Eenhuiselijkgesprek met c&V BONNEN DIE NU GELDIG ZIJN SEINPOSTDUIN 26 Hoe bent U begonnen?" Verduistering door schoolhoofd SCHÖTERMAN'S OUDE GENEVER De maatregel tegen Joodsche ambtenaren BOMMEN OP NEDERLAND De collecte van Winterhulp MOOI WERK VAN PROFILTI Puinruimers tot diefstal aangezet NIEUWE KLANKEN VOOR OUDE Radio-Programma s 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 Hij is niet van zins reeds op zijn lauweren te gaan rusten (Van een bijzonderen medewerker) w AG ik even," vraagt mijn gastheer, en draait met zorgvuldig kiezenden wijs- vinger een telefoonnummer. ,JJlet Speenhoff. Kunt U. mij drie bokkingen bezor gen? Ja maar alle drie met kuit, daar houdt mijn vrouw zoo van." „Had ik beloofd, zie je," verontschuldigt hij zich en zet zich dan behoedzaam in een leunstoel bij het raam. U weet wel, zoo'n ouderwetsche leunstoel, met een hooge rug en bloemetjestrijp. Zooals hij daar in zijn hoekje zit, is hij de gepersonifieerde huiselijkheid. Koos Speen hoff, zooalwij hem allemaal kennen. Want ondanks zijn weelderige dichterlokken en zijn eerwaardige apostetbaard is hij ook op de planken altijd een huiselijke verschijning geweest. Een huiselijke bohémien, in zijn overjarige gekleede jas, met zijn zwierig ge strikte flodderdas en zijn eeuwige guitaar. Achter hem hangt een vorstelijk portret van 2tjn vrouw, zijn Césarine, geschilderd door Piet van der Hem. Op de schoorsteen staat een vergulde pendule. Verder zijn er nog twee klokken. houdens zijn strijdliederen, niet verder gebracht dan liedjes op simpele melo dietjes. Toch is daarin zeer veel over heldenmoed te vinden, al is dat geen moed van krijgszuchtig karakter. Maar wat wilde ik ook weer zeggen, toen ik met „inmiddels" begon? O ja, dat Oome Koos zoo heet hij onder de puinrui mers in Rotterdam nog heel gezellig op zijn praatstqel is gekomen. En ten slotte zetten we samen een flinke boom op over dichters en rijmers, over pers- critiek en schilderijen, over heden en verleden. Bredero en Ferry gaan over de tong. Bouwmeester en Lou Bandy. Maar dat is niet voor de krant, al is het ook erg interessant. En terwij] hij zoo vlot en genoeglijk praat, valt het me nu op, dat hij zijn gekleede jas niet aan heeft, maar een modern colbertje, en dat hij met zijn zeventig jaren nog een paar jeugdige beenen heeft met zijden sokjes en brui ne molières. \7 RAAGT u maar", zest Speenhoff. 99 kijkt uit het raam en zwijgt. Ik begin maar bij het bezin: .Hoe bent u eigenlijk begonnen? Als dilettant?" „Ik ben nooit dilettant geweest." O zoo. »Was u niet eerst bij de mariniers?", probeer ik opnieuw. ,,'t Is niks zeen schande om marinier ge weest te zijn", vindt Speenhoff. ..Maar ik ben het nooit geweest. Ik ben op de H-B.S. geweest en toen bij den Marine Stoomvaartdienst en ik heb een behoor lijke technische opleiding gehad. Maar ik voelde altijd voor litteratuur." Maar hoe bent u begonnen?" houd ik onnoozel vol. JZoo maar ineens", zegt Speenhoff. ,.Waar was dat?" .Jn Tivoli." De vraag was stom overbodig. Na tuurlijk in Tivoli, wijlen het oude Ti voli aan wijien den Coolsingel. Waar anders zou een Rotterdamsche dichter- zanger in den goeden ouden tijd zijn loopbaan begonnen zijn? „En hoe kwam u daartoe?" zet ik «dapper door. „Van Biene, die toen directeur was, zette me op het podium en toen had ik succes. Dat was op een Zondagmorgen op 3 Mei 1P01. Toen heb ik daar ook mijn vrouw gevonden". „Dat was dus dubbel succes'*, zeg ik, •n voel mijn eigen verschrikkelijke grappigheid. „In derderangs gelegenheden ben ik rooit opgetreden'" gaat Speenhoff ver der. „Wel voor het Nut en in Kunsten «n Wetenschappen." Weer dwalen de oogen naar buiten. Evert hoor je dp branding nu. Huize Ceetie staat vlad bij-de zee. op Seinpost duin in Scheveningen. Huize Ceetie, na tuurlijk naar zijn vrouw genoemd. Waar kijkt de oude dichter naar? De regen, die langs de gevels striemt? Of tuurt hij in het verleden? Ik krabbel tersluiks in mijn blocnote een schetsje van zijn tvpischen kop. Volgende vraag: „Hoe was in dien tijd het publiek?" „Dankbaar." is bet antwoord. „Het Hollandsche publiek is dankbaar. Maar het is bedorven door de film, te veel verblind door den valschen schijn v^n Hollywood. Dat gaat nu weer over. De menschen keeren altijd weer naar den goeden norm terug. „En de revue?" „Die heb ik zien opkomen, 'k Heb zelf ook driemaal een revue gehad." Het cabaret NTU komt het gesprek vanzelf op het v caibar^t. Het cabaret, waaraan Pi- suisse zijn hart had verpand. Jean i mis, dien Speenhoff hoe kan het ook -viders goed gekend heeft. En toch f genlijk nooit gekend heeft, bedenkt j achteraf. „Ik heb hem nooit heele- aal begrepen. Maar hij was een kun- r enaar en een harde werker. Maar voor ei v Montmartre-stijl is ons volk te ge- r serveerd." Het cabaret, het klein tooneel. waar van hij zich den schepper mag noemen, ook, vindt Speenhoff alweer te veel ge ïnfecteerd door Hollywood. Net, als de revue, waar de kern uit is, met „al dat malle gedoe van die huppelende juf trouwen." Neen, over de film. over de „Schla- ger"-productie wel te verstaan, is hij al lesbehalve te spreken. Te veel aan het oude hlij\en hangen? Toch interesseert hem de filmkunst wel. Zou hij geen ge lijk hebben? We vermoeden, dat heel wat verstokte bioscoopgenieters op 't oogenblik geneigd zijn dat toe te geven, want het is niet te ontkennen, dat de meeste mooie en duurbetaalde filmpop- ppn tegen den achtergrond van het tijdsgebeuren wel een erg poover figuur slaan en de schoone schijn van de mees te films het gemis aan inhoud niet meer kan maskreren. Inmiddels is onze nationale bard hè. nu had ik me zoo stellig voorgeno men hem zoo niet te noemen, omdat hij in haast iedere recensie zoo genoemd wordt. Bovendien, een bard is hij niet, want die zingt heldendichten en zoo, meters lang, en Speenhoff heeft het, be- Toekomstplannen SPEENHOFF, ik mag het u wel ver klappen, omdat hij er zelf geen ge heim van maakt, is geen millionnair en dat is wel eens la6tig, als je een dagje ouder wordt. Daarom praat hil nu ook in vertrouwen over zijn toekomstplan nen. Menige jongeman durft daar op 't oogenblik niet eens aan denken. Maar Speenhoff, al heeft hij dan den leeftijd van de zeer sterken bereikt, is niet van zins. op ziin lauweren te rusten. Den laatsten tijd bedreef hij journa listiek. Schreef artikelen voor de „Groe ne". Die is onlangs ter ziele gegaan. Nu zoekt hij iets anders aan te pakken. Hij is nog flink en zijn dappere levensge zellin eveneens. Die laat in een andere kamer een stofzuiger zoemen: „Hoor, mijn vrouw. Zij is in touw", rijmt hij met een oolijk gebaartje. Dan ontdek ik. dat het gemiddelde van de drie klokken ten naaste bij twaalf uur is en maak ijlings aanstalten. „Ik zal u uitlaten." Met chevalereske hoffelijkheid word ik naar de voordeur geleid. Een harte lijke handdruk en ik sta weer op straat. Als ik thuis kom, ligt op mijn schrijf tafel een bundeltje met „De beste Ge dichten van Speenhoff." Althans de bes te volgens Greshof, die ze bloemgelezen heeft en die niet de beschikking had over wat. onze dicht er-zanger nog in portefeuille heeft. Maar in ieder geval bleek het een uitgezocht genoegen, er mee in een hoekje te kruipen en nog eens al die bekende liedjes, en verschil lende die we ons niet meer herinnerden, opnieuw te ontdekken. Greshof heeft wel gelijk, als hij in zijn inleiding zegt, dat wij ze tegenwoordig nu de 'iia- tachtigsche woordkunstenarii veel van zijn glorie heeft verloren, omdat wij be hoefte kregen aan scherper en directer zegging, aan minder opgesmukte beel ding. beter nog kunnen vvaardeeren, dan toen ze voor 't eerst in druk ver schenen. Lees ze ook eens, met de aandacht die ze verdienen, en U zult gelooven, wat Greshof, die deze gedichten ruiter lijk en als een handdruk of een kaak slag zoo direct noemt, ervan voorspelt: „omdat zij zóó zijn, kunstloos en bru taal, zullen ze nog begrepen en bemind worden, wanneer veel fraaie woordspe len van onlangs en heden totaal onver staanbaar zijn gewordéh." Later moge het nog heel lang du ren zal er in den gevel van Sein postduin 26 misschien een bronzen ge denkplaat komen: hier woonde en werkte Speenhoff. Maar hij heeft nu al en nog immer recht op onze waardee ring. LEEUWARDEN. 28 Nov. - De recht bank veroordeelde den 45-jarigen Fr. K.. vjoorheen hoofd der Christelijke schippersschool te Sneek. tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tusschen 27 Januari 1936 en 19 Octo ber 1939 zou verd. te Sneek geldbedra gen. welke hij als waarnemer der be langen van de vereeniging voor Chris telijk schoolonderwijs van schippers ontving om af te dragen aan den pen ningmeester der vereeniging voor zich zelf hebben gehouden. In hooger beroep behandelde het Hof deze zaak. Verd. gaf de gepleegde frau de toe. Van de f 3000 had hü f 1200 terugbetaald. Hij had de gelden in zijn huishouding gebruikt. De procureur- generaal vorderde een jaar gevangenis straf. Het Hof bevestigde vandaag het vonnis van de rechtbank. BROOD EN BLOEM Van 25 Nov. t. e. m. 1 Dec. zijn de met 16 ge nummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood ot 100 gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. De bonnen welke 1 Dec. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t. e- m. 8 Dec., echter niet in hótels of restaurants. Bona 1 van de nieuwe bloemkaart: 60 65 gram roggebrood of 50 gram an der brood of V» rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 4 Nov. tot en met 1 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 18 (boterkaart) 2% ons boter of 2>/a ons mar garine. Bon 18 (vetkaart) 2i/a ons margarine of IV» ons boter. Beide geldig tot en met 29 Nov. Niet gebruikte bons tot en met 6 Dec. Bon 24: een ons kaas. Geldig tot en met 1 Dec. Niet gebruikft bons tot en met 8 Dec., echter niet in hotels. Tevens blijft de vorige bon (no. 51) geldig tot en met 1 Dec., maar niet in hotels. Bon 37: Een ei. Gel dig van 25 Nov. t.e.m. 1 Dec. Niet gebruikte bons t. e. m. 8 Dec. Tevens blijft de vorige bon (64) geldig tot en met 1 Dec., maar niet in hötels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 16: een kilo suiker tot en met 6 Dec. Bon 81: i/j pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 82: i/j pond rijst of rijstemeel of grutte- meel tot en met 29 Nov. Bon 83. pond haver mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec. Bon 88: Uitsluitend i/a pond gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 Dec. Bon 93: 1 ons maïzena of griesmeel of sago, of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa ghetti tot en met 27 Dec. Bon 56. kg peulvruch ten. Geldig van 19 Nov. t. e. m. 16 Dec. VLEESCH Bons 010 van de vleesch- kaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 010 (worst, vleesch- waren) van de vleesch- -aart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren7a gram geroo' e worstsoor ten. of inn eram gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Gel dig van 25 Nov, t. e. m. 4 December. Bons, die op 4 Dec. nog niet ziin verbruikt, bliiven geldig tot en met 8 Dec., echter niet in holfels of restaurants. PETROLEUM Petroleumzegel. Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Periode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L. petroleum. ZEEP Bon 29: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) èf 120 gram huis- houilzeep of 200 gram zachte zeep èf 250 gram zeeppoeder èf 125 gram zeepvlokken 6f 250 gram zelfwerkende waschmidde- len. bi 200 gram vloeibare zeep, tot en met 6 Dec. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de tex- tielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kin deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar 8llecn 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen''tot 24 Januari 1941. HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 6 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 3: denbrood. Groep 4 denbrood. Groep 5: denb.ood. Groep 6: denbrood. 10 kg. hon- 8 kg. hon- 5 kg. hon- 4 kg. hon- 5 kg. hon- Op bon no. 6 van de voe derkaart voor katten wordt 1% kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t. e. m. 30 Nov. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn gel dig: Bon 04, 05, 06, 07. van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 08 t. e m. 11 van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: èf deze maand 1 eenheid turf per bon; of later in het stooksei- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Bon 07 t. e. m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Oude bons blijven geldig t. e. m. 14 Nov. Hoeveel Is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. anthraciet, steenkolen, in- dustrie- of eierbriketten; 2ü hl. kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 110 kg, bruinkolenbriket ten; 450 stuks (200 kg.) bag- gerturf; 175 kg. fabrieksturf; 200 kg. overige soorten turf. De veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl. UITKNIPPEN EN BEWAREN'! per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 IJtr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 's-GRAVENHAGE. 28 November. Van bevoegde Duitsche zijde is aan het A.N.P. commentaar verstrekt on den maatregel tegen Joodsche ambtenaren. In de eerste plaats wees men er ons op. dat de betrokkenen niet. zooals het gerucht wilde, op straat ziin gezet. Im mers. de uitbetaling van hun salarissen en andere uitkeeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in in- tern-Nederlandsche verhoudingen en evenmin een vooruitloopen op hetgeen Nederlandsche instanties later te dezer zake zullen beslissen. Van Duitsche zijde kan men principieel geen vertrou wen hebben in Joodsche ambtenaren, daar men de Jóden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reëel acht. dat zij de maat regelen van de bezettende overheid zul len doorkruisen. Deze mogelijkheid wil men hun thans ontnemen. Het is daar bij onverschillig of de betrokkenen, indi vidueel reeds tot daden van tegenwer king zijn overgegaan. De maatregel valt dan ook binnen het kader van hetgeen in de geschiedenis steeds door bezetten de mogendheden is gedaan. Voorts moet de maatregel niet be schouwd worden als een inbreuk op de geloofsvrijheid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grondslag gevonden wordt in de verordening 137 van 4 Sept.. 1940. niet alle Joden zonder meer betreft, doch in het begrip Jood een zekere beperking heeft aangebracht, dezelfde namelijk als in artikel 4 van de verordening 189 over de aanmelding van Joodsche onderne mingen. Dit artikel bevat de volgende omschrijving van het begrip Jood: (1) Jood is ieder, die uit ten minste drie naar ras vol,joodsche grootouders stamt. (2) Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) Hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkeliike gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen. 2) Hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwe lijk treedt. (3) Een grootouder wordt als vol- joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, de religie genoemd. Doch zij geldt slechts als bewijsmiddel, niet als mo tief. Het voornaamste echter, aldus de zegsman, is, dat de maatregel als een gevolg van de bezetting moet worden beschouwd en binnen de taak blijft, die aan een bezettende macht ais zoodanig toekomt. Kerk grootendeels uitgebrand 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. In den nacht van Woensdag op Donderdag en ook Donderdagochtend wafen de aan vallen van Engelsche vliegers heviger dan in de vorige nachten. In verschil lende plaatsen is, naar later bleek groo- tend3els ongegrond, luchtalarm ge maakt. Een groot deel der hommen viel op het open veld en richtte nauwelijks eenige schade aan. Sommige bebouwde kommen echter moesten het ontgelden, ongeveer 24 huizen zijn min of meer zwaar beschadigd. In een schoolgebouw zijn groote verwoestingen aangericht. In een plaats in Zuid-Holland ziin tal rijke brandbommen uitgeworpen op een kerk en de omliggende woonhuizen. De kerk brandde voor een groot gedeelte af. In de woonhuizen ontstonden ver schillende branden, welke snel konden worden gebluscht. DE SCHORSING VAN JOODSCHE AMBTENAREN 's-GRAVENHAGE. 28 Nov. In het communiqué over de schorsing van Joodsche ambtenaren, opgenomen in het ochtendblad van gisteren, moeten de volgende verbeteringen worden aan gebracht: In plaats van ..uit hun ambt of uit hun werkkring dienen te worden ont slagen" te lezen: „hun ambt of hun werkkring niet langer zullen kunnen uitoefenen" (jn het Duitsch stond: auszuscheiden haben). In plaats van: „wegens de tegen de bezettingsmogendheid gerichte actie" te lezen: „wegens tegen de bezettende macht gerichte praktijken". Beroep op volledige mede werking van alle landgenooten 's-GRAVENHAGE. 28 November. - Omtrent de komende collecte voor Win terhulp Nederland kan nog het volgende worden medegedeeld: De leverings- en vervoersmoeilijkheden hebben hun invloed uitgeoefend od de or ganisatie van de collecte, welke moeilijk heden nog grooter zijn geworden tenge volge van het feit. dat bii de vervaardi ging der speldjes een aantal kleinere fa brieken is ingeschakeld, hetgeen is ge schied uit een oogpunt van werkverschaf fing. De fabrieken hebben echter al haat best gedaan, doch indien mocht blijken, 'dat op een of andere plaats niet voldoende speldjes beschikbaar zijn. en het derhalve mocht voorkomen dat een collectant is uit verkocht, wordt het publiek verzocht, ten einde de collecte zoo goed mogeliik te doen slagen, hem toch een gift te doen toeko men. De prijs der speldjes is vastgesteld op 20 cent per stuk. Wanneer iemand ech ter niet in staat is dit bedrag te betalen, dan mag dit voor de collectanten die hierbij met tact zullen moeten optreden geen reden zijn om een kleinere gift te weigeren, waarvoor dan toch een speldje zal worden gegeven. Ten einde dit mogelijk te maken, wordt daarte genover een beroep op de beter gesi tueerden gedaan om een hooger bedrag te schenken. Aangezien het werk van de Win terhulp uitgaat boven iedere ver deeldheid onder het Nederlandsche -volk, terwijl mede de uitkeeringen zullen geschieden zonder aanzien des persoons, wordt een beroep ge daan op ieders volledige mede werking. opdat door het resultaat kan worden getoond, dat het Neder landsche volk in staat is, eensge zind een hulp-actie voor behoef tige landgenooten uit te voeren. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk na de collecte een aanvang met de steunverleening zal worden gemaakt,, zoodat de uitkee ringen in ieder geval gedurende de maand December zullen plaats hebben. Bij de steunverleening zal in de eerste plaats rekening worden gehouden met de groote gezinnen. Verzoeken om steunverleening moe ten worden ingediend bij de plaatselijke directeuren. Als zoodanig treden veelal op de burgemeesters der. gemeenten; slechts in enkele gevallen, waar dit noodig was, zijn speciale, vertegenwoor digers van de Winterhulp Nederland aangesteld. Een serie korte films voor de voorprogramma's der bioscopen 's GRAVENHAGE, 28. Nov. De directie van de N.V. Filmfabriek „Profilti" heeft de goede gedachte gehad een serie korte films te ver vaardigen, in de overtuiging, dat daaraan met het oog op de voor programma's in de bioscopen be- ■hoefte zou bestaan. Het resultaat van dezen nuttigen arbeid, dat van morgen in 's-Gravenhage voor een kring van genoodigden is vertoond, is het werk van Nederlandsche vak- menschen. Zij zorgden niet alleen voor opnemingen, maar ook voor regie en montage. Nederlandsche artisten vertolkten de diverse rol len. Al deze medewerkers mogen met groote tevredenheid op hun werk te rugzien. Vertoond werden vanochtend drie speelfilms, drie kleurenfilms en een documentaire film. De laatste is gevat in het kader van de Profilti serie „Problemen van dezen tijd" en is gewijd aan de Nederlandsche bouw kunst. De titel luidt: „Ontwikkelt zich een nieuwe stijl in de Nederlandsche bouwkunst?" Deze werkelijk voortref felijk opgenomen en gemonteerde film geeft een zeer goed 'historisch overzicht van de ontwikkeling der Nederlandsche houwkunst van de grijze oudheid af tot op dit oogenblik. Fep interessant en leerrijk werk, dat een speciale vermel ding waard is. Ook de kleurenfilms zijn van een zeer soed gehRlte. De schoonheid van het eigen land is op den voorgrond gesteld en wie hiervan nog niet doordrongen mocht zijn. verzuime niet deze aardige filmpjes met hun landelijken, poëti- schen inhoud te aanschouwen. Onge twijfeld zullen ziin oogen voor die schoonheid dan eindelijk geopend wor den. De titels zijn: „Vischvangst op de Loosdrechtsche plassen". „Van wilgen stam tot klomp" en „Een dag op de boerderij'-'. De drie speelfilms tenslotte zijn een licht beschouwend genre. Bij de ver vaardiging er van heeft men af willen wijken van het soort speelfilmpjes, dat gewoonlijk de voorprogramma's vult en hetwelk in den regel meer van klurhti- gen dollen aard is. De titels ziin: „Van de kleine vreugden des levens". „Ron ken is een kunst" en „Zooals u het be kijkt". HOOFDREDACTEUR NEDERLANDSCH DAGBLAD 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. Tot hoofdredacteur van hel Nederlandsch Dagblad is met ingang van 26 Novem her 1940 benoemd de heer M. A. Cage ling te 's-Gravenhage. De heer Cageling heeft tot dusver vooral groote bekendheid verworven als hoofdredacteur van het orgaan „Onze Vloot". Tegen een koopman de hoogste straf: wegens heling vier jaar, geëischt. ROTTERDAM, 28 Nov. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben heden een groot aantal puimrui- mers en eenige helers terecht ge staan, welke laatsten door de puin-* ruimers gestolen voorwerpen en metalen kochten. De voornaamste was de koopman A. de V. Deze had eenige mannen in dienst, die er met een bakfiets op uit trokken, wanneer er van een groep puinruimers bericht was gekomen, dat er ergens een hoeveelheid goederen ge reed lag. De goederen werden dan naar de V. gebracht, die het geld er voor aan zijn loopers gaf. Deze zorgden er op hun beurt weer voor, dat de puinruimers in het bezit van het geld kwamen. Verdachte was reeds eens tot een jaar gevangenisstraf wegens heling veroor deeld. De officier, mr. Meischke, vond dat het hier een zeer ernstig geval be trof. Zestien menschen, die nog nooit met de politie in aanraking zijn ge weest, zijn door verdachte aangezet tot het stelen van waardevolle voorwerpen en metalen. Een van de slachtoffers is, toen hij, terwijl hij naar het Huis van Bewaring werd overgebracht, trachtte te ontvluchten, dood geschoten en ook den dood van dezen jongeman, die even eens door verdachte tot zijn verkeerde daden was aangezet, moet op zijn reke ning worden geschreven. Spr. eischte tegen dezen verdachte de hoogste straf, namelijk vier jaar gevangenisstraf. Mr. van Toen pleitte clementie. Oude gramofoonplaten mee brengen als men nieuwe •wil koopen 's-GRAVENHAGE. 28 Nov. Naar de Telegraaf verneemt, zal van 1 Decem ber af een nieuwe gramofoonplaat slechts worden afgegeven, indien hier voor in ruil een oude plaat wordt inge leverd. De winkelier zal de oude. plaat innen^en tegèn den oud-materiaalprijs van 5 cents voor een kleine plaat en 8 cents voor een groote plaat. Zooals zooveel bedrijfstakken zit ook de gramofoonplatenindustrie met de moeilijkheid, hoe aan voldoende grond stoffen te komen. Alen is daarom ge noodzaakt, bovenvermelden maatregel te treffen. De oude platen, die desnoods gebarsten of zelfs aan stukken mogen zijn. komen dan weer in dezelfde mate ter beschikking van de fabrieken één in Nederland, verschillende in Duitsch land en België als de nieuwe in cir culatie worden gebracht. Een uitzondering moet slechts ge maakt worden voor gramofoonplaten, waarbij tusschen boven- en onderkant een dunne papierlaag is aangebraoht, zooals bij het merk „Columbia" het ge val is. Deze zijn onbruikbaar, daar het pa pier zich met de schellak zou vermen gen. Twijfelt de handelaar er aan of een plaat papier bevat, dan zal hij dit op eenvoudige wijze kunnen constatee- ren door de plaat doormidden te bre ken. ZATERDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederlandse* programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek, 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor ar beiders in de continubedrijven. 12.00 VARA- orkest. 12.45 Nieuws, en economische be richten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 VARA- orkest. 2.00 Causerie „Impressionistisch® schilderkunst". 2.15 Gram.muziek. 3.15 Tuin- bouwhalfuurtje. 3.45 ReBidentie-orkest, Het Haagscfhe Toonkunstkoor en solisten. 4.55 Orgelspel. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP, 5.30 VARA-orkest. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 VARA-orkest. 6.45 Actueele (reportage of gram.muziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij be ginnen den dag. 8.30 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Musiquette. 12.45 Nieuws, en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmid dag. 5.00 VPRO: Bijbelvertellingen. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 6,15 Propagan- da-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.1-5 Groningsch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gram. muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10..70 Omroeporkest. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gram.mu. ziek. 12.00 Berichten, eventueel gram.mu ziek. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsdh). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berich ten (Engelsch). 1.45 Gram.muziek. 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 2,30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gram.muziek. 3.05 Cyclus „Leever. en daden onzer door- luchtigste zeehelden". 3.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Concertgebouworkest en solis ten. 5.00 Beridhtx (Duitsch). 5.15 Nieuws- economische', en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.39 Berichten (Engelsch). 6,45 Gram.muziek. 7.007.15 Gronings praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6