Regeling vastgesteld voor rijksbijdragen in oorlogsschade i I f J Steunpunten voor Ver. St. in Zuid-Amerika? Turkije wenscht den vrede te behouden Critische stemming DE EEMLANDER Woensdag 4 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 135 Tot f50.000 een vergoeding van 100%; daarboven wordt 90% vergoed Speciale regels voor huisraad „Het roemvolle verleden van Turkije sluit den wensch naar avonturen uit" Geen aanval op Wilhelmshaven „Geen vijanden, geen heimelijke aspiraties Conferentie Argentinië- Uruguay der Engelsche bevolking Verschrikkelijke verwoestingen in Bristol Voetgangers en fietsers attentie! Geruchten over Kerst-wapenstilstand AMERSFOORTSOi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per V»—week 015 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. «620 PRIJS DER AÜhitftnliEN van 11 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Adverlentiên „KEITJES"' bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Het Verordeningenblad bevat één besluit van den secretaris-genèraal van het departëment van Finan ciën betreffende de bijdragen van het Rijk in de als gèvólg van hét oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor huisraad en lijfgoed en voor andere bijzóndere gevallen, waarvoor specialè règèlingèn zullen wórden gètróffën, wordt de schade bepaald door het verschil tusschen de waardè van het goéd voor en na de beschadiging. Blijken in geval van herstel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een rèdèlijk bedrag wegens de door het herstel verkregen vernieuwing óf verbetering, lager te zijn dan dit genoemde vërschil, dan wordt hét lagèrè bedrag als grondslag voor de schadeloosstelling genomen (art. 3). Dè waarde van het goed wordt in dén regël gèstëld óp dè normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. \7 OOR onroerende goederen. waarvan dè verkoopwaarde niet kan worden vastgesteld alsmede voor bedrijfstoërus- tingen geldt de boekwaarde d.i. kosten de prijs minus afschrijvingen (art. 4). De schade aan bedrijfs- en handels voorraden wordt vastgesteld op grond slag van den inkoopprijs, waarbij van abnormaal groote voorraden alleen de normale hopvèèlheid in aanmerking komt. en het overige wordt verwaar loosd )art. 5). De aldus vastgestelde schade wordt tot een bëdrag van 50.000 voor 100 vergoed, daarbóven vóór 90 (art. 6). Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscrt. een bijzondere regèling, gesteld door den secretaris-generaal van financiën, bevatten. Deze regeling be treft in de eerste plaats de bijdragen in de geleden schade cn ook waarborgen vcór een goede besteding daarvan. Voorzoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt hef. onder de hierboven genoemde algemeehe regels (art. 7). Ten slotte is den secretaris-generaal in artikel 8 vrijheid gelaten om in bij zondere gevallen schade en bijdrage op afwijkende wijze vast te stellen. Op de rijksbijdrage worden uit an deren. hoofde ontvangen schadevergoe dingen a fonds perdu in mindering ge bracht. Vóór de molestverzekèring gri-. dèn bijzondere regelen (zie hieronder). De uitkeèring In dèn régel geschiedt de uitkeèring van de bijdrage aan dèn eigenaar van hèt beschadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotter dam of van een provinciale stichting, wórdt aan déze stichtingen uitbetaald. Iets dèrgelijks kan geschieden op aan wijzing van den secretaris generaal, in dien hef. Riik of dprdën voorschotten verleend hebben (art. 10). De ontvangen ujtkeeringen moeten in het algemeen voor herbouw rcsp. heraanschaffing worden besteed. Het besluit stelt daarvoor waarborgen. Bij dragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet-aan stonds in geld uitbetaald, doch in'ge schreven in een „grootboek voor den wederopbouw", totdat waarborgen voor juiste hestedirte -zijn gegeven De in schrijvingen zijn onvervreemdbaar en blijven buiten faillissement. Zij dragen 4rente gedurende een bepaalde perio- dè (art. 11) Hypotheekhouders hebben gèen verhaal op de hoofdsom, gedeelte lijk wel op de rente. Na de rentedra gende perindp kan de inschrijving door den hypotheekhouder worden verwor ven. indien dé ingeschrevene dan nog htet met den herbouw is begonnen (art 12). Het plan van herhouw behoeft de goedkeuring van den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw. Deze houdt rekening met de belangen van hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden (art. 14 e.v.). Molest verzekering De molestverzèkeraar is tot het be drag der rijksbijdrage van zijn verplich tingen bevrijd. Mi. kan reeds'uitgekeer de bedragen deswetre terugvorderen Voor zóóver de ui (Veering der molest- vérzêkering de rijksbiidrage overtreft komt hel meerdere den verzekerde ten goedé (art. 18 en 9). De verzekerde is van zijn verbintenis uit hèt verzeke rirgsrnntract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van dé verplichtingen van dèn verzekeraar, waarvan déze dnórde rijksbijdrage wórdt bevrijd (art. 18 lid 2). Ten slótte bèvat het besluit bepalin gen óvèr dè terugvórdërihg van ten on rechte uitgekeerde hedragen. Óók wordt bepaald dat tot 50% van dè bijdragè kan worden afgetrokkèh in.geval vah onjuiste pchade-opgavè. Ter zake van toekenning en uitbe taling dër bijdragen worden gèen rèchtsvorderingen tegèn dèn staat toe gelaten. De stukken, opgemaakt tèr uitvoè- ring van het besluit, zijn vrij van ze gel. registratierechten en leges. (Voor de regeling van de 6c-hade aan huisraad zie men elders in dit blad). Het tot gemeentehuis van Doniawerstal gerestaurëerde historische Osinger slot te Langwiër dat in de vorige èèawen de tróts van Friesland was. is officieel in gebruik genomen. (Foto Pax'Hollahd) Een overzichtsfoto van het havengebied van Liverpool, de op éen na grootste stad van Èhgèland, die door Duitsche luchtaanvallen, zooals men weet, zwaar getroffen is (Foto Schèrl) BERLIJN", 4 Dec. (D.N.B). Londen heeft op 2 December officieel door Reu ter laten melden, dat Britscjiè vliegtui gen in den nacht van Zondag op Maan dag met. succes Wilhelmshavén gebom bardeerd en branden en ontploffingen veroozaakt hebben. Hiertegenover wordt van Duitsche zijde geconstateerd, dat dien nacht geen enkel Britsch vlieg tuig hoven Wil helmshaven of in de om geving dezer stad geweest is. Dienten gevolge is er ook geen enkele Britsche hom op de marinewerf aldaar, op fa brieksgebouwen of stadsdcelefi gevallen Wel hébben de Engelschen. gebruik makend van de ochtendschemering. Maandagmorgen vroeg de 50 kilometer meer Noord-Oostwaarts gelegen stad Cuxhaven tot doel genomen en aldaar eenige bommen uitgeworpen. Hit deze feiten blijkt, dat het den Engelschen niet gelukt is om het door hen gestelde doel t.w. Wilhelmshaven te vinden, om niet te spreken van bomhardeeren. Daarom moet het bombardement op de volko men onheteekenende stad Cuxhaven be schouwd worden als het resultaat dér mislukte orienteering door de R.A.F. Deze omstandigheid, zoo wordt van Duitsche ziide verklaard, toont duidelijk het onderscheid aan tusschèh hetgeen de Engelschen willen en wat. zij kunnen Zoo kan dus thans niemand mèer zich erover verbazen, dat de beweringen der Engelschen over bombardementen op militaire doelen in Duitschland zich in Wèrkelijkhèid nóe steeds óntnont hébben als lukrake bombardementen óp éroótè steden. in zoover dè Britten dèzé althans ^«-rthden hèbbèn. ISTANBOpL, 4 Dec. (D.N.B.). Dé minister voor landsverdedi ging, Saffèt Arika, die zich op het oogenblik in Istanboel bevindt, voert met den opperbevelhebber over de gebieden, waar de uitzon- dëringstoèstand is afgekondigd, lt généraal Ali Riza, langdurige be- sprèkingen. De Turksche pers kómt tèrug op het dagelijksche thema, waarbij zij schrijft, dat het Turksche volk den vredè wil behouden en geen, voornemens heeft om aan te vallen, maar bereid is te vech ten, wanneer het mocht worden be dreigd en aangevallen. De bladen hoe den er zich voor een definitie te geven van deze bedrèigingen, die niet bestaan of alleen bèstaan in de bèdóelingen van de Engelsche agenten, die hèt Turksche patriótisme aanwakkeren in de hoop, dat èr éen vonk uit zal ontspringen, die de brand vain het Europèèsche conflict 2al vergrooten. In Turksche politieke kringen wijdt •mèn .grootë aandacht aan dè hoofdarti kelen \an twee dagbladen, waarin twee vooraanstaande parlemèntsleden de po litieke houding van Turkijè beschrijven. De afgeyaardigdè Atay schrijft in het ófficièusé blad Ulus, dat de onlangs ge nomen maatregelen hèt hèhoud der on afhankelijkheid van Turkije gelden. Dèzè maatregelen zullen van nu af aan tot de uiterste grens der noodzakelijk heid worden uitgèbrèid teneinde het land volkomen paraat te maken. Het roemvolle verleden van Turkije sluit den wensch naar avónt.uren uit. Turkije eerbiedigt alle buitenlandsche rechten en verlangt èèrfrièflïging van zijn eigen rechten. Het erkent slechts zijn eigen besluit. Turkijè daagt nierhand uit. liet mengt zich niet in rèèmde aangelegen heden én duldt óok gèen vreemde in menging. De afgevaardigde Sadak schrijft in het blad Aksjam: De gróótste zegen voor èlk volk is de volkomen onafhan kèlijkheid en dè vrije bepaling van zijn politieke richting overeenkomstig zijn eigen belang. Het eenige doel van de Turksche politiek is het behoud van het vaderland en dè handhaving der onafhankelijkheid. Turkije heeft allian ties, én'verplichtingen. maar heeft geen \ijandèn én geen heimelijke aspiraties. Om voor vijand van Turkije dóór te paan. moet een vijandelijke bedoeling tegen hét Turksche vaderland aanwe zip,zijn. Het artikel van het blad Ulus is door het te Istanboel verschijnende blad Tan óvèfgènómèn. Dè règèorin.g heèft een voórstèl inge diend hètreffendè verhóoging van het haar vóór bijzóndere doeleinden tóeèc- Stanè crèdiet van 25 tot 50 millioen Turksche pondeh. Hetzelfde nntwern bè\at de bepaling, dat het buitenland schèri schepen veroorloofd is .de kust vaart tè beoefenen binnen de Turksche wateren in spéciale gèvallén en met toestemming van dèn ministerraad. De nieuwe minister voor het ver keerswezen, Dsjèvdefc Kerim Inceday„ hèeft bij een contrólë op de spoorwegèn vastgesteld, dat ruim 700 goederenwa gens op zijsporen waren geschoven en daar als woningen dienst rieden. De minister heeft terstond bevel gegeven, dat de wagens ontruimd moeten wor den en in orde moeten worden ge bracht, aangezien zij dringend noodig zijn bij het hestaande gebrek aan wa gens bij de Turkschè spoorwegen. BUENOS AIRES. 4 Dec. (D.N.B.) Dè ministers van buitenlandsche za ken van Argèntinië en Uruguay zul len Zóndag a.s. volgens bèrichtèn in dè pers, vergezeld van een staf des kundige vaklieden, op een landgoed in Uruguay bijeenkomen voor een confèrentie. tènèinde dè kwestie dèr inrichting van militaire stèun- puntèn vóór de Ver. Staten te be spreken. Het streven van de Ver. Staten om in Spaansch-Amèrika steunpunten te verkregen, wordt door het te Valparai so verschijnende blad „Opinion" geken merkt als een middel tot economische beheersching van de Zuid-Amerikaan- sche landen. Door steunpunten, zoo schrijft hèt blad. willen de Ver. Staten eerst een controle in Zuid-Amerika ver krijgen en venolgens door dienovereen komstige aankoopen van materiaal en wapenen dè economische afhankelijk heid van de Zuid-Amerikaansche lan den ten aanzien van de Ver. Staten nog vergrooten. Indien de Ver. Staten in Zuid-Amèrika steunpunten verkrijgen, zou Spaansch Amerika onvermijdelijk sterker onder Noord-Amerikaansr.hen invloed komen. De Chileensche minister van financiën heeft aan journalisten verklaard, dat de voorstellen tot het ver- leenen van credieten aan Chili, zooals gedaan door de commissie voor den bui- tenlandschen handel te Washington, niet voordeelig zijn. Chili ,zoo betoogde de minister, heeft economische hulp noodig en zal erom blijven vragen, doch alleen indien het die hulp op eervolle wijze kan verkrijgen. Chili zal altijd blijven ver mijden om in te gaan op onvoordeèlige financièele voorwaarden. Engelsche kruiser bracht Braziliaansch schip op De Engelsche hulpkruisèr die, zooals gistèren rèeds gemeld, het Braziliaan- BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.). De Duit sche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den loop der maand No vember behalve talrijke afzonderlijke aanvallen 23 grootscheepsche aanvallen ondernomen, waarhij telkens in één nacht op één doel tusschen 100.000 en 600.000 kg bommen werden geworpen. Alleen bij deze grootscheepsche aanval len werden in totaal 5 millioen brisant bommen uitgeworpen. Bovendien werd bij dezelfde aanvallen een aanzienlijke hoeveelheid brandbommen uitgewor pen. De Londensche correspondent van de Argentijnsche Nacion wijst in een spe ciaal bericht op een toenemende ont stemming onder de Engelsche bevol king. Op het hulpgeroep der Londena- ren, zoo schrijft de Argentijnsche jour nalist, hebben instanties slechts aarze lende antwoorden of wel ware stort vloeden van een propaganda, die ieder ten zeerste ontstemmen moet. De Times heeft er op gewezen, dat de werkelijk kinderlijke pogingen om de namen der gebombardeerde steden voor de bevol king te verzwijgen, algemeen ontstem ming wekken. Deze methode moet ertoè leiden, dat de Engelschen steeds meer de communiqués van den vijand vertrouwen en dat het wantrouwen tegen de officieele Britsche verklarin gen toeneemt. De overheerschende in druk is, dat de Engelsche openbare meening spoedig een nieuwe kabinets wijziging zal eischen als aan de mis standen niet energiek een einde ge maakt wordt. Bijzondere verbittering wekt hèt, dat men er ondanks de enorme belastingen en de dagelijks stijgende prijzen voortdurend bij de burgers op aandringt, ook nog op oor- lógsleèningeh in te teekenen. Tenslotte zijn er nog als voortdurende aanklacht tegen de Engelsche regeéringspolifték de werkloozen. Bij dit alles is het. naar de Argentijnsche journalist tenslotte verklaart, niet te verwonderen, dat de groote massa wil weten, hoe men de zoo dikwijls genropaeeerde definitieve over winning zal bevechten en wannéér men, daarmede eindelijk denkt te beginnen. Nieuwe uitvoerige schilderingen van Amerikaanschè correspónden- schè kustvaartuig „Itape" 18 mijl vóór kaap Sothome heèft opgebracht en ón danks het protest van den kapitein 22 Duitsche opvarenden van boord heeft ge haald was, naar Diario da Noitë meldt, de Engelsche hulpkruiser „Calcino Castle." De Braziliaansche pers noemt het incident, dat van bijzondere strek king is. een „stelselmatigen. onverklaar- baren aanval" op Brazilië door de En gelsche regeering. Het incident heeft, naar het blad Correio da N'oite schrijft, op de openbare meening van Brazilië een vernietigenden indruk gemaakt. Dit blad. dat nauw contact met de regeering onderhoudt, zegt. dat het optreden van Engeland een schending heteekent van de geheele Amerikaansche neutraliteit. Heel Amerika wijst dezen daad van ge weld jegens zijn veiligheid van de hand en maakt zich stellig thans reeds op, overeenkomstig de verplichtingen van solidariteit, tot èen gèmeènschappelijk protèst tegen dezen niet nader aan te duidèn aanval. tèn in Engeland géven een aan schouwelijk beeld van dèn omvang der verwoestingen in Bristol, dat in den loop van den nacht door golven van Duitsche vliegtuigen in afstanden van telkens drie minu ten werd aangevallen. Talrijke vroegere inwoners van Coventry, dié zich na de verwoesting van de ze stad naar Bristol hadden bege ven, verklaarden aan de Ameri- kaanschs correspondenten, dat de schade welke in den nacht van Zondag op Maandag is aangericht reeds aanzienlijk belangrijker is dan in de Engelsche communiqués wordt toegegeven. De indruk van het bombardement is wegens de ihtgestrekthcid .van de stad bijna nog verschrikkelijker geweest dan de vernietigende aanvallen op Coventry. Bij de aanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben de Duitsche vliegtuigen weer tal- looze brand- en brisantbommen op dt deels in puin liggende stad, vooral op dc haven voor de uit Canada en de Ver. Staten voor Bristol bestemde schepen geworpen. De eerste bommen werpers arriveerden reeds kort na zonsondergang. Eerst veroorzaakte een hagel van brandbommen in een groot dtel van de stad reusachtige branden, waarvan sommige hedenochtend nog niet gehluscht waren. De branden wezen den v. eg aan de hierna komen de bommen werp Ers die met groote snelheid kwamen aanvliegen en on danks het zware afweergeschut een enorme hoeveelheid sterk explosieve bommen lieten vallen. Daarbij zijn vele gebouwen, \\elke reeds in den nacht van Zondag op Maandag hevig b-schadigd waren, opnieuw getroffen en nu volledig in puin gelegd. Zeer groot zijn de verwoestingen aan de fa- brieks- en havencomplexen. Reizigers vertellen, zoo melden de Amerikaan- sche correspondenten, dat de straten van Bristol er uitzien als de verwoeste gebieden van Vlaanderen in dén we reldoorlog. Voorts melden deze berich ten. dat het Britsche ministerie van voorlichting een verontschuldiging he? ft gepubliceerd, omdat de lucht- dóelartillêriö ér niet in geslaagd is de Duitsche vliegtuigen af te weren De nieuwe verduisterings verordening inzakè fiets en zaklampen heden in werking MET ingang van heden is de nieuwe verduisteringsveror dening in werking getreden. De koplampen der rijwielen moéten dus volgens de nieuwe voorschrif ten zijn afgeschermd. Er kan op worden gewezen, dat afschermings middelen, die door de Inspectie van de Luchtbescherming zijn goedgekeurd, en die als bewijs daarvan de letters I.L.B. met een nummer dragen, goedgekeurd blij ven. Heeft men zelf afschermings materiaal gemaakt, dan mag daar in de lichtspleet niet langer zijn dan 3 centimeter bij een hoogte van 4 millimeter, terwijl de spleet zoo naar boven met een luifel moet zijn afgeschermd, dat het licht recht vooruit goed zichtbaar is; zonder naar boven te stralen. Voorts mogen met ingang van heden de zaklantaarns der voet gangers enkel blauw licht uitstra len. BERLIJN, 4 Dec. (V.P.B.) In vérband met geruchten ov3r een wapenstilstand mét Kerstmis stelt men in de Wilhelmstrasse vast., dat in Duitschland. van een initiatief in deze richting niets hekend is en dat Duitschland zich daarmede niet heeft bezig gehouden. Overigens verklaart, men. dat de kwestie hier als doelloos wor&t beschouwd, nadat de Britsche minister-president on langs heeft verklaard, dat Groót- Brittannie niet in een Kerst-wapen stilstand zou 'toestemmen. DE VERDUISTERING g Vandaag gaat de zon om 17.28 on- 0 derZonsopkomst op Donderdag: 9-30 S O uur. Gedurende den tusschenliggendenq X Wd moet verduisterd worden. O De maan komt op ojn 13.07 uur en X saat om 23.25 uur onder. o<x><x><x><xxxxxx><xxx><><>o<>ckx><^ T MOOISTE WAT MEN GEVEN KAN ij 'n Parapluie van SPIEKERMANN Langestraal 31 Telefoon 6SQ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1