[STADSNIEUWS Politie-varia BETALING ABONNEMENT Gorten haar mogelijkheden Üq&nda Qnqsi$ondjm AANTAL STEUNBEHOEVENDE GEZINNEN IN ONZE STAD NEEMT AF Armenzorg - kosten zijn relatief laag Taalverrijkingen op trottoir AMERSFOORTSCH DAGBLAD WILLY PETILLON schrijft voor onze I lezeressen over: RECEPTEN Recept tegen verkoudheid 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 DECEMBER 1940 Gunstige cijfers over den maafschappe'ijken nood (Van een bijzonderen medewerker) FSCHOON er slechts weinig of- V' ficieele gegevens bekend zijn geworden over de ontwikkeling van het werkloosheidscijfer in de laat ste maanden, kan toch als vast staand worden aangenomen, dat de werkloosheid sterk is teruggedron gen, o.a. doordat voor velen arbeid in Duitschland gevonden kon wor den. Gevreesd werd evenwel, dat tegen over de daling van de werkloos heid een stijging van de armlastig heid zou staan, in hoofdzaak als ge volg van de moeilijkheden, waarin vele z.g. kleine zelfstandigen kwa men te verkeeren. Aan de hand van gegevens, die door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verzameld waren over het tweede kwartaal van dit jaar, hebben wij eenigen tijd geleden reeds doen uitkomen, dat deze vrees in het algemeen niet door de feiten gewettigd werd. Thans worden door dezelfde rijksinstelling gegevens verstrekt over het derde kwartaal, en deze geven een nog gunsiger beeld te zien. Ook voor Amersfoort brengen zij een bevredi gende ontwikkeling van de armlas tigheid tot uitdrukking. In de Nederlandsche gemeenten met meer dan twintigduizend inwoners, waarin iets meer dan de helft van het geheele volk woont, moest in de maan den Juli, Augustus en September n.l. 9.800.000.ter ondersteuning van armlastigen van overheidswege worden uitgegeven. In de beide vorige kwar talen van dit jaar was resp. 12,1 en 10,1 millioen gulden noodig. In het derde kwartaal was derhalve niet méér noo dig, maar kon juist met minder volstaan worden. In dit opzicht stellen de nieuw ste cijfers dus allerminst teleur. Bedenken wij evenwel, dat blijkens het bovenstaande, in slechts negen maanden, op nauwelijks de helft van het volk, twee- en-dertig millioen voor gemeentelijke on dersteuning noodig was. waarbij dus alle particuliere en kerkelijke weldadigheid, evenals alle ondersteuningen aan valide werkloozen, nog buiten beschouwing wer den gelaten, dan zijn deze bedragen toch wel enorm hoog en het is duidelijk, dat zij een uiterst zware last voor de pu blieke kassen beteekenen. Y\7 AT onze gemeente betreft, ook hier vv bracht het derde kwartaal eenige daling van de armenzorg-uitgaven ten opzichte van het tweede kwartaal. Ver gelijken wij het geheel van de armlas tigheid in onze woonplaats, voorzoover de geldelijke gevolgen daarvan door de gemeentelije overheid bestreden wor den, met den toestand van 1938 het laatste jaar vóór in Europa de oorlogs toestand intrad dan blijkt een aan merkelijke verbetering te zijn ingetre den. Wij laten hieronder een opgave vol gen van de aantallen gezinnen, die in de eerste negen maanden van dit jaar en^in de overeenkomstige maanden van 1938 van gemeentewege ondersteund moesten worden. 1938 1940 Januari 155 111 Februari 163 115 Maart 166 102 April 141 101 Mei 140 118 Juni 130 143 Juli 120 115 Augustus 119 104 September 128 102 Met uitzondering van* Juni, toen een uitzonderlijk hoog aantal gezin nen ondersteund moest worden als onmiddellijke weerslag op de Mei- geheurtenissen, zijn alle cijfers van 1940 lager, dus gunstiger, dan die van 1938. De verbetering blijkt, dus volstrekt niet alleen in de laatste maanden te zijn ingetreden, maar evenmin blijkt zij in de laatste maanden verminderd te zijn. Het is opmerkelijk, dat ondanks de daling van het aantal steunbehoevende gezinnen, de totaal-uitgaven ten op zichte van 1938 géén vermindering heb ben ondergaan. Wij laten ook enkele, hierop betrekking hebbènde, cijfers hieronder volgen. Een onderlinge ver gelijking van de uitkeeringen per maand zou vertroebeld worden, doordat in sommige maanden vijf, in plaats van vier, uitkeeringsdagen voorkomen. Wij vermelden daarom de gedane uitkeerin gen kwartaalsgewijze: Totaal der uitkeeringen: 1938 1940 le kwartaal 18.393.— 18.998.— 2e kwartaal 17.451.18.574 3e kwartaal 15.772.— 18.136.— Dat de totaal-uitgaven in vergelijking met 1938 toenamen, vind zijn oorzaak in de onistandigheiri. dat verschillende uit keeringen noodzakelijk hooger gesteld moesten worden. Het gemiddelde van alle wekelijksche uitkeeringen bedroeg in het derde kwartaal van 1938 5.57; in het derde kwartaal van 1940 was ech ter gemiddeld ,f 6.42 noodig Behalve dat bovenstaande cijfers een verbetering ten opzichte van 1938 tot uitdrukking brengen, geven zij ook aan dat de toestand in onze stad op dit punt relatief al bijzonder gunstig is. Het bedrag, dat in het derde kwartaal aan armenzorg besteed moest worden, komt neer on f 371.per duizend inwoners. Voor Nederlandsche steden 'met een eenigszins vergelijkbaar zielental is dit een uitzonderlijk laag bedrag. In Zwol le moest, om enkele voorbeelden te noemen, in het derde kwartaal per dui zend inwoners f 1.253.worden uitge geven, in Deventer f 1.485!en in 's-Hertogenbosch zelfs 1.648. Een kwestie van hoesten en uitlachen \T ERDACHTE je liegt" deelde de poli- tirechter te Utrecht gistermiddag even duidelijk als afdoende mede, toen een dier vrouwelijke verdachten die met een lucifer aan het praten doch met geen voorhamer tot zwijgen te krijgen zijn, eenigen tijd een ratelend vertelsel bad uitgegoten, en het hielp buitengewoon, de woordenstroom verijsde en er bleven slechts een booskijkende juffrouw en stilte. De juffrouw had een ex-dienstbode, thans zelf huisvrouw met dienstbode, een en ander onder den neus gewreven, het goede mensch voor dienstbode uit gescholden, en er tevens eenige woor den aan toegevoegd die de reinste taal verrijking waren. De politierechter, die toch hogal wat gewend is, kende de woorden niet, de officier keek geïnte resseerd en de juffrouw die de woorden gebruikt moest hebben wist ook niet wat ze beteekenden. Kennelijk een ge val van spontane woordvorming, die scheldpartij welke op een trottoir in onze stad had plaats gegrepen. De verdachte vertelde nu dat zij heelc- maal niets belecdigends gezegd had, doch in het politiair proces-verbaal stond het anders. Vandaar de opmer king van den politierechter, die de wel dadige stilte terugbracht, midden in de verdedigingsrede van verdachte. Het bleek verder dat deze tot haar daad gekomen was doordat zij meende dat de uitgescholdene en dezer vriendin haar uitlachten. Er was niet uitgelachen, ook de juf frouw niet, verklaarde de uitgeschgl- dene als eerste getuige. Ze was gewoon per fiets thuis gekomen en toen zij in den achtertuin haar rijwiel onder bracht, stond daar dé verdachte op het trottoir scheldwoorden te produceeren. „Ja hoor eens, uitlachen is in elk geval vrij", vertelde de politierech ter ijlings de verdachte, die alweer aanslocg op de bewering dat er niet uitgelachen zou zijn. Maar we hebben oltijd last van haar, mijn man wordt door haar uitgehoest als hij buiten komt, deel de de verdachte mede. „Wat is dat nu weer, „uithoes- ten", vroeg de politierechter, die zooveel taalverrijking in een mid- dngzitting wel veel begon te vinden. Het werd weer niet duidelijk. Getuige II had de scheidseance in de keuken gevolgd en daar als het ware een logeplaats gehad voor de geheele vertooning. „Ha, ha", zeïde de verdachte, althans iets verpletterend-sarcastisch van dien aard, „je was heelemaal niet in de keu ken". En waarom ben je dan 's avonds bij mijn vader gekomen of ik het niet ver der wou vertellen?" hek-vocht de getui ge, die ook in buur.tconflicten haar spo ren verdiend moest hebben. De officier vond het genoeg en vroeg tegen de schuldige juffrouw twintig gulden of tien dagen. De verdachte vond deze boete niet op zijn plaats. Mochten anderen haar dan wel alles zoomaar doen? ,Nee", zeide de politierechter," maar zoolang het bij uitlachen en uithoesten blijft mag het." Tien gulden of tien da gen. Met vrijspraak van de ten- laste gelegde nieuwe woorden, aange zien de rechtbank de beteekenis daar van totaal onbekend was. Arnhem-Zuid heeft zich tot een moderne stad uitgebreid en om het intensieve per sonenv er keer met dit nieuwe deel te ver werken, bewijst de speciaal daarvoor in gestelde veerdienst over den Rijn goede diensten. (Foto Pax-Holland). Het was gisteren weer een slechte avond voor de wielrijders. Niet minder dan 15 kregen een proces-verbaal we gens het rijden met onvoldoende ver lichting. Vier wielrijders en een automobilist vielen ten offer aan het éénrichtingver- keer in het Laantje, Bergstraat en Vlas akker weg. Een burger werd geverbaliseerd ter zake van het onbevoegd loopen op ter rein van de Nederlandsche Spoorwegen. Om halftwee vannacht heeft de politie een ingezetene aangehouden, die zich in verboden tijd op straat bevond. Tot vier uur vanmorgen heeft men hem op het bureau gehouden. Daar hij bovendien geen identiteitsbewijs had.* kreeg hij twee processen-verbaal. Burgerlijke Stand GEBOREN: Wilhelmina Susanna, d. van Hendrik Jan Frederik Keers en Wilhelmina Susanna Koreman; Jbco'd, z. van Cornelis Vos en Grietje van der Plas; Christina Hen- 'drika, d. van Jan Dirk van Burgsteden en Jannetje Reintje Bos; Gerrit Hendrik, Ger- rit Jan Doornipk en Martina Maria Hoogen- raad. OVERLEDEN: Hendrikus Lokerse, oud 3 maanden; Louisa Maria Vivié, oud 1 dag; Maartje van Harten, oud 69 jaar, echtgenoo- 'an Jan van den Brink. Telefoonaansluitingen Onderstaande nieuwe telefoon-aan sluitingen kwamen tot stand: 3390 J. A. E. de Knocke v. d- Meulen, Inspectie N.V. Verzekeringsbank „Vic toria", Borgesiuslaan 17. 3691 T. J. van den Brul, café ,,'t Hoek je", Soest erweg 19. A. H. Vorstermans. Corr. Arbeids beurs O.I.M., Bisschopsweg 164. 4057 W. H. Wijnkamp, kapitein-vlieger n.a., Amersf. straatweg 118, Soesterberg. 4630 J. F. Mulder. Amersf. Kunsthandel. J. v. d- Heijdcnstr. 21. 4717 S. Hartogsveld. Kweekerij en tuin aanleg, Hoogeweg 114 (noodwoning). 5030 H. Dorresteyn, Utrechtscheweg 341. 5689 A. van Heil, uurwerken, goud en zilver, tevens reparatie-inrichting. Lan ge Beekstr. 14. 5860 Opbouwdienst, Centraal Cantinebe- heer, Korte Bergstraat 16. 6103 Woningbureau „De Uitkijk", direc tie Nefkens, Stationsstraat 14B. 6150 „Lopa". groothandel in lompen, oud papier, metalen en fabrieksafval, Bis schopsweg 160. 6850 Amersfoortsohe IJsvereeniging, Clubhuis, Rubensstraat- „THOMAS MORE" In ons verslag over „Thomas More", Zondagmiddag voorgedragen door Nel Oosthout, kwam een storende zetfout voor. In de voorlaatste alinea werd het eerste bedrijf gekarakteriseerd als „maar een proloog". Dit moest zijn „meer een proloog." VERBOD VAN VERKOOP VAN STERKEN DRANK R. en W. maken bekend, dat de ver koop. aflevering, verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein in localiteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tusschen 19 uur en 4 uur verboden is. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgei den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. r.V het algemeen mag gort zich niet in een groote populariteit bij ons verheugen. Misschien komt dit door de herinneringen aan de „gort uit de bus", waarmee in den tijd van de porders en water-en-vuurvrouwtjes de zwakke kinderen werden opge kweektDie de gort met bus en al hartgrondig verfoeiden. In onze spreektaal komt een gezegde voor dat de meening omtrent de gort vrij duidelijk weergeeft. „Zoo droog als gort" was indertijd een zeer gangbare aanduiding. In de gewone kookboeken vinden we niet overmatig veel omtrent het nut en het gebruik van gort vermeld. Wat er voor recepten van gegeven worden, kennen we vrijwel allen. En allen nemen we ook wel eens gort op in het menu. omdat we ze niet geheel negeeren willen. Of liever wilden, want nu staan we er wel wat anders tegenover. Niet omdat we onze meening ten aanzien der gort opeens zoo grondig herzien hebben, maar omdat de gort ons per distributie wordt verstrekt en we ze dan toch willen benutten ook. ER zijn huisvrouwen, die met groote hardnekkigheid haar gortbonnen ruilen voor andere. Daar hebben we nu eenmaal een binnenbeurs voor. Ande re koopen de gort, doen ze in een trom mel of tonnetje of bus en vragen zich af wat je nu nog meer zou kunnen doen dan gort met rozijnen of gort met kar nemelk er van maken. In onze kookboeken vinden we naast deze beide bereidingswijzen nog gort met pruimen, parelgort met melk, ge wone gort met melk en daarna maakt de gort plaats voor andera grutiers- artikelen. In het buitenland ziet men meer mo gelijkheden om de gort tot haar recht te doen komen, zonder dat de ouder- wetsche gort in de bus er aan te pas hoeft te komen. En passant gezegd, die bus was een soort equivalent voor de rijstbol, waarin wel droge rijst wordt gekookt; de gort kwam er heel en droog uit en werd geserveerd met warme melk en suiker in een diep bord. Niet alleen in het buitenland kent men an dere bereidingswijzen. Ook in de oud- vaderlandsche keuken werd gort ge bruikt in 'soepen, die behalve smake lijk ook voedzaam moesten zijn. Nog kent men in Schotland een stevige soep. waarvan gort een der hoofdhe- standdeelen is. Zij heet ook Schotsche soep en is tot ver over de grenzen be kend. Er wordt bouillon getrokken van schapenvleesch met wat beenen. daar in kookt men de van te voren geweekte eort wordt er in gedaan met zoo veel soorten groenten als het jaargetijde toe laat, een paar uien en wat kruiden, pe per en zout. Men laat de soep koken tot ze dik en gebonden is en het vleesch zeer gaar. In Frankrijk kent men een fijnere soep, waarvoor parelgort gebruikt wordt, maar ze moet dunkt me van ge wone gort ook wel te bereiden zijn. Men roert een eetlepel meel met een stukje boter op een zacht vuur en voegt er ge leidelijk een liter heet water bij. Al; het water aan de oppervlakte wit begin1 te worden voegt men er honderdvijfen twintig gram (parel)gort bij en brengt het weer aan de kook. Naarmate het water geabsorbeerd wordt, voegt men er steeds wat bij. Als de gort voldoende gaar is, wordt ze door een zeef gewre ven en aan deze puree wordt zoo vee! bouillon toegevoegd als men noodig heeft. Dan wordt de soep weer op het vuur cezef om tien minuten door te ko ken. Zoo mogelijk klopt men een eier dooier met wat koude bouillon en giet die zeer voorzichtig onder flink r'eren bij de soep. In ieder bord wordt een sneetje geroosterd brood gelegd en daar op wordt de heete soep gegoten en dan direct opgediend. \J ERDER kan men in vrijwel alle soepen, waarin gewoonlijk rijst ge bruikt wordt, ook gort nemen, mits ze vooraf geweekt is. anders zou het gaar worden veel te veel tijd kosten. Parelgort is fijner en in het algemeen gauwer gaar; indien ze verkrijgbaar is zoowel als gewone gort. dan is ze wel aan te bevelen, omdat ze aangenamer is in het gebruik en omdat kinderen ze meestal lekkerder vinden. Is z.e echter mopilijk of niet te krijgen, dan kar. de gewone gort heel goed er voor in de plaats komen. Watergruwel, vruohtensoepen en der- FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 9 Dec. Comtesse de Pa ris 10—21. Winterjannen 19. Bergamot 17— 18. St. Remi 16IS. Boerenkool 4051, Bloem kool 14, gele kool 5354, groene kool 35, roode kool 4060, spruiten 15, boepeen 59— 71, wortelen 50. andiivie 11—15, spinazie 16, uien 3565, seldery 716. peterselie 1011, knollen 7, knolselderij 1416. gelijke geven ook nog een mogelijkheid om gort toe te passen op een manier, die algemeen in de smaak valt.. Voor vruchtensoepen kunnen zoowel stukjes gedroogde appelen met dito pruimen of versche appelen mat ge droogde pruimen gekozen worden als tutti fruttL Dit laatste is vrijwel altijd bii de winkelier te krijgen (dit kan plaatselijk zijn. het is mogelijk, dat el ders de voorraad niet zoo gunstig is) en ze is niet bijzonder duur. Hebben we de beschikking over een flesch bessen sap en misschien nog een stukj3 pijp kaneel, dan kan van dit alles, met toe voeging van gort een heerlijke vruchten soep gemaakt worden. Het voordeel daarvan is. Dat ze zoowel al6 voor- dan wel als nagerecht gegeten kan worden, warm of koud. al naar verkiezing. Ook kan ze ter aanvulling dienen van den bot erhammenm aal tijd, als we eens iets anders willen geven dan pap of gewone soep en daarbij niet al te veel tiid aan de bereiding van den sohotel besteden kunnen. F.r zijn dagen, dat we verlan gen naar iets dat zich zelf kookt.. Daar onder vallen zeker de vruchtensoepen, mits za op een heel zacht vuurtje gaar worden. Ze kunnen zelfs op de kachel worden gaar gemaakt, en vragen dan in het geheel geen brandstof. Wel moeten zo d.an even op een flink vuur aan de knok worden gebracht en een kwartier tje doorkoken (zonder overkoken). Ook kunnen wij ze in d3 hooikist of in kran ten gaar laten worden. Zoo kunnen we tenslotte nog wel met de gort verzoend raken. Savoye kool op Hon- gaarsche wijze Benoodigdheden: een savoye kool van ongeveer een kilo. Een kilo aard appelen. Ais de kool zwaarder is dan een kilo. kan men naar verhouding meer aardappelen nemen. Verder een ons vet of boter, twee eetl'epjis bloera, een halve uit, zout, een theelepel ko mijn. Bereiding Maak de kool schoon, ver wijder de dikke nerven en de stronk en snijd hem in vieren en elk vierde deel in nog een paar stukken. Laat de kool in ruim kokend water met zout half gaar koken, doe er dan de ge schilde en in groote stukken gesneden aardappelen bij. Laat de kool en de aardappelen samen gaar worden, maar laat ze niet fijn koken. Laat het vet of de boter in een pannetje smelten, voeg er als die heet is de bloem bij en laat deze lichtbruin worden. Voeg er dan de schoon gemaakte en gesnipper de halve ui hij en laat, die lichtgeel fruiten. Giet er met Kleine scheutjes te gelijk wat water of bouillon bij en meng er de komijn door (bij voorkeur fijngemalen^ Giet de saus bij de kool met aardappelen en laat het geheel nog ongeveer een kwartier zachtjes doorstoven. Men kan deze schotel zonder vleesch opdienen of er worst of plakje= ham of gebraden vleesch bij geven (als het ker is). GEEN VOETBAL MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR Voor de afdeelingen I en II zullen met de Kerstdagen en Nieuwjaar geen com petitie-wedstrijden worden vastgesteld. Verecnigingen die met hun wedstrijden ten achter zijn. kunnen na aanvrage op die dagen spelen. Een goede manier om van Uw vér koudheid of hoest ef te komen is een kwart liter heet water te vermengen met een eetlepel suiker en 30 gram Ver- vus (dubbel geconcentreerd). Vervus kunt. U bij alle apothekers en drogisten verkrijgen. (Adv.) GRAND THéèTRE. Van Vrijdag t.m. Don- derdag 12 Dec. vertooning van de film „Eine Frau wie Du." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 6.30 en 8; Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film „Op Stap". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zon dag 1.45, 4, 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag fsmiliematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Inspecteur Eyck in de val." STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alie mèisjeg geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen dea avonds. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wjjera- straat 2. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Tentoon stelling van sdhilderijen, aquarellen en teekeningen van Court Veldkamp. 11 Dec, opening door Jan da Cler, om 3 uur. CLUBGEBOUW ZANDBERGEN. 13 Dec. Lezing van den heer D. Q. R. Mulock Houwer voor de Vereeniging voor Pae- dagogiek. 19.30 uur. DE VALK. 14 Dec. Non-stop-cabaretavond voor de tooneelv. „Spatram". 7 uur. GILDEHUIS A.KjG. 15 Dec. Concert van Annie Eland, piano en Jo Blok, viooL 3.30 uur. AMICITIA. 22 Dec. Concert voor de Con- certvereeniging. Noske en Flipse. VERKOOP1NQEN Amersfoort De Valk. 13 Dec. 11 uur v.m. Verkoo ping van boomen en hakhout. Concordia. 17 Dec. 3 uur n.m. Verkoo- ping van heerenhuizen, Utrechtscheweg 98 en 100; pakhuizen, Scherbierstraat 4 en 6a; huizen Soesterweg 93, 95, 97 en 99; Eemstraat 18, 20, 22 en 24; gebouw Lavendelstraat 3. De Valk. 23 Dec. 3 uur. Veiling van woonhuizen Sint Agathastraat. 12, 14, 16, 18 en 20; en woonhuis Hoogeweg 33. Hoogland Koffiehuis v. d. Hoef a. d. Brand. 19 Dec. 11 uur v.m. Verkooping van een. perceel hooi- en weiland in polder ,.De Haar" en woonhuis a. d. Hoog en Wel- derlaan C 55 bis. Baarn Hotel „De la Promenade'' 19 De cember 2 uur n.m. Verkooping van villa Weteringstraat 1 en woonhuis Ba- listraat 22. Nijkerk Hotel „De Roskam" 12 en 19 Dec. 11 uur v.m. veiling van bouwmanswonin gen „Plankenburg" en Laak F. 223. Kou - Griep - Pijn Door hun kou, koorts en pjjnuit- drtfvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MijnhardtjeB" Doos 10 en 50 et. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VRIJZ. HERVORMDEN EN KERKERAAD Geachte Redactie. Toen ik in Uw blad van Zaterdag j.l. las, dat de Kerkeraad der Ned. Her vormde Kerk besloten had. om met de Gereformeerde kerken alhier op den Eer sten Kerstdag samen een Godsdienst oefening te houden in de St. Joriskcrk, was ik zeer verbaasd. Vooral daarom verbaasde het. mii. omdat ik weet. dat het den Kerkeraad bekend is, dat er hier een afdeeling van de Vrijzinnig Her vormden is, met wie hij onlangs nog eenige vriendschappelijke hesprekingen heeft gehad. Deze had toch zeker gaarne op dien dag met hen samen willen gaan, om de Kerstboodschap uit te dragen, Het zou juist in dezen moeilijken tijd, dien wij allen thans heieven, een prachtige, daad geweest z4in als de Kerkeraad daartoe besloten had. De Kerkeraad weet toch zeker ook wel, dat wij allen kinderen van een Vader zijn, hoe ver schillend wij ook over Hem denken en spreken. Hef zou zeker voor ons Vrij zinnigen verheugend zijn geweest, als dat gebeurd was. Dan zouden wij kun nen zeggen, vooral in dezen tiid. dat het Goddelijk Licht dat daar uitstraalt van de Kribbe van Bethlehem was doorge broken door de duistere wolken van on verdraagzaamheid. waarin de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk van Amersfoort thans nog is gehuld. Met de meeste hoogachting H. GERRITSEN WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 22 DEC. Het programma op Zondag 22 Decem ber is voor de Amersfoortsche vereeni ging als volgt: H.V.C.Volendam B.V.C.—Amersf. Boys V.V.IJ.Sop la Amsvorde—'s-Graveland

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5