ONTSLAG VAN TIJDELIJK PERSONEEL Eenheid van organisatie in den landbouw OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Amersfoort versloeg Vogel A.M.H.C. heeren wonnen met groote cijfers En tijdelijke stopzetting van werk of vermindering van den werktijd bij zoogenaamd onwerkbaar weer Waarschuwing aan slagers LAATSTE BERICHTEN Het Italiaansche legerbericht Britsche aanval op Berlijn Canadeesche minister gered De dames verloren met 2-0 Anni Kapell verbetert wereldrecord SCHQTERMAN'S OUDE GENEVER Euwe wint den tweekamp van Kramer KINDERHOEKJE 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1940 's GRAVENHAGE. 16 Dec. De directeur-generaal van den arbeid vestigt de aandacht op zijn algemee- ne vergunningen tot: 1. ontslag van tijdelijk personeel, 2. tijdelijke stopzetting van werk of vermindering van den werktijd bij zgn. onwerkbaar weer. Deze vergunningen zijn opgeno men in de Nederlandsche Staatscou rant, respectievelijk van 2 Juli 1910. no. 126 en van 6 en 7 December 1940, no. 239. Bij de sub 1 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund, om ar beiders, die met het oog op een bepaald, met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd in dienst zijn of worden genomen, te ont slaan. mits zoodanige indienstnemingen in het desbetreffende bedrijf gebruikelijk zijn en voorts door den werkgever, di rect na de indienstneming van zooda- nigen arbeider aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud wordt toegezonden, houdende opgave van: a. Den naam en het adres van den werkgever: b. Het door den werkgever uitge oefend bedrijf; c. De plaats, waar de werkzaamhe den worden verricht of het werk is ge legen: d. De naam. de voorletters en het adres van den arbeider: e. De werkzaamheden, die deze te verrichten heeft; f. Het tijdvak, waarvoor hij in dienst genomen is. Wanneer het werken betreft, die lan ger dan drie weken duren, of wanneer het gaat om bedrijven, waarin dergelijke tijdelijke werkzaamheden niet gebruike lijk zijn. dan kan bij de aanneming van personeel, dat bestemd is voor een be paald werk. reeds onmiddellk aan de ar beidsinspectie vergunning gevraagd worden om dat personeel na afloop van dat bepaalde werk weer te mogen ont slaan. Wanneer het niet mogelijk is den tijd, benoodigd voor dezo werken, precies te schatten, dan dan bij de aanvrage om vergunning volstaan worden met een ruime schatting, b.v.: ..6 weken of zoo veel langer, als het werk mocht duren." CLEARING Koersen voor stortingen op 16 Decem ber tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.S7 Decnsche kronen 36.40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45K Lewa 2,30 's-GRAVENHAGE. 16 Dec. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat ondanks de ernstige waarschuwing, welke eeni- gen tijd geleden in de pers is gegeven, het euvel van frauduleuze slachtingen van varkens en het verkoopen van daar van afkomstig vleesch zich herhaalde lijk voordoet. Sedert 1 October j.l. zijn door de Nederlandsche veehouderij- centrale niet minder dan 63 slagers wegens het voorhanden hebben van var kensvleesch, dat niet van de vereischte goedkeuringsstempels was voorzien en dat van frauduleuze slachting afkomstig was. uitgesloten van het verkrijgen van een toewijzing voor rund- en varkens- vleesch. Met nadruk wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat overtre dingen van dezen aard onder de hui dige omstandigheden volstrekt on toelaatbaar zijn. Slagers, die in het vervolg betrapt worden op het voor handen hebben van varkensvleesch, afkomstig van een frauduleus ge slacht varken, zullen niet alleen van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch worden uitge sloten, doch hun naam en woon plaats zullen in de pers worden be kend gemaakt. De heer H. D. Louwes wenscht: Er behoeft dus hij werkgevers bii het aanstellen .van tijdelijk personeel onder de hierboven omschreven om standigheden gp,cn vrees te bestaan, dat zij dit personeel na afloop van het werk in dienst moeten houden. Hieruit volgt-, dat men, al naar be- hoefto. zooveel mogelijk personeel kan aanstellen voor tijdelijke werk zaamheden, aangezien de arbeidsin spectie in zoodanige gevallen niet den tijdclijken aard van het werk in alle opzichten rekening zal houden. Bij de sub 2 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund om het werk in de onderneming hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk tijdelijk stop te zetten of den werkiid .in de onderneming tot minder dan,36 uren per week in te kor ten, voor zooveel betreft den arbeid: a. Bij in aanbouw, aanleg, verbou wing. herstelling, slooping of onderhoud zijnde bouw-, errond-. watenverken, on dergrondsche leidingen en wegen: b. ten behoeve van de vervaardiging van baksteen en dakpannen; c. bii de vervaardiging van cement en het on waren; d. hij het winnen van zand en grind; e. op scheepswerven en -slooperijen; indien en voor zoolang tengevolge van de weersgesteldheid de werkzaamheden tijdelijk moeten worden stopgezet, en de arbeiders niet op een andere plaats in dezelfde inrichting werkzaam kunnen worden gesteld. Als voorwaarde wordt gesteld: dat door den werkgever, die van deze vergunning gebruik maakt, onverwijld nadat het werk moet worden stopgezet, aan het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie wordt gezonden een schriftelijke kennisgeving in tweevoud en tegelijkertijd ee;i afschrift van deze kennisgeving wordt gezonden aan het gemeentebestuur van de woonplaats van den betrokken werknemer, houdende op gave van: 1. den naam en het adres van den werkgever; 2. het door den werkgever uitge oefend bedrijf; 3. de plaats, waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen; 4. den naam. de voorletters en het adres van den arbeider; 5. dc werkzaamheden, die de werk nemer voor de stopzetting verricht heeft: 6. het tiidstip (datum en uur), waar op en de redenen, waarom de werkzaam heden moesten worden stopgezet. In deze kennisgeving mogen op een zelfde blad slechts worden vermeld werknemers, die in dezelfde gemeente woonplaats hebben. Deze vergunning verleent geen toe stemming om werknemers te ontslaan, zoodat het dienstverband blijft voortbe staan en dus de werkgever dezelfde werknemers, zoodra werkhervatting mo gelijk is. weer aan het werk moeten stel len. De directeur-generaal van den arbeid vestigt er met nadruk de aandacht on. «lat overtreding van het bepaalde hij deze vergunningen tot het opmaken van procesverbaal kan ieiden. Men kan veel onaangenaamheden voorkomen door zooveel mogelijk inlich tingen te vragen bij de districtshoofden der arbeidsinspectie. ARNHEM, 16 Dec. De Geldersch- Ovenjselsche Maatschappij van Land bouw is Zaterdag j.l. te Arnhem in 106de algemeene vergadering bijeen geweest onder presidium van haar voorzitter, mr. A. G. A. ridder van Rappard uit Velp. De vergadering werd bijgewoond door ir. J. Iluizinga, inspecteur van het land bouwonderwijs, die den directeur-gene raal van den landbouw vertegenwoor digde en door den Commissaris der pro vincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra. De heer H. D. Louwes uit Ulrum, voorzitter van het Kon. Ned. I^ndbouw- enmité sprak in deze vergadering over „Eenheid in het landbouworganisatie wezen". Het landbmiw comité aldus spre ker heeft altijd het standpunt inge nomen, dat er op landbouw-organisato- risch terrein in Nederland eenheid be hoort te zijn. De enkele tientallen jaren geleden plaats gehad hebbende splitsing in het organisatieleven imoest worden aan vaard. omdat men het recht op eigen organisatie niet wilde ontkennen, doch het ideaal van één Nederlandsche land bouworganisatie is- nimmer opgegeven. Hoe willen wij nu die eene organisatie in de toekomst? Spr. ziet die organisatie gesplitst in twee sterk gescheiden deelen in wat hij noemde: het beleid door den boer en het beleid over den boer. Het beleid door den boer besprekend, wees spr. op de plaatselijke landbouw- vereeniging te Lecns, waarvan spr. lid is. Deze vereeniging vergadert trouw eenige malen gedurende het wintersei zoen. waarbij de boerenbelangen in den breede worden besproken. Daar, in zijn eigen organisatie, kan de boer zich uiten en zijn meening door vertrouwensman nen laten uitdragen in het provinciaal en landelijk verband. Dergelijke organi satievormen met hun soms bijna 100- jarigc geschiedenis zijn geworden tot cultuurbezit van den boerenstand en van de geheele natie. Ook in de toekomst moet er zoo op onze dorpen zijn een vrije organisatie, die geheel van de boeren is en door de hoeren wordt geregeerd en bestuurd, waar de boer zich van onder uit kan uitspreken. Voor confessioneele splitsing zal daar bij geen plaats behoeven te zijn. Katho lieken en orthodox-protestanten kunnen zich in eigen kring terugtrekken voor gezamenlijke bespreking der algemeene vraagstukken, doch zij zullen hun mee ning niet organisatorisch, doch slechts via hun individueele leden in de alge meens organisatie tot uiting kunnen brengen. De dorpslandbouwvereenigingen. be- hooren te worden samengevat in pro vinciale landbouwmaatschappijen en deze in één nationale landbouworgani satie, welke met één nationale landar- heidersorganisatie en één nationale or ganisatie van de specifieke landbouw industrieën dient samen te werken in een „Kamer van Landbouw", te vergelij ken met het thans bestaande Nederl. Landbouwsccretariaat, welks werk zaamheden door genoemde kamer zou den kunnen worden overgenomen. Naast de organisatie van de zelfwerk zaamheid der boeren is sedert de crisis jaren gekomen het apparaat der crisis wetgeving. In de toekomst zal de uitvoe ring daarvan kunnen worden overgela ten aan een organisatie, waaraan hehal- ve door de boeren ook door de overheid wordt medegewerkt. Tot dusver wordt, deze werkzamheid door den directeur-ge neraal van de voedselvoorziening met zijn staf en organisaties uitgevoerd. De nieuwe organisatie moet krijgen publiekrechtelijke bevoegdheid en kan dan wetskrachtige hesluiten ne men. waaraan de leden gebonden zijn. Deze orcanisatie zou dc land- bouwwelvaartspolitiek kunnen Uit voeren. Als naam voor deze organisatie stelde spr.' voor „de Nederlandsche Boerschap", als een herinnering aan de wellicht oudste vorm van hoeren- organisatie in Nederland, welke nog in de 10e eeuw in vele Drentsche en Overijsselsche dorpen bestond. Behalve de overheid zal ook de Ka mer van Landbouw aan de organisatie van de Nederlandsche Boerschap en haar onderafdeelingen meewerken. Zoo zal een organisatie ontstaan die van bovenaf over de boeren regeert en waar van het lidmaatschap voor de hoeren verplicht is. gelijk ook thans over de landhouwrrisisorganisafie. Tusschen beide vormen van organi. satie kan men zich een organisatie den ken, die de landbouwvoorlichting ver zorgt. Hoe dit alles te verkrijgen? Op deze vraag kon spreker geen posi tief antwoord geven, omdat omtrent de ordening der dingen in Nederland afge wacht moet worden wat door de bezet- tingsaüioriteiten zal worden beschikt. Tot zoolang wordt er doorgewerkt aan de taak, welke ons op grond van Neder- landsch inzicht en op grond van het verleden is opgelegd. Daarbij worde gepoogd de andere or ganisaties door overreding voor onze in zichten te winnen. Men moet. er wel voor waken om in dezen tijd nu er zoo veel op het. spel staat, nl. de voedsel voorziening van ons volk. lichtvaardig het bestaande, door middel waarvan elke boer of tuinder in Nederland zich kan uiten, af te breken. Spr. besloot met den positieven raad, zich op.de boerderijen tot het, uiterste in te spannen om zooveel mogelijk voort te brengen, de gegeven voorschriften zoo nauwkeurig mogelijk op te vol gap en de organisaties ten volle te gebrui ken, want zij vormen een onmisbaar ap paraat voor den goeden gang der be drijfsvoering en van onze voedsel voor- ziening. HOCKEY Zware gevechten in Grieken land en Egypte duren voort ERGENS IN TALIE, 16 Dec. (Stefeni). In zijn weermachtbericht no. 192 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het. volgende bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den ge pon teerden afdeelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tij dens hevige gevechten zijn gevoelige ver liezen geleden zoowel door. den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt. Traject van de stadstram en van de ondergrondsche kregen een treffer BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.). Bij den Engelschen luchtaanval in den afgeloo- pen nacht werd in Berlijn slechts ge ringe schade aangericht Behalve eenige dakbranden, die reeds gebluscht wer den, kregen een traject van de stads tram en ven den ondergrondschen een treffer. Eenige woonhuizen werden be schadigd. Er vallen twee dooden te be treuren. Vijf personen werden gewond. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten. NEW YORK. 16 Dec. (D.N.B.) Vol gens de Canadian Press heeft Lord Beaverbrook de Canadeesche regeering er van in kennis gesteld, dat de Cana deesche minister voor munitie, Howe, die zich aan boord van het getorpedeer de Britsche s.s. Western Prince bevond, gered is. De United Press meldt, dat ook de medewerkers van Howe, Taylor, Woodward en Scott zich onder de ge redden bevinden. KORFBAL DE korfbalvereeniging Amersfoort heeft gisteren haar eerste overwin ning behaald. Het was Vogel 2. dat het slachtoffer werd. Zonder ook maar een tegenpuntje te kunnen forceeren moest deze vereeniging het aanzien, dat Amersfoort er maar liefst vijf maakte. Laten we er dadelijk bij vermelden, dat Vogel onder moeilijke omstandigheden speelde. Een speler ontbrak aamelijk. Vrijwel den heelen wedstrijd door be- heersclite Amersfoort het spel. Dadelijk na het beginsignaal van den scheids rechter begon Amersfoort in een hoog tempo te spelen. Het aanvalsvak, waar- ia Bearda c.s. speelden, was zeer sterk on bezorgde de verdediging van Vogel 2 veel last. Toch duurde het nog een kwartier voordat het aan Bearda ge lukte het eerste doelpunt in dezen wed strijd te maken (1—0). Amersfoort zette góed door met als gevolg, dat Bearda tien minuten later wederom kon scoren (2—0). Ook na de vakwisseling was de aanval sterk. Ook toen gelukte het twee doelpunten te maken. Mevrouw De Har- fog zorgde voor beide. In de derde op stelling was het aanvalsvak van Amers foort niet zoo goed als de beide vorige. Voor de rust kwam er in den stand dan ook geen verandering meer. Na de rust was Amersfoort nog wel in de meerderheid, doch het tempo was veel minder geworden. Hierdoor bleven in den beginne de doelpunten uit. Wel probeerden beide vereenigingen den stand in hun voordeel te veranderen, maar vooreerst mocht dit geen van beid© gelukken. De spanning kwam dit ten goede. Het was de heer Toen. die een kwartier voor het einde voor het laatste doelpunt zorgde. Met alle macht kwam Vogel 2 den resteerenden tijd op zetten om tenminste één doelpunt te kunnen maken en daarmee de eer te redden. Dit mocht, echter niet gelukken zoodat de eindstand 50 voor Amers foort werd. Soesterkwartier I verloor Het Soesterkwartier I heeft in Bilt- hoven een onverdiende nederlaag ge leden. Hoewel het spel voor de rust ge lijk opging, kon men in de tweede helft van een besliste meerderheid van Het •Soesterkwartier spreken. Doordat de aanval onzer stadgenooten na de rust door pech achtervolgd werd, .gelukte het Bilthoven 2 met een punt verschil te winnen. De rust ging met 20 voor Bilthoven 2 in en de eindstand werd 2—1. Er werd in <»en zeer snel tempo ge speeld. De beide vereenigingen waren geheel aan elkaar gewaagd en aan «panning heeft het niet ontbroken. In den aanval van Het Soesterkwartier boterde het niet erg. Hoewel er wel kansen geweest ziin. mocht het Gerrit sen c.s. toch niet lukken een doelpunt te maken. Anders was het bij Bilthoven. Twee maal konden spelers van deze vereeni ging een doelpunt maken en zoodoende er voor zorgen dat hun club met de rust een voorsprong had. Na de rust was Hpf Soesterkwartier in de meerderheid, doch wist deze meerderheid niet in goals uit te drukken. De verdediging en het middenvak waren bepaald goed te noemen. Bijna geen bal kon het midden vak passeeren en kwam dit toch voor, dan zorgden de spelers van de verdedi ging er wel voor, dat hij spoedig weer naar den aanval verdween. Tien minu ten na de rust maakte D. van Eist het eerste en eenige doelpunt voor de speel tuinbewoners in den heelen wedstrijd. Pech verhinderde andere doelpunten. Kansen waren er legio, doch noch de heeren De Bot en Van Eist, noch de dames Hendriks en Snijders konden die kansen in doelpunten omzetten. Voor een vergrooting van den voorsprong door Bilthoven behoefde men niet bang te zijn, daarvoor was het krachtsver- schil te groot. Het is jammer, dat onze stadgenooten dezen wedstrijd verloren hebben, aangezien ze daarmee de twee de plaats van boven op de ranglijst, waar ze pas een week stonden, zullen moeten verlaten. Het is het tweede twaalftal van Het Soesterkwartier mogen gelukken een klinkende overwinning (121) te beha len op het Hilversumsche Jong Leven 1. Het tweede heerenelftal moest de punten afstaan aan Kampong I TT ET eerste heerenelftal van A.M.H.C. heeft opnieuw van zijn kracht blijk gegeven, door La ren II, dat vorige week Schaerwey- de wist te bedwingen, een 71 ne derlaag toe te brengen. Dames I en heeren II waren evenwel minder goed op dreef en moesten tegen Gooi I en Kampong I het loodje leg gen met respectievelijk 2—0 en 40. De ontmoeting A.M.H.C. III Voordaan III (heeren) werd afge last Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden is er gisteren op Birk hoven toch goed hockey vertoond. In de morgenuren kwam het eerste dames elftal in actie tegen Gooi I. niet de beste voornemens bezield, om te trachtep haar bezoeksters één of beide punten te otnfutselen. Dit heeft echter niet mogen zijn, hoewel het er in de eerste helft toch op leek. dat onze optimisti sche verwachtingen bewaarheid zouden worden. De Amersfoortsche dames on dernamen keer op keer zeer gevaarlijke aanvallen, doch eenige harde schoten gingen rakelings naast, of over, terwijl in laatste instantie mej. Ubbink op haar post was. De rust ging in met 00, alles scheen nog mogelijk. De beruchte tra- ditioneele inzinking deed A.M.H.C. echter de das om". De Gooische, van deze verslapping in de Amersfoortsche gelederen profiteerende, nam de leiding en, hoewel de gastvrouwen zich wisten te herstellen, konden zij toch niet ver hinderen, dat de Bussumsche dames door een tweede doelpunt de overwin ning veilig stelden. Daar de beide ver dedigingen verder het spel beheersch fen, kwam het einde met ongewijzig- den stand. A.M.H.C. 1—Laren 11 Het eerste heerenelftal heeft alle eventueele hoop op een Larensche pun tenwinst den bodem ingeslagen door zijn gasten met. een 71 nederlaag naar huis te zenden. Kort na den aanvang opende van Marwijk Kooy, die gisteren zeer goed op dreef was, de score, welk voorbeeld even later door den linksbinnen werd gevolgd (2—0). Dezelfde speler voegde hieraan voor de rust nog een derde doelpunt toe. In de tweede helft vlotte het steeds beter bij A.M.H.C, zoodat rechtsbuiten Buitenhuis, rechtsbinnen Vos en van Marwijk Kooy het'totaal tot 60 opvoerden. Linksachter1 van Zui den, die bij een slrafhoekslag naar vo ren was gekomen, smaakte het genoe gen nummero zeven onhoudbaar langs den vijandclijken doelman te jagen, waarmede de reeks was besloten. Kampong 1A.M.H.C. 11 A.M.H.C. II heeft op een keihard veld in Utrecht tegen Kampong I het loodje moeten leggen. De toestand van den bodem deed den bal de meest onver wachte sprongen maken en van een behoorlijke balbehandeling was dan ook geen sprake. De scheidsrechters, die zeer streng optreden tegen alles wat onder dergelijke omstandigheden tot ongevallen aanleiding zou kunnen ge ven, droegen er in niet geringe mate toe bij. dat deze wedstrijd toch een zeer genoeglijke partij werd. Binnen een kwartier hadden de gastheeren reeds een 30 voorsprong veroverd. Hiervan waren echter twee doelpun ten, uit strafhoekslagen gescoord, waar bij de witte kogel, onberekenbaar voor den Amersfoortschen doelman, over het terrein danste om tenslotte onverwachts de doellijn te passeeren. Na dit drietal was het echter afgeloopen met het Utrechtsch overwicht, en ook na de hep vatting golfde het spel op en neer. zon der tot doelpunten te leiden. Kort voor het einde passeerde de Utrechtsche mid denvoor uit een strafhoekslag doelman Schepp voor het laatst, wat het eenige behoorlijke doelpunt in dezen wedstrijd was. A.M.H.C. U—Ptnokkio 11 (dames) Lest best. Het tweede dameselftal boekte haar eerste overwinning in dit seizoen en wel in den wedstrijd voor den Amsterdambeker. Het bezoekende Pinokkio II werd met 52 geslagen. Moge dit resultaat de ploeg inspireeren tot soortgelijke prestaties in de restee- rende competitie-wedstrijden. ZWEMMEN De 400 M. schoolslag dat ten name stond van Jopie Waalberg DUSSELDORF, 15 Dec. Tijdens een vereenigingswedstrijd tusschen Dussel- dorf '98 en Undine uit, Munchen—Glad- bach heeft Anni Kapell een succesvolle poging gedaan om het wereldrecord op de 400 meter schoolslag. Zij slaagde er in het wereldrecord te brengen op 6 min» 13.2 sec. Zooals men zich rog herinnert, wist Jopie Waalberg op 12 November j.l. in het A.M.V.J.-bad dit record, dat op naam 6tond van de Braziliaaneche Maria Lenk, te vérbeteren tot 6 min. 13.7 sec. De Duitsche zwemster bleef dus 0.5 sec. onder het wereldrecord van Jopie Waalberg. Anni Kapell kwam door deze fraaie prestatie eveneens in het bezit van het K-ropeesch record, dat ook op naam van Jopie Waalberg met denzelfden tijd stond Voor de Duitsche zwemwereld, die se dert jaren door de Nederlandsche en Deensche zwemsters verdrongen was, is deze prestatie een wel zeer opvallen de. SCHAKEN per krraik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 Ufcr.sfcr. 17 Tel. 3450 Ao 18 78 LEEUWARDEN, 15 Dec. In da zevende partij Kramer—Euwe speelde Euwe met wit de Fransche opening. Nadat de eerste zetten in 6nel tempo gespeeld waren, dacht dr. Euwe over de achtste zet 20 min. na, hetgeen Kramer daarna ook deed. Het kostte den Fries de a-pion. Hoewel het na 16 zetten er op leek, dat Euwe iets beter stond was de stand na 20 zetten weer volkomen gelijk. De partij vorderde zeer lang zaam, waerbij dr. Euwe alle aanvals- talenten ten toon spreidde, waardoor na den 29sten zet wit inderdaad iets beter kwam te staan. Kramer verdedigde zich echter uitstekend, zoodat toen de partij na 40 zetten afgebroken werd nog niets omtrent den einduitslag te voorspellen viel. Zondagmorgen tien uur werd de ze vende partij vervolgd en al spoedig ge raakte Kramer nog een pion achter. Na den 53stèn zet van dr. Euwe werd de stand precies, zooals aangegeven in het zesde deel over de eindspelstudie, ge schreven door dr. Euwe zelf. Na den 56sten zet van wit was de positie voor Kramer verre van hoopvol. Hij gaf ech ter nog niet op en na een uur bedenk tijd schoof hij zijn toren van de c- naar de g-Iijn. Na den 63sten zet van dr. Euwe gaf Kramer tenslotte den strijd op, waardoor dr. Euwe reeds de geheele match heeft gewonnen. De 6tand is 4l/« —2llt, in het voordeel van den ex-wereld kampioen. Zondag juist vijf jaar gele den veroverde Euwe den titel van we reldkampioen. Met een Caro Kan partij werd de twee kamp tusschen Kramer en dr. Euwe be ëindigd. Deze laatste partij leverde niet veel bijzonders op en na 19 zetten, na een uur spelen, bood Kramer remise aan, welk aanbod door Euwe werd aan- - vaard. Hiermede werd de eindstand 5— 3 in het voordeel van den ex-wereld kampioen. Mevrouw Sik nam Item van hoofd lot voeten op en sprak uit de hoogte: „Wie is u feitelijk? Ik hen nog niet aan u voorgesteld." „Ik ben Bolus van den ijzeren Knolus. Ik ben de man. die tooveren kan." zei Kobusje met zijn borst vooruit tot de geit. 174. De bruine beer hield een ernstig gesprek met den leeuw. Hij knikte gewichtig met zijn beren kop- Toen ver zocht de leeuw met een hevig gebrul om stilte en keck met dreigenden blik naar de geit- Deze verschoot er van en gat den stok aan Kobus terug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6