De bouwbedrijvigheid in ons land Gedicht met voor Duitsche Beleediging van den Führer zwaar gestraft De teeltbeperkingen voor den tuinbouw blijven gehandhaafd weermacht beleedigenden inhoud verspreid Fabrieks employé's te Enschede voor het Feldkriegsgericht Mr. H. C. Schokker DE WINTERHULP NEDERLAND Schuilkelders in Den Helder en Vlissingen HET TEKORT AAN MATERIALEN kan ondervangen worden Men streeft naar coördinatie Drie Groningers veroordeeld Voorloopig geen nieuw stadhuis in Den Haag De bakkers mogen langer werken DESKUNDIGEN BIJ DEN OPBOUW Se BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1940 ENSCHEDE. 2 Dec. (A.N.P.). - Voor het Feldkriegsgericht. dat daar toe zitting hield in het gebouw van het kantongerecht te Enschedé, dien de een zaak tegen viif employé's van een textielfabriek die ervan werden verdacht een gedicht, dat van zeer beleedigenden inhoud was voor het Duitsche Riik en voor het luchtwa- pen in het bijzonder, te hebben ver spreid. Terecht stónden de 34-jarige controleur D. S.. de 33-jarige druk- meestpr P. M. en drie vrouwelijke kantoorbedienden, de 20-iarige mei. P. H.. de 19-jarige mej. B. C. en de 22-jarige mèi. E. N. Uit het verhoor kwam vast te staan dat mej. E. N. op een morgen in de brie venbus van haar woning een-getypt ge dicht had gevonden. Dit gedicht had ten doel de eer en het aanzien van de Duit sche weermacht te schaden en was van een uitermate krenkenden inhoud. Het meisje liet het epistel zien aan haar col lega mej. H.. die het meenam naar huis en des avonds op de schrijfmachine van haar vader een afschrift maakte. Zij toonde het aan eenige personen in de fabriek, o.a. mej. B. C., die het meenam naar haar afdeeling en er een afschrift van maakte. Juist toen zii daarmede klaar was. kwam de controleur D. S. in het kantoor, die het namflet meenam en het toonde aan iemand, die in zijn afdee ling werkzaam was. Déze laatste stelde een Duitsche afdeelingsehef van het ge val in kennis, die daarop een onderzoek instelde, waarna hii mededeeling deed an de Sicherheitspolizei. Bij het verhoor der verdachten ver klaarde D. S. dat hij het papier van het meisje had weggenomen toen hij haar afdeeling passeerde. Hij is haar chef en zag toevallig, dat. zij iéts had dat hèm naar zijn zeggen niet aan stond. Het papier toonde hij. zoo ver klaarde hij verder aan ter W., iemand uit zijn afdeeling, dit hij als zeer Duitschgezind kent, met de bedoeling dat deze zou zorgen, dat. de zaak ver der zou komen, aangezien hij derge lijke geschriften niet in de fabriek wenschte te zien. Ter W., als getuige gehoord, zeide den indruk te hébben gehad, dat S hem het papier liet zien bij wijze van grap. Toen echter bleek dat hij aan den Duitschen afdeelings ehef over het geschrift had gesproken, voegde S. hem toe: „Als je zegt, dat ik het. ding had. sla ik je in het zie kenhuis". De verdachte P. M. zeide het „ge dicht" van mej. H. to hebben ontvan gen. Hij had het aan een ander ge toond zonder eenige bijbedoeling. De president Aiaakte hern er echter op merkzaam op, dat hij het ook aan zijn vrouw had laten zien. die hem had ge adviseerd het t onmiddellijk weg te doen, welken verstandigen raad hij echter in den wind had geslagen. Uit het verhoor van de meisjes kwam vast te staan, dat mej. P .H. zich het meest had beijverd om het pamflet te verspreiden. Zii zeide het aanvankelijk een mooi gedicht te hebben gevonden en niet te hebben ingezien, dat het voor de Duitsche weermacht van een zeer be leedigenden inhoud was. Eerst later was zij tot dat inzicht gekomen. President en openbare aanklager zeiden deze ver klaring onmogelijk te kunnen aanne men, een kind kan direct constateeren wat de bedoeling van het fraaie „vers" is. Mej. C. zeide het geschrift alleen te hebben meegenomen om het voor zich zelf over te tikken. Zij heeft het aan nie mand gegeven. Verd. S. heeft het haar afgenomen. Ook zij beweerde het gedicht mooi te hebben gevonden en er aanvankelijk niets in te hebben gezien, welke ver klaring ook verd. mei. N. aflegde. Deze laatste zeide het ..gedicht" in den brie venbus van de ouderlijke woning te hebben gevonden. Nadat eenige eetuieen waren gehoord hield de openbare aanklager een uitvoe rig requisitoir. waarin hii er o.a. op wees. dat ..gedichten" als het onderha vige van een zoo verregaanden beleedi genden inhoud ziin. dat hiertegen met kracht moet worden opgetreden. De Duitsche weermacht heeft na de bezetting in Nederland gehandeld op een wijze, welke eenig is irr de geschiedenis. Zii heef niemand een haarbreed in den weg gelegd en zich op een uitermate correcte wijze ge dragen, Het kan echter niet worden getolereerd, dat diezelfde wpermacht op gemeenc wijze wordt beschimpt, Daartegen zullen alle maatregelen, zoo noodig dé doodstraf, worden ge nomen. Spreker was van meening dat mej. P. H. de hoofddaderes is en eischte tegen haar een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Mej. L. achtte de openbare aanklager onschuldie. aangezien zii niets heeft gedaan om het pamflet te verspreiden. Tegen fje drie andere verdachten eischte spre ker zes maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Feldkriegsgericht veroordeelde daarop mej. II. tot acht maanden ge vangenisstraf. mei. N. tot zes maanden gevangenisstraf en de heide mannelijke verdachten P. en M- tot zes maanden gevangenisstraf, alles met aftrek der preventieve hechtenis KOERSEN NEPKPT.AXnRCH CLEARING- INSTITUUT 'a-GRAVENHAGE, 2 Dcc. Koersen voor stortingen op 3 December 1940 tegen ver plichtingen luidende In: Reichsmarken 75.36 Belga's 30 1432 Zwitsersehe francs 43.56 Lires £>.87 Deensehe kronen 36 40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 T-jecbiscbe kronen (oude«hulden) 6.42 Tsjechische kronen /nieuw* schulden) 7.54 Dinar /oude schulden) 3.43 Dinar /nieuwe «hulden) 4.23 Turksche ponden 1^514 U«i 2.30 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft tot gemachtigde voor de prijzen benoemd: mr. H. C. Schokker, administrateur bij het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Benoeming van een financieele commissie VGRAVENHAGE, 2 Dec. - De Rijks commissaris heeft heden benoemd de volgende financieele commissie voor Ie Winterhulp Nederland: voorzitter mr. L. J. A. Trip, secretaris-generaal van het departement van financiën te 's-Gra venhage; leden: jhr mr. O. Reuchlin, agent van de Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage; mr. P. Heering. direc teur van de Verzekeringmaatschappij „De Nederlanden van 1845". te 's-Gra venhage, mr. B. Kol ff. directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging, te Rot terdam, mr. H. van Leeuwen, directeur van de Twentsche bank. te Amsterdam, mr. J. C. Spangenberg, te 's-Gravenha ge. mr. H. van Maasdijk, directeur van dé Ned. Bankinstelling voor Waarden, belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen te 's-Gravenhage, mr E. Menten. firmant van Heldring en Pier- son, te 's-Gravenhage. mr. J. Wilkens, directeur van de Nedertandsche Hypo theekbank te Veendam. mr. R. Zuyder- hoff, voorzitter van de Algemeene Re kenkamer, té 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE. 2 December. On middellijk na den oorlog had een groot deel van de bevolking van Den Heidér de stad verlaten en elders een wijk plaats gezocht. Het gelukte om de in woners naar hun woonplaats terug te krijgen. Echter kwamen daarna nieu we bombardementen, tengevolge waar van de bevolking opnieuw in angst de stad verliet. Voor de vordering van het wederonhnuwwerk is het echter van groot belang, dat de menschen ter plaatse blijven Dit brengt mede. dat dan ook voor een zekere bescherming gezorgd moet worden. Voor Vlissingen gelden ongeveer dezelfde overwegingen De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft nu de beschikking gekregen over een crediet om in beide genoemde plaatsen schuilkelders te houwen. In Den Helder zullen 30 schuil plaatsen op korten termijn gebouwd worden, waarvan elk plaats biedt aan 50 personen /zitplaatsen) In Vlissingen zullen 6 van deze schuilplaatsen ver rijzen, welke iéts kleiner zijn. De bouw van deze schuilplaatsen ge schiedt door het bureau van den alge meen gemachtigdè voor den wederop bouw in overleg met dén inspecteur der luohtbescherming. de heer Van Batenburg. 's-GRAVENHAGE. 2 December. In aansluiting op een verklaring van dr. Fischhoeck aan de Deutsche Zei- tung in den Niederlanden omtrent te groote bedachtzaamheid, welke de bouwbedrijvigheid hiér te lande onnoojjig remt. heeft men van de zijde van den algeméén gemachtig de voor dén wedéropbouw een uit eenzetting gegeven van de vermeen de en werkelijke moéilijkheden in de bouwnijverheid. Uit de kringen van particuliere bouw nijverheid worden stemmen gehoord, dat het regeeringscommissariaat voor den wederopbouw remmend werkt op de particuliere bouwactiviteit, omdat voor alle werken goedkeuring van den algemeen gemachtigde noodzakelijk is en deze goedkeuring in vele gevallen niet, zou worden verleend. Deze opvat ting is. naar ons werd verzekerd, vol komen onjuist en gemakkelijk aan de hand van de cijfers te weerleggen. Van het totale aantal aanvragen dat over Augustus, September en October is binnengekomen, is tus- scben de 95 en 96 pet. goedgekeurd. Naar de eeld-hedrage'n. welke erme de gemoeid zijn. gerekend, is dit geschied met c.a. 80 pet van de aan vragen. De aanvragen voor woning bouw (nieuwbouw verbouw en on derhoud) en voor kleine bedrijfs gebouwen worden zoo goed als alle goedgekeurd. Uit het feit. dat 95 tot 96 pet. van het aantal aanvragen correspondeert met 80 pet. van de geldbedragen, blijkt reeds, dat de bouw van groote representatieve gehouwen, behalve dan in zeer drin gende gevallen, niet is toegestaan. De»formaliteiten kunnen dus nooit een verklaring voor de geringe bouw activiteit zijn. Wel zijn er twee andere factoren, die inderdaad zeer reëel zijn- In de eerste plaats is er de onze kerheid ten aanzien van de vergoe ding der geleden schade. Deze onzekerheid zal spoedig tot het verleden béhonren Het besluit immers, waarin de bijdrage van Rijkswege in de oorlogsschade wordt geregeld, zal nu zeer binnenkort verschijnen, en ieder weet dan, waar hij aan toe is. De maferiaalpositie In de tweede plaats werkt de onze kerheid ten aanzien van de materiaal positie remmend. Inderdaad moet "wor den erkend, dat de materialen, vooral hout. staal en betonijzer, schaarsch zijn. Daarbij is een zeer bijzondere moeilijk heid. dat enkele maten en sorteeringen oractisch niet meer te krijgen zijn. Voor hout zijn dit voornamelijk de lange en zware malen en hout op vaste lengten. Deze werden aangevoerd uit het voor malige Polpn en Tsieoho Slowakije en deze aanvoer staat thans nractisch stil. Echter wordt er nog wel uit Zweden en Finland hout van kort tot lang aange voerd. Men is nu bezig proeven te ne men met het aan elkaar lasschen van halken om op deze wijze de bezwaren te overwinnen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Indien men de materiaalbesparen- de voorschriften, welke de algemeen ee machtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn. dat er in ons land nog voldoende hout aan wezig is om in êen snel tempo met den bouw voort te gaan tot het aanstaande voorjaar. F,n met reden mag verwacht worden, dat de aanvoer dan aanmerke lijk zal toenemen. In vele gevallen zal echter gebruik gejmaakt. moeten worden van vervan gingsmaterialen. Op dit gebied is al veel bereikt en indien men de moeite neemt om inderdnad te onderzoeken, of he- oaalde voorwerpen van materiaal dat schaarsch is. vervangen kunnen wor den. zal men nog tot vele verrassende ontdekkingen komen. Enkele voorbeel den van materiaalbesparing mogen hier volgen: lood voor waterleidingen vervangen door gebitumeerd iizer: Jood en zink voor dakbedekking door bitu menproducten; balklagen zijn zeer goed te vervangen door holle baksteenvloe- ren, betonbalken. cassettenplaten. gas- betonplaten; houten vloeren door mo- nolythvloeren (beton), welke tegen ge luid, vocht en warmte kunnen worden eeïsoleérd; dakbeschot door houtvezel platen, enz. Binnenkort komt in den handel een kraan, waarbij messing (geel koper), zooveel mogelijk vervangen is door een alliage. Voor staal en betonijzer is de situa tie inderdaad moeilijk, doch er be staat gegronde hoop, dat wij ook in dit opzicht door de grootste moei lijkheden heen geholpen zullen wor den. Ter besparing van betonijzer is baustahlgewebe eén zeer goed ar tikel. Naast deze factoren is er echter nog een derde, welke wellicht door de be langhebbenden wel wordt aangevoeld, doch die nog niet zoo zeer gemeengoed is geworden, n.l. dat zich naast het eigenlijke wederopbouwwerk ontwik kelt een taak van sociale hulp. Het blijkt hoe langer hoe meer. dat het niet voldoende is voor iemand een huis te bouwen, doch dat het noodig is den man ook weer in het zadel te helpen. De herbouwkosten zullen de waarde van het huis op het oogenbiik van de ver nieling immers overtreffen. Een hypo- theekverleening voor bet meerdere is niet doeltreffend, daar vergrooting van hypotheekschuld verzwaring van lasten beteekent, welke in vele gevallen on mogelijk kan worden opgebracht. Dik vvijls moet bovendien een zekere finan cieele saneering plaats vinden en dit schept tallooze moeilijkheden. Het dus niet alleen meer de vraag, hoe het huis van den man op te bouwen, maar ook. hoe den man zelf weer op de been te helpen. Hier moet geval voor geval bekeken worden. Dit heeft in liet bij zonder betrekking op toestanden op hét platteland, waar menschen met groote gezinnen van kleine inkomens moeten leven en dat in vele gevallen konden doen. omdat zij een eieen huisje hadden op een klein stukje grond. Voor den wederopbouw en voor de functie van den algemeen gemachtigde geldt wellicht meer dan voor wie ook, dat het onmogélijk is iedereen tevreden te stellen. De algemeen gemachtigdè stapte in een volledigen chaos, toén hij dit werk aanving. Dat hij er na eenige maanden in geslaagd is het geheel men te bundelen is een prestatie op zich zelf. Hij staat eóhter open voor alle critiek en ook voor nieuwe ideeën. In dien in de practijk moeilijkheden zou den bestaan, is men op het regeerings commissariaat. zoo werd ons verzekerd, alles behalve formalistisch. On ambte lijke stroefheid bèhoeft men daar niet te rekenen. NAALDWIJK; 2 Dec. - Nu de Nederlandsche tuinbouw een enor me afnemer heeft gevonden in het Groot-Duitsche Rijk. verwachten sommige tuinbnuwkringen, dat in het teeltplan 1941 voor den tuin bouw alle teeltbeperkingen zouden vervallen. Dit is echter niet het ge val. In bpvoegde overheidskringen denkt mpn er niet aan. don tuin bouw geheel vrij te laten en alle teelt heperkingen op te heffen. Men wenscht eon herhaling van de crisis jaren tevoorkomen. die wellicht ont staan zou indipn de tuinbouw zich ongebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gestreefd naar coördina tie en ordening in het bedrijfsleven van den tuinbouw. De nadruk wordt ge legd op de behartiging van de belan gen van den tuinbouw in zijn geheel eri van de volksgemeenschap, waarhij het individuecle belang niet mag overhee^- schen. Tevens dienen gronden in ons land vrii te blijven voor andere takken van bedrijf, die in dienst staan van de volksvoeding. Toch zijn in het officieele teeltplau 1941 verschillende bepalingen verzacht en soepeler toegepast dan voorheen het geval was. Zoo map de tuinder de hem toegestane oppervlakte glas betelen zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardapelen hebben wat meer vriiheid verkregen. Dat de opleving in den Nederland schen tuinbouw niet slechts van tüd&- lijken aard was, blijkt wel duidelijk uit de nog 6teeds stijgende omzetten der tuinbouwveilingen. De laatste weken werden in het Westland schorseneeren cn prei in grootere kwanta aangevoerd en verkocht tegen bevredigende prij zen. Alleen al aan de Groente- en Fruit veiling te Poeldijk bedraagt de onizet- vermeerdering vergeleken met het vo rige jaar, bijna een millioen gulden. Tot 24 November j.l. bedroeg de totale om zet der Pofldiiksche veiling 2.750 422,61 tegen f 1.905.956.06 in 1939. ïn het Westlandsche tuinbouwcen trum blijkt de perzikencultuur zich dit jaar te hebben uitgebreid. De teelt van perziken is voor ons land van groot belang, vooral nu de import uit Italië eenigszins stagneert en velen ook de Nederlandsche vruchten van wege de kwaliteit prefereeren boven de Italiaansche. In 1939 werden aan de groente- ei: fruitveiling te Poeldijk 1.363.606 stuks perziken aangevoerd voor een waarde van f 72.144.35. In 1940 werden echter aan deze veiling 1.721 766 perziken aan gevoerd welke ƒ89.405.49 opbrachten. Dit, is dus een belangrijke vermeerde, ring. T uinbouwpatentenr Naar het A.N.P. verneemt, bestaan er plannen de patentwet ook te doen gelden voor den tuinbouw. Hierdoor zcvii het mogelijk worden, nieuwigheden op het gebied van den tuinbouw, zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te^be- schermen. Deze patentkwestie, die vele moei lijke kanten heeft, wordt in de kringen van den tuinbouw met groote helang- suiiiug gevolgd. GRONINGEN, 2 Dec. Het Duit sche Landesgericht heeft Zaterdag in de zittingszaal der Arrondisse mentsrechtbank te Groningen een zitting gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. De eerste verdachte was de 20-jarige J. T., van bèroep timmerman. Hem was ten laste gelegd dat hij zich op 14 Juni in de Rabenhauptkazerne hier ter stede. Waar hij werkzaamheden ver richtte, tegen over éen électriciën, beleedigend over den Führêr hèeft geuit. Verdachte, die nog niet eerder met den strafrechter in aanmerking is ge weest, zeide op een desbetreffende vraag van den Landgerichtsdirektor dr. Thier, dat hij niet wilde ontkennen deze be- leedigingcn te hebben geuit, maar dat hij ze zich niet kon herinneren. De Staafsanwalt dr. Kobliz zeide in zijn requisitoir kort te kunnen zijn. De beleediging van den Führer is bewe zen. In ieder land worden beleedigin- gen, jegens het staatshoofd gestraft en worden personen, die beleedigen, gear resteerd. De 17de Juni is verd. dan ook in voorloopige hechtenis gesteld. Een gevoelige straf achtte spr. op zijn plaats om hierdoor tevens anderen, die gemak kelijk veel zeggen zonder na te denken, af te schrikken. Spr. wilde met zijn eisch er rekening mee houden, dat vele gemoederen in Juni nog niet tot rust gekomen waren. Wie zich thans op een dergelijke wijze uitlaat over den Füh rer, zal met een zwaardere straf worden gestraft. De Staatsanwalt requireérde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek dér voorloopige hechtenis. Nadat de Rechtbank zich een oogen biik had teruggetrokken, wérd de verd. conform den eisch van den Staats anwalt veroordeeld. „De Duitschers overdl de schuld van" M. E. de V., koopman, oud 64 iaar, was de tweede verdachte. Deze had in zijn zaak te Leeuwarden te gen zijn dienstmeisje gezegd in een minder prettig gesprek: „Mijn zaak gaat zoo slecht sinds de Duitschers hier zijn. De Duitschers zijn overal de schuld van". Verdachte voegde er bovendien een beleediging tegen den Führer aan toe. De getuige in deze zaak, het boven bedoelde dienstmeisje, was niet gedag vaard, aangezien zij in Duitschland werkt. Van haar oproeping werd zoo wel door den verdachte als door den Staatsanwalt afgezien. Verdachte, die erg doof is. zeide niet meer te weten-, wat hii half Juli heeft gezegd. Hij wil de niet ontkennen, dat hij zich aldus heeft uitgelaten. Verdachte vertelt ver volgens dat hij een ongelukkig gezin heeft, waar hij met zijn zaak in óuden rommel hard voor moet werken. Hij deed een beroep op de menschlievend- heid van de Rechtbank. De Staats- ralt'vond het een zeer ernstig feit, raan verd. zich heeft schuldig ge maakt. Spr. requireerde 5 maanden gevange nisstraf met aftrek vap de voorloopige hechtenis, di-e reeds vier maanden be draagt, Bij het bepalen van zijn eisch heeft de Staatsanwalt rekening gehou den met den hoogen leeftijd van verd. en mét het feit, dat achter hem een hulpbehoevend gezin staat. Mr. J. Ph. H. Bruel uit Leeuwarden vroeg clementie. De rechtbank uitspraak doende ver oordeelde verd. tot 4 maanden gevange nisstraf met aftrek van-'de voorloopige hechtenis. „Het dwaze gerucht A. B., oud 22 jaar, van beroep fa brieksarbeider en woonachtig te Groningen, had zich tegenover ver schillende menschen beleedigend over Duitschland uitgelaten. O.m. heeft hij gezegd, d-at de Duitschers Haarlem hebben gebombardeerd. Op 17 October j.l. i6 verdachte in voor loopige hechtenis gesteld. Het klinkt heel erg, wat ik gezegd heb, aldus verd. maar ik heb dit alles nooit gezegd. Ik was in gesprek met an deren over den toestand en toen kwam van het een het andere. Voorts vertel de verdachte twee maanden in.Duitsch land te.hébben gewerkt, daar goed ver diend en gegeten te hebben, zóó zelfs dat hij niettegenstaande zwaren arbeid is gegroeid. Op desbetreffende vragen antwoordde verd., dat hij zelf niét gezegd heeft, dat Haarlem door de Duitschers is gehom- bai'deerd. maar dat hij dat van anderen had gehoord, die tevens h-adden gezegd, dat de Duitschers het bombardement zelf hadden toegegeven. Dit heb ik ook, aldus verd. in dat gesprek gezegd. Welk voordeel zouden de Duitschers bij dat bombardement gehad hebben? Op deze vraag van dr. Thier kon verd. gepn antwoord geven. De Staatsanwalt wees op de dwaze ge ruchten van bombardementen door Duitschers uitgevoerd. Deze geruchten, die gevoed worden door de Engelsche propaganda, verslommpn niet en zoo wordt systematisch tegen Duitschland een hetze gevoeTd. Dat kunnen wij ons, aldus spr. niet laten welgevallen. Een gevoelige straf is hier op zijn plaats. Spr. eischte, rekening houdende met den gunstigen indruk, dié verd. maakte, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis. De Rechtbank veroordeelde verd. con form den eisch, opmerkende dat verrl. veel zwaarder gestraft zou zijn als be wezen was, dat hij opzettelijk Duitsch land had willen belastecen. Een fantast Vervolgens stond terecht L. J. van T., oud 24 jaar, van beroep kolenhandelaar en woonachtig te Groningen. Vërd. had op de Groote Markt te Groningen een Duitsch bankbiljet uit den oorlog 1914— 1918 gevonden, eertijds ter waarde van 20.000 mark of 13.000 Nederlandsch geld. Hiermede ging verd. naar. een bank, meenende dat uitbetaling van het geld zou plaats vinden. Hem werd echter ge zegd. dat het bankbiljet waardeloos was. Op een vraag hoe hij aan dit biljet kwam, zeide verd. het van een ander te hebben gebeurd. Dan is u, aldus de con clusie van de bank, bedrogeixen moet u zich bij de politie melden. Verd. ging naar de Nederlandsche politie en vertel de daar, dat hij het bankbiljet van een Duitschen soldaat had gekregen in een café hier ter stede en daarvoor f 13.000.- had uitbetaald. De Nederlandsche poli tie weef.- verd. naar dé Sicherheitspoli zei, die de zan« in onderzoek nam. Lan gen tijd wist verdachte zich goed te houden, doch ten langen leste na de politie vee] moeite te hebben bezorgd, vertelde hij den waren gang van zaken. Verd. vertelde dat hij, toen hij een maal bij de hank was geweest, hij het niet durfde wagen om niet naar de' po litie te gaan. Ik dacht, aldus verd., den soldaat vinden ze toch niet., dus komt de zaak wel in de doofpot. Dr. Thier deelde echter mede, dat verd. vroeger gezeed had: gelooven ze mij, dan krijg ik wat. gelooven ze mij niet, dan krijg ik niets en dat is ook zoo erg niet. Te zijner verontschuldiging wist verd., die een dommen indruk maakte, niets te zeegen. De Staatsanwalt requireerde 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, die reeds 3 maan den bedraagt. De rechtbank veroordeelde den ver dachte tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. 's-GRAVENHAGE. 2 Dec. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van 's-Gravenhage dee- len B. en W. den Raad met betrek king tot dén stadhuisbouw het vol gende mede: Een poging in Juni 1940 gedaan om de vereiscllte vergunning van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw te verkrijgen voor de uitvoering van den bouw van het gewapend betonske'et voor het nieu we raadhuis, is zonder het ge- vvenschte resultaat gebleven. Inmid dels is de materialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker geworden, zoodrde vergunning voor dezen bouw voorloopig uitge sloten moet worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt geregeld voortgegaan. In verband met de Sint Nicolaasdrukte 's-GRAVENHAGE, 2 December. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft bepaald, dat op Woensdag 4 December 1940 door bakkersgezellen arbeid mag worden verricht volgens de voor den Zaterdag voor hen geldende werktijd regeling, onder voorwaarde, dat te hun nen aanzien dan geen gebruik wordt gemaakt van de voor Donderdag 5 De cember 1940 toegestane afwijkingen. Deze bepaling is vooral bedoeld voor die broodbakkerijen, welke op Woen- dag 4 Desemher voor twee dagen brood willen bakken, teneinde op den daarop- volgenden Donderdag bevrijd te zijn van de broodbezorging en'dezen dag te kunnen besteden voor de vervaardiging en bezorging van andere artikelen. •s-GRAVENHAGE, 2 Dec. Om den wederopbouw zoo krachtig mogelijk te stimuleeren en voor een vlotte en on middellijke behandeling van alle pro blemen. verband houdende met den we deropbouw, zorg te dragen, is de alge meen gemachtigde voor don wederop bouw voornemens een aantal deskun digen te benoemen, welke hem zullen vertegenwoordigen in de verschillende erwoeste plaatsen. Deze deskundigen zullen belast wor den met de leiding van de voorberei ding en uitvoering van de civiel-tech- nische werken in bepaalde gemeenten, voor zoover deze werken verhand hou den met den wederopbouw. Dit zal na tuurlijk gesehieden in samenwerking met de gemeentebesturen. Voor Middel- bure is dr. Ringers reeds tot een be noeming overgegaan en heeft als zoo danig aangesteld den heer C. van Bo en, oud-kapitein der genie. Maximumprijzen binnenland voor groenten en fruit s-GRAVENHAGE, 2 Dec. J De eecre- taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat met ingang van December voor groenten en fruit be stemd voor het binnenland maximum prijzen ter veiling zijn vastgpsteld. Te vens zijn percentages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhan del mogen worden berekend. Voor nadere hijzonderheden wordt verwezen naar een in de bladen opge nomen officieele publicatie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6