Ernstige treinbotsing in Spanje Bulgarije wil buiten het conflict blijven Groote branden te Bristol Nieuwe bombardementen op Indo-Chineesche plaatsen Duitsch weermachts- bericht Legionnaire politie in Roemenië ontbonden Tsjang Kai Sjek contra Japan Gevolg van deDuitsche luchtaanvallen - van gisteren „De toestand kan Tokio niet koud laten", aldus een Japansch blad Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden 53 en dat der gewonden ruim 60 Het Italiaansche legerbericht SCHQTERMAN'S OUDE GENE VER Mr. STEVENS UIT DETROIT le BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 VERKLARING VAN DEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN IN DE SOBRANJE SOFIA, 3 December. (Stefani). De Bulgaarsche minister van buiten- landsche zaken. Popof, heeft in de Sobranje een rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Hij bevestigde de noodzakelijkheid het land buiten hel conflict te houden en gaf opnieuw uitdrukking aan de dankbaarheid der Bul garen jegens de spil voor de terugkeer van de Dobroedzja. Deze herziening zoo voegde hij hieraan toe, heeft het mogelijk gemaakt te komen tot een her stel van de vriendschapsbetrekkingen met Roemenië; In een overzicht van den algemeenen toestand constateerde Popof. dat de erkenning van de rechten der Bulgaren bijgedragen heeft tot de gunstige ont wikkeling der betrekkingen met de Sovjet Unie. Bulgarije doet zijn best, opdat de betrekkingen met Zuid-Slavië zich kunnen ontwikkelen in het kader van het verdrag van eeuwigdurende vriendschap. De betrekkingen met Turkije pas sen in het verdrag van vrede, vriendschap en neutraliteit tusschen beide lan den. Spreker betreurde het, dat een anti-Bulgaarsche campagne is gevoerd in de Turksche bladen, waaraan hij toevoegde, dat de regeering te Ankara ver zekeringen heeft gegeven betreffende de kortelings genomen militaire maat regelen T N zijn rede in de Sobranje heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Popoff o.m. nog. sprekende over het onderhoud, tusschen den Führer en koning Boris, verklaard, dat dit onderhoud bï wijst hoe do belangrijkheid van Bulgarije is toe genomen. In dit verband wees spr. op de betrekkingen van vriend schap tusschen de beide volkeren. De buitenlandsche politiek van Bulga rije. zoo besloot Popof. is vreedzaam, BERLIJN."3 Dec. D.N.B). Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Duikbooten hebben op 2 December een vooi Engeland b"etemd groot convooi met iizon 'er groot succes na-gevallen cn uitecngeslagei' In weerwil van «Ie krachtigste bescherming door kruisers torpedojagers en inmidaelHjk in c tie Komende hevige afweer werden vijf- tin' schepen niet ftuv-r dan 113.06!' brt. en een Britsche hulpkruiser van onge veer 17.000 brt. die tot dc begeleidende schepen vun het convooi behoorde, tot zinken gebracht. Waarschijnlijk zijn nog twee andere schepen van het convooi met een gezamenlijken inhoud van 16.000 brt. in den grond geboord. In dit 6ucces heeft de onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Mengerscn staande duikboot een groot aandeel. De ze boot bracht vijf schepen met een to talen Inhöild van 41.000 brt. tot zinken. Behalve de reeds genoemde successen meldt een andere duikboot het tot zin ken brengen van twee bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 21.247 brt., waaronder hot moderne Britsche motor schip „Victor Ross" van 11.247 brt. Hier door is dus op den tweeden December alleen door duikbooten in totaal meer dan 160.000 brt. tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, hebben sterke afdeelingcn Duitsehe gevéchtsvliegcrs in den nacht van Zondag op Maandag de aanvallen op Southampton voortge zei en bereikt, dat de nog woedende branden zich uitbreiden. Ontploffingen in dc opslagplaatsen in de havenwijk waren ver boven hef Kanaal tot in Frankrijk te zien. De zwakte van de Britsche afweer verhoogde de trefze kerheid van de Duit6che vliegtuigen. Ook I.onden Birmingham en Liver pool werden met hommen aangevallen. Het leggen van mijnen in Britsche ha vens werd voortgezet. De bedrijvigheid van het luchtwapen overdag beperkte zich tot verkenning. Daarbij werd ten Zuid-Westen van Ier land een koopvaardijschip door bom- troffers tot zinken gebracht. In den nacht van 2 op 3 December vie len sterke Duitsehe afdeelingcn een ha venstad aan rle Britsche Westkust aan. De nachtelijke bedrijvigheid van het Britsche luchtwapen beperkte zich tot enkele vluchten boven de bezette kust gebieden. Een Duifsch vliegtuig wordt vermist maar dat mag niet doen vergeten, dat de oorlog voortduurt en gevoelens van onzekerheid en ongerustheid wekt. De gebeurtenissen zijn niet van ons af hankelijk en ondanks onzen wil om alles te vermijden, wat den vrede zou kunnen bedreigen, moet men er aan denken, dat het beste middel om in vrede te blijven leven is bereid te zijn bet gevaar onder oogen te zien. De met spanning verbeide rede van den Bulgaarschen minister van buiten landsche zaken Popof over de buiten landsche politiek van zijn land werd door de leden der Sobranje met bijval ontvangen. Na den minister van buitenlandsche zaken sprak de minister van handel Sa- gorof over de voedselvoorziening van Bulgarije, die hij vooral met het oog op de jongste maatregelen der regee ring verzekerd noemde. De minister van binnenlandsche za ken Gabrowski, die het debat in het parlement over het antwoord op de troonrede des Konings sloot, wees op het streven der regeering. den Bulgaar schen staat ook op binnenlandsch-poli- tiek gebied aan de nieuwe stroomingen en denkbeelden van dezen tijd aan te passen en in den geest der nieuwe orde te vervolmaken. De Kamer nam daarop het antwoord op de troonrede in den oorspronkelijken tekst aan. Bij de vergadering waren alleen de gezanten van Italië, Duitschland en ver tegenwoordigers der Sovjet Unie aan wezig. BOEKAREST. 3 Dec. (D.N.B.) De commandant van de legionnaire beweging. Horia Sima. heeft de na de revolutie opgerichte legionnaire politie, nu zij haar taak vervuld en het legionnaire regiem in de ovcr- gangsphase geholpen heeft, krach tens een verordening ontbonden. De leden van de politie zullen in de legionnaire organisaties worden on dergebracht. Alleen in Boekarest blijft een interne ordedienst onder bevel van den legionnair Moiscscu. Verder heeft Horia Sima bepaald, dat alle organisaties onverwijld een onder zoek moeten instellen naar de leden, die in de laatste drip maanden zijn inge schreven en dat diegenen verwijderd moeten worden, die door hun gedrag bewezen hebben, dat zij geen legion- nairs zijn. Den leiders der organisaties wordt er op gewezen, vooral te letten op diegenen, die hun gebrek aan legion naire gezindheid wilden doen schuil gaan achter een valsche heldhaftigheid. Tenslotte heeft Horia Sima het dra gen van het legionnaire hemd geduren de den werktijd bij autoriteiten en tij delijk. totdat een definitieve regeling tot stand is gekomen, voor het geheels land verboden, behalve bij plechtige ge- legenheden en voor hen. die in legion nairen dienst zijn. TSJOENKING. 3 Dcc. (D.N.B.) Ter gelegenheid van heden gevierde herinneringsfeesten heeft Tsjang Kai Sjek een uitvoerige rede gehou den en critiek geoefend op de er kenning van Wang Tsjing Wei door Japan. Hij zeide van mecning te zijn dat het verdrag geen wijziging brengt In den bestaanden toestand. De overeenkomst maakt in het ge heel geen einde aan den oorlog, in tegendeel. zij zal den oorlog ver lengen en den haat tusschen beide landen slechts nog grooter maken. Naar uit Tokio wordt bericht, zal de nieuwe Chineesche regeering te Nan king na haar officieole erkenning door Japan en Mandsjoekwo spoedig ambas sadeurs voor Tokio en Hsingking be noemen. Als Chineesche vertegenwoor diger in Tokio wordt de minister van buitenlandsche zaken dr. Tsjoe Min en voor Mandsjoekwo de vice-minister van buitenlandsche zaken Hsoe Liang ge noemd. In welingelichte kringen te Hongkong verklaard men, volgens het Japansche persagentschap Domei, dat de nieuwe Amerikaansche leening aan Tsjoeng- king geen uitwerking zal hebben. Men is benieuwd, welke goederen de Ver- eenigde Staten naar Tsjoengking wil len zenden en welke ze van Tsjoeng king willen ontvangen en langs welken weg. BERLIJN, 3 Dec. (D.N.B.). - Om trent de aanvallen op Bristol in den afgeloopen nacht verneemt het D. N.B., dat gedurende vijf uur in ach tereenvolgende aanvallen ie Duit sehe gevechtsvliegtuigen onderweg waren om bommen van allerlei ka liber uit te werpen. Geheele etade- wijken 6tonden in brand en ver lichtten den geheelen nachtelijsen hemel Een gevechtsmachine maak te zich 106 uit haar formatie en daal de laag neer om het effect der tref fers waar te nemen. Hij kon een reeks branden waarnemen, waarvan GENEVE, 3 December. (D.N.B.) In Vichy is vandaag het volgende com muniqué uitgegeven: Zekere buitenlandsche agentschappen hebben berichten gepubliceerd over incidenten, die zich zouden hebben voorgedaan op verschil lende punten aan de grens tus6chen Indo-China en Thailand. In het bijzonder hebben zij beweerd, dat Thailandsche strijdkrachten drie districten in de streek van Anaya hebben bezet, dat Fransche vliegtuigen een Thailandsche stad hebben gebombardeerd en dat andere vliegtuigen door de Thailandsche artille rie zijn neergeschoten. Officieel wordt verklaard, dat deze beweringen van tenentieuze herkomst zijn en in strijd met de waarheid. Wel hebben de Thai- landcrs sedert 27 November aanslagen op Indo-China ten uitvoer gelegd. De Indo-Chineesche plaatsjes Thakhet en Savannakhet zijn viermaal gebombar deerd, n.l. op 27 en 29 November en op 1 en 2 December. De Fransche autori teiten hebben alle noodigc maatregelen genomen om de instandhouding der orde aan de grons te verzekeren. Naar aanleiding van de berichten over botsingen in het grensgebied tus schen Thailand en Fransch Indo-China schrijft het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen". dat de toestand daar steeds ernstiger wordt en dat dit Japan niet koud kan laten. Tegenover het Japansche streven naar een gepacifeerd groot- Aziatisch gebied staan, aldus zegt het blad, de Engelsch-Amerikaansche kuipe rijen in Thailand, dat wordt opgezet tot steeds verder strekkende eischen aan Fransch Indo-China. sommige een omvang hadden van omstreeks een vierkanten Kilome ter. De Duitsehe vliegtuigen keer- - den zonder verliezen terug. Leverde reeds de eerste groote aan val een aanzienlijk 6ucces op voor het Duitsehe luchtwapen, ook in den afge loopen nacht konden nog een aantal an dere objecten in Bristol worden aange vallen. die door de zware branden tot- dusver nog niet aangetast waren. De licht brandbare groote opslagplaatsen voor graan en hout, waarvan er een in de buurt van een staatsfabriek in Porthishead-dock ligt. gingen in vlam men op. Het vuur sloeg op de gashou ders over. waardoor dez.e met een reus achtige vlam ontploften en totaal v<r- nield werden. De kustscheepvaart, die enkele weken geleden nog zeer aanzienlijk was, is na het jongste succes van het Duitsehe luchtwapen, naar verkenningsvliegers konden waarnemen, aanzienlijk terug- geloopcn, daar het gevoel van veiligheid van de Engelschen ook wat deze haven betreft, grootendeels verdwenen is. Hier, evenals in alle groote Britsche havens liggen sedert weken groote vrachtsche pen, die tengevolge van de mijnversper- ringen, overbelasting of beschadiging der haveninstallaties niet kunnen uit varen en voor een deel in kleinere ha vens voor anker gaan of onder de kust hun lading in kleine schepen lossen. Ook Dinsdag waren Duitsehe bomaan vallen, naar het D.N.B. meldt, weer op de Britsche hoofdstad gericht. Reeds 's ochtends was Londen tweemaal het doelwit der Duitsehe gevechtsvliegtui gen. Met, opvallend gemak gelukte het den Duitschen formaties de Britsche versperring van jagers en afweervuur aan de Zuid-Oostkust en bij Londen te verbreken. Aan Duit6chen kant vielen geen verliezen. Maandag namen Duitsehe gevechts vliegtuigen afzonderlijk varende sche pen waar in het Kaneal, die zij ter stond tot het doel van hun aanval maak ten. Daar er den geheelen dag een zwa re mist boven het water hing, was het moeilijk met zekerheid treffers te plaat sen. Desondanks konden verscheidene schepen op succesvolle wijze gebombar deerd worden, waaronder een vracht schip, dat zwaar beschadigd werd en onmiddellijk zonk. KERSTMIS 1940 ROME, 3 Dcc. (D.N.B.). Paus Pius XII heeft bepaald, dat in de gebieden, waarin luchtbescherminge- en verduis teringsmaatregelen genomen worden, dit jaar bij wijze van uitzondering de nachtmis van 24 December verschoven mag worden tot een tijdstip vóór het in vallen der duisternis. SARAGOSSA, 3 Dec. (D.N.B.) - Vanochtend vroeg zijn bij het sta tion Velilla de Ebro de expresstrei- nen uit Madrid en Barcelona op el kaar gereden. De locomotieven scho ven in elkander. Verscheidene wa gons werden vernield. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn er 53 dooden en ruim 60 ge wonden. Uit Saragossa, Madrid en Barcelona vertrokken ambulance- afdeelingen naar dc plaats van het ongeluk. De eerste ambulance-trein met slacht offers van de spoorwegramp van Velil la de Ebro is te Saragossa aangekomen met veertig dooden en zestig gewon, den. De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den expres van Barcelona. Gewoonlijk pas- seeren de beide exprestreinen op dit traject elkaar op het station Puebla dc Hijar. Tengevolge van dc vertraging werd dit punt verplaatst naar Velilla de Ebro. Blijkbaar was de wisselstand ver keerd. De botsing geschiedde om halfvijf 's morgens. Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan, is voor den expres uit Madrid ten onrechte het sein op vei lig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan brengen, ofschoon de machi nist de remmen nog aanzette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een vertraging van. een half uur in te halen. Een slaapwa gen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af. De beide locomotieven en een tender schoven in elkaar. Onder de pas sagiers bevonden zich ook een priester, die den stervenden de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiedde 51 K.M. ten Zuid-Oosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Ve- lilla gescheiden. Daardoor werden de reddingswerkzaamheden aanvankelijk zeer bemoeilijkt. De eerste hulp kon Slechts door drie spooremploye's ver leend worden. Van vele gekwetsten is de toe stand ernstig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men veronderstelt ook, dat de doo- delijke afloop in een aantal geval len een gevolg van bevriezing^ i6. De eersje hulptreinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden be vindt zich ook een groot aantal solda ten, die met verlof naar Valladolid gin gen. Van de 53 dooden heeft men er tot dusver 20 kunnen identificeeren. EEN MAHARADJA GEARRESTEERD KABOEL, 3 Dec. (D.N.B.). Volgens een Engelsch radiobericht is de maha- radja van Opalacharia gearresteerd en tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Redenen werden niet opgege ven. Grieksche aanvallen en Italiaan sche tegen-aanvallen aan het Albaneesche front. Bom men op Napels ROMJjj, 3 Dcc. (Stefani). Het Ita liaansche hoofdkwartier maakt bekend: Grieksche/aanvallen en tegenaanval len van onze troepen aan het front van het negende en elfde leger. Ons.lucht wapen heeft met de troepen samenge werkt door verbindingswegen te bom bardeeren en vijandelijke stellingen en vrachtauto's in duikvlucht aan le val len Onze, luchtformaties hebben het nieuwe fort en andere militaire doelen op Korfoe gebombardeerd. In het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze jachtvlie- gers een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim brandend neergescnotcn. In den nacht van 27 op 28 November heeft een van onze duikbooten, die in dc wateren van de Straat van Siciiië voer, een van Malta komenden vijande lijken kruiser, die van twee torpedoja gers vergezeld was, aangevallen en met een torpedo getroffen. In Noord-Afrika is een vijandelijke aanval op onze stelling van El Gazala in het -bergmaseief van El Auenat, dat door artillerievuur gesteund werd, door ons garnizoen afgeslagen. Onze vliegtuigen hebben de Engelsche stelling van Ainel in duikvlucht aangevallen en bescho ten. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vluchten naar Adi Oegri en Zoela lichte materieele schade en geen slachtoffers veroorzaakt. In Metemma is een vijande lijk vliegtuig door onze troepen neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben eeni- ge bommen op Napels en op Augusta la ten vallen, die onbelangrijke schade en eenige lichte branden veroorzaakt heb ben, welke terstond gebluscht konden worden. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Een van onze duikbooten, die op haar basic; teruggekeerd is, rapporteert, dat zij in den Atlantjschen Oceaan op 28 November het Engelsche s.s. Lylian Moi ler van 5.000 ton tot zinken heeft ge bracht. De Britsche admiraliteit heeft onlangs het verlies van de duikbooten Rainbow en Triad gemeld. Deze duikbooten ope reerden in de Middellandsche Zee. Zij behooren dus tot de 6chepen die door de Italiaansche marine vernield zijn, zooals in de weèrmachtsberichten ver meld is. De kenmerken dor tot zinken gebrachte eenheden zijn: Rainbow, wa terverplaatsing aan de oppervlakte 1475 ton, onder water 2030 ton, bewapening: acht torpedobuizen van 53,3 c.m. een ka non van 10.2 c.m. en twee stukken lucht- doelgeschut. Duikboot Triad: waterver plaatsing aan de oppervlakte 1090 ton, onder water 1575 ton, bewapening: tien torpedobuizen van 53,3 c.m., een kanon van 10.2 c.m. en twee stukken lucht doelgeschut. per kruik f 3.45 bij 6 kr. k f 3.25 bij 12 kr. a 3.15 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 FEUILLETON DOOR R. ARDEN 38> Zijn gezicht zag er steeds even wrevelig uit en hij gunde den pas sagiers geen enkelen blik. De vierde man werd Roger genoemd. Hij was waarschijnlijk een Frnnschman. Hij maakte den indruk van een tering lijder in het laatste stadium, hij was in tegenstelling tot de andere blanken, wier huid er bijna als brons uitzag, zeer bleek en on zijn ingevallen wangen dansten teilngarhticp roode vlokken. Ook Loper, de kapitein van dit merk waardige vaartuig, was een Fransch- man. Ijopez was de hloem in dezen krans van klaarblijkelijk tamelijk roe ketooze gezellen. Lopez droeg een klein zwart snorretje op zijn bovenlip. IF.J kon een goede veertig jaar oud zijn en scheen in het bezit van een groote*mate van ruwe lichaamskracht. F.en venvar de haardos, die vermoedelijk In vele maanden niet met den schaar van een kapper in aanraking was gekomen, zat hem als een pelsmuts op het hoofd Voor hef nvo:ige deed hij zijn best. een welsestelden indruk te maken, want hij droeg een paar reusachtige ringen aan zijn vuile vingers, in het. linker oor een gouden, oorring en in het rechter oor een lidteeken. dat vermoedelijk daar van afkomstig was. dat men hem zijn gouden oorring aan dezen kant had af gescheurd. Deze lieden konden wel met hun kot ter omgaan, daaraan bestond geen twij fel. De motor was reeds lang afgezet en de ..Dolfijn" lag goed onder de bries. Zachtjes kreunde de sterke mast. Nadat Ben Beverly alles aan een nauwkeurig onderzoek had onderwor pen. wendde hij zich tot Peters. „Nu. hoe bevalt je dc bemanning?" ..Die bevalt me heelemaal niet", zei Petei's. ..De een ziet er al eiger uit dan de ander. Naar het schijnt allemaal zware misdadigers. Je hebt een aller liefst schip uitgezocht. Edna!" ..Die is goed! Had ik dan de douane boot moeten vragen, dit kleine extra tochtje voor ons te maken. Het is de schuld van Beverly!" Ben Beverly was verrast „Ik? Waarom ik. juffrouw Bosch?" ..U had Peters met rust moeten laten", zei Edna. ..dan was deze vlucht niet noodig geweest." Bon Beverly schudde zonder iets te zeggen het hoofd. Daarna trok hij zijn jas uit en legde het kleedingstuk breed uit op den grond om te drogen. I.opez kwam naar hem toe. „U kunt In de kajuit iets anders aan trekken." zei hij tot Peters. ..Daar lig- een de spullen, die het meisje voor u gekocht heeft." ..Wat heb je gekocht. Edna?" vroeg Peters met een zijdelingschen blik op den rillenden Beverly. F.dna beereep de situatie onmiddel lijk. „Onze gevangene kan zich ook ver- kleeden," zei ze. half tot. Beverly half tot Lopez. „Anders wordt hij in zijn natte kleercn nog ziek en sterft hij en dan krijgen we heelemaal geen geld meer van hem!" „Voor mijn part", zei Lopez. „Ga jij je eerst verkleeden," fluister de Beverly tot Peters. Lopez verwijderde zich. want hij zag een ander vaartuig, naar het scheen een motorboot. „Waarom zullen we niet samen gaan?" wilde Peters weten. Ben Beverly schudde zijn hoofd. „Steeds meer." zei hij, „kom ik tot. de overtuiging dat je geen echte gang ster en hoogstens nog maar een groen tje ben. Als wij tegelijk gaan en de heeren hier doen het luik dicht wat dan. jongen? En onze dame is dan al leen!" Peters kreeg opeens den schrik te pakken. „Je hebt gelijk. Beverly. Eerst ga ik en dan ga jij. Ik laat patronen voor je beneden in den zak van de broek. Wat heb je allemaal meegenomen, Edna?" Edna kreeg een kleur. „Ondergoed en twee witte pakken of ze passen, weet ik niet, ik heb voorzichtigheidshalve maar de grootste genomen. Verder nog linnen schoenen, ook twee paar, maat tien." „Die passen me," gromde Beverly te vreden. Peters verdween en kwam na tien mi nuten in andere kleeding terug. Zijn verschijning beteekende een kleine sen satie, want alles was hem te groot en zijn jas zat in reusachtige plooien om zijnlichaam. Zelfs .Tim. de neger grijns de. en liet zijn witte tanden zien. Daarop ging Beverly naar beneden. HOOFDSTUK XXXVI Toen Beverly weder aan dek ver scheen glom zijn gezicht van tevreden heid. Zijn dikke vetlaag liet in zijn jas geen plooien toe; de kleeren pasten hem. „Kun je de patronen gebruiken?" vroeg Peters zacht, toen Beverly weer naast. hem zat. Beverly knikte. ..Ja, hetzelfde kaliber. Denk erom, dat ze je schietrommel niet zien!" Edna keek Beverly peinzend aan. „Gek is dat, mijnheer Beverly, giste ren had ik een hekel aan u. Ik had u het ergste kunnen tocwenschcn. Maar vandaag vind ik u heel sympathiek." „Zooals altijd," grijnsde Beverly. „Wie me nader leert kennen, moet wel van me houden!" „Nou," zei Peters, „ik heb je leeren kennen, maar ik moet zeggen, dat ik je aanwezigheid eerst aangenaam vind. sinds ik weet. dat je niets doen kunt. Ik bedoel, sedert je die Grizzard-Ste- vens-Petcrs-kwesfie moet laten rusten." Beverly's glimlach werd grimmig. „Wacht maar tot ons niet-aanvalsver- drag niet meer geldt! Ik zal je het vuur wel aan de schenen leggen, Stevens!" „Peters, alsjeblieft!" „Voor mijn part ook Peters". Beverly betaste voorzichtig zijn hoofd. ..Een net te huil heb ik door jouw beroerden siag met die roeiriem." „Dat komt ervan." grijnsde Peters. „Je moet. die dingen niet te licht opvatten". Peters pauzeerde even, alsof hij over het verleden nadacht. „Maar om van wat anders te spreken," ging hij na. een tijdje voort. ..gelooft u werkelijk, dat ons van de bemanning hier gevaar dreigt?" „Gelooven?" Beverly zette een slim gezicht. „Gelooven, man! Ik wed tien tegen één, dat ze ons in geen geval naar Gambia brengen. Ze transporlee- ren ons eigens anders heen. Ze willen jou en juffrouw Bosch ter dood bren gen en mij een tijdje afpersen en dan ook om zeep brengen." „O. goeie help!" zei Peters. „Wat zullen wc doen?" Beverly maakte een afwerende hand beweging. „Jij en ik, Peters, wc spelen het wel klaar met de bende, zoo gauw als we merken, dat ze ons naar het leven staan." „Het zijn er vijf." merkte Peters op. „Wij zijn maar met ons tweeën!" „Je hebt me nog nooit zien vechten,"' pochte Beverly, „Kijk maar eens naar dien neger. Hoe lang denk je, dat ik met hem noodig heb? Drie seconden, dan heb ik hem den schouder gebro ken en de kaak ingeslagen. Man. wij van de ccnlrale recherche hebben ge leerd, onze poten goed te gebruiken." „Ik heb het ook geloerd," meende Peters, „maar zoo snel zou ik het toch niet kunnen dien neger knock out te slaan." „Jij hebt het ook geleerd." Ben Be verly bevoelde de verhevenheid achter zijn linker ooi-. „Dik opgezwollen die mep van jou was raak! Je hebt een goeden slag over je." Ben Beverly ver anderde plotseling van thema. „Hé. ka pitein. komt er hier nog iets van het ontbijt?" Lopez kwam langzaam dichterbij. „Ontbijt? Wat heb jij voor ontbijt noodig, als we je om zeep brengen!" Lopez wendde zich tot Peters. „TIoo groot is het vermogen van dien kerel?" „Ik schat hem op een paar honderd duizend." zei Peters kalm. „Wal honderdduizend?" vroeg Lopez barsch. „Francs, ponden of dollar?" „Dollar," zei Peters. Lopez richtte een strengen blik op Beverly. „Nu weet je, waar je aan foe bent! Voor den dag met het geld, anders kom je niet meer van Ihet schip af!" „Daar kunnen wc nog altijd over sproken," wierp Peters in het midden. „We willen eerst naar Bathurst."' Lopez vond het niet meer noodig, beleefd te blijven. „Bathurst hoonde hij. „Dan zul je eerst nog wat moeten wachten, vrindje. Eerst wil ik geld van dien kerel zien." „Je kunt wat anders van me krijgen, waar je van lusten' zult," zei Bpn Be verly rustig. Hij maakte een hoofdbe weging in de richting van Peters. „Ik ben het met dien man daar eens gewor den, ik betaal duizend dollar voor de passage, net als dc anderen, en geen cent meer." Lopez was in liooge mate verrast. Dat duurde maar even. Toen steeg ihem het bloed naar zijn pokdalige hoofd. „Je denkt zeker, dat. jullie wat kunt uithalen zonder mij? Op mijn schip! Dan ben je verkeerd vadertje!" Ben Beverly stond op. „Man wind je niet op! We kunnen natuurlijk wat uithalen. Zie je, ik ben geen rijk man. Mijnheer hier heeft dat maar beweerd, omdat hij niet wilde, dat ik in Dakar zou achterblijven. Jij wou, dat ik werd, verdronken of je wou hee lemaal niet met je schuit naar zee Daarom heeft mijnheer gezegd, dat ik rijk ben! Nu ben ik het met hem eens geworden. Hij en ik, we gaan met dc dame in Bathurst aan land, jullie krijgt nog duizend dollar erbij en daar is het mee afgeloopen!" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2