DE STEUNPUNTEN IN URUGUAY OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Voorzorgsmaatregelen in Boekarest ENGELAND STAAT VOOR VELE MOEILIJKHEDEN Buitenlandsche politiek der regeering goedgekeurd Gebruik van havens Ontstemming in Italië Het Duitsche weer- machtsbericht Dampo Bon bons 2 Kampen voor de Joden in Slowakije Het Italiaansche weermachtsbericht Storm in de straat van Gibraltar OOK PROF. JORGA DOODGESCHOTEN Beperking van den invoer "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 MONTEVIDEO. 28 Nov. (D.N.B.). Het huis van afgevaardigden heeft met 53 van de 74 stemmen een re solutie aangenomen, waarin de bui tenlandsche politiek der regeering volledig wordt goedgekeurd. De mi nister van defensie en de minister van buitenlandsche zaken legden verklaringen af. waarin zij de kwes tie van de militaire steunpunten be spraken. De minister van defensie zeide, dat hij met twee afgezanten der Vereenigde Staten had onder handeld. die hem een vragenlijst hadden aangeboden, welke bestemd was voor alle Amerikaansche lan den. De vragen hadden o.m. betrek king op de territoriale wateren, het tijdstip van het van kracht worden der veiligheidsmaatregelen en op gave van vermeend gevaarlijke lan- dingspunten voor zoo ver Uruguay betreft Een der vragen was aldus beant woord. dat Uruguay in den zin van de internationale Amerikaansche plannen bereid i6 het voorgestelde systeem te aanvaarden. Uruguay zou faciliteiten voor het gebruik van havens geven, vroeg echter daartegenover de voor waarden voor een eventueele levering van drie torpedohootjagers, drie mijnen vegers. twaalf vliegtuigen, drie motor- torpedobooten. enz. De passage van troe pen is eveneens in den zin van een con tinentale samenwerking met de nabuur landen in overweging genomen. De op richting van militaire bases is met het oog op de koöten niet besproken. De minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat de regeering de on derhandelingen heeft gevoerd in den zin van de pan-Amerikaansche onder handelingen en bereid zou zijn deze po litiek voort te zetten. Hij legde er ech ter den nadruk op. dat tot dusverre geen overeenkomsten van militairen of economischen aard met andere regee ringen zijn gesloten en dat het parle ment in ieder geval zou worden geraad pleegd. Het blad „Montevideo", het orgaan Van den vice-president Charlone, meldt, dat op een bii den staatspresident ge houden vergadering van veertig afge vaardigden in aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken en van den minister van oorlog onlangs het vraagstuk der steunpunten uitvoe rig besproken is. De president heeft de persberichten, die het deden voorkomen alsof het land door den bouw van steunpunten een hypotheek van het buitenland opneemt, onjuist genoemd. Wat dit betreft, zoo voegde de president hieraan toe. bestaat er geen overeenkomst. Eenigen tijd ge leden hebben twee Amerikaansche ge delegeerden aan de Uruguaysehe regee ring de vraag gesteld, of in het geval van een aanval en voor de verdediging van het Amerikaansche continent gere kend zou kunnen worden op de havens van Uruguay. De regeering van Uru guay heeft hierop geantwoord, dat. wan neer Uruguay in een dergelijke positie komt te verkeeren en aan andrre mo gendheden van het Amerikaansche con tinent om hulp zou vragen, het de ha vens van Colonia en Maldonade ter be schikking zou stellen. De president, verklaarde voorts nog. aldus meldt het blad verder, dat de uit gaven voor de steunpunten niet zoo hoog zijn. als algemeen wordt aangeno men. Over het passeeren van, Zwitserland door Engel- sche vliegtuigen MILAAN, 28 Nov. (D.N.B.) De Regime Fascista toont zich ontevre den over de houding, die door Zwitserland wordt aangenomen te genover het regelmatig passeeren van Zwitsersch gebied door Engel- sche vliegtuigen. Het blad is van meening. dat het den schijn heeft, dat de Zwitsersche Bondsregeering niet meer de noodzakelijkheid in ziet om ook maar formeel te pro testeeren. Maar zelfs, zoo gaat het blad verder, wanneer zij mocht besluiten tot een van de vele diplomatieke stappen in Londen, zal niemand de Zwitsersche be sluiten au serieus nemen, welke zijn gebaseerd op een .ongehoord toegeef lijke neutraliteit'. Het blad herinnert er aan, dat van Zwitsersche zijde werd overgegaan tot aanzienlijk energieker afweermaatregelen, toen voor eenigen tijd niet-Engelsche, buitenlandsche toe stellen de Zwitsersche grens waren ge passeerd. Een soortgelijke critiek oefent de Regime Fascista uit op de houding van de Zwitsersche pers, die geen protest en geen verweer bevat tegen de Engelsche passages, maar wel dagelijks een voor wendsel vindt om een standpunt te be palen tegen de politiek van de spil. Den laatsten tijd is het antifascisme der Zwitsersche dagbladen steeds duidelij ker geworden. De Zwitsers, aldus het blad tenslotte, spelen een slechte kaart. BEBLIJN, 28 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de Weermacht deelt me de: Verdragend geschut van de marine nam wederom verzamelingen schepen in de haven vin Dover onder vuur. Door de aanhoudende ongunstige weersomstandigheden bleef de bedrij vigheid van het luchtwapen beperkt. Desondanks wierpen gevechtsvliegtui gen in den nacht van 26 op 27 Novém- ber en gisteren overdag bommen op Londen en Avonmouth. Een gevechts vliegtuig viel bij het vallen der duister nis een wapenfabriek hij Burntisland in duikvlucht aan en wist in een groote fibriekshal twee voltreffers te plaat sen. Verder werden bij Grimsbv het vliegveld Great Drieffield en een vlieg veld bij Lincoln gebombardeerd. Het gelukte verscheidene zware treffers te plaatsen. In den afgeloopen nacht beschadig den eenige Britsche vliegtuigen in West- Duitschland door het werpen van bom men een aantal woonhuizen. Vier bur gers werden gedood, verscheidene ge wond. Vier vijandelijk'e vliegtuigen weMen neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. PRESBURG. 28 Nov. (D.N.B.) Het Centraal economisch bureau heeft de Slowaaksche „Joden-centrale", waarin de Joden in Slowakije allen georgani seerd zijn, opgedragen: de financieels en technische 'voorbereidingen te tref fen, opdat in de naaste toekomst de Joden uit de binnenstad van Presburg en de in een aantal andere Slowaaksche steden uitgewezen Joden in verzamel- kampen kunnen worden ondergebracht. Het is in de eerste plaats de bedoeling, dat in Oost-Slowakije, dat het sterkst verjoodscht is, alle Joden in kampen worden bijeengebracht. ERGENS IN ITALIË, 28 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 174 maakt hef Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche front hebben de troepen van het elfde leger gisteren op verscheidene punten tegenaanvallen ondernomen, welke met succes be kroond werden. Twee luchteskaders, omvattende eenige honderden toestellen, werkten op tactische wijze samen met de landstrijdkrachten en bombardeerden o.a. de volgende doelen: het vliegveld van Kozani, waar negen machines wer den vernield, het vliegveld van Fiorina, waar vijf jachtvliegtuigen in brand wer den geschoten en het spoorwegstation van Fiorina. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Gistermiddag is een van onze vloot- formaties ten Zuiden van Sardinië in contact gekomen met een Engelsch es kader. dat uit Westelijke richting kwam en bestond uit eenige slagschepen, een vliegtuigmoederschip, en talrijke krui sers. Onze schepen bonden den strijd aan en beschadigden een kruiser van het type Kent en een kruiser van het type Birmingham. Een vijandelijke gra naat raakte een van onze kruisers, t.w. den kruiser Fiume. maar ontplofte niet Een van onze torpedojagers werd op ernstige wijze getroffen en moest naar zijn basis worden gesleept. De luchtdoel artillerie van onze eenhecj^n haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. Toen het eskader, na het vuren ge- sta'akt te hebben, zich snel in Zuid oostelijke richting verwijderde, werd het op ongeveer 200 kilometer van Sardinië ingehaald door eenige van onze lucht- formatics, die van jagers vergezeld waren. Een vliegtuigmoederschip, een slagschip en een kruiser werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Verkenners constateerden later, dat het slagschip gestopt had. omdat aan boord brand was uitgebroken. Tijdens hardnekkige gevechten tus- schen onze jagers en de vijandelijke ja gers. die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werden vijf vijande lijke machines neergehaald. Van onze vliegtuigen keerden twee niet op hun basis terug. In de Roode Zee heeft een van onze duikbooten op 20 November drie torpe do's afgeschoten op drie schepen van een vijandelijk konvooi, dat krachtig be schermd, werd. De drie schepen werden getroffen en zonken. TANGER, 28 Nov. (D.N.B.). Tenge volge van den hevigen storm, die -in de Straat van Gibraltar woedt, is in Ceuta en omgeving groote schade aangericht De kracht van den storm was zoo he vig, dat verscheidene huizen instortten, waardoor vierhonderd personen dakloos werden. Ook op het veld werden groote verwoestingen aangericht. Geheele plan tages werden vernield, hoornen ontwor teld en veel vee. voornamelijk varkens en schapen, gedood. In de omgeving van Ceuta werd de groentenoogst volkomen vernield. De watertoevoer en het electrische net van de stad zijn gestoord. Tot dusverre is nog niet bekend of er personen om het leven gekomen zijn. De autoriteiten van Ceuta hebben een groote actie voor hulpverleening aan de menschen. die door de catastrophe getroffen zijn. in gesteld. KINDERHOEKJE 145. Schieten jullie toch een beetje op!" riep de ooievaar, die er vlak achter liepDe ooievaar droeg vijf witte muizen op zijn rug. Deze waren bang. dat ze in het gedrang onder den voet geloopen zouden worden. Daarom hadden ze maar boven op den ooievaar plaats genomen. 146. Een zebra, een ekster en een kameel, die daar achter aan kwamen, kregen ruzie wie of er op een hoekje mocht zitten. Toen volgden nog een ijsbeer en een kleine geit en een bokje samen met een leeuw. Twee kangoeroe's en een olifant sloten den stoet. BOEKAREST, 28 Nov. (D.N.B.). In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft generaal Anto- nescu militaire voorzorgsmaatre gelen getroffen. Gedurende den geheelen nacht hadden in de stad sterke troepenbewegingen plaats. De belangrijkste gebouwen, zooals de postkantoren en het gebouw der telefoonmaatschappij, werden door soldaten bezet. Na midder nacht werd het geheele telefoon verkeer verbroken. Tot vanoch tend 10 uur konden geen gesprek ken met het buitenland gevoerd worden. De legionnaire beweging beeft haar afdeelingen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere zenuw* achtigheid in de stad, waarbij nauwe lijks nog wordt gesproken over de exe cutie der moordenaars van Codreanu, omdat deze daad door het volk alge meen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dal door enkelinsren acties worden onder nomen. die volgens den tekst van den vanochtend in de bladen gepubliceerde regeeringsoproepen ook door de leiding der legionnaire beweging beslist wor den afgewezen. De afzonderlijke actie van giste ren. welker omvang nog niet be kend is. is dan ook niet onderno men door de leginonnaire politie, maar door een eroep van legion naire. die zich hebben vereenigd in het zoogenaamde ..corps der ver strooiden" dat indertijd ook Cali- nescu heeft doodgeschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar 'het vonnis aan de moorde naars van Codreanu voltrokken. De individueele daders zijn niet be kend. Met dit corps stond het hoofd der po litie te Boekarest, kolonel Zavianu. in relatie, waaom hij werd afgezet. In zijn plaats is. naar verluidt, prof. Palan- geanu benoemd. Deze is een der on derwijzors van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legionnaire beweging aan sloot, Een deel der bijzonder gehatq po litici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen, wie gear resteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen ver dere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming be staat tussohen generaal Antonescu en. Horia Sima. Naar verluidt, bevindt zich onder de staatswaardigheidsbekleeders van het Carol-regime, die ten offer rijn gevallen aan de legionnaire, ook professor Jorga, Deze vertoefd© de laatste weken in Sinaja. waar hij in den loop van Woensdag door ver scheidene legionnaire uit zijn wo ning werd gehaald. Donderdagoch tend vond men hem dood in de na bijheid van Ploesti aan den land weg liggen doorboord door ver scheidene revolverschoten. Prof. Jorga. die onder koning Carol in 1931 en 1932 minister-president was, werd van legionnaire zijde besohouwd als de auctor intellectualis der veroor deeling van Codreanu. Hij had in het voorjaar van 1938 een aanklacht inge diend tegen Codreanu. daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Codreanu beleedigd gevoelde. Co dreanu werd toen wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maandpn -gevangenisstraf. NEW YORK, 28 Nov. (D.N.B.). In zijn antwt>ord op de critiek van den vroegeren minister van oorlog, Hore Belisha en den La bour afgevaardigde Shinwell in het Lagerhuis, heeft minister Greenwood Woensdag o.m. nbg verklaard, dat wanneer de. admb raliteit er geen zorg voor draagt, dat de Britsche scheepvaart een zekere mate van veiligheid be houdt de toestand „zeer ernstig" zal worden. Men moet toegeven, dat het tempo der Britsche bewa peningsindustrie door de Duitsche luchtaanvallen langzamer wordt, zoo zeide Greenwood verder. En geland is nog niet aan het einde van de moeilijkheden, die inte gendeel nog zullen toenemen. De minister van arbeid heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat in de eerstvolgende zes maanden opnieuw een groot aantal mannen voor den militai ren dienst zal worden opgeroepen. De hulp der Ver. Staten WASHINGTON. 28 Nov. (D.N.B.). - De senaatscommissie voor buitenland sche zaken van den senaat heeft met algemeen© stemmen besloten da debat ten over de financieele hulp voor En geland tot de bijeenkomst van het con gres in Januari a s. te verdagen. De aanvaarding van dit besluit geschiedde op voorstel van den democratischen se nator Clark, nadat de democratische senator King tevergeefs had aangedron gen op een spoedig houden van debat ten over de wijziging van de neutrali- teitswet en de Johnsonact. Gebrek aan tonnage „Wij Engelschen moeten, zoolang de oorlog duurt, van onze oude ge woonten afzien. Alle versche vruch ten zooals appels, bananen, abriko zen' enz. zullen van nu af aan van onze tafels verdwijnen. Wij moeten al deze dingen, waaraan wij vroe ger gewoon waren, vaarwel zeg gen". aldus verklaarde in een heden" gehouden rede de Engelsche minis ter van levensmiddelenvoorziening, Lord Woolton. Lord Woolton kondigde tevens aan, dat ook de vleeschinvoer van overzee nog meer dan tot dusver beperkt moet worden en gaf te verstaan, dat Enge land voortaan ook van iederen invoer van groenten uit het buitenland moet afzien. Het gebrek aan tonnage is, naar de minister zeide. zoo groot, dat alle invoer, die niet voor de oorlogsproduc tie is bestemd, thans radicaal tot een minimum beperkt en zoo noodig zelfs geheel gestaakt moet worden. JOODSCHE CAFé'S IN ROEMENIë OP ZONDAGEN GESLOTEN BOEKAREST. 28 Nov. (D.N.B.) De minister van arbeid heeft bepaald, dat alle Joodsche café's, restaurants e. d. in het geheele land op Zon- en feest dagen gesloten moeten zijn. FEUILLETON DOOR R. ARDEN si Edna werd boos. Dat uitte ze aldus, dat ze aan Peters vroeg, of hij gek ge worden was. Peters antwoordde, dat dit tot zijn spijt niet het geval was, maar Edna moest toch eens bedenken in wat voor een avontuur ze dan gewikkeld ,werd! Edna had niets te bedenken. Onzin was het, beweerde ze, hem alleen te la ten rijden, hij zou toch maar allemaal stommiteiten uithalen! Van meer be lang was de vraag, hoe hij aan Beverly en de politiebeambten zou kunnen ont snappen. Peters keek naar zijn groote vuisten. Er was eigenlijk maar één mogelijk heid. Maar het moest snel gebeuren, heeE snel. „Legrand is er vast ook bij", meende Edna. „Misschien wel nóg een politie man. Hoe wil je ontvluchten, als ze met hun drieën op je passen? Denk eens aan: Drie man!" „Ja, ja, daar denk ik wel aan," zei Peters. „Misschien was het ook beter, vannacht de wacht om te koopen. Be verly heeft weliswaar mijn portefeuille cn verder heeft hij alles hier nagesnuf feld, maar ik had nog tien biljetten van fiuizend dollar van Stevens in bewa ring, die heeft hij niet gevonden". „Waar had je die dan?" vroeg Edna benieuwd. Peters lachte en wees op de fruit schaal, die op de tafel stond. „Daar, middenin de leege schaal lagen ze. Beverly heeft gisteravond nog alles nagegaan, maar in de schaal heeft hij niet gekeken. Bovenop lagen een paar prentbriefkaarten. Gisteravond heb ik het geld daar neergelegd, ik dacht wel, dat Beverly alles zou nasnuffelen. Maar daar heeft hij niet naar gekeken". „Je bent een geraffineerde jongen," zei Edna feeder. „Mijn geraffineerde jon gen. Maar met dat omkoopen zal het niet zoo gemakkelijk gaan. lieveling. De bemanning op dif schip is O.K. ik ben bang, dat ze het geld aannemen, naar den kapitein gaan en rapport uit brengen. Neen, het moet andere worden gedaan. Ik geef vandaag geen tennisles, de ka pitein moet me vrij geven. Hier aan land spelen de menschen in het alge meen baast niet, eers» sedert gisteren zitten ze voortdurend, achter me aan om me aan te gapen. Als ik tegen Sherman zeg. dat ik het niet kan hij zulk pen hitte, dan Iaat hij eenvoudig de tennisbaan afsluiten, om dat het bij zulk een temperatuur voor de gasten gevaarlijk kan zijn. Dan ga ik dus aan land je moet me geld ge ven, ik koop een auto. Er is hier een agentsrhan van Ford." ,.F,n hoe moet het dan met het num mer?" wildé Peters weten. „Daar heb ik geen idee van! We rij den desnoods zonder nummer, wat kan het mij 6chelen! De hoofdzaak is, dat we ontkomen!" „Edna", zei Peters, „ik ken het niet op mijn verantwoording nemen! Ik denk er juist aan dat er in het binnenland gevaren zijn, die ik heelemaal niet kan overzien. Voor zoo'n reis moet je een heele uitrusting hebben geweren, mu nitie, levensmiddelen. Denk eens aan, er bestaat ook nog radio! Hoe ver ko men we?" „Maar er moet iets gebeuren," zei Edna. „Het moet, lieveling, ze mogen je niet naar New York sleepen, dan word je opgesloten!" „Dat weet ik wel". Peters oogen fon kelden. „Die idioten! Maar ik zou ge weld willen vermijden, Edna, tenminste, als het de Fransche politie betreft. Bij Ben Beverly kan het me niet zooveel schelen, bij hem komt het minder op een goeden slag aan die heeft name lijk alleen maar op het schip politie- bevoegdheid aan land bevindt hij zich op neutralen bodem, ik kan hem rustig een oplawaai verkoopen, dat. is geen belemmering van een ambtenaar in functie. Bij dc Franschen is het ech ter zoo. dat ik tamelijk zwaar gestraft zal worden, wanneer ik er één in uni form aanpak. En daar komt nu nog iets bij: Tot nu toe liet mijn zaak die lui tamelijk onverschillig. Er werd een Amerikaan doodgeschoten, een Ameri kaan moet het gedaan hebben en de detective is ook al een Yankee. De po litie hier ziet alles met een ijzeren ob jectieven grijns aan in den grond denken ze bij zichzelf: Laat die idioten dat maar onder elkaar uitmaken. Be verly krijgt wel hulp. ze zouden hem ook tien man ter beschikking stellen, als hij daarom verzocht maar overi gens nemen ze hier alles niet zoo zwaar op. Dat is namelijk ook de reden, waar om Ben Beverly me niet in Dakar laat opsluiten." Edna luisterde met belangstelling. Ze vond hem lief, zooals hij daar stond te oreeren. Het was haar alles volkomen duidelijk. „Als ik in Dakar in voorloopige hech tenis wordt gesteld", ging Peters ver der, „dan heeft, dat tot gevolg, dat ook van Dakar uit het onderzoek plaats heeft. Tenslotte sluiten de Franschen me niet alleen maar op verzoek van Be verly op, ze moeten het ook voor zich zelf kunnen verantwoorden en daarom is het noodig, dat ze de zaak Grizzard aanpakken. Dat wil Beverly niet. Bever ly wil me voor een Amerikaansche rechtbank hebben. Dat gaat allemaal zoolang goed, wanneer Ik me niet aan een Franschman vergrepen heb. Maar doe ik dat. bij een poging om te ont vluchten, sla ik dan een Franschman neer, dan komen ze uit hun schulp en dan hebben ze er belang bij, mij voor dit lichamelijke letsel te pakken en te laten veroordeelcn. Wanneer het, me het eerste oogenblik gelukt, te ontkomen, r!an zullen ze hemel en aarde in bewe ging brengen om me weer te vangen. Het komt er voor hen diet op 'jan, of ik Grizzard heb doodgeschoten of niet ze willen me in ieder geval voor die andere misdaad straffen. En wanneer het hun zoozeer ernst is. dan wordt ook een vlucht volkomen illusoij-. Iedere grenspost kijkt naar me uit" en is be reid. op me te schieten cn daar zullen ze. als alleen maar Ben Beverly me wil hebben, eerst nog wel eens rijpelijk over denken! Begrijp je dat?" Edna knikte. „Natuurlijk alleen weet ik niet, wit we dan moeten doen!" Peters dacht een tijdje ingespannen na. „Beverlv heeft niet eens een bevel tot Inhechtenisneming overlegd. Hij neemt het als vanzelfsprekend aan, dat hij me mag vasthouden. Hier op het schip is het ook voldoende, als de kapitein hem volmacht geeft. Bij dezen stand vin za ken staan de Franschen hem ook stil zwijgend toe. dat hij me aan land ar resteert, ja, ze helpen hem zelfs. Het ge val ligt" echter anders, als het me ge lukt, op Engelsch gebied te komen. De F.ngelschen zijn grappige lui, ze zeggen waarschijnlijk: Eerst moet je bewijzen, dat dit en d it, zus en zoo is, dan arres teeren we hem en leveren hem uit. En voordat 't zo<fter is. zullen we verder z:en." Peters keek Edna vragend aan „Geloof ie ook niet, dat dat het beste is?" Edna was reeds in het stadium, dat ze slechts dat geloofde, wat Peters ge loofde. „Dus een vlucht naar het Engelsche gebied, lieveling!" Peters knikte. „Miar zonder geweldpleging tegen de Franschen, Edna." Edna zuchtte zwaar. „Dan zijn we nu weer op hetzelfde punt, waar we eerst waren, mijn jon gen." ..Zooal; ik zei. het is onverantwoor delijk van me," meende Peters. „Maar met het goede geweten van iemand, die onschuldig is nu. Edna, je neemt het geld, gaat tan land en koopt voorzich tig een auto." „Ja, vooral dat voorzichtig is uitste kend". zei Edna met grimmige humor. Peters schudde het hoofd. „Natuurlijk, dat gaat. niet. Dan iets anders. Geloof je, dat je een touw zult kunnen krijgen?" „Dat kan wel," zei Edna. „Goed. Je kunt het me niet brengen, dat is zeker. Maar je kunt het aan de versch insing bevestigen. Heelemaal on deraan, waar een stang op het dek vast zit. Het touw moet langs mijn patrijs poort hangen." Peters keek onderzoe kend naar zijn patrijspoort. „Het zal niet gemakkelijk zijn, daar doorheen te komen, verdraaid nauw maar ik zal het wel voor elkaar krijgen! Ik kon na tuurlijk ook zonder dat touw in het water komen, lieveling, maar ik ben bang, dat ik door die ellendige klim partij in een verkeerde houding naar beneden moet springen en met een reu- zenplomp in het water plof. Dat. mag ik niet en daarom is een touw beter. Ik zwem dan lan land. verstop me er gens je moet kleeren voor me zien te krijgen! Vooral ondergoed! Ik kan niets meesleepen behalve een zwem broek. Dan ga je met de motorboot aan 'and, de heele nacht komen er nog boemelaars aan- boord en het ding vaart nog we ontmoeten elkaar, ste len een auto en smeren hem!" „Zouden er geen hiaien in het water zijn?" vroeg Edna angstig. Peters .haalde zijn schouders op. ,Die moet ik riskeeren, lieverd. Ik moet bij de heele zaak wat riskeeren, Edna! Edna glimlachte plotseling heel slim. „Goed dan. ik breng de zaak in orde! Geef me al je geld! Zoo. en nu heb je niets anders te doen dan door de pi- trijspoort te kruipen, als je het touw ziet! „Hane het touw maar niet voor de verkeerde patrijspoort, Edna!" waar schuwde Peters. „Waar vinden we el kaar?" „Als je het touw ziet is er ook een boot in de nabijheid, die je opvischt!" Peters keek Edna aarzelend aan. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2