VOOR HET KIND De draad en de naald RUBRIEK VAN OOM BOB n Verdacht van valsche belastingaangifte Beschuldigd van smaad Ontwikkeling van manschappen van den opbouwdiens Tractor met oplegger rijdt huis binnen De oude dikzak bij Osnabruck Er was eens een koe, die eieren at! Had je dat kunnen denken „UIT EIGEN PEN" BRIEFWISSELING RUILHANDEL 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 Commissionnair uit Utrecht in hooger beroep bij het Gerechtshof AMSTERDAM 29 Nov. Een commissionnair in effecten uit Utrecht, die geen boekhouding pleegde te houden, had aan de be lasting -opgegeven, dat. hij van'een bepaald bankiershuis over de perio de. van 1 Januari 1937—30 April 1937 aan provisie 400 had ontvan gen en van 30 April 1937 tot 1 Mei 1938 een bèdrag van 3500-—. Bij nadere informatie van de zijde van den accountantsdienst legde hij een brief van het bankiershuis over, waarin rijn opgave werd bevestigd. Dooh toen de adjunct-accountant J. N. Dietz de boeken van het ban kierskantoor nader ond'erzocht ble ken de uitbetaalde provisies aan merkelijk hooger. n.l. f 4000.— en 12.000.— Bovendien kwam e^een contract voor den dag, waarin stond, dat de commis sionnair een maandsalaris van f 600 en een vergoeding van onkosten tot een bedrag van f 400 kreeg. Wegens het val schelijk opgeven van inkomsten aan de belasting-inspectie stelde de justitie een vervolging in tegen den commission nair. Na een eisch van 4 maanden ver oordeelde de rechtbank te Utrecht hem tot zes maanden gevangenisstraf, tegen welk vonnis verd. in beroep kwam. Het bankiershuis raakte later in deconfitu re. de beheerder werd tot. twee en een half jaar veroordeeld. Thans diende de zaak tegen den commissionnair voor bet. gerechtshof. De heer Dietz verklaarde, dat de boe kingen voor cliënten bij de bankiers firma juist waren geschied. De directeur van het bankiershuis, thans voorwaardelijk in vrijheid ge steld, deelde mede, dat verd. wegens moeilijkheden met de belasting verzocht had om een schriftelijke verklaring, waarin slechts sprake was van 400 en 3500 provisie. Aan dit verzoek is vol daan. De president van het Hof. mr. Jolles, achtte het wenschelijk inzage te nemen van de boeken der bankiersfirma; de boeken zullen bij den curator worden opgevorderd. Op Dinsdag 24 December zal de be- handeling worden voortgezet. AMSTERDAM. 29 November. Gisteren had zich de directeur vart een modemagazijn hier ter stede te verantwoorden voor de vierde k«- mer der Rechtbank, verdacht van smaad. i In de oorlogsdagen zou hij, optredend bis leider van de luchtbescherming, waarvan de blokpost in zijn magazijn was gevestigd, in het bijzijn van ande ren hebben gezegd, dat een bewoner uit Zuid vanuit zijn tuin of vanaf het dak op Nederlandsche soldaten zou hebben geschoten. Dit zou geschied zijn op 13 Mei. Drie dagen later, de capitulatie .was toen reeds een feit, had een der omstanders, die de beschuldiging had gehoord, den betrokkene van de woor den in kennis gesteld. Deze was direct met zijn vrouw naar de woning van den directeur gegaan en over hetgeen zich daar afspeelde, loopen de lezingen uiteen. Ter zitting hield de directeur vol. dal hij slechts gepraat had Over een ge rucht. echter niet met de politie, maar met de mannen van de luchtbescher ming. Hij had hiervoor aan den belee digde zijn excuses aangeboden. Een lid van den luchtbeschermings dienst echter wist .mot stelligheid te verklaren tijdens het uitvoerige getui genverhoor. dat de directeur gezegd had. dat hij op het bureau was geweest om de namen van 20 N.S.B.'ers op te ge ven. o.w. den naam van den beleedigde dip. op Nederlandsche soldaten had ge schoten. Andere getuigen waren veel minder pertinent, en één toehoorder bij het ge sprek had van de woorden niets ge hoord. De officier van justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer ieide. van oordeel te zijn. dat verd. de geïncrimineerde woorden gebruikt heeft- in het bijzijn van een aantal personón. Kennelijk met de he doeling dus. om ruchtbaarheid aan zijn woorden te geven. Ook de verklaringen van den belee- digde en diens vrouw over het gesprek op 16 Mei lat-en aan duidelijkheid niets te wenschen over. Spr. achtte het tenlaste gelegde be wezen. Rekening houdende met het feit, dat de gemoederen zeer bewogen waren, wilde spr. zich beperken tot het reqpi roeren van een geldboete en vorderde een geldboete van 100.subs, één maand hachtenis. De verdediger.'mr. Dijkstra, betoogde in zijn pleidooi. dat er geen sprake van is. dat dp verd. een lijst van twintig na men had overgelegd en een beschuldi ging teicen iemand had ingediend. Dat staat vast uit een amht6eedig proces verbaal en bovendien zou een dergelijke klacht in die dagen ingediend, onmid dellijk tot arrestatie hebben geleid. PI achtté het bewijs niet geleverd en con cludOerde tot vrijspraak. Vdnnis: 11 December. t CLEARING Knersen voor stortingen op 29 November tege^i verplichtingen luidende in R^ichsmarken 75.36 B&lga's 30. 1432 Kwitsersehe francs 43.56 Xires 9,87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen joude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nie.uwe schulden) T.54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulen) 4,23 Turksche ponden 1,45% YELP G.)28 Nov. Het ligt in de bedoeling van de leiding van den op bouwdienst in de komende wintermaan den cursussen voor de manschappen van dezen dienst in te stellen waa deze zich in intellectueelen of techni- schen zin kunnen ontwikkelen. Immers, het is het doel van den opbouwdienst zijn mannen, die thans door de tijdsom standigheden geen werkkring in 'de burgermaatschappij kunnen vinden, doch onder wie uitstekende krachten schuilen, op den duur weer een plaats te bezorgen in de maatschappij. Daartoe is evenwel noodig, dat de man zijn kennis kan behouden, leem ten in zijn ontwikkeling kan aanvullen en zijn technische kennis zooveel mo gelijk kan onderhouden en uitbreiden. Daartoe worden de cursussen ingesteld Zij zullen onder leiding staan van de 4e afdeeling van den staf van den op- bouwdienst. terwijl in ieder district en in ieder corps officieren als districts- en corpscursnsleiders zullen optreden. Dè medewerking is voorts verkregen van het I.V.I.O. te Amsterdam voor het gewone onderwijs, het. P.B.N.A. te Arn hem en andere instellingen voor het technische onderwijs. Teneinde een inzicht te krijgen in de algemeene ontwikkeling, de technische bekwaamheden van don iflan en de richting, waarin hij zich met het meeste succes zou kunnen ontwikkelen, worden thans alle manschappen van den op- bouwdienst aan een zoogenaamde test onderworpen. Wij woonden heden te V'elp de test bij van een groep mannen vart de 5e afdeeling van het 9e corps in het 4e district. Aanwezig was o.m. de plaatsvervangend corpscommandant, de reserve-majoor F. Goedhart. De test be staat uit acht reeksen vragen en opga ven met psycho-technischen inslag. Al lereerst. bestaat zij uit het opstellen van een eenvoudigen brief, vervolgens een invullingsoefening en een zoogenaamde stilleesoefening. dan het afmaken van zinnen, de uitwerking van enkele som men, waarvan sommige met technischen inslag, een reeks bekende testzinnen waarbij bepaalde begrippen met elkaar in verband moeten worden gebracht.. Tenslotte volgen enkele opgaven, waarhij de scherpzinnigheid en do han digheid van den examinandus op de proef worden gesteld. De man krijgt twee- uur om zijn opgave uit te werken. Al naar gelang van den uitslag wordt hij g"nlaatst'bii bepaalde ontwikkelings- of technische cursussen. Deze zullen in de avonduren in leslokalen en in andere daartoe geschikte gehouwen worden ge geven en binnenkort aanvangen. LOENEN. 28 Nov. Op den Rijks straatweg AmsterdamUtrecht, grondgebied van d9 gemeente Loenen kw^m vanmorgen vroeg uit de richting Amsierdam een tractor met opleggpr. Dnze tractor beihoorde aan de N.V. Am stpjdamNoord-Brabant Express. Vol gens verklaringen van den chauffeur van den tractor moest hij op een gege ven moment plotseling uithalen voor een vrachtauto, welke achteruit den w?e kwam oprijden. Doordat het nog volkomen duister was, merkte hij dezen pas op het laatste oogenbük op. Om een aanrijding te voorkomen gooide hij zijn stuur om. Het gelukte hem den vrachtwagen te ontwijken doch tot zijn groots sdhrik bemerkte de chauffeur, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto naderde Wederom gooide hij zijn stuur nu naar rechts om. Dit werd hem noodlottig. Door een heg reed het voertuig in volle vaart tegen de^ muur van een langs den weg etaande woning. De muur begxf zich en met donderend ge weld reed de tractor de huiskamer binnen. De bewoners sliepen op de bovenverdieping, waardoor zij geen letsel opliepen. Zij hadden het ge luid van de botsing wel gehoord, maar waren in de veronderstelling, dat er in de omgeving een bom was neergekomen. Zonder te vermoeden, dat de woning beneden hen geheel was vernield. gingen de menschen weer rustig slapen. Even later werden- zij echter gewekt en men kin zich de ontsteltenis van de menschen voorstellen, toen zij tot de ontdekking kwamen dat in den muur van hun huis een gat gaapte van niet minder dan vier M', terwijl het meuhi- air grootendeels was vernield. De beide nzittenden van de auto hadden even eens eeen letsel bekomen. Op den drukken Rijksstraatweg trok het ongeluk veel publiek. Later in den morgen werd de vrachtwagen uit het huis getrokken. BON AA GELDIG TOT 31 DECEMBER Nadat de mogelijkheid geslotea was om door inlevering van een ouden man tel of een oude jas. enz. een nieuw klep- dingstuk te krijgen, is voor iederen hou der van een stamkaart met het stem pel hoofd de gelegenheid opengesteld winteroverkleeding te koopen voor een lid van het gezin door inlevering van bon AA der textielkaart. Naar wij van het Vad. vernemen is de geldigheidsduur van bon AA he- erensd tot 31 December e.k. Ruim een maand lang kan men dus nog van deze faciliteit gebruik maken. MISHANDELING TIJDENS OORLOGSDAGEN ROTTERDAM. 28 Nov. - De recht bank heeft vandaag een 41-jarigen ma toor van politie, verdacht van mishan deling op 11 Mei van eenige leden van de N-S.B. die op 10 Mei in het hoofd bureau van politie waren opgesloten, veroordeeld tot f 25.— boete. subs, tien daeen hechtenis. De officier van justitie had tegen verd. een geldboete van 40 subs, twin tig dagen hechtenis geèischt. door HANNI FRANKEN Klein Elsje was bedroefd. Heel. heel erg bedroefd. Dikke tranen rolen over haar wangetjes. En over het. werk waar aan zij bezig was. Weet je waaraan Els je bezig was? Ze naaide haar nachtpon netje. 't Is haast niet té gelooven maar dat ondeugende nachtponnetje ging iedp re nacht, ja heus. iedere nacht ging dat nachtponnetje stuk. Niet helemaal na tuurlijk, maar er was één. naadje, dat erg lastig was. Iedere avond maakte Elsje het dicht en iedere morgen was dat nare naadje toch weer los. O. wat was dat akelig. Want moesje dacht, dat Elsje best kon zorgen, dat dat naadje heel bleef maar.... Nu moeten jullie maar eens goed luis teren! Klein Elsje was dan bezig dat stoute naadje weer dicht te maken. En 't wilde maar niet lukken vanavond. En toen kwamen de'traantjes. En "toen ging het helemaal niet meer. Toch kfram het naadje ook deze avond weer toe. Hoe? Wel, Mientje, het dienstmeisje zag Els je. Ze zag óók. hoe heel erg Elsje haar best deed. En ze zag ook Elsje's tranen. Toen nam ze Elsje's naald en draad en haar mooie blinkende vingerhoed en wip.'t brutale naadje was* weer in orde. En Elsje kroop in bed. Met haar naald en haar draad en met haar vingerhoed. Want je kon nooit weten, dat naadje was een plaag, en als nu morgen moesje kwam, en dat naadje was niet meer heel, dan kon Elsje 'het nog gauw weer maken. En dan keeg ze geen standje. Och, wat was dat toch naarmet. dat Elsje. Elsje! Wil je eens even luiste ren". „Ja", zei Elsje. Maar.Wie roept me eigenlijk? Ik zie niemand." „Dat is best te begrijpen, want ik ben zó dun." zei de naald, want die was 't, die Elsje geroepen had. „En mij zie je zeker ook niet," fluis terde de draad en kronkelde eens flink over do deken, in de hoop zich een beetje zichtbaar te maken. „Mij zie je toch wel, hè," riep de vin gerhoed. want die was er ook bij. „Ja." zei Elsje. ,.een klein beetje zie ik jullie wel. maar horen doe ik je niet erg goed. Wat. komen jullie nu vertel len?" „Elsje", begon de naald heel plechtig, ..Elsje, ik. mijnheer naald en hier, juf frouw draad, komen ie zeggen, dat we er erge snijt van hebben, dat we ie zo hebben geplaagd. Maar Elsje, dat kwam zoo. Weet je Elsje, ik. mijnheer naald, en juffrouw draad, die houden erg veel van elkaar. En om nu dikwijls samen te zijn. kroop juffrouw draad altijd weer uit ie nachtponnetje, want dan moest ik er wee*- aan te nas komen, en samen wandelden we dan gezellig langs dat naadie van jouw nonnefie. Maar,Elsje wij bezorgden, jou veel standjes, en daarom Elsie, wilden we 't een beetje goed maken." „Wc gaan trouwen. Elsje, wil. je op onze bruiloft komen?" „Nou", zei Elsje, „graag. En ik ben helemaal niet boos over al die onver diende standjes want als je van iemand houdt, wil je natuurlijk graag samen zijn. Dat begrijp ik hest." „Dank je wel," zei mijnheer naald „Ik vind je erg lief. „Je wordt wel bedankt." zei juffrouw draad. „Ik vind je ook erg lief." En de vingerhoed huppelde uitgelaten over de grond. Maar mijnheer naald riep om stilte, want hij had nog wat té zeggen.vWat hij nog te zeggen had? Wel. dat. hij en juffrouw draad Elsj' nooit meer zouden plagen. „Dat is fijn", zei Elsje, en moesie zal het ook fijn vinden, want als juffrouw draad niet meer wegloopt, blijft mijn nachtponnetje altijd heel." „Nu naar de bruiloft, naar de brui loft", zong de vingerhoed en hij hup pelde en duikelde uitgelaten over de ernnd. En hij maakte zo'n lawaai, dat Elsje.wakker werd. Voor haar bedje stonden moesje en Mientje. Moesie zei: „Kindje, kindje, hoe on voorzichtig, daar had een ongeluk van kunnen komen. Zo maar een naald in ie hoofdkussen steken. En Mientje knik te heftie met haar hoofd. Maar Elsje riep verheugd: „Moesje, nu zal het naadje van m'n nachtponne tje nooit meer losgaan! De naald en de draad hebben 't beloofd. Heus!" Moesje lachte maar een? vrolijk en Mientje riep: „O. Elsje, wat heb jij mooi gedroomd!" Zo maken we leuk bol van wat oude wol! Hoe we dat moeten doen? En wat we aan zo'n wollen bol hebben? Wel, we zullen er samen eens een maken, en als hij af is, dm kun je hem gebruiken aio ierknoop op de ceintuur van je jurk of je laat hem aan je muts bengelen of je naait hem op je handschoen. In het laatste geval moet je er natuur lijk twee maken, want èèn handschoen mèt en èèn zonder versiering i6 een beetje raar nïtuurlijk. Nu gaan we aap het wollen bollen bakken. O nee, we gaan wollen bollen maken. We beginnen met wat wol op te zoe ken. Misschien vinden we genoeg om onze bol in één kleur te maken. Hebben we niet genoeg, dan nemen we restjes van allerlei kleuren en krijgen dan een gespikkelde bol, die er heel jolig kan uitzien. Zo. dat is dat. Nu een stukje kir ton. Daar knippen we een cirkel van en in midden maken we een gaatje. Net als op het plaatje. En dat gaatje gaan we vullep met ons draadje, ook al net als op het plaatje. En als het gaatje vol is helemaal vol, stampvol, dan hechten we af. Vooral stevig! Maar de draad knip pen we niet af. die laten we vrolijk hengelen. Later hebben we hem nodig om onze bol op onze mute of waar dan ook vast te naaien. Je bezorgt hem maar een leuk plaatsje! Nu moet je nog de wol aan de buitenkant van de ring doorknippen en dan rol je de bol tus- schen je handen heen en weer. Net zo lang tot hij kogelrond is. En tot slot knippen we hem een beetje bij, w$nt het kan licht gebeuren, dat er een paar draadjes uitsteken, en dat mag natuur lijk niet.. Proberen jullie 't eens! 't Is heuscb een reuze leuk werkje en... gemakke lijk. Als je een omvang hebt van meter en als je op zijn minst een paar eeuwen in de wereld hebt rondgekeken, dan ben je toch zeker een oude dikzak te noemen. Of niet? Bij Osnabruck nu is er zo'n oer-oude dikkerd te vinden. Een mens???? Wel neen! Een boom is het! Een mooie, oude olm. 't Gebeurde in Kaapstad. Daar woon de iemand, die op een keer een heleboel eieren had. Maar hij had ze niet lang! Tot zijn grote ontsteltenis wjren ze op een gopde, beter gezegd, op een kwa de dag allemaal verdwenen. Toen holde hii naar de politie en die trok er op uii, om rle dief op te sporen. En dat lukte Wie was nu de dief? Een koe! Wist je, dat er om een speld, een doodgewone speld, te maken, icht tien mensen nodig zijn? Gelukkig dat de spelden dat zelf niet weten, anders zouden ze misschien ake lig ij del worden! r Beste nichten en neven. 5 December, de dag der vréugde is niet ver meer af. Vol verwachting klopt ons hart en we branden van nieuwsgie righeid naar de goede gaven van Sinter klaas. Nu ik jullie voor die tijd niet meer schrijven kan, wens ik jullie alvast een prettige avond toe. De brieven van de volgende week, zullen uitsluitend over het plezier gaan, dat jullie hadden. SINT NICOLAASFEEST TI ET was 23 November 's middags te- gen 2 uur. Sint Nicolaas zou aan komen. Henny en Wim, broertje en zus je, zaten te popelen van ongeduld, want ze zouden naar St. Nicolaas gaan kij ken. Zou moeder nog niet klaar zijn? Eindelijk kwam moeder beneden en kleedde gauw de beide ongeduldige kin deren aan. Toen trok moeder haar eigen mantel aan en ze gingen op weg naar de rivier, waar hij met z'n boot zou aan komen. Ze hadden er al een heel tjjdje gestaan en ze werden nog ongeduldiger die Henny en Wim. Henny begon al zeurderig te wor den en wilde aan de oever gaan staan, om beter te kunnen zien. Zo rukte ze zich los van moeder en liep naar de oever. Maar moeder haalde haar gauw. in, bang dat ze zou verdrinken. „Stout kind, dat zal ik maar eens tegen St. Nicolaas zeggen hoor." „Nee, nee, niet tegen Sin Nicolaas zegge", huilde Henny. „Ikke sal het nie meer doe!" „Goed," zei moeder, „dan moet je nu stil ziin hoor." Eindelijk kwam de boot van St. Nicolaas in zicht. Ze wuifden en St. Nicolaas keek juist hun kant op en zwaaide terug. „Kom", zei moeder, „dan gaan we even een bood schap doen en dan naar St. Nicolaas." En zo gingen ze even naar een winkel in de stad. Ze gingen naar Heek, waar Sint Nicolaas te gast zou zijn. Moeder bestelde voor ieder een taartje met een kop thee voor zich zelf. Toen ze zaten te eten kwam St. Nicolaas aan. Henny was een beetje bang, maar W helemaal niet. Maar Henny dacht eraan, dat ze daarnet toch wel stout geweest was. „Zo kindertjes zijn jullie zoet geweest, dit jaar?" vroeg de Sint. ..Ja St. Nicolaas", zei Wim. .Ja meneer Sin Niklaas", zei ook Hen ny. „Zo," zei hij. „gaan jullie dan maar even met me mee, dan krijgen jullie wat van me." Zo gingen ze dan met St. Nicolaas mee en kwamen bij een grote tafel met allemaal cadeautjes en Zwarte Piet zat er ook. Ze moesten eerst Zwarte Piet een handje ge ven. „Nu moeten jullie eerst om de beurt een versje zingen", zei St. Nicolaas. ,\A1: jullie dat dan mooi doen, krijgen jullie wat van me." En Wim begon: „Zie de maan schijnt door de bomen", enz. „Mooi." zei St. Nicolaas toen het uit was. ,Jij bent zeker al op school hè?" „Ja St. Nicolaas" zei Wim „En in welke klas zit je dan?" „In de 1ste St. Nicolaas." „Nu kijk eens. Hier heb jij een mooie étui. Dan kan je fijn schrijven en leren." „Dank u wel St. Nicolaas." „En zing jij nu eens wat." En Henny begon „Sin Noklaas kapoetje Gooi wat in me schoetje. Gooi wat in me laarsje Dank u Sin Niklaasje." „Mooi," zei St. Nicolaas. „Jii bent zeker nog niet op school?" „Nee Sin Niklaas." „Nu maar jij krijgt toch wel wat van me hoor. Kijk eens een mooie grote pop. Daar kan je fijn mee spelen hè?" „Ja .meneer Sin N' klaas," zei Henny. „Zo gaan jullie nu maa weer gauw naar je moeder. Dag kindertjes!" „Dag meneer Sin Niklaas." En toen gingen ze naar huis. Thuis moest vader natuurlijk alles aanhoren. Hij vond het dan ook erg mooi. „Denk er nu maar om, dat je het hele jaar zoet bent. Dan krijg je volgend jaar misschien weer wat," zei Vader, „Zullen jul lie dat doen?" „Ja, Pa," klonk het uit 2 monden. En ze zullen hun woord wel houden. KRULLEKOPJE. 15 jaar. ijsje. Je „baantje" heeft niet lang geduurd en als je moeder je moeilijk kan missen is dat maar goed ook. 'Het geeft Je zeker wel voldoening, dat je zo onmisbaar bent? Vroeger is het mij ook wel eens ge beurd, dat ik door m'n bed ben gezakt, dat geeft een hele opschudding midden in de nacht. Oranjepop. Tot mijn spijt heb ik Sinterklaas niet kunnen inhalen, want ik was niet in de stad. Dat kleine zusje ge niet al vroeg van de pret, ik dacht dat zulke ukken nog geen idé van Sinterklaas had den. Het zal bij jullie weer veel plezier geven met al de zusjes. Sneeuwwitje. Hartelijk welkom in onze familiekring. Ik hoop, dat je een trouw nichtje zult bliiken te zijn. Daarmee wil ik zeggen, dat ik het prettig zal vinden* iedere week een briefje van je te krijgen. Wat knap, dat je de raadsels al direct de eerste keer goed had. Lilliputter. Aan wintertenen is niet veel te doen, daar kan je nog plezier genoeg aan beleven van de winter. Sinter klaas heeft wel een goed plaatsje in je hart, dat je er al die narigheid voor over had. Het is leuk, dat de proeven zo goed lukten, anders kosten ze veel tijd en dan heb je er ten slotte toch niets aan. Zo'n natte douche lijkt mij minder prettig. Tarzan. Onze lieve, oude Sint is al vroeg begonnen jou te verwennen. Ik zet iedere avond mijn schoenen klaar, doch er komt nooit iets in. Nu moet ik je eerlijk be kennen, dat ik wel eens vergeet er brood of wortelen in te stoppen en dat vindt hij niet aardig natuurlek. Lobelia. Ja, moet ik antwoorden op je vraag over m'n mening over jou. Doch. ik begrijp heel goed. dat je met al je schoo'- werk wel eens vast loopt. Wat vervelend, dat je hond weg is, als je hem weer terug hebt. zal je hem niet meer los laten lopen denk ik. Ik hoop voor je, dat je harde wer ken succes heeft, want teruggezet te wor den liikt mü ook lang niet prettig. Denk je weer eens een keertje meer aan me? Madeliefje. Dat is een gezellig ir geworden Zaterdagmorgen. Jullie hebt nog al eens een pleziertje op school.. Het lijkt mij daar lang niet ongezellig. Van Lil liputter hoorde ik al. dat jullie Sinterklaas - erwelkomd hebben. Nu het was het mooi- te weer. dat je verlangen kunt. Ik geloof, dat dit de eerste keer is, dat het eens niet regende. Viooltje. Die „echte gezellige tijd" heeft een goede invloed op je briefjes, nu worden zü een beetje langer. Ik vind het leuk, als je zo uitvoerig „over van alles en nog wat" schrijft. Ben je goed geslaagd met cadeautjes? Dat maakt nog wel eens ver schil. Soms vindt je direct wat je hebben wilt en een andere keer zoek je vergeefs. Buitenkind. Hoe is het mogelijk, dat je mü je verjaardag nog niet eerder aankondigde. Meestal wordt mij al een paar weken van te voren verteld, dat de verjaar dag op komst is. Wat een prachtig cadeau heb je gekregen, daar zal je gedurende de lange winteravonden plezier van beleven. Nufje. Zo gaat het tegen Sint. dan hangt er zo iets geheimzinnig's in de lucht. Je hebt zeker niet kunnen ontdekken wat het was? Dan is het trouwens niet leuk meer ook, vind je wel Nuf? Leergraag. Jjj en Boefje zijn de oudsten^ maar wie er nu ouder is weet ik niet zeker, jk meen Boefje. Vandaag is het dan je feestdag, ik felicteer je hartelijk en ik wens je een prettige dag verder. Nu je dit leest, is de dag al grotendeels om. Van die borstplaat, zal nog wel eens gesnoept worden denk ik. Is ze goed gelukt? Zonnebloempje. Dan is het een van de andere nichtjes geweest, dat in In- dië geboren is. Ja. dat levende speelgoed of liever gezegd, je levende speelmakkertjes zullen wel zorgen, dat je je niet verveelt. Je zult er je handen aan vol hebben denk ik. Mooie namen hebben je kinderen. Krullekopje. Als je de raadsels zelf hebt gemaakt, tellen ze ook mee voor de prijs, doch voorlopig heb ik er nog geen gebrek aan. Zoals je ziet heb ik je opstel direct geplaatst, want het is er nu de tijd voor. Je maakte nog al wat schrijffoutjes, dat verbaast mü van zo'n grote nicht. Je hebt zeker wat erg vlug geschreven? P i k k i e N a u g a t. Jü maakt aller lei heerl'ükheden, die je denk ik met Sinter klaas zelf niet meer blieft. Het was rustig bü jullie, toen je de brief schreef. Heeft Max succes gehad met z'n liedjes, lag er 's morgens iets in z'n schoen? Je hebt het nu zeker wel erg druk? JuffrouwSnap. Och, och wat was je ongeduldig toen je de brief schreef. Was dat allemaal vanwege de pret. die je in het vooruitzicht had? Ik denk dat je je rol wel goed zult spe.len, het lükt mü erg leuk voor je. Amuseer je er mee. Juffrouw Snip. Als van ouds was je brief een genoeglük babbeltje, ik mag dat wel Snipje. Je had er ook weer eens zo echt de tü'd voor. Ja zo'n tandarts is niet bepaald bemind, maar het valt over het al gemeen mee, je moet al eens iets bü'zonders hebben wil er erg „gepü'nigd" worden. Het zü'n gekke schooltü'den, maar het is toch da beste oplossing. Poppen moeke. Als je ze een warm hoekje b'ü de haard hebt ingeruimd, is het ook niet nodig, dat de popjes zulke dikke kleren krügen. Dan zou het ze wel eens te warm kunnen worden. Het is prettig, dat het vriendinnetje zo goed opknapt, je leest haar zeker wel eens voor, of doen jullie spelletjes? Speenkruidje. De wens, die je aart het eind van je brief uitspreekt, zijn we allen toegedaan, dat begrüp je. Ik be klaag de arme Poppenmoes, dat ze zo „ram melend" uit schooi komt. Wat zullen da boterhammen dan extra lekker smaken. Het is inderdaad jammer, dat we de vogeltje» niet na kunnen volgen. Boefje. Dat „snert" blaadje uit je schrift „deed" het best als brief. Je zult er mü niet over horen mopperen. Jullie troffen prachtig weer voor al die feestelük- heden van vorige Zaterdag. Baden Powell heeft een hoge leeftü'd bereikt, ik vind hem niet te beklagen hü is misschien voor veel narigheid gespaard. Tom Mix. Je schreef Zaterdag je brief al, waarom kreeg ik hem zo laat? Het is voor mü altü'd erg prettig, als ik ze een beetje vroeg krüg. dan behoef ik m'ü niet zo te haasten. Want je kunt je misschien wel voorstellen, dat de kinderkrant veel tijd kost. Jullie hebt maar een fün leventje, pas om half 10 op school te zü'n is nog wat an ders dan om 8.10 zoals in mün tü'd. De oplossingen I. Het beste paard struikelt wel eens, met de woorden: eten, ben, Haren, tas, eb. wel, suiker, P.T.T., liter, dat, s. II. Zonnebloempje met de woorden: overrompelen. nachtmerrie, naamgenoot, ezelsbrug, Wadzü'de, lynkoek. orkest, etage, mens, pan, ja, e. De prü's is gewonnen door: Nufje. Nieuwe raadsels i. XXXXXXXXXXXX x I I I I I I I I I X X X X X X X X X Ope de kruisjeslünen komt de naam vaa een familielid. 1. De naam. 2. Iemand, die heimelük iets afluistert. 3. Voornaam. 4. Verzinsel. 5. Electr. verspreker. 6. Alleen. 7. Weelde. 8. Grasveld. 9. Ronde band. 10. Vis 11. Voertuig 12. Medeklinker. II. Gevraagd een spreekwoord van S woorden en 7 letters. 567 een vrouwelük hert. 1528 een boom. 310121311 -- meubel. 1—4—2314—17 aanvang. 9jo1620 pluimvee. 1825-2421 nobel. 26271920 niet dicht. 2223 landbouwwerktuig. Nufje krügt nog een nieuwe boekenbon. Leergraag kan op .Apen en Hoefdie ren" rekenen. Zonnebloempje help ik aan Paula- bonnen. Boefje vraagt Boekenbonnen. Maandagmiddag na 3 uur ligt het ruilma teriaal voor jullie klaar. Gegroet OOM BOB.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7