Britsche economische moeilijkheden De hulp voor Engeland DE JONGSTE AANVAL OP LONDEN Ordening der Europeesche Valuta's Naar Duitsch oordeel moet de werkelijk critieke tijd eerlang kon en Drie gevaarlijke tegenstanders INCIDENTEN tusschen Thailand en Indo-China DE GEVAREN TER ZEE Minister Stauning spreekt CSAKY WOENSDAG TE BELGRADO Stadswijken Poplar en Bethnal Green zeer zwaar geteisterd OOK STEDEN AAN ZUIDKUST AANGEVALLEN Carnavon Castle te Montevideo INDO-CHINA EN THAILAND MUTATIES IN HET ENGELSCHE LEGER Een der voorwaarden van een intensieven goederenruil VASTE VALUTA VERHOUDINGEN "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 DECEMBER 1940 BERUjN 9 Dec (AN.P-). - In Duit- sche economische kringen neemt men in alle kalmte kennis van de toenemende ver liezen der Engelsche scheepvaart op alle zeeën en in het bijzonder on het noorde lijk deel van den Atiantisghen Oceaan Men is er an attestant in het tot zinken brengen van een convooi een overwinning on Engeland 'e zien. doch men weet wel dat dit on den duur voor de Enzelschen niet zoo kan hliivcn voortgaan. Wanneer men de beschadigingen welke tot verlies der lading hebben geleid mederekent is sedert het uitbreken van den oorlog min stens ic tot 2 miWoen Engelsche en op F.nseland varende schrcpsruimte verloren gegaan Aangenomen kan worden dat daarbij meer dan lü millioen ton goede ren vernietigd ziin d.w-z. een kwart on geveer van den normalen lanrlaksrhen in- voer in Engeland. Daarhp komen dan nog de vernielingen door hommen en branden Daar F.nceland .zekere grondstoffen die voor den oorlog van belang zijn voor honderd .procent uit het buiten land moet betrekken, daar bij het uitbre ken van het conflict volgens Engelsche enquetes geen noemenswaardige voorra den waren ongeslagen en daar de goede ren in F.nceland gedurende de laatste 15 maanden in gebruik genomen zijn. moet volgens de meening van de Duitsche economische kringen, die de ontwikke ling onlettend gadeslaan, op zekeren dag het oogenhlik komen, waarop het verlips van één enkel schip dat bijvoor beeld met bepaalde chemicaliën geladen was. zal leiden tot een maandenlangen stilstand van het bedrijf in geheele tak ken van het economische leven. De werkelijk critieke tijd voor de Brit sche nroductie staat volgens het oordeel van Duitsche ondernemingen, die dage lijks met de vraagstukken der grondstof fenvoorziening in aanraking komen, nog pas voor de deur. Hij begint, wanneer plotseling' voor geld of goede woorden noch op militair hevel bepaalde grond stoffen te krijgen zijn, zoodat een ge heel productieproces stokt. Bij den vlj and ter zee en den vijand in de lucht voegt zirh.dan.de derde gevaarlijke te genstander- de eigeji arbeiders, die geen behoorlijk werk en geen behoorlijk eten hebben. De ouderen onder de Duitsche indus- trieelen. die reeds gedurende den we reldoorlog aan bet hoofd van hun on dernemingen stonden, hebben ten aan zien van deze dingen hun eigen mee- nig. Bovendien, was het toen in Duitsch- land nog vee^.en veel beter dan het thans reeds in F.ngeland is. Indien de Duitsche arbeiders al tengevolge van de bongerblokknde niet voldoende gevoed konden worden .kwamen zii tenminste uitgeslapen in de werkplaats. Bij de overige moeilijkheden komen in F.nge land nog de moree!e druk van het lucht alarm en van het onderbreken van den arbeid bif luchtaanvallen. Tenslotte mogen ook de gevoelens der Fngelsche inrfusfrieelen niet onder schat. worden. Zij zien. hoe de eene fa briek na de andere, hoe hun vermogen vernield wordt Vandaag is de concur rent het slachtnffer morgen kan hun eieen fabriek getroffen worden Boven dien is hef bekend dat men in Enge land hooge dividenden en goede tan tiëmes verlangt. F.ngpland wil. naar men in Duitseh- land meent, langs den weg der econo- mischo blokkadp zijn oorlog „op zijn ge mak" zooals Hore Belisha het In be' Lagerhuis uitdrukte winnen. Het dreict hem te verliezen, en in de eerste plants van den eeonomischen en finan- cieolen-factor uit. Honderd jaar lang hebben de Engolschen gezongen: ..We hebben de menschen, we hehbpn de schepen, we hebben ook het geld" Ter wijl de spreekwijze „veilig als de Bank van Engeland" «adert jaar en dag in de wereld niet meer gebruikt wordt, heb ben de Britsche bladen juist duidelijk gemaakt dat. na het wegvallen van de bondgennotpn, waarop men had gere kend. zoowel bij het leger als in de in dustrie een tekort aan menschen be staat. Over de schepen hpbbpn de laatste weken talrijke F.ngelschp ministers hun opmerkingen gemaakt pn ten aanzien van het gpld leverde de Britsche ambas sadeur te Washington T.ord Lnthian zijn commentaar, die overal zooveel op zien haarde. Bombardementen over en weer Domei meldt uit Hanoi: Ter.wijl het grensconflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China zich ver scherpt, hebben de Thailand6che strijdkrachten tegen Vientiame, de hoofdstad van Laos, gisterochtend vroeg een feilen aanval gedaan op militaire vaartuigen van het Indo- Chineesche leger, die op de Mekong voeren. Tusschen de beide strijdkrachten vond een verwoed vuurgevecht plaats. Om drip uur des middags deed een Thailandsch vliegtuig een aanval op Vientiane. Een tweede luchtaanval werd om vijf uirr dien middag uitge voerd door drie Thailandsche bommen werpers en een jachttoestel, waarbij ver scheidene bommen op Vientiane werden geworpen. Laag over de stad vliegende, richtten de vliegtuigen ook mitrailleur- vuur op Vientiane, zoo wordt vernomen. Een woordvoerder van de regeering van Fransch Indo-China heeft vandaag in een verklaring medegedeeld: ..Onder de bestaande omstandigheden zijn wij thans gedwongen met geweld de gewa pende strijdkrachten van Thailand te beantwoorden. Het Thailandsche bom bardement op Vientiane is beantwoord met een bombardement op Lakhon. Dit beteekent echter noch een verbreken der betrekkingen met Thailand, noch een laten varen van onze voornemens om te onderhandelen. Fransch Indo- China ie steeds bereid geweest tot vre de". De gezichtspunten welke zich daarbij volgens de Ameri kanen voordoen WASHINGTON, 9 Dec. (D.N.B.). De besprekingen over de kwestie eener financieele hulpverleening voor Engeland gaan. naar de Asso ciated Press meldt, van de volgen de gezichtspunten uit: 1. Geen fi nancieele hulp zoolang alle Engel sche middelen in de Ver. Statén door Amerika niet zijn uitgeput, hetgeen waarschijnlijk binnen een jaar tijds het geval zal zijn. 2. In middels de definitieve belofte eener financieele hulp zoodra het zoover gekomen is. Het voornaamste doel van het Brit sche streven i6 in de eerste plaats een principieele belofte van crediet te ver krijgen indien dit in de toekomst noo- dig zou zijn, teneinde het Britsche mo reel te versterken, de Britsche aankoo pen beter te organiseeren en de Ameri- kaansche leveranciers ten aanzien van de toekomstige Engelsche betalingsca paciteit gerust, te stellen. Niettemin staat thans reeds de kwestie van een waarborg voor eventueele toekomstige Britsche credieten op den voorgrond, daar er sterke twijfel heerecht, of een hulp voor Engeland zonder eenige ga rantie het Amerikaansche volk aanne melijk gemaakt kan worden. De leven dige bespreking van het vraagstuk in Congreskringen, waarbij gewag ge maakt wordt van de Britsche bezittin gen op het westelijke halfrond en van de Engelsche machtspositie in de rub ber- en tinproductie, is hiervoor een duidelijke bevestiging. STOCKHOLM. 0 Dec. (D.N.B.) Vol gens een bericht van den correspondent van Svenska Dagbladet uit New York, monsteren steeds meer Zweedsche zee lieden in Amerikaansche en Canadee- sche havens af, omdat, volgens hun mee ning, de tocht over den Atlantischen Oceaan te groote risico's met zich mede brengt. De zeelieden zijn algemeen van opvatting, dat de Britsche bescherming van convooien fecren het. gevaar van tor pedeering totaal onvoldoende is. ENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN BERLIJN, 9 December (D.N.B.). Een Engelsche Vickers Armstrong bommen werper die vandaag tot, Frankrijk trachtte door te dringen, werd ten noordwesten van Rouaan door lucht doelartillerie neergeschoten. Twee offi cieren en een sergeant geraakten in Duitsche gevangenschap. Ook Denemarken voelt de gevolgen der blokkade KOPENHAGEN, 9 Dec. (D.N.B.) Minister Stauning heeft in een rede voor de gemeenschapsorganisatie van de Deensche arbeidersbonden gesproken over de positie van Denemarken. Hierin zeide minister Stauning o.a.: De oorlog, die thans meer dan vijftien maanden duurt, heeft sterk ingegrepen in het leven der bevolking. De tijd, die achter ons ligt. heeft noodtoestanden in een aantal anderejanden doen ontstaan. Ook Denemarken Voelt natuurlijk de ge volgen van de oorlogsblokkade en de afsluiting en moet, evenals alle landen, groote moeilijkheden overwinnen, die voortvloeien uit de prijspolitiek en voor al uit de contingenteering van Enge land. De Deensche staat heeft den Deen- schen. landbouw met aanzienlijke, subsi dies moeten helpen, teneinde door de moeilijkheden heen te komen. Hiervan is men thans bpvrijd. Verder moet er de nadruk op worden gelegd, dat Denemar ken gespaard bleef voor bombardemen ten en vernielingen. Ondanks alle moei lijkheden is Denemarken een van de ge lukkigste landen in Europa. Het produ ceert levensmiddelen en het. heeft de rantsoenen van de voor het leven nood zakelijke producten kunnen waarbor gen, die overvloediger zijn dan in andere landen. „Wij hebben er in toe gestemd, aldus besloot Stauning. dat het land zich richtte naar de voorwaarden van de Duitsche bezetting. Hierdoor hebben wij de mogelijkheid tot vooruitgang be waard, wanneer na den oorlog weer eens een tijd van vrede volgt." DE LEIDING DER LEGIONNAIRE PERS BOEKAREST, 9 Dec. (Transkonti- nent). Horia Sima heeft Horia Cos- movici, die ontslag heeft genomen als onderstaatssecretaris in het minister presidium, met de motiveering, dat hij door de revisie van het proces-Codreanu in beslag werd genomen, belast met de leiding cn organisatie van de propagan da der legionnaire pers en met de af deel ing voor vraagstukken van wereld beschouwing. BELGRADO, 9 December (D.N.B.). - Het officieuze nieuwsbureau Avala deelt mede: De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken. Graaf Csakv, komt op uilnoodiging van de Koninklijke Joego slavische rpgeering op 11 Decembei voor een officieel bezoek te Belgrado aan. Graaf Csaky zal twee dagen te Bel grado blijven. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) - In den afgeloopen nacht zijn. naar aan het D.N.B. wordt gemeld, 700-000 kilo dynamietbommen en ongeveer 80-000 a lOO.OOO kilo brandbommen op Londen geworpenVan Duitsche zijde wordt erop gewezen, dat de afweer van Londen reeds na enkele aren ineengestort is- De in de tweede helft van den nacht aanvallende vliegtuigen werden bijna niet beschoten. De bemanning der vliegtuigen hud derhalve gelegenheid vanuit geringe hoogte de ontstane schade te controleeren. In de Londensche city. in dc regeeringswijk en in de aangrenzende gebieden kon men tijdens het bombardement reeds binnen twee uur veertig uitgebreide branden waarnemen, aldus verneemt het D-N.B. Zes tot acht bijzonder groote branden hadden in enkele minuten tijd Iteele stratenblokken aangetast. Vooral zwaar geteisterd werden de stadswijken Poplar en Bethnal Green ten Noorden en Noord-Westen van de Theemsbocht. Een geweldige steekvlam in Poplar, afkomstig van een brandstof- fenopslagplaats, vloeide samen met tal rijke daar in korten tijd oplaaiende branden in pakhuizen, graansilo's en groote maalderijen. De wijk Bethnal Green is buitengewoon zwaar getroffen. Heele reeksen huizen stortten in en na enkele uren vormden groote puinhoopen en ronkende ruïnes het beeld, dat de Duitsche vliegers in het licht der vlam men aanschouwden. Ondanks dezen geweldigen aanval keerde slechts één Duitsch vliegtuig niet naar zijn basis terug. Nader meldt D.N.B. uit Berlijn: Of schoon het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht weer een bijzonder zwaren slag heeft toegebracht aan Lon den. waarbij verwoestingen zijn aange richt. welke slechts vergeleken kunnen worden bij die van de eerste zware aan vallen van September, hebben andere eskaders Duitsche gevechtsvliegtuigen in verschillende afzonderlijke aanvallen nog een reeks belangrijke steden aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. Ook hier waren de succesen buitengewoon groot, zooals vanochtend door Duitsche verkenners ondubbelzinnig kon worden vastgesteld. Dp Engelschen trachtten met afzonderlijk vliegende toestellen in West-Duitschland aanvallen te onderne men. om tenminste naar buiten den schijn van een militaire tegenactie te wekken. Het resultaat van deze onder neming was. dat reeds bij het naderen van de Britsche bommenwerpers twee door afweergeschut werden neergescho ten. Het. waren een Bristol Blenheim en een Hampton Hereford. De averij wordt met koorts achtige haast hersteld BERLIJN, 9 December (D.N.B.). De met zware averij in een dok te Monte video liggende Britsche hulpkruiser Carnavon Castle (20.122 brt.) heeft in dertijd het snelheidsrecord op het tra ject naar Zuid-Afrika veroverd. Als ge volg ven het goed gerichte vuur van den Duitschen hulpkruiser kon de Car navon Castle ondanks haar grootere snelheid het Duitsche schip niet dicht benaderen en moest het na zware scha de te hebben opgeloopen, het gevecht ontijdig afbreken. Thans is het 6chip vergunning verleend voor een verblijt van 72 uur te Montevideo. Aan boord van de Carnavon Castle bevonden zich talrijke matrozen van een anderen Britschen hulpkruiser, de Queen of Bermuda, een turbineschip van 22.575 ton. Waarschijnlijk zijn zii op de reis naar Montevideo aan boord ge nomen om de zware verliezen van den beschadigden hulpkruiser te compen- seeren. Verscheidene honderden arbei ders zijn koortsachtig bezig met het voorloopig herstellen van de averij. TOKIO, 9 Dec. (D.N.B.) Naar Domei uit Hanoi meldt, heeft men aldaar wei nig hoop, dat de territoriale kwestie tus schen Thailand en Fransch-Indochina BERLIJN, 9 December (D.N.B.). Het Britsche ministerie van oorlog heeft volgens berichten uit Londen van avond enkele nieuwe benoemingen in het Engelsche leger hekend gemaakt. Luitenant-generaal Alexander, die het laatst het hevel voerde over het Britsche expeditieleger bij de terugtocht uit Duinkerken, is benoemd tot opperbevel hebber voor Zuid-Engeland. Zijn voor ganger als zoodanig is als opperbevel hebber naar een verdedigings6ect.or in Britsch-Indië gedirigeerd. Generaal Mar* tell, die tot dusver een vrij omvangrijke afdecling van het Britsche ministeri van oorlog leidde, is bestemd voor den nieuwen post van bevelhehber der ee- motoriseerde Britsche troepen. Naar hieromtrent voorts wordt gemeld. zi<n de gemotoriseerde troepen in Engelen*, te weten het korns tanks en de gemoto riseerde cavalerie, onder een eenhoofdig commando vereenigd. KONINGIN HELENA NAAR BRENNER FLORENCE. 9 Dec. (Stefani). Ko ningin-moeder Helena van Roemenië is vanavond in gezelschap van haar zus ter, de hertogin van Spoleto, naar den Brenner vertrokken. geregeld kan worden, vice-admfraal Jean Decoux, de gouverneur van Fransch-Indochina, heeft, volgens Do mei, in een persgesprek verklaard, dat op het oogenblik geenerlei nieuwe re denen aanwezig zijn om met Thailand besprekingen te voeren. Frankrijk heeft reeds eerder het aanbod gedaan om voor de regeling van het geschil tusschen Thailand en Fransch-Indochina een. neutrale commissie te benoemen. Hier op heeft Thailand de campagne ge opend. BERLIJN, 9 Dec. (A.N.P.). Het is thans iedereen duidelijk, dat de wirwar van valuta's van het verleden in het toekomstige Europeesche handelsverkeer veranderd dient te worden. Als eerste stap hiertoe is de vervanging van „uitbetaling-Londen" zooals het vroeger in den buitenlandschen handel gebruikelijk was door de een- trale verrekening via Berlijn aanstaande. Elf landen van het oude continent zijn tot de verrekeniing via Berlijn toegetreden. n.L België. Bulgarije. Denemarken, Frankrijk. Finland. Nederland. Italië. Joego-Slavië, Noorwegen, Zwitserland en Zweden. Een deel dezer landen heeft zich reeds verklaard vóór het multilaterale \\errekeningssy steem. De clearingovereenkomslen met Italië en Bulgariie sluiten tevens de betalings relaties met België. Noorwegen, Nederland en hel gouvernement-generaal in- Wat Italië betreft, is de overeenkomst reeds tot Luxemburg en den Elzas uitgebreid- markt verminderd werd. Het uit den weg ruimen van dezen economisch niet gerechtvaardigden toestand kan echter slechts trapsgewijze geschieden omdat rekening moet worden gehouden met den toestand der hierbij betrokken volkshuishoudingen. Tn de afgeloopen maanden is men zper voorzichtig over gegaan tot het regelen van deze vraag' stukken. Tn het algemeen is men er reeds in geslaagd een vermindering van het agio van den Rijksmarks tot 20 pro cent tof stand te brengen. Hierbij is het duidelijk, dat de vertegenwoordigers in de regeeringscommissles met deze oplos sing niet tevreden zijn en in den loop van den füd het verschil tusschen de muntpariteitpn zullen wegwerken. In Duifschland is men het erover eens. dat ook de Zuid-Oosf-Europeeschfi staten door een verstandige 'beteugeling der nriisverhoudingen. prRctisch door een uitschakeling van de speculatie, voor een belangrijk deel nog hun bijdragen moeten leveren voor een vooruitstreven de vorming van den buitenlandschen handel. De resultaten, die in de laatste vier maanden over de geheele linie op dit ge bied zijn hehaald. ziin van zoo verstrek kende beteej<enis, dat volgens Duitsche onvatting. de beste verwachtingen voor een permanent stileenden goederenruil met vaste valutaverhoudingen gerecht vaardigd zijn. Het betalingsverkeer tusschen Neder land en Joegoslavië, tusschen Zweden en Nederland. Zweden en België. Zwe den en Finland, alsmede Noorwegen en Finland wordt afgewikkeld via Berlijn als centrale elearinginstantie. De voor- deelen voor de deelnemers zijn zoo groot, dat ongetwilfeld binnen afzienha- ren tijd een beslissend deel van den continentalen Europeeschen Ijandel ge schieden zal via de multilaterale clea ring. Een van de belangrijkste voor waarden hiervoor is echter, dat de pariteit van de valuta's van het vasteland in een vaste onwrikbare verhouding ten opzichte van elkaar gebracht wordt. Tn het tegenwoordig door Duitschland beheerde economi sche gebied zijn door het vaststellen van eenvoudige wisselkoersen geor dende toestanden geschapen. Alleen in het Zuid-Oosten zijn de ver houdingen veel moeilijker, omdat daar door een te hooge waardeering van de z.g. vriie deviezen de koopkracht van de FEUILLETON DOOR R. ARDEN Peters was nog bezig. Edna los te ma ken. Ben Beverly koek met oen somhe ren blik Lopez in zijn gezicht. „We zullen natuurlijk aan land gaan en In dc hut overnachten. Maar ik waar s^ujw i| .dat er geen verraad gepleegd wordt! Laat het u voor gezegd zijn: om dezen tijd zoekt de politie al naar ons!" Ben Beverly bewees, dat hij zich een houding kon geven. Na een korte pauze ging hij voort: ..Bij een overval is het natuurlijk mo gelijk. dat wij het onderspit delven, maar voordat het zoover is. is het eiland gedecimeerd, daar kunt u zeker van zijn. kapitein!" I.opez grijnsde. „Wilt u me dan nu maar volgen?" Ben Bcveify keek naar Peters en Ed na. „Wat zullen we doen? Zullen we aan land gaan?" Peters schudde langzaam zijn hoofd. „Beverly", fluisterde hij, „op het eiland zijn we heelemaal aan hen overgeleverd. Ze zullen ons waarschijnlijk neerschie ten. wanneer we ons op het strand be geven!" Het gezicht van Peters toonde, dat hij diep nadacht. Een krijgslist, dacht hij, een of ander listigheidie. Nu komt het erop aan, slimmer te zijn dan zij, want het leven hangst ervan af. Joost mag weien, wat ze met ons voor hebben. „Hoe staat het met de bemanning?" vroeg Peters. „Gaat die ook aan land?" Lopez knikte en wees naar Jim en Kill, die juist den dooden Roger opbeur den en met hem over de verschansing klommen. Gomez volgde hen. Lopez keek zijn mannen na en wendde zich daarop weer tot Peters. „Nu, hoe staat het? Willen jullie bij de bemanning overnachten?" Peters ging plotseling naar Lopez toe „Neen. wij blijven op het schip, maai jij en de bemanning hebt hier niets meer te zoeken, totdat we weer in zpc gaan! Overnachten jullie maar rustig in dc hut, die voor ons bestemd was. En nu weg! Vooruit, marsch! Een man kan straks aan boord komen om te halen wat jullie noodig hebben. Smeer 'm man!" Lopez, had al veel beleefd, maar wat hier gebeurde was volkomen nieuw voor hem. Lopez was een ontvluchtte gevan gene. die van alle markten thuis was maar deze beide mannen overtroffen hem verre op het gebied van sluwheid en geweld. „Toe. vooruit, verdwijn!" zei Peters, terwijl hij Lopez onzacht met zijn revol ver tegen den buik stootte. Peters voel de. dat hij hier stond om F.dna voor een verschrikkelijk Int of den dood te bebop den. Wat konden hem rechtsverbnudin gen of dergelijke dingen nu nog sche len? Hier gold slechts het recht van den moedige, hier was diegene in zijn recht. die sneller, slimmer en brutaler was dan zijn tegenstander. Toen Lopez steeds nog draalde, begon nen feters' oogen te fonkelen. Nu voelde hij voor de eerste maal moordlust in zich opkomen. „Lopez, ik tel tot drie! Als je dan niet van boord bent. dan kost het je je leven! Eén!" „Maar dit is toch mijn schip „Twee! huiderde Peters, met den vin ger om de haan van zijn revolver. Lopez was met één sprong over de ver schansing en op de loopbrug; met nog twee sprongen was hij geheel aan land. „Laat je niet eerder zien. dan wanneer we weggaan," schreeuwde Peters hem na. „en dan nog achter elkaar, de een na den ander, dan kunnen we de heeren op wapenen onderzoeken!" Ben Beverly kwam naderbij. „Peters, ik hen mijn hoed verloren, tot mijn spijt, anders zou ik hem voor je hebben afgenomen. Dat was zoo slim, zoo knap, dat kon alleen maar een echte gangster bedacht hebben! Alle achting, Stevens! Daarvoor vergeef ik je de ge schiedenis met Grizzard! Ik draag hier bij het kapercommando aan je over!" „Eerst moet Edna droge kleeren heb hen," zei Peters. „Edna, wees eens een dapper meisje, wees maar niet bang voor luizen en breng ons de uitgaans- kleeren van die bandieten hier! Dan moeten we verder zien, dat we hier wegkomen. Nu kunnen we den kotter nog houden, maar niet. als het nachi wordt! Vannacht inoefen we midden in de bocht het anker laten vallen, opdat we niet verrast kunnen worden!" „Tk ben niet hang voor luizen." zei F.dna zacht. „Ik mnpf zelf ook wat an dors aantrekken". 7* keck Peters met groote oogen aan. „Zal ik dat doen. Jurgen?" „Goed," zei Peters die zijn oogen op den oever gericht hield. „Zorg maar, dat je niets overkomt, lieveling, dat on gedierte raak je nog wel kwijt." „Vreeselijk," zuchtte Edna en daarna verdween ze in de kajuit. „Nu, wat gebeurt er?" vroeg Ben Beverly, terwijl hij naast Peters ging staan. Op den oever gebeurden allerlei din gen. De mannen van Lopez waren over de laatste streek van de passagiers even verrast als hij zelf. Ze wierpen het stoffelijk overschot van Roger zon der eenige ceremonie in het zand en lieten hun woede den vrijen loop. „Honden!" riep Gomez, „dat zal je duur te sttan komen! Vaar maar weg. als je kunt! We zullen jullie wel te pakken krijgen! Roger is niet voor niets vermoord, je zult er met je leven voor moeten boeten! Jullie..." Daar knalde Petersf revolver en het zand sprong twee meter voor Gomez omhoog. Gomez rende weg, zoo snel als zijn lange beenen hem konden dragen, het land in. Maar hij kwam dadelijk weer terug, gevolgd door vier of vijf mannen, die met geweren bewapend waren. „Nu wordt het ernst," zei Ben Bever ly. „Stevens, de hemel opent zijn poor ten om twee dappere krijgers en een e\en dappere amazone op te nemen!"' Hij dook weg achter de verschansing „Doe je hoofd weg. Stevens. Een van de kerels legt aan!" Peiers hoorde hem niet. maar hij bracht zijn zware revolver eveneens in aanslag. De schoten vielen bijna gelijk tijdig. De kogel van den tegenstander vloog in de mast. maar de kogel van Peters had getroffpu. De man. die ge schoten had. draaide zich om zijn as en viel daarna on het zand. Daar waren de mannen op den oever niet op voorbereid en snel trokken ze zich weer terug. Gomez pakte den ge wonde en sleepte hem mede. „Nou," zei Ben Beverly, „ze hebben er niet aan gedacht hoe ver onze Colt-re volverg wel dragen kunnen. Ze kennen alleen maar kleine brownings, mooi versierd en met paarlmoer ingelegd. Ze kennen de glorierijke wapens niet, waarmee onze voorouders Amerika heb hen veroverd. Zal ik er ook een neerleg gen? Dien dikke daar, heelemaal rechts?" Peters drukte den arm van Ben Be verly, dien hij reeds had opgeheven, naar beneden. „B?n je heelemaal gek geworden? Je kunt er geen sport van maken, men schen neer te schieten! Alleen wanneer ze weer een aanval doen... „Op het oogenblik," zei Ben Beverlj met de uitdrukking van een veldheer op zijn gelaat, „is een aanval ongunstig voor deze lieden. Ze weten heel pre cies. dat we drie revolvers van eerste kwaliteit hebben. Dat beteekent achttien schoten! Om een stormaanval te doen hehhen ze maar een smalle loopbrug en op deze loopbrug kunnen ze tegen achttien schoten niet storm loopon. Dat zou precies achttien neergeknalde aan vallers beteekenen. Maar als het een maal nacht is. dan kunnen we ons tes lament wel maken. Over een uur is het stikdonker, de lucht is betrokken, "r is geen maneschijn wat kunnen we dan doen?" „We proheeron natuurlijk los te komen," zei peters. „Als we alleen al een beetje in de- horht rond varen, hehhen we al een voordeel. Ik zou zelfs willen voorstellen, te trachten'naar het vasteland te varen, als er niet zoo'n vervloekte storm was Maar zooals de zee er nu uit ziet. krijeen we dat niet voor elkaar! Om bij zulk weer den kot ter aan land te brengen, daarvoor moet je wel een zeeman zijn." „Nou," zei Ben Beverly, „bovendien geloof ik ook dat de buitengewoon zware branding het landen onmogelijk zal maken." Op dat oogenhlik dook Edna uit de kajuit te voorschijn. „Jullie hebt het smerigste werk aan mij overgelaten," zei ze. terwijl ze een bundel kleeren op het dek wierp. „Het is werkelijk geen genoegen, in de spul len van deze mannen rond te snuffelen. Maar ik heb wat ontdekt!" „Wat dan?" vroegen Peters en Bever ly gelijktijdig. „Geweren," zei Edna. ..Echte militaire gewpren met munitie." „Kom ermee voor den dag," zei Peters. „Nu bogriip ik het geheim van ons succes tot. nu toe." zei Ben Beverly. ..Het spreekt vanzelf, dat rlie lui hier op het schip niet geheel zonder wapens waren. Waarom hehhen ze geen poging gedaan, ons met hun wapens neer te srhietrn? Als zp revolvers hadden ge had. zouden ze het geprobeerd hehhen. Revolvers kunnen ongemerkt verdeeld worden, geweren kan men niet ver- deelpn zonder dat de tegenstander het merkt. Wat zouden we gedaan hehhen wanneer Lopez met een arm vol ge weren naar boven was gekomen? We zouden hem zeker niet heplemaal te voorsrhiin hebben laten komen of hij was al dood geweest. Nu dan! Nu heh hen dp kerels een domheid begaan: ze ziin aan land gegaan, terwn'l ze erop rekenden, dat. wij hetzelfde zouden doen! Wjj hehhen het niet gedaan en nu zijn wij in het voordeel!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2