Waar blijft het geld van de Winterhulp? Üqsunda Rijksarbeids bureau Ook vrouwen kunnen zondigen Tentoonstelling van Court Veldkamp Geschenken voor arme kinderen Het O.en O.-huis geopend! Ned. Socialistische Werkgemeenschap Afkoop watertol aan de Eembrug U.S.O.-concert Tweekamp dr. Euwe tegen Kramer A.S.V.A. verloor van Soest II Onze ambtenaren en de binnenl. politiek 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 1940 De Provinciaal Directeur der Winter hulp Nederland voor de provincie Utrecht, drs. W. F. van Leeuwen schrijft ons het volgende: Hoewel de eerste collecte der Win terhulp Nederland in de Provincie Utrecht een mooi resultaat oplever de, waardoor het Sticht met ruim 45.000.— een der beste plaatsen in neemt in de rij der Provincies, is met leedwezen geconstateerd moe ten worden, dal zeer veel personen getracht hebben het winterhulpwerk te saboteeren. Aan „geruchten" was in deze geen gebrek. Keer op keer kon men vernemen, dat het beter was geen geld aan de Win terhulp te geven, omdat alles toch naar Duitschland ging. Talloos velen waren er, die een „kennis" hadden, die een jas beschikbaar had gesteld, waarin een briefje was gestoken en waarop ant woord kwam uit... Duitschland. Weer anderen wisten met zekerheid te vertel len, welke fantastische salarissen de Di recteur-Generaal en.de Provinciale Di recteuren der Winterhulp toucheeren. De aanplakbiljetten der Winterhulp werden bij tientallen afgescheurd, col lectanten belasterd en gemolesteerd. Tegen deze lastercampagne ingaan door middel van weerleggingen in de bladen, heeft geen zin. Het gezonde ver stand zelve zegt reeds, dat als Duitsch land ons geld al zou willen hebben, er wel andere wegen zouden openstaan dan het organisecren van collecten. De bedoeling van de campagne is niet het volksbelang te dienen, maar enkel en alleen om het WinterhulpWerk kapot te maken. Eenvoudige zielen hebben daar geen erg in en nemen voetstoots aan, wat duistere elementen aan gif in ons volk spuiten. Er zou dan ook geen reden zijn om naar de pen te grijpen, ware het niet, dat ik wil opkomen voor de dui zenden Nederlanders, die in nood ver- keeren, die het koud hebben, die geen kleeren, geen dekking hebben, die on voldoende voeding voor hun kinderen hebben. Ik wil opkomen voor deze nood lijdende Nederlanders, voor de mannen en vrouwen en kinderen, die te zwak zijn om zich te verdedigen en die in hun ellende nog eens getroffen worden door die landgenooten, die anderen ophitsen de Winterhulp hun hulp niet te Steunen. Het is goed hier nog eens uiteen te zetten, wat de Winterhulp wil. Winterhulp treedt niet in de plaats van Maatschappelijk Hulphe- toon en van de Armenzorgorganisa ties. Dat wil zeggen: Winterhulp komt niet op het terrein van de waarborging van het bestaansmini mum. Hun, die. door welke omstan digheid ook, niet in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen,.dient van Staatswege (hetzij door de Staat rechtstreeks, hetzij door de Staat via armenzorgorganisaties) een minimum bestaan gewaarborgd te worden. Nu is de plicht der gemeenschap niet vervuld, wanneer zij, die niet in staat zijn in het levensonderhoud van hun gezin te voorzien, tegen verhongering gevrijwaard worden. Deze menschen hebben ook recht op wat zon, wat vreug de, op wat meer dan het minimum. En voor dit laatste nu wil de Winterhulp- Nederland zorgen. Om een beeld te gebruiken: de Over heid zorgt voor de boterham, de Win terhulp voor de belegging van die bo terham. voor de boter en de kaas. Wie van zijn volk houdt, zal dit stre ven toejuichen. En hij zal beseffen, welk onheil hij sticht, niet onder de Winterhulp, maar onder de menschen, die de zon en de vreugde zoo bitter hard noodig hebben, wanneer hij meedoet aan fluistercampagnes, als in den aan vang geschetst. In de komende week wordt een aan vang gemaakt met de eerste uitdeeling. Van de besledine der gelden zal pu bliek verantwoording worden afgelegd, opdat elkeen kan oordeclen. Meer uit- deelingen zullen volgen. Ook meer col lecten. En ik vertrouw, dat allen, die ons dierbaar Nederland liefhebben, onze Winterhulp zullen zien als dienst aan het volk. Een dienst, waaraan men zich niet mag onttrekken. Een dienst, be stand tegen .'luistercampagnes en van dalisme. Een dienst, die gebaseerd is op het beginsel, waarvoor elk goed Ne derlander vatbaar is: Voor het volk. door het volk. KANTONGERECHT Recht is recht OP het kantongerecht werden heden morgen de kleine verkeersovertre dingen in serie berecht. Het aantal van hen, die vergeten om verandering van richting aan te geven, vergeten om hun fiets op slot te zetten, vergeten om hun achterlichtje na te kijken, vergeten om rechts te houden is en blijft groot. Veel te groot. Merkwaardig vaak laat men het rich ting-aangeven na op de Snouckaert- laan, bij het nemen van de bocht naar het station. Altijd weer hoort men dan hetzelfde verweer: „Ik dacht, dat het daar niet noodig wasIn ieder geval is dat dan een vex-gissing, want wie op een tweesprong een bocht neemt, dient zijn hand uit te steken Zelfs mejuffrouw J. v. B. had dit moe ten d.oen. Hoewel zij er een beetje an ders over dacht. En hare ai-gumentcn waren simpel en al te menschelijk: Ik reed er met mijn verloofde, verklaarde ze en die hield mijn hand natuurlijk vast... en toen dacht ik natuurlijk, dat hij z'n andere hand natuurlijk wel uit zou steken Over „natuui'lijk" gesproken: die ver loofde is ook op de bon gezet, want aangezien hij met z'n eene* hand mej. v. B. gevangen hield, kon hij kwalijk z'n andex-e uitsteken, of hij zou los hebben moeten fietsen, hetgeen levensgevaarlijk is als men naast een verloofde rijdt. De verdachte joffer begreep weinig van dze logica, vermoeden wij. In ieder geval is het haar wél duidelijk, dat zij .thans 2.boete zal moeten betalen. Vrouwen voor het kantongerecht vor men vaak een heele attractie voor het aandachtige publiek, dat achter in de zaal de ooren spitst. Mej. M. R. ver tolkte ook een attractieve rol. Zij had links van den weg gei-eden en werd des wege op de bon gezet en genoteei-d in het grootboek der kleine menschelijke zonden. Als een snel afdraaiende grainofoon- plaat uitte zich hare verontwaardiging over het feit. dat een andere dame, die ook links reed, niet bekeurd was. Daar moet U voor bij den commis saris van politie zijn, en niet bij ons, zei de kantonrechter. Het deerde niet en het baatte niet: In hoog tempo volgden er meer uitingen van verontwaardiging over hetgeen zij zoo snood vond, dat ze het öök tegen den bekeurenden politie-agcnt gezegd had „Kijkt U eens. Edelachtbai-e", zei ze. „recht is recht en die andere dame Vier gulden, aldus mr. Albarda, ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Die andere dame reed ook Twee gulden en vijftig cents, be sloot mr. Mullei*, de kantonrechter. VAN DE POLITIE Negen processen-verbaal werden door de politie opgemaakt tegen wielrijders, die zonder voor- of achterlicht reden. Twee fietsers gingen op de bon, omdat zij in 't Laantje geen rekening hielden met het eem-ichtings verkeer. In „Sierkunst" In Itegenwoordigheid van zeer veis kunstvrienden vond gistermicklag in „Sierkunst", aan den Utrechtscheweg, de opening plaats van de tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teekeningen van Court Veldkamp. Ter gelegenheid van deze expositie heeft de heer J. de Cler enkele woorden gespro- ken teneinde de bezoekers eenig inzicht te geven in Veldkamp's werk. Op deze tentoonstelling, die <le eerste is, welke sinds langen tijd in Siei-kunst. wordt gehouden, komen wij in ons blad van morgen terug met een beschouwing van den heer C. A. Schilp. St. Nicolaas-traditie van de Voortrekkers DE Amersfoortsche Voortrekkers hou den reeds tal van laren de mooie traditie in eere, om de kinderen uit be hoeftige gezinnen ook iets van het geluk en de pret, welke St. Nicolaastijd met zich pleegt te brengen, te doen genieten. Ditmaal is op deze traditie geen uitzon dering gemaakt, ook al was het in tegen stelling met vroeger, heel wat moeilijker om haar te handhaven. In vorige jaren immers hielden de padvinders een collec te langs de huizen en kregen zij met wei nig moeite veel geschenken in hoofd zaak veel klcedingstukken bijeen. Dit keer is echter geen collecte gehouden en had men ook niet de beschikking over kleeren- De Voortrekkers hebben zich echter door deze moeilijkheden niet uit het veld laten slaan. Een ieder van hen ging op bezoek bij kennissen, waardoor ncn toch nog aardig wat bijeen kreeg. Men specialiseerde zich hierbij op speel goed. Aan 110 gezinnen, waarvan men aan de hand van lijsten van vorige jaren en gegevens van Maatschappelijk Hulpbe toon wist, dat zij in behoeftige omstan digheden verkeeren, werd een uitnoodi- ging gericht, om Woensdag 11 Decem ber in het Rombi'andt Theater aanwezig te zijn. St. Nicolaas had zich bei'eid ver klaard om de geschenken aan de 300 kinderen uit te doelen. En zoo had al dat kleine eoed onder de hoede van vele moeders een heerlijken middag. St. Nicolaas zorgde voor versnaperin gen, terwijl hii aan elk gezin een pak'Ket ter hand stelde. Ook hebben de kleinen naar hartelust kunnen genieten van eenige filmpjes. Eén van de Voortrekkers heeft een kort openingswoord gesproken en daar mede een middag ingeleid, welke hij velen, die onder minder goed bedeelde omstandigheden moeten leven, een dankbare herinnering zal vormen. Een middag, welke tevens een beloo ning voor het mooie streven van de padvinders was. Vele genoodigden woonden de feestelijke bijeenkomst bij Steun van tal van kanten LJ ET O. en O.-huis in het Plant- A soen Zuid. dat al geruimen tijd in gebruik is en waarover we reeds in verschillende artikelen schreven, is gistei-avond officieel geopend. Tot dit doel was er een feestavond georganiseerd, waarvoor veel be langstelling bestond. Onder de aanwezigen merkten we op den gep. kol. G. Doorman; overste A. de Vlies, commandant van het derde korps van den opbouwdienst; kol. J. de Vries en gep. overste J. W. v. d. Lely. Voorts waren er namens het burgercomité voor O. en O. de hecrcn G. R. Ebens en J. A. C. Spoel, terwijl de heer P. de Kat Angelino bericht van verhindering had gezonden, evenals majoor jhr. A. v. d. Goes. De dames v. 't Einïl, Sleyt en Struvè waren er als vertegenwoordig sters van het damescomité van het vioegere militaire huis aan de Lange- gracht. De bibliotheek, het meubilair en eenige andcx'e inventaris van dit ge bouw zijn aan het O. en O.-huis in bruikleen afgestaan. De heer Ebens. voorzitter van het burgercomité, opende de bijeenkomst met een korte rede. Hij vertolkte aller gedachten door het een verheugend feit te noemen, dat het huis thans geheel gereed is gekomen. Voor nét zoover was moest er heel wat water door de Eem stroomenToen men eenmaal de be schikking over het gebouw had, bleek, dat dc handen uit de mouw gestoken zouden moeten worden, zoo men er een prettig en goed tehuis van wilde ma ken. In- en uitwendig moest het geres taureerd worden, en dit is thans ge beurd! Hartelijke dank is men verplicht je gens de burgerij, die op tal van wijzen steun bood. Waardeering verdient ook de directie van de Phoenix-brouwerij, die het noodige voor de cantine afstond, evenals de directie van de Middenstands- bank. die een deel der inventaris van het oude bankgebouw in bruikleen gaf. Voorts vergat de heer Ebens niet om het damescomité van het vroegere mili taire tehuis in zijn hulde te betrekken. Kapitein J. Termaten en de sergeant Pos hebben zeer veel werk verzet om de grondslagen voor den herbouw van het O. en O.-huis te leggen. Sergeant Pos is thans tot het burgerleven terug gekeerd, maar men zal zich hem blijven herinneren als een uitstekende kracht, die over veel initiatief beschikte. De eerste luitenant L. J. Lizenberg, ontspanningsofficier, heeft ook enkele woorden gespi'oken. Hij legde er den nadruk op. dat het programma voor 't grootste deel zou worden uitgevoerd door leden van den Opbouwdienst, doch helaas werden twee deelnemers op het laatste moment oixgesteld, zoodat zij moesten uitvallen. De bedoeling van het programma was, in vogelvlucht aan te toonen op welke wijze de opbouwers ontspanning zoeken en vinden. De zangeres Maria Samari, die al meermalen voor het korps te Bussum optrad, heeft gisteravond op verdienste lijke wijze enkele opera-fragment en doen hooi-en. Aan het. slot van deix avond werd zij, evenals de pianiste, door den heer Ebens met bloemen ge huldigd: Het programma werd geopend door den sergeant 1ste klasse v. Driel, die eenige aardige voordrachten ten gehoore bracht. Jan Best liet. zich voorts als buikspreker van z'n beste zijde kennen, terwijl ook het piano-spel van don heer Polak die begeleid werd door den conférencier-drummer C. v. Kuyk vermelding verdient. Het was een ge zellige avond... mogen er ten bate van de opbouwers, meerdere volgen! De Nederlandfiche Socialistische Werk gemeenschap heeft gisteravond in ihet Volksgebouw een vergadering belegd met het doel tot de opi'idhting van een plaatselijke afdesling te komen. De heer Geels uit Hilversum hield een korte inleiding, waarna dc heer Tj. v. d. Zee, voorzitter van het hoofd bestuur der X.S.W.G.. doel en streven van de Werkeemeenschap uiteenzette. Hierna werden eenige vragen gesteld en besloot men om op een volgende bij eenkomst de oprichting van een plaat selijke afdeeling onder oogen te zien. Nadere inlichtingen zullen verstrekt worden door den heer H. Rijpstra, Marconisti-aat 5. Burgerlijke Stand GEBOREN: Bartholomeus Wilhelmus, z.v. Bartholomcus Wilhelmmus Gytenbeek cn Wilhelmina Johanna Menieman. Margaretiha Alida, d. v. Nicolaas Gerardus Pietcrs en Elisabeth Hendrika van Druten. GETROUWD: Roelof Wilhelm Petrus van der Hulst, en Gertruda Theodora Kosmnn. Willem Penning en Wilhelmina Helena van Hoeiien. OVERLEDEN: Leo Franciscus Koster, oud 2% jaar. Carrolina Isabella Alexandrina van Crans, oud 61 jaar. ongehuwd. Marragrieta Maria Schaap, oud 76 jaar, weduwe van Pie- ter Keete. Jannetje van de Geest, oud 9 jaar. EXAMEN Te den Haag slaagde voor het examen Staatsinrichting M.O. onze stadgenoot de heer J. Koopman. Ds. J. J. BERENDS WORDT 75 JAAR A.s. Zaterdag zal onze stadgenoot. Ds. J J. Berends, emeritus predikant, den leeftijd van 75 jaar bereiken. Geduren de 40 jaren, van 18921932, diende hij de Gereformeerde Kerken van St. Anna Parochie, Maasland en Veenendaal. Bo vendien is de jubilaris reeds 20 jaar be stuurslid van het Gereformeerd tractaat genootschap Filippus. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film „Eine Frau wie Du." Voorstellineen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45, 4, 6 15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 6.30 en 8; Woensdag en Zaterdag matinée om 2 30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film ,.Op Stap". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45. 4, 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Inspecteur Eyck in de val," STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor aiie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 6.30 uur n.m Op andere dagen des avonds. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Tentoon stelling van söhilderijen, aquarellen en teekeningen van Court Veldkamp. CLUBGEBOUW ZANDBERGEN. 13 Dec. Lezing van den heer D. Q. R. Mulock Houwer voor de Vereeniging voor Pae- dagogiek. 19.30 uur. DE VALK. 14 Dec. Non-stop-cabaretavond voor de tooneelv. „Spatram". 7 uur. GILDEHUIS A.K.G. 15 Dec. Concert van Annie Eland, piano en Jo Blok, viool. 3.30 uur. DE VALK. 17 Dec. Tooneeluitvoering Pos tale Tooneelclub „De Schijnwerper". Op voering „De Baas in Huis". 8 uur. AMICITIA. 22 Dec. Concert voor de Con- certvereeniging. Noske en Flipse. Geen belastingverhooging te Woudenberg REMONSTRANTSCHE KERK De kerkdienst Zondagmorgen in de Rmionstrantsche kerk zal het karakter hebben van een adventswijdingscUenst. Medewerking verleent liet Utrechtsch Vrouwenkoor onder leiding vara mej. Fré van Huffel. De dienst wordt geleid door dc*. R. Miedema. MARKTBERICHTEN SCHERPENZEEL. Eieren. Aanvoer 10.000. Prijs 1,07 per kg. Eendeieren 5,J 6.00 per 100 stuks. Biggen. Geen aanvoer. BARNEVELD, 12 Dec. Pluimveemarkt: Oude kippen 951.10; Oude hanen 1.50 2.50; Jonge hanen 1.001.50; N.H. Blauwen per K.G. 1.101.25; Jonge hennen 1.201.75; Duiven, per paar 40—50; Tamme eenden 75 1.00; Wilde eenden (in jachttijd) 1.101.40; Ganzen 7.50—11.00; Kalkoenen per K.G. 1.90 2.20; Tamme konijnen 2.506.00; Wilde konijnen 1.25-1.55; Hazen (in jachtt.) p.p. 4.50 5.50; Drielingen 2.503.50; Fazanten (in jachttijd) 1.752.00. Aanvoer 11000; handel vlugger. Eiermarkt: Kipeieren 1.07; Eendeneieren 6.006.90; Aanvoer 86000; handel redelijk. Veemarkt: Zeugen 100175; Schrammen 2837.50: Biggen 1825: Vette kalveren naar kwaliteit. Nuchtere kalveren 1020; Aanvoer biggen en zeugen 70; handel rede lijk. OMTREK Ged. Staten schrijven aan de Staten van de provincie Utrecht: Op het bij uw besluit van 18 October 1938 (Provinciaal blad nr. 68 van 1938) vastgestelde tertiaire wegenplan 1938 is als nr. 35 geplaatst de verbinding BaarnBunschotenGcldersche grens. Van deze verbinding maakt de brug over de Eem, gelegen tusschen den pro vincialen Haar- en Bisschopsweg en den Baarnschen dijk, deel uit. Deze brug, welke in gemeenschappelijk on derhoud is bij de gemeenten Baarn en Eemnes, het waterschap Eemnes en het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Veldendijk, zou derhalve voor ccne uitkeering ingevolge de Verdee- ling6verordening Tertiaire Wegen 193S (Provinciaal blad nr. 66 van 1938) in de kosten van onderhoud en verbete ring in aanmerking komen, ware het niet, dat de provincie i*eeds krachtens uw besluit van 29 October 1929 aan de onderhoudsplichtige instellingen sinds 1930 ccnc jaarlijksche bijdrage, groot 500, in het onderhoud daarvan ver leent. Indien de commissie, beheer voeren de over de Eembrug, welke is samen gesteld uit afgevaardigden van de on derhoudsplichtige lichaimen, op eene jaarlijksche bijdrage, groot 860 of meer zou kunnen rekenen, zouden ter vervanging van dc jaarlijksche uitkee ring, groot 500, welke zij thans inge volge uw bovenvermeld besluit geniet, hare jaarlijksche inkomsten met 360 vermeerderen. Van deze gunstige omstandigheid dient naar onze meening gebruik te worden gemaakt om te komen tot be- eindiging van den tol, welke voor het varen door de brug wordt geheven. Deze tolheffing heeft over de laatste vijf jaar gerekend, een gemiddelde bate van ruim 280 per jaar opgeleverd. Nadat wij te dezer zake met de even- genoemde commissie overleg hadden gepleegd, heeft deze ons doen weten, dat zij bereid is dc uitkeering ingevolge de verdeelingsveroi*dening Tertiaire Wegen 1938 te aanvaarden onder af stand van* de watertolheffingen van de jaarlijksche bijdrage der Provincie, groot 500.— ingevolge uw besluit van 29 October 1929. De commissie zou het evenwel billijk achten, dat de Provincie haar zal garandeeren die uitkeering, indien en voorzoover die over eenig jaar minder mocht bedragen dan (860, door eene bijdrage uit de provinciale middelen 1ot dat bedrag aan te vullen. Naar onze meening is bij de aldus te verkrijgen opheffing van den watertol het provinciaal belang in voldoende mate betrokken om een zoodanige even tueels bijdrage uit de provinciale mid delen te rechtvaardigen. Wij stellen u mitsdien voor uw sub sidiebesluit van 29 October 1929 in te trekken cn tevens te besluiten tot ver- leening van eene aanvullingsbijdrage 29 October 1929. De commissie zou het wij u nevensgaand ontwerp besluit ter in den hoven aangegeven zin, waartoe vaststelling aanbieden. Begrooting in den Raad vastgesteld WOUDENBERG. In de dezer dazen te Woudenberg eehoüden ver gadering van den raad der gemeen te werd d3 begrooting voor het jaar 1941 aan de orde gesteld. B. en W. harMen deze begrooting nog sluitend kunnen maken, zonder dat tot be lastingverhooging moet worden over gegaan. De begrootingscommissic had niet veel bemerkingen, alleen achtte zij de post aan hondenbelas ting veel te hoog geraamd, omdat het aantal honden veel minder ge worden is. De post werd dan ook van 650.— teruggebracht op 300. De begrooting werd hierna, verder ongewijzigd, vastgesteld. Van de landbouwers in de buurt Ekris. 'n twintigtal, werd een adres ontvangen, waarin werd gewezen op den zeer onvol doenden watertoevoer door de Lunter- sche beek. In de oorlogsdagen zijn tal van hoornen, boomtakken, enz. in de heek terecht gekomen. Deze werden wel door het. stroomend water meegevoerd, maar hieven grootendcels in de bochten vastzitten en veroorzaakten daar op stoppingen. Ook werden den vorigen winter voor de regtling van den water stand, waterkceringen aangelegd door de landerijen en ook deze werken be lemmerend voor den afvoer van het overtolllige water. Adressanten zouden gaarne verbetering in den toestand zien aangebracht en verzoehtpn het gemeen tebestuur. daarvoor maatregelen te wil len nemen. Aangaande dit adres werd door den voorzitter opgemerkt, dat een afdoende verbetering van den wateraf voer. niet alleen voor de buurt F.kris, maar ook voor andere deelen van Wou denberg verkregen kan worden, wan neer het nieuwe afwateringskanaal voor de Geldersche Vallei, waaraan reeds geruimen tijd gewerkt wordt, ge reed komt. Het zou niet verstandig zijn, nu voor partieele verbeteringen veel kosten te maken. Bij de rondvraag herinnerde de heer Methorst aan Biet in een vorige verga dering genomen besluit, drie personen, die gedurende drie of meer dagen per week in gemeentedienst genomen wor den, aan voor hen geschikten ar beid te helpen, een loon uit te keeren van f 1.75 per dag, wanneer ze niet meer dan 3 dagen per week werken, maar hen zooveel mogelijk dagen per week in dienst te nemen. Spr. had ge merkt, dat dit niet of althans niet al tijd was eedaan, terwijl er z.i. toch werk genoeg voor deze menschen kon worden gevonden. Hierop volgde eenige discus sie, welke eindigde met de opmerking van den voorzitter, dat de regeling moet worden overgelaten aan het beleid van B. en W. De vergadering werd. hierna gesloten. Zondagmiddag 2.15 uur vindt in Ti- voli te Utrecht het achtste abonne- mentsconcert van het. U.S.O. plaats on der leiding van Carl Schuricht met medewerking van Winfried Wolf, piano. Het programma luidt als volgt: Symphonie in D. gr. t., K.V. 181, W. A. Mozart Concert voor piano en orkest no. 5 in Es gr. t., opus 73. L. von Beethoven Symphonie IV in e. kl. t-, opus 98, Joh. Brahms SPORT EN SPEL De stand is 22 Gistermorgen werd de afgebroken par tij tusschen dr. Euwe en Kramer voort gezet. Dr. Euwe had de stelling beter ge analyseerd dan zijn tegenstander en deze fout i6 den Fries duur komen te staan. Nu wist dr. Euwe een zekere re misestelling toch nog in een overwin ning om te zetten, waarmede hij zijn re putatie als eindspelspeler weer eens alle eer aandeed. De vierde partij leverde gisteravond een fraaie overwinning van den Frie- schen kampioen op. Na een Siciliaaix- sche opening, deed dr. Euwe een expe riment. dat mislukte. Hierdoor werd de stand weer 22 gelijk. Voor de competitie van den Stichtsch Gooischen Schaakbond werd Dinsdag avond in Hotel „Monopole" een compe titiewedstrijd gespeeld tusschen het. 2e tiental van het sterke Soest en het le tiental van A.S.V.A. Jammer genoeg lie ten 4 spelers van A.S.V.A. verstek gaan zoodat met een zeer onvolledig team den kamp tegen de Soestenaren werd aangevangen. De voorzitter de heer A. Huisman had vooraf de gasten verwelkomd en er zijn spijt over uitgedrukt dat in verband met de reismocilijkheden slechts een 3-tal wedstrijden voor het geheele sei zoen was vastgesteld. De wedstrijdleider, de heer L. J. Haak, deelde daarna de spelers als volgt in: A.S.V.A. Soest II Uitslag 1. L. J. Haak—J. C. Thomasse Vz—V2 2. A. Huisman—B. G. v. Veenendaal 1—0 3. M. Roelofscn—P. A. Mattern y2Vz 4. J. VogelA. H. Fugers 1—0 5. G. SchrijverJ. Timmer Jr. 01 6. H. v. d. Berg—A. W. de Ruig 0—1 Toch adverteeren! W t J FT fEN DUIZEND nog niet ah gewerkte orders en toch adver teeren. .Jjuick" zal in Amerika adver teeren met een serie van tien adver tenties in 225 dagbladen die tezamen een oplage hebben van 29.000.000 exemplaren. Men is overtuigd, dat nieuwe automobielen bijzonder ge vraagd zullen worden en wenscht daarom zijn product in ruime mate te propageeren. Men koos daarvoor couranten-reclamef BINNENLAND Het Rijksarbeidsbureau meldt ons: Daar in het winterseizoen vele ar beidskrachten in land- en tuinbouw niet voldoende werk zullen kunnen vinden, moet nogmaals- de aandacht worden ge vestigd op de werkgelegenheid in Duitschland in den landbouw en aan verwante bedrijven. In den landbouw kan nog zeer veel inwonend personeel worden geplaatst als melkknechten, paardeknechtexi, trac- toi*rijders, voerlieden, hulpknechten, enz. Boerenzoons, die meerdere ervaring willen opdoen, kunnen als onder-be drijfsleider worden geplaatst op groot© boerderijen in'Westfalen en het Rijn land. In West falen bestaat tevens vraag naar schaapherders. Op verschillende boerderijen zijn vrije woningen beschik baar, speciaal voor melkersgezinnen. In den tuinbouw worden zoowel boom cn bloemkweckers, als groenten- en fruitkweckers gevraagd. Ook hier be staan velerlei plaatsingsmogelijkheden. In de zuivelbedrijven kunnen nog vele boter- en kaasmakers worden geplaatst, benevens hulparbeiders, die echter eenige kennis van de zuivelbereiding dienen te bezitten. Voor het inwonend personeel in den landbouw bedraagt het loon gemiddeld 50/80 RM per maand vrije kost en in woning. Goede melkers kunnen op de veebe drijven al naar gelang van prestatie meer verdienen. Melkersgezinnen ont vangen voor het melken en verzorgen van het vee tenminste RM 5.per koe pei*. maand en vrije inwoning en emo lumenten. Tuinlieden verdienen gem. van 60/80 Rpf. per uur. Voor de zuivelbereiders bedraagt bet, loon gem. 80/130 Rmk. per maand 4- kost en inwoning. Reeds velen werden in bovengenoem de takken van bedrijf in Duitschland geplaatst met zeer gunstige resultaten. Aan belanghebbenden moet deze werkgelegenheid dan ook speciaal wor den aanbevolen. Arbeidskrachten, welke hiervoor in aanmei*king wenschen te komen, moe ten zich ten spoedigste melden bij de Arbeidsbeurzen en Agentschappen der Arbeidsbemiddeling in hun woonplaats alwaar een gratis paspoort en reisgeld zal worden verstrekt. Voor de provincies Utrecht, Gelder land cn Overijssel kunnen nadere in lichtingen aangaande deze plaatsing worden verschaft door den vakkundig Ambtenaar van het Rijksarbeidsbureau in deze provincies, gevestigd ie Arn hem, Laan van Klarenbeek 59, tele foon 21792. De Nederlandsche Unie komt op tegen geruchten dien aangaande In het Jongste nummer van De Ne derlandsche Unie wordt in het hoofd artikel o.m. gezegd: Een enkele maal is het gewenscht, een gerucht in zijn vlucht op te vangen en te kortwieken. Dat is met name het. geval, wanneer zulk een gerucht, als gei-ucht aanzienlijke algemeene belan gen kan schaden. Dan is het voor de organen, die in 'dezen moeilijken tijd het volk vóórlichten, plicht, even een waarschuwende stem te verheffen, op dat het volksbelang niet geschaad wordt. Wij meenen dat onzerzijds ook te moeten doen, nu de laatste weken een nieuw en gevaarlijk gerucht de i*onde doet. Met 1 Januari, zoo heet het namelijk, zouden alle ambtena ren ontslagen worden en zij zouden eerst dan weer in functie treden, wanneer zij zich eerst zouden aan sluiten bij een bepaalde poli tieke groepeering. Het is niet moei lijk te begrijpen, dat dit gerucht on der het volk z©er groote onrust ver oorzaakt, aangezien ons van alle kanten berichten bereiken, dat de Nederlandsche ambtenaar, voor zoo'n keuze gesteld, ongetwijfeld zou weigeren. Het lijkt ons dan ook nuttig, dit gerucht als gerucht als geheel ongeloofwaar dig te stempelen. Men late zich, zoo besluit „De Unie", door zulke onwaarschijnlijke geruch ten niet noodeloos verontrusten, maar houde zich aan de feiten. Wij hebben de verzekering, dat de politieke wils vorming zich in ons land vrij zal kun nen voltrekken. 7. A. GeudekeW. Benschop 01 8. H. C. A. Buschenhenke— L. de Hartog y* 9. H. Kollen—Ds. D. K. Wielenga "0—1 10. H. G. HaskenJ. Broers 10 Totaal uitslag 4Vfc A.S.V.A. speelde aan de even bordera met wit.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5