N.S.B. herdenkt negen jaar strijd Waarom concentratie in den radio-omroep? Ir. Mussert spreekt tot de oude leden der Beweging BIJEENKOMST TE UTRECHT 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1940 DEZE UMP KUNNEN WE HIER MISSEN DIE l DUISTER-1 NIS OOK.» -» StroombezTnnïgïflg behoeft Uw huis niet tot een duister hol te maken. Door Philipslampen aan te schaffen in plaats van. z.g. „gocdkoope" gloeilampen, bespaart U tot 20% op Uw stroom en ontvangt U extra licht! 2-'4 r. fT* i »i heid vooral tot nauwer samengaan I lTPPTI,7#1TTin O* ter verbetering van de programma's en vermijding van doublures, ma- ken het met den dag noodzakelij- II* I liiriniC ker* dat de °mroePvereen'R'nPen IJL» JL/UUU1.Ö meer tot samenwerking komen dan tot nu toe geschied is. oordeelde spr. Wijze van concentratie nog niet bekend De dezer dagen benoemde gemach tigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen, ir. A. Dubois, heeft Zaterdag in een pers conferentie een uiteenzetting gege ven. waaraan het A.N.P. het volgen de ontleent: Bij mijn benoeming tot gemachtigde voor de concentratie van de radio-oni- roepvereenigingen in Nederland, altlus begon spr.. is het mij een behoefte, ook den radioluisteraar een en ander mede te deelen over de gevolgen welke deze benoecing met zich brengt. Het is wellicht niet ondienstig, hierbij kortelijk in herinnering te brengen, dat ik reeds van het begin van den omroep af nauw hiermede in verbinding heb ge staan en dat ik ook thans nog voort durend in dagelijksch contact met den omroep mijn werkzaamheden vervul. Ik meen dus wel in de gelegenheid geweest te zijn. mij een oordeel te vor men over de werkwijze van hel omroep systeem, zooals wij dit tot nu toe in Ne derland hebben gekend, en het is mij dan ook een behoefte, vast te stellen, dat door den omroep in Nederland in het verleden prachtig werk werd ver richt en veel belangrijks werd tot stand gebracht. Dit neemt echter niet weg. dat hij een zoo uistek levend en groeiend or ganisme als de radio-omroep men er op bedacht fnoet zijn. dat een vorm, welke heden een bevredigende werking v^n den omroep kan waarborgen, over eeni gen tijd minder geschikt blijkt te zijn. Taak van den omroep Allereerst dient, wanneer men zich af vraagt. óf dit ook met ons huidige om roepstelsel het geval zou kunnen zijn. de taak van den omroep wel in het oog gevat te worden. Daarbij valt dan op. dat de taak van den omroep, welke aanvanke lijk van technische merkwaardig- heid uitgroeide tot een verstrooiings instituut. meer en meer geworden is tot een apparaat, waardoor uiet al- leen kunst en ontwikkeling tot het volk konden worden gebracht, doch dat ook tot taak heeft, naast de Ders en wel op de eigen critische wijze, welke ontleend is aan zijn techni sche mogelijkheden, den luisteraar in contact te brengen met de groote geestelijke stroomingen van zijn tijd. Dat zulks ten gevolge heeft, dat het omroepbestel aan steeds grootere en steeds kostbaarder eischen heeft te vol doen. is daardoor wel begrijpelijk. Dit is echter niet de eenige consequentie van dezen groei. Immers, de steeds grootere uitbreiding van het gebied, dat door den omroep bestreken wordt, brengt noodzakelijkerwijze mede. dat hii in contact komt met tal van reeds bestaan de verschijnselen en toestanden up an der gebied, ten opzichte waarvan hii zijn standpunt heeft te b,epalen en de belan gen verhoudingen heeft te regelen. Dit laatste vooral heelt Jan ook het gevolg gehad, dat de omroepvereenigingen steeds meer gemeenschappelijke vragen als die van de auteursrechten, den zen- derbouw, de lijn-uitzendingen. vooral ook uit en naar de ons omringende Ian den. den wereldomroep" te bestudee- ren en op te lossen heeft gekregen. Het valt nu op en dit is ook begrijpe lijk. wanneer men den houw van den Nederlandschcn omroep volgens de vier groote geestrsstroomingen beschouwt, dat de vraagstukken welke gemeen schappelijk zijn behandeld, voornamelijk vraagstukken zijn van practischen of zoo men wil bedrijfstechnischen aard. Het belangrijke gebied echter van samenwerking op programmagehied is veel minder 'betreden. Voortdu rend treft men nog in de program ma's teekenen aan. da» niet alleen over hoofdindeelingen van de pro gramma's.' doch ook over tijdverdee ling in de programma's weinig spra ke is van overleg, vaak zeer ten on- gerieve van den luisteraar en tot schade van datgene. wat bereikt zou kunnen worden. Wie kent nie» hef verschijnsel van gelijktijdige woorduifzendine op beide zenders, van herhalingen van hetzelfde muziekstuk in korten tijd door verschil lende vregnicingen. van beschouwingen of reportages van belangrijke gebeurte nissen door verschillend» vereeniginfcen op ivactisch identieke wijze. Deze zaken nu. \yelko dus zijn he» gemeenschappelijk terrein, waarop de verhouding tot derden geregeld moet worden, de techni sche outillage, welke «reeds kos- baarder wordt, en de noodzakelijk- Dat ook hierbij de tijdsomstandighe den een groote rol spelen, spreekt wel van zelf. De uiterst moeilijke tijd, wel ken wij doormaken, maakt op zich zelf reeds, afgezien van andere overwegin gen. een innige en nauwe samenwer king noodzakelijk. Wat is concentratie Men zal zich nu ongetwijfeld af vragen. wat nu eigenlijk onder con centratie zal worden verstaan. Het antwoord hierop luidt, dat onder volledige handhaving van de vrij heid op godsdienstig gebied, waar bij in redelijkheid op dezelfde wijze als dit tot nu toe geschiedde de godsdienstige stroomingen in on6 volk tot haar recht zullen komen, een programma zal worden ge bouwd, dat elk wat wils zal geven, waarbij een elk zal kunnen terug vinden. wat hem tot nu toe lief was in deze programma's, doch waarbij een sterk samenvoegende en con structieve tendens op den voorgrond zal staan. Dat een dergelijk plan niet tot uitvoe ring kan komen zonder dat een beroep zal moeten worden gedaan op de reeds in den omroep werkzaam zijnde artis tieke en technische krachten, doch dat bovendien nog een beroep op vele ande- ren gedaan zaf worden, is niet alleen onvermijdelijk, maar ook. en vooral, verheugend, aldus spr. Meer dan tot nu toe reeds geschiedde, zal spr. trachten niet alleen allen sa men te binden, die Nederlander zijn, doch ook alle Nederlanders deelgenoot te inaken van daigene wat leeft in de onderscheidene deelen van ons land. Dat in dezen moeilijken tijd de huis vrouw met haar zorgen niet vergeten zal worden, behoeft wel geen betoog. Ook zal spr. trachten ons volk op de snelste en objectiefste wijze in te lich ten over alle gebeurtenissen van dezen tijd. opdat het volledig voor zoover de omroep hieraen kan bijdragen in staat kan zijn, zich eigen te maken en zich ten nutte maken datgene, wat thans in vaak zoo toomelooze vaart langs en over on6 heen gaat. Deze taak zal het noodzakelijk maken, dat ook vele nieuwe krach ten aan de noodzakelijke verrui ming der programma's zullen kun nen medewerken. Spr. hoopte in de gelegenheid te zijn', daartoe financieel in staat ge steld. vele goede Nederlandsche ar- tisten. die thans niet of onvoldoen de in Nederland werk hebben kun nen vinden, aan hun passend werk te helpen. Op deze wijze zal het mogelijk wor den, krachtig bij te dragen tot behoud van onze Nederlandsche cultuur zoowei in haar algemeenen verschijningsvorm als in haar typisch plaatselijke vormen en zal het ook mogelijk zijn, deel te nemen aan de ontwikkeling van een na tionaal volksleven, waaraan in deze dagen zoo'n groote behoefte bestaat. Tijdverspillen ongexvenscht Wie het juist geschetste programma rustig overdenkt, zal, naar spr. ver trouwt, het met hem eens zijn, dat een dergelijk plan slechts tot uitvoering kan komen, wanneer de krachten, die in de verschillende geledingen van on6 volk aanwezig zijn. on eenvoudige en doe' treffende wijze worden geordend, dat niet noodeloos tijd verspild moet wji- den in omslachtige onderhandelingen doch dat op eenvoudige wijze leiding moet kunnen worden gegeven, waar door het streven aan kracht wint en energie vrij komt tot verzorging en ont wikkeling van de verschillende onder deelen. Ten slotte dient men ook wel te be denken. dat de concentratiegedachte, welke thans in den omroep is vastge legd door sprekers benoeming, geen op zich zelf staand verschijnsel is. Niet alleen wezen reeds geruimen tijd verschillende feiten en plannen op een steeds groeienrlen zin voor concentratie elders, doch ook het aleemeene gebeuren in ons land wijst schier op elk gebied aan, dat men zich bewust is. aldus spr.. dat vereenigine onvermijdelij'K is tot redding van onze hoogste nationale en cultureel? goederen. Niemand zal willen ontkennen, dat. hoeveel goeds ook de omroepvereenigingen gebracht hebben, iuist de verdeeld heid op omroepgebied het program ma in dezen tijd veelal een onhevre- digénden vorm heeft gegeven, aldus spr.. gezien vanuit een nationaal standpunt. Wanneer men nu de taak van den omroep ziet als een verbindingsmiddel van ons volk. dat naar zijn aard voor allen is bestemd en dat mede naar dien- 2 ATERDAGM1DDAG is in de stad waar ir. A. A. Mussert voor ne gen jaren de Nationaal-Socialisti- sche_Beweging stichtte, een samen komst gehouden ter herdenking van dat feit. Hoewel de grootste over dekte ruimte te Utrecht, het ge bouw der groenten- en vruchten veiling aan de Croezelaan, voor de herdenkingssamenkomst was geko- zen, en hoewel de toegang was be perkt tot diegenen, die méér dan vijf jaren lid van de N.S.B. zijn én wier bewijs van vijfjarig lidmaat schap een nummer van ten hoogste 10.000 draagt, konden de naar schat ting achtduizend aanwezigen slechts ternauwernood in deze hal worden geborgen. Voor het gebouw stonden eerevendels der W.A. en Ned. S.S. opgesteld, welke door den leider der N.S.B., vergezeld van de hoogst aanwezige Duitsche autori teit, Oberdienstleiter Oechsle, bij diens aankomst werden geinspecteerd. Te drie uur werd de samenkomst ge opend met een begroetingswoord van den secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. T. Hüygen. waarna de leden van den zelfden aard in staat is het beste aan een ieder te geven, op een schaal welke tot vóór het bestaan van den omroep ondenkbaar was, dan is het wel duide lijk, dat. wil deze omroep de specifieke eigenschappen tot ontwikkeling bren gen. hij beheerscht moet worden door een klare do'elstelling en door een een voudige uitvoeringsmogelijkheid, welke alleen door concentratie te verkrijgen 3. Men versta mij hier niet verkeerd, aldu6 spr.; geenszins is het mijn bedoeling, dat het programma als gevolg van deze concentratie zal moeten vervlakken en zal moeten worden tot een soort van algemeen nietszeggend geheel, integendeel, ik ben ervan overtuigd, dat ook. ja zelfs door de nieuwe omstandighe den een verdiepingtot stand zal kunnen komen, welke ongetwijfeld zal bewijzen, dat ook een verdieping van het programma thans een zeer reëele mogelijkheid is. Dit zal tot uitvoering komen, doordat ik zal trachten de beste krachten van ons volk op religieus en cultureel ge bied datgene te laten brengen, wat tot ons geheele volk zal spreken. Snelle reportage Een gewichtig ding zal hierbij gele verd worden door een uitgebreide en snelle reportage vón alle gebeurtenis sen. welker belang zoodanig is. dat de Nederlander aan deze gebeurtenissen zal willen en moeten deelnemen. Hij zal daarbij zijn indrukken kunnen krijgen, zoowel uit binnen- als buitenland, opdat hij. is eenmaal de oorlog voorbij en kun nen wij ons weder wijden aan onze vre destaak. niet vreemd zal staan ten op zichte xar\ de vraagstukken, aan welke* oplossing hij alsdan zal moeien mede werken. Dat een dergelijk program ook voor de toekomst een richtsnoer zal moeten zijn. brengt mede. dat spr. bijzondere aandacht zal besteden aan het vormen van de noodige deskundigen en van de noodige artist en opdat ook de jongeren, die hiertoe roeping of kunde zullen be zitten. eerlang hun plaats zullen kunnen innemen onder hen naar wie ons volk gaarne zal luisteren. Dat hierbij aller eerst een beroep gedaan zal worden op de vele goede krachten, die reeds in den omroep aanwezig zijn of welke hiermede in losser verhand samenwerken, spreekt wel van zelf. Spr. vertrouwde, want dit is immers zijn bedoeling, dat meh uit het voor gaande den indruk zal hebben gekregen, dat zijn streven er op gericht zal zijn. juist als in het v «den den omroep te doen zijn een instrument voor gees telijke verzorging, ontwikkeling en ont spanning. een welkome vriend in de ge zinnen. Op de hem gestelde vraag of dc omroepvereenigingen zouden ver dwijnen, antwoordde de heer Du bois, dat op het oogenblik alleen de concentratie aan de orde is. Er kan nog niet gezegd worden, in welken vorm deze zal geschieden. staf en vervolgens de leider der N.S.B.. wien een langdurig en enthousiast „Hou Zee'' werd toegeroepen, de zaal binnen kwamen. Rede van Geelkerken De heer C. van Geelkerken, hierna het woord verkrijgend, bracht allereerst in herinnering, hoe laag voor negen jaren het nationaal gevoel was gezonken. Toen het feit werd herdacht, dat hon derd jaren geleden van Speyck den hel dendood stierf, voer tersluiks een oor logsschip de Schelde on om op de plaats, waar van Speycks schip was geëxplo deerd. heimelijk een krans te laten val len. Tersluiks, omdat anders de Bel- gisché regeering zou worden geprik keld. Verder herinnerde spreker aan het gebeurde met de „Zeven Provinciën". Thans willen de anderen nationaal en ook sociaal zijn. Doch waarom waren zij het negen jaar geleden niet? In die dagen stond Mussert op om den strijd voor het nationaal bewustzijn van ons volk te beginnen. Slechts wei nigen gaven aan zijn eerste oproep ge hoor. Gebleken is, dat in ons volk een kern van nationaal-socialisfisch gevoe lenden aanwezig was. Hier is iets gebo ren en "egroeid. dat nooit meer kapot kan gaan. De toekomst, zoo «ring spreker verder, is aan ons. Nog zijn duizenden nationaal socialistische Nederlanders in Indië ge ïnterneerd, maar wij weten, dat wan neer straks de vlag met het kruis van St. George neerzinkt, de heerschappij van onze tegenstanders op hetzelfde oogenblik geëindigd zal zijn. Wij heb ben ons moeten ontworstelen aan de de mocratie en we hebben den band van het bloed en de stem van het ras doen zegevieren. Wij hebben een eereschuld aan Hitier en het DUitsche Rijk. aan wiens strijd wij ons aandeel zullen le veren. In den aanvang van 194Ó was voor ons. nationaal-socialisten, alles nog erauw. In 1941 verwachten wü de Ne derlandsche eenheid in nationaal-socia- listischen zin. Om dit te hereiken is er slechts één middel: alle leden der N.S.B. blijven trouw op hun posten, van waar af zij het geheele Nederlandsche volk zullen winnen. Negen jaren geleden gingen Mus sert en spreker samen naar de eer ste N.S.B.-vergadering in een lo kaaltje aan het Domplein. Daar wa ren een tiental arbeiders bijeen. Na afloop zeide Mussert: „Als ik goed zie, waren er twee hij. die vermoede lijk wel lid zullen worden. "Geloof jij, dat het Nederlandsche volk ver trouwen in mij zal krijgen?" zoo vroeg Mussert toen aan spreker. Toen heb ik geantwoord: dat geloof zal ééns het deel zijn van tienduizen den, ja honderdduizenden. (Langdu rig applaus). Duitsche begroetingswoorden Hierna sprak Oberdienstleiter Oechsle als vertegenwoordiger van den Stellver- treter van den Fuehrer, Rudolf Hess. Hij dankte voor de uitnoodiging tot bijwo ning dezer herdenkingsbijeenkomst, welke invitatie de heer van Geelkerken hem persoonlijk had gebracht. De Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P., de heer Schmidt, bracht vervolgens de groetpn en den dank van den Rijkscom missaris over en schetste in een korte toespraak de lotsverbondenheid tus schen het Duitsche en het Nederland sche volk. Rede H. J. Woudenberg De heer H. J Woudenberg, hoofd van de afdeeling arbeiderszaken van het hoofdkwartier der N.S.B. en commissa ris van het Nederlandsch Verhond van Vakvereenigingen. constateerde dat Mussert 9 jaren geleden met het wacht woord .-.Nationaal-socialisme" hei Ne derlandsche volk opriep en dat hij trouw op zijn post was gebleven, on dank? allen tegenstand. Men heeft niet alleen ons. maar ook onze vrouwen en kinderen beschimpt, onze leden uit de vakverbonden gëroveerd en onze zonen onwaardig bevonden om een rang in het leger fp heklpedcn Men heeft ons uitgescholden voor landverraders en ons ten slotte opgepakt en opgesloten. Doch wat zou 4>r van ons volk geworden zijn. indien op dien historischen dag in December 1931 Mussert en van Geelker ken de N.S.B. niet hadden gesticht? Thans leven wij in de voor ons. Nederlanders hoopvolle verwach ting, dat de zegepraal van de Duit sche wapens de overwinning op het godvergeten kapitalisme zal bren- een. Rede A. J. Spelt De heer A. J. Spelt sprak namens ae Nederlandsche boeren. Hii wees in het bijzonder op de beteekenis van de dezer dagen afgekondigde verordenin gen, dat het in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn, dat boeren of tuin- bouwgronden misbruikt worden om te dien,en als object voor de grondspecu- lanten. zeer ten nadeele van den boderai- eebruiker en uiteindelijk ook ten na deele van ons geheele volk. Rede S. L. /i. Plekker De heer S. Plekker. gemachtigde van dén leider voor Noord-Holland richt te zich in het hijzonder tot de studee- rende Nederlandsche jeugd. Deze Nederlandsche intellectuee- len of zich intellectueel voelende jeugd speelt een zeer gevaarlijk spel, waarvan zij de gevolgen waarschijn lijk niet overziet. Tot hen zou ik willen zeggen: Denkt er aan. dat de tijd voorbij is. waarin alleen gegra dueerden of lieden met een univer sitaire opleiding in aanmerking kwamen om posten te bezetten in de leiding van het volk. Dat kan in de toekomst een aanbeveling zijn, maar het zal zeker geen voor waarde meer wezen. De praktijk heeft bewezen, dat het óók kan zon der. de jongelui, die thans aan de hoögescholen kabaal maken én de aandacht op zich vestigendie ooren heeft om te hooren, die. hoo- re Men begrijp© mij goed. Dat. niemand denke, dat de nationaal-socialist min achting zou koesteren voor geestelijke ontwikkeling, verre van daar. Groot en veelvuldig is het nut, dat de werker met het hoofd kan brengén aan zijn land en aan zijn volk. we hebben hen zeer zeker noodig. Doch de thans studeeren- de. jeugd overwege wel. dater ieder jaar een nieuwe jaargang gaaf naar de universiteiten en dat hoe langer hoe meer nieuwere jaargangen den nieu wén tijd zullen leeren aanvoeleP. En dat de oudere jaargangen, naarmate zp zich langer terughouden of verzetten, verder in de achterhoede zullen gera ken. totdat ze ten slotte geheel vergeten zullen worden. Rede van ir. Mussert Vervolgens sprak de leider der N.S.B. ir. Mussert. In enkele lijnen teekende hij de belangrijkste feiten uit de ge schiedenis van de beweging. Op den 15den Mei 1940 was alles weg waarop ons volk jarenlang vast ge bouwd had. Het goud was gebracht naar Amerika om de tractementen uit te be talen van hen. die de wijk genomen hadden. De regeering vond het veiliger om naar Engeland te verdwijnen. De po litieke partijen, met alles wat er aan hangt, waren plotseling onvindbaar. Alle couranten, die jaar in jaar uit, de heilige democratische beginselen met dienen eerbied hadden verdedigd en geen kwaad woord er van hadden wil len hooren, vertelden plotseling, zonder blikken of blozen, dat het toch maar goed was. dat het einde gekomen was. Want het was een verouderd stelsel."Zoo stond daar het volk van Nederland, ver laten en bedrogen, zonder regeering. zon der leger, zonder goud. zonder geloof aan de toekomst, denkende dat het einde der wereld gekomen was. Het besefte niet. en het begrijpt het nu voor een gróót deel nog niet. dat het wel een gevoelige klap had gekregen, maar dat tegelijkertijd de deur geopend werd die toegang geeft tot een toekomst, die vergeleken bij het hedefh, zal zijn als een schoone zonsopgang na een storm- achtigen donkeren nacht. Dat die toekomst er is, dat ons volk zich zal kunnen herstellen dat is moge lijk. omdat in de voorafgaande jaren met moeite en zorg een kern is ontstaan van tienduizenden mannen en vrouwen, die een open oog hebben voor de wereld revolutie van heden, die zich voltrekt, die niet met doffen blik staren naar het verleden, maar zich blijde en geloovig. offerend en dienend willen richten naar de toekomst. In 1937 heb ik gezegd: zonder N.S.B. heeft dit volk gee£ toekomst meer. Wij allen zijn daarom gehoond. Nu beleven wij de vervulling. Inderdaad, zonder de N.S.B. zou dat volk geen toekomst meer hebben. Maar er is een N.S.B er zijn tienduizenden nationaal-socialisten in Nederland en daarom zal ons vaderland niet uit de rii der staten en zal ons volk niet uit de rij der volkeren verdwijnen maar een plaats krijgen in het niéuwe Europa. Het Europa, dat Adolf Hitler en Benito Mussolini met honderdduizenden getrouwen bezig zijn te vormen njet groote offers van goed en bloed Dat ons volk dit niet inziet, is het verschrikkelijke gevolg van jaren lange. systematische ophitsing en misleiding. Nog altijd zijn er duizen den volksgenooten, die denken, dat, wij den godsdienst willen uitroeien, dat wij kapitalisten knechten zijn en dat wij ons land willen verraden. Na alles wat men ons in den loop der jaren heeft aangewreven en in de schoenen geschoven. zijn deze drie beschuldigingen nu nog overgeble ven. De ongerijmdheid daarvan is niet moeilijk aan te toonnn. De waarheid is. dat in ons land in 1920 een half millioen onkerkelijken wa ren en tien jaar later niet minder dan 1.2 millioen. De oorzaak daarvan is dat de kerken zich vereenzelvigd hebben met het kapitalisme en de democrati sche politiek. In het nationaal-socialis- tische Nederland zal er vrijheid zijn van godsdienst en bescherming van de chris telijke godsdiensten in hun kerken. Het onderwijs zal de eenheid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen dienen. De tweede beschuldiging is. vervolgde de heer Mussert: wij zouden kapitalis ten-knechten zijn. De waarheid is dat onder het liberalistisch systeem, onder het systeem van de z.g. vrijheid er maar één vrijheid was, n.I. de vrijheid om zich te verrijken ten koste van het volk. Het nationaal-socialisme is niet gekomen om de rijken rijker en de armen armer te maken, maar is gekomen om gerechtig heid te doen aan de groote massa der eerlijke trouwe werkers. De kwestie van het landverraad En ten slotte, zoo vervolgde de heer Mussert, de derde beschuldi ging: wij zouden ons land willen ver raden. Een oogenblik staat men ver stomd over zooveel kwaadaardig heid. Het is toch zoo eenvoudig om ook op dit punt de waarheid te zien. die zoo volkomen anders is. Een feit. is," dat de democratie in Ne derland zich één gevoelde met Frankrijk en Engeland. Tot het laatste oogenblik voor de capitulatie op den 15den Mei toe, is ons volk.wijs gemaakt, dat Engeland onze groote vriend en beschermer is. Wie daar maar aan durfde te twijfe len, was verdacht. De eenigen, die plei- zier van Engeland gehad hebben, waren de heeren. die, toen onze soldaten hier vochten, uit het land vluchtten, het goud achterna, dat zij al vooruit gestuurd hadden. Maar ik vermoed dat het plei- zier er nu al grootendeels af zal zijn, de grond wordt heet in Engeland, zij zullen wel verderop trekken. De hulp van Engeland aar. ons volk heeft bestaan in het in brand steken van benzinetanks, pogingen tot vernieling van de sluizen van IJmuiden en het bom bard eeren van burgerbevolking bui- ten militaire doelen. Driehonderd jaar kennen wij de Engelschen; vijf oor^gen zijn er mede gevoerd, een geheele reeks van koloniën hebben zij ons ontnomen, de Boeren hebben zij beoorloogd. 26.000 vrouwen en kinderen zijn er in de con centratiekampen omgekomen. Daarom weten wij ook precies wat landverraad is. Landverraad is het om met de Engel schen. die drie hmderd jaren hebben bewezen de vijanden van ons volk te zijn, te heulen en te probeeren hen te helpen om het vasteland van Europa, waarvan Nederlard toch deel uitmaakt, in een chaos te storten. Als de Unie-mannen hun zin kregen en Engeland zou winnen, wat zou er dan voor ons volk bereikt zijn? Niets anders dan de chaos en bolsjewisme. Wat kan het den Eneelschman schelen wat er met Europa gebeurt als de Britsche haan maar koning zou kraaien. Maar laten wii onzen tijd niet aan nuttelooze beschouwingen verspillen. Engeland wint niet. Engeland verliest en het Britsche imperium gaat te gron de. Wij. nationaal-socialisten. hebben dit al iaren voorzien en wij zullen er geen tranen om laten. Wij zijn ,jaar in iaar uit solidair ge weest met het nationaal-socialisme in Duitschland en Itplië. omdat wii weten dat alleen deze solidariteit de grondslag kan ziin voor pen F.urona. dat zich kan handhaven. Hef eaat om het bestaan van Eurona in de eerstvolgende hon derd iarpn. Dit is alleen verzekerd als de F.uropeesche volkeren elkander ver staan en met e'kander samenwerken. En wie zijn eerder en wie zijn meer op elkander aangewezen voor deze samenwerking dan de Ger- ^maansche volkeren in Duitschland. 'de Nederlanden. Zweden. Noorwe gen. Denemarken? En door wie zou die samenwerking beter gesmeed kunnen worden dan door den man die voor het geheple Germanendom een gave Gods is. die misschien maar pens in de duizend iaren ver schijnt? Adolf Hitler Wij willen zoo sterk en zoo levens krachtig mogelijk toetreden- tot den bond der Germaansche volkeren en wil danken God dat deze mogelijkheid voor ons zal openstaan. Maar laten wij goed begrijpen, aldus besloot de heer Mussert zijn rede. dat dit alleen mogelijk is voor een natio naal-socialisfisch volk, dat zich volko men lotsverhonden weet met de andere Germaansche volkeren. Wij gaan nu ons tiende jaar in. In Januari van dit jaar heb ik voorspeld, dat hef iaar 1910 voor de N.S.B. het zwaarste iaar van haar bestaan zou zijn en de vervulling daarvan is gekomen. Het tiende iaar moet hPt iaar der over winning zijn. De tiende verjaardag van de N.S.B. moet gevierd worden door het. geheele volk. ook door de honderddui zenden. die nog terzijde staan, omdat, zij niet begrijpen. Zooals er geofferd en gewerkt is in do negen jaren, die achter one liggen, zóó. en waar liet kan nog méér. zal er gedaan moeten worden in hef tiende iaar. In dpze negen iaren van harden strijd hebben wij elkander gevonden en wij blijven elkander trouw. Trouw in onzen strijd voor de wedergeboorte van ons volk. trouw aan den arbeid. Trouw tot in den dood.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8