Engeland vroeg Amerika om financieele hulp Weer Duitsche aanvallen op Engeland Lloyd George DE EEMLANDER Dinsdag 17 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 146 Het wil blijven koopen ook als zijn dollartegoed is uitgeput Het léggen van mijnen voor Britsche havens belangrijk onderdeel der contra-blokkade VERKLARING VAN TELEKI VERVALDAG VAN DE CANADEESCHE FINANCIEN De operaties in Noord-Afrika Roosevelt voor de derde maal BOMMEN OP BAZEL naar Amerika? BERICHT Duitsche vracht schepen aangehouden AMERSFOQRTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2-85. Afzonderlijke nummer» f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 ."RIJS OER ADVERlENÏiEN vaal4 regel»! 1.05 met inbegrip van «en bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefd&digheida-advertentiën voor dé helft van den prija. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel* 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen i 1.Bewijsnummer extra f 0.05 STOCKHOLM17 Dec. (D.N.B.) Reuter bevestigt in een bericht uit Washington de mededeeling van een Amerikaansch persagentschapdat Groot-Brittannië volgens een officieele bekendmaking den Vereenigden Staten formeel om financieele hulp verzocht heeft. In zake het Engelsche verzoek om financieele hulp aan de Vereenigde Staten, verneemt de Associated Pres uit gewoonlijk goed inglichte kringen, dat Engelands verzoek eerder als financieele hulp" dan als „leening" gekenmerkt kan worden. En geland heeft hoofdzakelijk belang bij een belofte, dat het oorlogsmateriaal in de Ver eenigde Staten kan blijven koopen, wanneer zijn huidige dollartegoed in de Vereenigde Staten zal zijn uitgeput Minister Morgenthau heeft er in de persconferentie op gewezen, dat eenige offi cieele verklaring over deze aangelegenheid van het Witte Huis moet komen. Voorts wees hij er op, dat er zonder toestemming van het congres, geen financieele hulp aan Engeland verstrekt kan worden. Naar United Press meldt, heeft president Roosevelt in den afgeloopen nacht het officieele Engelsche verzoek om financieele hulp bestudeerd. In een onderhoud van anderhalf uur heeft hij met Cordell Hull en Norman Davis den internationalen toe stand besproken NEW YORK> 17 December. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Londen, dat de Duitsche luchtmacht in den nacht van Zondag op Maandag over een groot En- gelsch gebied aanvallen heeft gedaan. Boven een stad in het Oosten der Midlands hebben zich hevige luchtgevechten afgespeeld. Na een bombardement van de industrie wijk dezer stad zijn ernstige branden uitgebroken. In weerwil van het krachtige af- weervuur is de stad ettelijke uren gebombardeerd. Ook in twee andere steden in de Midlands hebben zich hevige ontploffingen voorgedaan. United Press meldt uit Londen dat Duitsche vliegtuigen in zwermen een Noord- Engclsche stad hebben aangevallen, door het afweervuur braken en kort na het in vallen van de duisternis een aanhoudenden hagel van bommen lieten neerdalenTen gevolge van het heldere maanlicht waren de omstandigheden ideaal voor het vliegen boven Engeland. Arbeidsmoeilijkheden in Engeland De luchtoorlog tegen Engeland, zoo wordt in een aanvulling op het weer- machtbericht van gisteren gezegd, doet ook in de eerste helft 'van December, die de ongunstigste weersomstandighe den van het geheele jaar brengt, mas sale aanvallen op groote schaal, ge richt op bewapeningscentra van het land afwisselen met afzonderlijke aan vallen op bepaalde voor den oorlog be langrijke doelen. Dit is een wijze van optreden, die begon met Coventry en waartegen, volgens recente bekentenis sen van toonaangevende Engelsche in stanties geen effectieve afweer aanwe zig is en ook niet kan worden opge steld. Het Duitsche luchtwapen blijkt krachtiger te kunnen toeslaan, dan in den aanvang der vergeldingsvluchten en zijn aanvallen, die nooit onderbro ken werden, matten de weerstands kracht, die de tegenstander behouden heeft na van het vasteland te zijn ver dreven, systematisch af. Volgens Engelsche opvattingen is de productiekracht der Duitsche vliegtuig industrie grooter dan ooit sedert Ne derland. België en Frankrijk ineen stortten. De Engelsche productie wordt door de dagelijksche luchtaanvallen zoodanig verzwakt, dat zij nooit den geweldigen Duitsehen voorsprong ver mag in te halen. Dat uithoudingsver mogen en organisatie van de Duitsche startvelden in de bezette gebieden voortdurend beter worden; ligt voor de hand. Daarmede zijn alle voorwaar den aan Duitsche ziide gegeven om den luchtoorlog voortdurend te inten- siveeren en in het vervolg nog heel wat harder slagen op het Engelsche moe derland mogelijk te maken. Volgens het Duitsche weermachtbe- richt zijn Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in het Zuid-Oosten van Engeland in den nacht van 15 December door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen Men heeft zich dus vooral gericht op het gebied in de streek, die het dichtst onder het hereik van de Fransche Ka naalkust lag en waaraan uiteraard de beide partners speciale aandacht wij den. Het leggen van mijnen voor Engel sche havens is ook in den nacht van li op 15 December voortgezet. De Britsche admiraliteit heeft, zooals bekend is. door de publicatie van de verliescijfers der flottieljes mijnenzoekers en mij nenvegers (toegegeven is tot dusver een verlies van rond 90 schepen) bevestigd, hoe buitengewoon lastig dit hulpmid del der Duitsche contrablokkade lntus- schen is geworden. Het dwingt in het vervolg eerst recht tot opruiming, tot tijdroóvende omwegen voor de vracht schepen en tot behelpen door het veria den uit groote schepen op open zee op kustvaartuigen, die dan de vrachten trachten te 'ossen in vhichthavens. Do ondergane van Britsche handelssche pen. die op mijnen ziin geloopen. ver neemt men weliswaar alleen uit bui- tenlandsche bronnen, want de Engel schen trachten juist deze verliezen verbergen. STOCKHOLM, 17 Dec. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van de Sun- dav Express is het in verscheidene groote fabrieken in Engeland gekomen tot een stopzetten van het werk, wat ook officieel is toegegeven. De oorzaak hiervan was niet alleen gelegen in on voldoende luchtbescherming, maar ook in onvoldoende betaling met het oog op de steeds stijgende prijzen. Het. groote conflict tusschen de spoorwegarbeiders en -employé's en de groote spoorweg maatschappijen is nog steeds niet bij- gelégd en onder de arbeiders neemt de neiging tot staken toe, naar welinge lichte vakvereeniging6kringen alhier verklaren. Het valt den officieelen Britschen vakvereenigingsleiders steeds zwaarder de achter hen staande mas sa's af te houden van een staking in oorlogstijd. De loonei6chen der spoor wegarbeiders worden overigens van conservatieve zijde reeds uitgebuit om nieuwe prijsverhoogingen aan te kondi gen. Zoo spreekt men van een nogmaals te verwachten verhooging van de spoorwegtarieven, die pas op 1 Decem ber met gemiddeld 10 pet zijn ver hoogd. De spoorwegmaatschappijen ho pen de eischen der spoorwegarbeiders bij de openbare meening te kunnen discrediteeren door te verklaren, dat in geval van een loonverhooging ook een prijsstijging onvermijdelijk zou zijn. Moeilijke economische situatie in Hongarije BOEDAPEST. 17 Dec. (D.N.B.). De landsraad der regeeringspartij heeft Maandag een conferentie gehouden, waaraan bijna alle leden der regeering alsmede de leden der beide Huizen van het parlement hebben deelgenomen. Minister-president Teleki behandelde de actueele problemen des lands. Hij verklaarde, dat de laatste jaren de be langrijkste taak der regeering de bewa pening is geweest. Voorts zeide hij. dat de Europeesche oorlog, de strenge winter en de groote overstroomingen eon moei lijke economische situatie hadden ge schapen. Hongarije moet echter onder alle omstandigheden ziin economisch en financieel evenwicht bewaren. Onder geen omstandigheden kan het zich een inflatie veroorloven. Naar de premier ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde, is het overbodig, te wij zen op de vriendschap van Hongarije met de as,, daar deze in een oorkonde is vastgelegd. Het Hongaarsrh-Joegoslavi- t sche vriendschapsnact is de uitdrukking tevan de oprechte gevoelens der beide vol ken. OORLOGSSCHULDEN Niemand betaalde, behalve Hongarije, en dan nog „symbolisch" WASHINGTON. 17 Dec. (D.N.B.) - Gisteren was het de vervaldag van een termijn der leeningen, welke de Vereenig de Staten in den wereldoorlog aan tal van staten verleend hebben. De betalinn werd uitsluitend verricht door Hongarije en dan nog slechts een symbolische ge deeltelijke betaling. Van de overige debi- teurstaten werden geen betalingen nnl vahgen. Finland, dat voor den oorlo-• met Rusland zijn termijnen regelmat; deed toekomen, heeft zooals bekend, va" de Vereenigde Staten een bijzónder mora torium gekregen. STOCKHOLM, 17 Dec. (D.N.B - Reuter meldt uit Toronto, dat de Cana deesche minister van financiën in een rede vandaag heeft verklaard, dat de Ca- nadeesche regeering in 1941 een leening zal moeten opnemen, die „dichter bij een milliard dan bij een half milliard dollar zal liggen". De minister heeft verder de Canadeesche burgers opgeroepen hun persoonlijke uitgayen vrijwillig te beper ken om den volgenden zomer op een derde oorlogsleening te kunnen inteeke- nen en oorlogsspaarcertificaten te koo pen. BOVENSTE FOTO: Boomen-rooien in het kamp bii Tilburg, waar de adspirant-leiders van den binnenkort te vormen Nederlandschen Arbeids dienst worden oppgeleid. ONDERSTE FOTO: Aan het zagen in het bij Tilburg gevestigde adspirant- leiderskamp van den komenden Ne derlandschen Arbeidsdienst. Duitschland maakt zich er geen oogenblik bezorgd over BEIROET, 17 Dec. (D.N.B.) Met be trekking tot de militaire operaties in Noord-Afrika deelt Radio-Cairo mede. dat de ravitailleering van de vooruitge schoven Britsche posten en vooral het munitietransport met steeds grootere moeilijkheden gepaard gaat. Het is der halve te verwachten, dat het tempo der Engelsche operaties zal worden ver traagd. De tegenstand der Italianen neemt voortdurend toe. .Onze V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn: Men volgt in Berlijn met groote be langstelling de militaire gebeurtenissen in de Noord-Afrikaansche woestijn. De successen van tactischen en localen aard. die de Engelschen daarbij behaald heb ben, worden in de toonaangevende krin gen in de Duitsche hoofdstad rustig ter kennis genomen. Men is van oordeel, dat zij in het geheel geen reden tot be zorgdheid geven. Reeds eenige dagen geleden werd.hier verklaard, dat deze gebeurtenissen zich ..aan den rand van het oorlogsgebeuren" afspelen en geen invloed op den afloop van den oorlog kunnen uitoefenen. Vandaag herinnert de VÖlkischer Beobachter In een opmerkelijk artikel aan het ontzaglijk vele. dat Italië in de jaren die aan dezen oorlog vooraf zijn gegaan, gepresteerd heeft. Het blad ver onderstelt dan. dat de Engelschen op grond van dit feit meenen dat de Itali anen spoediger afgemat zouden ge raken. dan de Duitschers. Tegenover dezen Engelschen gedachtengang stélt het blad de vraag: „Gelooven de Engel schen werkelijk dat men in Duitschland bij een afmatting van Italië werkeloos zou toezien?" Uit het feit, dat Duitsch land niet in Griekenland heeft ingegre pen, hebben de Engelschen willen af leiden, dat Duitschland de Italianen aan hun lot wil overlaten. Hiep tegenover verklaart het Berliinsche hlad dat men in Duitschland met hetrekking tot militaire aangelegen heden nu echter zeer nuchter denkt. Duitschland is voldoende van Ttalies militaire kracht en mogelijk heden op de hoogte om zich over de ge beurtenissen in Griekenland en Egypte geen oogenblik bezorgd te maken. De diplomatieke medewerker van Ste- fani stelt de volgende feiten tegenover de Engelsche propagandaberichtcn in zake de militaire gebeurtenissen in Noord-Afrika. 1. De Italianen hebben zich in de woestijn van Marmarica heldhaftig ge; dragen en bieden ook thans nog taai verzet. In de eerste zes dagen van dezen slag zijn de Engelschen slechts tot de Italiaansche voorhoede doorgedrongen, en wel met middelen die ver in de meerderheid waren. 2. Italië blijft aanzienlijke Engelsche strijdkrachten vasthouden, die Engeland eigenlijk dringend voor de verdediging van het moederland noodig heeft. 3. De bewering van de Britsche en pro-Engelsche propaganda, dat Italië aan de grens van zijn militaire moge lijkheden gekomen is. is eenvoudig be lachelijk. Bijna de geheele Italiaansche strijdmacht is intact. 4. Het Engelsche offensief in Afrika verandert geen duimbreedte aan het lot van Groot Brittannië. De woestijn van Marmarica beschermt noch de Engel sche steden noch de Eneèlsche scheeps- ruimte tegen de felle aanvallen van het lucht- en duikhoertwapen der asmogend- heden. De oorlog, zoo besluit de corres pondent van Stefani. ging van Engeland uit en zal in Engeland zijn einde vin den. Thans officieel WASHINGTON, 17 Dec. (D.N.B.). Het college van kiesmannen heeft Maandag op grond van de stemming bij de presidentsverkiezing aan Roose velt 449 en aan Willkie 82 kiesmannen toegekend. Door deze thans voltrokken laatste kieshandeling is Roosevelt offi cieel voor de derde maal opnieuw ge durende vier jaar president va'n de Ver Staten. De definitieve verhouding der stemmen heeft het college van kiesman nen als volgt opgegeven: totaal aantal der uitgebrachte stemmen: 49.818.995. Daarvan voor Roosevelt: 27.245.422, voor Willkie: 22.333.801. AMERIKAANSCHE KOLONEL NAAR LONDEN LISSABON, 17 Dcc. (D.N.B.). De Amerikaansche kolonel Donovan is gisteren per vliegboot naar Londen doorgereisd. In zijn gezelschap bevin den zich twee luitenants-kolonel, twee majoors en een kapitein. Vier dooden, en groote materieele schade BERN, 17 December (D.N.B.) De staf van het Zwitsersdhe leger maaiktbe" kend: In den nacht van 16 op 17 Decem ber hebben vreemde vliegtuigen ver scheidene bommen geworpen op Ba zel die in Ihet district Bundeldinger én in de buurt van het goederensta tion insioegen. Eenige bommen vie len ook op Binningen. Er vallen vier menschenlevens te betreuren. Ver scheidene personen werden gewond en er ontstond, zeer aanzienlijke mate rieele schade. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de afkomst van de bommen. Het onderhoud van den Hertog van Windsor met Roosevelt NEW YORK, 17 Dec. (D.N.B.) Lloyd George heeft gisteren, naar uit Londen gemeld wordt, een langdurig onderhoud gehad met minister-president Churchill. Volgens Amerikaansche persbureaux gaat in de Britsche hoofdstad het ge rucht rond, dat Churchill bij deze gele genheid aan Lloyd George de functie van Britsch ambassadeur in Washing ton heeft, aangeboden. Lloyd George zou om bedenktijd verzocht hebben. WASHINGTON, 17 Dec. (D.N.B.) De Times Herald meldt uit over het algemeen goed ingelichte krin gen, dat president Roosevelt den hertog van Windsor in het recente onderhoud duidelijk gezegd heeft zich te willen houden aan zijn kies- belofte en Amerika niet in den oorlog zal storten. Hij wil geen tweede Wilson worden en zal daarom niets doen, wat de deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog onvermijdelijk zou maken. Evenwel wil hij naar beste krachten Engeland helpen. Deze verklaring heeft Roosevelt afgelegd op de vraag van den Hertog of de Vereenigde Staten aan den oorlog zullen deelnemen of althans voor Engeland bestemde vrachtschepen door Amerikaansche oorlogsschepen zou la ten vergezellen. PAUSELIJK KERSTGESCHENK VOOR DE KRIJGSGEVANGENEN VATICAANSTAD. 16 Dec. (Stefani). Ter gelegenheid van het Kerstfeest zul len de krijgsgevangenen een gave van den Pans en zijn vaderlijke wenschen ontvangen. Dit initiatief van den Paus zal ten uitvoer worden gelegd door de nuntii en delegaten, met de hulp der betrokken regeeringen. ZIJ, die zich met ingang van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. Engelsche oorlogsbodems operee- ren binnen de Pan-Amerikaan- sche veiligheidszone BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.). We derom hebben Britsche zeestrijd- krachten binnen de op de Panamee- sche conferentie vastgelegde Pan- Amerikaansche veiligheidszone ope raties uitgevoerd. Binnen deze vei ligheidszone naderde een Britsche kruiser het Duitsche Vrachtschip „Idarwald" dat uit een Mexicaan- sche haven was- uitgeloopen en on dernam een poging om het Duitsche schip op te brengen. De gezagvoer der van het s.s. „Idarwald" heeft zijn schip daarop zelf tot zinken ge bracht en het daarmede onttrokken aan de poging tot opbrengen. Bij den aanvang van de vijandelijke actie van het Britsche oorlogsschip gaf de gezagvoerder bevel het 6chip in brand te 6teken en de bodemventielen te openen. Na de uitvoering van deze maatregelen ging hij met de beman ning in de reddingbooten. De Engel schen stelden daarop pogingen in het werk om aan boord van het schip te ko men en de buit te bergen, teneinde zich aldus meester te maken van de prijs- premie6, die de Britsche admiraliteit pleegt uit te betalen aan leden der ge wapende macht in 6trijd met het solda teske gebruik van andere volkeren. De pogingen om de prijspremies te verdie nen is mislukt. Het s.s. „Idarwald" is tengevolge van de door den kapitein en de bemanning genomen maatregelen brandend onder gegaan. Dat het niet eerbiedigen van de Pan-Amerikaansche veiligheidszone door de Engelschen geen op zich zelf staande daad is geweest, maar systematisch geschiedt, blijkt uit het feit, dat een tweede vijandelijke oorlogsbodem, een torpedojager on geveer tezelfdertijd binnen deze vei ligheidszone een oorlogsdaad tegen het Duitsche s.s. Rhein heeft ge pleegd. Het 6chip werd door de be manning verlaten, nadat de voorbe reidingen voor het tot zinken bren gen waren getroffen. Het departement van marine der Vereenigde Staten heeft deze beide be richten bekend gemaakt, zonder zich uit te laten over de rol van de Ameri kaansche torpedobootjagers, die de bei de Duitsche schepen kort na het vertrek uit de haven op zee haddén ontmoet. De Amerikaansche destroyers hadden zich aangesloten bii de Duitsche schepen en den gezagvoerder van de „Idarwald" op zijn vragen verklaard, dat zij de sche pen tot de grens der Amerikaansche veiligheidszone wilden begeleiden. Het zou belangwekkend zijn te vernemen welke instructies de Amerikaansche tor pedojagers hebben voor het geval, dat zij ooggetuigen zouden ziin van oorlogs handelingen in de veiligheidszone, waarin zij patroüilleeren. VERONTWAARDIGING IN BRAZILIË Wegens het vasthouden van schepen door Engeland WASHINGTON, 17 Dec. (D.N.B.). De Times Herald meldt, dat Brazilië zoo verontwaardigd jegens Engeland is, dat de Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Hull, die tot dusver ge poogd heeft de aanrandingen door Enge land te verkleinen, besloten heeft, zijn thans in Washington met verlof aanwe zigen ambassadeur in Rio de Janeiro, Caffrey, naar de Engelsche ambassade alhier te sturen, om de Engelschen tot inschikkelijkheid te bewegen. Het gaat hierbij om de volgende drie punten: 1) Het Braziliaansche vrachtschip Sigueira Campos, dat steeds nog in Gi braltar ligt. omdat het voor Brazilië be stemde Duitsche goederen aan boord heeft, hoewel Engeland navicerts had verstrekt. 2) De inbeslagneming van een deel der lading van het Braziliaansche s.s. Buarque in Trinidad, dat goederen uit Brazilië voor Venezuela geladen heeft. 3) De aanhouding van het Braziliaan sche s.s. Itape door den Engelschen hulp kruiser Carnavon Castle, waarbij bin nen de pan-Amerikaansche veiligheids zone 22 Duitschers van het Braziliaan sche schip gehaald werden. Caffrey heeft den Engelschen medege deeld. dat het in Gibraltar vastgehouden s.s. Sigueira Campos moet worden vrij gegeven. DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.26 a uur onder. X Op Woensdag: Zon op 9.46 uur; onder 17-26 uur. X Maan op 20-43; onder 11.14 d.a-v. O xxx>oo<>oo<xxx><><><><>>o<x><>o<><><x>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1