LAATSTE BERICHTEN Engelands streven naar Amerikaansche credieten Distributie van zeep Nieuwe bon: 17 De vergoeding van oorlogsschade Geen gewone kwajongens streek Trambotsing bij Halfweg Dr. H. W. E. Moller t Midden-Dam-terrein weer vrij gekomen De Rijkscommissaris te Leerdam OPGRAVINGEN BIJ ENSCHEDE Lothian somber, Philips optimistisch Gevechten in Albanië De samenwerking van Noord- en Zuid- Amerika Duitsch weermachts bericht Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 BINNENLAND Wasscherijen vragen nu een bon per 20 K.G. VGRAVENHAGE, 6 Dec. De secre taris-Ren eraal waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, maakt het navol Rende met betrekkin* tol de distributie van zeep hekend. Gedurende het tijdvak van Zater- dae 7 December a.s. tot en met Dinsdag 31 December a.s. geeft de met „17" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van boven staande hoeveelheden zeep naar keuze tezamen op een bon koopen. Zoo zal dus bv. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen worden. Met betrekking tot de wasscherij en is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gczinswasch gedurende bo vengenoemd tijdvak de met „17" ge nummerde bon in ontvangst te ne men van hun clientèle voor het koopen van zeepproducten. evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken betreft, kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bonnen be ihoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants e. d. zullen in den vervolge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kussensloopen ontvan gen. De aandacht van de wasscherijen wordt gevestigd op een officieele publi catie, waarin enkele voor hen van be lang zijnde bijzonderheden zijn vermeid. Uitkeeringen voor bedrijfs- toerustingen en voorraden 's-GRAVENHAGE, 6 Dec. Naar aan leiding van vragen, welke voornamelijk in handelskringen zijn gerezen omtrent de wijze, waarop de vergoedingen voor oorlogsschaden, voorzoover deze betrek king hebben op bedrijfstoerustingen, daaronder begrepen machines, toestellen en gereedschappen, voertuigen enz., en op bedrijfs- en handelsvoorraden, zullen worden vergoed, vernemen wij van de zijde van het departement van financiën het volgende: Het besluit op de materieele oorlogs schaden stelt alleen voorwaarden ten aanzien van de uitkeering der vergoe dingen. voorzoover deze betrekking heb ben op huisraad en onroerende goede ren. Met name zullen bijdragen voor schaden aan gebouwde eigendommen eerst worden uitbetaald, naar gelang de besteding voor herbouw verzekerd is. Ten aanzien van bedrijfstoerustingen en bedrijfs- en handelsvoorraden bevat het besluit zoodanige bepalingen niet. De bijdragen voor verloren gegane of beschadigde toerustingen en voor raden worden derhalve, zonder dat daaraan verdere voorwaarden ten aanzien van heraanschaffing worden verbonden, in contanten uitgekeerd. De uitkeering zal evenwel eerst gelei delijk kunnen plaats vinden, naar gelang de onderzoekingen der schade-enquête commissie:: naar den omvang der scha den vorderen. Ten aanzien van bedrijfstoerustingen eii voorraden kan een dergelijk stand punt worden ingenomen, omdat tot be doelde heraanschaffing vanzelf zal wor den overgegaan, daar bedrijfspanden als fabrieken, handelshuizen en winkels, welke moeten worden herbouwd alvo rens de bijdragen wegens het verlies dier panden worden uitgekeerd, zonder zoodanige uitrustingen niet aan hun doel zouden beantwoorden. BRAAK VOOR VIJF POND BOTER AMSTERDAM, 6 Dec. Gisteravond hebben twee burgers een 24-jarigen werkman betrapt in een bakkerij aan de Camperstraat, waar de man zich door braak toegang had verschaft en daar vijf pond natuurboter wilde mede- nemen. De politie heeft den man gear resteerd en voorloopig opgesloten in het bureau Linnaeuss4raat. DE HEER J. H. PAUL OVERLEDEN HARDERWIJK, 6 December. Heden morgen is te Harderwijk op zijn kan toor plotseling overleden de heer J. H. Paul, hoofd van den distributiekring Harderwijk. De heer Paul. die 58 jaar oud was, was oud hoofdofficier van het Neder- landsch-Indische leger. Een 50-tal jongens had de afspraak gemaakt ruiten van een winkel in te gooien LEEUWARDEN, 6 December. Het gerechtshof fe Leeuwarden be handelde Donderdag de zaak tegen J. R. R., 21 jaar, opperman, en D. O. K., 19 jaar, kweekerkok, beiden te Groningen, thans gedetineerd, die door den politierechter aldaar we gens vernieling werden veroordeeld ieder tot vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk, met een jaar proeftijd. De officier van justitie kwam in hoo- ger beroep. Op 22 Augustus hebben de verdach ten, in vereeniging met andere perso nen een winkelruit van Joh. Water man in de Brugstraat te Groningen met een steen ingeworpen. Getuige H. R. Iliohan, adjudant van het Leger des Heils, legt een voor ver dachte K. gunstige verklaring af over het karakter van dezen jongeman. Ver dachte R. had op dezen getuige een erg onverschilligen indruk gemaakt. Verdachten verklaren, dat zij met een 50-tal jongens op 22 Augustus een rel letje hebben veroorzaakt en een af spraak (hebben gemaakt om de ruiten van den winkel van Joh. Waterman in te gooien. Er werd gewacht, op een fluit signaal en toen dit. klonk, hadden ver dachten de steenen gegooid". President: Hebt U zich wel gereali seerd. dat uw daad ernstige ge\t>lgen had kunnen hebben voor de burgerij, daar we immers bezet gebied zijn? Het is nu gelukkig niet gebeurd en hebt u zich nu voorgenomen, nimmer meer aan zulke dingen mee te doen? Verdachten: „Wij doen het nooit weer, meneer". De procureur-generaal mr. F. F. Vie- hoff, merkte op, dat het hier niet gaat om een gewone kwajongensstreek, maar om een georganiseerd geval, waarhij af gesproken was een relletje te verwek ken en vernielingen te veroorzaken. De procureur-generaal vorderde ten slotte met vernietiging van het vonnis vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, echter zonder aftrek van voorarrest. De verdediger mr. J. Vis te Leeuwar den. verzoekt het-Hof in aanmerking te nemen, dat deze verdachten op hun leeftijd en met hun ontwikkeling nog niet in staat ziin om in te zien dat zij onderscheid hebben te maken. Pleiter verzoekt hun een straf op te leggen, ge lijk aan de voorloopige hechtenis, wel ke. nu drie maanden bedraagt. Tevens verhond pleiter hieraan het verzoek, om de verdachten reeds thans in \rij- he'd te stellen. Na in raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede. dat het Hof in dit stadium van de zaak geen ter men aanwezig acht om 'de voorloopige hechtenis op te heffen. BETONNINGSVAARTUIG IN NOOD SCHIERMONNIKOOG, 6 Dec. Het rijksbetonningsvaartuig van Zoutkamp, is ten Zuidwesten van Schiermonnikoog in nood geraakt. Het schip dreef met de noodvlag in top in de Waddenzee. De reddingboot „Insulinde" van de Noord en Zuidhollandsche Redding Mij. is uit gevaren en heeft het vaartuig op sleep touw genomen. Men poogt het schip te Oostmahorn binnen te brengen. Nadere hijzpnderheden ontbreken nog. Het tramverkeer werd over enkel spoor onderhouden HALFWEG, 6 December. Van morgen omstreeks halfnegen is op den Haarlemmerweg ter hoogte van de kistenfabriek „de Phoenix" een trambotsing voorgevallen. Van een uit, ouder materieel bestaan- den tramtrein, die bij deze fabriek stil hield, om arbeiders uit te laten, was door den storm het sluitlicht uitge waaid. Hierdoor merkte do bestuurder van den volgenden tramtrein in dr dhisternis van den ochtend zijn voor rijder niet tijdig op, zoodat een botsing niet te vermijden was. Door den schok werd het achterste rijtuig van de voortram in het tweede rijtuig van deze tramtrein geduwd. Zoowel het achterbalcon van het derde als van het tweede rijtuig liepen scha de op. De aanrijdende tram, die uit stalen rijtuigen besfond kwam er met minder averij af. Een conducteur liep een lichte verwonding aan een elleboog op. Het verkeer werd in de morgenuren over enkel spoor onderhouden. Sinds 1925 lid der Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij TILBURG, 6 December. Heden morgen is in het Sint Elisabeth- ziekenhuis op 71-jarigen leeftijd dr. Willem Hendrik Evert Moller "over leden. Dr. Moller werd op 8 November 1896 te Amsterdam geboren. Hij studeerde in de Nederlandsohe letteren en promo veerde op proefschrift „Vondels heer- Hjckheit der kereke". In 1912 stichtte dr. Moller de R.K, leergangen en was hier van zelf rector. Voorts was dr. Moller lid van den gemeenteraad en oud-wet- houdèr van Tilburg. In 1916 stichtle hij „Ons middelbaar onderwijs, vereeniging tot stichting en in standhouding van R.K. Lycea. H.B S. en Handelsscho-, len, van welke vereeniging hij voorzitter werd. Voorts was de overledene voor zitter van den Bond van gemeen ten. vereenigingen en stichtingen, die n u iv/ c as inrichtingen tot Dr. H. W. E. Moller t iiet geven van han delsonderwijs in stand houden. Dr. Moller was voorzitter van de afdeeling Tilburg van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Sinds 1925 was dr. Moller a-ls afgevaar digde van de R.K. Staatspartij, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dr. Moller richtte verschillende tijd schriften op. Vele artikelen van zijn hand verschenen in .onderscheiden tijd schriften. Hij was een gezaghebbend man op onderwijsgebied. De overledene was Ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, Officier in de orde van Oranje Nassau en ridder Lp de orde van den H. Gregorius den Groote. WINDHOOS TE HONDELERSDIJK NAALDWIJK, 6 December. In den afgeloopen nacht is Hondelersdijk, ge meente Naaldwijk, door een windhoos geteisterd. Op een tuindersbedrijf stort te een warenhuis in en werden eenige kassen vernield, waardoor aanzienlijke schade ontstond. Ook elders in het Westland richtte de storm schade aan en werden ruiten vernield en planten beschadigd. Bezoek aan de glasfabriek aldaar Zeldzaam St. Nicolaasfeest LEERDAM. 5 DecDe Leerdamsche Jeugd vierde vanmiddag feest: het Sint Nicolaasfeest. Een blijde, onbevangen kin derschaar bevolkte de feestzaal van dit zoo vriendelijke stadje. De goede Sint had de Leerdamsche jeugd verrast door in hoogst eigen persoon op dit ter eere van ziin verjaardag aangericht festijn aan wezig te zijn. Temidden van deze opge wekte schare bevond zich nog een tweede kindervriend: rijkscommissaris, rijksmi nister Seyss-InQuart. Aan hem was dit kinderfeest te danken, op zijn initiatief was deze voor de Leerdamsche jeugd zoo blijde middag gehouden en door zijn zor gen was in den voormiddag een groote vrachtauto Leerdam binnengereden, zwaar beladen met prachtige kindergeschenken, zooals kruiwagens, poppenwagens, sjoel- bakjes enz Voordat de Rijkscommissaris zich naar het. kinderfeest begaf, bracht hij een bezoek aan de N.V. Nederlandsche glasfabriek „Leerdam". In het ontspan- ningsgebouw van dit tot. ver buiten onze landsgrenzen bekende bedrijf, werd de hooge gast verwelkomd door den presi dent-commissaris, mr. H- L. Woltersom en verder door den directeur, den heer H. A. P. Piinacker den adjunct-directeur, den heer N. G. Hoogebrugge en den bur gemeester van Leerdam, den heer A. Hanemaaver. De heer Piinacker heette den Rijks- missaris in een toespraak harte'ijk wel kom. en gaf daarna een uitvoerige uit eenzetting van de inrichting der fabriek, haar werkwijze en fabricage alsmede van de sociale maatregelen, welke in het belang der circa 1200 arbeiders en ar- heidsters, die hier werken, in den loop der jaren zijn genomen. In zijn antwoord dankte de Rijks commissaris voor de vriendelijke ontvangst. Voorts stelde hij in het licht, dat zijn bezoek in deze glas fabriek de belangstelling toont, wel ke hij voor de industrie-bedrijven in Nederland heeft. Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op langen termijn te ma ken. dan zal ook de Nederlandsche industrie haar beteekenis en haar plaats in de nieuwe orde kunnen handhaven. De Rijkscommissaris, in wiens gezel schap zich o.m. bevond. Reichsamtleiter dr. Ilellwig, bezocht vervolgens de ar beiderswijken van Leerdam en reed daarna naar het fabrieksgebouw. Ach tereenvolgens bezichtigde het gezelschap de glasblazerij, de zg. afspringkamer, de glasslijperij, liet glasetsen. glasschilde ren en het. zandblazen, alsmede de toon- kamers. Uitvoerig liet de Rijkscommis saris zich over dit zeer interessante be drijf voorlichten en hij had do gelegen heid. zich ook hier op de hoogte te stel len van de sociale en materieele omstan digheden waaronder de arbeidende mensch zijn werk moet verrichten. Zooals reeds opgemerkt, begaf de Rijkscommissaris zich hierna naar het Sint Nicolaasfeest, dat op ziin initiatief voor de 'Kinderen der arbeiders van de glasfabriek werd gehouden. Ruim 250 jongens en meisjes zongen den goeden Sint, die kort na de aankomst van den Rijkscommissaris de feestzaal binnen schreed, het welkom toe en onder het eindeloos geroezemoes van blijde kinder stemmen. zoo nu en dan onderbroken door opgewekt gezang, werden de ge schenken overhandigd. Bebouwing onder leiding van Dudok gaat niet door AMSTERDAM, 6 December. Volgens het Handelsblad hebben de belangheb bende partijen: de gemeente Amsterdam en de Levensverzekeringsmaatschappij ..De Nederlanden van 1845". met het oog op de tijdsomstandigheden, de onder handelingen over den verkoop van het midden-Damterrein en bebouwing on der architectuur van bouwmeester Du- dok. gestaakt. Zooals .men weet. hebben burgemees ter en wethouders den Raad voorgesteld het terrein voor een bedrag van f 400 000 aan ..De Nederlanden van 1845" te ver- koopen. Het lag in de bedoeling van de Levensverzekeringmij. ereen door archi tect Dudok ontworpen kantoorpand te doen stichten. Toen echter van regee- ringszijde én tegen bebouwing én contra het project bezwaren werden geopperd, is de desbetreffende voordracht aange houden en ziin in overleg met den Bouw- raad van Rijksmonumentenzorg, door den architect veranderingen in het oor spronkelijke project aangebracht. ITet midden-Damterrein komt zoodoen de weer vrij voor elke serieuze combi natie die het voor haar doel zou willen benutten, en met het gemeentebestuur daaromtrent tot overeenstemming kan komen. ENSCHEDE. 6 December. Het be stuur van de oudheidkamer „Twente" heeft onlangs opgravingen doen verrich ten in het Susselerveen bij Enschede, in de omgeving van de plaats, waar drie jaar geleden door den heer en mevrouw G. M. C. Ballintijn belangwekkende vondsten zijn gedaan. Bij deze opgravin gen werd op ongeveer een meter diepte een met houtskool gemengde bovenlaag ontdekt, waarin een groot aantal vuur- steenen werktuigen en voorwerpen werd aangetroffen. Vastgesteld is, 'dat men hier te doen heeft met een atelier van steentijdmenschen. die er hun verschil lende werktuigen vervaardigden. In to taal zijn ongeveer 1400 bewerkte en on bewerkte voorwerpen gevonden. Geble ken is, dat de voorwerpen van verschil lenden ouderdom zijn. Mr. F. Florschütz uit Velp 'heeft, een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de gevonden houtskoolresten afkomstig waren van een den. De vondsten zijn ge dateerd op ongeveer 9000 jaar voor Chris tus, in den z.g. overgangstijd tusschen Magdalien en Midden-steentijd. AANHOUDINGEN TE ZAANDAM ZAANDAM, 6 December. De poli tie heeft, inverband met den diefstal van vijfhonderd ons thee ten nadeele van de firma Terwee aldaar, drie Zaandammers aangehouden, die be kend hebben de inbraak te hebben ge- BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.). In het Hamburger Fremdenblatt schrijft dr. Halfeld over de_ financieele zorgen van Engeland, nu vólgens een officieel com muniqué van den Amerikaansohen se cretaris van financiën, Morgenthau, ook de onderstaats-secretaris van het Brit- sehe departement van financiën, Sir Frederick Philips, in New-York i6 aan gekomen. Ook deze heeft, zoo schrijft Halfeld, precies als de Britsche ambassadeur. Lord Lothian, twee weken geleden deed bij gelegenheid, van zijn aankomst, een- versche dosis Britsche propaganda in de openbare meening van de Ver. Staten gespoten, maar anders dan zijn voorgan ger achtte Ihij het beter te spreken van de soliditeit der Engelsche financieele' situatie en over de dagelijksche oorlogs- uifgaven van Groot-Brittannië ten be drage van 45 millioen dollar als bewijs voor den omvang der financieele hulp bronnen van het om zijn leven worste lende eiland. Halfeld wijst daarbij op het onder scheid tusschen de donker? prognoses van Lothian en het, klaarblijkelijk met een speciaal doel ten toon gespreide, op timisme van Philips. Opvallend is daar bij ook. dat de Engelsche diplomaten en ambtenaren, die met een hoogst vertrou welijke missie naar de Ver. Staten ko men, zioh niet wenden tot de bevoegde mannen in Washington, maar tot het uitgebreidste publiek. Hieruit trekt Hal feld de conclusie, dat men in Londen het volkomen falen van den opzet van den eersten aanval op den goudbuidel van den Amerikaanschen belastingbeta ler heeft ingezien en den slechten in druk zou willen wegnemen. Aan den anderen kant echter, zoo schrijft Halfeld, is de financiering van den Britschen aanvalsoorlog de eenig« uitweg om daarmede de ineenstorting van Engeland een tijdlang uit te stel len. De Engelsche strijd om den Ameri kaanschen dollar wordt voortgezet. Thans echter op den grondslag; dat En geland nog niet aan het einde is van zijn financieel vermogen en daarom aanspraak mag maken op het vertrou wen van den Amerikaanschen belasting betaler. In dit verband herinnert dr. Hal feld aan de beide standpunten, die aan gene zijde van den Oceaan wor den ingenomen, n.l. aan den eenen kant. dat Engeland nog over vol doend? saldi beschikt in Canada en Zuid-Amerika, die maar eerst moe ten worden geliquideerd, en aan den anderen kant. dat er nog onveref fende Engelsche schiflden uit den wereldoorlog bestaan. Tenslotte schrijft Halfeld: Wij hehben er nooit aan getwijfeld, dat het Lothians bedoeling was te overdrijven, aangezien de Engelsche financieele bronnen zeker nog niet uitgeput zijn. Uit zijn woorden sprak de geest van de rijke leidende la gen van Engeland, die thans terugdein zen voor de onafzienbare gevolgen van hun politiek? zonden en die door de mo bilisatie van den Amerikaanschen rijk dom het ergste zouden willen voorko men, wat hun kapitalistisch imperialis* tische denkwijze maar vermag te wee- zen, n.l. dat Engeland geheel alleen met zijn volle rijkdom moet instaan voor do onvermijdelijke gevolgen van ziin aan valsoorlog tegen het Groot-Duitse he Rijk. Zij hadden de thee aan iemand in Amsterdam verkocht en het geld ver deeld. Naar aanleiding van een enkele da gen geleden gepleegde inbraak, waar bij uit 'een opslagplaats aan den Zuid- dijk zestien blikken groene zeep en zestien doozen, elk met 24 blikken to matensoep werden gestolen, zijn twee Zaandammers, resp. 27 en 28 jaar oud, aangehouden, die verdacht worden de zen diefstal te hebben gepleegd. BUITENLAND SANTIAGO (Chili), 6 Dec. (D.N.B.) De Chileensche generaal Saez heeft in verband met de propaganda voor een militaire samenwerking van alle Ame rikaansche landen hiertegen zijn waar schuwende stem laten hooren. Hij zeide van ineening te zijn, dat een econo mische samenwerking eerder noodig is. De Zuid-Amerikaansche landen hehben afzetgebieden noodig en economische hulp, maar geen bewapening, want het z.g. gevaar voor een invasie is een her senschim. In werkelijkheid berust het grootste gévaar voor Zuid-Amerika bij' een eventueel aanvaarden der plannen van Washington voor een gemeenschap pelijke. verdediging en het overnemen van de daarmede verbonden ondraag bare lasten. De reis van den Argentijnschen mi nister van buitenlandsche zaken. Roca. naar Uruguay, om bespekingen te voe ren met zijn ambtgenoot, Guani, is uitge steld tot Maandag, daar Roca Zondag aan een groot banket ter eere van Lord Willingdon wil deelnemen. Inmiddels heerscht er in het departement van bui- tenlandsche zaken te Buenos Aires groote bedrijvigheid om de ontmoeting voor te bereiden, waaraan de openbare meening en de pers van Argentinië de grootste beteekenis hechten. Officieus verluidt, dat de minister ook door twee hooge ambtenaren verge zeld zal worden, t.w. dr. Torriani en dr. Kier. resp. chefs van de economische en van de politieke afdeeling van het de partement van buitenlandsche zaken. De bladen zijn van oordeel, dat er be halve militaire maatregelen, ook een handelsverdrag met Uruguay, dat reeds ruim een jaar hangende is. ter sprake zal komen. De honoraire secretaris der ambas sade van Urugay in Buenos Aires. Juan Carlos Risso Sienra, heeft zijn functie neergelegd. Om deze stap te rechtvaar digen heeft hij aan de pers een verkla ring overhandigd, waarin hij betoogt, dat hij altijd voorstander van den alge- meenen dienstplicht geweest is en er voor gepleit heeft, dat de noodige maat regelen getroffen worden voor de ver dediging van het land. Elke inmenging van buiten moet hij echter van de hand wijzen. Dientengevolge heeft hij zich genoodzaakt gezien den diplomatieken dienst te verlaten, daar de buitenland sche politiek van Urugay tegen deze richtsnoeren ingaat, zijn overtuiging kwetst en niet overeenkomstig de poli tieke idealen van zijn partij is. Krachtig offensief der Grieksche troepen ERGENS IN ITALIË, 6 December. (Stefani.) In zijn weermachtsbericht no. 182 maakt het, Italiaanfiche hoofd kwartier het volgende bekend: Gebruik makend van teruggetrok ken strijdkrachten, ook afkomstig van de andere grenzen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen linkervleugel. Onze troepen hebben tegenaanvallen ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten heb ben de troepen van de devisies Arezzo en Venezia zich gedragen op een wijze welke boven allen lof verheven is. Onze luchtmacht doet met succes aanvallen op de verbindingswegen en concentra ties van vijandelijke troepen door bom bardementen en beschietingen met ma chinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika ontstond op ver scheidene plaatsen een treffen tusschen afdeelingen verkenners in het gebied ten Zuiden van Sidi el Barrani. De vijand wierp eenige bommen uit in de zóne van Tobroek, waarbij twee perso nen om het léven kwamen en een per soon gewond werd. Bommen in de ge bieden van Solloem en Sidi el Barrani maakten geen slachtoffers en richtten geen schade aan. BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.)Het op perbevel van de weermacht, deelt mede: In het Zuidelijke deel van den Atlan- tisdhen Oceaan is, zooals reeds -gemeld, een zeegevecht ontstaan tusschen een Duit60h en een Britseh oorlogsschip, in het; verloop waarvan het Britsche oor logsschip zware beschadigingen opliep. Een duikboot, heeft vier vijandelijk3 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 13.300 b.r.t. tot zinken ge bracht» Hiervan werden twee sohepen uit een convooi weggeschoten. In den nacht, van 4 op 5 December vielen gevechtsvliegtuigen Londen, Bir mingham en Southampton aan. In alle drie steden werden kleine en groote branden als gevolg van de neargewor- pen hommen waargenomen. In den loop van den d.ag bleef di be drijvigheid van het luchtwapen beperkt tot afzonderlijke aanvallen op Londen en eenige andere doelen in Zuid- en MioWen-Engeland. In den nacht, van 5 op 6 December wa ren opnieuw Londen en Portsmouth het. doel van de Duitsche luchtaanvallen. Het leggen van mijnen in Britsche ha vens werd voortgezet. Ver dragend ge^ schut van de marine en het leger heeft een vijandelijk convooi ten Oosten van Dover doeltreffend beschoten. Eenige. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 5 op 6 December het VVqs- tèn van het Duitsche rijk binnen zonder bommen neer te werpen. De totale ver liezen van den vijand bedroegen giste ren tien'vliegtuigerv, waarvan zes in luchtgevechten. Zeven eigen vliegtuigen worden ver mist. GENER AAL-VELDMAARSCHALK VON MACKENSEN 91 JAAR BERLIJN, 6 December (D.N.B). De nestor van de Duitsche generaal1 veldmaarschalken. August von Mac- kensen, viert vandaag zijn 91sten ver jaardag. De zeer populaire Duitsche le gerleider uit den wereldoorlog heeft uit alle kringen der bevolking talrijke gelukwenschen ontvangen. HET AFTREDEN VAN BADAGLIO ROMEL 6 Dec. (Stefani). Maar schalk Badogio die is afgetreden als chef van den ItaJiaanschen generalcn staf heeft zijn groote militaire kwalitei ten bewezen in den wereldoorlog aan het ItaliaanschOo6tenrijksche front. Een zijner vermaardste verrichtingen was de verovering van den berg Sabo- tino. Als sous-chef van den staf droeg ïiy veel bij tot de voorbereiding en het bevechten van de beslissende overwin ning. Na den wereldoorlog is hij onder meer ambassadeur te Rio de Janeiro g3- weest. Toen hij uit Brazilië terugkeerde, werd» hij benoemd tot maarschalk van Italië. In 1927 werd hij chef van den generalcn staf. Twee jaar lator aan vaardde hij (het bewind in Libye, dal hij geheel wist te. veroveren en tot rust. te brengen. In 1935 werd Badoglio benoemd tot hoogen commissaris in Oost-Afrika. Hij leidde den veldtocht die het keizer rijk deed ontstaan en ontving den titel van Hertog van Addis Aboba. Na leni gen tijd Onderkoning van Abessinie te zijn geweest, hervatte hij zijn werk zaamheden als chef van den staf. Bado glio is 69 jaar. De nieuwe chef van den staf, Ugo Cavallero, is 60 jaar oud. Hij heeft deel genomen aan den oorlog in Lihye en werd in 1914 secretaris en naaste mede werker van den chef van den staf. We gens zijn buitengewone verdiensten werd hii in in 1918 bevorderd tot brigade generaal. Nadat hij twee jaar lang Italië had vertegenwoordigd in het Inter- Geallieerde militaire comité, verliet hij het leger om zich aan de nijverheid te wijden. In 1925 werd hij in tijdelijken militairen dienst geroepen en benoemd tot ondersecretaris van oorlog, welke functie hij tot 1928 bekleedde. Hij heeft bijgedragen tot belangrijke hervormin gen in het landleger. In 1926 verleendé Mussolini hem den titel van graaf. Toen. hij den staatsdienst verliet ,werd hij president van de Ansoldefabrieken te Genua. In 1937 werd hij benoemd tot chef van den staf der troepen in Oost-Afrika, KONING GEORGE IN SOUTHAMPTON EN PORTSMOUTH LONDEN* 6 Dec. (D.N.B.) De koning heeft gisteren Southampton en Ports mouth bezocht. In beide plaatsen vond tijdens zijn bezoek een luchtaanval plaats. JAPANSCHE BLADEN IN SINGAPORE VERBODEN TOKIO, 6 Dec. (D.N.B.) Naar uit' Singapore gemeld wordt, hebben de Britsche autoriteiten aldaör het verschij nen van het Japansche weekblad South- sea and Japanese voorloopig verboden, omdat in dit orgaan de bepalingen ter bescherming van de Britsche nationale verdediging overtreden zijn. ONDERSTAATSSECRETARIS VAN OORLOG IN DE V.S. WASHINGTON, 6 Dec. (D.N.B.) Het congres heeft een wet aangenomen, die president Roosevelt rnéchtigt een nieuwen post van onderstaatssecretaris bij het ministerie van oorlog in te stel- len voor den duur van den „huidigen crisistijd". STAKING IN DE AMERIKAANSCHE HOUTINDUSTRIE WASHINGTON. 6 Dec. (D.N.B In de Amerikaansche houtindustrie van het Noord-Westen hehben 9.000 arbeiders het werk neergelegd, zoodat 25 houtzage rijen het bedrijf moesten staken. Het in cident valt toe te schrijven aan loonge- schillen. In industrieele kringen heeft men bezorgdheid geuit, dat het Ameri kaansche bewapeningsprogram onder de staking te lijden zal hebben, daar de barakken voor de opgeroepen recruten bijna uitsluitend uit hout bestaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3