Kolentrein ontspoord bij Leidschendam Een Tolunie tusschen Argentinië en Uruguay? DE EEMLANDER Maandag 16 December 1940 Uitgave; VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 145 Wij zullen onze vriendin de zaklantaarn behouden MAAR DAN MOETEN WE MEEWERKEN Nieuwe batterijen uit oude Gederailleerde wagens door sneltrein gegrepen EEN DOODE EN EENIGE GEWONDEN Opruimingswerk in Londen Twee documenten onderteekend, betrekking hebbend op defensie- en handelskwesties BETOOGING VAN AMERIKAANSCHE HAVENARBEIDERS BERICHT DE ACTIE IN HET VERRE OOSTEN De operaties in Noord-Afrika AMERSFQORTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f015 Binnenland trance per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummert f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 itIJS DER AüVtKltitlltN van 14 regel» f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs, Kleine Advertentiën „KEITJES" bij yooruitbetaling 15 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Wij dat zijn koopers èn verkoopers. Voor den kooper is hel van belang, dat hij zijn trouwen toeverlaat 's avonds zal kunnen blijven meenemen voor den verkooper is het van gewicht, dat hij zijn klanten zal kunnen blijven bedienen en dat kan, dat kan heel gemakkelijk zelfs. Het eenige, wat wij te doen hebben, is orffee oudé batterij waar wij toch niets meer aan hebben in te leveren bij den winkelier, die daarop een nieuwe kan verstrekken. Wie zichzelf en ook zijn medeburgers wil beschermen tegen ongemak en ongeluk ken in het duister, zal graag vrijwillig die geringe moeite nemen Daar aan te nemen is. dat dit gevoel van solidariteit zoowel bij den kooper als bij den winkelier bestaat, ziet het er wel naar uit, dat wij ons voorloopig geen zorg hoeven te maken over het zoo belangrijke licht puntje in de duisternis, dat zaklantaarn heet. ELE van de belangrijke b'estand- deelen van een droge batterij werden vroeger geïmporteerd Wan neer dus geen middel gevonden zou zijn om het oude materiaal van een uitgeputte batterij weer opnieuw te gebruiken, dan zouden we vroeger of later zonder droge batterijen ko men. Een allesbehalve prettig voor uitzicht. in dezen tijd van donkere gangen, straten en grachten, om nog niet te spreken van schei-installa ties, sommige radio's, gehoorappara ten etc. etc.. die zonder batterij on bruikbaar worden. Gelukkig heb ben vindingrijke deskundigen na tallooze proefnemingen een goede werkwijze gevonden om de belang rijkste grondstoffen van een uitge putte. droge batterij terug te winnen in een zoodanieen vorm. dat zij ge schikt zijn om opnieuw gebruikt te worden. Zelfs is men erin geslaagd een uitge putte batterij opnieuw te laden. Hierbij zij opgemerkt, dat de kwaliteit van een dergelijke, opnieuw geladen batterij in geen enkel opzicht achterstaat bij die van een nieuwe. De eerstgenoemde werkwijze is uiteraard van het grootste belang voor de fabrikanten van batte rijen. Op deze wijze worden n.l. in het bijzonder hruinsteen en zink terugge wonnen Vooral voor bruinsteen geldt dat de aanvoer thans niet voldoende is ter dekking van de behoefte. Het is on dér de tegenwoordige omstandigheden van het grootste belang, dat de batte rijen-industrie deze grondstoffen regel matig in voldoende hoeveelheden kan betrekken. Batterijen inslaan is geld weggooien Nieuwe batterijen hebben, ook wanneer ze niet gebruikt worden, een beperkten levensduur. Er wordt van bevoegde zijde met na druk op gewezen, dat het ook om deze reden onverstandig is om meer batterijen in huis te hebben, dan werkelijk gebruikt worden. Een batterij moet „versch" zijn, wil ze goed werken. Winkeliers, grossiers en fabri kanten worden voor nadere bij zonderheden betreffende de wijze van inlevering, verwezen naar de officiccle publicatie van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die elders in dit nummer werd geplaatst. STAD IN MIDLANDS GEBOMBARDEERD BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.) Zondag avond waren verscheidene formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen onderweg, die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bombardeerden. De toestellen konden, beschermd door het wolkendek, onbelemmerd door den Brit- schen afweer hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met groote trefkans door de openingpn in de wolken laten vallen. Weer werd de bewolkte hemel door de zee van vlammen heneden hel verlicht. De eerste terugkeerende be manningen konden reeds melding ma ken van dertig groote brandhaarden. GEEN ONTMOETING HITLER— MUSSOLINI BERLIJN, 14 Dec. Van officieuse zijde wordt gemeld: Het in het buitenland verspreide ge rucht over een ontmoéting welke dezer dagen tusschen den Führer en den Duce zou plaats vinden, is lieden in de Wil- helmstrasse gekenmerkt als van eiken grond ontbloot 'le zijn. 300 ROEMEENSCHE MIJNWERKERS INGESLOTEN BOEKAREST. 14 Dec. (Stefani). Ten gevolge van een mijngason'ploffing zijn in de steenkolenmijn van Lup^ni 300 mijnwerkers op een diepte van 200 meier opgesloten. Velen hirtiner hebben zich weten te redden, maar vele arn.e- ren zijn omgekomen. Reeds heelt men 22 lijken geborgen. DE CARNAVON CASTLE MONTEVIDEO 16 Dec. (A.N.P.) Kapitein Frankpegram. commandant van de Enterprise, het Enzelsche vlag geschip in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, heeft, naar Tran- socean meldt, medegedeeld, dat de iacht op den Duitschen hulpkruiser, die de Carnavon Castle zoo zware bescha digingen heeft toegebracht, zonder re sultaat is geweesf. Alle eenheden der Britsche vloot in deze wateren hadden aan die jacht deelgenomen. LEIDSCHENDAM, 16 Dec. Uit Den Haag vertrok heden ochtend 6.28 uur een electrisch voortbewogen kolentrein, bestaande uit 50 wagons. Toen deze trein onder de gemeente Leidschendam ongeveer halfweg Voorschoten, gekomen was, zijn de laatste 15 wa gens door nog onbekende oorzaak ontspoord. Juist toen dit gebeurde, passeerde van de andere richting de elec- trische sneltrein no. 1105 AmsterdamDen Haag. Deze trein had een snelheid van 100 km. en greep in volle vaart de ontspoorde goederenwagens. De hevige botsing, welke hierdoor ontstond, had een geweldige ravage ten gevolge. Tevens was het gevolg, dat de motorwagen van den personentrein met den kop in een sloot terecht kwam. Het tweede rijtuig kwam eveneens over een sloot heen te staan, terwijl het derde ontspoorde. Masten van de bovenleiding braken af. Uit Voorschoten' en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen. Men kon langs een landweg per auto dicht hij de plaats van het ongeluk ko men. De bestuurder van den personen trein kon men niet bereiken. Aangezien de situatie waarin hij verkeerde ernstig moest zijn, hield men er rekening mede, dat deze be stuurder zou zijn overleden. Voorts was er een aantal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwa- gen naar Den Haag vervoerd. De overige reizigers begaven zich te voet naar het station Laan van Nieuw Oost-Indië. Het reizigersverkeer tus schen Den Haag en Amsterdam werd vandaag voor wat betreft het baanvak Den HaagLeiden bediend door de N. Z. H. T. M. Op den uitkijk Op het dak van het Amerikaansch gezantschap te Londen is een permanente wacht ingesteld, om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te signaleer en (Foto Welt.bild) DE RECONSTRUCTIE IN FRANKRIJK GENEVE, 15 Dec. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt,, is de leider van den nieuwsdienst van den staatsomroep In de onbezette zóne, Bonnefoy, een per soonlijk vriend van Laval, vervangen door den journalist en radiospreker Jean Masson. Met de voorloopige leiding van de afdeeling inlichtingen en propa ganda is door minister Baudoin Dixier Vignancourt belast. Als definitief leidei zal. naar verluidt, de* vroegere afge vaardigde Bergery worden benoemd. De tot minister van buitenlandsche zaken benoemde vroegere minister pre sident Flandin is in April 1880 in Parijs geboren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij lot afgevaardigde gekozen, nadat hij tevoren gepromoveerd was tot doctor in de rechten. In de- wereldoorlog diende Flandin bij het luchtwapen. In 1920 werd Flandin als onderstaatssecretaris voor de luchtvaart in de regeering op genomen. In de volgende jaren was hij vele malen minister van handel, minister van financiën en eninis- ter voor openbare werken. Na den val van het kabinet Doumergue werd Flandin de vorming van de re geering opgedragen. Het kabinet-Flan din. dat. de politiek van Doumergue na de onlusten van 6 Februari 1934 voort zette, duurde van 19 November 1934 1nt 31 Maart 1935. Sindsdien nam Flandin deel aan het binnen- en buitenlandse!) politieke leven van Frankrijk door het uitspreken van talrijke redevoeringen en het schrijven van tal van artikelen. Tijdens den oorlog hebben zijn verkla ringen in de geheime zitting van de Kamer op 10 Juli zeer de aandacht ge trokken. Volgens een bericht uit Vichy wordt ten aanzien van de radiotoe spraak van Pélain in een officieel commentaar verklaard, dat Laval, zooals Pétain zeli heeft medege deeld. slechts om redenen van hin- nenlandsche politiek uit de regee ring is getreden. Een verandering in de structuur der regeering houdt geenszins een wijziging in de be trekkingen tot Duitschland in. Het Fransche Staatsblad publiceert dé samenstelling der nieuwe regeering. Deze verschilt slechts \^n de vorige doordat Flandin minister van buiten landsrhe zaken is geworden en Cheva lier staatssecretaris voor openhaar on derwijs inplaats van Ripert, wiens ont slag is aanvaard. Leden van de Londensche burgerlijke hulpdiensten aan den arbeid bij de op ruimingswerkzaamheden in de wijken, welke zwaar te lijden hadden van Duitsche luchtaanvallen. (Foto Weltbild) MONTEVIDEO, 16 Dec. (D.N.B.) De ministers van buitenlandsche zaken van Argentinië en Uruguay hebben, zooals gemeld, als resul taat van hun besprekingen in Colo- nia twee" documenten onderteekend, waar van. het ecne betrekking heeft op defensie- het andere op handels kwesties. Het eerste document omvat vier pun ten van de volgende strekking: 1. Met het oog op het gelijke karakter der beginselen van hun regeeringen en met het oog op de hesluiten der ministerieele conferentie te Havana in Juli van dit Jaar, beschouwen de beide ministers van buitenlandsche zaken het als hun plicht, de internationale samen werking in den geest van wederzijdsche hulpverleening en werkelijke medewer king te venvezen lijken. 2. Op grond van de gemeenschappe lijke belangen der beide staten bij de verdediging en veiligheid van de La Plata, achten de heide ministers de ver klaring van Havana over de wederzijd- sche Inilpverleeiiing en defensieve sa menwerking der Amerikaansche landen bruikbaar, volgens welke alle ondertee- kende staten onder elkaar de noodige aanvullende onderhandelingen zullen voeren over de mogelijkheid van een aanval in den zin der beshiiten op de conferentie van Havana. 3. De heide ministers komen dien overeenkomstig overeen, hun regeerin gen aan te bevelen, een desbetreffende gedaclitenwisseling tusschen de ver tegenwoordigers der betrokken techni sche organisaties tot stand te brengen. 4. De beide ministers van buiten landsche zaken achten het iuist om in overeenstemmine met de verklaringen van Havana en met behoud van de ove rige samenwerking tusschen de staten de nabuurlanden van het pene of het andere land tot deelneming aan de he studeering van geschikte aanvullende methoden uit te noodigen. teneinde elk gevaar te weren, dat van buiten het continent dreigt. Het document over handelskwbsties behelst, dat de beide ministers, na on derzoek van het handelsverdrag dat de regeering van Uruguay aan de Argon tijnsche regeering heeft voorgesteld, als mede na bestudeering van de Argen- tijnsche tegenvoorstellen, de principieels overeenstemming der beide regeeringen hebben geconstateerd en besloten heb ben nieuwe onderhandelingen over een handelsverdrag te openen. Aan hun re geeringen zullen zij voorstellen een ge mengde commissie van vier gedelegeer den te benoemen voor het onderzoek van de overeenkomsten op het gebied van douane, belasting en deviezen. Voorts besloten de beide ministers van buitenlandsche zaken deze commissie ook aan 1e hevelen de mogelijkheid en voordeelen te onderzoeken van een tol unie tusschen Argentinië en Uruguay. NEW YORK. 16 Dec. (D.N.B.) De National Maritime Union voornaam ste hond van havenarbeiders heeft Zondag, naar de Associated Press meldt, oen oproeping gedaan om vanuit elke groote Amerikaansche stad een „reusachtigen volksmarsch naar Washington'' te organiseeren. teneinde het drijven naar oorlog van de Ameri kaansche regeering tegen te gaan. Een woordvoerder van de vakorganisatie verklaarde, dat over 14 dagen een con ferontie belegd ?.al worden van voor aanstaande leiders der vakbeweging, om den „marsch" op touw te zetten. Het rechtstreeksche doel is, een financieele hulp aan Engeland en den verkoop van nog meer Amerikaansche schepen te verhinderen, alsmede het z.g. Smith anti strike wetsontwerp ten val te hren- gen. ZIJ, die zich met ingang van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaaiabonné, ontvangen de tot dien da tum verse hijnende num mers gratis. Vijandelijkheden tusschen Thailand en Indochina duren voort TOKIO, 16 December (Domei). Uit Hanoi wordt gemeld, dat na bijna twee dagen van rust acht Thailandsche vliegtuigen de Indochineesche grens plaatsen Savannakhet en Vientiane hebben aangevallen en meer dan der tig bommen hebben laten vallen. In middels beschoten strijdkrachten van Thailand de plaats Savannakhet via de Mekong rivier. Uit de Japansche luchtbasis in In dochina wordt voorts gemeld, dat Ja pansche bommenwerpers Zondag op nieuw vitale bruggen op den Birma- weg hebben aangevallen. De z.g. Koengkoeo brug is zwaar beschadigd. Alle Japansche vliegtuigen keerden be houden op hun basis terug. Naar Duitsche opvatting geeft de strijd^ in Egypte geen reden fot bezo-gdheid BERLIJN, 16 Dac. (D.N.B.). Onder hei opschrift: Enaelsch fata morgana, schrijft de Voelkischer Beobachrer in zijn Zondagsblad over de operaties in de Egyptische woestijn, waar het den Engelschen voor de eerste maal sedert het deelnemen der Italianen aan den oorlog gelukt is het militaire initiatief te nemen en zich op het terrein te hand haven door het ondernemen van een tegenaanval. Gelijk de Trojanen inder tijd meenden, aldus het blad. de belege raars van hun stad te hebben verdre ven, meenen thans vele Engelschen, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen. Juist de streek van Sidi el Barrani en Solloem krijgt in Engelsche oogen. de beteekenis van een Achillespees der spil. Deze interpretatie wordt weliswaar noch in de berichten van het Engelsche opperbevel, noch in de opvallend be scheiden mededeeling der operaties door Churchill gevonden, maar alleen in de commentaren der Engelsche pers. Het antwoord op de vraag „waarom" is ech ter gemakkelijk te raden. Hoe krachti ger n.l. het Duitsche luchtwapen in En geland toeslaat,, hoe gevoeliger de ver liezen der Britsche koopvaardijvloot ook blijken, hoe smaller de voedingsbasis wordt, hoe meer het bewapeningepoten- tieel verschrompelt, hoe'duurder de oor log wordt en hoe meer de financieele reserves verdwijnen, met andere woor den, hoe meer het laatste stadium van den oorlog in Engeland zich afteekent, des te ijveriger heeft de Britsche pro paganda ernaar gestreefd te beweren, dat de beslissing in Afrika valt. Daartegenover stelt het blad de vraag: „Wat kunnen de Engelschen daar strategisch hij winnen? Bereiken zij meer dan wat hun deskundigen zoo juist nog maarschalk Graziani verwe ten. toen hij over de Libyische grens Egypte binnendrong, n.l. een verlenging van hun ravitailleeringswegen? Wat winnen de Engelschen in Libve, welks grenzen zij overigens nog lang niet heb ben bereikt? Op zijn best een prestige- succes, zooals in het voorjaar de landing in Andalsnes, het binnenvaren in de fjord van Narvik. Waren deze gebeurte nissen echter voor den afloop van de operaties in Noorwegen van beteekenis? Vermochten zij zelfs het oorlogspoten tieel van Duitschland te verzwakken? Wanneer men hiernaar verwijst, ver vallen ook alle conclusies, die de strate gen van de groene tafel in Londen trek ken uit de gevechten in Noord-Afrika." Tenslotte wijst het blad er op. dat Italië in al de jaren, die aan den oorlog zijn voorafgegaan, ontzaglijke dingen heeft gepresteerd en wel steeds opnieïiw. De Engelschen eelnnven daarom klaar blijkelijk, dat de Italianen sneller moe worden dan de Duitschers, De bezetting van Somaliland had hun eigenlijk een andere les hebhen moeten zijn. En ge- looven de Engelschen werkelijk, dat men in Duitschland zou toezien hij een afmatting van Italië? Juist den laatsten tijd heeft de Britsche propaganda uit liet feit, datDuitschland niet in Grie kenland hèeft ingegrepen. willen aflei den. dat men in Berliin de Italianen ..in de soep" wil laten zitten. In tegenstel- Mna tot Engeland denkt men in Duitschland echter ook in militaire din gen nuchter. Naar Duitsche opvatting eeven de geheurtenissen zoowel in Grie kenland als in F.gvpte geen aanleiding tot bezorgdheid. Dit oordeel wordt ge veld in volkomen bekendheid niet het- Ftaliaansch oorlogspotentieel Misschien geeft dat dien Engelschen. die zich de juistheid der Duitsche militaire oordee- len uit Frankrijk nog herinneren te den ken en maakt dit hun mogelijk den toe- Hand te zien. zooals hij werkelijk is. DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.2b S uur onder. Op Dinsdag: Zon op 9.46 uur: onder 17 26 uur. Maan op 20 44. onder 11-14 d.a v •><><><><><><><X><XK><>C><X><X>000<>00<><>0

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1