Het onderhoud tusschen Morgenthau en Phillips over hulp aan Engeland DUITSCHLAND EN HET NIEUWE EUROPA Duitschland bereidt zich voor op koloniaal bezit Verbitterd vuurgevecht aan Indo-China's grens DE EEMLANDER Dinsdag 10 December 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 140 Senatoren tegen verstrekking van credieten Roosevelt bij het eiland Antigua Lloyd George in het Britsche kabinet? De Philippijnen onafhankelijk? Reorganisatie van Roemeenschen legerraad De tropen als arbeidsveld voor ingenieurs De Engelsche bewapenings industrie Paus ontvangt Bérard Thailandsche en Fransche bommen werpers in actie BERICHT 8 DE VERDUISTERING AMGRSFOQRÏSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week -0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERTENTIEN v*nl4 regels f LOS met inbegrip van «en bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigbeids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WASHINGTON, 10 Dec. (D.N.B.). De minister van financiën, Morgenthau, heeft Maandagmiddag bekend gemaakt, dat hij Maandagavond te zijnen huize een bespreking zou hebben met den on derstaatssecretaris in het Britsche mi nisterie van financiën, Phillips. Voorts verklaarde Morgenthau dat de Ameri- kaansche regeering nog geen besluiten betreffende een financieele hulp voor Engeland genomen heeft en dat de En- gelschen tot dusver noch formeel noch informeel om eenige financieele hulp verzocht hadden. Deze onderhandelingen dienden uitsluitend om den toestand te bestudeeren. Wat er daarna gebeurt, is een aangelegenheid der regeering. Mor genthau zeide niet gemachtigd te zijn eenige verplichtingen aan te gaan. Een reeks van senatoren heeft Maan dag opnieuw gewaarschuwd voor een fi nancieele hulpverleening aan Engeland. De democraat Holt verklaarde inzake de onderhandelingen van den Britschen on derstaatssecretaris Phillips, dat de po gingen om de Ver. Staten in den oorlog te' betrekken, een financieele 'bijsmaak hadden. De Engelsche financieele wereld oefent thans een druk op de Ameri- kaansche zakenwereld uit. Phillips is di recteur van twee groote Engelsche verze keringsmaatschappijen, die eenige Ame- rikaansche maatschappijen controleeren, welke harerzijds weer directeuren in een reeks Amerikaansche banken en onder nemingen hebben. De republikein Vandenberg eischte een rapport van de schatkist aan het Congres over het gebruik van het valu tastabilisatie-fonds. Dit fonds dient niet om internationale leeningen te verstrek ken. De democraat Clark zeide, dat het valuta-stabilisatie-fonds in strijd met de wettelijke voorschriften tot een leenings- bureau geworden is. De New York World Telegram keert zich in een hoofdartikel tegen het verlee- nen van credieten aan Engeland zonder eenig onderpand. Engeland, zoo schrijft het blad, bezit een reeks van dingen, welke de Ver. Staten gebruiken kunnen, bijv. de Bermuda-eilanden en vooral eilanden in de Caraibische Zee alsmede belangrijk materiaal voor de oorlogvoe ring als rubber en tin. Engeland is uit den Wereldoorlog nog vijf milliard dol lar aan de Ver. Staten schuldig, welke zonder onderpand zijn uitgeleend. Waar om, zoo vraagt het blad, zou dus thans de kwestie van onderpand niet aange roerd worden? Hearst waarschuwt In het Journal American schrijft Hearst, dat de tegenwoordige politiek ge schikt is om de Ver. Staten in den oor log ie storten en wel daar, waar het den strijd niet wenscht. Tevens zouden de iVer. Staten in een oorlog met Japan ge raken, waardoor drievijfde deel van de Amerikaansche vloot gebonden zou zijn. Er bestaat geen mogelijkheid op het Europeesche vasteland te landen. De oorlog zou enorme bedragen verslinden en tot reusachtige verliezen leiden. Het zou daarom, zoo besluit Hearst, voor de Ver. Staten beter zijn om den vrede te bewaren. De Amerikaansche lee ning aan Argentinië Het toestaan van een honderd millioen dollarleening door de V. S. aan Argen tinië en de door Huil niet tegengespro ken mededeeling van een hoog Ameri- kaansch regeeringsambtenaar, die ver klaarde dat liet doel van deze leening was het Engeland mogelijk te maken een nog hooger Argentijnsch crediet op te nemen om de dringend benoodigde le vensmiddelen te betalen, geeft in Berlijn aanleiding om vast te stellen dat daar mede de door de Johnsonwet verboden directe credietverleening aan Engeland ontdoken wordt. Bovendien wordt hiermede de gedwon gen situatie, waarin Argentinië, zoowel als andere Zuid-Amerikaansche staten, onder den druk van de Engelsche blok kade-maatregelen geraakt zijn, op de grofste manier uitgebuit. In leidende Duitsche bladen wordt erop gewezen, dat deze leening aan Argentinië een ze kere overeenkomst vertoont met de Ame rikaansche leening aan China, daar geen van beide leeningen het werkelijke belang beoogt van' de landen, waaraan xij zijn toegestaan, doch veeleer be schouwd moeten worden als politieke Danaidengeschenken, welke vroeger of later volkomen nutteloos blijken^ te zijn geweest. Geen Amerikaansche leening aan Spanje De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft op de persconferentie categorisch de geruchten gedementeerd over een leening van honderd millioen dollar aan Spanje, Hij betoogde op nieuw, dat de huidige overwegingen en besprekingen uitsluitend betrekking hebben op de leveringen van levensmid delen door het Amerikaansche Roode Kruis. Voorts is het onjuist, dat. aan de verleening van hulp in den vorm van le vensmiddelen eenigerlei voorwaarden omtrent vrede of ooi-log verbonden zou den zijn. Omtrent de aangelegenheid van den Braziliaanschen kustvaarder „Itape" verklaarde Huil, dat daarover op het oogenblik met andere landen wordt on derhandeld. NEW YORK, 10 Dec. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft Maandag tijdens zijn inspectiereis naar de nieuwe Ame rikaansche steunpunten een langdurig onderhoud gehad met Britsche ambte naren op het eiland Antigua over de inrichting van luchtbases. Maandagmor gen ankerde de kruiser „Tuscaloosa", waarop Roosevelt reist, voor de St. Johns baai, waar de president een ont moeting had met den gouverneur der* Engelsche Lesward-eilanden, Letham, en met. den bestuurder Boon, waarbij de opstelling van kustbatterijen en het ge bruiken van patrouillevliegtuigen be sproken is. NEW YORK, 10 Dec. Interna tional News Service meldt uit Lon den, dat -men in welingelichte kringen van Whitehall een wijzi ging in het Britsche kabinet ver wacht. waarbij Lloyd George tot de regeering Churchill ?ou -toetreden. Bepaalde Engelsche bladen hebben de laatste weken voortdurend de toetreding van Lloyd George tot. het kabinet verlangd. Men neemt alge meen aan, dat door.de verwijdering van den minister van buitenland sche zaken, Lord Halifax, en van Sir Kingsley Wood uit het kabinet., de weg voor de benoeming van Lloyd George zou worden vrijgemaakt. MANILA, 10 Dec. (D.N.B.). Op de Philippijnen is het tusschen president Quezon en den commissaris der Ver. Staten Sayre tot een conflict gekomen. Laatstgenoemde had de vorige week verklaard, dat hij geen bepalingen ken de, die de volmachten van den presi dent der Ver. Staten beperkten waar het betreft wijzigingen der grondwet van de Philippijnen goed te keuren of te verwerpen. President Quezon heeft daarop tegenover vertegenwoordigers van de pers geantwoord, dat de verkla ringen van Sayre bewezen, hoe onmo gelijk het voor de Philippijnen is, nog langer betrekkingen met de Ver. Staten te onderhouden, wanneer de Philippij nen niet hun eigen grondwet zouden kunnen opstellen. De zin van de onaf- hankelijkheidsacte is. aan de Philippij nen autonomie te verleenen. Quezon zeide fan meening te zijn, dat Sayre duidelijk heeft willen maken, dat.er on der het béstuur der Ver. Staten geen vrijheid bestaat. VERDRAGEND GESCHUT AAN DE KANAALKUST Arbeiders van de organisatie Todt hebben aan de Belgische en Fransche Kanaal- kust versterkingen gebouwd, welke zijn voorzien van zeer zwaar vêrdragend geschut (Foto Scherl). Het Engelsche koningspaar bezoekt een geteisterde Londensche wijk Het Engelsche koningspaar neemt de schade in oogenschouw, welke Duitsche bommen hebben aangericht in een Londenschen verkeersweg. (Foto Scherl). Roemeensche pers over: BOEKAREST, 10 Dec. (Transkonti- nent). Het nieuwe legionnaire blad Axa antwoordt den Britschen radio-omroep op de vraag, wat de Duitschers in Roe menië zoeken. Het blad schrijft: „Voor ons zijn de Duitschers de kameraden on zer revolutie. Wij achten hen en gevoe len, dat wij met hen een groote Euro peesche gemeenschap vormen. Voor ons zijn zij een groot, eeuwig volk, dat de parasieten uit Europa verdrijft en be wijs aflegt van onvergelijkelijke deug den, waardoor zij de overwinning beha len." Het blad herinnert er voorts aan, dat de Westelijke democratiën ook over Spanje krokodillen tranen hebben ver goten. Niettemin heeft Franco juist met hulp van Duitschland en Italië de zelf standigheid en den herbouw van Spanje gewaarborgd. Het blad der legionnaire beweging „Cuvantul" schrijft in een hoofdartikel onder het opschrift „Duitschland en het nieuwe Europa" o.a. het volgende: „Sedert de nederlaag van Frankrijk is de Duitsche diplomatie op weg om ge heel Europa om Duitschland heen te scharen. De nederlaag van het Duitsche Rijk van 191S was de nederlaag van een feodaal Rijk. De opgang van het. Duit sche Rijk van vandaag is het voorspel van een niéuw Europa. De dagelijks toenemende sympathieën, waarin Duitschland zich verheugt, zijn onge twijfeld niet. alleen te danken aan de macht van zijn wapens, doch vooral aan zijn moreele kracht." In dit verband wijst het blad op het schitterende gedrag der Duitsche troe pen in de bezette gebieden. Het nieuwe Duitschland wint in Europa steeds meer terrein, niet alleen door den op- (Bijzondere correspondentie) BERLIJN, begin Dec. |~A EZER dagen hield de vereeniging van Duitsche ingenieurs een sa menkomst, waarop uitsluitend het tro pen- en koloniaal-technische vraagstuk werd besproken. Deze samenkomst stond onder beschermheerschap van ge neraal Von Epp en dr. Todt. In de ope ningsrede behandelde prof. dr. Schultze het thema „De tropen als arbeidsveld van den ingenieur." Savannen en step pen duidde hij aan als gunstige zones voor den technicus, de woestijn en het oerwoud daarentegen als ongunstige. In een latere voordracht werd gewe zen op de noodzakelijkheid om den mensch in de tropen te beschermen. Men moet beginnen met een studie te maken van den invloed van het klimaat op de arbeidskracht van blanken en zwarten, voordat men overgaat, tot het nemen van maatregelen, zoowel van preventieven als van genezenden aard. Vervolgens sprak de bergarts dr. Ran ge over „Geologie en mijnbouw in de Duitsche protectoraten." Evengoed als in den landbouw is ook bij den berg bouw voldoende water verzorging nood zakelijk. Daarom moet in de allereerste plaats gezorgd worden voor hel aanbo ren van bronnen en het oprichten van stuwbekkens. Meer dan de helft van de goudproduc tie van de geheele wereld is atkom-tig uit Afrika. Niet. minder dan een vijfde van de koperproductie van do geheele wereld komt uit de Engelsche kolonie Rhodesia. Voorts neemt Afrika een eeni ge positie in op het gebied van de pro ductie van edelsteenên. De gezamenlij ke waarde van de productie van Afrika aan mineralen bedraagt 2 milliard rijks- mark. En dit bedrag is nog voor ver hooging vatbaar. Vooral noemde spreker in dit verband Zuid-West- en Oost-Afrika. In de voor malige bezittingen van Duitschland in West-Afrika, met name in Kameroen, waar de mijnbouw'sterk verwaarloosd is, wordt op het eogenblik nog slechts een kleine hoeveelheid goud en tin ge wonnen. Daarnaast evenwel heeft men ook de aanwezigheid vastgesteld van wolfram en petroleum. De volgende dagen werden nog tal van interessante onderwerpen behan deld, o.m. de ontsluiting van het oer woud en de techniek v«an den landbouw in de tropen. In alle voordrachten werd er de nadruk op gelegd, dat het niet voldoende is om in het moederland te bestudeeren, wat er met machines in de tropen te hereiken is, doch dat men een onderzoek ter plaatse moet instel len. voordat men overgaat tot het in voeren van een bepaald soort machine. Dit. zelfde geldt trouwens voor de ver keersmiddelen, waarbij men er zorg voor moet dragen dat de vroeger vaak gemaakte fout van verschillende spoor- wijdtcn zich niet herhaalt. De bijeenkomst werd gesplitst in drie afdeelingen, waarop de houtaankap en landbouw, bouw en verkeerstechniek en tenslotte de verzorging met energie wer den besproken. Het drukke bezoek is wel een bewijs, hoe grondig Duitschland zich voorbereidt op koloniaal-politiek gebied, tegen den tijd dat het zoo ver. is. marsch .van zijn troepen en door de juistheid van zijn diplomatie, doch door den door dit land voortgedragen geest van vernieuwing. Een decreet, is uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Roemenen, die in het buitenland verblijf houden en die een activiteit aan den dag leggen, welkê in strijd is met de belangen van het lani, van de Roemeensche nationaliteit ver vallen. zullen worden verklaard. Hun bezittingen zullen in beslag genomen worden. Ook de bezittingen van de bloedverwanten der Roemenen, die van hun nationaliteit vervallen verklaard zijn, zullen in beslag worden genomen. De commissie van onderzoek naar de politieke processen tegen de IJzeren Garde is ontbonden. Legionnairs hebben de papieren der processen verbrand. Het ófficieele blad publiceert een de creet, waarbij de „hoogste legerraad" gereorganiseerd wordt. In het vervolg zullen in den Raad zitting hebben de minister van defensie als voorzitter en als leden de leiders der onderstaats-se- cretariaten voor de drie deelen der weermacht, voorts de bevelhebbers der legercorpsen, de chef van den generalen staf, de militaire commandant van Boe karest én de inspecteurs-generaal van het leger. Tot dusverre hadden in den Raad ook zitting de koning en politieke persoonlijkheden. BERLIJN, 10 Dec. (A.N.P.). De Duit sche pers publiceert een opmerkelijk overzicht over de winsten in de Engel sche zware industrie, Wat Vickers betreft, waarvan het divi dend in 1933 nog 4 procent bedroeg, steeg het dividend in 1935 tot 8 procent met een bonus van vijftig procent en in 1936 en 1937 alsmede in 1938 zelfs tot 10 pro cent. Dit zelfde dividend werd over het boekjaar 1939/40 uitbetaald. De netto winst van de Vickers-Armstrong fabrie ken is gestegen tot 1.78 millioen pond sterling tegen 1.70 millioen pond in 1938/'39. De industrie van handvuurwapens in Birmingham kon in het laatste boekjaar eveneens haar winst verhoogen. De bru towinst van de Birmingham Small Arms Cy. Ltd. is van 555.000 pond in 1937 ge stegen tot 848.000 pond. De nettowinst van de United Steel Ltd. bedraagt '2.2 millioen pond tegen 1.6 millioen in 1939. De totale uitkeering aan dividenden van het bewapeningsconcern Hadfields Ltd. bedroeg 22.5 procent. De Lancashire Steel Corporation deelt in haar jaarverslag het volgende mede: „In vier oorlogsmaanden 'hebben wij als gevolg van zekere prijsstijgingen tien maal zooveel verdiend als in 1938. Onze nettowinst steeg van 133.741 pond tot 898.301 pond." De scheepswerf Swanhunter and Wig ham Richardson heeft haar dividend tot 15 procent verhoogd. In de Engelsche vliegtuigindustrie ste gen de dividenden bij Bristol Aeroplane van 22.5 procent in 1935 tot. '25.25 procent in 1937 en 1938. Hawker Siddeley betaal de in 1935 30 procent, in 1937 en 1938 42.50 procent dividend. Handley Page keerde aan de aandeelhouders der vlieg tuigfabriek over het boekjaar 1939/40 in totaal 44.8 procent, uit. In de automobielindustrie bedroegen de dividenden van Levland Motors Ltd. 25 procent, van Super Oil Seals and Cas kets Ltd. 40 procent, vaji L, Gardner and Sons Ltd. 100 procent, van Vauxhall Mo tors Ltd. 20 procent, van "Denis Brothers Ltd. 100 procent, van Sefke Ball Bearing Co. Ltd. 30 procent en van Austin Mo tor Company Ltd. 20 procent resp. 25 pro- cent. De Duitsche pers publiceert, deze winstcijfers onder het opschrift: „Pluto cratische oorlogvoering". ROME, 10 Dec. (D.N.B.) De Paus heeft gisteren den nieuwen Franschen ambassadeur bij den H. Stoel, Léon Bérard. op de gebruikelijke plechtige wijze ontvangen om zijn geloofsbrieven in ontvangst te nemen. Na de ófficieele ontvangst had de Paus gedurende eeni- gen tijd met den ambassadeur een par ticulier gesprek in zijn bibliotheek. Ver volgens bezocht Bérard de St. Pieters kerk. Het bezoek bij den kardinaal staatssecretaris bleef achterwege, daar deze door andere werkzaamheden ver hinderd wus. TOKIO, 10 Dec. Domei meldt uit Hanoi, dat de toestand aan de grens tusschen Thailand en Fransch Indo-China verder verscherpt is. De Thailandsche artillerie heeft in de buurt van Vientiane in de provincie Laos Maandag hevig geconcentreerd geschutvuur op Indo-Chineesche oor logsschepen geopend, welke in de Mekong-rivier liggen. Op de beschie ting volgde een verbitterd vuurge vecht. Thailandsche bommenwer pers hebben opnieuw bommen ge worpen op Vientiane. De grensincidenten tusschen Indo- China en Thailand, die tijdens het week einde in scherpte nog zijn toegenomen, beteekenen niet. dat de betrekkingen tusschen beide landen weldra zullen wordèn verbroken, daar Indo-China er naar streeft, de hangende kwesties vreedzaam te regelen, verklaarde een woordvoerder der Indo-Chineesche re geering te Hanoi. Hij bevestigde, dat ientiane, de hoofdstad' der provincie Laos, Zondag door Thailandsche artil lerie is beschoten en door vliegtuigen gebomhardeerd. Het Indo-Chineesche luchtwapen heeft tegenmaatregelen ge nomen en Maandag Lakhon gebombar deerd. Met het oog op den gespannen toe stand aan de grens van Fransch Indo- China en Thailand heeft, de Air-France besloten, de luchtlijn Hanoi-Vientiane- Saigon met onmiddellijke inwerkingtre ding via Ourane, dus langs de Oostkust, te laten loopen, met vermijding van de grensstad Vientiane. ZIT, die zich met inganig van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. MUSSOLINI ONTVANGT BADOGLIO ROME, 10 Dec. (Stefani). De Duce heeft maarschalk Badoglio ontvangen en met dezen een hartelijk onderhoud gehad. De Dure heeft posthuum aan luchtmaarsehalk Balbo de gouden me daille voor militairen moed verleend. j^^OOOOKXXXXXXXXXXX&OOOOOOO Vandaag gaat de zon om 17.28 uur S g onder. 6 SMaan op 15.28. onder 4.46 d.a.v. X Op Woensdag 11 December: Zon X op 9.41 uuronder: 17-28 uur. Y O Maan op 15-55, onder 5.49 d.a.v. X

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1