ADVENTSDAGEN CSAKY IN BELGRADO AANGEKOMEN De vijandelijkheden in Thailand Weigert Engeland afstand van Trinidad? „EXTRA" bij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 lel. 3450 A.o Ü.S73 Er worden geregeld over en weer bombardementen uitgevoerd Verklaring van Fransche zijde Van het Grieksche front GOEBBELS OVER DEN OORLOG CRITIEK IN HET LAGERHUIS CITRINE OYER DE POSITIE VAN ENGELAND Ook moeilijkheden met Amerika over de Bermuda's Hitier ontvangt Dr. Todt De Belgische verliezen De credieten voor Engeland WILLY PÉTILLON schrijft voor onze j lezeressen over: GLASTRA'S VISCHKANDEL BETALING ABONNEMENT AMERSFOORTSCH DAGBLAD 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 1940 SCHÖTËRMAN'S per kruik f 3.45 OUDE GËNEVER bij - 6 ikr. a f 3.25 Besprekingen met de Yoegoslavische autoriteiten geopend BELGRADO, II Dec. D N.B.IDe Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky. is hedenochtend met ziin gezelschap voor een tweedaagsch be zoek in de Joego-Slavische hoofdstad aangekomen Op het voornaamste station van Belgrado dat met de vlaggen van beide landen was versierd, stond een eerecom" pagnie infanterie met vaandel en muziek opgesteld. Ter begroeting van Csaky waren op het station verschenen de loeeo-Slavische minister van buitenlandsche zaken. Cincar Markowitsi met zijn beide staatssecretarissen Verder zag men nog den Dait- schen gezant Von Heeren en den ftaliaansehen gezant Mamelti met den militairen attaché en verscheidene leden van het gezantschap. Bovendien was de zaakgelastigde van Slowakije. Cieker aanwezig. Begeleid door den minister van bui tenlandsche zaken.- Cincai-Markovvitsj inspecteerde Graaf Csaky 1e eerecom pagnie. waarna hij de aanwezigen aan zich liet voorstellen. Hierna ward de Hongaarsche east door Markowitsi naar villa Teokarewitsj begeleid. Voor het station stond een groote menschenme- nigte. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken. Graaf Csaky. heeft he denochtend een bezoek gebracht aan den Joego-Slavischen minister van bui tenlandsche zeken, Markowitsj, aan den minister-president, Tsetkowitsj en aan den plaatsvervangenden minister-presi dent dr. Matsjek. Dezen zullen op hun beurt vanmiddag dit bezoek beantwoor den. Prins-regent Paul heeft Woensdag middag op zijn witte slot den Hongaar schen minister van buitenlandsche za ken Graaf Csaky ontvangen. Bij de ont vangst waren ook de Hongaarsche ge zant baron Bakach-Sessenva en de Joe goslavische minister van buitenlandsche zaken Cincar Markowitsi tegenwoordig. Cincar Markowitsi heeft ter eere van den Hongaarschen gast een intiem noenmaal aangeboden GEXèVE, 11 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Door een be voegde Fransche instantie wordt het uit Sjanghai afkomstige béricht bevestigd, volgens hetwelk het Fransch-Indochineesche luchtwgpen een vergeldingsbombardement heeft uitgevoerd op Thailand. Er wordt op gewezen, dat onge veer twintig hommen zijn neerge worpen. Dit is de eerste keer. dat van officieele Fransche zijde mede- deeling wordt gedaan van tegen acties van het Fransche luchtwapen in Indochina. Het Thailandsche opperbevel hééft vandaag een communiqué uitgegeven waarin wordt medegedeeld, dat zich bot singen hebben voorgedaan aan de grens van Thailand en Indochina. Zondag en Maandag j.l: Fransche troepen open den Zondagmorgen om halfacht machi negeweervuur op Banrichanmai en om geving en de Thailandsche troepen be antwoordden het. Om halfzeven in den zelfden ochtend hadden drie Fransche vliegtuigen boven Lokhon gevlogen. Een der toestellen is neersrehaald door Thai landsche defensietoestellen, terwijl een uur later een tweede formatie Fransche vliegtuigen bommen en machinegeweer vuur richtten op het regeeringsgebouw in de stad. De aanval duurde vijf minu ten en werd afgeslagen door Thailand sche vliegtuigen. Maandag verscheen weer een formatie van vijf Fransche toestellen boven Lokhon en liet tién bommen vallen, die op 50 M. afstand van het regeeringsgebouw neerkwa men. Om 7 uur 50 van denzelfden och tend bombardeerden Fransche troepen Thailandsche stellingen in Mukdahan van uit Savannaket over de rivier Mekong. Tijdens dit 40 minuten duren de bombardement kwam ongeveer een honderdtal Fransche hommen neer op de Thailandsche stellingen, terwijl de Thailandsche luchtmacht in antwoord hierop een aanval deed op de Fransche stellingen. Uit Hanoi wordt geméld, dat de vijandelijkheden aan de grens tus- schen Fransch Indochina en Thai land intensiever worden en dat be langrijke activiteit in de lucht «n van de artillerie vertoond wordt De autoriteiten van Fransch Indo China hebben volgens een Domeiberirhi uit Hanoi vandaag verklaard, dat de houding jegens Thailand nog steeds on gewijzigd is en dat Fransch Indochina te allen tijde bereid is onderhandelin gen met Bankok te openen over de grensregeling. Aan den anderen kanl echter zal de regeering alle daden van vijandelijkheid terstond met passende tegenmaatregelen beantwoorden. De autoriteiten verklaren verder, dat de regeering van Thailand ingeval van een opheffing der Fransche legatie in Ban kok daarvoor de verantwoodelijkhei-i zou moeten dragen, aangezien rij prac- tisch sedert een halve maand het con tact heeft getracht te verbreken. De meening van Vichy D.N.B. meldt uit Genève: Het feit. dat de Fransche luchtmacht in Indochina voor het eerst tot represaillemaatrege len tegen Thailand is overgegaan, heeft volgens bericht uit Vichy. in politieke kringen aldaar sterk de aandacht ge trokken. Het Fransche ministerie van koloniën had bevestigd, dat Fransche vliegers Thailandsch gebied gebombar deerd hebben, waarhij rond dertig bom men zijn uitgeworpen In Fransche krin gen verklaart men. dat deze vergelding? maatregelen noodig waren geworden, nadat thans reeds wekenlang van Thai lansche zijde aan de grens overvallen worden gepleegd. Inderdaad heeft men de laatste weken te Vichy meermalen in officieele communiqué's melding ge maakt van aanvallen van Thailandsche vliegers op Iridochineesch gebied, plaat selijke overvallen op Indochineesche plaatseri en zelfs op een op de rivier de Mekong kruisende Fransche kanonneer boot. alsmede op verscheidene plaatsen ondernomen aanvallen van Thailand sche infanterie. De Fransche regeering heeft ten aanzien van deze militaire acties, evenals met betrekking tot de langs diplomatieken weg ingediende territoriale eischen van Thailand steeds een standvastige houding getoond. Enkele dagen geleden beeft, de Temps de vraag ter sprake gebracht, wie er wel belang bij zou kunnen hebben. Thai land tegen Fransch Indochina op te sto ken. Het Fransche blad verklaart dat men in politieke Fransche kringen de zeer positieve verdenkirf? koestert., dat Engeland de hand in hef spel heeft. De Temps laat er geen twijfel over bestaan, dat Engeland zich. profijt trekkend van de tegenwoordige situatie van Frank rijk .achter de regeering te Bankok heeft geplaatst en haar tot deze niet geheel verrassende meening heeft, bewogen. De bommen, die Fransche vliegers thans op Thailandsch gebied hebben geworpen, zijn het eerste concrete bewijs, dat Frankrijk niet geneigd is. zijn tegen standers op gemakkelijke wijze in het bezit te laten komen van een overzee- sche bezitting die zijn zonen in een bloedigén strijd van tientallen jaren moesten veroveren. Griéksche opmarsch tót staan gekomen? BELGRADO. 11 Dec. (D.N.B.). Uit Bitpij (Monastir) wordt gemeld: De Grieksche opmarsch aan het Noor delijke front van Pogradec schijnt tot staan te zijn gekomen In den opper Sjkoembin werden Grieksche voorhoe den uiteen gedreven, doordat de verster king niet op tijd aankwam. Op den Wes telijken oever van het meer van Ochri- da op den straatweg van Pogradec naar Lin konden de Italianen zich niet alleen in hun stellingen handhaven en alle aanvallen der Grieken afslaan, doch ook nieuwe hindernissen opwerpen. Voorde eerste maal zijn in den loop van den Dinsdag in dezen frontsector ook zware kanonnen in het veld gebracht, terwijl de Italianen tot dusver slechts over houwitzers. lichte bergartillerie en gra naatwerpers beschikten. Bovendien heb ben de Italianen stelselmatig de achter- vvaartsche verbindingen en verdedi gingswerken langs de linie Tsjafasan— Elbasan versterkt. Hij geeft te kennen dat het Kanaal geen hinderpaal zal zijn BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B). Bij de conferentie, die Rijksminister dr. Goeb- bels gisteren voor de buitenlandsche persvertegenwoordigers te Parijs heefl gehouden, is ook de kwestie van Jen afloop van den oorlog behandeld. De Engelschen. aldus zeide de minister, leg gen er steeds weer den nadruk op dat tusschen hen en ons het Kanaal ligt. dat tusschen Frankrijk en Duitschland de Maginot-linie lag. die een onoverkome lijke hindernis voor een Duitschen inval vormde. De gebeurtenissen bij den veld tocht in Frankrijk hebben echter bewe zen, dat de Maginot-linie het vertrou wen, dat mén in haar stelde, niet ge rechtvaardigd heeft. Met een gebaar gat de minister te kennen, dat hij het twij felachtig oordeelde, of het Kanaal de zelfde hoop van Engeland zou verwe zenlijken. In welingelichte Duitsche kringen wijst men er in dit verband op, dat bui tenlandsche berichten, volgens welke dr. Goebbels over een onmiddellijken Duit schen aanval op Engeland zou hebben gesproken, iederen grondslag missen. In verband met de interneering van Britsche fascisten STOCKHOLM, 11 Dec. (D.N.B Bij de gisteren in het Lagerhuis gehouden debatten hebben, naar Aftonbladet uit Londen meldt, sprekers van rechts zoo wel als links de Engelsche regeering aan een scherpe critiek onderworpen in verband met de behandeling van Sir Os wald Moslev. kapt. Ramsay en andere opgesloten Britsche fascisten. Alle ge arresteerden hebben niets te hooren ge kregen over de redenen hunner arres tatie. Zelfs hun advocaten hebben niet met hen mogen spreken. Op deze aan vallen heeft de minister voor de binnen landsche veiligheid. Morrison, zijn spijt tot uitdrukking gebracht over de .nood zakelijke afwijkingen van de Britsche regéeririg van de beginselen van het Liberalisme'. Morrison heeft echter, zoo besluit het genoemde blad. niet beloofd, dat er ver betering in zijn methodes zou komen. Hij acht haar volgens bericht uit Amerika, zeer ernstig WASHINGTON, 11 Dec. (D.N.B.) - Walter Citrine, de secretaris-generaal van het Britsch verbond van vakver- eenigingen, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten vertoeft, heeft in een rede voor vertegenwoordigers van de Amerikaansche vakvereenigingen de positie van Engeland zeer ernstig ge noemd en verklaard, dat het voor En geland zonder de voortdurende hulp van de Amerikaansche bedrijven, onmogelijk zal zijn stand te houden. Engeland moet in zijn tegenwoordige positie meer dan voorheen steunen op de hulp der Ver eenigde Staten. Citrine was verder van meening, dat niemand kan beweren, dat er bij den bommenhagel op Engeland geen Britsche fabrieken zijn getroffen. De secretaris-generaal legde vooral den nadruk op de moeilijkheden, waarmede het Engelsche volk te kampen heeft, dat tengevolge van de voortdurende bombardementen het meeste te lijden heeft van een gebrek aan slaap. JOODSCHE ARTSEN BEHANDELEN SLECHTS JOODSCHE PATIËNTEN BOEKAREST. 12 December. (D.N.B.) Het college van Roemeensche artsen maakt bekend, dat de Joodsche artsen hun arische patiënten nog slechts tot 31 December mogen behandelen en dat dan de wet in werking treedt, volgens welke Joodsche artsen nog slechts Jood sche patiënten mogen behandelen. De Roemeensche radio-omroep maakt bekend, dat. in openbare gelegenheden uitsluitend Roemeensche stations mo gen worden weergegeven. Overtredingen worden gestraft met intrekking van de luistervergunning. NEW YORK. 11 Dec. (D.N.B.). De vertegenwoordigers der Engelsche regeering zouden naar de Washingtonschc correspondent van de New York Times meldt, ge weigerd hebben, den Ver. Staten de gewenschte militaire steunpunten op Trinidad af te staan ofwel hun daarvoor Iets anders aan te bieden. Ook in de kwestie der bases op de Bermuda-eilanden zijn moeilijkheden ontstaan. Het jongste bezoek van den gouverneur van Trinidad aan Washington heelt het Engelsche voornemen om den Ver. St. de gewenschte vliegtuigbasis aan de westzijde van Trinidad niet af te staan, nog versterkt De gouverneur van Trinidad zou erop staan, dat de Vereenigde Staten slechts het vrijwel onbewoonde moerasland op dat deel van het eiland dat voor de kust van Venezuela ligt. zouden krijgen- In militaire- en marinekringen der Vereenig de Stalen wordt Trinidad echter als de belangrijkste basis beschouwd, welke Enge land zooals het zich bereid verklaard heeft aan de Vereenigde Staten wenschte te verpachten. De Führer dankt de leiders der bewapening voor hun arbeid BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.) De Fuehrer heeft vanmiddag in de nieuwe Rijkskanselarij in tegenwoordigheid van den chef van het opperbevel der weer macht, generaal veldmaarschalk Keitel den rijksminister voor bewapening en munitie, dr Todt. met zijn medewerkers uit weermacht, bedrijfsleven en partij, die zich bijzonder verdienstelijk hebben eemaakt voor de verhooging der capaci teit van de Duitsche hewapeningsindus trie, ontvangen. Rijksminister dr. Todt stelden den Fuehrer de hewapeningsin- specteurs der verschillende militaire districten voor onder leiding van den chef van het bureau voor militaire huis houding en bewapening bij het opper bevel der weermacht, generaal der in fanterie Thomas, benevens de economi sche leiders, die heroepen zijn in den raad van advies voor bewapeningen, met den voorzitter van dezen raad van advies, directeur-generaal Kessler, evenals de lasthebbers in de militaire districten van den rijksminister voor bewapening en munitie De Fuehrer be grootte de verschenen beheerders der Duitsche bewapening en liet zich door hen rapport uitbrengen over hun taak en het bedrijf, waartoe zij behooren. Rijksminister dr. Todt bracht vervolgens den Fuehrer rapport uit over de tot dusverre verrichte prestaties der orga nisatie voor de opvoering der capaciteit van de Duitsche bewapeningsindustrie. Hij liet daarbij het licht vallen op de eemeenschapsprestatie van weermacht bedrijf, wetenschap en partij en ver klaarde. dat de Duitsche bewapenings- industrie met achteruit stellen van alle afzonderlijke belangen gaarne en met groot succes den haar opgedragen ge meenschapsarbeid op zich heeft geno men en daardoor een echt nationaal socialistische fundamenteele houding aan den dag heeft gelegd. Door de aan eensluiting van de bekwaamste en meest energieke vaklieden uit weer macht. bedrijfsleven en partij is. zonder dat daardoor een groot ministerie werd gevormd, een instrument in het leven geroepen, dat werkt met een ander» houding dan de een materieel en egois tisch standpunt innemende industriee len aan den kant van den vijand. De Fuehrer sprak daarop de geheele Duitsche bewapeningsindustrie zijn dank uit voor haar schitterend werk De Duitsche bewapening, zoo verklaar de hij. heeft alle haar gestelde taken in den meest volledigen zin ten uitvoer ge legd. Evenals hij gisteren den Duitschen bewapeningsarbeider zijn dank had uit gesproken in de overtuiging, dat zondei den arbeid, de vlijt, het kunnen en de bekwaamheid van den arbeider de groote successen niet denkbaar zouden zijn geweest, zoo wilde hij vandaag de Duitsche bewapeningsindustrie er dank voor zeggen, dat het door de bekwaam heid van haar uitvinders, technici en chemici, maar ook door haar indus- trieele leiders en door de economische leiding mogelijk is geworden in den meest volledigen zin te voldoen aan de eischen van de weermacht. In- zijn dank aan de Duitsche bewapening betrok de Fuehrer ook de vertegenwoordigers der weermacht en der partij, die op dit ge bied met. zooveel succes werkzaafn zijn. Men heeft reeds 4300 gesneu velde militairen ge ïdentificeerd Naar uit Brussel aan de N.R.Ct. wórdt gemeld houdt het departement van bin- nenlandsche zaken zich bezig met het opmaken van de lijst der gesneuvelde militairen en tengevolge van de oor logsverrichtingen omgekomen burgers. Bij de uitvoering van dit werk ontmoe ten de betrokken diensten evenwel eroo te moeilijkbeden, daar vele burgers en soldaten, die zich vermoedelijk nog in Frankrijk, in Zwitserland of in Enge land bevinden, als vermist zijn opgege ven. Ook blijken nog altijd verscheidene afdpelingen Belgische militairen door de Franschen naar Marokko overge bracht niet te zijn gerepatrieerd. Ande re Belgen, die het eezag van 't „Comité gouvernemental Beige" te Londen wei gerden te erkennen, werden in Britsche gevangenissen opgesloten. Tot dusver heeft het departement van binnenland- sche zaken te Brussel 4300 gesneuvelde officieren, onderofficieren en soldaten alsook 4000 gedoode burgers geïdentifi ceerd. Men hoont, tegen het einde van het. ja ah de officieele lijst der verliezen aan dnnden en gewonden, door het Bel gische leger 'en de civiele hevolking ge 'edpn fp kunnen hekend maken. Geen leeningen aan de uitgewékén Nederlandsche regeering WASHINGTON, 11 Dec. (Europa Pres6). Het gerucht, dat in de V.S. het voornemen zou bestaan den credietslagboom tegen Engeland te ontduiken door leeningen aan de uitgeweken Nederlandsche re geering, is op de persconferentie van gisteren door den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, gedementeerd met de motiveering dat Nederland ook een oorlogvoe rend land is en als zoodanig ook on- dér het credietverbod valt. at OG véértien dagen, dan wordt het Kerstfeest gevierd. Het is wel moeilijk om ons dat in te denken. Onwillekeurig zijn wij geneigd ons af te vragen: hoe zullen wij dit feest thans vieren? Waarschijnlijk is onze eerste gedachte er een van afkeer, van tegenzin. Wij voelen ons misschien niet van ganscher harte in staat het feest te vieren, zooals het gevierd behoort te worden. Begrijpelijk. Ook juist? Wij hebben steeds gesproken over het Kerstfeest, en wij hebben het onzen kin- Heren geleerd, als het feest van het eeuwige Licht, van den eeuwigen VredeEeuwig, niet tijdelijk. Niet van deze aarde Is het dan nu, omdat de aarde verdeeld is in strijd en twist, de Kerstboodschap minder eeuwig geworden. Is zij na wél van dezen tijd en onder al het aardsche aardsch geworden. Ik meen van niet. Juist nu, te midden van droefheidvan leed en van rouw, in duisternis en te midden van oorlogsrumoer, is het Kerstfeest een rustpunt, waarheen wij het oog kunnen richten met hoop in het hart. misschien ook nog wel met iets van vreugde, die wij stil met ons omdragen en waarvan wij, indien wij ze diep genoeg weten te beleven, misschien iets zullen kunnen meegeven aan anderen. ALS het ons gelukt om tot de inner lijke beleving van Het kerstfeest, tot een dieper begrijpen van de kerstbood schap, die den Vrede verkondigde, te komen, dan zal bet ons ook niet meer zoo zwaar vallen om de rechte kerst stemming uit te dragen, dan zullen we niet met een afwerend gebaar zeggen, met blikken of met woorden: Kerstfeest 1940? Praat er me niet van! Spreek nu niet over een hemelsohe boodschap, over een Vrede op aarde! Het zou al leen een bespotting kunnen zijn! Zeer'zeker zal er dit jaar geen uitbun- dighéid wezen in de wijze waarop wij. in den veiligen huiselijken kring, kerst feest zullen vieren. Daarvoor zijn de om standigheden te ernstig. Maar de wij ding van het feest, dat in vroeger eeu wen het schoonste, hét pledhtigste is geweest van alle hooge kerkelijke fees ten. zal er niet minder om zijn. Eerder groot er. Kerstfeest immers is toch niet in hoofdzaak een feest van eten en drin ken en vroólijk zijn in dén zin van we- relsch vermaak. In de laatste jaren leek het wel vaak of het daartoe verwor den was. Schenen de symbolen van het kerstféést hoofdzakelijk nog te bestaan uit vette kalkoenen en ganzen, uit fles- schën champagne en brandende plum puddingen. Alsof het niet meer op an dere wijze gevierd kon worden! Ook in dit opzicht kan het góed zijn, dat wij gedwongen werden tot onszelf in te keeren. Stellig zal dit jaar de ma- terieele beteekenis van het feest sterk op den achtergrond gedrongen worden Het kan immers niet anders. Te meer reden om ons te verdiepen in de gees telijke beteekenis. om de' ideëelé zijde grooter aandacht te schenken als wij van de godsdienstige beteekenis niet illën spreken. Dezer dagen zag ik toevallig op een tentoonstelling een houtsnede, die ge titeld was: kerstmis 1940. Een gropp besneeuwde huisjes gegroepeerd om een kerkje: enkele smalle bochtige straat jes. Dichte ramen, dichte deuren. Tn de stille schemering van weerkaatste sneeuw in donkeren nacht lagen ze daar, als hulp en bescherming zoekend bij het kerkje. Ook dat was donker. Aan dén hemel kruisten de stralen van zoek lichten en op het kruispunt er van. als de schaduw van een grooten, dreigen den vogel het silhouet van een vliegtuig. In plaats echter van iets lugubers, ging er iets onzegbaar teer-weemoedigs van deze schets uit. Geen enkel lichtje, geen chijnsel en tooh tóch geen volslagen duisternis, toch Kerstmis. Onwillekeurig gingen de gedachten naar wat er binnen in die huisjes zóu zijn. Stellig geen duisternis, zooals bui ten. IN onze huizén ook zal het licht kun- nén 6chijnen. Er mag niets van naar buiten dringen. Niets zal er te zien kun nen zijn van wat de kerstdagen steeds zoo'n eigenaardige bekoring geeft: het warme schijnsel van kaarsen, de róód- omkapte lampen, die Overal branden en die zoo iets opwekkends en troostvols konden brengen ook bij de somberste avonden. Naar buiten duisternis, naar binnen licht. Moeilijkheden om ons heen, zeker, maar licht in onze harten. Dat licht al thans mogen we naar buiten dragen, we mogen er anderen vreugde door geven. Laat de kaarsen branden, ais een sym bool van het Licht, dat over de wereld kwam. dat wéér over de wereld zal stra len. als deze dagen van verduistering en donkerte voorbij zijn. De stille kaarsenvlammen kunnen voor ons velerlei beteékenen. Laten wij ons gezin, onze vrienden, ook ons zeiven niet, de vreugde er van onthouden. Daar zijn nog veertien dagen van voorbereiding voor het kerstfeest. Laten wij die goed gebruiken en ons ook wer kelijk voorbereiden ,om het feest waar dig te vieren. Laten wij vooral daar waar kinderen zijn hun de vreugde niet onthouden van den getooiden boom. van de stralen'de kaarsen in de kamer, van het eeuwige groen, dat spreekt van de eeuwige hoop en van het nieuwe leven in de bloemen, die met kerstmis open gaan. Laten wij trachten, al is het voor kórt, de gedachten af te wenden van al onze beslommeringen en moeilijkheden om te zien naar de Ster van hoop en vertrou wen. om ons door die Ster te laten lei den. Als wij de adventsdagen goed ge bruiken zullen wij zeker de kerststem ming weten te vinden RECEPTEN Vischsoep met groenten Bénoodigdheden: een handvol spina zie; éen wortel: een groote uit of twee kleine; een aardappel; eén takje peter selie; wat selderij: een paar kruidnage len of wat kerrie; twee lauriersblaadjes; een half pond of een pond zoétwater- visch. onverschillig welke; een stukje boter. Bereiding: Wasch de groenten en hak of snijd ze fijn. Maak de boter heet en smoor er de groenten in. Voeg er dan de laurierblaadjes en verdere kruiden bij. ook zout en peper en ongeveer an derhalve liter kokend water. Doe hierin de schoongemaakte visch en laat ze on geveer twintig minuten zachtjes koken. Neem ze met een schuimspaan uit het nat en verwijder zorgvuldig alle graten en vellen. Snijd ze in nette kleine stuk jes. Giet de soep door een zeef, doe ze terug in de pan met de stukjes visch en laat ze nog even goed heet worden. Geef bij deze soep sneetjes geroosterd brood of dunne sneetjes bruin brood met wat boter, als dit mogelijk is. Ge roosterd brood wordt droog gepresen teerd en is dus in de tegenwoordige om standigheden verkieselijker. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 FAILLISSEMENTEN Beëindigde faillissementen G. J. Koeman, seinwerker Nederlandsche Spoorwegen, gewoond hebbende te Utrecht, thans wonende te Amsterdam. Beëindigd door het verbindend wórden der eenige uit- deelingslpst met een uitkeéring van nihil op grond dat de geverifieerde schuldeischers hun vordering hebben ingetrokken. A. J. de Koning, sigarenwinkelier, wonen de te Zeist, Oud-Arnhémscheweg 299. Cura tor mr. F. D. van Batenburg te Zeist. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken faillissement H. P. van Schadewijk, wonende te Soest, Korte Brinkweg no. 5. Rechter-commissaris mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mr. F. C. Terlingen te Sóest. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Koersen voor stortingen op 12 December 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reich3marken 75,36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (óude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45)4 Lewa 2.30 De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6