiteit en Techn. Hoogeschool gesloten DE ONDERGANG VAN DE „SIMON BOLIVAR" „EXTRA" kij 12 kr. a f 3.15 DR. GOEDEWAAGEN OVER DE TAAK VAN ZIJN DEPARTEMENT De fusie is een feit SCHOTEWVfAN'S p„ kruik f 3.« OUDE OENEVER bij 6 kr. a f 3.25 Particularisme in de radiowereld niet meer te handhaven DE VRIJHEID VAN DEN KUNSTENAAR Organisatie-commissie bedrijfsleven UIT HET HAAGJE Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart EERSTE STUURMAN KON NIET WORDEN GEHOORD Het postverkeer met België en Luxemburg RECHTERLIJKE BENOEMINGEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 IJtr.str. 17 3 cl. 3450 Ao 187*3 's GRAVENHAGE, 27 Nov. Kort nadat de rijkscommissaris Hen nieuw benoemden secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, had beëedigd, vond een redacteur van het A.N.P. laatstgenoemde bereid over de taak van dit nieuwe departement het een en ander te vertellen. Be sprekingen van velerei aard hadden dez§n dag reeds beslag gelegd op den tijd, waarover dr. Goedewaagen kon beschikken, zèodat dit personderhoud even tusschen de bedrijven door moest worden ge perst, waarbij overigens de factor „volksvoorlichting" zich dadelijk en metterdaad kon doen gelden. de gemeenschap van het Nederlandsche volk en zijn historische traditie. De staat is niet bij machte op di recte wijze de vrijheid van den kun stenaar te beinvloeden. Tendenz- kunst is in alle opzichten verkeerd en kansloos, maar wel moet en kan de staak de voorwaarden scheppen, niet alleen sociaal, maar ook gees telijk, om den kunstenaar in diens vrijheid de kansen voor zelfont plooiing te geven. Van verre, strekking zijn de gevolgen van dit alles ten aanzien van de mu ziek en het concertleven en niet. min der van de architectuur, de beeldhouw en de schilderkunst. In het bijzonder zie ik hier groote mogelijkheden voor het theater en het drama. Het drama was te allen tijde (men denke aan de Grieken) uitdrukking van een volksche mythe. In het algemeen heeft het depar tement echter nog een veel ruimere taak: een volk moet zich uitleven in vormen van levensstijl. Het volk zoekt telkens weer bepaalde wegen, waarlangs verschillende sociale vor men van gemeenschapszin zich als het" ware aanschouwelijk maken. Ook hier heeft de staat een posi tieve en opbouwende taak en hij zal daarbij moeten opvoeden op een wijze, die het volksche bewustzijn versterkt en den volksaard in stand houdt De vorm van staatsbemoeiing, zooals hier geschetst, is voor een groot deel van onbekenden aard. Het Nederland sche volk zal echter ook op dit gebied een levensstijl moeten kiezen en het lijkt mij, zoo eindigde dr. Goedewaagen, niet verwonderlijk, wanneer ons volk van bouwmeesters en schilders hierin onder de voorzichtige leiding van den staat zal slagen. Dit departement beteekent zoo ongeveer, ving dr. Goedewaagen zijn mededeelingen aan, ten op zichte van de volksvoorlichting iets geheel nieuws, omdat in.vroe- geren tijd en vooral in de laatste jaren door middel van pers, radio en film, die voorlichting was over gelaten aan particuliere instellin gen met individueele en groeps belangen, waarbij uiteraard de volksgemeenschap veelal op den achtergrond kwam. De geest van dezen tijd is vooral daar door gekenmerkt, dat ook de volksvoor lichting als onderdeel van de staatstaak wordt aangevoeld. Natuurlijk niet in dien zin, dat bepaalde meeningen ten aanzien van de volksvoorlichting moe- ton worden opgedrongen, maar wel, dat aan de in de samenleving opkomende moeningen en opvattingen vorm en richting worden gegeven. Op de vraag wat de zorg van het nieuwe departement voor pers. film en radio omvat, antwoordde dr. Goedewaa gen aldus: Ten aanzien van de pers neemt het departement in zooverre een zeer. bij zondere positie in. dat hetgeen hiermede wordt beoogd voor een groot gedeelte reeds is voorbereid in den raad van voorlichting der Nederlandsche pers. Deze raad toch stelt zich de ordening van de pers in materieelen. socialen en financieeien zin ten doel. Hierbij gaat het vooral om de geestelijke waarde van de pers. Het nieuwe departement zal hef werk van den raad van voorlichting kunnen aanvullen en bekronen. Zuivere Instelling en goede wil ten opzichte van de nieuwe orde en van den nieuwen gang van zaken in Europa zijn voor de pprs de factoren waarom het voornamelijk zal gaan. Radio en film Wat de radio betreft, ook daar voor zijn belangrijke wijzigingen noodzakelijk, aldus dr. Goedewaa gen. Het particularisme, ook in de radiowereld, waarin iedere volks groep haar eigen opvattingen had en met enorme verspilling van geld en arbeidskracht meer haar aanhan gers dan de Nederlandsche volksge meenschap diende, is, wanneer we de wereld uit het nieuwe gezichts punt van den organiscben samen hang bekijken, niet meer te hand haven. Ook hier zullen ongetwijfeld maatregelen moeten worden geno men, die werken in de richting van een totale her-oriënteering. Mijn aandacht, zoo ging dr. Goede waagen verder, is in het bijzonder ook od een verheffing van het peil gericht, in zooverre, dat de radio veel meer in nationaal-opbouwenden zin werkzaam zal moeten zijn. Het derde onderdeel, de film, is sinds haar ontstaan in de moderne maat schappij vooral een factor van amuse ment geweest. Zonder nu dit element te verstrooien of te willen verwaarloozen, lijkt het mij noodig ook in het film wezen het kunstzinnig en voorlichtend element aanmerkelijk te versterken en dit orgaan der volksvoorlichting in nauw contact te brengen met de blij' vende volksche waarden, die sluimerend op den bodem van ons volksbewustzijn liggen. Kunst Hierna kwam het departementshoofd tot de andere hoofdgroep van zijn taak: de verschillende kunsten. Deze hadden zich, aldus dr. Goedewaagen. in de af- geloopen generaties voornamelijk in den individualistischen zin ontwikkeld. Het is. zoo zeide hij. zijn vaste overtui ging. dat het volksche ethos van onze dagen ook voor de kunsten een ople ving zonder weerga kan beteekenen. De kunstenaar zal geon paraniet of anar chist meer ziin. Hij zal zich opgenomen weten in de door bloed en geest bepaal- Het NeA Agrarisch Front opgericht MEPPEL, 27 Nov. Nadat op 11 November j.l. de ledenraadvergade ring van den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" het dagelijksch bestuur had gemachtigd tot het doen van de noodige stap pen tot het aangaan van een fusie met het Boerenfront van de N.S.B., werd op 20 November te Den Haag in een samenkomst van de leiders dezer beide organisaties onder voor zitterschap van dr. F. E. Posthuma. deze fusie tot stand gebracht. Beide organisaties zullen samensmel ten tot het Nederlandsch Agrarisch Front onder leiding van den heer E. J. Roskam, bijgestaan door een raad van advies en een raad van bijstand. Plaats vervangend leider voor techmsch-econo- mische aangelegenheden zal zijn de heer G. J. Ruiter: plaatsvervangend lei der voor landbouw-wetenschappehjke aangelegenheden de heer Ir. Rispens. Het Agrarisch Front zal voorts op drie pijlers worden opgebouwd, n.l. op de corporatieve raad, de organisatorische raad en de cultureele raad. Als leiders hiervan zullen resp. op treden de heeren G. J. Ruiter te Knvpe (Fr.), W. Slob, Hoofddorp en L. Weyer te Meppel. De leiders van deze raden hebben zit ting in een raad van bestuur, waarvan voorzitter is de leider van het Agrarisch Front en plaatsvervangend voorzitier de heer E. Z. Oldenbanning te De Wijk. De deelnemers van het N.A.F. zullen gelijk© rechten en plichten hebben on geacht hun lidmaatschap van de N.'S.B. De agrarische jeugdbeweging van Landbouw en Maatschappij zal een on derdeel vormen van het Agrarisch Front onder de huidige leiding. De positie van de N.V. „De Agrarische Pers" te Meppel blijft als voorheen; eveneens die van het dagblad „Het Agrarisch Nieuwsblad"; de weekbladen ..Landbouw en Maatschappij" en „H^t Boerenfront", zullen worden onderge bracht in een nieuw weekblad „Hel Agrarisch Front", evenals het voor noemd© dagblad, staande onder redac tioneels leiding van den heer Jac. ter Haar F.zn. te Ruinerwoïd. Met kracht zal thans met den op- en uitbouw van het Nederlandsch Agra risch Front worden aangevangen, ten einde op die wijze den Nederlandschsn rijksvoedingsstand voor te bereiden. Armen en beenen bij duizendtallen. De poppenfabrieken hebben rn deze dagen over gebrek aan werk niet te klagen, want voor de vrouwelijke jeugd behooren de poppen nog steeds tot de meest begeerde geschenken (Foto Weltbild) 's-GRAVENHAGE. 27 Nov. De organisatie-commissie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven deelt me de, dat haar secretariaat gevestigd is: '6-Gravenhage, Kneuterdijk 3, tele foon 115773. ENGELSCHE BOMMEN 's GRAVENHAGE. 27 Nov. Er val len over den afgeloopen nacht geen ernstige aanvallen van Engelscbe vlie gers te vermelden. Een man is rwaar gewond, eenige huizen zijn licht beschadigd. CONTINGENTEERINGEN 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De secre taris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de contin- genteeringen van vrouwenbovenklee- ding, petten en baretten, sloten en espagnoletten en van waterglas, waar van de geldigheidsduur per 30 Novem ber 1940 afloopt, niet voor een nieuwe periode worden verlengd. Invoer van de betreffende goederen zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de crisisinvoerwet 1937 zijn toegestaan. r\ E Hagenaar is over T-* het algemeen erg in gezonden stukken-schrij verig en één van de on derwerpen, waarover hij of zij het, per ingezon den stuk, altijd graag had, was de tram. Want de tram was een zaak, waarvan iedereen ver stand en waarop ieder een critiek kon hebben, zoo meende men ten minste. De bijzondere omstandigheden hebben den dienst in alle opzich ten veel en veel minder doen worden, zóó, dat de rechtgeaarde Hagenaar er eigenlijk moord en brand over moest schreeuwen. De critiek is echter verstomd. Thans, hoewel zij op het oogen- blik veel minder voor ons doet dan ooit, wordt de tram veel meer ge waardeerd, omdat men nu pas weer eens goed is gaan merken wat zij in de groote stad betee kent. Gelaten laat men zich in de wagens prop pen, zóó, dat men haast geen adem meer kan ha len. De oude dame ben gelt tusschen hemel en aarde aan de lus en is alleen maar dankbaar, dat zij nog meegekomen is. Als men één of twee bussen want als wij van de tram spreken zijn de bussen daaronder mee begrepen) afgestampt vol voorbij heeft moeten zien gaan zonder kans om mee te komen, stapt men wijsgeerig op het andere been over om nog maar weer eens acht of twaalf minuten te wach ten. Een zekere galgen humor is over ons tram passagiers gekomen, die maakt, dat wij altes goed vinden en alles stikken. TI ET moeilijkst is dit él voor den zeer be perkten avonddienst. Hij eindigt nu om half ne gen. Dat wil zeggen: op dit uur moet de tram bin- nen zijn. Sommige laat ste ritten, speciaal op lange lijnen, vallen al om en bij half acht. Op deze manier hébben de genen, die 's avonds uit willen, aan de tram wei nig of niets. Op zijn hoogst kan men haar ge bruiken om hier of daar heen te gaan; hoe men echter terug moet ko men,'dat moet men maar zien. Taxi's zijn er niet, tenminste nietdat men er op kan rekenen. De tien of twaalf huurkoets jes, die langs den weg „snorren", zijn, als het er op aankomt, meteen bezet en bovendien zoo peperduur en op den lan gen afstand zóó lang zaam, dat zij niet mee tellen. Van de verschil lende bijzondere vervoer middelen, die er zouden bestaan als de peddel-, de tandem-tax en dergelij ke, merkt men alleen iets uit de plaatjes in de cou rant. kortom als men 's avonds ergens vandaan komt en de tram is weg, dan moet men, zoo men zijn fiets niet meegeno men heeft, maar gaan loopen. Voor ouderen is dat een handicap zonder voorbeeld. Het donker schrikt hen toch al af, op de fiets wenschen zij zich niet te wagen, een af stand van eenig belang te voet afleggen kunnen of willen zij niet en het slot is, dat zij thuis blij ven. Sommige vermake lijkheden hebben in ver band hiermede hun aan- vangsuur zóó verschoven, dat men na afloop de laatste tram nog kan ha len, maar zijn hierdoor van Scylla op Charybdis vervallen. Het Diligenlia- concert bijvoorbeeld, een traditioneele Haagschr uitgang, begint om half zes en mankt zoodoende conflict met den etenstijd van hef meerendeel zijner abonnè's zCker tot zijn groote sthade. Het cultureele en gezel lige leven in de stad kan den avond nu eenmaal niet missen. Door de la tere avondpermissie heeft het hem terugge kregen, maar zonder tram heeft het daar niets of tenminste te weinig aan. T-JDT is met het oog Tl op de verduistering, dat haar avonddienst zoo scherp is gerantsoeneerd. Niet, dat de wagens te veel licht verspreiden, want men rijdt vrijwel 7n het donker, het is om het vonken van de beugels te doen. Zoo'n vonkende heugel verijdelt alle ver duistering, men kon bij wijle de flitsen als blik semschichten over de heele stad waarnemen. Daarom moeten de mili taire autoriteiten van avondtrams dan ook heel weinig hebben. Maar an derzijds zijn zij niet blind voor het belang van de tram voor he,t avondle ven, dat men. zooals van Duitsche zijde meer dan eens is verzekerd, graag zoo normaal mogelijk wil laten loopen. Men ziet wel in, dat de avond permissie tot twaalf uur zonder fram voor de groote stad vrijwel een wassen neus is. Daarom is het dan ook geheel mei instemming van de Duitsche autoriteiten, dat de fram op het oogen- blik doende is met allerlei maatregelen om het von ken van haar motorwa gens zooverl mogelijk re beperken. De eleclrische wissels worden uitgescha keld, kruisingen, die de meeste kans op vonken geven, stroomtoos en met zeer geringe snelheid ge nomen, hepanlde andere plaatsen, die hij het pas- seeren vonken geven, door witte banden goed zichtbaar gemaakt en op nog alterlei andere ma nieren trncht men het verraderlijke ge vonk zoo veel mogelijk tegen te gann. Nog zal moeten blij ken of mm daar ten ge- noege van de hrzefting':- autoriteiten voldoende in kan slagen. Het is te ho pen, opdat de avonddien sten van de tram dan verlaat kunnen worden, vont zonder tram gaai het nu eenmaal niet. HAGENAAR Studenten bezochten twee dagen lang geen colleges, als protest tegen ontslag aan Joodsche hoogleer ar en 's GRAVENHAGE, 27 Nov. (A.N.P.). Ter verzekering van de openbare veiligheiA rust en orde in de bezette Nederlandsche gebie den heeft het bevoegde bureau van den rijkscommissaris het noodig geoordeeld, tegen de Joden, die een openbaar ambt bekleeden of in openbaren dienst werkzaam zijn, wegens de tegen de bezettingsmo gendheid gerichte actie van het Jodendom maatregelen te nemen. Op grond van een rondschrijven is derhalve bepaald, dat zulke Joden uit hun ambt of uit hun werkkring dienen te worden ontslagen. Hun aan spraken op uitkeeringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van materieelen aard blijven daarbij onaangetast. Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden partij getrokken en het bezoeken der collegs voor den tijd van 48 uur gestaakt. Als alge- meene waarschuwing heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie zich genoodzaakt gezien, de Technische Hoogeschool te Delft en de universiteit te Leiden alsmede de daaraan verbonden instituten voor de studenten van alle jaarklassen onmiddellijk tot nader order te sluiten. AMSTERDAM, 27 Nov. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het verloren gaan van het stoomschip „Simon Boli var" onder de Oostkust van Enge land bezuiden het lichtschip „Sunk" op 18 November 1939. De raad is van oordeel, dat dë tóp- dracht van deze ramp, de grootste, wel ke sinds vele jaren de Nederlandsche koopvaardijvloot heeft getroffen. MJ welke ramp helaas talrijke passagiers en opvarenden het leven hebben verlo ren. ten duidelijkste aantoont, dat het schip door twee ontploffingen van bui tenaf is verloren gegaan. Deze ontplof fingen moeten veroorzaakt zijn door mijnen, die zich bevonden in een gebied, waarin tot dusver de aanwezigheid van mijnen niet was vastgesteld. Voor de gevolgde route kan aan schip of reede- rij geen enkel verwijt worden gemaakt De uitspraak in deze zaak is ten zeerste vertraagd, omdat de raad Ihet, na de zitting van 23 Februari 1940, absoluut noodzakelijk oordeel de nog eenige getuigen te hooren, waaronder de eerste stuurman, die inmiddels naar West-Indië was ver trokken, De Raad achtte het ver hoor van den eerste stuurman voor al daaroon noodzakelijk, omdat door het onderzoek geen klaarheid was verikregen omtrent, twee punten van bijzonder gewicht, te weten: le. Hoe het komt. dat. voordat op 18 November 1939 te 10.30 uur voorm. de eerste ontploffing plaats had, nog geen sloepenrol met de passa- gieds was gehouden en 2e wie de leiding aan boord in handen had genomen, toen was gebleken, dat reeds bij de eerste ontploffing de kapitein onmiddeFjk was gedood. Deze beide punten zijn van grooteri invloed bij de beoordeeling hetgeen na de ramp aan boord van de Simon Boli var" is geschied, in het bijzonder wat betreft den toestand van de reddings middelen en de wijze waarop deze zijn benut. Daarbij kwam dan nog het niet geheel gesloten zijn van de waterdichte deuren, een punt. dat, naar 's Raads oordeel van buitengewoon groot gewicht kan zijn wat het behoud van een door een ontploffing getroffen schip betreft Op verzoek van 's Raads voorzitter verklaarde de directie der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij zich be reid den eersten stuurman te laten terugkomen uit West-Indië, ten einde dóór den Raad te worden gehoord. Toen deze getuige onderweg was, brak op 10 Mei 1940 de oorlog uit, terwijl sedert 15 Mei Nederland door Duitsohland is bezet Onder deze omstandigheden heeft bedoelde getuige ons land niet be reikt en moet de Raad van voorts zetting van het onderzoek in deze zaak afzien. De Raad bepaalt er zich thans toe om in het kort aan te stippen: le. dat van de gevolgde route aan de scheepsleiding geen enkel verwijt kan worden gemaakt; 2e. dat niet gebleken is. dat aan den toestand der reddingsmiddelen iets ha perde. terwijl de vraag van het al of niet buiten boord draaien der reddings booten aan het oordeel van den gezag voerder moet worden overgelaten; 3e. dat het te,betreuren is. dat. toen de ramp voorviel, nog geen sloepenrol voor de passagiers was gehouden, en 4e. dat de beide hiervorenbedoelde waterdichte deuren gesloten hadden moeten zijn en de opvatting, dat zulks niet uitvoerbaar zou zijn, naar den Raad bij het onderzoek van later plaats gehad hebbende scheepsrampen is ge bleken. gelukkig ook op de schepen boe langer hoe meer is verlaten. Het heeft onder de huidige omstandig heden weinig zin om uitvoerig op deze punten in te gaan. Thans ook drukwerken en aangeteekende zendingen toegelaten 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Met in gang van heden zijn in het postverkeer tusschen Nederland. België en Luxem burg en tusschen België en Luxemburg óók aangeteekende brieven en briefkaarten toegelaten. Eveneens is het thans mogelijk in het verkeer tusschen deze landen drukwer ken. monsters, akten en gemengde zen dingen. al dan niet aangeteekend. te verzenden. Voor al deze zendingen gel den de bestaande taaibeperkingen, wel ke alleen 'het gebruik van kunstmatige ♦alen zooals Esperanto, codetalen, ge heimschriften en Hebreeuwsche letter tekens uitsluiten. Alle andere talen zijn toegelaten. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN HOOGEVEEN. 27 Nov. Uit de vaart alhier is het lijk opgehaald van den 65-jarigen G. .T. Breeman. De man was door de duisternis mislpid, le water ge raakt en verdronken. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats overgebracht. Mr. A. B. Somer griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden 's-GRAVENHAGE, 28 Nov„ Bij ba- sluit van den 6ecretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie zijn benoemd: tot griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. B. Somer, thans substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden; tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. H. D. Feenstra, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam; tot president van de rechtbank te Utrecht, mr. H. M Fruin, thans rechter in de rechtbank te Alk maar; tot substituut-officier van justifie bij de rechtbank te Alkmaar mr. H. B. de Brueyg Tack, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Alk maar; tot griffier van de rechtbank te Groningen, mr. W. G. Wiemann, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Groningen; tot notaris binnen het ar rondissement Alkmaar, ter sfan 1 plaats de gemeente Hoogwoud mr. H. de Boer, thans candidaat-notaris te Hoogwoud.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6