(STADSNIEUWS Hoe staat het met onze ijsbanen? Straatrumoer EEN BOEK Hoe de Winterhulp-gelden worden besteed „Voltaoark" is ai geopend Tooneelvereeniging „Spatram" Üqsmda Voorden gewonden soldaat Gymnastiek onderwijs r Waarschuwing Een rijwielvergoeding voor arbeiders in werkverschaffing Reeds f800.000 als extra steun in den vorm van waardebons uitgekeerd Radiorede van mr. Trip Lichtbakken voor winkels "Mr. STEVENS UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1940 Morgen gaan zeer vermoedelijk ook de groote banen open E vorst heeft de laatste jaren geen halve maatregelen ge nomen. Nog geen negen maanden geleden nam de wintervorst af scheid en nu reeds heeft hij zich weer aangediend. We zullen moe ten afwachien of dit het begin is van een 'angdurig bezoek. Het eer ste officieele ijsbericht is echtei reeds binnen: ijsbaan .Voltapark" is heden geopend en zal dat bij aanhoudende vorst ook blijven Een voorzichtig bericht. maar ge- schaatst is. er vandaag dus al! Vooral de. liefhebbers van kunst- rijden. zullen met deze spoedige opening in hun schik zijn want de kleine Voltabaan leent zich bij uit stek voor schoon rij den en is ge makkelijk te hereiken door zijn stadsche ligging. Maar ook de hardrijders of liever ge zegd. zij. die van een rechte streek hou den. zullen vermoedelijk nipt lang be hoeven te wachten. Vanmorepn hebben wij contact genleeed met de baan van de Amersfoortscbe T.fsvereeniging aan de Rnhensstraat En daar verkeert bet ijs in uitstekende conditie. Sneeuw ;s er niet gevallen en heel de watervlakte van enkele dagen geleden is met straffe hand omgezet in een glasharde ijslaag De dikte van het Ijs hedraagt vier een timeter en als de wolkenmassa's, die vandaag te zien waren en kenners het woord sneeuw in den mond ga\en. geen 'looi brengen dan gaai He haan morgen ochtend om tien uur open! Met de overige ijsbanen in de omge ving van onze stad zal het wel het/elf de gesteld ziin Wij hebben straks met opzet eespro ken van een offiriepl ijsbericht Want onofficieel is er reeds Zaterdag en Zon dag geschaatst en wel op onze oudste •ijsbaan" Jongere stadgenooten zullen niet wetpn waar dat n„r> slaat maar de ouderen hpgriinen dat wij daarmede het Hazewater bedoelen. Me niee vader en moeder bepft daar een dikkp veertig iaar ereleden de schaatsen voor het eerst ondergebonden en met steviee knilschaatsen ontelbare rondjes gedraaid! De regen van de laatste weken heeft de heideplas weer in oude gedaante te voorschijn geroepen en .nu is er reeds naar hartelust door de jeugd geschaatst. Ook op cndergeloopen land in en om de stad is druk met schaatsen gekrast Maar dat was allemaal nog ietwat primitief. Morgen wordi het misschien heter en zullen we de groote hanen bevolkt zien met groot en klein. Laten we echter ho pen. dat Koning Winter het dit seizoen niet zoo har met ons maakt als in het' begin van dit jaar Non stop cabaretprogramma van „Het Klein Tooneel" o.l.v. Bob Gundelach TT ET is van de tooneelvereeni ging „Spatram" een oude ge woonte voor haar leden en andere belangstellenden, jaarlijks een of meer ontspanningsavonden te geven in den vorm van een revue of fooneelwenkjes. De tijdsomstandig heden, zoo deelde de heer Alblas, voorzitter der toone?l vereeniging, in zijn openingswoord mede, waren oorzaak, dat de tooneelclub 'haar werkzaamheden tijdelijk heeft moe ten onderbreken. Desondanks besloot men een ontspan ningsavond te geven, welke Zaterdag avond in „De Valk" plaats vond. De verzorging van dezen avond was in handen gegeven van ..Het Klein Too neel" ond?r leiding van den heer Bob Gundelach. dat een non-stop-cabaret- programma fpn tooneele bracht.. Een betere keus had men niet kunnen ma ken. Meermalen ziin wij in de gelegen heid geweest het werk van dit ensem ble te bewonderen. Ook nu weer was bet gehndene van zeer goed gehalte en beschaafd. Rob Gund'lacfh trad als con férencier op. om de verschillende één actem in te leiden. Hij deed dit onder houdend. znodat hi> al spoedig hei con tact. met de talrijke aanwezigen tot stand gebracht had. Een goeden steun had hii aan Harrv de Jong. die zich ontpopte als all round artist Niet al leen dat hij de komische rollen in de verschillende scènes uitstekend speelde, ook bleek hii de kunst te verstaan een liedje op aardige wiize te brengen. Dit tweetal werd geassisteerd, door eenige vrouwelijke artisten. die minder op den voorgrond traden, doch niettemin een aandeel hadden in het succes. Zang en accordeonspel (Bram van Tol) wisselden één en ander af. zondat een programma van „elck wat wils" geboden werd, waar het b?6tuur van „Spatram" zeker eer mee heeft behaald. De band van „Spatram" verzorgde het muzikale gedeelte tijdens en voor het programma. Zaterdagavond li u. is erdoor militairen in de Langestraat een vechtpartijtje ge leverd. Gebleken is, dat een vrouw d3 aanleiding tot den twist i6 geweest. Een agent heeft tot kalmte gemaand en toen dat niet hielp, de hulp van meer dere agenten ingeroepen, waarop de bewuste militair onder hevig verzet naar het politiebureau gebracht is, waar hii ter kalmeering opgesloten is. Onder meer is tegen den militair proces verbaal opgemaakt wegens ver zet tegen de politie. Zijn weerspannig heid. aldus het politierapport, is toe te schrijven aan het feit, dat hii onder invloed van sterken drank verkeerde. De vechtpartij verwekte in dit late avonduur veel opschudding. Zondagmiddag is iemand in bewaring gesteld wegens straatrumoer en dron kenschap. Zondagavond heeft de politie een man aangehouden, die onder in^ vloed van sterken drank verkeerde. Hij stond nog in het krijt voor een oude boete. Hij heeft deze boete betaald en ble?f dus op vrije voeten. Poging tof inbraak Zaterdagnacht heeft men getracht zich toegang te verschaffen tot het ge bouw van het R.O.G. Een ruitje aan de achterzijde in de 6choenmakersafdee- ling bleek ingedrukt te zijn. Eenige werkkasten stonden qpen, maar er wordt niets vermist. Vermoedelijk is de ongewenschte bezoeker tijdens zijn ego ïstisch werk gestoord. Filmverfooningen Blijkens een advertenie in dit blad wordt van heden af in City vertoond dp film „De familie van. mijn vrouw". In Rembrandt draait „Was ik maar nooit getrouwd". GRAND THé&TRE. - Van Vrijdag 10 t.m Donderdag 19 Dec. vertooning van de film „De trouwelooze Eckehart". VoorstellingenZaterdag 6 pn 8.15: Zondag 1.45 4. 6 15 en R 30; Maandag S; andere dagen 6.30 en 8; Wopnsdag en Zaterdag matinee om 2 30 uut CITY THF.ATFR Van Maandag t.m Don derdag: „De familie van mijn vrouw." Voorstellingen: lederen avond om 7.30 uur. Woensdag 2.30 uur. REM BRANDT THEATER - Vertonning van dp film „Was ik maar nooit ge trouwd". -tlFRHMs Korte H.PK.-tiaat 4 Vooi a.it meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5 30 uui o.m Op andere dagen des avonds R K OPENBARE LEESZAAL - Wjjers straat 2, TIJSSELING'S MODELHUIS. - 16 Dec.—1 Jan. Expositie van betere meubelen. DE VALK. 17 Dec. Tooneeluitvoermg Pos tale Tooneelclub „De Schijnwerper". Op voering „De Baas in Huis" 8 uur. DE VALK. 21 Dec. Concèrt van het Nederl. Symphonie Orkest voor leden van het Nederl. Verb, v Vakver. 8 uur. AMICITIA. 22 Dec. Concert voor de Con- certvereeniging. Noske en Flipse. Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt ons: Over de vorige week was er niets bij zonders te vermelden, doch dit wil niet zeggen, dat de militairen werden ver geten integendeel. Op Dinsdag brachten 4 dames van het Comité, als gewoonlijk, een hezoek in het hospitaal en zij deelden vruchten uit. uitgezochte goudreinetten en voor één patiënt druiven. Deze week worden in het hospitaal 's middags bridgê-drives en ping-pong wedstrijden gehouden om prijzen, ter wijl een avonduitvoering plaats heeft in het hospitaal van een tooneelvereeni ging en een andere vereeniging een uit- noodiging zond tot: bijwoning van een tooneeluitvoering in de Valk (43 mili tairen kunnen daar gebruik van maken). Voorbereid wordt de viering van het Kerstfeest in het hospitaal op Maandag 23 Dec. a.s. Met de Kerstdagen gaan zoo veel mogelijk patiënten met verlof naar huis. De volgende giften werden ontvangen: 12 spel-bridgekaarten van het K.V.V.; Pen. Afd. Am. Kappersb. f 5. E. F. Bar. v. H. 10. J. v. H. 10. J. J. R. voor Kerstmis-patiënten 2.50, Ser. L. K. C. 5.04, overschot opgeheven Konijnen club. mevr. H. v. d. V. 2.50. C. N. 8.49. Stortingen kunnen geschieden op giro nummer 25047 van H. A. Fischer, Mau ritslaan 4. B. en W. deelen mede, dat de raad onzer gemeente op 10 December heeft besloten om aan de Gabrie Mehenschool ten behoeve van het gymnastiekonder wijs; het lokaal van de openbare Meis jes U.L.O. aan het Plantsoen-Zuid in gebruik te geven, gedurende zeven les uren per week. De R.K. Meisjesscholen aan de Muur huizen zullen de noodige gelden ont vangen voor aanschaffing van eenige toestellen voor het gymnastiekonderwijs en de beschikking krijgen over het sportterrein aan de Rubensstraat. Dit veld zal o.a. ook gebruikt kunnen wor den door de leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Muurhuizen 49b en 45. De vereeniging tot bevordering van Christelijk Nationaal Onderwijs in on ze stad zal de noodige gelden ontvangen voor het aanschaffen van leer- pn hulp middelen voor de school aan de Linge- straat 8. in verband met de stijging van het aantal leerlingen tot 290. Ieder ingezetene kan tegen deze be sluiten in heroep komen hii de Gedepu teerde Staten van onze provincie. KAASMARKT AMERSFOORT. 16 Dec. Aangevoerd werden 7 wagens, bevattende 1400 kg. Prijs 40 tot 41 per 50 kg. Handel vlug. Tegen te hooge pri|zen voor vleesch en vleeschwaren VAN politiezijde verzoekt men ons het volgende mede te deelen: In tal van gevailen is geble ken. dat slagers en winkeliers zich niet houden aan de door de gemeentebesturen goedge keurde prijslijsten. Er blijken veelvuldig hoogere prijzen be rekend te worden voor vleesch en vleeschwaren. Daarom wordt slagers en winkeliers in overweging ge geven, zich strikt aan de goed gekeurde prijslijsten te hou den. Van het publiek wordt verwacht, dat het bij gebleken overschijding van de prijzen terstond de politie daarvan in kennis stelt. FIETSEN-MISÈRE Zes wielrijders werden geverbaliseerd wegens onvoldoende licht, 5 voor onbe heerd wegzetten van hun karretje. Aan. gifte werd gedaan van diefstal van drie rijwielen. Uw vriend in donkere dagen ruime keuze bii J.H.ITTMANN Boekhandel Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 BINNENLAND Door den waarnemend Secretaris- Generaal, wnd. Hoofd van het De partement van Sociale Zaken, is de zer dagen een circulaire, betreffen de een extra-rijwielvergoeding, aan de betreffende instanties toegezon den. Ingevolge deze regeling mag, in ver band met de moeilijkheden bij het ver voer van arbeiders, die bii een werkver ruimingsobject buiten hun woonplaats geplaatst zijn en die dagelijks heen en weer reizen, worden verlangd dat deze arbeiders hun eigen rijwiel gebruiken om van het station van aankomst naar het werk en terug te fietsen, indien zij althans niet per trein dicht bij het werk gebracht kunnen worden. Hun rijwiel blijft dan bij vertrek naar huis hij het bedoelde station achter. Ook sommige kamparbeiders en de in gekwartierde arbeiders worden verplicht van hun eigen rijwiel gebruik te maken om van het kamp of hun kwartier naar het werk en terug te komen. Aan de hierbovenbedoelde arbeiders mag. te rekenen van 2 Dec. j.l.. behalve de eventueele vergoeding ingevolge de bpkende winterregeling t.a.v. het ver voer een vergoeding van f 0.50 per week worden verstrekt wegens de slijtage v hun rijwiel. 's-GRAVENHAGE. - De secreta ris-generaal van het departement van financiën, mr. L. J. A. Trip, heeft Zaterdag als voorzitter der financieele commissie voor de Win terhulp Nederland een radio-rede ge houden onder het motto „Waarheen gaat het geld van de eerste col lecte?" Spreker maakte met voldoening ge wag van de tot dusver verkregen resul taten. In totaal werd vrijwillig ter beschik king gesteld een som van 1.407.218.29. voorwaar een schoon en overtuigend he wijs van de Nederlandsche naastenliefde en weldadigheidszin. 600.000 aan extra steun ]\/TET den meesten spoed is van het geen reeds ontvangen werd. een som van niet minder dan f 800.000,— aanstonds beschikbaar gesteld voor onmiddellijke hulpverleening gedurende de loopende maand December. Dat deze som binnen zoo korten tijd zal uitge keerd kunnen worden is te danken aan den arbeid van den directeur-generaal, den heer Pieck. Het was een voortreffelijke gedachte aldus spreker, de burgemeesters der onderscheidene gemeenten te verzoeken, zich als plaatselijke directeuren der win terhulp. met de verdeeling der gelden te belasten. Zij kennen de behoeften in hun gemeenten, zii weten waar in de eerste plaats nood gelenigd moet worden. Zii zullen daarbij in acht nemen de alge- meene richtlijn, volgens welke deze eer ste hupverleening zal ten goede komen aan de gezinnen met een of meer kin deren. Het ligt immers voor de hand en het is gebleken, dat vooral de kinderen hulp van noode hebben. De thans geboden hulp draagt het karakter van extra-steun.^van een ver mindering van of korting op eenigerlei steun uit anderen hoofde zal dan ook geen sprake zijn. De hulp wordt verleend in den vooral noodigen vorm en wel in dien van levensmiddelen, kleeding en brandstof fen. Om zulks te verzekeren, zal'geen geld worden uitbetaald doch zullen waar debonnen worden afgegeven. Op deze waardebonnen zullen naam. adres en woonplaats van den rechthebbende wor den ingedeeld, met. als waarborg voor de geldigheid, de handteekening van de plaatselijke directeuren. Tot een bedrag van f 800.000 ziin deze bonnen reeds verzonden ter uitreikine door tusschen- komst van de plaatselijke directeuren, dus van de burgemeesters. Na een uiteenzetting, te hebben gege ven van het gebruik der waardebonnen, deed spreker een dringend beroep op de Nederlandsche winkeliers tot het verlee- nen van bun volle medewerking om misbruik temm te gaan. Waardebonnen zijn geen geld TV/T ET nadruk wees mr. Trip er op. iV1 dat de waardebonnen géén geld zijn Zij kunnen slechts in levensmiddelen, kleeding of brandstoffen worden omge zet. Daarna hebben de bonnen hun taak vervuld. Zij zullen, voorzien van hand teekening of firmastempel van dp leve ranciers door dezen tot uiterliik 15 Mei 1941. bij de banken in wettig Neder- landsch betaalmiddel moeten ingewis seld worden, terwnl de banken on bare beurt de bonnen uiterlijk 31 Mei ter be taling moeten aanbieden bii de kasver- eeniging te Amsterdam, den kassier van de Winterhulp. De waardebonnen zijn dus geen geld, zij hebben met het Nederland sche ruilmiddel niets te maken. Zij zijn uitsluitend gecreëerd als middel tegen misbruik en om het verstrek ken van nuttige en noodige goede ren te verwezenlijken. De meening als zou hier een nieuw soort bank biljetten of zilverbons in het leven zijn geroepen, is ten eenenmale on juist en moet zonder meer naar het rijk der sprookjes verwezen worden. Spreker eindigde ziin rede met een aan sporing tot verdere samenwerking om het groote doel te bereiken, zoodat alle Neder landers. die daaraan behoefte hebben, ge durende dezen winter van het noodige voorzien worden en de geschiedenis zal kunnen getuigen dat ook in de moeilijke omstandigheden het Nederlandsche volk aan zijn beste tradities getrouw is geble ven en ziin uiterste krachten heeft inge spannen om hulp te bieden, nood te lenigen en ziin volkskracht te handhaven. Standaardmodel vast- gesteld Ter uitvoering van een verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied maakt de rijksinspectie voor de hescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen het volgende bekend: 1. Teneinde de zakenwereld zoo snel mogelijk een lichtbak ter beschikking te stellen welke aan de voorschriften vol doet en om tevens ongelukken te voor komen welke mogelijk zijn. wanneer men dergelijke-lichtbakken zelf vervaar digt (brandgevaar), heeft de rijksin spectie een standaardmodel voor een eenvoudige lichtbak vastgesteld en uit gegeven. 2. De werkteekening en beschrijving van dit standaardmodel staat ieder ter beschikking en wordt onmiddellijk toe- eezonden tegen storting of overschrij ving van f 0.25 op het gironummer 363400 van den comptabele der inspectie luchtbescherming. Heerengracht 23, 's-Gravenhage. 3. Lichtbakken, die volgens de voor schriften van dit standaardmodel wor den gemaakt, kunnen zonder verdere vergunning gebruikt worden. 4. Andere uitvoeringsvormen voor lichtuitstralende aanduidingen zijn wel mogelijk, doch moeten dan. voordat ze worden aangewend, ter keuring worden aangehoden aan de rijksinspectie. 5. Voor de industrie worden met het oog op fabriekmatige vervaardiging van lichtuitstralende aanduidingen nog tech nische „voorschriften betreffende liet gebruik van lichtuitstralende aanduidin gen van beperkt belang" uitgegeven. Teder wordt, onder herhaalde herinne ring aan de gevaren, verbonden aan het zelfvervaardigen van electrische ge bruiksvoorwerpen, aangeraden, lichtbak ken alleen door vaklieden te laten ma ken en aanbrengen. Belangrijk is. dat voor lichtuitstralen de aanduidingen alle andere kleuren dan het voorgeschreven donkerblauw niet meer gebruikt mogen worden. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND AMSTERDAM. 15 Dec. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, hebben 79.000 Nederlandsche arbeiders tusschen 20 Juni en 2 November wprk gevonden in Duitschland. Rond 27.000 van hen zijn grensarbeiders. Naar tot op heden is vastgesteld zijn van de 79.000 Nederlandsche arbeiders voor 2 November slechts 4.000 naar Ne derland teruggekeerd. Een groot aantal van hen moest om gezondheidsredenen het werk in Duitschland opgeven. Uit dit getal blijkt, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bevredigende arbeidsverhoudingen hebben aangetrof fen en dat derhalve de nvergroote meer derheid op haar Dost blijft. GEEN INSIGNES OP SCHOLEN 's GRAVENHAGE. 16 Dec. De secre taris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbe scherming heeft aan de gemeentebestu ren in ons land een rondschrijven doen toekomen, waarinmedegedeeld wordt, dat het aan leerlingen van de verschil lende onderwijsinrichtingen verboden is, in de schoolgebouwen of in de onmid dellijke omgeving daarvan, een insigne of ander onderscheidingstccken te dragen. FEUILLETON DOOR R. ARDEN *8) „Laveeren is 'n mooi woord," grijnsde Ben Beverlij. „Makkelijk gezegd, maar niet zoo makkelijk gedaan Zeg Peters, ik wil liever zonder verstand ervan zei len. dan mei verstand ervan ten gron de gaan." Hij zweeg een oogenblik om te luisteren. „Rijlslagen nu werken er al ten minstp zes man. Dan sloepen ze de stammen naar dp kust. beginnen te huwen, richten een verschansing op vanmiddag kunnen ze ermee klan» zijn Vódr den middn? moeten we door dat smalle kanaal we<? zien Ie komen anders komen we in een verhtpartii terecht, djrn we niet overleven. Tk wil de. dat ik een naar handgranaten had'. Dat z>ou nog eens sport zijn!" Nu rekte nok Edna zich uit en ze kwam uit haar deken te voorschijn. „Ik ben er ook voor. liever te zeilen, dan hier te blijven wachten tot ze ons eronder hebben! Liever buiten op de open zee verongelukken, dan aan deze kerels ten offer te vallen." „Misschien komen we nog met motor kracht door het kanaal naar zee." zei Ppters. „Ik hen alleen bane, dat deze smalle strook water links en recïïts door schutters bezet is, die ons het vuur na aan de schenen zullen leggen, als we erdoor willen." Ren Beverlv snoof eens. ..Ik ruik den goeden wind. Vooruit! We moeten het probee'ren!" HOOFDSTUK XLV. Peters snelde naar de machinekamer en probeerde den motor aan te slaan Maar het bleek een ruwoliemotor te zijn. zoodat er een bijzondere kennis vooi nnodig was om hem op gang lp bren gen. Peters klopte tegen de tank. Het ding was werkelijk leeg. Hei had dus geen doel. hier onnnodig zijn tijd te ver noen want het zou. zelfs als hei geluk ken zou, den motor aan te slaan, een poosje duren, voordat hij warm werd - en dan was 't restje brandstof, dat zich misschien nng in den vergasser bevond heslist op. Maar als de motor middpn in de vaart zon uitscheiden, dan znu de kotter vernjopdelijk naar een kant wnr i«n gedrpvên en s'randen. Ppters snelde weer naar het dek om mpldine te makpn van hetgeen hii had vastgesteld Ren' Beverlv knikte. „Dan trekken we dus het anker op en hiischen bet voorzeil. Ik zal wel aan het stuur gaan staan!" „Neen," zei Peters, „laat mij maar sturen. Ik heb een vriend gehad, die me tweemaal heeft meegenomen om te zeilen. Ik heb er dus meer verstand van dan jij." Ben Beverly was al bezig de anker ketting op te winden. Daarna begon hij aan de verschillende touwen te prut sen. die keurie aan den mast waren' vastgesnoerd. Hij vond eindelijk ook het goede en met hulp van F.dna ele den kluiver, fok en vlieger omhoog De hriesoh holde de zeilen en de kotter be gon zich te keeren. Peters stuurde, maar hii moest in middels tot ziin teleurstelling vaststel len. dat er niet veel resultaat van was te merken „Het geeft allemaal niets"' riep hij Ben Bevprlv toe. „We moeten ook het groote zeil hiischen. Tk bedoel dat aroote daar' F.dna npem jij even hpt stuurrad!" Edna nam gehoorzaam het stuurrad over en daarna hegnnnpn Ppters pn Be vprly het groote zeil te hijschen Daar waren eigenlijk vier man voor noodi? ■»n dan nog vipr. die er verstand van hadden Bii Ren Beverlv en Peters moest de lichaamskracht voor twee man en epn eroote hoeveelheid vak Kennis in de plaats komen Maar ze krpgen het zeil omboog. Wel sloeg ilaarbii de dwarsboom uit en als bij iemand getroffen had zou dat tol een ■•atasfrofe hebben gp|pid Toen de dwarsboom met de schoot vastgpmaak' was. snelde Peters wepr naar hpt stuurrad. „Ik denk er nu ineens aan." riep Edna. „De regel zegt: de stand van het zeil halveert den hoek die door de windrichting en de kiellijn gevormd wordt. Nu liggen we voor den wind'" „Onzin." zei Peters. „Je kunt sturen of niet. Kan jij het?" „Neen." zei F.dna. „Ik moest eerst over die formule nadenken." Maar daar was nu geen tijd meer voor De wind wachtte er niet op. da» er een formule werd gevonden. De wind drukte plotseling met groot geweld te gen het zeil en wel met zulk een ge weld als geen van de drie moedige zee vaarders ooit hadden kunnen den ken. De kotter helde naar bakboord Over en schepte water. Peters draaide als een waanzinnige aan hpt stuurrad plotseling kreeg de „Dolfijn" een groote vaart en liep regelrecht op het dichte hoschie toe. dat een kant van de bocht omsloot. „Andersom." brulde Rpverly. ..An dersom. man!" Peters draaide vol schrik „andersom" waarop de kotter weer een van zijn diepe buigingen maakte. Edna haar evenwicht verloor en bijna over de ver schansing werd geslingerd. Maar toen mopst de kotier wel „voor den wind" liggen De „Dolfijn" zette nu werkelijk koers naar het kanaal dai naar dp open zee leidde, doch daarhü dient tp worden opgemerkt, dat het minder aan Peters' verdienste dan wel aan hpt gplukkie toeval was tp danken Tot op dit oogenblik waren al deze manoeuvres aan land waarschijnlijk niet bemerkt of althans niet ernstig op gevat. Thans echter kwampn de eiland bewoners tot de conclusie, dat de wind het goede met de moedige zeilers vooi had en barmhartig uit den goeden kant woei. Er ontstond een wilde schietpartij, de kogels sloegen in de mast, doorboor den de zeilen en ontmoetten overigen» slechts lucht, hetgeen, zooals bekend, verder niet gevaarlijk is. Edna en Ben Beverly wierpen zich op de planken en keken vol angst naar Peters, die moest blijven staan, omdai hij anders heelemaal geen koers kon houden. Tijdens de vijf minuten, die nu volgden was Peters zonder eenigen twij fel een held. Hij bediende met toege knepen lippen het stuurrad en links en rechts van hem sloegen de kogels in Peters kromp echter zelfs geen enkele maal ineen Ben Beverly kroop op han den en voeten naar hem toe. „Laat mij het stuurrad maar vasthou den. Jij bent tenslotte van plan een fa milie te stichten Maar Peters had geen tijd. Thans had de „Dolfijn" de smalle doorvaart be reikt. Was hei lot nu toe gevaarlijk, het stuurrad te bedienen, thans werd het een kansspel met den dood. Links zoo wel als rechts lagen aan beide zijden twee. drie mannen geknield en mikten op den moedigen stuurman. Gelukkig waren het geen scherpschutters, doch knoeiers uit d/»ze omgeving. Niettemin bracht Peters het er niet zonder ccn schampschot aan ziin hovenbpen af vlak naast de pas genezen wond. die hij het „souvenir aan Casablanca" noemde. Hii merkte het nauwelijks, hij voelde slechts een lichten slag. want hii was zoo gespannen, dat hij vooreerst geen druppel bloed zag. Ook aan de vreeselijkste minuut komt eenmaal een einde de kotter zeilde weg in het vrije water en een reusach tige deining nam het scheepje op. Bever lv had er spoedig de juiste benaming voor gevonden: hijvergeleek het met een luchtschommel. Daarbij woei hier echter een wind, waarvan men in de beschermde bocht niets kon weten. De kotter kreeg een vaart, die ten hoogste voor een occaaniacht toelaatbaar was. „Reef het groote zeil!" brulde Peters. „De wind drukt ons omver of hij breekt onze mast! Kap de lijn maar!" De eerste breker veegde Edna en Ben Beverly tot aan den achtersteven. Daar verzamelde Ben Beverly evenwel zijn krachten, hij liep hinkend naar het touw en maakte dat los. Het groote zeil kwam kletterend naar heneden. Nu kon Peters goed voor den wind blijven. Reeds lag het eiland, dat hun bijna noodlottie was geworden, ver ach ter hen. Voor hem feekende zich de kust duidelijk af. .Ie moet een beetje meer rechtsaan houden," zei Pen Bever ly, die van bakboord of stuurboord geen verstand had „Meer naar rechts, an ders komen we te dicM bii de kust en raken we in de branding verzeild!" Peters probeerde het en ziet, het ging. De koUer had ook zonder groot zeil noe vaart «zonoecr en Poters voelde zich nu zoo zeke»-. alsof bii zün halve 'even lmtfer gereild bod Edna kroon in de ka hut cm zichzelf te vrkleeden. (Slot volgt.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5