Het werk van den Ned. Cultuurkring OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL „WIJ HEBBEN GEKOZEN" Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 Prof. Dr. G. A. SMJUER OVER: AMSTERDAM, 5 December (A.N. P.). Prof. dr. G. A. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Cultuurkring, heeft Di> dagavond J.l. voor de Nederlandsche radiozen ders- een rede uitgesproken, waar aan wij het een en ander ontleenen. Na een korte Inleiding, waarin hij o.m. de „ongeduldig geruststel lend de verzekering gaf dat er bin nenskamers -eeds veel voorherei dend werk was verricht, zeide prof Snijder o.a.: Ik zou echter vooral óp een. naar mijn meening. voor ons Nederlandse!) cultuurleven zeer belangrijk resultaat willen wijzigen, waaraan de Cultuur kring allesbehalve vreemd is: de split- sing van het vroegere departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in twee departementen, elk onder een eigen secretaris-generaal Dit resultaat is belangrijk, omdat daardoor eerst de mogelijkheid geschapen wordt, aan ve le takken van de Nederlandsche cul tuur meer zorg en aandacht te besteden dan tot nu toe het gevaj was. Wij zullen verder gaan. zooals wij begonnen zijn. wij zullen voorbereidend blijven werkgn en wel thans in de nauwste voeling met die regeerings- organen. die ten slotte de beslissingen moeten nemen en de noodige maatrege len ten uitvoer leggen. Daarmede komt ook voor ons een reeks van nieuwe vraagstukken aan de orde. Geen haast Eén ding wil ik wel zeggen: wij zullen ons niet laten haasten, want ik blijf hij mijn overtuiging, dat een behoor lijke voorbereiding de eenige waarborg voor een goede oplossing der proble men is. Dat wil niet zeggen, dat wij onder een behoorlijke voorbereiding een poging verstaan, om het iedereen naar den zin te- maken. Dat zal wel niet gelukken en het heeft ook geen zin, want een compromis bevredigt ten slotte niemand ten volle. Dat wil echter zeggen, dat vele groe pen, zelfs personen, die verwachten, dat hun speciaal probleem morgen of op zijn allerlaatst overmorgen aan de or de zal zijn, eenig geduld zullen moeten oefenen. Zeker, wij weten zeer goed, hoe dringend noodig hi"r of daar iets moet gebeuren, wij bezitten gegevens over vrijwel alle gebieden van ons cul tuurleven en onze verzameling groeit nog dagelijks aan Wij kennen de wenschen, en wij heb ben ook onze plannen. Maar er is veel, zéér veel te doen, en alles kan nu een maal niet tegelijkertijd gebeuren. Wie ongeduldig wordt, zou ik willen vragen t te bedenken, en ook dat naast het vraacst'ik. dat zijn bijzondere belang stelling heeft, tientallen andere staan die in onderling verband beschouwd moeten worden. Daarom moeten wij ons voorbehouden de volgorde ik zou haast zeezen: de oreanisrhe volgorde van den nhouw zelf te hepalen, niet ui' voorkeur of zelfs uit willekeur, maar im de simpele reden, dat wij nooit het eeheel uit het nog willen en mogen verliezen. Richting gekozen Daarom ongeduldigen wanneer het u eens wat te langzaam eaat, blijft ons uw vertrouwen zeven Wij vergeten u werkelijk niet. En wordt voorgl niet tot weifelaars en mismoedieen. omdat wij ons niet haasten n niet laten haas ten. Bedenkt daarbij vooral één ding: wij. leden van den Nederlandschen Cul tuurkring. behoeven ons niet meer te haasten, want om de woorden van den Rijkscommissaris te gebruiken, „wij hebben de richting van den weg bij het begin van onzen marsch reeds geko zen". Dat is in September geschied. Toen hebben wij tot uiting gebracht, dat wij voor ons Nederlandsche volk streven naar een eervolle plaats aan de zijde van het Duitsche volk. dat wij be reid waren in eerlijke kameraadschap samen te werken aan een groote toe komst. een toekomst, die daar zal nu wel niemand meer aan twijfelen voor het Duitsche volk groot zal zijn, een toekomst, die voor ons eigen volk groot kan zijn. Of dit inderdaad ook het geval zal zijn, het ligt aan ons, aan het Ne derlandsche volk zélf. De Rijks commissaris heeft het onlangs in Maastricht nog eens weer gezegd: de beslissing is ónze taak. Maar daarmede is geenszins gezegd dat het Duitsche volk deze beslis sing, hoe die ook uitvalt, zonder meer zal aanvaarden, of zelfs kan accepteeren, want zoo voegde de Rijkscommissaris daaraan onmid dellijk toe: „toestanden, die op nieuw tot een 10en Mei zouden kun nen leiden, kan en zal het Duitsche volk hier niét dulden." Da; beteekent, Nederlanders, voor zoover gij u er niet toe beperkt, slechts te luisteren naar wat u aangenaam is, en uit uw eigen kringetje wilt treden, en even wilt nadenken dat wij de keus hebben, om óf als kameraden van Duitschland het einde van den strijd te beleven, óf wel afwachtend, maar dan uit eigen wil als vijanden van het Duitsche volk nog bij het eind van den strijd ter zijde te staan. Het gaat ons daanbij als twee broers. Er is in de jonge jaren uieestal een tijd, waarin zij elkaar niet kunnen uit staan, waarin eigenschappen van den een den ander irriteeren, en omgekeerd, en waarin ze zelfs de behoefte hebber, het af en toe uit te vechten. Maar dan komt de tijd, waarin ze weer naar el kaar toegroeien, waarin ze blij zijn, dat ze niet gelijk zijn, waarin ze voelen, dat ze in-hun verscheidenheid en met al hun verschillen onverbrekelijk bij el kaar behooren. Welnu, wij hebben voor de eerste maal overigens iri onze geschiede nis, nu werkelijk eens met onzen Duitschen broer gevochten. De strijd is voorbij en wij- staan nog tegenover el kaar. Maar. wij kunnen het daarbij niet laten en wij weten ook, dat wij ten slot te broers zijn en met elkaar verder moe ten. Het komt er nu od aan. dat het Ne derlandsche en het Duitsche broedervolk weer den weg tot elkaar vinden. Daar ligt de keus. waarvoor wij thans staan en wie ons Nederlandsche voik met opzet of door onverstand er toe brengt. te volharden iri een bevroren starheid en stijfkoppigheid, draagt te genover zijn eigen volk een zeer groote verantwoordelijkheid Want laat hij wel hedenken; dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaarden". Ook deze zijn weer ongehoord in haar eenvoud, want in den grond van de zaak kan ik ze sa menvatten in enkele woorden: „Zullen wij als goede kameraden samenwerken, ja of neen?" Dat is de vraag, die de Rijkscommissaris ons telkens weer stelt en het is zaak. dat wij dit verstaan. Een vraag, die een keuze behelst; en wanneer ik u verzekerd heb, dat wij var. den Nederlandschen Cultuurkring en vele anderen met ons in het land. hier „geen haast" meer hebben, omdat wij al gekozen hébben, dan wil ik daar alleen nog aan toevoegen, dat zij, die nog steeds niet hebben willen of kunnen kie zen. wél haast hebben. Wie dan thans kiest, dient daarbij niet te vergeten, dat het niet om zijn per soonlijke neiginkjes of voorkeurtjes gaat. maar dat hii verantwoordelijk is tegenover ons Nederlandsche volk, niet alleen nu. maar ook en vooral in de toe komst. ZATERDAG 7 DECEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij be ginnen den dag. 8.45 Gram.muziek. 9.30 Rot- terdamsch philharmonisoh orkest en -koor, Schiedams manenkoor „Orpheus" en soliste (opn.). 10.00 Gram.muziek. 10.30 Neder landsch kamerorkest (opn.). 11.30 Godsdien stig halfuur. 12.00 Pianovoordracht (opn.)- 12.15 Geza Kiss en zjjn Hongaarsch orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berich ten ANP. 1.001.15 Gram.muziek). 1.45 Gram.muziek. 2.00 Uitzending voor Jong Nederland. 3.00 Roterdamsch philharmonisch orkest en solist. 4.30 De Meesterzangers. 4.45 Gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economi sche en beursberichten ANP. 5.30 Reportage. 6.00 Gram.muziek. 6.10 Letterkundige cause rie. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 6.45 Actueele reportage of gram.mu ziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM n, 301.5 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek (In de pauze: VARA-Wandkrant). 10.00 VP RO: Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gram.muziek (12.451.00 Nieuws- en economische berich ten ANP). 1.15 Orkest- en koorconcert (opn.). 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.15 Gram. muziek. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.20 Residen tie-orkest. 4.10 Revue-uitzending. 6.00 VP RO: Böbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economi sche- en beursberichten ANP. 5.30 Esmeral da en soliste. 6.00 „Van Staat en maatschap- KINDERHOEKJE 157. Ze kregen werkelijk allemaal een goede plaats Alleen de olifant kon onmogelijk door het deurtje. Hij trachtte zijn dikke lijf door de opening te dringen, doch moest het ten slotte opgeven. Zielig en alleen bleef hij op het perron ach ter- „Geen nood zei Kobusje 158Hij wist hier ook weer raad op. Hij leidde het dier aan zijn slurf over het perron tot aan den kolenwagen: Hij zei..Als u dit voor lief wilt nemen, dan zal ik Uedele een zetje geven. Neemt u gerust plaats. Er is ruimte genoeg op de kolen pü", lezing. 6.16 Esmeralda en soliste. 6.40 VARA-Wandkrant. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Groningsch praat je en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek (9.009.15 Berichten Duitsch). 10.00 Amsterdamsch salonorkest en gram.muziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gram.muziek (12.0012.15 Berichten). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gram.mu ziek (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.00 2.15 Berichten Duitsch. 2.302.45 en 3.303.45 Berichten Engelsch). 4.00 Ver. zoekconcert voor en door de Duitsche Weer macht (5.005.15 Berichten Duitsch). 6.15 Berichten Berichten. 6.20 Orgelspel (Opn.)., 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 NCRV-klein koor met -orkest en orgel (opn.). 7.007.15 Groningsch praatje en nieuwsberichten ANP en sluiting. Bekende merken en zaken verdwenen in den Wereldoorlog Heel veel producten stierven een vre dig en dood in den vorigen krijg, heel veel namen die in de huishoudens van 1914 alledaagsch waren, riepen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinne ring op. alleen omdat zij gedurende den oorlog ophielden te adverteeren. Daartegenover staat hei succes van vele anderen die juist In den oorlog be gonnen. Adverteerders kunnen de contróle over de markt behouden, door met ver stand gebruik te blijven maken van het machtige middel dat courantenreclame heet. En als zij dat doen, zullen zij het hunne ertoe bijdragen om het econo misch leven van hun land te stabili- seeren. Xebuco". Heerengracht 258. Amsterdam De Posterijen hebben de gebruikelijke St Nicolaas-drukte ver werkt. Hazen en fazanten zijn in deze dagen bijzonder welkome geschenken (Foto Schimmelpenning!)) meer dan 85000 Bulgaren, die uit Roemenië naar hun land zijn teruggekeerd (Foto Weltbild) z.e zijii ci «cd, oe uauiuoiice.e „uuivp.ib ei» o /ooidi in oeze tijden een Dijzonüere lekkernij vormen en als kostelijk gebak menige tafel zullen sieren (Foto Pax Holland) In deze dagen staat het .scheuren" van grasland met het oog op de voedselvoorziening in het middelpunt der belangstelling. Terwijl de eerste perceelen „zwart gemaakt worden, laten ook de vogels zich niet onbetuigd (Foto Pax-Holland) Oorspronkelijk zou het krachtvoeder voor het rundvee dezen winter niet voor Februari a.s. verstrekt worden. Evenwel is thans vastgesteld, dat de veehouders reeds thans met het intreden van den staltijd krachtvoeder zullen ontvangen. De veehouder krijgt hierbij een bepaalde hoeveelheid toegemeten, welke hij naar goeddunken onder zijn vee kan distribueeren (Foto Pax-Holland) Een nieuwe gramofoonplaat tegan inlevering van een oude. Om materiaal voor den nieuwen aanmaak van het product te verkrijgen, is deze maatregel ingevoerd (Foto Schimmelpenningh)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8