OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Gezonde prijzenpolitiek in aller belang Massage-centrum te 's-Gravenhage Begrafenis van prof. Steinmetz Vermissing van distributie bescheiden De uitkeer ing tot onderhoud Slager verkocht paardenvleesch als rundvleesch SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Misbruik gemaakt van Afblijven van onbekende voorwerpen Radio-Programma's 2e BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 DECEMBER 1940 Een vraaggesprek voor de radio Ongemotiveerde prijs opdrijving wordt niet geduld 'S-GRAVhNHAC.k 9 December. Hieronder voizt het radiovraassesprek met mr- H C Schokker den zemachtizde voor de priizen iat hedenavond voor de radio is zehauden. Vraaz: Mijnheer Schokker Wij hebhen uw henoemme tot zemachtizde voor de priizen zeiezen. Daar onze luisteraars die daz in daz uit met de nriizen te maken hebben hier uiteraard belane in stellen, komen wii u eens on zoeken Zoudt u onze luisteraars eens iets kunnen vertellen om trent uw taak? In de eerste plaats zou ik u willen vrazen waarbij ik mii maar tot tolk van n.üti luisteraars maak of deze fizuur van zemachtizde voor de prijzen iets eeheel nieuws is. Ik meen te weten dat men in andere landen reeds eerder tot een derzeliike centrale fizuur ten aanzien van de prijzenpolitiek is zekomen. Antwoord Gaarne wil ik u iets om trent mijn taak mededeelen. Als u mij vraagt, of een centralê politiek op het gebied van de prijzen voor on* land een nieuwe figuur is dan moet mijn ant woord zijn. dat zij in zooverre niet nieuw is. dat wij reeds sinds 19.T2 tenkt u maar aan de prijzen van onze land I bouwproducten een centrale regeling van de prijzen kennen. Daarbij eing het evenwel om de bescherming van onze landbouwproducten, die in verband met de internationale marktontwikkeling geen loonend bestaan voor de producen ten konden opbrengen. De verhoudin gen zijn nu juist omgekeerd, omdat er thans een goederenschaarschte heerscht, waardoor het gevaar ontstaat, dat de consument in de verdrukking komt. Vraag: Is uw taak dan beperkt tot de prijzen van de landbouwproducten? Antwoord: Dit is heelemaal niet ket geval. Waar de 'goedéren-schaar<chte algpmeen is. gaat het in helangriike matp urn de bescherming van den con 8ument op elk gebied, zoodot mijn be moeiingen zich uitstrekken over de prij zen van alle roerende en onroerende goederen, diensten, huren, pachten, enz. Vraag: Nu. mijnheer Schokker, wan neer ik hier nog eens op mag doorgaan, dan zit de zaak wanneer ik het goed begrijp, ongeveer als volgt: Men is be gonnen met de prijzenbeheersching tot bescherming van den producenten, in dit geval den land- en tuinbouwer, ter wijl het nu uitsluitend gaat om den consument. U zit hier dus min of meer tusschen twee vuren. Antwoord: Wat u daar zegt is niet ge heel juist. Het gaat er om tot een bil lijken prijs te komen, zoowel tegenover den produHbit als tegenover den ver bruiker. De producent kan onder de huidige omstandigheden van den con sument niet vergen, dat hij meer dan de strikte noodzakelijke kosten en e-m bescheiden winst voor het product be taalt en aan den anderen kani zal ie consument aan den producent een bil lijke vergoeding voor zijn priwhict m-e- en betalen. Het helang hiervan valt direct in het oog wanneer u denkt 8->n de dagelijksche levensbehoeften, wa-,r- van dp consumptie ook voor onze arbei ders onder alle omstandigheden gewaar borgd behoort té zijn Vraag: Zou het niet onbeschei ien zijn u eens te vragen wat uw plannen eigenlijk zijn voor de naaste toekomst? Wanneer ik mij de persberichten en net besiuit goed herinnpr, dan heeft u mai ik mopn een 3-ledige taak. U dra igi meen ik de verantwoordelijkheid vn*r een billijke prijsvorming, terwijl ik uit bet besluit, waarbij 11 bent ingesteld den indruk heb gekregen, dat uw taak zien ook uitstrekt over de opsporing en be rechting van verschillende prijsovr're dingen. Antwoord: Dat hebt u inderdaad good gelezen. Vraag: Hoe denkt u zich eigenlijk dit prijsverordeningen? Werkt de wet *-an vraag en aanb'-d nog of worden de pri; zen thans van uwentwege berekend? Hoe stelt u zich dat voor? Antwoord: Zooals u weet bestanl ei over het geheele terrein van de p ij/.eri een zoogenaamde prijzenstop. Di» vil zeggen, dat geen hoogere prijzen mogen worden betaald dan op 9 Mei gold-m Vraae: fk meen toch te weten, dit p' verschillende prijzen sinds 9 M«' zijr verhoogd. Antwoord: Dat is inaerïaaa het geval. Omdat de ontwikkeling h-eft medegebracht, dat men niet l-i> de stop van 9 Mei kor. blijven stilstaan heeft zich verder een prtjsp tlili-k ontwikkeld. Deze prijspolitiek is ver vat in een aantal orijsvoor^ch iffn die successievelijk het geheele ter rein der prijzen zullen bestrijk-T e waarmede de verdere ontv ik-«pu ib op dit gebied zal worden gef rU-'erd. Vraag: Mag ik u in dit verband 'ens vragen of u eenige i.emoeiin^ h-, o' ne' de loonvorming? De loon- an pi Ij'en systemen schijnen wel derrrate ste-\ verhand met elkaar te houden, dat een prijzenpolitiek, zonais u die h c voor enze luisteraars hebt uiteeng -ze: nlleen te voeren is in coördinatie met de loon politiek. Antwoord: lTvv opmerking is zeer be langrijk. Inderdaad zal de op te bouwen prijzenpolitiek 't nauwste verband moe ten houden mei de loonvorming, zoodat uiteindelijk een organi-ch prijs- en loonsysteem tot stand kan worden ge bracht, waardoor ipder een billijke en redelijke beionning voor zijn prestaties krijgt. Znoals u bekend is. is door dp loonvorming op 28 November een rege ling tot stand zekomen: het ligt in de bedoeling dat bij de uitvoering der bei de regelingen dp nauwste samenwerking ln acht wordt gpnomen. Vraag: Dus hef komt hiprop neer. dal het aanvankelijke uitgangspunt deze prijzenstop was. die u nopmde. Een soort bevriezing als het ware. welke geleide lijk zal worden vervangen door van overheidswege vastgestelde prijzen welke zoowel met dè belangen var. den producpni als van den consument fpke ning houden. Antwoord: Juist. Maar hier wil ik direct ean andere gedachte aan vast knoopen. n.l. dat er in dezen tusschen- tijd allerlei prijsverhnogingen hebben plaats gehad, welke gpen sanctie heb ben verkregen. Hiermede kom ik op het tweede deel van mijn taak. n.l dat ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van een strijd legen die elementen on der ons volk. die gedreven door een mis plaatst eigenbelang nog meenen onder deze voor ons allen zoo moeilijke om standigheden zich ongestraft ten kost' van de gemeenschap als geheel te. kun nen verrijken. Het is mij hekend. hoe nog regelmatig, ondanks de uitgevaar riiede verbodsbepalingen, prijsverhoo gingen w orden doorgezet, waarvoor geen vergunning is verleend. In dit verhand vestig ik er de aandacht op, dat verzoe ken om prijsverhooging. die bij de daar voor aangewezen overheidsinstanties worden ingpdiend. steeds aan een nauw keurig onderzoek, waarbij met alle be rokken belaneen rekening wordt houden, worden onderworpen. Degenen evenwel, die meenen buiten de wette lijke regeling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich ervan overtuigd houden, dat ik in den strijd tegen hun tegen het algemeen belang gerichte praktijken voor de strengste maatrege len niet zal terugdeinzen. De uitbreiding, die ik mij voor stel aan de opsporing van overtre dingen der prijsbepalingen te geven, zullen mij in de gelegenheid stel len, allen, die zich op bovenbedoel de wijze jegens ons volk misdragen, en de koopkracht van de arbeiders bonen aantasten, tot betere inzich ten te hrengpn. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik om ook de consumenten op het hart te drukken aan ongemotiveerde prijsopdrijving niet langer hun mede werking te verleenen, doch integendeel mij in den strijd hiertegen bij te staan. Zij en vooral ook de huismoeders moeten niet vergeten, dat straks de consumenten ook medewerking moeten verleenen. zelfs al ondervinden zij daar van ongerief. Vraag: Als ik mij goed herinner zult u ook bepaalde bevoegdheden krijgen op het gebied van de berechting. Antwoord: Ja, dat ligt inderdaad in de bedoeling en ik hoop hierover bin nenkort nadere bijzonderheden te kun nen mededeelen. Wel kan ik thans reeds zeggen, da.t ernaar zal worden ge streefd, dat ook de berechting van de prijsovertredingen in bepaalde opzich ten zal worden versneld en verscherpt. Ik hoop, dat ik u hiermede een indruk heh gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de medewerking van de producenten- en consumenten luisteraars, mij daarbij te steunen. Uitgaande van het Ned. Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massage ROTTERDAM, 9 December.. Van den leider van dit massage-centrum voor geregelde belangelooze hulp aan Nederlandsche militaire oorlogsgewon den, den heer Joh. Mehius, ontvingen wij bericht, dat in de maand November 1940 aan vorengenoemd centrum door 20 dames en 14 heeren, allen gediplo meerde leden van bovengenoemd ge nootschap, 1231 massagehehandelingen zijn gegeven aan 132 patiënten, d.w.z. gemiddpld bijna 47 behandelingen per werkdag. Dank z.ij de bereidwilligheid van de elders gevestigde genootschapsleden konden de behandelingen tijdens het toplaathare verlof van eenige patiënten in hun verblijfplaats worden voortgezet. Inmiddels zijn meerdere oorlogsge wonden weer geheel of vrijwel geheel valide en gesVhikt om in het arbeids proces te worden opgenomen. Van af het hegin 1 September tot en met 30 November werden 4480 massage behandelingen gegeven. Een geraffineerde oplichter AMSTERDAM. 9 December. De po litie van het bureau Linnaeusstraat heeft thans een 43-jarige vrouw inge sloten, die zich in diverse plaatsen van ons land aan verduisteringen en nplich ting heef» schuldig gemaakt. Zij ver kocht schilderijtjes en ledenvaren. Ge- woonliik had zij de artikelen echter niet bij zich. Verschillende personen die haar vertrouwden betaalden de gOP- deren vooruit. Het eekorhte ontvineen zij echter nimmer. De vrouw is in Hil versum gearresteerd Ook de politie te Haarlem en 's-Gravenhaee stellen veel belangstelling in haar. want ook daar heeft zij haar practijken toegepast. BALDADIGE JEUGD AMSTERDAM. 9 December. - Zon dag tusschen elf en twee uur hebben epn aantal vandalen huisgehouden in enkele scholen in de T.eeghwaterstraat Zij zijn door middel van braak dp ge houwen binnengedrongen en hebben letterlijk alles vernield, wat onder hun handen kwam Rnvendien hebben zij overal groofp vlpkken met roode en zwarte inkt eemaakt. zoodat een en an der in een chaos herschapen was. De politie heeft alle reden om ftan te nempn. dat het kwaiongenswerk is. De daders zijn echter nog niet opgespoord Groote belangstelling op Zorg- vlied te Amsterdam AMSTERDAM 9 December - Van morgen is op Znrgvlied onder groote be langstelling ter aarde besteld het st<v* felijk ovprsohot van prof. dr S ^teinmptz. oud-hnneleeraar in de So- --ialp Geoeraphip aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Tn de aula waren aamvpzie vele cura 'nren h"ooiopra-pn oud-studenten studpnten van de Amsterdamsche uni- versiteiten bpnevpnS bestuursleden van vpIp vereenigingpn waaronder die van ie Volksuniversiteit De rector magnificus, prof. dr. B- B.-ojiwer was dp pprste die naar voren trad om afscheid te nemen van den ovprleden hoogleeraar. wiens invloed op het onderwiis in dp aardrijkskunde aan de Gemeentelijke Universiteit en vei daar huiten groot is gewpest Dr. Brou wer snrak woorden van afscheid en hij getuigde van ziin dankbaarheid vooi alles wat prof. Steinmetz in de 25 ja ren. waarin hij het hooeleeraarschan be kleedde, aan de hoofstedplijke univen sitpit heeft geschonken. Namens de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte sprak prof. W. E. J. Kui- ner. Steinmetz. zoo zeide deze spreker, wae in de faculteit een man van groot aan zien en van vprstrekkenrien invloed. Hel nndprwijs in de aardrijkskunde heeft aan hem zeer veel verplichtingen en ii met zijn optreden in nieuwe banen ge leid. Dr. Fahrenfort schetste het werk en het leven van prof. Steinmetz. die een warm verdediger van en strijder voor de sociologie was. Tn de ethnologie heeft Steinmetz steeds geijverd voor de toe passing van meer exacte methodes. Zijn werk was en is ook in deze tijden nog zoowel in binnen- en buitenland eehoek staafd als van het grootste belang. Dr. Brummelkamp. een oud-leerling herdacht nrof. Steinmetz als hoog leeraar. Hij zocht, zoo zeide hij steeds de waarhpid in een groote en hartstoch teliike liefde vnnr de wetenschap. Dr. Büchner herdacht den overledene als stichter van de Volksuniversiteit beweging in Nederland. Uit aandrang en overtuiging stichtte prof. Steinmet? deze beweging, die hij rpeds zeer jong voelde als een plicht tegenover de ve len. die niet in de gelegenheid waren regelmatig een studie te volgen. Hij heeft 25 jaar de Volksuniversiteiten trouw aan zijn beginselen, geleid. Stein metz' naam zullen wij steeds in dank baarheid blijven gedenken. Nadat nog door twee vrienden van den overledene het woord was gevoerd, werd de baar, die bedekt was met bloe men en kransen, door oud-studenten grafwaarts gedragen. Indien geen overmacht kan worden aangetoond, worden geen nieuwe kaarten uitgereikt 's-GRAVENHAGE. 9 Dec. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Ieder hedendaagsche burger is even vertrouwd geraakt met zijn stamkaart en andere distributiebescheiden als met zijn papieren van den burgerlijken stand, spaarbankboekje en arbeidskaart. En toch is er verschil in behandeling waar te nemen. ?Ioe zorgvuldig wordt b.v. het trouwboekje bewaard, welfce voorzorg neemt men niet in acht als men het trouwboekje noodig heeft en hoe voorzichtig bergt men het weer weg na gebruik. Deze vereischte voorzichtig heid nu. wordt niet altijd betracht, met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden, als geen kwade trouw kon wor den aangetoond, nieuwe exemplaren uit gereikt. indien deze kaarten werden ver mist, of in bet on gereed e waren geraakt- Deze welwillende houding bleek echtei al heel weinig geschikt om het puhliek de waarde van zijn distributiekaarten onder het oog te brengen. Men nam dik wijls niet eens de moeite zijn verlies be hoorlijk aan de politie op te gevea maar vervoegde zich zonder meer bij het distributiekantoor. Het feit dat men zijVi kaarten voor niets krijgt en zijn geld meestal in het zweet zijns aan ichijns mopt verdienen, heeft te weinig de oogen er voor geopend, dat distribu tiehescheiden veelal nog belangrijke! ziin dan geld. Zonder distributiekaarten zijn immers de eerste levensbehoeften momenteel niet te verkrijgen. Toch zal de waarde van deze pa pieren de bevolking duidelijk voor oneen moeten staan. Dat rle Over heid dp zaak ernstig opvat- hliikt wel uit de bekendmaking van den speretaris-generaal van de departe- mpntpn van Handel Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissrherii waarin er op wordt ee- wezen, dat alleen hij absolute over- machf zooals brand of herooving. nieuwe kaarten worden afeegeven. Kan men gppn overmacht aantoonen dan zal op vervanging van de verloren -pgane kaarten niet kunnen worden ge rekend. Van brandstoffen-, textiel- en bloem kaarten zal men o.m. verstoken hliiven Welke gevolgen dit meebrengt is zon der rrierr duidetiik En toch in welke hpnarde positie eii ook komt te verkee ren, gppn distrihutiedienst mag u hel npn De Overheid zoret niet de uitrei king van de distributiebescheiden voor een rechtvaardige verd'pling Wie eii zijt. oud of jong rijk of arm man ot vrouw, allen krijgt eii uw ev-pnredie deel van de gedistribueerde goederen. Weest secuur mef deze zoo belangrijke en waardevolle papieren. Men zij ge waarschuwd. KINDfcRhOcHJE 163. De circus-directeur had in de diligence plaats geno men. Hij maakte zich een beetje ongerust over het lawaai, dat zijn dieren maakten en riep Kobusje bij zich: „Meneer Bol." zei hij. „zoudt u niet even wat orde in den beesten wagen willen scheppen? U hebt daar aardig slag van." 164„Met genoegen," antwoordde Kobus. Hij liep door den rijdenden trein, soms over de daken heen, net naar het hem uitkwam, tot hij aan den beestenwagen kwam. Hij hield zijn stokje stevig vast en gluurde eens voorzichtig door een kiertje van de deur naar binnen Principieele zaken voor den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE. 9 Dec. Artikel 384b van het Burgerlijk Wetboek be paalt, dat wijziging of intrekking van een uitkeering tot onderhoud moet zijn gegrond op de overweging, dat de feite lijke verhouding tusschen de behoeften van den tot onderhoud gerechtigde eenerzijds en het inkomen en vermogen van den tot onderhoud veroordeelde an derzijds sedert het oogenblik, waarop bedoelde beslissing is gegeven, zoo aan merkelijk is veranderd dat, had deze gewijzigde verhouding bestaan op ge noemd oogenblik. de beslissing een an dere zou zijn geweest. W. van der H. te Rotterdam beeft zich op grond van dit artikel tot de rechtbank aldaar gewend met het verzoek de uit keering, welke zijn zoon aan hem ver schuldigd was. te verhoogen. De recht bank heeft bij een tweede beschikking dit verzoek toegestaan. In booger beroep heeft het Hof te 's-Gravenhage deze beschikking vernie tigd en van der H. alsnog niet-ontvanke- lijk verklaard. Het Hof overwoog daar bij. dat zich, naar van der H. zelf toe gaf, geen wijziging in de feitelijke ver houding had voorgedaan tusscben de tijdstippen van de eerste en de tweede beschikkine der rechtbank. Alleen zou van der H.'s zoon onjuiste inlichtingen over zijn vermogenstoestand hebben ver schaft. Van der H. kwam van deze uitspraak in cassatie, waarop de raadkamer van den Hoogen Raad deze zaak behandel de. De Hooge Raad beeft nu ln zijn uit spraak als volgt geoordeeld: Voor de toepassing van artikel 384b van het B.W. behoort te worden uitge gaan van de juistheid der in kracht van gewijsde gegane oorspronkelijke be slissing. zoodat de daaraan ten grond slag liggende feitelijke verhouding tus schen de behoeften van den tot onder houd gerechtigde eenerzijds en het in komen en vermogen van den tot onder houd veroordeelde in verband met de op hem rustende lasten anderzijds dient te worden beschouwd als de op het oogenblik dier beslissing bestaande Hieruit volgt. dat. wanneer den rech ter, wien wijziging of intrekking van zijn heslissing wordt verzocht, mocht blijken, dat de feitelijke verhouding in werkelijkheid verschilt van die. welke op het oogenblik. waarop die beslissing werd geeeven, door hem als bestaande is aangenomen, bij aanmerkelijke ver andering als in voormeeld wetsartikel bedoeld, toepassing van dat artikel mo gelijk moet worden geacht. Op grond hiervan werd de beschik king van het Gerechtshof vernietigd en de zaak naar dat Hof terugverwezen. Boomen te lang gesloten gehouden Aan den seinwachter der Nederland sche Spoorwegen P. A. was ten laste gelegd, dat hij in de gemeente Eist. toen een trein, den weg ArnhemNijmegen Gepasseerd was. de hoornen nog 10 mi nuten heeft eesloten gehouden daarmee dezen openharen weg versperrende. Hij had dit gedaan teneinde de politie ge legenheid te geven, een onwilligen auto- mnhilist te verbaliseeren. Nadat de kantonrechter te Nijmegen ontslag van rechtsvervolging had treee ven. werd de seinwachter door de recht bank te Arnhem veroordeeld tot 5 gul den boete, van welk vonnis hij in cassa tie kwam. De Hooge Raad hPeft thans dit heroej. erworpen. AMSTERDAM. 9 December. Een rechercheur van de afdeeling distribu- tiedienst van het hoofdbureau van poli tie heeft Zaterdag een ossenslager in de Albert Cuypstraat verba liseerd, om dat de man paardenvleesch al*, rund- vloesch verkocht Niet olleen overtrad hij hierbij de warenwet, doch boven dien verkocht hij het vleesch voor een hoogen prijs. In den loop van den middag is hef vlpesch door de politie verkocht tegen de juiste prijzen. Deze slager had zich ongeveer een •eek geleden eveneens aan prijsopdrij ving schuldig gemaakt. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. ii f 3.15 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 187.3 kommervolle omstandigheden Twee broers, ook in hooger beroep, veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De Rotter- damsche rechtbank veroordeelde onlangs twee gebroeders, resp. 50 en 46 jaar oud, ieder tot een jaar gevangenisstraf. De jongste van het tweetal, C. R. uit Over- schie, was in het begin van Juni bij een inwoonster van Schiedam gekomen die in de krant een advertentie had Re- plaatst, waarbij zij inlichtingen verzocht omtrent de verblijfplaats van haar man, dienstplichtig korporaal in het Neder landsche leger, van wien zij na half Mei niets meer had vernomen. Met de mededeeling, dat hij zelf een zoon in het leger had. die toen Duitschland zou vertoeven en dat zijn andere zoon gesneuveld was, was C. R. het Schiedamsche vrouwtje komen ver tellen, dat hij haar man wel zou weten op te sporen, doch dan moest hjizelf eerst een behoorlijk boerenpak hebben om erop uit te gaan. De jonge vrouw overhandigde den bezoeker 6.bij wijze van voorloopige betaling, doch la ter bleek haar, dat het heele verhaal was gefantaseerd en dat de bezoeker een val- schen naam had opgegeven. Op 7 Juni, enkele dagen na het eerst bedoelde bezoek doch voordat geble ken was, dat C. R. een valsche voorstel ling van zaken had gegeven was de broeder P-R. ten huize van de moeder van den vermisten korporaal gekomen met een z.g. opdracht van zijn broer C. R. Daar de moeder niet thuis was, deed hij aan een van de huisgenooten een verhaal, dat hierop neerkwam, dat men hem een donker pak moest meege ven en dat het een zaak van leven en dood was. Intusschen kreeg. P. R. het eewenschte costuum. waartoe hij een koffertje bij zich had. niet mee. Men vertrouwde bij deze familie de zaak al niet meer. Na veroordeeling tot een jaar gevan genisstraf kwamen beide verdachten in hooger beroep. De advocaat-generaal mr. Polman vroeg veroordeèling van C. R. tot een jaar en zes maanden en ten aanzien van P. R. concludeerde hij tot bevesti ging van het vonnis. Het hof wees heden arrest, waarbij beide vonnissen van de rechtbank te Rotterdam werden bevestigd. Een waarschuwing aan het publiek 's-GRAVENHAGE, 9 December. In verband met het ernstige ongeluk, dat zich Zondagmiddag op het Scheverting- sche strand heeft voorgedaan en waar bij twee jongens door een ontploffend projectiel zijn gedood, wordt nogmaals met grooten nadruk gewezen op het ge vaar, dat ontstaan kan wanneer men op het strand, of elders voorwerpen aan raakt zonder deze te kennen. Vooral den ouders wordt aangeraden hun kin deren op dit groote gevaar te wijzen Iedéreen wordt den raad gegeven bij het aantreffen van onbekende voorwer pen de dichtstbijzijnde politiepost of een Duitsche militaire instantie te waar schuwen. WETENSCHAPPEN NEDERLANDSCHE AKADEMIE VAN AMSTERDAM. 9 Dec. De afdeeling voor de geschied- en letterkundige we tenschappen heeft in het Trippenhuis haar gewone vergadering gehouden. Prof. dr. H. Bolkestein sprak over: De houding van den Romeinschen 6taat te genover nieuwe en uitheemsche gods diensten in den tijd der republiek en prof. dr. J. Lindeboom over: Geert Groo- te's geestelijke plaatsbepaling. VEEMARKT ZWOLLE EEN DAG LATER ZWOLLE, 9 December. Men ver zoekt ons mede te deelen, dat de vee markt deze week niet op Vrijdag, doch op Z a t e r d a g op de gewone uren zal worden gehouden. NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 7 December 1940: Clearing met Duitschland: Laatst uitbetaald nummer: Tegen guldens- vorderingen: 898.409; tegen Reichsmarkvor- deringen: 98.605/261.922 Clearing met Chili: Laatst uitbetaald nummer: 1704. Clearing met Turkije: Laatst uitbetaald nummer: Algemeen® clearingrekening: 4740; bijzondere clearing- rekening: 2431a. Clearing met Italië: Laatst uitbetaald nummer: 2386. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Koersen voor stortingen op 10 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensehe kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden", 1,45)4 Lewa 2,30 UITBREIDING VAN DE ZWEEDSCHE VLOOT STOCKHOLM, 9 Dec. (A.N.P.) Als aanvulling op de bedragen van verschei dene honderden millioenen kronen, die sinds het uitbreken van dén oorlog voor de Zweedsche vloot zijn uitgetrokken, heeft de regeering thans middelen aan gevraagd voor den bouw van twee lichte kruisers en een aantal torpedojagers en duikbooten, waarvan de kosten geraamd zijn op 141 millioen kronen. WOENSDAG 11 DECEMBER HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram.muziek-. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.15 Re portage of muziek. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.00 Stichtsch Salon orkest en gram.muziek. 2.30 Gram.muziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Zangclubje van het Blindeninstituut te Bussum en gram.muziek. 4.00 Gram.muziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelconcert. 6.00 Koninklijke Oratorium- vereeniging „Kerkgezang", NCRV-orkest en solisten (opn.). 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, slui ting. HILVERSUM II. 301 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. (In de pauze: VARA'-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Sylvia-Amuse- mentsorkest en solist. (In de pauze: VARA- Almanak). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Sylvia-Amusementsorkest solist. 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gram.muziek. 3.15 Voor de kin deren. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, econo mische- en beursberichten ANP. 5.30 Gram. muziek. 5.45 Reportage. 6.05 Esmeralda en solist. 6.43 VARA-Almanak. 6.45—7.00 Actueele reportage of gram.muziek, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 W\j begin- ;n den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gram.muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek. (9.009.15 Berichten- Duitsch). 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gram.muziek. (2.00^2.15 Berichten-Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Musiquette en „Het Vrooljjke Klaverblad" (opn.). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 4.00 Militaire orkesten. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5 30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Meteorolo gie voor den binnenschipper". 6.00 Militaire orkesten. (6.306.45 Berichten-Engelsch). 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6