Pierre Laval vervangen door Flandin Rantsoeneering van gas en electriciteit Gebrs. DIJKMAN Bloedige gevechten in de woestijn bij Solloem STILLF NO. 9 „Om redenen van hooge binnenlandsche politiek" Uw loodgieter Uw Electro Techn. Inst. Western Price getorpedeerd Op basis van 100% Pétain: „Ik blijf aan het roer" Sidi Barani ontruimd Arrestatie van communisten in Roemenië Het Duitsche weermachts- bericht Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1940 fERCHKICVKN DOOR CHARLES FLANDERS l'ËKKWNINUKN VAN ALEXANDER RAYMOND 76 data gerekend meest overeen komende periode van 1939/40 wer den afgenomen). Teneinde den verbruiker in ieder ge val een minimum hoeveelheid voor huis houdelijke doeleinden te garandeeren, zullen de volgende minimum-rantsoenen gelden, onverschillig of deze 100 pet. van het verbruik in de overeenkomstige perioden van 1939/1940 overtreffen)- 1. Gas: 60 m3 per periode: 2. electriciteit a. Voor verlichting en huishoudelijk gebruik (behalve koken): Indien de eerste meteropneming plaats vindt: Voor 16 Januari 1011: in de twee opeenvolgende perioden respectievelijk 55 en -11 kwh. Na 15 Januari 1941: in de twee opeen volgende perioden respectievelijk 47 en 31 kwh. h. Voor electriscli koken: Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken, wordt het minimum rantsoen, ge noemd onder a, verhoogd met 150 kWh por periode. Het geheel of gedeeltelijk vervan gen van een rantsoen gas door elec triciteit of omgekeerd zal niet wor den toegestaan. Voor nieuwe verbruikers (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939/1940 geen gas of electriciteit van het betrokken bedrijf hebben afgeno men) zal door bet desbetreffende bedrijf een rantsoen worden vastgesteld. Over eenkomend met dat van soortgelijke be staande verbruikers. Daarbij zullen voor huishoudelijke doeleinden uiteraard de hierboven vermeld minimum-rantsoenen in acht worden genomen. Voor liet geval, dat bet verbruik vóór 15 December a.s. is toegenomen door nieujve verbruikstoostellen, in werking gesteld sinds de overeenkomstige perio de van' het Vorige jaar. kan het betrok ken gas» of electricitoitshedriif een ver hoogd rantsoen vaststellen. Daarbij zal worden uitgegaan van bet verbruik van soortgelijke bestaande verbruikers. Voor industrieele doeleinden kan het betrokken gas- of "elect riciteits- bedrijf een extra rantsoen toeken? nen, op voorwaarde, dat de betrok ken verbruiker ten genoege van dat bedrijf aantoont, dat zulk een extra rantsoen noodzakelijk is. Bij overschrijding van een rantsoen zal een boete worden opgelegd ten be drage van 50 pet. van liet over de be trokken periode verschuldigde .bedrag voor verbruik, meter- en inslallaticlniur en vastrecht. Bij herhaling van de over schrijding zal de toevoer van gas of elec triciteit. kunnen worden afgesneden. Voor de nauwkeurige- tekst, van deze regeling, de z.g. ..gas- en olectriciteits- rantsoeneeringsregeling 1940 no. 1" wordt verwezen naar de Buitengewone Staatscourant van 14 dezer. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt bet per centage van 100 pet. te verlagen, zoo- lanfe dc steenkolenpositie niet ongunsti ger wordt. Mochten echter onverhoopt bijzondere moeilijkheden ten aanzien van de st.eenkolenvoorzicriing van de gas- of electriciteitshedrljven optreden (b.v. door transportbelemmeringen hij het kolenvervoer) dan is hef niet. uitge sloten, dat tot rantsoen verlaging zal moeten worden overgegaan. v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9 TEL. 5571 ruimte tot zinken gebracht. Een deel van zijn resultaten was reeds eerdef bekend gemaakt.. Een kleine onderzee boot heeft, zooals reeds gemeld, drie bewapende vijandelijke koopvaardij schepen met in totaal 13.800 brt. tot zinken gebracht. Eenige Britschc vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in Noord- en West-Duitscbland, welke slechts op twee plaatsen geringe schade aan huizen veroorzaakten. Acht per sonen werden licht gewond. In den nacht van Vrijdag op Zatpr- dag bleef de bedrijvigheid der lucht macht tengevolge van het ongunstige weer beperkt tot bet. leggen van mijnen voor Britschc havens, In den loop van Zaterdag tóbben afzonderlijk vliegende Duitsche toestellen verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid en Middén-Engeland aangevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een'belangrijke fabriek door bom men rechtstreeks getroffen.' Boven het Duitsche.rijk hebben geen vijandelijke toestellen gevlogen. In het bezette gebied wierp dc vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten. Uit Vichy wordt gemeld, dat het staatshoofd, maarschalk Pé tain, een radiorede tot het Fran- sche volk gehouden heeft, waarin hij verklaarde: „Ik heb zooeven een besluit genomen, dat m.i. in het belang van het land is. Pierre Laval maakt geen deel meer uit yan de regeering. Pierre Etienne Flandin krijgt de portefeuille van buitenlandsche zaken. De consti tutioneel acte nr. 4 die mijn op volger aanwijst, is ingetrokken. Ik ben tot dezen stap besloten om Ypdenen van hooge binnenland sche politiek. Hij heeft geenerlei effect op onze betrekkingen tot Duitschland. Ik blijf aan het roer. De nationale revolutie gagt voort" FLANDIN (Foto Archief A.D.) De aartsbisschop van Versailles, mgr. 'Gosselin. heeft aan alle diocesen uit zijn ressort opdracht gegeven aanstaanden Zondag tijdens de mis een boodschap voor te lezen, waarin de Frarischen opgewekt worden zich om maarschalk Pétain te scharen. Het Fransche slaats- Ihoofd regeert, aldus deze boodschap, Vele hoogwaardigheidsbekle ders bevonden zich aan boord NEW YORK, 15 Dec. (D.N.B.) Mackay Radio heeft een radio gram opgevangen met de mede- deeling, dat het Ëngelsche s.s. „Western Prince" (10.926 ton) op' 400 mijl ten noordwesten van de Iersche kust is getorpedeerd. De reederij. die eigenares van de Wes tern Prince is, heeft medegedeeld, dal de Canadeesche minister van munitie, Howe, zich aan boord van het schip be vindt. Volgens de New York Sun had de Western Prince onder meer vier twee- motorige bommenwerpers aan boord. Het meerendeel der passagiers waren Engelschen, "die deel uiimankten van diplomatieke missies, in de Vereenigde Stnten en zich met kerstverlof naar En geland wilden begeven. Volgens een Reuterbericht uit Ot tawa heeft-het bureau van den Ca- nadeeschen minister-president me degedeeld, dat het een bericht heeft ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de meeste opvarenden van cle Wes tern Prince gered zijn. LAVAL (Foto Archief A-D.) De New York Journal American meldt aat er geen hoop meer bestaat, dat de GENEVE, 15 Dec. (D.N B.) Uit Vichy wordt bericht, dat Laval geen deel meer uitmaakt van de regeering en Flandin den post van minister van buitenlandsche zaken overgenomen heeft De overige ministers blijven in functie, behal ve die van onderwijs. Ripert, die vervangen wordt door zijri secre taris-generaal, Chevalier. De nieuwe constitutioneel acte, die een einde maakt aan de opvol ging van Pétain dóór Laval. luidt als volgt: „Indien om eenigerlei re den voor de ratificatie van de nieu we grondwet door de natie de maar schalk verhinderd mocht zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefe nen, zal de ministerraad met meer derheid van stemmen den plaats vervanger aanwijzen. Tot het op treden van den plaatsvervanger neemt de ministerraad genoemde functie over." Naar uit Vichy gemeld wordt, is na het uittreden van Laval uit de regee ring het vice-presidenlschap zelf afge schaft. Het secretariaat-generaal voor Inlichtingen, dat tot dusver daaronder ressorteerde, wordt bij het presidium ondergebracht. De inlichtingendienst komt onder leiding van minister Bau- doin. ïn de plaats van den onlangs tot secretaris-generaal van den inlichtingen dienst benoemden Cathala zal Bcrgery komen, naar verluidt. Overigens blijven de ministeries naar gemeld onge wijzigd, met uitzondering van dat van onderwijs^ niet ten gunste van de een of andere politieke pariij. doch voor het algemeen welzijn van alle Franschen. Zitting van den Ministerraad GENEVE. 15 Dec. (D.N.B.) Omtrent den vandaag te Vichy gehouden minis terraad is een officieel communiqué uit gegeven. waarin wordt vermeld, dai maarschalk Pétain de instelling van een consultatieve corporatie overweegt- Het omtrent de zitting van den Fran schen ministerraad uitgegeven commu niqué luidt als volgt: In den loop van den ministerraad van 15 December 1910 heeft de chef van den staat, maarschalk Pétain. zijn voorne men bekend gemaakt om een advisee rende vergadering (Assemblée consul tative) in het leven te roepen. Tot do opstelling van de definitieve grondwet en nadat de essentieèle hervormingen bekend gemaakt zijn, welke met het oog op de omstandigheden slechts ge schikt waren voor langdurige discus sies, acht de maarschalk het oogenblik gekomen om zekpre meeningsuitingen te stimuleeren. Het beginsel van een politiek lichaam is aanvaard, welk lichaam de bevoegde factoren van alle gebieden moet vereenigen die in staal zijn om op bepaalde punten eri op ver langen van den chef van den staat' ze kere raadgevingen te verstrekken en zekere verant.wnordelijkheden te dee- len. De tekst van de wet, op grond waar van deze vergadering zal worden inge steld zal binnen zfeer korten tijd ver schijnen. Rede van Pétain Kerstmis drukte. Duizenden nijvere handen zijn in Duitschland aan den arbeid bij het gereedmaken en verzenden van de pakketten naar de soldaten van de weermacht (Foto Weltbild) Vaststelling van minimum rant soenen, die de 100 mogen overtreffen Van bevoegde zijde wordt, het vol gende medegedeeld: Naar bekend mag worden geacht, noopt de verzorging van ons land met vaste brandstoffen die thans immërs practisrh geheel door pro ducten van den Nedcrlandschcn bodem moet geschieden tot groote zuinigheid. In verband daarmede werden Engeische luchtaanval op Napels ERGENS IN ITALIË, 15 Dec. (Stefani). Het 191ste communi que van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Na de ontruiming van Sidi el Barani, die gisteren, op den zes den dag van den grooten slag plaats vond, hebben de. Italiaan sche en Engeische troepen van den ochtend tot den avond aan gedaan, die leidden tot bloedige gevechten in het woes tijngebied van Forte Capuzzo (Solloem) en Bardia. Zonder op houden werden aanvallen en te genaanvallen gedaan. De slagvel den «ijn bezaaid met vijandelijke pantserauto's en gevechtswagens, die in brand staan, doch de druk der .vijandelijke strijdkrachten is niet vertraagd. De luchtmacht is met den bewonderenswaardigen offerzin, die haar kenmerkt, opge treden, en heeft zonder onderbre king gebombardeerd en gevoch- Western Prince drijvende zal blijven. Volgens de New York Daily Mirror neemt men aan, dat behalve de C.ana- oeesche minister van munitie, Howe, ook di.ons plaatsvervanger. Woodward, de financieeie raadsman Scott pn de directeur-generaal van het Canadeesche departement van munitie, Tavlor, aan boord zijn. Het schip vervoerde een aan zienlijk aantal vliegtuigen en 10.000 ton munitie en levensmiddelen. BOEKAREST. 15 Dec. (Stefani). Er is een -communiqué gepubliceerd over den ministerraad, welke gisteravond ge houden is. Hierin wordt gezegd, dat de minister van binnenlandsche zaken een uiteenzetting heeft gegeven van den binnenlandschen toestand, waaruit blijkt, dat- de 'dag van 13 December, die was aangekondigd als een dag van com munistische onlusten, in het geherle land rustig verloopen is. Te Radauli/.i zijn 47 Joodsche communisten gearres teerd en in een ander centrum nog ver scheidene andere communisten, meeren- deels Joden, die biljetten poqgdcn 1c verspreiden om cle openbare orde te ver storen. Togen alle arrestanten zal. wet telijk worden opgetreden. DE PROMOTIES BIJ DE ENQELSCHE VLOOT BERLIJN, 15 Dec, (A.N.P.). - De Britsctó. admiraliteit deelt mede. dat de bevordering tot admiraal In hét vervolg bepaald zal worden door de merites, in plaats van door den leeftijd. ten. Bij de gevechten van gisteren hebben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten. Blijkens aanvullen den inlichtingen is het aantal vij andelijke vliegtuigen, dat op den voorgaanden dag werd neerge haald, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet terug gekeerd. De vijand heeft de bases te Bardia en Tripoli gebombardeerd. Boven de laat ste stad zijn twee vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Aan het Grieksche front zijn in ver scheidene sectoren vijandelijke aanval len verijdeld door, onze tegenaanvallen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophöucfe Ilik doeltreffende aanvallen gedaan op Grieksche troepenconcentraties, ravitail- leeringscolonncs en gemotoriseerde af- deelingen. waarbij rechtstreeks werd sa mengewerkt met de op den grond ope- reerende strijdkrachten. Onze duikbom menwerpers Hebben kruispunten van wegen onbegaanbaar gemaakt en vijan delijke troepen met bommen en machi negeweervuur bestookt. Andere forma ties hebhen oen viaduct In de spoorlijn Salönikj—Athene getroffen. In OósT-Afrika hebben onze vliegtui gen vijandelijke militaire objecten in het. gebied van Gallabat gehombadeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. De viiand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in F.rvthrea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder hevel van korvpften kapitein Ferraguti Carlo staande duikboot Ne- ghelli hpeft voor de Egyptische kust een vijandelijke kruiser van het type South ampton getorpedeerd en tot zinken ge bracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vijandelijke luchtaanvallen op Na- pqls gedaan. Er werden bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven is een marinevaart.uig van middelbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de beman ning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is gezonken. Branden op de bovenverdie pingen van zekere woningen werden onmiddellijk bedwongen en gebluscht door het snelle optreden der brandweer. Acht. burgers zijn gpwond. De bevolking heeft een voorbeeldige houding aange nomen. Italiaansche tegenstand krachtiger BELGRADO. 15 Dec. (A.N.P.) De Italiaansche tegenstand wordt van dag tot dag krachtiger en men kan reeds zeggen, dat het den Ttaliancn gelukt is. den Griekschen opmarsch tot staan te bréngen. Italiaansche vliegtuigen heb hen in verscheidene, golven de stad Po- grndedsj en den straatweg tusschen Po- grarledsj en Koritza gebombardeerd. Za terdagavond werdén uit de richting van Koritza verscheidene zware ontploffin gen gehoord. Men neemt aan. dat de Italiaansche vliegers Grieksche munitie depots hebben getroffen. De Grieksche en Britsche vliegtuigen bombardeerden de Italiaansche stellingen aan den straatweg naar Elhasan. Ook cle Grieksche bladpn, die Zaterdag in Joegoslavië zijn aangekomen, consta- feeron, dat de tegenstand, der Italianen slee OS sterker wordt en dal de Italianen vooral in den sector hij Tepolini ver sterkingen hebhen samengetrokken. In den noordelijken sector van het front is de Grieksche opmarsch tot staan ge bracht. reeds sedert het voorjaar maatrege len getroffen, om de ter beschikking komende hoeveelheden steenkolen, cokes, turf e.d. zoo billijk mogelijk over de bevolking te verdeelen. Deze maatregelen vonden hun uit eindelij ken-vorm in de op. 9 October j.l. van kracht geworden distributie regeling voor vaste brandstoffen: de z.g. „vaste brandstoffenbescliikking 1940 III". Epn logisch uitvloeisel van de begin selen van het distributiesysteem is, dat het niet gewenscht moet worden geacht, dat het publiek, dat zich ten aanzien van het. verbruik van steenkolen, cokes, turf e.d. beperkingen moet opleggen, in dien de gelegenheid blijft andere warm tebronnen. zooals gas en electriciteit naar hartelust ten nutte te maken. Nog afgezien van de daaruit voortvloeiende bevoorrechting van de financieelkrach- tige lagen der bevolking, zou een verder toelaten van een onbeperkt verbruik van gas en electriciteit, die. immers ook steenkool tot grondstof hebben, een ver mindering van de thans geldende rant soenen -vaste brandstoffen noodzakelijk kunnen maken. Op 15 dezer zal derhalve wor den overgegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op den grondslag van 100 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Onder „periode" wordt in dit geval verstaan een tijdvak van on geveer 60 dagen, liggende tusschen 2 meteropnemingen. De eerste pe riode zal daarbij ingaan op den datum van de eerste meteropne ming na 15 December a.s. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het gas- of electriciteitsbedrijf tijdig bekend zal maken, welke hoeveeL heden in de onderscheidene perio den ten hoogste mogen worden verbruikt. (Dit zijn dus de hoe veelheden, die in de naar de BERLIJN, 15 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht rrmakt bekend: In den- nacht van 12 op 13 De cember hebben zooals reeds gemeld. sterke formaties gevechtsvliegtuigen de zwar* industrie van Sheffield op zeer succesvolle'wijze aangevallen; De aanval werd bij gunstig wéder met goed zicht op de aarde uitgevoerd», zoodat de gestelde doelen duidelijk herkenbaar waren en de uitwerking van d3 treffers zonder moeite kon worden vastgesteld. Er werden tal van branrten en ontplof fingen in de fabrieken der staalindus trie en in andere bewaponingshpdrijven alsmede in ondernemingen welke voor de oorlogvoering van belang zijn, zoo wel in het NoordOOostcn als in het centrum van de stad. geconstateerd. Door de verwoestingen in het industrie gebied van Sheffield gelukte het, de Britsche wapenindustrie zeer zwaar te treffern De bedrijvigheid van het luchiwapen op 13 December bleef als gevolg van de: ongunstige weersgesteldheid, beperkt tot de bewapende verkenningen. Een duikboot onder hevel van den luitenant ter zee eerste klasse Lehpiann- Willenhrock heeft op zijn reis iiaao" den vijand in totaal 40.900 brt. soheeps-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3