Italiaansche successen en verliezen Naar concentratie in Verminkte weergave van Hitlers rede in de Ver. Staten den Radio-omroep Welke hulp kan Engeland Donderdag 12 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 142 Bevreemding te Berlijn Badoglio's opvolger Eenige cijfers KRITIEK MOMENT VOOR EEN CONVOOI Ir. A. Dubois tot gemachtigde benoemd- Ir. W. L. Z. v. d. Vegte voorzitter van den Radioraad Actie op de grens van Thailand van de Ver. Staten verwachten? Situatie steeds ernstiger De Engelsche verliezen ter zee De Engelsche voedselvoorziening BERICHT Nieuwe aanvallen op Engeland Engelsch - Noorsche oneenigheid te Londen AANMELDING VAN AMERSLQQRTSCIi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week I 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS OER AOVEKTENTIEN vanl—reÉela 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigbeids-adverteotiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1-Bewijsnummer extra f 0 05 BERLIJN, 11 December. Officieus wordt gemeld: Iri politieke kringen van de Duitsche hoofdstad heeft men er met groote be vreemding kennis van genomen, dat de rede van den Führer voor de bewap9- ningsarbeiders zwaar verminkt door de Amerikaansche pers is weergegeven waarbij aan Hitier wendingen en zinneb zijn toegeschreven, die hij in werke lijkheid in het geheel niet heeft gebezigd. Dit geldt vooral van een zin, die een Amerikaansch nieuwsagentschap den Führer in den mond heeft gelegd en die als volgt luidt: „Wij zullen de geheele wereld verslaan." In werkelijkheid heeft Hitier deze woorden zelfs in overeenkomstigen vorm niet eenmaal gebruikt. In Duitsche politieke kringen wijst men er op. dat de Führer bij de uit eenzetting van den huldigen strijd tusschen twee economische stelsels uitsluitend heeft verklaard, dat een dezer werelden moet breken. Deze passage van de rede eindigde met de verklaring: „Als het dan in de zen oorlog zoo is gesteld, dat hier goud tegen arbeid, kapitaal tegen volkeren en reactie teeen den voor uitgang der menschheid strijden, dan zullen de arbeid- rle volkeren en de vooruitgang zegevieren." Als uit dezen zin, zoo zegt men in po litieke kringen alhier, door de pers der V.S. wellicht de aangehaalde -tendentie der wereldverovering gelezen wordt, dan kan men dit niet bepaald beschouwen als een teeken van een sterk zelfbewust zijn bij den vertolker van dezen zin. Evenmin klopt, dat Hilter b.v. ge zegd zou hebben, dat na het winnen van den oorlog het goud waarde loos zou worden of dat de wereld aan het Düitschfe volk zou toebehoo- ren, als het den oorlog eerst heeft gewonnen. Deze verminkingen moe ten blijkbaar volgens Duitsche op vatting de publieke opinie in de V.S. tegen Duitschland en de reorganisa tie van Europa ophitsen. Uit deze tendentie is waarschijnlijk ook de bewering van de Amerikaansche pers te begrijpen, dat Hitler in zijn rede de V.S. van Amerika aangevallen heeft, terwijl de Führer dit in werkelijkheid niet alleen niet heeft gedaan, doch zelfs uitdrukkelijk heeft gezegd, dat hij slechts West-Europa in het kader van zijn beschouwingen wilde opnemen. Generaal Vso Cavallero. die als op volger van maarschalk Badoglio be noemd is tot chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht. (Foto Scherl) Grens overschrijdingen in Joego Slavië Officieele mededeeling der regeering BELGRADO, 11 Dec. (Transocean) In Joegoslavische politieke kringen ls een officieel communique van de Joegoslavische regeering over grens overschrijding door Italiaansche en Aibaneesche soldaten met groote voldoening ontvangen. Volgens dit comminique hebben sedert het be gin der Grieksch-Italiaansche vijan delijkheden in den loop der opera ties aan de grens 19 Italiaansche en 32 Aibaneesche soldaten de Joego slavische grens overschreden. In de zen sector der operaties is in het geheel geen oorlogsmateriaal van Italiaansche herkomst naar Joego slavië gebracht. Deze verklaring van de Joegoslavische regeering was te noodzakelijker, daar in het buitenland fantastische geruchten circuleerden over het aantal Italiaan sche soldaten, die de Joegoslavische grens gepasseerd waren. Zoo werd o.a. het bericht verspreid, dat zich 13.000 Italiaansche soldaten in Joegoslavië op hielden. De Joegoslavische autoriteiten hebben tot alle buitenlandsche journalisten, die zich in het Joegoslavisch-Alhaneescn - Grieksche grensgebied ophouden, het verzoek gericht, naar Belgrado terug te keeren. DE KWESTIE DER CREDIETEN AAN ENGELAND WASHINGTON, 12 Dec. (D.N.B.). - In de gisteren gehouden persconferen tie heeft de directeur voor de federale leeningen. Jones, verklaard, dat de kwestie eener financieele hulpverlee ningaan Engeland tot na den terugkeer van president Roosevelt uitgesteld wordt. Op een vraag, of een leening ver wacht kan worden, antwoordde Jones dat. daar de toestemming van het con gres voor noodig is. ROME. 11 Dec. (D.N.B.) In de eerste zes maanden van den oorlog zijn, naar in welingelichte kringen verluidt, door de Italiaansche lucht en zeestrijdkrachten in totaal 70 een heden. waaronder 4 kruisers, 13 tör- pedohootjagers, 20 duikbooten en 33 koopvaardijschepen in den grond geboord. In denzelfden tijd werden 97 eenheden getroffen, waaronder 7 slagschepen, 29 kruisers, 6 vliegtuig moederschepen. 11 torpedóboot ja gers, 3 duikbooten en 34 koopvaar dijschepen. In denzelfden tijd be droegen de verliezen bij de Italiaan sche vloot 23 eenheden, waaronder 1 kruiser, 5 torpedobootjagers, 10 duikbooten en 7 kleinere eenheden, die tot zinken werden gebracht en 4 eenheden, waaronder 3 slagschepen en een torpedoboot jager, die werden getroffen. De Italiaansche verliezen aan vlieg tuigen op alle fronten bedroegen in de zen tijd 110 machines, terwijl door de Italiaansche strijdkrachten 668, d.w.z. zes maal zoo veel toestellen van den vijand neergeschoten werden. Men heeft voorts dé totale Italiaansche verliezen'sedert het begin der vijande lijkheden tot einrl November gepubli ceerd, Voor de Italiaansche troepen zijn de cijfers: 3655 dooden. 7538 gewonden, 28S5 vermisten, voor de Aibaneesche troepen: 14 dooden, 43 gewonden, 20 ver misten, voor de gekleurde troepen:' 862 dooden. 2474 gewonden en 1333 vermis ten. 's-GRAVENHAGE. 12 Dec. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940, benoemd tot raad adviseur. bij genoemd departement ir. W. L. Z. van der Vegte te 's-Gravenhage, de raad-adviseur bij het departement van Volksvoor lichting en Kunsten dr. W. L. Z. van der Vegte is met ingang van 12 December 1940 benoemd tot voorzitter van den Radio-raad. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is gerekend te zijn ingegaan 1 Decem ber 1940 ir. A. Dubois te Amsterdam benoemd tot gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen in Nederland. Voorts is benoemd gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 tot hoofdcommies bij genoemd departement de heer M. Wink te Am sterdam. R. W. L. Z. VAN DER VEGTE werd op 7 Januari 1895 te Valken burg geboren. Na het doorloopen van de lagere- en middelbare school stu deerde hij van 1913 tot 1920 aan de technische Hoogeschool te Delft met een onderbreking van drie jaren voor het vervullen van zijn militai ren dienstplicht. In 1920 behaalde hij het diploma van technisch ingenieur en trad direct daarop in dienst van het toenmalige filiaal voor Nederland der Siemens Schuckert Werke te Den Haag. Daarbleef ir. van der Vegte gedurende vijf jaren werkzaam, in welken tijd hij vele malen gedurende langere perioden in Berlijn arbeidde. In het jaar 1925 gitag hij als ingenieur in algemeenen dienst van de Nederlandsche hoogovens- en staalfabrieken te IJmuiden. In die functie bleef ir. van der Vegte gedurende dertien jaren werkzaam. Al Een aanval op 'n Engelsch convooi. Links ziet men de zig-zag varende bege leidende oorlogsschepen, rechts de schepen van het convooi, die nog in elkan ders kielzog varen, maar die even later eveneens van koers zullen verande ren, om aan de duikbooten zoo weinig mogelijk tref kans te bieden. Foto Scherl GENèVE, 11 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het Fransche ministerie van koloniën heeft omtrent de jongste incidenten aan de Indo-Chi- neesche grens Woensdagavond een com muniqué uitgegeven, waarin bijzonder heden worden medegedeeld, omtrent de reeds gemelde vergeldingsactie der Fransche luchtmacht. Op 9 December, aldus het communi qué. hebben Thailandsche vliegtuigen, die in groepen verschenen tweemaal de stad Savannakhat gebombardeerd. Er werden dertien bommen geworpen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch wel werd eenige materieele schade aangericht. Als represaille heeft de Fransche luchtmacht daarop van haar kant het vliegveld van Oudern. ten noorden van Vientiane, gebombardeerd oft hommen tot een totaal gewicht van anderhalve tori uitgeworpen. Ten slotte is in den loop van een luchtgevecht boven Savannakht een Thailandsch vliegtuig door Fransche jagers neerge haald. Een ander Thailandsch vliegtuig werd beschadigd. HANOI, 12 Dec. (Domei). Vliegtui gen van Thailand hebben hun aanval len langs de westelijke grens van Indo China voortgezet, volgens Woensdag hier ontvangen berichten. Zes Thailand sche vliegtuigen hebben Paese gebom bardeerd. Vijf andere toestellen vlogen boven Vientiane, waar twee hommen hei vliegveld raakten. De aanvallers he schoten voorts de Indo-Chineesche stel lingen met machinegeweren. Dinsdag hebben Thailandsche vliegtuigen twaalf bommen laten vallen op Takhet. BERLIJN, 11 December. (A.N.P.) Bij een onderzoek naar de vraag, welke hulp Engeland van Amerika mag verwachten, komt een hoofdartikel van het Hamburger Fremdenblatt tot opmerkelijke conclusies. De laatste twintig jaar is volgens dit blad de verhouding tusschen de V.S. en Engeland fundamenteel ver anderd op grond van ervaringen, die d3 Amerikanen moesten opdoen. Het Ameri kaansche realisme is onmiskenbaar. Dat heeft bewerkstelligd, dat. vele Amerika nen den voorrang geven aan de behoeften van hun eigen land op het terrein van de internationale politiek. Het Engelsche verzoek om hulp wordt ingediend op een tijdstip, waarop de Amerikanen ontwaakt zijn tot het bewustzijn van zich zelf en van hun potentieele grootte. bied van de bewapeningseconomie tot de grootste intensiviteit gehad. De Amerikaansche leveranties moesten slechts een aanvulling zijn. Thans daarentegen, na de vergelding tegen Londen, .na Coventry, Birmingham, Bristol en Southampton, moet het Ame rikaansche potentieel volgens aandui ding van de Engelsche ministers zelve, de economische basis van den Engel- schen tegenstand vormen. Dit alles wordt verkondigd op een oogenblik. waarop de V. S. juist be gonnen zijn hun industricelo apparaal te reorganiseeren en de groote leemten van de eigen bewapening aan te vul len en waarop ook aan de uitdrukke- lijkste Amerikaansche hereidheid om te leveren zeer natuurlijke grenzen gc- steld zijn ten opzichte van tijd. hoe- heelheid en transport. Het ,vraag- en antwoordspel tus schen Washington en Londen heeft de laatste weken niet geklopt Ame rika antwoordde Engeland met ver wijzing naar formeele en juridische hindernissen. Eerst in Januari, zoo heette het. komt het congres bijeen, dat uitsluitend de wettelijke belet selen tegen de van Engelsche zijde gewpneshte credieten kan opheffen Eiken dag. die verstrijkt, wordl F.ngelands situatie evenwel ernsti ger en stijkt de prijs voor iedere soort oorlogshulp. die het van hui tenaf begeert. De V.S. profiteeren thans van de dwangpositie, die Brittannië heeft doen ontstaan door ziin politiek van splij ting in Europa Nog begin van dit jaar. tot ver in den zomer, heeft Engeland op zijn programma de ontwikkeling van het eigen prestatievermogen op het ge- Het nat.-socialistische Duitsch land maakt zich in het geheel geen illusies, zoo schrijft het Hamburg- sche blad. Het is zich bewust van de vooroordeelen, waardoor het Amerikaansche oordeel over Duitsch land bepaald wordt. Onze militaire nositie en het element van interna tionale pacificatie, dat door het pact van Duitschland met Japan en Ita- spoedig na zijn indiensttreding kreeg hij procuratie om later tevens belast te worden met de leiding der stikstoffa- briek „Mekog" (Mij. tot exploitatie van kookovengasseneveneens te IJmuiden gevestigd. In het jaar 1938 werd ir. van der Vegte tenslotte aangezocht om di recteur te worden van de Nederland sche Siemens maatschappij, welke po sitie hij tot heden bekleedt. Desgevraagd deelde ir. van der Vegte nog mede, dat zijn bijzondere belang stelling immer uitging naar de electro- techniek. Door zijn algemeene werk zaamheden bij de hoogovens is hij ech ter eveneens op allerlei gebieden, het ingenieursberoep betreffende, georiën teerd. Voorts heeft hij zich door tal van lei dende functies ook verdiept in verschil lende sociale en economische aangele genheden. die steeds zijn warme belang stelling hadden. Uit hoofde van zijn studie ging zijn belangstelling al vroeg uit naar aile vraagstukken betreffende de radio, een belangstelling die eerst als amateur tot uiting kwam om later, tengevolge van ziin werkzaamheden, door een nauwer contact gevolgd te worden. Ir. van der Vegte is steeds een vurig voorstander geweest van eenheid op omroepgebied. voor de verwezenlijking van welk ideaal hij gaarne bereid is alle krachten te geven en geheel zijn per soon in te zetten. BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft. Lord Strabolgi heden in de vergadering van het Hoogerhuis o.a. betoogd, dat de Britsche regeering het Engelsche pu bliek in de meest uitgebreide mate over de verliezen, welke de Britsche koop vaardij den laatsten tijd geleden heeft, opheldering moet verschaffen. Deze op heldering, aldus spreker, is reeds alleen daarom noodzakelijk, omdat de breede massa in Engeland haar aandacht hoofdzakelijk richt op de gebeurtenissen in den luchtoorlog, doch er niet in het minst van op de hoogte is, hoe zwaar Engeland zich ter zea tegen den vijand te verdedigen heeft. Wel is waar is de levensmiddelensituatie van het Britsche volk nog niet al te vertwijfeld, daar men in Engeland op tijd vrij groote hoeveel heden levensmiddelen heeft opgeslagen. De in den laatsten tijd geleden verliezen aan koopvaardijschepen zijn echter des ondanks een voor Engeland .ernstige aangelegenheid'. De spreker eischte in het bijzonder een .herziening van het convooistelsel'. NEW YORK, 12 Dec (D.N.B.). De Engelsche minister van landbouw, Hud son, heeft gisteren zoo meldt Asso ciated Pres* uit Londen voor een ver gadering van boeren verklaard, dat de Engelsche positie der voedselvoorzie ning even ernstig is als in 1917. De mi nister wees er op, dat de taak van de vloot om zich te weren tegen vijande lijke duikbooten en bommenwerpers thans driemaal zoo zwaar is al6 toen. Hij verzocht den boeren de eigen pro ductie te verhoogen. De landbouw kan echter niet op nieuwe arbeidskrachten afgezien van vrouwen rekenen. lië tot stand gebracht is, veroorlo ven ons met iedere eventualiteit rekening te houden. Het blad komt tot de volgende con clusie: al te ver is de ontwikkeling al gegaan. De vraae luidt niet meer, of en in welken omvang de V.S. helpen. eeleer bestaat er thans op den eehee- len aardbodem geen vorro van steun meer, die aan de heeren van het geïso leerde eiland de gevolgen van hun Europceeche zonden zou kunnen be sparen. ZIJ, die zich met ingang van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. STOCKHOLM, 12 Dec. (D.N.B.). Het Engelsche ministerie van lucht vaart en het ministeie voor binnen- landsche veiligheid hebben, naar Reuter meldt, hedenochtend mede gedeeld, dat Duitsche .luchtaanval len „van tamelijk grooten omvang" in den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag voorname lijk gericht waren tegen een stad in Midden-Engeland. De voornaamste aanval duurde, volgens, dit bericht, den geheelen nacht. Een aantal branden is ontstaan en er werd schade aangericht STOCKHOLM, 11 Dec. (A.N.P.) Ernstige meeningsverschillcn tusschen het Londensche kabinet en de uitgewe ken Noorsche regeering te Londen kun nen thans niet langer worden verzwe gen en zijn aanleiding voor de omge ving van de uitgewekenen. Noorsche re geering om berichten te lanceeren, waar in de overhandiging van een Noorsch protest in Downing Street de leidende rol speelt. Aanleiding tot dit protest zijn de berichten over de oneenigheid in den boezem der Noorsche regeering. Het eerste slachtoffer hiervan is drie weken geleden de voormalige minister van buitenlandsche zaken. Koht, geworden, van wien werd gezegd, dat hij drie we ken naar een Noorsch militair kamp in Engeland ging om zich te laten oplei den, toen bleek, dat Koht niet verlof gekregen had van Nygaardsvold. doch afgezet was. JOODSCHE ZAKEN 's-GRAVENHAGE, 12 Dec.. De aanmelding van joodsche zaken had volgens de verordening van den rijkscommissaris no. 189 van 26 Oc tober 1940 tot 30 November 1940 bij de Wirtschaftspruefstclle den Hang, Korte Vijverberg 5, moeten plaats hebben. Er is aanleiding er op te wijzen, dat volgens paragraaf 1 der verordening niet alleen die ondernemingen zich hadden moeten aanmelden, welke bij hot han delsregister ingeschreven zijn, doch ook die, welke zich volgens de handelsre gisterwet 1918 bij het handelsregister moeten aangeven. Hieronder vallen practisch allen, ook dc kleinste firma's, detailzaken, vertegenwoordigers, enz. Ten einde dezen zakenlieden als nog gelegenheid te geven, hun aan meldingsplicht. voorzoover dit tot dusver niet is geschied, na te komen, wordt voor deze gevallen de aan meldingstermijn tot 31 December 1940 verlengd. De aangifteformulieren zijn bij de Ne derlandsche Kamers van Koophandel te verkrijgen. Een aanmelding na genoemden ter mijn of niet-nakoming der verordening is strafbaar. AMERIKA VERLEENT NIEUWE CREDIETEN WASHINGTON, 12 December (D.N.B.) De directeur voor de federale leenin gen, Jones, heeft gisteren nieuwe lee ningen voor Argentinië ten bedrage van zestig millioen en voor Uruguay van 7.5 millioen dollar aangekondigd. Deze leeningen moeten dienen voor aankoo- pen in de Vereenigde Staten. <><><><><><xx><xxxxxxx>oo<x>o<x>c>oo<> O DE VERDUISTERING O Vandaag gaat de zon om 17.28 x uur onder. Maan op 16.27 uur. onder 6-50 uur O d.av. Op Vrijdag 13 December: Zon op O 9.f? uur: onder 17.28 uur. Y Maan op 1703 uur; onder 7.52 uur x d.a v. <><><><><><>o<>c><xxxxxxxxxx><><xxxx>o

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1