Zware Duitsche aanval op Sheffield Formuleering van verdere hulp aan Engeland Industrieelen in de V.S. uiten hun bezorgdheid DE EEMLANDER Vrijdag 13 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 143 PHILLIPS GEEFT EEN OVERZICHT VAN DEN TOESTAND Vijf belangrijke punten Wie volgt Lothian op? ZELDZAME VISCH GEVANGEN SNEEUWVAL INDE Kustgeschut tegen Engelsche schepen Schade is zeer aanzienlijk Geen onlusten in Indo-China BERICHT Nieuwe bons aangewezen AMERSFO ORTSCH DAGBLAD ftBÖNNtlïit^TSFRiJS Pcr 3 maandeD voor Amersfoort 1.95; per Nmaand 0.65; per week Binnenland franco per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 -JJS [)[R AuVcniti.lltN van l—4 re*els 41,05 met inbe*riP van ceD bewijsnummer, elke regel meer I 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs- Kleine Adverten^jën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regela 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1.Bewijsnummer extra f 0 05 NEW YORK, 13 December. (D.N.B.) De International News Service meldt uit Washington: Alen heeft vernomen, dat de Engel- sche onderstaatssecretaris Phillips den Amerikaanschen minister van financiën, Morgenthau, in de beide recente conferenties heeft mede gedeeld, dat de Engelsche regeering van alle beschikbare voorraden contant geld voor oorlogsdoeleinden gebruik heeft gemaakt en spoe dig credieten noodig heeft Morgenthau heeft deze mededeeling aan veertien vertegenwoordigers van de Amerikaansche defensie- en bui- tenlandsche politiek overgebracht Deze groep zal volgende week met president Roosevelt beraadslagen over de kwestie der formuleering van verdere hulp aan Engeland. In zijn besprekingen met Mor genthau heeft Phillips op de vol gende vijf punten gewezen: 1. Engeland verwacht, dat de oorlog nog millioenen dollars .zal kosten, die slechts door de Amerikaansche rtegee- ring of door particuliere bronnen in de Vereenigde Staten kunnen worden op gebracht. 2. Engeland is op het oogenblik niet voornemens om een leening te verzoe ken, doch wil uitsluitend aan de Am)e; rikaansche regeering en het Amieri- kaansche volk den stand van zaken voorleggen opdat zij een beslissing kun nen nemen. 3. De Britsche regeering hieeft reeds voor verscheidene honderden millioe nen dollar aan Amerikaansche gelds waardige papieren in Engelsch bezit verkocht en vreest, dat vferdere verkoo- pen de Amerikaansche markt ernstig in gevaar zouden brengen. 4. Om het kapitalistische "stelsel in Engeland te behouden, zijn de Engel- schen er tegen, hun tegoied uit te put ten. voor de betaling van oorlogsleve ranties. 5. Een gedwongen liquidatie van aandeelen, obligaties en andere tegoe den. zou Engeland na afloop van den oorlog in een hulpelooze positie bren gen en het einde van het kapitalistische stelsel in Engeland veroorzaken. De International News Service meent verder te weten, dat presi dent Roosevelt er nog niet van overtuigd is, dat de Engelsche ka pitalisten alles gedaan hebben om tot de oplossing van de financieele moeilijkheden hunner regeering bij te dragen. Deze meening van Roosevelt in aanleiding geworden tot de aan Phillips gerichte uit- noodiging, naar de Vereenigde Staten te komen om Morgenthau op de hoogte te stellen van de Engelsche financieele positie. Aloreenthau heeft in vertrouwden kring medegedeeld,' dat de presi dent besloten is zich alle inlich tingen over de financieele positie van Engeland en de Engelsche oorlogsbehoeften te verschaffen, alvorens hij aan het congres de kwestie der wijziging in de politiek van hulpverleening aan Engeland voorlegt. Voorstellen, die betrekking hebben op het aankoopen van Eneelsche bezittin gen op het Westelijke halfrond dópr de Vereenigde Staten, hebben hij de Ame rikaansche regeering geen gunstige ont vangst gevonden want de pi-psident vreest, dat de Vereeni-erle Staten daar door in een imperialistisch daglicht plaats zonden worden. Bovendien zijn de in aanmerkine komende Engelsche bezittingen economisch onzelfstandig en zouden zij. meeval de Viereenigde Sta ten hen overnamen c|pchts een nieuwe last voor den Amerikaanschen belas tinghetaler hetepkenen HERTZOG EN HAVENGA UIT HET ZUID-AFRIK AANSCHE PARLEMENT NEW VORK. 13 Dec. (DN.B.L - De vroegere ministerpresident der lrnie van Ztiid-Afrika. eeneraal Hertzog, en de Zuid-Afrikaanschp minister van financien. Havenga. zijn naar Associa ted Press meldt, uit het parlement dei Unie getreden Generaal Hertzog had reeds eeniep weiken geleden het voorzit terschan van de nationalistische partij neergelegd In deze ei«ransear) leidde Hertzog de z.g. vredesbeweging. NEW YORK, 13 Dec. (D.N.B.) New York World Telegram meldt, dat er zoo spoedig mogelijk een ver tegenwoordiger van de Engelsche regeering benoemd zal worden om den overleden ambassadeur te Washington. Lord Lothian, op te volgen. In aanmerking komen Eden, de vroegere minister van Handel. Stanley, de minister van openbare gezondheid, Macdonald en de vroe gere Engelsche ambassadeur in Pa rijs, Campbell. SCHEVENINGEN, 13 Dec. He denochtend is aan den vischafslag te Scheveningen een soort maanvisch aangevoerd van ongeveer een meter lengte en met een gewicht van 40 KG. Dergelijke visschen, welke in de Indische wateren veel voorkomen, zijn volgens oude visschers. nog nim mer hier gevangen. De visch, welke aan den afslag verkocht zal worden, is gevangen in de netten van de TX. 39. schipper P. v. d. Vis. FRANSCHE ALPEN GENEVE. 13 Dec. (D-N-B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, valt er in de Fransche alpen reeds dagenlang onaf gebroken sneeuw en vinden er gewel dige sneeuwverstuivingen plaats. In geen twintig Jaar tijds. zoo luiden de be richten. heeft men om dezen tijd van het jaar een zoo zwaren sneeuwval meege maakt als thans. Enorme lawines heb ben de wegen en spoorlijnen onderge sneeuwd en telefoon- en lichtleidingen vernield. Nabii Modane ligt de sneeuw zes meter hoog. In Cabes was het ge durende verscheidene uren volkomen duister, daar de electrische leidingen door den bijzonder zwaren sneeuwval gestoord waren. In Ancèle (dep. Hautes Alpes) moesten de bewoners diepe greppels graven om hun ingesneeuwde woningen te kunnen verlatenOok de dorpen la Grave en Villars d' Arène nabij de pas van Lautaret bevinden zich in een zeer ernstige positie, daar zij van de buitenwereld volkomen zijn afgesneden en bovendien geen elec- trisch licht hebben. -J Gezicht op Plymouth, dat zooals men weet, de laatste weken herhaaldelijk geteisterd is door Duitsche vliegeraanvallen Foto Scherl) TEGEN DEELNAME VAN AMERIKA AAN DEN OORLOG NEW-YORK, 12 Dec. (D.N.B.). Gisteren is hier de jaarvergadering van de National Association of Ma nufacturers, het voornaamste ver bond van industrieelen in de Ver. Staten, begonnen. De president van het verbond, de leider van de Arm strong Cork Co., H. W. Prentia, verklaarde o.a., dat de Amerikaan sche industrie met groote bezorgd heid het toenemende gevaar van blijvende staatsvoogdij. dat uit de maatregelen in verband met de be wapening voortvloeit, gadeslaat. Niet minder is men wegens het oor logsgevaar bezorgd. Prentis legde er den nadruk op, dat de industrie der V. S. onvoorwaardelijk tegen eventueele daadwerkelijke deelname aan den oor log is gekant. Deelname van Amerika aan den oorlog, zoo zeide hij, zon het toezicht van den staat op het bedrijfsle ven zoodanig doen toenemen, dal het tegenwoordige economische systeem vol komen ondermijnd en verwoest zou women. De indertijd bij de wet inge voerde henprking van den werktijd. «1 dus Prentis. verhindert, dat dp aanwe zige fabripksinstallaties ten volle kun nen worden gebruikt. Zii hoeft er, toe geleid, dat nog meer installatie* worden gebouwd, terwiil het economischer zou ztln. van rln aanve*i<>p fabrieken het volle gebruik te maken Generaal Hugh Jqhnson noemde de huidige productie der wapenfa brieken volkomen ontoereikend. Dit is des te bedenkelijker daar het de rpgpprine tot voorwendsel zou kun nrtn dienen, zich dictatoriale vol- me",h'en ten aan'ien van het be drijfsleven der V. S. aan te matigen. In elk geval zou echter een dergelijke regeerings-dictatuur tegen het wezen en de behoeften van het Amerikaansche bedrijfsleven indruischen. De V. S. die nen zich de lessen van den wereldoorlog te herinneren en als slechts tijdelijken maatregel om aan het bedrijfsleven richting te geven het in jarenlangen ar beid ontwikkelde plan voor de mobili satie der industrie toepassen. De schrijfster Anne o'Hare Mc Cor- mick sprak van een verkeerd begrepen individualisme der kleine Europeesche Staten, waarvan de bezetting door Duitschland ten slotte slechts een ge volg was van de economische kortzich tigheid der Europeesche staatslieden na beëindiging van den wereldoorlog Frankrijk heeft ten koste van den on- derlingen hand tusschen de nationale krachten een overdreven liberalisme en i n d i v i du a 1 isme gehuldigd. De voorzitter der Amerikaansche K. v. K., Kemper, heeft gisteren in een rede verklaard, dat een even- 'tueele deelneming van de Ver. Sta ten aan den oorlog het sociale en economische stelsel van Amerika zoo in wanorde zou brengen, dat de Ver. Staten daarmede in zekeren zin onder een bepaald socialistisch eco nomisch stelsel zouden geraken. Het Amerikaansche hedrijfsleven kan daarom het land geen groote ren dienst bewijzen, dan door al zijn invloed aan te wenden om de Ver eenigde Staten huiten den oorlog te houden. In een bripf aan dén republikeinscher. afgevaardigde Anderson verklaart mi nisier Cordell Huil, zoo mpldt Associa ted Press, dat in tegenstelling tot an dersluidende persberichten, het perso- Zwaar Dmtsch geschut aan de Kanaalkust vormt een groote belemmering voor de Britsche scheepvaart Foto Scherl BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heb ben gisteren sedèrt de vroege avonduren sterke Duitsche ge vechtsformaties bommen van het zwaarste kaliber op Sheffield ge worpen. Sheffield in middenEnge- land is het bijzonder belangrijk centrum van staalindustrie en wa- penfabricage. In een onafgebroken reeks stegen de Duitsche machines op van haar bases ih Frankrijk en België, zonder hinder te ondervinden van het slechte weer boven het Kanaal. Boven Midden-Engeland wa ren de weersomstandigheden heel wat beter, zoodat de vliegtuigen hun bom men met de grootste nauwkeurigheid op de buitengewoon belangrijke wapenfa brieken konden werpen. De teruggekeer de bemanning va_n de toestellen der eer ste golf deelden mede, dat reeds na en kele uren op verschillende plaatsen hevi ge branden woedden. Men kan aanne men. dat door het voortduren van het bombardement deze branden een zoo reusachtigen omvane hebben aangeno men. dat de aanvallen kunnen worden vergeleken met de grootscheepsche ac ties tegen Londen en de steden in de Midlands. Sheffield, dat 500.000 inwoners telt. is het centrum der Engelsche staal- productie. Evenals in Coventry lie gen de staalfabrieken over de ge- heele stad verspreid. De capaciteit dezer fabrieken bedraagt ongeveer anderhalf mïllioen ton per jaar. hetgeen 15 procent van de productie van het geheele land is, Uit Shef field ziin ook zeer speciale staalpro- ducten afkomstig, zooals het mag neetstaai, dat nergens anders in En geland wordt vervaardigd. In vredestijd betrok Engeland ziin giet- en delstaal voor een aanzienlijk deel uit het vroegere Tsjecho-Slowakiie. onder meer voor den bouw v^fi groote oorlogs- en koopvaardijschepen. Deze bron van invoer is natuurlijk afgesne den. Vandaar, dat Sheffield thans dubbel gewichtig is voor de Engelsche oorlogs industrie. Bovendien heeft de stad thans ook groote beteekenis voor de productie van munitie en wapens. Men kan zeggen, dat de hevige Duitsche aanvallen van den afgeloopen ngcht een zwaren slag beteekenen voor de industrie van afge werkte producten zoowel als voor de le vering van grondstoffen, voor de in dustrie van motoren en vliegtuigmoto ren. voor de productie van giet- en edel- staal ten behoeve van het oorlogsmate riaal en voor de scheepswerven. Volgens te Stockholm ontvangen berichten heeft de Duitsche lucht macht gisteren nog voor het invallen van de duisternis een begin gemaakt met hevige aanvallen op het indu striegebied in Midden-Engeland. die zeer ernstige gevolgen hebben gehad. neel der Duitsche consulaten in de Ver eenigde Staten niet meer is versterkt dan die van andere buitenlandsche con sulaire vertegenwoordigingen. De minister van binnenlandsche za ken. Ickes. verklaarde er persoonlijk een voorstander van te zijn om Enge land fllle mogelijke hulp. h.v. door meei leeningen en credie'cn te verlepnen, doch niet door Amerikaansche troepen naar Europa te sturen. De hoofdaanval was wederom ge richt op een in de Engelsche berich ten niet met name genoemde in dustriestad in de Midlands, die ver scheidene uren onafgebroken door Duitsche formaties werd bestookt met brand- en dynamietbommen van alle kalibers. Het centrum der stad. aldus de Britsche berichtendienst, is bijzonder zwaar getroffen. Het 'ziet èr naar uit. dat de verwoes tingen even groot, zijn alsd ie te Coven try. Bristol. Southampton, en in andere Engelsche industriesteden, die groote Duitsche luchtaanvallen hebben onder gaan. Verscheidene uren lang. aldus een eerste officieuze Engelsche lezing, viel er eèn hagelbui van dvnamiet- en brand bommen op deze stad in de Midlands. De schade is zeer aanzienlijk. In een ander Engelsch bericht werd gezegd, dat ook de industriestreken van Noord-En gel and hevig bestookt zijn. De aanvallen waren bijzonder zwaar, zoodat er een aanzienlijk aantal branden uit- brk. Tegenspraak der Fransche regeering GENEVE, 13 Dec. (D.N.B Op het Fransche ministerie van kolo niën worden volgens mededee- lingen uit Vichy de berichten, dat het in FranschIndo-China en vooral in Cochin-China en An nam tot buitengewoon ernstige onlusten gekomen is, als tendentieus en over dreven gekarakteriseerd. In Annam, zoo wordt in dit verband verklaard, zijn orde en rust in het heel niet verstoord. Slechts in Cochin- China is het eind November tot. enkele excessen gekomen. Ook is een reeks sa botagedaden gepleegd. Overal zijn even wel door het optreden van de plaatse lijke politie en de gewapende macht or de en rust hersteld. Aan beide zijden is een reeks personen gewond. Sinds dien zijn de plaatselijke autoriteiten in overleg met den gouverneur van Indo- China tot strenge maatr'egelen overge gaan. ZIJ, die zich met inganig van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. <x>ooo<><><>c><><>c><>^ DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17-28 uur onder- hl aan op 17.03; onder 7.52 uur d.a-v. Op Zaterdag 14 December: Zon op 944 uur: nnrler 17-28 Uur. Maan op 17.47 uur; onder 8.51 d-a.v. Volle maan 14 Dec. 21-38 uur. 0<>00<><>0<X><>«C><XXX><X>000 VLEESCH Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 December a.s. geeft elk der vier met „12 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch. been inbegrepen, öf een rantsoen vleeschwaren. De met ..12 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 25 December a.s. nog niet gebruikt, zijn. blijven nog gel dig tot én met Zondag'29 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 eram voor hloed worst. BOTER EN MARGARINE Zooals reeds eerder bekend werd ge maakt geeft de met „21" genummerde bon van de boter kaart zoowel als van de vet kaart gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram boter öf margarine. De bonnen, welke op 20 De cember nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 December a s Voorts geeft de met ..21" genummerde bon gedurende het tijdvak van 30 No vember tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van een halve flesch slaolie. Het afleveren van de hoeveelheid sla olie. welke onder afgifte van de met .,21" genummerde bon is gekocht, is uitsluitend toegestaan gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941. De met ..21" eenummerde bonnen gei-en dus géén recht op het koopen van vet. PETROLEUM De secretaris-generaal van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 16 De cember a.s. tot en met Zondag 19 Janu ari 1941 de met „periode C" gemerkte zegel van de serie, welke is. uitge reikt ten behoeve van her. die voor ver lichting in het huishouden uitsluitend on het gebruik van petroleum zijn aan- """'"'cn re^h» geeft op het koopen van 2 liter petroleum. 's-GRAVENHAGE. 13 Dec. - De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend. BROOD EN GEBAK Elk der met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of lT)0 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „19" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde hakkerijproducten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: Beschuit 75 gra.m Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (b.v. aman del broodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of len deole uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn. geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waar in 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 22 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 23 tot en met 29 December a.s,. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 De cember a.s. geeft de met ..22" genum merde bon van het algemeen distrihu- tiebonboekje recht op 't koopen van één ei. De bonnen welke on 22 December nog niet gebruikt ziin. blijven geldig tot en met Zondag 29 December a.s.. met dien verstande, dat ook zii gedurende de week van 23. tot en met 29 December a.s. niet gebruikt mogen worden in ho tels, testaurants e.d PEULVRUCHTEN Gedurende het tiidvek van D:nsdag 17 Decemher tot eh met Zonde» ',2 Januari 1911 geeft de met ..103" genummerde bon van het a'~emeen distrUmtiebon- hoekie recht nn het koopen van een Yt kg. peulvruchten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1