De geheimen van onze textielkaart De verdiensten van celwol Sociale voorlichting der Ned. Unie Een arrestant poetste de plaat Belasting verhooging in Arnhem Men zij voorzichtig bij luchtafweer Room voor zieken Duitschland heeft boerenknechts noodig B. steun voor vluchtelingen Kolendamp vergiftiging in Den Haag Radio-Programma's Gasoliebijhooge uitzondering verkrijgbaar 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 Kunstzijde heeft verschillende voordeelen en.... kost minder punten ri NKELE maanden is het nu alweer geleden dat wil bil den distribu- tiedienst onze textielkaarten konden halen, kleurig als de stoffen die wü .daarvoor kunnen kootten. Voor de leden van ons gezin kresen wij blauwe en roode. groene en bruine kaarten, die er in het begin voor de gewon huis vrouw wel héél erg ambtelijk-gewich- fis uitzagen maar bi] nader inzien toch nog voldoende bleken mee te val lenDe textielkaart is een van de goede vrienden geworden in de por tefeuille waarin wil onze distributie bescheiden bewaren en in de praktijk in een enkel geval zelfs met een beetje schade en schande! hebben wij haar geheimen leeren doorgron den ARTIKELEN van kunstzijde bijvoor beeld vragen belangrijk minder, pun ten. dan die, vervaardigd uit andere grondstoffen. Dat vindt zijn oorzaak hierin, dat kunstzijde in de tegenwoor dige omstandigheden eemakkelijker te verkrijgen is dan wol of katoen, waar voor de grondstoffen van over zee moe ten worden aangevoerd. Gelukkig is de toestand zóó. dat de Duitsche industrie zich op dit.punt tot een bijzondere hoog te heeft weten op te werken, en dat ook Nederland met fabrieken te Arnhem, Breda en Nijmegen bedrijven bezit, die kunnen bogen op een internationale re putatie. Over den aanvoer, van cellulose, waarvan hout de grondstof is, behoeven we on6 veel minder bezorgd te maken, dan over den aanvoer van katoen en wol, terwijl de praktijk bewezen heeft, dat kunstzijde over tal van eigenschap pen beschikt, die haar maken tot een gewilde grondstof voor de vervaardi ging van allerlei textielproducten. Wanneer wij spraken over kunstzijde, zouden wij echter niet volledig zijn, wanneer we daarbij niet tevens spraken over de stapel vezel of cel wol, zooals de officieele benaming luidt. Populair voor gesteld zouden we kunnen zeggen, dat celwol waarvan overigens eerst kort geleden officieel bekend werd, dat ze het dubbele aantal punten vraagt van kunstzijde, dus tien per vierkante me ter op dezelfde wijze en met dezelfde grondstoffen vervaardigd wordt, met dit verschil, dat de celwol na het spin nen nog een andere behandeling onder gaat, waarbij $ij in kleine vezels wordt gehakt. Ze i3 daardoor niet geschikt voor het fabriceeren van kousen, maar daarentegen kan zij op uitstekende wij ze worden gemengd met wollen en ka toenen garens, die tot stoffen worden geweven. NIET alleen de kleedingstoffen en huishoudgoed, maar zelfs in meubel en gordijnstoffen kunnen wij de cel wol aantreffen, en het spreekt wel van zelf, dat de fabrikanten daardoor heel wat minder afhankelijk zijn van den invoer van wol en katoen. De celwol heeft nog andere voordeelen, want, ter wijl ze nauwelijks duurder is dan ka toen, bedraagt haar prijs slechts M van dien van wol. Bovendien kunnen de eigenschappen van deze kunstvezel al naar gelang het eindproduct waartoe zij moeten worden verwerkt, kunstma tig worden gewijzigd, wat een niet te onderschatten voordeel is. In ons land, dat wel een hoog ontwikkelde kunstzij de-industrie bezit, wordt tot op heden nog geen cel wol gemaakt, maar in D -itschland, Japan en Italië, die wel de voornaamste produceerende landen zijn, heeft de vervaardiging van dit textiel product in de laatste jaren een enorme vlucht- genomen, zooals dat ook ten deele het geval is, met de van meer re- centen datum dateerende melkwol, een uitvinding van den Italiaan Antonio Fe- retti, waarvoor als voornaamste grond stof caseïne, of kaasstof wordt gebezigd dis door middel van zuren uit magere- of ondermelk wordt afgescheiden. Zij heeft dezelfde chemische samenstelling als natuurwol en bezit dezelfde karak teristieke eigenschappen als wol, zoo als warmte, zachtheid, fijnheid en duur zaamheid. Het kan one Nederlandsche hart goed doen te bedenken, dat sinds 1937 ook in ons land proeven wor den genomen met de fabricage van deze vezel en dat er zelfs éoldaten- overjas-sen zijn gemaakt uit een mengsel van natuurwol en 30 melkwol, waarmee blijkbaar goede ervaringen zijn opgedaan. Na deze waardeering van de melkwol en de celwol mogen nog enkele concre te goede eigenschappen worden ge noemd van kunstzijde, de textielvezel van eigen industrie, die one minder punten kost. Kunstzijde dan heeft in de eerste plaate wel het groote voordeel mot-echt te zijn. Daarnaast echter is het mate riaal. dat een groote mate van houd baarheid bezit, m.a.w. zeelucht, zon en vocht oefenen vrijwel geen schadelijken invloed er op uit. Uit hygiënisch oogpunt is kunstzijde te waacdeeren omdat zij het vocht, dat on:<> huid hij warmte afgeeft gemakke lijk opneemt, maar ook omdat zij de ultraviolette stralen doorlaat, die op omen gezondheidstoestand zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Kunstzijde i3 eenvoudig te wasschen, mits men er maar rekening mee houdt dat zij in vochtigen toestand minder sterk is, en bovendien neemt zij door dat het een gladden draad is, minder gemakkelijk vuil op. dan ruwere vezels In de wereld van de mode had ze zich reeds voor de tegenwoordige om standigheden er toe dwongen een voorname plaats veroverd, vooral toen het eenmaal gelukt was het gladde glimmende garen een mat karakter te geven. Crêpe- en nopeffecten, en nog vele andere meer droegen er toe bij, de door dit materiaal geschapen omvang rijke keuze in tinten en kleuren tot een bijna onwaarschijnlijke hoogte op te voe ren, niet alleen voor onze boven- en on derkleeding, maar ook voor de artike len, waarmee wij gewend zijn, het in terieur van onze woning te stoffeeren De dienst te Utrecht is met werkzaamheden Op Maandag 2 December is de Sociale Voorlichtingsdienst van De Nederland sche Unie, afdeeling Utrecht, zijn werk zaamheden op volle kracht begonnen. Deze dienst is een instantie, waartoe ieder lid van De Nederlandsche Unie zich met zijn moeilijkheden van welken aard ook. in vertrouwen kan wenden, om aldaar goeden raad en zoo noodig steun te vinden. Het bureau van den Socialen Voorlichtingsdienst voor Utrecht staat onder leiding van den heer J. F. Groote Wolt.haar. die eiken dag te consulteeren is van 9.30 tot 12.30 uur en van 14—17 uur op het Gewestelijk en Stedelijk Secretariaat. Nachtegaalstraat 39. Aan dit bureau zijn verschillende vrijwillige medewerkers en -werksters verbonden, die geen enkele vraag onbe antwoord zullen laten en die hulp zul len geven zooveel als maar eenigszins mogelijk is! Komen er vragen, die ken nelijk bij een der reeds bestaande ande re officieele bureaux thuis behooren dan zullen de leden terstond naar die instanties worden verwezen. Nadat de Sociale Voorlichtingsdienst reeds officieel einde vorige week begon, is het wel zeer verheugend, dat reeds enkele tientallen gevallen behandeld konden worden. Maar er werd niettegenstaande dat twee en een half jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt ARNHEM, 4 Dec. Gistermorgen moest voor. de Rechtbank te Arnhem de 51-jarige los-erbeider A. D. K. terecht staan. Hij was enkele oogenblikken voor den aanvang van de zitting in de wacht zaal gebracht om zijn beurt af te wach ten. Toen zijn zaak werd afgeroepen, deed de veldwachter de verrassende ont dekking, dat de zaal leeg was. De man had een ruit stuk geslagen en was door de tralies naar buiten geklommen. Onmiddellijk togen de officier van Justitie, mr. Baron Speyart van Woer den, en de rechters met een paar rijks veldwachters naar het nevenvertrek om een onderzoek in te stellen, terwijl even eens dadelijk nasporingen naar den vluchteling werden ingesteld. De man was en bleef echter zoek. De geschorste rechtbankzitting werd daarna weer heropend en de officier van Justitie vroeg verstek tegen den ver dachte. dat door den president verleend werd. Achtereenvolgens werden zes ge tuigen gehoord, waarna de officier re quisitoir nam. Hij zeide. dat deze ver dachte ter zitting wel getoond heeft een gevaarlijk individu te zijn. Uit zijn straf register blijkt, dat hij in de laatste zeven jaar ruim vijf jaar in verzekerde bewa ring heeft doorgebracht Thans, aldus dc officier, is het noodzakelijk veiligheids maatregelen tegen hem te nemen. Spre ker eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. ARNHEM. 4 Dec. In de memorie van antwoord op het algemeen verslag betreffende de gemeentebegrooting 1941 deelen B. en W. van Arnhem mede dat door het vervallen van geraamde uitea^ gaven (verkiezingen en arbeidsbemidde ling) het geraamde tekort van 1.772,500 tot 1.717.500 kan worden teruggebracht. Het is niet mogelijk dat de gemeente ge heel uit eigen kracht komt tot een slui tend budget. Hulp van het Rijk is onder de huidige omstandigheden volstrekt on misbaar. Echter kan niet worden gere kend op dekking van het geheele tekort door bijzondere rijksbijdragen. B. en W. eeven daarom maatregelen aan welke de gemeente nog zou kunnen nemen om het tekort te reduceeren. In de eerste plaats wordt vastgesteld de opcenten on de personeele belasting (thans 165220) te verhoogen met 25 over de geheele lijn en te brengen op 190—245. In de tweede plaats wordt de verhoo ging van de Weghelasing vastgesteld van 3.7% op 5% en ten slotte via een vastrechtregeling een herziening van de tarieven van de waterleiding, waardoor een hoogere opbrengst van f60.000 zal worden bereikt. Door dit complex voorstellen zal het geraamde tekort verminderen met 231.000 en worden beperkt tót 1.486.590. 's-GRAVENHAGE. 4 Dec. Het komt 6teeds opnieuw voor, dat dooden en ge wonden onder de burgerbevolking te betreuren zijn omdat het voorschrift, dat bij het schieten van het luchtafweer geschut dekking moet worden gezocht, niet wordt opgevolgd. De bevolking wordt daarom nogmaals dringend aangemaand, ook dan. wanneer géén luchtalarm gegeven wordt en alleen het afweergeschut schiet, tijdig dekking te zoeken en in geen geval uit nieuwsgie righeid op straat te blijven. Kamer van Koophandel te Rotterdam ROTTERDAM, 3 Dec. In de heden middag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, medegedeeld, dat de werkzaamheden, welke door de Ka mer en met haar samenwerkende in stellingen in het belang van de oorlogs slachtoffers worden verricht, in de af- geloopen maand goeden voortgang heb ben gemaakt. De credieten van de Stichting Rotterdam 1940 beloopen thans rond 20.250.000, verdeeld over 4374 bedrijfscredieten en 18 bouwcredie- ten, afgezien van de kosten voor het bouwen van hoodwinkels, waarvoor rond ƒ500.000 beschikbaar is gesteld Spr. zeide thans goede hoop te heb ben, dat de verordening met betrekking tot de regeling van de oorlogsschade op zeer korten termijn tegemoet kan wor den gezien. Reeds wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van de prakti sche uitvoering. Wordt alleen op bewijs van Distributiekantoor verstrekt 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. Het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de voorioo pige regeling voor de verstrekking van room aan zieken waaromtrent 19 Juli j.l. een mededeeling in de pers is ge daan, inmiddels is vervallen. Voortaan za! room aan zieken uitslui tend tegen een door het distributiekan toor afgegeven bewijs worden verstrekt, een soortgelijke regeline derhalve als reeds voor extra-rantsoenen van gedis tribueerde levensmiddelen voor zieken bestaat. De geneesheeren zijn van deze regeling op de hoogte. Zij, die meenen voor de verstrekking van room in aan merking te komen, dienen zich tot hun geneesheer te wenden, door wiens be middeling een bewijs kan worden ver kregen, dat door de plaatselijke distri butiediensten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgege ven, kan tegen inlevering daarvan aan den normalen roomleverancier de op het bewijs vermelde hoeveelheid room worden verkregen. Het bereiden ven room en het afle veren daarvan aan zieken hetgeen dus 6lechts tegen overlegging van be doeld bewijs kan geschieden mag uitsluitend geschieden door hou ders van een zgn. karnvergunning, die tevens in het bézit zijn van een vergun ning tot het bereiden en afleveren van room voor zieken, afgegeven door de afd. Zuivelcontrole der Nederlandsche Zuivelcentrale in de betreffende provin cie. Room voor andere doeleinden kan niet beschikbaar worden gesteld. Kranig soldaat voorkwam een ramp Ondanks zijn zware kwetsuren gaf hij aanwijzingen bij het demonteeren van landmijnen EEN Scheveninger. Cor de Jager ge naamd. die ingedeeld was bij de ver kenners, werd op den eersen oorlogsdag in de nabijheid van Breda zeer zwaar gewond, schrijft het Dagblad van Noord- Brabant. Hij kreeg negen mitrailleurko gels in het onderbeen, dat tevens gebro ken werd, een bekkenfractuur en op ven schillende plaatsen ernstige vleeschwon- den, ten gevolge van granaatscherven. Geruimen tijd is Cor de Jager ter plaat se waar hij getroffen werd blijven liggen; Door bloedverlies geraakte hij buiten bewustzijn, maar later kwam hij weer bij. Eenige uren later passeerde een boer, wien hii vroeg om hulp te gaan halen. De man durfde echter niet In den namiddag vonden de Nederlandsche Roode-Kruissoldaten hem en legden den gewónde op een kruiwagen, om hem naar Breda te brengen. Gelukkig passeerde een melkauto, die door de soldaten werd aangehouden, en waarop de gewonde ge legd werd. Zoo kwam hij tegen den avond in het St Ignatiusziekenhuis te Breda aan. Onmiddellijk werden daar Röntgen foto's gemaakt, terwijl De Jager even la ter naar de operatiezaal vervoerd werd. Uitgeput door pijn en bloedverlies ge raakte hij bewusteloos. Daarom werd bloedtransfusie toegepast, hetgeen later nog eenige majen geschiedde. De gewonde bleef echter bewusteloos tot Dinsdag. Op dien zelfden dag werd er een Fran- sche landmijn ontdekt op een weg in de omgeving van het ziekenhuis. De aan wezigheid van dat apparaat in de on middellijke omgéving van het zieken huis was niet zonder gevaar. Daarom werd er in het ziekenhuis gevraagd of er onder de velen iemand was. die zoo'n mijn kon demonteeren. „Dat kan ik wel." zei de inmiddels weer tot bewustzijn gekomen Cor de Ja ger. „breng mij er maar naar toe." Dat gebeurde. De dokter en eenige Duitsche militairen gingen mee. De landmijn werd bij Cor de Jager op de draagbaar gelegd. Cor bekeek het ding goed en vertelde daarop hoe het gedemonteerd moest worden. De dokter vertaalde zijn mededeelingen in het Duitsch, waarop een der Dhitsche mili tairen de demontage verrichtte. Er ble ken nog meer mijnen op den weg te lig gen. Zij werden opgegraven en ook ge demonteerd. Door zijn moedig optreden heeft Cor de Jager een onheil van het ziekenhuis en de vele daarin verpleegde zieken en gewonden afgewend. Zelf vond Cor in dat optreden niets heldhaftigs. Menschen, die hem reeds ge durende een maand bezochten, vertelde hii niets. Langs een omweg hoorden zij later pas iets van deze geschiedenis. In September is De Jager naar Sche- veningen vervoerd, omdat, daar ook zijn ouders wonen. Hii maakt het thans goed en kan al weer aardig loopen. Hét Rijksarbeidsbureau meldt ons: Daar in het winterseizoen velé ar heidskrachten in land- en tuinbouw niet roldnende werk zullen kunnen vinden, mopt nogmaals de aandacht worden ge vestigd op de werkgelegenheid in Duitschland in den landbouw en aan verwante bedrijven. In den landbouw kan daar noc zeer veel inwonend personeel worden ge plaatst als melkknechten, paarde knechten, tractorrijders, voerlieden, hulpknechten enz Roerenzoons, die meerd.e~p ervarine willen opdoen, kun-, nen als onder-bedrijfs leider worden ge plaatst op groote boerderijen in Wast- falen en het Rijnland. In Westfalcn beslaat tevens vraag naar schaapherders. Op verschillende bo?rderijen zijn vrije woningen beschik baar. speciaal melkersgezinnen. In den tuinbouw worden zoowel boom- en bloemkweekers, als groenten en fruitkweekers gevraagd. Ook hier bestaan velerlei plaatsingsmogelijk heden. In de zuivelbedrijven kunnen nog vele boter- en kaasmakers worden ge plaatst, benevens hulparbeiders, die echter eenige kennis van de zuivel bereiding dienen te bezitten. Voor (het inwonend personeel in den landbouw bedraagt het loon gemiddeld 50/80 RM- per maand vrije kost en inwoning. Goede melkers kunnen op de vee bedrijven al naar gelang van prestatie meer verdienen. Melikersgezinnen ont vangen voor het melken en verzorgen van het vee tenminste RM. 5.per koe per maand vrije inwoning en èmolu- menten. Tuinlieden verdienen gem. van 60/80 Rpf. per uur. Voor de zuivelberéiders bedraagt het loon gem. 80/130 Rmk. per maand kost en inwoning. Reeds velen werden in bovengenoem de takken van bedrijf in Duitschland geplaatst met zeer gunstige resultaten. Aan belanghebbenden moet deze werk gelegenheid dan ook speciaal worden aanbevolen. Arbeidskrachten, welke hiervoor ïn aanmerking wenschen te komen, moe ten zich ten spoedigste melden bij de Arbeidsbeurzen en Agentschappen der Arbeidsbemiddeling in hun woonplaats, alwaar een gratis paspoort en reisgeld zal worden verstrekt. Voor de provincies Utrecht, Gelder land en Overijssel kunnen nadere in lichtingen aangaande dezs plaatsing worden verschaft door den vakkundig Ambtenaar van het Rijksarbeidsbu reau in deze provincies, gevestigd te Arnhem, Laan van Klarenbeek 59, tele foon 21792. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. De secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de ge meente-besturen het voegende schrijven doen toekomen: Bij dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat door mij wordt goedgevon den. aan de vluchtelingen die steun ge nieten wegens voorziening in eigen huis vesting, dit jaar B-6teun te verstrekken, op den voet als is bepaald voor de te Rotterdam woonachtige werkloozen en armlastigen. Deze steun dient aan deze categorie van vluchtelingen in geld te worden uitgekeerd en wel volgens het onder staande tarief. Het tarief, volgens hetwelk de B-steun, een eenmalige uitkeering derhalve, aan genoemde categorie vluchtelingen door u kan worden uitgekeerd, luidt: Man alleen 8. 2 personen f12,50 3 personen f 14,50 en vervolgens voor ieder inwonend kind f 125. Uiteraard mag over deze bedragen geen duurtetoesiag worden berekend. De gedane uitgaven kunnen op de ge bruikelijke wijze worden gedeclareerd. De in dit schrijven bedoelde eenmalige uitkeering kan ook uitgekeerd worden aan die vluchtelingen-gezinnen, die n a den datum van dit rondschrijven een te huis, kamp, barak of inrichting verlaten, teneinde een woning te betrekken. VERDACHTE BRAND Drie bandhaarden in huis dat voor meer dan 2000 verzekerd was ROTTERDAM, 4 December. Ver dacht van brandstichting in zijn woning te Lange Ruige Weide stond heden een 27-jarige chauffeur voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht. Er was in den nacht van 14 April op drie verschillen de plaatsen in zijn woning brand ont dekt. Hierdoor was levensgevaar ont staan voor zijn echtgenoot'e en kinde ren alsmede voor de buurtbewoners. Bij het onderzoek door den politie-des- kundige J. v. Tas ingesteld, bleek dat verdachte kort voor den brand zijn ver zekering van 2000 tot 3000 gulden had verhoogd. De heer Tas was van mee ning, dat er in de woning brand was gesticht. Verdachte ontkende. Was er brand gesticht dan kon dit wel, naar hij ver klaarde door zijn broer zijn gedaan. De officièr, mr. baron van Dedem. achtte het ten laste gelegde bewezen De man heeft voor de verzekeringspen ningen het leven van verscheidene men schen in gevaar gebracht. Spr. eischte een gevangenisstraf van 10 maanden. Mr. R. P. A. Dijker achtte het requi sitoir van den officier niet sterk. Plei ter concludeerde op de zwakke bewijs kracht tot vrijspraak. Uitspraak 12 December a.s. Moeder met 9-jarig zoontje om het leven gekomen 's-GRAVENHAGE, 3 December. In een woning aan de Jan Steen straat te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergifti ging voorgedaan, dat aan een 38-ja- rige moeder en haar negenjarig zoontje hét leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V., met haar beide zoon tjes, van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer sliepen bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primi tief kolenkacheltje. Toen Zondagoch tend de moeder en de elfjarige jongen even wakker waren, heeft deze op ver zoek van de moeder de schuif van de kachel dichtgedaan. Beiden gingen ver volgens weer slapen. Eerst heden' (Dinsdag)morgen te ongeveer vier uur ontwaakte de oudste jongen. Hij bemerkte toen, dat zijn moeder en zijn broertje geen enkel teeken van leven meer gaven. Buren waarschuwden den Ge neeskundigen Dienst, die ten spoedigste in de woning verscheen doch slechts kon constateeren, dat moeder en kind den dood door kolendampvergiftiging haddén ge vonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Het elfjarig zoontje, dat de kolen dampvergiftiging blijkbaar zonder scha de voor zijn lichaam heeft doorstaan, is bij familie opgenomen. BRAND OP ZOLDER AMSTERDAM, 4 Dec. Gisteravond tegen zeven uur brak brand uit op de zolderverdieping van perceel Wtftt.cn- bachstraat 96. Een bewoner had niet goéd uitgedoofde turfbriketten op den zolder te bewaren gelegd, om den volgen den dag opnieuw te gebruiken. De bri ketten waren weer gaan gloeien, waar door het houtwerk vlam vatte.. Geluk kig merkte men tijdig wat er aan de hand was en de brandweer was het vuur met een straal spoedig mééster. Persoonlijke ongelukken gebeurden er niet. H. TH. WIJDEVELD 's-GRAVENHAGE. 4 Dec. In ver band met mededeelingen in de pers, deelt architect H. Th. Wijdeveld mede, dat hij niet tot de N.S.B. is toegetreden. DONDERDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederl&ndsch Programma. AVRO. S.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (opnA. 10.30 Operetteconcert (opn.). 11.00 Mode. praatje. 11.15 Zang met pianobegeleiding. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.15 De Jonge Acht en soliste. 2.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Ömroep- kest. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Gram.mu ziek. 4.30 Orgelspel en declamatie. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest, De Vroolijke Drie en vleugelduo. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM n, 301. M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wjj be ginnen den dag. 8.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 KRO.orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 KRO-Melodisten en solist. 1.45 Gram.muziek. 2.Ö0 Orgelconcert en zang. 2.45 Gram.muziek. 3.00 Rococo-octet. 3.30 Gram.muziek. 3.45 Musiquette. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gram. muziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in da Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beurs- bericfhten ANP. 5.30 Voor de Jeugd. 5.50 Pro- paganda-toespraak. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.00 7.15 Persoverzicht voor binnen- en buiten land en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gram.muziek. 10.15 Spaarne-setxet en gram.muziek. 11.30 Be richten (Engélsclh). 11.45 Gram.muziek (12.00 —12.15 Berichten). 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische «Berichten ANP. 1.G0 Gram.muziek (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.002.15 Berichten Duitsch. 2.3U2.45 Berichten Engelsch). 3.30 Be richten (Eneelsch). 3.45 Canzonetta-sextet en gram.inuzieK. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.16 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Zang met piano begeleiding en gram.muziek. 6.20 Gram.mu ziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gewijde muziek (gr.pl.). 7.007.15 BeurSoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberidh- ten ANP en sluiting. 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. De se cretarissen-generaal, waarnemende hoofden van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat deelen het vol gende mede: Zij, die gebruik maken van diese1- automobielén, zullen er rekening mede' te houden hebben, dat slechts bij hooge uitzondering gasolie zal kunnen worden toegewezen als mo torbrandstof. De huidige gasolie-6ituatie maakt het zelfs noodig, er op te rekenen, dat bin nen afzienbaren tijd slechts zeer weinig gasolie voor het motor.wegverkeer ver krijgbaar zal zijn. Belanghebbenden wordt derhalve aangeraden motorrij tuigen, waarvoor gasolie als motor brandstof moet worden gebruikt zoo 6poedig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een andere motor brandstof geschikt is, of hun materiaal tot dit doel om te bouwen. De benzine-situatie maakt het onge- wenscht, de vervanging te doen geschie den door motorrijtuigen, waarvoor ben zine als motorbrandstof moet worden gebruikt. In dit verband wordt de aandacht ge vestigd op de mogelijkheid tot het ge schikt maken van de betrokken motor rijtuigen voor het gebruik en de mon tage van gasgeneratoren (hout-, kolen- en turfgeneratoren. alsmede lichtgas installaties). De Rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van be langhebbenden voor het verstrekken van inlichtingen. Weer paketten met aangegeven waarde naar Duitschland 's-GRAVENHAGE, 3 December. Van 5 December af worden in hét verkeer tus6chen Nederland en Duitschland pa ketten met aangegeven waarde toege laten. Het maximum van de aan te ge ven waarde is 1600 mark. Nieuwbouw op de plaats van het oude W.P. Een zeven verdiepingen hoog gebouw van den Raad van Arbeid AMSTERDAM, 4 December. De plaats, waar vróeger het oude Wees- perpoortstation stond in een weinig aantrekkelijke omgeving en waar nu een groote open ruimte is, zal in de nabije toekomst worden ingenomen door een breede boulevard tusschen het Weesperplein en het nieuwe Am- stelstation, waaraan groote en fraaie gebouwen zullen verrijzen Waar vroeger het tramstationnetje van de Gooische tram stond zal eén nieuwe en waardige zetel voor den Raad van Arbeid worden gebouwd. Met het grondwerk, de fundeering en het bouwen van het betonframe zal reeds binnen enkele dagen worden aangevangen. Binnen drie jaar zal het geheele werk gereed zijn. Het gebouw zal uit twee deelen bestaan, n.l. het hoofdgebouw met een gevelbreedte van vijftig meter, en een hoogte van 36 meter, dat zeven verdie pingen zal bevatten. Daarop za! langs de Mauritskade een laagbouwvleugel aansluiten met drie verdiepingen en een sousterrain. De hoofdingang is ge projecteerd aan de nieuwe boulevard

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6