Bulgarije keert zich scherp tegen Engeland Duitsch - Russisch overleg heeft gunstig verloop Duitsch wantrouwen jegens het Britsche pessimisme DE EEMLANDER Vrijdag 29 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 131 kwetsende beloiten waarover Engeland thans nog beschikt, Cudahy neemt ontslag Dekanosof in Berlijn aangekomen iNnrJffPtfü'f Si- - Commentaar op houding der Britsche censuur Scherpe rede van dr. Malan tegen Smuts Zal IJsland door de Ver. Staten worden bezet? De anti - Japansche stemming in Ned.-Indië AMERSFOORTSCH DAGBLAD HBONNlMtNfSPRIJS 3 mi*nden voor 1.95; per m««nd 0.65; p«t week I 015 Binnenland franco per post per 3 maanden 2-85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERÏEr.ilcN vanl4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Naar aanleiding van een met het Bulgaarsche revisionisme strijdige Lagerhuis-verkiaring van Butler 'Etislsvns.i-so UrnJnnlef afhankelijkheid van Bulgarije te garan- jDUigdnjt UCUdllB deeren en óm de onaantastbaarheid van zijn grenzen bij de vredesregeling te zul- vnnr IpPCFP pn len eerbiedigen. Te Berlijn merkt men A op. dat deze verklaring een krasse te- I J 1_ 1 £u. 99 genstelling vormt met de mogelijkheden. en vooral met die. waarover het na den oorlog zal beschikken. De verklaring negeert volkomen hel feit. dat de invloed van Engeland in het Zuid-Oosten van Europa is uitgescha keld. De ervariugen, die verschillende Europeesche landen met Britsche „ga ranties" hebben opgedaan, zullen voorts er weinig toe kunnen bijdragen om het vertrouwen in dergelijke garanties te versterken. SOFIA, 29 Nov. (D.N.B.) „Bulgarije spreekt zijn dank uit voor de duidelijkheid, waarmee het ware standpunt van Engeland tegenover Bulgarije door de jong ste verklaringen in het Lagerhuis uiteengezet is." Met deze woorden reageert het Bul gaarsche avondblad Mir op een verkla ring van Butler over Bulgarije in het Engelsche Lagerhuis, welke verklaring in politieke kringen te Sofia algemeen aanmatigend wordt geacht. „Bulgarije krijgt, zoo vervolgt het blad, 21 jaar na het dictaat van Neuilly van Engeland de verzekering, dat dit land voornemens is de ongereptheid van Bulgarijc's grenzen te verzekeren, als laatstgenoemde staat dit en dat en nog wat doet. Over de Bul gaarsche levensbelangen, over herstel van het onrecht, dat Bulgarije door het "dictaat is aangedaan, evenwel geen woord. In dit historisch oogenblik, waar op het lot van zoovele volken wordt ge smeed en een rechtvaardige reorganisa tie van Europa tot stand gebracht wordt, wil men te Londen Bulgarije met derge lijke leege en tevens kwetsende beloften tevreden stellen. Bulgarije bedankt daar voor." „Bulgarije kent zijn plaats In de Sobranje heeft de regeeringsaf- gevaardigde Jancf de verklaring afge legd over het antwoord op de troonrede van den koning. Dinsdag a.s. volgen Waarschijnlijk nog verklaringen van enkele ministers, in hot bijzonder van den premier, prof. Filof, en de minister van buitenlandsche zaken. Popof. waar na de Kamer tot stemming zal oyergaan. Janef billijkte in zijn rede zonder voor behoud dc binnen- en buitenlandsche po litiek der regeering. zooals deze princi pieel in de troonrede uiteengezet is. Bul garije, zoo betoogde hij o.m.. is met Duitschland oprecht verbonden, omdat de politieke en economische belangen van heide landen op natuurlijke wijze overeenstemmen. Op de steeds weer gestelde vraag, wanneer Bulgarije zich in den oorlog zal mengen, antwoordde de spreker, dat Bulgarije slechts dan naar de wapens zal grijpen, indien het daartoe gedwon gen wordt door vitale noodzaak. Het voornaamste doel der Bulgaarsche poli tiek is Bulgarije in stand te houden. Maar het heeft ook zijn welgefundeerde revisiewenschen. die het evenwel slechts op vreedzame wijze begeert te verwezen lijken. Bulgarije kent ziin plaats in de huidige reorganisatie van Europa en daarom is het ook dankbaar voor de verklaring in het Engelsche La gerhuis. die duidelijk heeft getoond, dat Engeland slechts denkt aan handhaving van den toestand, die door het dictaat van Neuilly aan een verminkt Bulgarije opgedrongen is. Dergelijke verklaringen laten Bulga rije koud. want zij houden geen re kening met de gerechtvaardigde Bul gaarsche wenschen. De vriendschap met. Joegoslavië, zoo vervolgde Janef. beteckent niet. dat Bul garije afstand doet van den wensch de tusschen beide landen nog bestaande strijdvragen op vreedzame wijze op tè lossen. Tegenover Turkije heeft Bulga rije in het geheel geen wenschen en het acht zijn betrekkingen m<"t dit land door het verdrag van 1926 geregeld. Duitschland is heden ten dage de eigen lijke voorvechter van den vrede op den Balkan. Duitschland is tevens de voor naamste organisator van do nieuwe or dening van Europa met nieuwe midde len. niet met geweld en gekonkel, maar met gerechtigheid en bemiddeling. Ook dc Sovjet-Unie heeft belang bij den vre de op den Balkan. Engelsch gebrek aan realiteitszin Onder-staatssecretaris Butler van het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken, heeft verklaard dat, indien Bulgarije thans blijk geeft van welge zindheid ten opzichte van Engeland, laatstgenoemd land bereid is om dc on- In het speciale, geval van Bulgarije is wel zeer onwaarschijnlijk dat de Britsche garantie met de Bulgaar sche opvattingen zou overeenkomen. Deze garantie zou immers in zeke ren zin de bestaande grenzen als de finitief aannenien. terwijl in Bulga rije daarentegen thans een toegang tot de Egcisclie Zee wordt geëischt! TEGEN STAKINGEN IN OORLOGSBEDRIJVEN WASHINGTON. 29 Nov. (D.N.B.). De democratische afgevaardigde Smith heeft in het Huis van Afgevaardigden een voorstel ingediend om stakingen in de Amerikaansche oorlogsindustrie te voorkomen. Het voorstel behelst ver scheidene straffen op stakingen, die niet dertig dagen tevoren zijn aangekondigd, alsmede op uitsluitingen door werkge vers. Indien er arbcidsmoeilijkheden ont staan moet de minister van arbeid in grijpen. Halsstarrige stakers of fabrikan ten worden niet openbare compromittee ring bedreigd in den vorm eener bekend making over „opzettelijk in gevaar bren gen van de nationale verdediging en op zettelijke minachting voor de politiek van het Congres". In bepaalde gevallen kan deze bekendmaking door den presi dent persoonlijk gedaan worden om het effect nog te verhoogen. NEW YORK, 29 Nov. (D.N.B.)De vroegere Amerikaansche ambassadeur te Brussel. Cudahy, heeft Donderdag per soonlijk zijn ontslagaanvrage ingediend. Cudahy was midden Juli uit België ver trokken en verbleef daarna in Enge land, vanwaar hij in 'Augustus naar de Ver. Staten terugkeerde. Hier. verdedig de. hij in redevoeringen herhaaldelijk d? capitulatie van België. Cudahy wil thans, naar hij verklaarde, gaan schrij ven. Zoo wil ihij een roman samenstel lén over' Polen, waar hij vier jaar am bassadcur is geweest. Lange afstand- geschut aan deKanaalkust Zwaar vèr dragend Duitsch geschut, dat opgesteld staat aan de Fransche en Belgische Kanaal- kust, neemt her haaldelijk de te genovergelegen En gelsche kustplaat sen zooals de haven Dover, onder vuur. Ook worden kon vooien, welke door het Kanaal trach ten te varen, door dit geschut bescho ten. Foto Scherl) BERLIJN. 29 Nov. (D.N.B.). De nieuwe ambassadeur der Sowjet-Unie te Berlijn, Wladimir G. Dekanosof, is Don derdagmiddag in de rijkshoofdstad aan gekomen. Uit naam van don rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, werd de ambassadeur op het station Friedrichstrasse# verwelkomd door onderstaatssecretaris Woermann en den plaatsvervangende'!! chef van het protocol, Geheimrat von Halei*. Voorts was de Sowjet-Russische zaakgelastigde Kobulof verschenen met het personeel an de ambassade. Naar te Berlijn vernomen wordt heb ben de Duitsch-Russische onderhandelin gen, die sinds eenigen tijd te Moskou ge voerd worden, ook verder een succesvol verloop. Dr. Schnurre', de leider van de Duitsche afvaardiging, bevond- zich tij dens het bezoek van Molotof te Berlijn, doch is na beëindiging van dit bezoek aanstonds weer met de Russische gasten naar Moskou teruggekeerd. Het doel van de loopende onderhandelingen is de er varingen. die met het economisch ver drag van 11 Februari zijn opgedaan, te toetsen en ten dooie op intusschen ver anderde omstandigheden in het weder- zijdsche economische verkeer. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de onderhandelingen in overeenstemming met de vriendschappelijke Duitsch-Rus sische betrekkingen voor heide partijen een gunstig verloop hebben. In verband hiermede wordt te Berlijn op de heteekenis van het Duitsch-Rus- sisch economisch verkeer voor de econo mie van het geheele Europeesche gebied gewezen, in tegenstelling tot. het ineen stortende systeem der wereld-economie. Terwijl de periode van een bedriegelijke wereld-economie afgesloten is, treden de ideale economische aanvullings-mogelijk- heden tusschen het in hooge mate ge- industrialiseerde Duitschland dat, steeds meer op de economische kracht van ge heel Europa steunen kan en het reus achtige grondstoffengebied der Sovjet unie. met zijn zich ontwikkelende indus trie, aan hef licht. Men wijst als een kenmerk van clit soort natuurlijke economische betrekkin gen aan, dat zij zich in vrijheid en rede lijkheid overeenkomstig de beiderzijd- sche behoeften en productie-verhoudin gen régelen en niet den last met zich slec- pen van monopolisitisehc en speculatie ve overwegingen, die in het tijdperk van de wereld-economie zoo'n grooten nood lottige rol gespeeld hebben. THAILAND DOOR INDO-CHINA AANGEVALLEN? TOKIO, 29 Nov. Naar Domei meldt, heeft het opperbevel van het leger van Thailand bekend gemaakt, dat Thailand door Indo-Chma wordt aangevallen en tot een vergeldingsactie zal overgaan. TURKIJE WIJST JOURNALISTEN UIT ISTANBOEL, 29 Nov. (D.N.B.) De correspondent van United Press en zijn vrouwelijke collega van de News Chro nicle hebben van de bevoegde autori teiten bevel gekregen, Turkije vóór -i December te verlaten. De ambassadeurs van Engeland en de Ver. Staten'trach ten langs diplomatieken weg de uit wijzing ongedaan te maken. Beëediging vanRoodeKruis-zusters te Rome Italiaansche Roode Kruis-zustcrs en helpsters werden beëedigd in tegenwoor digheid van de kroonprinses, de prinses van Picmont (rechts), die na de plech tigheid de oorkonden uitreikte. (Foto Scherl) BERLIJN, 29 Nov. (V.P.B.). Dc rede. die de Britsche minister Greenwood in het Lagerhuis gehouden heeft, en waarin hii verklaarde, dat dc Britsche. batidcls- scheepva"art zich op het oogpnblik „in een oenigszins „donkeren toestand" be vind I. is geheel, in overeenstemming met de plotselinge verandering, die men aan Duitsche zijde in de toon der Britsche propaganda heeft waargenomen. Deze heeft nl. vrij plotseling alle optimisme laten varen en begint met den blik op Amerika gericht dc ernstige toestand van Engeland op verschillende gebieden opvallend naar voren te brengen. Volgen? Greenwood is de toestand van de Engelsche scheepvaart thans gelijk aan die van April 1917 en deze verklaring is vooral hierom interes- sap t, omdat uit na-oorlogsche mede- deelingen gebleken is. dat in April 1917 de toestand van Engeland door toonaangevende Londensche kringen zeer pessimistisch beoordeeld werd. Het trekt de aandacht, dat men te Berlijn van al deze Britsche noodkreten nuchter kennis neemt, zonder er con crete gevolgtrekkingen aan vast te kr.oo- p'en, zoóals men reeds na de verklaring van Lord Lothian de vraag heeft gesteld, of Engeland inderdaad reeds aan het einde van zijn financieels kracht is. of dat. deze kreet om hulp er slechts toe moeten dienen, om Engelsch geld te red den en Amcrikaansch geld in de val tc lokken. Na aanvankelliike terughoudendheid, houdt de pers zich te Berlijn thans ook met de Amerikaansche reactie op deze nieuwe Engelsche takliek bezig, en zij meent uit. tal van Amerikaansche pers stemmen te kunnen afleiden, dat ook de Amerikanen het Engelsche pessimisme minder als een heilzaam teeken van zelf kennis, dan wel als een poging om nog hnorme branden woeden na afloop van de Duitsche bomaanvallen in de havenwijken van Londen. (Foto Scherl) meer Amerikaansche hulp te verkrijgen, beschouwen. In zooverre bij de door Engeland bedoelde, financièele transacties van verdere overdracht van Engel sche steunpunten sprake is. wordt van officieuse Duitsche zijde ver klaard: Wanneer de uitverkoop van het Britsche Empire zoo definitief begonnen is. dat in militair opzicht belangrijk oud-Britsch kroonbezit wordt afgestaan, ka tin iemand bewe ren. dat dit tot het Westelijk half rond beperkt zal blijven. Ook elders zal het Engelsche noodlot, zij het dan langs andere wegen, voltrokken worden, aldus deze officieuze Duit sche meening. De Londensche correspondent van het Zweedsche dagblad Dagens Nyheter meldt, dat dc buitenlandsche correspon denten in Engeland met ongelooflijke moeilijkheden hebben te kampen als ge volg van de Engelsche censuur. Het ge ven van berichten over aanzienlijke schade, veroorzaakt, door de Duitsche luchtaanvallen, evenmin als over de volgen hiervan voor de Engelsche oor- logsproductic, is toegestaan. Men heeft. wel. aldus schrijft Dagens Nyheter verder, goedgevonden, dat de aanvalsdoelen als Birmingham worden bezichtigd. Het "is echter verboden, aldus schrijft de Zweedsche journalist letter lijk, „ook maar één enkel woord over dezen nacht tc schrijven". Voor deze houding van de censuur is niet alleen het ministerie van voorlichting verant woordelijk te stellen, doch ook andere officieele instanties, zooals het ministe rie van oorlog, de Admiraliteit en lief ministerie van luchtvaart. Zelfs de Engelsche pers liidt onder de verwarring tier censuurbepalingen. Voor al valt het. op. dat de Amerikaansche correspondenten een voorkeursbehande ling bij dc Efigelsché censuur genieten, zoodat men den indruk niet van zich af kan zetten, dat Engeland, ondanks alle beweringen van het tegendeel, geen hij- zonderen prijs meer schijnt te stellen op propaganda in de neutrale landen. SAN SEBASTIAN, 29 Nov. (D.N.B.). Kort geleden heeft de leider van de na tionale Zuid-Afrikaansche oppositie, dr. Malan, te Bocksburg gesproken over het dreigement der regeering-Smuts om de Ossewa-Brandwag,» de strijdorganisatie der nationalistische Boeren, te verbieden. Dr. Malan verklaarde, dat het voor het Afrikaner dom niets meer of minder dan een beleediging is door een man als Lawrence, den minister van hintieuland- sche zaken in het kablnet-Smuts. be dreigd te worden. Lawrence is méér ge schikt voor de rol van clown in een cir cus dan voor minister der Unie Als, zoo zeido Malan, de regeering het zou wa gen, de Ossewa-Brandwag te verbieden, zal hij zijn aanhangers passief verzet aanbevelen en zelf er aan deelnemen en alle consequenties dragen. Smuts zal voor zijn zonden ten nadeele van het Afrikanerdom moeten boeten. Zijn sys teem van tirannie is het ergste'. datZuid- Afrika ooit heeft meegemaakt. KOPENHAGEN. 29 Nov. (V.P.B.) Groote beroering is in Denemarken ge wekt door liet -bericht, dat Engeland voornemens zou zijn. de Ver. Staten van Noord-Araerika uit te noodigen IJsland door Amerikaansche troepen tc laten bezetten. Men vraagt zich af, welke aan leiding er voor Amerika zou kunnen bestaan om dit eiland te bezetten, waar mede het Qiets te maken heeft. Zooals men zal weten, liet Engeland het in Mei van dit jaar door Engelsche troepen bezetten misschien om de aandacht af tc leiden van het Westelijk front, misschien ook om de Duischers vóór te zijn, naar het beweerde. Doch voor een bezetting zijn troepen noodig. En die zou Engeland elders op het too- neel van den oorlog goed kunnen ge bruiken. Deze zouden natuurlijk vrij ko men, als de Amerikanen inderdaad be reid, zouden blijken om Me wacht over het eiland op zich tc nemen. Overigens moet het zeer twijfelachtig worden genoemd, of Amerika bereid zal zijn een landing uit tc voeren op dit eiland, dat onder Dcensche souvereini- teit staat, doch zich uit hoofde van ziin grondwet op 11 April van dit jaar zelf standig heeft verklaard. Moet'men hierin een manoeuvre zien van Engelsche zijde? Het is mogelijk. Doch. als de Y.S. ertoe mochten over gaan het eiland te bezetten, zou dit in directe tegenspraak zijn met de Monroe- leer. Want evenmin als volgens deze leer Amerika inmenging van Europee sche zijde in Amerikaansche aangelegen heden zou dulden, evenmin zou Europa genoodzaakt zijn Amerikaansche inmen ging in Europeesche aangelegenheden te dulden. Op liet oogenblik weet men niet met zekerheid, of de V.S. het voorstel in ernstige overweging nemen. Doch zooveel is zeker, dat in het bevestigende geval Denemarken en vermoedelijk ook IJsland zelf energiek zal protes teeren. TOKIO, 29 Nov. (Domei). De woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft in de da- gelijksche persconferentie uiting gege ven aan zijn verwondering over de toe nemende anti-Japansche gezindheid in Nederlandsch-Indië. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, waarom de anti-Ja- pansche gevoelens aldaar toenemen se dert het sluiten van het driemogendhe- denpact tusschen Japan, Duitschland en Italic. Dit pact heeft. n.l. niets te maken met de betrekkingen tusschen Japan erf Ne derlandsch-Indië. De invloed van de in Nederlandsch-Indië wonende en aan Ja pan vijandig gezinde Chineezen vormt geen voldoende verklaring voor de toe nemende anti-Japansche gezindheid. Er moet een andere reden voor bestaan, be toogde de woordvoerder. Desondanks hebben wij de besprekin gen in Batavia niet opgegeven. Wij zijn integendeel van meening, dat dn onder handelingen nog voortduren, ondanks dö afwezigheid van den leider der Japan sche delegatie van Batavia. Ichizo Koba- jasji, minister van handel en industrie. f IRAN ONAFHANKELIJK EN NEUTRAAL BOEKAREST. 29 Nov. (D.N.B.). In verband met bepaalde berichten in de bladen heeft de keizerliik-Iraansche legatie de volgende mededeeling aan de bladen gezonden: „Wij stellen er prijs op vast te leggen, dat Iran niet in het minst onder den invloed van welk land ook staat. Hot voert in het tegenwoor dige conflict een politiek van onafhanke lijkheid en volstrekte neutraliteit, een politiek, die niet in liet niinst beïnvloed is door de politiek van een ander land." DE VERDUISTERING JVandaag gaat de zon onder om 17.26 uur. Zonopkomst op Zaterdag 9.28 uur. Gedurende den tusschcnliggendcn O 'W moet verduisterd worden. 0 De maan komt op om 7.24 uur en o gaat om 16.30 uur onder. o<>c<x><><><><x>c><><><> <XXXxXXX>00 OOO T MOOISTE WAT MEN GEVEN KAN is n Parapluie van SPIEKERMANN Lanqestraat 31 Tele'oon'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1