STADSNIEUWS Ongekeurd vleesch werd „en gros'' verhandeld St. Nicolaas en de bonnen Opbouw van boerderijen Frauduleuze slachtingen SCHILDERIJEN en KUNSTARTIKELEN Denkt aan het eenrichtingverkeer Burgerlijke Stand Gouden jubileum „De Wevers Diefstallen Buma kreeg ongelijk AUTOBOTSING TE EDE VOETGANGERS LAMPEN kalenders 1941 G. G. Veenendaal ÜqsMjda HUMOR IN HOLLAND Prof. R. CASIMIR e. a. f 4.90 J. H. ITTMANN Boekhandel 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 J KANTONGERECHT De kantonrechter moest heel wat varkentjes wasschen Het kost den hoofddader 250.- ISTERMORGEN werd voor het intongerecht een groot. aantal ge vallen van frauduleus slachten be recht. Het is een typisch tijdsver schijnsel, dit soort van overtredingen, en zoo lang was de lijst, van zonden, dat mr. Muller Massis als het ware geldboeten moest eischen aan den loopenden band. Min of meer had het iets weg van een zeer ingewik keld ontwerp voor een tooneel-in- trige, dat in eigen ingewikkeldheden was blijven steken, want de eene verdachte kwam op na den andere, waarna het doek viel en dezelfde personen de dubbelrol van getuige kregen te spélen. We zullen, om de draad niet heele- maal te verliezen, er mee volstaan, de verdachten in chronologische volgorde te laten optreden. De eerste verdachte had, om in too- neeltaal te blijven spreken. 3en rol op het tweede plan: Hij was niet versche nen, maar een g?tuige riep hem voor ons geestesoog opHet betrof een zekere V., die bij een bakker een paar varkens had geslacht. Hol was een oude man, waarvan men mocht aannemen, dat hij zijn vergrijp zelf niet heelemaal begreep, zoo z?i althans de getuige. Deze V. zal nu 8.boete moeten betalen, te ver vangen door 4 dagen hechtenis. Voorgaande getuige, de bakker, trad hierna plotsklaps op als verdachte! Hij had twee varkens verkocht aan een sla ger. van I.. die de heide dieren geslacht had en er daarna op. betrapt werd, dat hij het vleesch in voorraad had. Mr. Alharda, de ambtenaar van het O.M., beschouwde dien slager als do hoofddader. Koopsrs van zijn ongekeur de vleesch konden op die manier leelijk tegen de lamp loopen, nog afgezien van het feit, dat slager van I. de volksge zondheid in gevaar heeft gebracht. Dus wilde de ambtenaar dit varken tje wel eens even wasschen en eischte hij een boete van -f 100.subs. 30 da- gen. Verdachte's raadsman bracht naar vo ren, dat ook doz? slager in 3cn zeer moeilijke positie is komen te verkeeren door de distributie. Hij was in zekeren zin in een dwangpositie gebracht door dal men in Woudenberg frauduleus slachtte op groote schaal. Door de dis tributie is het inkomen van de slagers soms tol op oen derde, ja zelfs tot. op een vierde teruggebracht. Mr. Muller Massis veroordeelde den slager tot 60,subs. 30 dagen. Vervolgens verscheen or weer een bak ker, een zekere B., als verdachte. Hij hacl ongeveer 50 kilogram ongekeurd vleesch van den veehouder v. L. ge kocht. Dit kost hem tilians een extra-be drag van flO,—tenzij hij viif dagen gaat zitten Iemand uit Maarsbergen hacï. dc expe ditie voor den veehouder v. L. verzorgd, zooals uit een getuige verklaring bleek: 4.boete", zei d? kantonrechter. Een andere verdachte bad ook al expeditie diensten verzorgd..Maar hij zou niet ge weten hebben, dat' liet 'hier een zaakje mei een luchtje er aan betrof. Hij wist niet beter, of het vleesch was volgens al le regelen der kunst gekeurd. Aan bet gansohe geval had hij f5.verdiend. Gezien hét feit, dat (hij nu eenzelfde be drag aan boete zal moeten betalen., was dat niet, iets, waar men rijk van wordt. Van T). had zestig kilogram vleesch in voorraad gehad. Goeddeels was het on geschikt voor de consumptie, maar v. D. verklaarde, dat liet voor het grootste deel allang was opgegeten. Hij beeft bet echter overleefd, zoodat mr. Muller Mas sis een boete van 8.tegen hem kon eischen. Hetzelfde lot onderging een ze- kere v. A., terwijl G. M.. die 166 pond ongekeurd vleesch in voorraad had ge had. veroordeeld werd. tot f 10,boete of i dagen, m?t vernietiging van het in beslag genomen vleesch. En toen kwam er weer eens een slager zijn verhaal doen. Hij had voor v. L. zes varkens geslacht. En hij wasnhte zijn (handen in onschuld, want hii had van dpn prins géén kwaad geweten. Hii had 18.— loon gebeurd, maar zal nu 20.— boete moeten opbrengen. E. P. bleek de man te zijn geweest, die het. frauduleus slachten mogelijk maak te door gereedschappen te leveren - en een ruimte af t? staan. Hij werd ver oordeeld tot ƒ20—, te vervangen door tien dagen hechtenis. De slachter G. v. d. B. had ook iets ergs op zijn geweien. Hij had den goe den naam van v. L.'s kippenhoek danig in opspraak gebracht door het te gebrui ken als abattoir. Een ongewone daad, ten gevolge waarvan drie kalveren het leven hebben gelaten. Hij boorde een boete tegen zich eischen van 12 of 6 da gen hechtenis. Veertig pond ongekeurd vleesch was gekocht (en zonder noodlottige gevolgen opgegeten) door een zekeren B. Thans moet hij 10,— betalen. Ook v, W. was zoo ondeugend geweest om ongekeurd vleesch te koopen. Bijzondere vermel ding verdient het feit, dat hij al het vleesch van de hand wist te doen, hoe wel later tot grooten schrik alsmede ver ontwaardiging van de koopers zou blij ken, dat het heelemaal niet lekker smaakte, om nauwkeuriger te zijn: Het. was eenvoudig niet te eten! 'Het vonnis luidde: ƒ8,— of 4 dagen. Van L., die in de laatste 'zaakjes steeds maar als getuige was opgetre den, veranderde nu in een verdachte. Mr. Alharda, ambtenaar van het O.M., laakte zijn onwettige praktij ken in behar tens waardige bewoor dingen. Niet alleen heeft van L. de volksgezondheid in gevaar gebracht, niet alleen dupeerde hij vele mede- menschen door zijn handelwijze, maar bovendien bracht hij zijn slachtoffers nog in een warnet van juridische moeilijkheden ook. Een zeer hooge boete wilde mr. Alharda daarom eischen en bovendien een voorwaardelijke hechtcnisstraf. Hij vroeg 300,boete, te vervangen door twee maanden hechtenis als mede drie weken voorwaardelijk. Mr. Muller Massis veroordeelde verdachte, die verklaarde geen hoo- gen prijs voor het vleesch gevraagd te hebben, tot een boete van ƒ250, subs. 1 maand, plus een voorwaarde lijke heciitenisstraf van drie weken met een proeftijd van een jaar. Hierna was de zaak nog niet afgeloo- pen. Er verschenen nóg drie verdachten. De eerste, L. v. M., ontkende, dat hij vleesch van v.'L. zou hebben ontvangen. Maai' v. L.. die zich als getuige uitter- aard vee] prettiger moet hebben gevoeld, bield vol, dat v. M. hem „om een half varken had gevraagd." Getuige V. zou dat halve varken bij hem hebben afgeleverd. Het werd in ontvangst genomen door een juffrouw, die later weer geld betaald zou hebben öan v. L. Verdaqhte bleef volhouden, dat hij onschuldig was. Doch mr. Muller Massis achtte het feit bewezen en vor derde een boete van 30. S., die ongeveer twaalf pond vleesch gekocht had, zei, dat hij niet geweten had uit welken hoek do wind waaide. Dit, werd hom pas duidelijk, toen hem een half varken werd aangeboden. Hij had tóen geweigerdHet vonnis luid de nochtans: 5,— of 2 dagen. Het slottafreel van dit (ooneelstuk- van-zonde-cn-straf werd verlevendigd door het optreden van een, Amersfoort- sche pensionhoudster, die van een on bekende 30 pond kalfsvleesch bad go- kocht, alweer afkomstig van v. I.. En ook zij was in alle onschuld met de wet in conflict geraakt, deze pensionhoud sterMr. Muller Massis eischte 10.— boete. G.G.Veenendaal Jr. Hof 7 GROOTE COLLECTIE Onze winkel BENEDEN EN BOVEN is GEHEEL VERDUISTERD en GEOPEND TOT 10 UUR Naar geblPken is. zijn lal van wielrij ders nog niet op de hoogte van de niéuwe bepalingen van het eenrichtings verkeer. welke hier ten aanzien van ver schillende straten gelden. Vooral in de Bergstraat vielen gisteren meerdere slachtoffers. In totaal werden 11 proces sen-verbaal opgemaakt. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat bet eenrichtingverkeer geldt voor dc Beekensteinschelaan, 't Laantje, den Vlasakkérweg en dc Bergsraat. De hor den geven dit duidelijk aan. Verder werden 9 wielrijders bekeurd, die met onvoldoende verlichting reden. Een wielrijder ging op de bon wegens het fietsen op een trottoir. Ondertrouwd: Henri Frederik Kee- tell en Johanna Clasina van Heijst. Willem Penning en Wilhelmina Hele na van Hoeijen. Roelof Wilhelm Petrus van der Hulst eti Gertruda Theodora Kosman. Willem Frederik Voges en Anna Daniëlse. Getrouwd. Jacob Johannes de Vries en Wilhelmina Johanna Pot. Distributieproblemen voor St Nicolaas en zijn knecht bij de voorbereidingen voor de inkoopen als goede gave op het aanstaande feest (Foto Pax-Holland) Van emeritus-predikant ds. C. B. Bavinck NZE stadgenoot, ds» Goenraad Ber- nardus Bavinck. viert morgen zijn gouden ambtsjubileum. Deze predikant, die zich. na zijn emeritaat te hebben ge nomen op 1 December 1930. in Amers foort vestigde, stamt uit een békend ge slacht van Gereformeerde theologen. Hij werd te Almkcrk geboren, op 3 Juli van bet jaar 1866. Zijn vader, wijlen ds. J. Bavinck. was aldaar als predikant werk zaam, aldus de Telegraaf. Na bet stedelijk gymnasium te Kam pen doorloopcn te hebben, studeerde de jeugdige C. B. Bavinck aan dc vermaar de Theologische Hoogcschool in deze stad. Zijn studie zette hij voort aan dc universiteit tc Bonn, waar hij voorname lijk zijn aandacht wijdde aan liet prac tised! theologische onderricht van prof. dr. Th. Christlieh. Op 24-jarigcn leeftijd werd liij candi- daat. Het beroep dat de gemeente Ha- zerswoiulc op hem deed, aanvaardde hij en op 30 November 1890 werd hij aldaar door zijn vader bevestigd. Korten tijd hierna, in het jaar 1894 reeds, ontving ds. C. B. Bavinck. een beroep naar Rot terdam. Zijn broer, wijlen prof. dr. H Bavinck, bevestigde hem aldaar op 9 September 1894 bij dc Gereformeerde kerk A. Daar heeft, de aanstaande jubilaris zijn ambt vervuld tot en met 30 Novem ber 1930, den dag, waarop hij zijn veer tigjarig ambtsjubileum herdacht en waarna hii niet emeritaat naar onze stad verhuisde. In Rotterdam heeft ds. C. B. Bavinck zich algcniecnc bekendheid verschaft J)ij dc uitoefening van zijn her derlijk ambt. Hij werd verschillende ma len door de classis Rotterdam afgevaar digd naar de Part. Synode van Zuid- Holland-Zuid, waaruit o.a. in 1927 zijn afvaardiging naar de generale synode van Groningen en in 1930 naar Arnhem voortvloeide. In de Maasstad gaf hij aan bel personeel van „Eudokia" godsdienst onderwijs, terwijl hij voorts enkele an dere bijkomende functies vervulde. Nogmaals vonden twee onderhandsche aanbestedingen plaats voor den op bouw van boerderijen. No. 1. Van 2.hofsteden onder Hoog land met architect G. van Hooge vest, al hier en zes aannemers. Laagste werd in heide perceclen J. G. Dekkers te Nijmegen met. 21.500, 12.100,en massa 36.500, No. 2. Omvatte 3 boerderijen onder Hoogland met. den architect W. van der Leek te Soest, en vijf uitgenoodigde me dedingers. Laagste van alle perceclen was dc N.V. „Panagro" te Warmond met f 20.760 19.160. 11.130, totaal 51.350. ZATERDAGMARKT De Zatqrdagmarkt begint morgen om 11 uur en eindigt om 5 uur. n Een nieuwe, jonge litteraire groep Men schrijft ons: Met een zekeren schroom komt een kleine groep jong? menschen aandacht vragen voor zich en het doel, dat zij wil nastreven: verdieping en vernieuwing van geest. Men zal dij in de laatste weken al wel eens meer gelezen hebben, maar zich afvragen, wat dit te maken heeft met den naam, die deze groep voor zich koos; .D c XV ever s". ergad,erende in Studio Weverssingel 8 kwamen zij al zoekende op dezen naam, die in middeleeuwschcn zin dient te worden opgeval: 'hel, vrij gekozen am bacht. dat ben vereent. Zij willen gses- telijk weven met hun moedertaal en door gestadig werken steeds meer haar schoonheid beseffen, geheel in den zin van de strofe van Guido Gezelles „Het Getrouwe". En, zittende op mijn 'krank getrouwe, zoo W3ve en werke ik, dag en nacht, aanziende, vol goo hope en rouwe, den Ileere. di? mijn werk verwacht. Zoo werk,!. elk voor zich en zoo komen zij twee keer in d,e maand! bijeen. Het gezamenlijke werken geldt de studie en voordracht van de groote dichters, schrijvers en denkers, die men wil na streven en ook hot artistiek verfijnen van hun éigen taaiweefsel. Ieder werkt naar eigen wijze, poëzie, proza, cVïclamatiei, maar allen naar de oude wetten van ihet; ambacht. Een winkelier heeft bij de politie aangifte gedaan, dat. te zijnen na- decle vier gefosforiseerde letters, welke aangebracht waren op hou ten schotten ter afscherming van étalagelicht, gestolen zijn. Ook is de politic ervan in kennis gesteld, dat van een rijwiel een blauwe regencape ontvreemd is. Binnenbrand in garage Gisteravond kwart voor zeven werd de politie gewaarschuwd; dat er oen binnenbrandje in de garage van de gebr. Pon uitgebroken was. Do vuurhaard bleek in do cabine van een aum te zijn. Spoedig was men met oen slang op de binnenleiding het brandje meester. De brandweer, die niet materiaal ter ad- si aten tic aanwezig was, behoefde niet handelend op. te treden. Dc oorzaak van den brand kon nog niet vastgesteld worden. AANRIJDING OP DEN HOOGEWEG Op den Hoogeweg is gisteren een «ulo uit Bergen op Zoom wegens tc veel links aanhouden in botsing.gekomen niet een tegenligger, een auto uit Nijkerk, De aanrijding bleef beperkt tot vrij ernstige materieelc schade. In de zaak contra Jogchems Theaters N.V. Reeds gcruimen tijd is er een proce dure loopende tusschen Jogchems Thea ters N.V. alhier cn „Buma". het bureau voor muziek- en auteursrechten. Het gaat. hier om het probleem of een bios- coopexploitaiit de toestemming yan Buma behoeft voor het ten ge hop re bren gen van onder baar bescherming staan de muziek per geluidsfilm. Het gerechtshof te Amsterdam heeft thans uispraak gedaan en den eisch van Buma afgewezen. Deze or- ganisaie zal tegen dit arrest beroep in cassatie instellen. SPREEKUUR VERPLAATSING ORTS- KOMMANDUNTUR Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat. de Orts- kommandantur vanaf Zaterdag 30 No vember tot Dinsdag 3 December a s. geen spreekuur zal houden. Vanaf 3 December a.s. is het nieuwe adres van de Ortskommandantur: Prinses MarieJiaan 1. INZAMELEN VAN AFVAL Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat door hen een Verordening is vastgesteld betreffende het bewaren en ter.beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen cn het ter be schikking stellen van dierlijke afval len en cadavers van honden en katten. Deze verordening ligt voor een ieder gedurende drie maanden op de Secre tarie ter lezing. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 29 Nov. Hoendereieren 1.07 per kilo, eendeneieren 56.30 per 100 stuks: kippen 1.201.50, tamme konijnen 35. wilde konijnen 1.251.50, hazen 3.50 4.25 per stuk. biggen 1521 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 20.000 stuks hoendereleren, 700 stuks eendeneieren. 30 biggen. OMTREK Twee gewonden EDE, 28 Nov. Voor de tweede maal in deze week is bij Ede een auto, waarop een aantal arbeiders naar hun haardsteden werden ver voerd, tegen een anderen wagen ge botst. waarbij ditmaal twee perso nen werden gewond. Om halfacht reed op den weg tus schen Roekei en Ede een vrachtauto met oplegger in de richting Apeldoorn, Vermoedelijk, doordat het. licht der vrachtauto verblindend werkte, reed een met hout geladen auto, waarop twaalf arbeiders zaten en welke uit te genovergestelde richting kwam, er met volle vaart tegenop, om vervolgens tegen eenige boomen langs den weg tot stilstand te komen. Door de botsing werd het dak, waaronder de twaalf ar beiders zaten, ingedrukt met het nood lot lige gevolg .dat. twee hunner, Lager wij uit Ede en Vliem uit Luntercn, vrij ernstig werden gewond. De laatste liep ernstige inwendige kneuzingen op. De beide slachtoffers werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd, ter wijl de andere arbeiders, die met den schrik waren vrijgekomen, naar huis konden gaan. De bestuurder van den trailer is door gereden in de richting Apeldoorn. De commissaris van politie te Ede verzoekt den man zich bekend te willen maken, daar inlichtingen omtrent de toedracht van het ongeval moeten worden ver strekt. BINNENLAND Men wachte nog even met koopen TN verband met de nieuwe verduiste- ringsvoorschriften o.a. voor het ge bruik van voetgangerslantaarns, welke voortaan uitsluitend blauw licht naar be neden zullen mo&en uitstralen, verneemt de „Tel." van bevoegde zijde, dat het pu bliek goed zal doen met de aanschaffing van deze lantaarns nog even te wachten. Dc rijksinspectie voor de luchtbescherming is nl. bezig voor de voetgangerslantaarns een nieuwe regeling te treffen. Men zal niet kunnen volstaan met voor dc reeds goed gekeurde voctgangerslantaarns. die wit licht uitstralen, eenvoudig een blauw pa- Pier of een blauw glaasje tc bevestigen. Bij deze lantaarns immers is de licht sterkte reeds met S0 -procent verminderd, zoodat een blauwe afsluiting zonder meer de lantaarns practisch ongeschikt zou ma ken. Daarom zijn de autoriteiten thans doende, nieuwe regelen vast te stellen. PRIJZEN BINDERTWINE 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt ter kennis, dat bjj de ..prjizenbeschikking oogstgaren no. 1", wel ke heden in werking is getreden, maximum prijzen voor oogstgaren (bindertwine). dat v tenminste de helft uit vlas is vervaar digd, zjjn vastgesteld. Deze bedragen, vracht inbegrepen, Vu ver koop: 1. aan handelaren 1.10 per kg., 2. aan verbruikers 1.20 per kg. Tevens wordt er op gewezen, dat de beta ling- en leveringsvoorwaarden, zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet mogen worden gewijzigd. Voor de toonkamer van Boekhandel Langestraat 33 Tel. 3232 GRAND THcaTRE. Van Vrijdag 29 Nov. t.m. Donderdag 5 Dec. vertooning van de film ..De Postmeester". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45. 4. 6.15 en 8.30; Maandag S: andere dagen 7 cn 8: Woensdag en Zaterdag matinee om 2 30 uur. CITY THEATER. Van Vriidag 29 Nov. t.m. Donderdag 5 Dec. vertooning van de film „Je hebt 't of je hebt 't niet." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45, 4. 6.15 cn 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en' Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Onder gele vlag". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. Geschenkententoon- GILDEHUIS A.K.G. stelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijert- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur. uitge zonderd Zondag.''s Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). BAARNS LYCEUM. Tentoonst. van schil derijen van wijlen mevr. L. M. Broeck- man-vanZjjdveld. 18 Nov. t.m. 8 Dec. <xx><><>o<x><xxx>o<><><x>oo-o O o>o O ooo verzameld en ingeleid door Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 VERKOOPINQEN Amersfoort Veilinggebouw Langestraat 109 3 December 9.30 uur. Verkooping van meubilaire goederen. „Concordia", 3 December 3 uur n.m. Verkooping van huizen Breestraat 36, 38, 40, 42, 44, 46 cn 48, 68 en 70. Tuin straat 4, Lageweg 19 en 1 perceel bouw land a. h. Hoevelaken Voetpad. Belastingkantoor Prins I-Iendriklaan 56 December 10'A uur v.m. Veiling van huis Wakkerendijk 276 te Eemnes. Baarn Hotel Groeneveld, 5 December 10 u. Verkooping van 70 peic. hakhout. Hotel „De la Promenade'' 19 De cember 2 uur n.m. Verkooping van villa Weteringstraat 1 en woonhuis Ba- listraat 22. Hotel de la Promenade. 10 Decem ber 2 uur nam. Verkooping van een woonhuis Eemnesserweg 90. Spakenburg Westdijk 26. 4 December 10 uur v.m. Verkooping inboedel. WIJZIGING VAN DEN NAAM VAN HET LEIPZIGER MESSAMT 'Het met de voorbereiding cn organisa tie van de wereldbekende Rijks-Messe in Leipzig belaste Leipzigeu Messamt zal voortaan „Reichsmesseamt in Leipzig" hceten. Door ile naamsverandering wordt de stijgende beteeken is van de Rijks-Messe in Leipzig opnieuw onderstreept en de naam Messamt met deze 'beLéekenis der Rijks-Messe in overeenstemming ge bracht. Tengevolge van het bovenstaande is de naam van het te Amsterdam geves tigde bureau (Directeur de heer C. Frauendorf) gewijzigd in „Bureau van het. Reichsmesseamt in Leipzig voor Ne derland" cn de titel van den heer L. H. Braun, Rotterdam, in dien van „Hono rair Secretaris van het Reichsmesseamt in Leipzig voor Nederland".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5