iSSE j^WILLY PÉTILLON schrijft voor onze 1 vlezeressen over: Het kleine geschenk Nieuwe bepalingen inzake verduisteren Anti-Japansehe stemming in Ned.-Indië Etalage-verlichting ook overdag verboden Voetgangers: blauw licht QESCHENKEN EXPOSITIE Partijen vleesch in beslag genomen Goudvoorraad van de Ned. Bank De schipbreuk van de Ameland PROTEST VAN JAPAN RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL De handel in Duitsche fondsen 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. - De lan ger wordende nachten ert de tot dusver opgerLane practischa ervaringen hebben nieuwe en aanvullende bepalingen op hel gebied van de verduistering noodza kelijk gemaakt. Om dpz" reden is er thans «en verordening van den rijks: commissaris versohpnen. d.ie als aanvul* ling van de verduisteringsverordening 34/1940 van 4 Juli 1040 bedoeld is en de volgende buitengewoon belangrijk nieuwe bepalingen bevat: Invoering van blauw licht Voortaan mag voor de volgende on derdeelen der verduistering alleen nog donkerblauw licht gebruikt wor den: a. Voor die deelen van gebouwen en woningen welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen.' b.v. hallen, vestibules, voorportalen gangen, enz. Deze ruim ten moeten evenzeer als tot nog toe vol komen verduisterd zijn. Het blauwe licht, is alleen voorgeschreven opdat er Mj het openen van de deuren niet te veel licht naar buiten zal vallen: b. Voor binnenvertrekken, welker vensters en buitendeuren weliswaar lichtdicht moeten zijn afgeschermd, doch van tijd tot tijd geopend moeten worden, terwijl in die vertrekken een zwak lidht brandt, zonals bijv. in zieken huizen voor het ventileeren der zieken zalen enz. Zulke vertrekken dienen naast de normale ook van een verlich ting door middel van blauwe lampen te zijn voorzien, welke laatste telkenmale voor bet wegnemen der afscherming van de vensters of buitendeuren in plaats van de normale verlichting moet wor den ontstoken. c) Donkerblauw licht is verder voor geschreven voor de binnenverlichting van spoortreinen, trams, autobussen en ^motorrijtuigen, voorzoover een binnen verlichting noodzakelijk is. In spoor wegcoupés. welker vensters en deuren lichtdicht afgeschermd zijn. kan de nor male verlichting blijven branden, voor zoover deze coupé's bovendien van een verlichting door middel van blau we lampen voorzien zijn. Deze laatste moeten telkenmale voor het openen der deuren of het afnemet^ van de afscher ming der vensters in plaats van de ge wone verlichting worden ontstoken. d) Verkeersaanduidingen en licht bronnen. welke vor de veiligheid van bet verkeer dienen (verlichte richtings borden en waarschuwingsteekens. ver- keersschildpadden. zuilen bij tramhal tes, ohstakellichten bij bouwwerken en gevaarlijke plaatsen enz.) alsmede per rons. wachtkamers en telefooncellen mo gen voortaan eveneens slechts van een verlichting mpf donkerblauw licht voorzien zijn. Hiervan zijn uitgezon derd verkeersseinen en verkeerslich ten. e) De richtingsborden en lijnnum- mers van autobussen, trams en andere locale spoorwegen, alsmede de lampen van taxameters in huurauto's en rijtui gen moeten ook donkerblauw verlicht zijn. Voetgangerslantarens In de open lucht De nieuwe verordening brengt in grijpende bepalingen met betrek king tot het gebruik van voetgan- *er6lantarens. Vanaf de uitvaardi ging der verordening mogen deze lantarens alleen nog gebruikt wor den met donkerblauw licht. Zij mogen bovendien een bepaalde lichtsterkte, welke door de rijksin spectie voor de luchtbescherming nog nader zal worden vastgesteld, niet overschrijden. De sterk verbreide slechte gewoonte om met zaklantarens naar boven te schijnen of andere verkeersdeelnemers te verblinden, is door de nieuwe veror dening eveneens strafbaar gesteld. Van groot, belang is. dat, afgezien van een bestraffing van den schuldige, in de open lucht gehruikte voeteangerslanta- ren (hang- en handlantarens) die niet aan de voorschriften der nieuwe veror dening voldoen, in beslag genomen kun nen worden. Ieder, die graag in het be zit van zijn zaklaniaarn wil blijven, doet er daarom verstandig aan. deze voorschriften stipt, in acht te nemen. Hierhii dient nog vermeld te worden, dat de Nederlandsche industrie reeds een aantal goedgekeurde zaklantarens alsmede hulpmiddelen, die op iedere no male zaklantaren kunnen worden aangebracht om aan de nieuwe voor schriften te voldoen, in den handel brengt. Reclame- en etalage verlichting Er zijn In den laatsten tijd groot e moeilijkheden opgedoken in ver band mot de verduistering op het gebied van de reclame en eta'age- verlichting. Merstal werd deze ver lichting lichtvaardigerwijze niet op den pjisten tijd gedoofd en brandde aan nog lang na zonson dergang door. De nieuwe verorde ning verbiedf nu elke reclame- en etalageverlichting ook op den dag. Aangezien de duisternis tijdens de wintermaanden reeds geruimen tijd voor winKelsluiting intreedt, laat de nieuwe verordening dq aanduiding van winkels, hotels, café's, theaters en bioscopen, enz. toe, door middel van verlichte aanduidingen. Voor deze aan duidingen mag eveneens slechts don kerblauw licht gebruikt worden. Zij mogen slechts den aard van het be drijf en den naam van den eigenaar vermelden, alleen bij theaters en bios copen mag bovendien de titel van het geen vertoond wordt, aangegeven wor- dpn. De afmetingen en de lichtsterkte van deze verlichte aanduidingeti zul len door dp rijksinspectie voor de luchtbescherming nog nader worden vastgesteld. Deze verlichte aanduidingen moeten gedoofd worden: a) bij winkels bij winkelsluiting, b) bij hotel6. restaurants en café's bij het ingaan van den sluitingstijd, c). bij theaters en bioscopen een kwar tier na den aanvang van de laatste voorstelling, d) bij luchtalarm onder alle omstan digheden onmiddellijk. Het is den bevoegden instanties be kend, dat het verbod van étalage-ver lichting hij dag voor bepaalde bedrijven bijzondpre moeilijkheden met zich me debrengt. De nieuwe verordening laat derhalve voor zekere zaken, wier étala ge-artikelen ook bij dag niet te onder scheiden zijn, h.v. in donkere passages enz., toe, dat bij uitzondering toestem ming wordt gegeven voor eenige ver lichting der étalages. De richtlijnen hiervoor zullen nog door de rijksinspec tie voor de luchtbescherming worden vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen dat zulk een uitzonderingsverzunning slechts in hoogst zeldzame gevallen zal worden gegeven. Aan zaken, welker etalages aan open 9traten en pleinen liggen, zal onder geen voorwaarde een vergunning worden" verleend. Met het oog op het a.s. Sinterklaas feest, dat met zijn voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December overdag nog een zwakke etalage verlichting (geen reclame, lich ten!) zijn toegestaan. Hierhii wordt ech ter nadrukkelijk opgemerkt, dat hier mede geen normale groote verlichting bedoeld is. alleen maar de geringste mate van belichting mag worden toe gepast. Wordt door winkeliers tot en met 5 December 1940 overdag etalage-ver^ lichting ontstoken, dan moet er ten strengste op gelet worden, dat dit alleen maar tusscihen zonsopgang en zonsondergang geschiedt. Tegen hen. die uit nalatigheid hun etala- gelichten in den genoemden over gangstijd nog na zonsondergang hebben' branden, zal op de meest drastische wijze worden opgetre den. Er wordt derhalve met den meesten nadruk gewaarschuwd tegen het mis bruik van de-ze voor de bijzondere Sin terklaas-periode toegestane tegemoet koming. De tijden van zonsop- en zons ondergang, die dagelijks in de pers.be kend worden gemaakt, dient men dus nauwlettend in het oog te houden. Mét ingang van 6 December mag etalage- verlichting alleen nog maar in de bo venbedoelde uitzonderingsgevallen en alleen met bijzonders schriftelijke ver gunning worden ontstoken. Rijwielen Afgezien van het feit, dat juist onder wielrijders in de laatste maanden een massa overtredingen van de verduiste- ringsvoorechriften moest worden vast gesteld. hebben na het van kracht wor den der huidige voorschriften de groote omvang van het rij wiel verkeer in Hol land en de hier gebruikelijke sterke lampen zulk een overvloed van licht tengevolge gehad, dat nu ook voor de afscherming der rijwiell impen een radi cale verscherping der bepalingen noodig Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwiellampen thans zoo danig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 c.m. lange en 0.4 c.m. breede opening in de bovenste helft het licht doorlaat; bovendien moeten de lam pen van boven worden afgedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van 8 dagen gegeven. Met ingang van 4 December moeten dus alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. In dit verband wordt er bijzonder op gewezen, dat de Nederlandsche indus trie reeds eed heele serie practische en goede verduisteringsartikelen voor rij- wiellampen in den handel heeft ge- hracht, die door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd. Deze artikelen hebben weliswaar niet atijd de nieuw voorge schreven opening, maar desondanks zijn zij overeenkomstig de voorschrif ten. wat betreft hun lichtsterkte, indien zij het contröleteeken der rijksinspectie voor de luchtbescherming dragen, t. w. een ingestempelde of opgedrukte recht hoek met daarin de letters I.L.B ee- volgd door het keuringsnummer. Derge lijke artikelen zijn in alle behoorlijke zaken op dit gebied voor slechts weini ge centen te verkrijgen. Deze kleine uiteave behoedt den wielrijder voor moeilijkheden, daar bij zelfgemaakte verduisteringsmidelen altijd het gevaar bestaat, dat zij niet volgens de voor schriften zijn. Goedkeuring vereischt Van groote beteekenis voor industrie en handel is de bepaling in de nieuwe verordening, dat in de toe-komst ver duisteringsartikelen voor alle soort voertuigen met inbegrip van rijwielen, voor zaklantaarns en voor verlichte aanduidingen van elke soort slechts dan in den handel, of op andere wijze aan den man gebracht mogen worden, in dien zij door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd, hetgeen moet blijken uit het bovengenoemde contróle-te?ken: I.L.B. met keuringsnummer in een redhtihoek. Het is onnoodig er nogmaals op te wijzen dat de nieuwe bepalingen inzake de verduistering in bet belang van de bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen zijn uitgevaardigd. Het nakomen van de nieuwe bepalin gen brengt geen moeilijkheden met. zich mede, wanneer ieder maar voor zich zelf een weinig oplettendheid betracht. In den laatsten tijd kon steeds opnieuw worden vastgesteld, dat de overtredin gen der verduisteringsbepalingen voor het allergrootste deel uit, vergeetachtig heid en nalatigheid werden begaan. En wel vooral in de eerste uren na zons ondergang en in de eerste morgen-uren voor zonsopgang. Daar wij nu den tijd van het jaar.te- gemoet gaan, welke het meest arm aan licht is, moeten ter handhaving van een onberispelijke verduisteringsdiscipline nu eenmaal de strengste maatregelen tegen overtreders- worden genomen. In de toekomst kan geen-enkele overtreder meer op genade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de vermaning gericht.: houdt u aan de ver duisteringsvoorschriften en betracht de strengste verduisteringsdiscipline. RAUTER SS-Brigadefuehrer. r~1 O DEL-MUIS C-j.\X ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT TELEF. 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK AMERSFOORT. 28 Nov. De crisis controle-ambtenaren zijn in samenwer king met de politie ernstige gevallen van overtreding van de distributiebepa lingen op het spoor gekomen. Het on derzoek. te dezer zake ingesteld, heeft geleid tot de ontdekking, dat in de ge meente Hoogland, een aantal varkens frauduleus was geslacht. Zoowel al daar als hier ter stede is een aantal huiszoekingen verricht met het gevolg, dat bij verschillende Amersfoorters een aanzienlijke hoeveelheid vleesch afkom stig van de frauduleus geslachte var kens, in beslag is genomen. Tegen de overtreders is proces-verbaal opge maakt. In de week van 1825 Nov. verminderd met ruim ƒ11 millioen Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank, 25 November gepubli ceerd, bedroeg de goudvoorraad 1.108.674.110 tegen 1.120.222.821 op 18 November of 11.548.711 minder. De zilvervoorraad bedroeg op 25 No vember 15.542.807 tegen 15.021.479 op 18 November of 521.328 meer. Op 25 November was dus de metaal- voorraad tezamen 1.124.216.917. Bankbiljetten en a6signatiën, alsme de rekening-courant saldi, beliepen op 25 November 1.622.566.032 tegen 1.602.342.350 op 18 November of 20.223.682 meer. Geen strikte order, de water dichte deur gesloten te houden AMSTERDAM, 27 Nov. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake het door een ontploffing verloren gaan van het stoomschip „Ameland" op de Noordzee op 18 Fe bruari 1940. De Raad is van oordeel, dat uit het onderzoek duidelijk is gebleken, dat het s.s. ..Ameland" op de Noordzee op 51 gr. 51 min. N.Br. en 3 gr. 13 min. O.L. door pen ontploffing van buitertaf is getrof fen en verloren gegaan. Omtrent de oorzaak der ontploffing vereenigt de Raad zich met de beschou wingen van den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart. Het heeft den Raad bevreemd en te leurgesteld. dat in Februari 1940. nadat dus reeds zoovele schepen na een ont ploffing waren gezonken, aan boord van de ..Ameland" nog geen strikte or der bestond om de waterdichte deur tus- schen tunnel en machinekamer gesloten te houden en deze slechts te openen, met een wacht, er bij. zoolang zulks voor de werkzaamheden strikt noodza kelijk was. Zelfs zou dit openen nog achter wege kunnen blijven, wanneer de vludhtkoker voor toegang tot de tunnelruimte zou zijn gebezigd. Thans kon de derde machinist de deur niet meer dicht krijgen, toen groote hoeveelheden water uit de tunnelruimte kwamen. Het is £èn Raad volkomen onbegrijpelijk, dat op dit punt de kapitein of de direc tie niet de meest strikte orders heb ben gegeven. Het behoud van het schip staat op het spel en eventueel ook dat der beman ning. Ook het feit. dat met de nieuwe equipage nog geen sloepenrol was ge houden. is zeer onbevredigend. VERZENDT GAARNE UW ST. NICOLAASPAKKETTEN MAAR VERZOEKT UI DADELIJK TE BEGINNEN STEVIG TE VERPAKKEN VOLLEDIG TE ADRESSEEREN NOG DEZE WEEK TE POSTEN TOKIO. 27 Nov. (Domei). De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zal, naar wordt ver wacht, binnenkort een krachtig protest indienen bij den Neder- landschen gezant, generaal J. C Pabst, tegen het herhaalde anti- Japansche optreden in Neder- landsch-Indië en formeele veront schuldigingen, schadevergoeding en een garantie voor de toekomst eischen. Kort. geleden hebben zich drie ern stige gevallen voorgedaan: 1) De Japansche eigenaar .van een ijzerfabriek te Batavia is op 11 Novem ber aangevallen en mishandeld door een Nederlandschen politiebeambte. 2) Op 23 November is de Japansche vlag, die bij een kapperszaak te Ban doeng uithing, verbrand. 3. Denzelfden dag werd de kanselier van het Japansche consulaat-generaal te Batavia, Ariyoshi, bij het passeeren van de ambtswoning van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië door een schildwacht aangeroepen en met geweld naar het politiebureau op gebracht. Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, omdat niet alleen de beschuldiging van het illegaal foto grafeeren van het paleis, van den gou verneur volkomen ongegrond bleek te zijn. zooal6 hij zelf met nadruk had ver klaard, doch het fotografeeren ook wet telijk was toegestaan, waaruit de on- noodige onderdrukking door de Neder landsche autoriteiten blijkt. Er wordt verder nog melding ge maakt van enkele minder belangrijke gevallen, o.a. geweldpleging door Neder landsche soldaten. KLEINE geschenken onderhouden de vriendschap. Minder om de waarde van het geschenk of om het gescrenk zelf. maar om de vrii-nctcliike gedachte, die er aan ten grondslag ligt. Het moet wel ^en volkomen gedesillu sinneerd menschenkind. zijn, die niet op zijn tijd ihet gebaar van em klein ge schenk tf geven of te ontvangen öegr.ij- cen en waarderen kan. Niet alleen het geven is een kunst. Geven met volle aandacht voor de persoon van wie ontvangen zal «even met de gedachte wat het best? hij de persoonlijkheid past om welkom te zijn. Ale we niet zóó leeren geven, .kunnen wij het inderdaad beter laten. Een ge schenk, groot of klein, kostbaar of zon der geldelijke wiarde. dat met onver schilligheid. om een of andere conven- tioneele reden gegeven wordt, zonder op rechte sympathie, zonder de vooropge- plaatste wensch een ander een genoegen te bereiden, verliest elke redèn van be staan en heeft geen enkele waarde meer. financieele noch eentimenteele. Als wij geven willen moeten wij gaarne en met liefde geven, moeten wij moeite willen doen, een offer brengen, niet in het bij zonder van geld, maar van tijd, van in spinning; wij moeten het geschenk voornamelijk betalen, niet met onze beurs, maar met onze persoonlijkheid. MAAR zoo goed als wij met gratie moeten kunnen geven, moeten wij ook leeren met gratie te ontvangen. Dat beteekent in de eerste plaats met dank baarheid. „Dank u zeer", i# in- het Fransch onder andere: mille graces; in het Italiaansch gracias; in het Spaanech naar ik meen Graziï, Die dankbaar heid, „grazia" maakt, dat wij vriende lijk, gracieuselijk onze erkenteiiikheil toonen, dat wij met gratie weien te danken. Dat is een van de moeilijkste dingen in het leven: het vinden van den juisten toon om dankbaarheid te uiten. Voor veel menechen is dal zoo moeilijk, dat de vreugde iets te krijgen er voor hèn door bedorven wordt. Zij willen lie ver niets hebben, dan hoeven wij ook niet te bedanken. Dat is natuurlijk geen juiste houding; het is de vlucht voor een hindernis; het omkeeren voor een hek. De een maakt door overdreven dank betuigingen, door overstelpende erken telijkheid zoowel zich zelf als de geef ster of gever verlegen. Een ander wendt een zekere onverschilligheid voor en bedankt, met een hooghartigheid, die den indruk geeft, dat de ontvangster of ontvanger (dat laatste komt zelden voor, mannen uiten zich althans in dit opzicht gemakkelijker, want eenvoudi ger, dan vrouwen) bijna beleedigd is door het geschenk, zoodat de andere partij het gevoel krijgt hun het tegen deel van iets prettigs te hebben aange daan. Het is of zij zeggen willen; ver beeld je alsj'eblieft niet, dat ik niets gewend hen. dat ik met zoo'n kleinig heid uitbundig blij zou zijn. Ook dat is de juiste houding niet. Misschien is het zoo moeilijk voor ons, moderne menschen, geworden om onze dankbaarheid te uiten, omdat wij veel te veel aan ons zelf en veel te weinig aan de(n) ander denken. Onze voornaamste zorg is hoe de ander onze woorden, onze blikken, onze gebaren zal intepreteeren. Wij spelen te veel voor de film, wij bestudeeren te veel ons woord, ons gebaar, onze mimiek. Wij zien ons zelf. als in een spiegel, terwijl we alleen de ander moesten zien. Daardoor staan we ons zelf in den weg. HET allerbest© zou zijn alleen maar spontaan te wezen en heelemaal niets bijzonders te denken, als we iemand onze dankbaarheid willen be wijzen. Maar dat schijnt langzamer hand even onmogelijk geworden als om het leven door te gaan zonder telefoon, zonder radio en zonder verkeersmidde len. Als we dan toch moeten denken, la ten onze gedachten dan, bij voorkeur uitsluitend en alleen en in ieder geval hoofdzakelijk gericht zijn op de ander. Laten we bedenken hoe veel moeite die zich gegeven heeft om ons een genoe gen te doen; hoe gezocht is naar iets, dat ons werkelijk vreugde zou geven, geheel afgezien van de geldelijke waar de van het geschenk, die wel eens een belangrijke factor kan zijn, maar het in het algemeen niet is en ook niet moet wezen. Laten we toch alsjeblieft eindelijk eens afleeren de dingen te beoordeeien naar hun geldelijke waarde. Meer dan ooit is deze tijd de geschikte om te be seffen. dat/'met. geld maar een bitter klein beetje valt goed te maken; dat met geld maar heel weinig gekocht kan worden, d«t wezenlijke, innerlijke waar de heeft. Misschien zullen we dan weer eens zoo ver komen, dat de appreciatie van een geschenk niet aldus gewaardeerd wordt: „Dat is mooi, zeg. Dat is een duur ding! Of dat we iemand extra erkentelijk moeten zijn, omdat die terwille van ons „in de bus heeft geblazen". Laten onze geschenken toch zijn een symbool van onze hartelijke gezind heid. niet het op een bepaalde wijze voldoen aan een zekere verplichting, niét een zekere vorm van betaling, waar ?eld zou worden afgewezen, maar een uiting van bepaalde gevoelens jegens ben, die we iets willen geven. Daarom ook mag pen geschenk nooit bezwaren; het rnag nooit huiten verhouding zijn. nooit overdreven, nooit zoo. dat het een gevoel van onbehagen geeft. In de meeste gevallen heeft het im- mprs geen andere beteekenis dan: ik heb aan je gedacht en ik wilde je graag blij maken. Dat is ook de geest, waarin wij onze Sint Nicolaasgeschenken moeten koo- nen en verzenden, met kinderlijke (niet kinderachtige) gedachten van vriende lijke gezindheid en hartelijk meeleven. Vischkqekjes Benoodigdheden: een half pond kou de gekookte visch zonder vellen of gra ten: elke soort kan dienen. Een dessert lepel citroensap; drie dL. dikke wit te saus; twee eetlepels tomatenpuree; een paar eetlepels bloem; paneermeel; wat vet of boter om in te hakken: zout en peper. Zoo mogelijk een ei. Bereiding: De wite saus wordt ge maakt van een stukje boter, een paar eetlepels bloem, wat zout en drie dL. melk of vischwater. De saus mopt zeer dik zijn. Verdeel de visch in kleine stukjes, maak ze eengszins fijn met een vork en vermeng za met de witte saus. Voeg er de tomatenpuree en het citroensap bij en zout en peper naar smaak. Wie er van houdt kan er wat paprfka door doen. Indien men bang is, dat het mengsel niet stevig gpnoeg, i6, kan er nog wat bloem door geroerd worden. Maak er vrij dikke koekjes van of vrij groote ballen en laat die een of twee uur op een koele plaats staan. Paneer ze dan door ze zoo mogelijk door geklopt ei en daarna door paneermeel t© wentelen of haal ze. bij gebrek aan een ei, door wat bloem met water en daarna door paneermeel. Wi© fituur- vet ter beschikking heeft kan de koek jes in frituurvet bakken. Anders maakt men wat boter of vet in de koekepan heet en bakt daarin de koekjes bruin en gaar. Garneer ze met een paar takjes peterselie en dien ze met. gebakken aardappelen op. De koekjes, kunnen zoowel heet als koud gegeten worden. De bsnoodlgde visch even hestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 AMSTERDAM, 27 November. De Vereeniging voor den effectenhandel deelt, met machtiging van den eecreta- ris-generaal van het departement ven Financiën, het navolgende mede: a. Indien een koop en verkoop van Duitsche effecten tusschen ingezetenen en voor hun rekening plaats vindt, is noch de verkoopeT noch de kooper be lasting op grond van het geblokkeerde, markenbelastingbesluit 1940 6chuldig. b. Indien een ingezetene «an een niet- ingezetene Duitsche effecten verkoopt, Zal deze ingezetene de belasting schul dig zijn, indien en voorzoover uit deze transactie direct of indirect een over making uit het Duitsche Rijk naar Ne derland,. als bedoeld in genoemd be sluit, voortvloeit of heeft plaats gevon den. c. Ten opzichte van den handel in Duitsche effecten beteekent het voren staande, dot d© geblokkeerde marken belasting op banken, bankiers en com- missionnairs in effecten, di© ingezete nen zijn en die voor eigen rekening of voor rekening van hun cliënten, die in gezetenen zijn, koopen en ver.koopen, niet toepasselijk is, zoodat. aan dezen handel geen bezwaren uit hoofde dezer belasting in den weg stean. De bepaling, dat de handel in Duit sche fondsen geschiedt onder de voor waarde, dat de kooper den verkooper vrijwaart voor de financieele gevolgen, welke voor den verkooper kunnen ont staan uit hoofde van de geblokkeerde markenbelasting, blijft gehandhaafd, doch heeft in verband met de voren staande onder a. h. en c. genoemde mededeelingen slechts beteekenis, in dien de koop plaats had voor rekening van een niet-ingezetene. CLEARING Koersen voor stortingen op 28 Novem ber 1940 tegen verplichtingen luidende Reichsmarken 75,36 Belga. 30.1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turkse he ponden 1.45K Lewa 2,30 INDEXCIJFER (Medegedeeld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek). 's-GRAVENHAGE. 27 Nov. Het in dexcijfer van koersen van aandeden is heden: 151,1. FAILLISSEMENTEN ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE UTRECHT Geëindigd W. L. van Ettekoven, koopman, wonende te Bunnik. Curator mr. C. L. Wieringa te Utrecht. Vernietigd na gedaan verzet. M. Möring, chauffeur, eertjjds wonende te De Bilt, than* te Dusaeldorf. Curator mr. mej. E. K. S. E. Enthoven te Utrecht. Be ëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingalvjst met eene uitkeering van 92.163 Uitgesproken A. J. de Koning, sigarenwinkelier, wonen de te Zeist. Oud Arnhemscheweg 299. Rech- <er-commissariB mr. A. D. van Regteren Al- tena. curator mr. F. D. van Batenburg te Zeist,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7