LAATSTE BERICHTEN LIVERPOOL VANNACHT HEVIG GETEISTERD Handel in Duitsche fondsen NIEUWE BONS WORDEN GELDIG Stagnatie in de Britsche vlieg tuig productie Dr. Goebbels in Oslo Japans Rijksdag bijeen Duitsch oorlogsschip in Indischen Oceaan Rosenberg over strijd tusschen goud en bloed Buitenlandsche journalisten in Duitsche steden Een stap in de goede richting DE DISTRIBUTIE VAN VLEESCH Engelsche bommen Het Duitsche weermachts- bericht Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD I VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 29 Nov. (D.N.B.). ..Liver pool brandt". „Reusachtige brandhaar den in Liverpool". Zoo rapporteeren te- rugkeerende Duilsche gevechtsvliegers, die aan een grootschen aanval van het Duitsche luchtwapen op deze groote En- gelsche havenstad hebben deelgenomen Toen zii terugkeerden, was deze aanval nog niet ten einde, een aanval zonder pauze, gericht op de op een na grootste haven van het. Engelsche eiland, het reusachtige middelpunt voor de verzor ging van Groot-Brittannië met. levens middelen en grondstoffen van allerlei aard. Kilometers lang branden de graan- pakhuizen, silo's en de oliefabrieken en droogdokken, de benzine-opslagplaatsen en vliegtuigfabrieken langs de Mersev. De groote in- en uitv.oerhaven aan de Britsche Westkust is in den nacht van Donderdag op Vriidag vernietigend ge troffen. Na Londen en Bristol, na Co ventry en Birmingham, na Portsmouth en Southampton zoo meldt het D.N.B., hebben zich thans de vergeldingsaanval- len van het Duitsche luchtwapen met onverbiddelijk geweld ook op dit gewel dige steunpunt van het insulaire Brit sche leven gericht. Volgens een communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsche veilig heid heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag weer „aanzienlijke bedrijvigheid" bóven Engeland ontwikkeld. De hoofdaanval van de Duitsche vliegtuigen was tegen een stad in het Noord-Westen van Enge land eA tegen de beide oevers van de Mersey" gericht. Aan de oevers van de Mersey, zoo luidt het communiqué letterlijk, werden eenige branden verwekt. waarvan som mige ernstig waren. Er is groote schade aan gebouwen en huizen aangericht. Voorts zijn bommen gevallen op een groot aantal afzonderlijke plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland. Volgens ongecensureerde berichten uit Londen i3 het productietempo der vlieg tuigindustrie te Liverpool vertraagd dordat tal van schepen uit de Ver. Sta ten met vliegtuigo'nderdeelen van aller lei soort niet zijn aangekomen. De vlieg tuigfabrieken hadden haar geheele pro ductieplan op deze Amerikaansche leve ringen ingesteld en hebben thans bericht ontvangen, dat de uit Amerika verwach te schenen over tijd" zijn-en als verloren beschouwd moeten worden. Volgens de zelfde herichten ziin ook ruim honderd vliegtuigen het nieuwste type uit de Ver. Staten, die kant en klaar naar Engeland zouden worden verscheept, tot dusver niet aangekomen. OSLO. 29 Nov. (D.N.B.). Tijdens een voorstelling van het ensemble van het Theater am Nollendorfplatz, dat te Oslo gastvoorstellingen geeft, heeft rijks minister dr. Goebbels in het bioscoop theater voor meer dan duizend soldaten van de Duitsche weermacht een rede gehouden. In een overzicht van de politieke en militaire successen van het eerste oor logsjaar schilderde Goebbels den zege tocht der Duitsche wapens. Engeland is van het continent verdreven. Niemand weet beter dan de Duilsche soldaat, dat een wereldrijk als het Britsche niet in een dag instort. Doch Duitschland staat thans in een zoo gunstige positie in den strijd tegen Groot-Brittannië als nooit tevoren een met Engeland in oorlog zijnde mogendheid heeft ingenomen. Wanneer Churchill in zijn vertwijfel de situatie thans zijn toevlucht neemt tot fantasieën en het. sprookje van een op handen zijnd offensief laat verkon digen. dan is het hier in Noorwegen juist de aangewezen plaats om te vra gen. waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duinkerken heeft terug getrokken. Duitschland heeft thans slechts één doel. zijn laatsten vijand ter aarde te werpen, TOKIO. 29 Nov. (D.N.B.). De Japan- sche Rijksdag, die Vriidag geopend werd. is de nieuwe zittingsperiode be gonnen op bijzonder plechtige wijze, daar het vijftig jaar geleden was. dat de eerste Japansche Rijksdag bijeen kwam. In de vergadering waren aan wezig leden van het hooger- en lager huis, van het kabinet., van het diploma tieke corps en 2.090 leden van de weer macht en personen uit het openbare leven. De keizer..die persoonlijk bii de plechtige opening aanwezig was, werd bii zijn aankomst, door den minister president en de voorzitters der beide huizen van het parlement verwelkomd. De Japansche marine-attaché bii de diplomatieke missies in Moskou en Hel sinki, kapitein Keisji Isjii. is van zijn post. teruggeroepen. De Japansche ambassadeur te Nan king. generaal Abe. heeft in gezelschap van zijn staf een bezoek gebracht aan president Wang Tsiing Wei. Bijzondere beteekenis wordt gehecht aan een onder houd. dat heden tusschen Abe en Wang Tsjine Wei zal plaats hebben. AMERIKAANSCHE KRUISER BIJ MARTINIQUE NEW YORK. 29 Nov. Associated Press meldt uit Fort de France (Mar tinique), dat zich een Amerikaansche kruiser bii het eiland ophoudt. De neu- traliteitspatrouille in de wateren al daar is tot. vier Amerikaansche torpe dojagers versterkt géwordén. NEW YORK. 20 Nov. (D.N.B.) De bemanning van het S.S. „Ex change". welk schip behoort aan de American Export Line en dat Woensdag uit Indiëte Boston is aangekomen, heeft verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip in Septem ber en October in den Indischen Oceaan minstens vijf Britsche sche pen tot zinken heeft gebracht en nog steeds in die wateren opereert.. De kapitein van de „Exchange" is voor zijn vertrek uit Indië daarop opmerkzaam gemaakt. De reis van de „Exchange" is echter zonder in cidenten verloopen. Naar Reuter betreffende het in den grond boren van het Britsche s.s. „Port Brisbane", groot 10.612 b.r. ton, in den Indischen^ Oceaan nader meldt, ge schiedde cle aanval des nachts. Het Duitsche schip vernielde met zijn vuur het eerst de draadlooze installatie en de commandobrug, terwij] de stuurinrich ting onklaar raakte. Daarop werd de „Port Brisbane" verlaten. Alle aan boord aanwezige personen namen plaats in drie reddingbooten. De inzit tenden van twee reddingbooten werden door het Duitsche schip aan boord ge nomen, de opvarenden van de derde boot werden later door een Australisch oorlogsschip gered. Toen het Austra lische oorlogsschip zocht naar verdere overlevenden van de „Port Brisbane", vond het een reddingboot van den Brit- schen koopvaarder „Maimoe" (8011 b. r. ton). Reuter gelooft, dat de „Maimoe" eveneens door hef Duitsche schip tot zinken is gebracht en dat de opvarenden gevangen zijn genomen. PARIJS, 29 Nov. (D.N.B.) Rijks leider Alfred Rosenberg heeft gisteren in de Fransche Kamer te Parijs gespro ken over de ideeën van 1789. Met het grootste begrip voor historische gebeur tenissen en alle achting voor het leven van strijders, zoo betoogde Rosenberg, ging hij er toe over uit de denkbeelden van de Fransche revolutie de ontwikke ling af te leiden, die de voorwaarde vormde voor de groote botsingen der Europeesche volken. De groote wereldoorlog tusschen goud en bloed, die 2 Augustus 1914 drama tisch begon, aldus spreker, vindt zijn geweldige voortzetting in de botsing van 1939/'40. Het goud en zijn dienaars hadden in den Wereldoorlog slechts een schijnoverwinning behaald. Thans overwint het bloed tenslotte d.w.z. de scheppende rassenkracht van centraal- Europa alle uitbuitende krachten, die voornemens waren zich onbeperkt over dit continent te verbreiden. Wij weten heel goed, dat het Fran sche volk aan het eind van de 18de eeuw niets anders overbleef dan ófwel te vergaan óf nog eens in een opstand de redding te zoeken. Dat Frankrijk dezen opstand doorzette, was ongetwij feld nog een teeken van niet gebroken, levenskracht. De oplossingen evenwel, welke deze groote golf meebracht, heb ben niet de sterke en goede levens krachten gediend, doch hebben de men- schen gebracht tot fantastische voorstel lingen, tot overschatting van intellec- tueele constructies, tot insrukking van het individu uit den ouden bodem en tenslotte tot het prijsgeven van het hloed en het invoeren van het neger- bloed. De Joden kregen volgens het woord van Fichte dubbele rechten. Zij waren niet alleen leden van den Joodschen „staat zonder gebied," maar hadden te vens nog de rechten ontvangen van het land, dat zij bewoonden. De vrijmetse larij is uit de geschiedenis van de Fran sche revolutie niet weg te denken. Zoo begonnen dan in 1911 de groote Jood- gjphe financiers broederlijk met de inter nationale loges en de hiervan afhanke lijke parlementaire kringen den wereld- strijd van het goud tegen de volksche levenskrachten. Tenslotte betoogde Rosenberg, dat de Duitsche nationaal-socialistische revolu tie in 1940 een historische beslissing gebracht heeft. Voor het eerst is hier een beweging ontstaan, die door een diepe wereldbeschouwing gedragen en door een. der sterkste militaire instru menten verdedigd wordt. Daarom zal deze dertigjarige oorlog tusschen goud en hloed in Europa, deze strijd tus schen de lSe en de 20e eeuw met dc overwinning van het bloed eindigen. VON PAPEN HEDEN RIJ DEN TURK- SCHEN PRESIDENT ISTANBOEL. 29 Nov. (D.N.B.) De Duitsche ambassadeur von Pa pen wordt hedenochtend door den president der Turksche republiek in gehoor ontvangen. CIANO ONTVANGT AMERIKAANSCHEN ZAAKGELAS TIGDE ROME, 29 Nov. (D.N.B.). De Ita- liaansche minister van buifenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft Donderdag den Amerikaanschen zaakgelastigde. Reed. ontvangen, die tijdens de afwezigheid van den ziek geworden ambassadeur Phillips de leiding had over de ambas sade. Reed bracht een afscheidsbezoek. De nieuwe zaakgelastigde Kirk, die den rang heeft van gezant, is naar Rome on derweg. KEULEN, 29 Nov. (D.N.B.). Op het oogenblik vertoeft een aantal te Parijs werkzame journalisten. Italianen, Noord en Zuid-Amerikanen, Japanners. Span jaarden, Bulgaren, Joegoslaven, Honga- rten en Denen, tezamen 22 personen, op uitnoodiging van de Rijksregeering in Duitschland. Reeds op den eereten dag van hun verblijf te Keulen konden zij er zich van overtuigen, dat in tegenstel ling met, de valsche Engelsche berichten over verwoestingen op groote schaal door Engelsche luchtbombardementen de bruggen over den Rijn niet vernield en de havens intact waren en dat ook van groote branden niels te zien was. Om den gasten de beste gelegenheid te bieden, steden en dorpen van boven te zien en vast te stellen, waar door Engel sche brisant- en brandbommen schade was veroorzaakt, zijn de gasten des an derendaags in twee laagvliegende vlieg tuigen vervoerd. De vlucht ging eerst Rijnafwaarts naar den Beneden-Rijn en daarna Roeropwaarts. De journalisten konden er zich van overtuigen, dat Dort mund noch Gelsenkirchen „met den grond gelijk" was gemaakt, dat Muehl- heim aan de Roer evenmin was ver woest, dit integendeel alles als gewoon lijk was en in alle fabrieken naarstig werd gewerkt. EEN VIJFLING GEBOREN IN MEXICO MEXICO, 29 Nov. (D.N.B.). In Mon terrey heeft de vrouw van een landarbei der, naar het blad Ultimas Noticias meldt, een vij fling ter wereld gebracht. BINNENLAND UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Bij beschikking van den wnd. secre taris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Steen wijk benoemd tot directeur en leeraar in vasten dienst R. de Vries; zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar H. Herenius en P. de Leur en zijn tijde lijk benoemd tot leeraar F. de Boer. en tot leerares mej. H- A. J. Griep, beiden wonende te Steenwijk. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen tijdelijk benoemd tot leeraar: dr. L. Bijkerk, wonende aldaar, en zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar: rar. dr. J. Hoogland en A. de Jong en tot leerares: mej. A. G. Spiele. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht benoemd in vasten dienst tot leeraar dr. C. J. van Gruting; zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar K. Sneyders de Vogel, W. H. A. Koen- raads, A. M. van Dommelen en is tijde lijk benoemd tot leeraar W. F. Beetz, wonende te Bussum. Zijn aan de Rijks Hoogere Burger school te Appingedam weder tijdelijk benoemd tot leerares mej. A. M. Abbing Hingst en tot leeraar I. Oudeman. en zijn tijdelijk benoemd tot»leeraar C. M Donck en J. H. Willémsen, béiden wo nende te Appingedam. Zijn aan de Rijks Hoogere Burger school te Warffum weder tijdelijk be noemd tot leeraar: H. Molenaar en dr M. H. Braaksma en tot leerares: mej. J. J. Glaudé. Zijn aan de Rijks Hoogere Burger school te Winterswijk weder tijdelijk benoemd tot leerares mej. G. K. J. Ver geer, en mej. H. C. Nienhuis, en tot leeraar M. J. Floor en F. W. H. J. Slij pen. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Oud-Beijerland weder tijdelijk be noemd tot leeraar J. Kruit. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk benoemd tot leeraar in vasten dienst Th. A. J. de Wit, thans tijdelijk leeraar aan die school. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen: Is benoemd tot directeur van het rijksmuseum Kröller-Müller de heer S. van Deventer. Zijn aan de Rijks Hoogere Burger school te Venlo tijdelijk benoemd tot leerares: mej. A. J. Tordoir, en mej. W. N. Vest, beiden wonende te Rotterdam. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen benoemd tot leeraar in vasten dienst J. Duinker, thans tijdelijk leeraar, zijn weder tijdelijk benoemd tot leeraar dr. A. J. C. Rüter en dr. J. H. Chr. Merckel, en zijn tijdelijk be noemd tot leerares mej. H. C. Nienhuis. wonende te Bussum, en tot leeraar J- Hoekstra, wonende te Velsen. Is aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda benoemd tot leeraar in vasten dienst dr. P. van den Berg, thans tij delijk leeraar en zijn weder tijdelijk r>e- noemd tot leeraar C. H. van Maanen, H. Fredrikze en W. J. C. van Paassen. Zijn aan de Rijks Hoogere Burger school te Oostburg weder tijdelijk be noemd tot leeraar W. A. de Ruvg en P. A. Erades, en zijn tijdelijk benoemd tot leeraar C. W. Verplanke. wonende te Oostburg, en W. P. Jacobs, wonende te Breskens. Belastingen De volgende ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn verplaatst: G. Zoetekouw van het kantoor Ter- chelling naar de inspectie der invoer rechten en accijnzen te 's-Gravenhage, F. Zuidijk van het kantoor Anna Pau- lowna naar de inspectie der invoerrech ten en accijnzen te Arnhem; P. Ensingh van het kantoor Lemmer naar de in spectie der registratie en domeinen te Hilversum; P. van Bijsterveld van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Tegelen naar de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Amersfoort, H. Springer van het kantoor Koudum naai de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te 's-Gravenhage, E. Dijkstra van het kantoor Beek (Ubb.) naar de inspectie der directe Jjelastingen te Nij megen en G. A. Schot van het kantnor Oudewater naar de. inspectie der in voerrechten en accijnzen te 's-Graven hage. P. C. W. Wolfs van het kantoor Ois- terwijk naar de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Tilburg, L. H. H. B. Lieve van het kantoor Wolveaa naar de inspectie der directe belastin gen te Heerenveen; A. P. Rijnders van het kantoor Grave naar de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Nijmegen G. Schutter van het. kantoor Leens naar de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Groningen; K. den Boer van het kantoor Hilvarenbeek naar de in spectie der invoerrechten en accijnzen Ie Tilburg; A. L. Lievense van het kan toor Texel naar de inspectie der re gistratie en domeinen te Leiden. De ont\'anger der directe belastingen invoerrechten en accijnzen K. H. Over is verplaatst van het kantoor der di recte belastingen en accijnzen te Oud- Beijerland naar het kantoor dier mid delen te IJsselmonde en de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. W. van Dieten van het kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Boxmeer naar het kantoor der invoerrechten en ac cijnzen te 's-Hertogenhosch. 7 OO is er dan eindelijk eenig schot gekomen in de stagnatie, welke de handel in Duitsche fondsen reeds sedert 7 November j.l. onder vond ten gevolge van 't feit, dat een op dien datum afgekomen beschik king van den Secretaris-Generaal van Financiën nadrukkelijk stipu leerde, dat verkoop hier te lande van Duitsche fondsen aan Duitsche koo- pers zou geacht worden te vallen on der het bekende geblokkeerde Mar- kenbesluit van 1 November j.l. Op het eerste gezicht deed dit besluit destijds eenigszins typisch aan, daar de geblokkeerde markenbelasting een uit vloeisel van den wensch' der Nederland- sche autoriteiten was om een te groote verkoop van Duitsche fondsen en reali satie van derzelven opbrengst over de clearing, te voorkomen. Voorop stond dus het vermijden van onrechtvaardig hooge winsten. En nu zou men kunnen zeggen dat het in dien gedachtengang niet paste, verkoopen van fondsen aan hier woonachtige Duitschers eveneens onder deze belasting te doen vallen. Maar dan verliest men uit het oog. dat gesteld kan worden dat een verkoop van Duitsche fondsen door een ingezetene aan een niet-ingezetene (in dit geval een Duitscher) evenzeer een kapitaalsover- making inhoudt als wanneer men zijn Duitsche fondsen aan iemand in Duitsch land verkoopt en het provenu via de clearing naar huis haalt. Immers ook in het eerste geval moet de hier woonachti ge Duitsche kooper, ten einde den Ne- derlandschen verkooper te kunnen vol doen. de daartoe benoodigde guldens in een of anderen vorm v.n.l. via de clea ring hebben verkregen en dus was het volmaakt, logisch dat ook die verkoopen van Duitsche fondsen, welke geschied den door ingezetenen aan Duitschers, evenzeer onder de geblokkeerde marken belasting kwamen te vallen. De groote moeilijkheid was echter, dat de Nederlandsche verkooper van Duit sche fondsen nimmer met absolute ze kerheid van te voren wist of de verkrij ger een Duitsche kooper bleek te zijn ge weest, in welk geval hij dus in de mar kenbelasting zou zijn komen te vallen. Deze omstandigheid was voor de Ver- eeniging voor den Effectenhandel aan leiding om op 7 dezer te bepalen, dat met ingang vén dien dag alleen handel in Duitsche fondsen zou mogen plaats vinden indien de kooper den verkooper vrijwaarde voor de financieele gevolgen welke voor den verkooper zouden kun nen ontstaan door een hem eventueel opgelegden aanslag in evengenoemde be lasting. En men kan stellen dat van dat oogenblik af, de handel in Duitsche fond sen te onzer beurze heeft gestagneerd. Aan dezen op zichzelf ongewensch- ten toestand is thans eenigermate een einde gekomen, door het thans door de Vereeniging voor den Effec tenhandel met toestemming van den Secretaris-Generaal van Financiënv gepubliceerde communiqué, waarbij thans nadrukkelijk is vastgesteld, dat indien een verkoop van Duitsche fondsen heeft plaats gevonden door een ingezetene aan' een ingezetene, noch de verkooper noch de kooper, op grond van het markenbesluit. aan deze belasting onderhevig zal zijn. Nu zal men zeggen: dan zijn we even ver als voorheen! Dit is echter niet het geval, aangezien de op 7 November gepu bliceerde beschikking van den Secreta ris-Generaal er twijfel overliet of de oor spronkelijke Nederlandsche verkooper niet te allen tijde aansprakelijk bleef, voor de geblokkeerde markenbelasting, ook indien het stuk in dien tusschentijd van hem op b.v. 4 Nederlandsche koo- pers en eerst daarna op een Duitschen kooper was overgegaan. Aan dezen twij fel is thans een einde gekomen, doordat nu zonneklaar vaststaat, dat alleen de laatste verkooper van een Duitsch fotlds vóór het fonds in Duitsche handen overgaat, voor de geblokkeerde markenbelasting zal worden aangespro ken. Indien de belangstelling voor Duit sche fondsen hier te lande nog even groot is als eenigen tijd geleden, zal men mogen aannemen, dat on grond van deze nieuwe uitspraak de handel in deze fondsen zich weer geleidelijk zal gaan herstellen. 'S-GRAVENHAGE. 29 November. - De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt het navolgen de bekend. Brood en gebak Elk der met „17" genummerde bon van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of lüi gram ander brood'. Voorts geeft elkp der met ..17" genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde hakkerijpro- ducten te.lke.ns ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen: Biscuits 75 gram, biscuit- en wafels 90 gram. speculaas 140 gram. andere koekjes 200 gram. koek 160 gram. cake 300 gram, gevuld klein kerstgebak (b.v. amandelbrondjes) 400 gram, gevuld groot, korstgehak (b.v. boterletter) 5.00 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd ziin, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 8 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 9 tot en met 15 De cember a.s. met. dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, res taurants e.d. Voorts geven de met „2" genummerde bonnen van de hloemkaart. gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot. en met Zondag 29 December a.s- recht op hef koopen van 60 a 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf een half rantsoen „gebak" als 'hierboven genoemd. Tarwebloem De met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijd vak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Rijst Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 27 De cember a.s. geeft de met „43" genum merde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttemeel (gemengd meel). Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 De cember a.s. geeft de met ,.36" genum merde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 8 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 15 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 9 tot en met 15 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. In de distributie van kaas is een wijziging aangebracht, welke den consument mogelijk maakt een stuk kaas of een geheel kaasje aan te schiffen. Het ligt in het voornemeD in den vervolge voor kaas vier bon nen aan te wijzen voor een tijdvak van vier weken. Elke der bonnen is dus vier weken geldig. Kaas Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 De cember a.s. geeft elke der met „49", „50", „62" en „63" genummerde bonnen van het algemeen distrihutiebonboekje recht op het koopen van 100 grim kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dal de geldigheidsduur van deze bonnen eindigt op 29 December a.s., zoodat zij na dién datum niet meer gebruikt mogen worden. Bofer en margarine Een bericht betreffende bonaajiwijziüg voor boter en margirine volgt. Terpentijn en lijnolie De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede. dat de hoeveelheden, terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distri- hutiediensten aan schilders uit te rei ken bonnen kunnen worden betrok ken, voor de periode van 1 December 19401 Januari 1941 als volgt zijn vast gesteld: 2 liter terpentijn per bon vbor terpen tijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijn olie. Levers, nieren, tongen en harten vallen er ook onder 's-GRAVENHAGE. 29 November. Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heerschende meening. dat runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten buiten de vleesch distributie vallen en derhalve zonder vleeschbonnen kunnen worden betrok ken, vestigt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd er de aandacht op. dat deze meening z e h e e 1 onjuist is. De genoemde artikelen mogen uitsluitend tegen vleeschbonnen worden verkocht. De slagers, die de ar tikelen verkoopen zonder daarvoor bon nen in ontvangst te nemen stellen zich bloot aan het gevaar van uitsluiting. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. (A.N.P.). In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in eenige plaatsen van ons land luchtalarm gegeven, meestendeels ge lukkig onnootüg. Een aantal bommen kwam neer op het platteland, waar zij bijna geen schade aanrichtten. Een boerderij is afgebrand, elders is een woonhuis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats in ZuidrHolland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glasschade kregen. He laas ziin ook ond?r de burgerbevolking slachtoffers te betreuren, namelijk elf gewonden, onder wie twee zwaar gewon de kinderen. Verordeningen overtreden 's-GRAVENHAGE. 29 Nov. Ter te rechtzitting van het kantongerecht te Eindhoven van 27 Nov. j.l. i® een per soon veroordeeld wegens het zich tus schen 24 uur en 4 uur in openlucht ophouden, waarbij een boete van 10. is opgelegd. Op deze zitting is verder ook sen per soon veroordeeld wegens het niet kun nen toonen van een identiteitsbewijs. Hii kreeg f5.boete- Voor het kantongerecht te Tilburg ziin 26 Nov. j.l. acht personen veroor deeld. wegens het zich tuesohen 24 uur en 4 uur in de openlucht'ophouden. De ze personen werden o.a. veroordeeld tot boeten varieerende van 5 tot. 15 ghlden. Negen personen werden op deze zitting veroordeeld wegens overtreding van de identificatieplicht. Zii werden veroor deeld tot* boeten van 2 en van 3 eul&en. Ter terechtzitting van het kantonge recht te 's-Hertogenhosch van 25 Nov. en 27 Nov. zijn 12 personen veroordeeld wegens het niet kunnen aantoonen van een identiteitsbewijs. De boeten varieer den van 1.— tot 15. Bovendien zijn op de zitting van 25 November j.l. voor dit kantongerecht vijf personen veroordeeld wegens het zich tusschen 24 uur en 4 uur in de open lucht ophouden. Deze personen werden veroordeeld tot boeten varieerende van 10 tot 25 gulden. BUITENLAND BERLIJN. 29 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt me de: Duitsche torpedojagers drongen door in den Westelijken uitgang van het Kanaal tot dicht onder de Engel sche kust. Hierbij ontstond een gevecht met Engelsche torpedojagers. Het ge lukte twee vijandelijke torpedojagers te torpedeeren. Andere Duitsche torpedo jagers brachten aan de Zuidkust van Engeland twee sohepen van 9.000 en 13.000 brt, 'en twee ander3 kleine vijan delijke vaartuigen tot zinken. Het luchtwapen zette in den nacht van 27 op 28 November en in den loop van 28 November zijn vergeldingsaan- vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het stadsgebied van Londen voort. Nieuwe branden en hevige ont ploffingen werden waargenomen. Sterke afdeelingen deden in hen nacht van 27 op 28 November, zooals reeds ge meld. een concentrischen aanval op Plymouth en op haveninstallaties van deze stad en veroorzaakten verscheidene hevige ontploffingen, alsmede groote en kleine branden. Bovendien werden spoorweg- en industrieele installaties van een groote stad in Schotland doel treffend met bommen bestookt. Verdragend geschut van het leger en de marine besohoten ook gisteren vijan delijke schepen en andere doelen in het gebied van Dover. In den nacht van 28 op .29 November wierpen verscheidene Britsche vliegtui gen in Noord -en West-Duitsebland dy namiet- en brandbommen neer. Aan eenige huizen werd aanzienlijke schade toegebracht. Zolderbranden konden snel gebluscht, worden. De verliezen van den vijand bedroe gen gisteren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en twee door de luohtdoelartillerie en artillerie van de marine. Vier eigen vliegtuigen worden ver mist. KERKNIEUWS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zonnemaire Cand. L. van der Linde te Wemeldinge. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK In het bisdom Breda werd benoemd: tot tweeden kapelaan te Halsteren Hub. Mol. In het bisdom Haarlem werd be noemd: tot kanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem W. J. J. de Jongh, president van het Thoologicum te War mond. Toch adverteeren! pZ IJFTIENDUIZEND nog met af gewerkte orders en toch adver teeren. „Buick" zal in Amerika adver teeren met een serie van tien adver tenties in 225 dagbladen, die tezamen een oplage hebben van 29.000.000 exemplaren. Men is overtuigd dat nieuwe automobielen bijzonder ge vraagd zullen worden en wenscht daarom zijn product in ruime mate te propageeren. Men koos daarvoor couranten-reclame!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3