Duitsch oordeel over de Engelsche blokkade OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Iedere meter grond wordt den Engelschen betwist „ONZEDELIJK SYSTEEM" V erscherping en uitbreiding DUITSCH LEGER- BERICHT 20000 Vlaamsche krijgsgevangenen naar huis NATUURRAMP IN JAPAN Bijeenkomst van ministers te Vichy Italië heeft den tijd PU ROLE DE MUTATIES TE VICHY BIRMAWEG WEER GEBOMBARDEERD Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 DECEMBER 1940 VGR AVF.NHAGE, 16 Dec. Van bevoegde Duitsche zijde is ons het Duitsche standpunt uiteengezet nopens de Engelsche weigering van doorlating van le vensmiddelentransporten naar de bezette gebieden. Sedert eenigen tijd reeds, aldus onze zegsman, probeert men van Engelsche zijde ieder streven van de zijde der V.S. om levensmiddelen naar de door de Puitschers bezette gebieden te transporteeren bij voorbaat te torpedeeren met het argument, dat deze hongerblokkade als een human middel moet worden geken schetst ot een snelle beëindiging van dezen oorlog. De Britsche blokkade i6 in het bijzonder daarom onzedelijk te noemen omdat zij zich niet alleen tegen de burgerbevolking in Duitschland richt, maar zich ook uitstrekt tot de neutrale landen in Europa. Ondanks het feit dat door de oorlogshandelingen de handel in de neutrale landen zoo goed als stopgezet was. hebben de meeste van hen toch gehoopt, de eigen behoeften nog te kunnen dekken, een hoop die, het be staande volkenrecht in aanmerking genomen, alleszins gerechtvaardigd scheen. Pit geloof in de Engelsche trouw aan verdragen is echter door de Britten op de grofste wijze beschaamd. In Engelsche controlehavens werden de neutrale schepen wekenlang zonder rechtsgrond onder de slechtste voorwaarden vastge houden en werden zij van de meest waardevolle deelen van hun lading beroofd, zonder dat men rekening hield met de behoeften van de neutrale landen. middelen aan de bezette gebieden te onthouden. Bekende Nederland- sche volkenrechtkenners. zooal6 Ja- pikse. hebben reeds tijdens de En gelsche blokkadeoorlog in 1914 1918 op het onmenschelijke van de ze methode gewezen. Ook is het volkenrechtelijk onjuist te beweren, dat Duitschland eenige ver plichting zou hebben voor de levens middelenvoorziening van de bezette ge bieden zorg te dragen, zooals men in sommige Amerikaansche kringen blijk baar meent te kunnen doen, gezien het denkbeeld, dat geopperd is om bij de Duitsche regeering op de vervulling van dien vermeenden plicht aan te dringen. Volkenrechtelijk is Duitschland tot niets anders verplicht, dan te gedoogen, dat vanuit het bezette gebied pogingen worden gedaan ter aanvulling der voor raden. Maar het blijft dan ook bij deze negatieve verplichting van niet-belem- meren. Tenslotte is er nog een ander punt. De bezette gebieden hebben ten deele nog een zeer belangrijk tegoed aan goud in de overzeesche landen. Volgens het volkenrecht mogen zij hierover beschikken en men kan ervan verzekerd zijn, dat de Duitsche autoriteiten geen enkele moeilijkheid in den ytog zullen leggen voor het geval het Nederlandsche ministerie van fi nanciën over het tegoed aan goud in de koloniën recht zou willen doen gelden om daarmede levens middelen te koopen. Dit Engelsche systeem van belem mering der behoeftevoorziening van de neutrale landen werd dan later nog door de instelling van het „na- vicert"-systeem met de daaraan verbonden handelsspionnage nog uitgebreid en verscherpt. Een dek king van de behoefte in het keder van de normale toevoer in vredes tijden werd door de Engel6chen in bijna geen enkel geval meer toege staan. 't Gevolg hiervan was dat de neutrale landen door deze in strijd met het volkenrecht zijnde houding der Engelschen, geen voorraden konden vormen, waarbij nog komt, dot na de bezetting van Noorwegen, Nederland. België, en Frankrijk door de Duitsche troepen, de Brit ten dit gebied ook in hun honger blokkade hebben betrokken. Dit is de Engelsche dank voor die moeders, vrouwen en kinderen en voor die Noren, Hollanders, Belgen en Fran- echen. die voor de Britsche belangen hun bloed hebben moeten vergieten op de slagvelden. Het is met betrekking hierop in het bijzonder perfide om van deze blokkade te spreken als van een humane methode ter verkorting van den oorlog. Daar de Duitsche levensmid- delenvoorziening absoluut veilig ge steld is kan deze blokkade van de be zette gebieden geen verkorting van oorlog doch slechts een zinloos lijden voor de bevolking in deze gebieden he- teekenen. De houding der Engelschen is daarom zoo schandelijk, omdat de Britsche troepen bij hun terugtocht op het continent, bijna overal de levens middelen vernietigd en onbruikbaar hebben gemaakt en hierdoor nieuwe schuld op hun schouders hebben gela den. Van dg door Duitschland groot' moedig gegeven verzekering dat men van Duitsche zijde op de aan Frankrijk door andere landen te leveren levens middelen geen enkele aanspraak zou doen gelden, evenmin als op leveringen aan andere deelen van het bezette ge bied. hebben de Engelschen zich niets aangetrokken en men heeft ook Noor wegen, Nederland. België en Frankrijk in de blokkade betrokken. Dit door de Engelschen in 6trljd met het volken recht ingestelde blokkadesysfeem is er de oorzaak van wanneer in Europa een gebrek aan zekere levensmiddelen be staat. Het gaat hierbij om die gebieden, die door de schuld van Engeland en in vertrouwen op zijn bondgenootschap in den oorlog zijn meegesleept, hun bloed hebben geofferd en nu op een onmen schelijke wijze door hun vroegere bond- genooten uitgehongerd worden. Thans gaat men zelfs zoover dat men de uit Christelijke gevoelens ontsproten hulp van anderp landen aan deze gebie den poogt te verijdelen en te bestrijden Nu de F.neelsrhe propaganda tot nu toe vergeefsche moeite heeft gedaan de be volking van dé bezette gebieden tot wanhoopsdaden tegen de Duitsche over heid op te zetten, wil men blijkbaar thans door middel van den honger on rust en zelfs opstand verwekken. Dan is er nog de volkenrechtelij ke zijde van dit probleem. Volgens het volkenrecht dit is bij de Haagsche conventie bepaald heb ben de Britten geen recht levens- BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel der Weermacht deelt inede: „In den nacht van 14 en'15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuidoost-Engeland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen gelegd- In den loop van den dag ondernam de luchtmacht niet het oog op het weer slechts verkenningsvluchten. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche Rijk een aantal brand- en explosieve hommen geworpen. Te Ber lijn konden eenige zolderbranden snel eebluscht worden, Eenige huizen, waar onder twee ziekenhuizen, werden be schadigd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk gestremd. In andere plaat sen is slechts lichte schade aan gehou- men aangericht. Te Herford is een kerk door homtreffers vernield In een fa brick in Midden-Dnitschland werd een hrand in de kiem gesmoord. De produc tie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood twaalf gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd bij het naderen door narhtjagers neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft geen ver liezen gelprlen.". Krijgsgevangenen terug naar Frankrijk KONSTANZ. 16 Dcc. (D.NB.) In den loop van Zaterdag j-l. zijn in Konstanz aan den Bodensee drie Duitsche hospitaaltreinen aangeko men met ruim 1100 Fransche krijgs gevangenen, gewonde en zwaar zieke officieren. manschappen, die naar hun vaderland werden teruggezon den. De hospitaaltreinen die uit alle deelen van Duitschland. zelfs uil Oost Pruisen en uit Weenen kwamen, wer den in Konstanz door Zwitsersche hospitaaltreinen verwacht Daarmede reisden de Franschen nog denzelf den dag door Zwitserland verder naar het onbezette Frankrijknaar Lyon. Verplegers van het Duitsche Roode Kruis brachten de Franschen hehoedzaam uit de Duitsche naar de Zwitsersche treinen Alles was gedaan om den zieken en gewonden de beste zorgen te doen geworden. BERLIJN, 17 December 1940.*— Onze V.P.B.-correspondent meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, zullen voor Kerstmis 20.000 van de 60.000 Vlaamsche krijgsgevangenen, die zich op het oogenblik nog in Duitsch land bevinden, naar hun vaderland wor den teruggestuurd. De overige Vlaam sche gevangenen zullen, indien dit mo gelijk is, in de maand Januari worden vrijgelaten. In verband hiermede her inneren wij er aan. dat destijds het grootste deel der Belgische krijgsgevan genen reeds is vrijgelaten. De vrijlating geschiedt geleidelijk en wel naarmate de economische toestand in België de te werkstelling van de terugkeerende ge vangenen mogelijk maakt. Thans be vinden zich nog 185.000 Belgen in Duit sche gevangenschap, aan deze gevan genen wordt evenwel de mogelijkheid geboden, als vrije arbeiders in Duitsch land te werk gesteld te worden. KINDERHOEKJE TOKIO, 17 Dec. (D.N.B.) Naar uit Noord-Sachalin gemeld wordt, zijn Za terdagmorgen in de nabijheid van de stad Sikoeka 43 houten huizen door een reusachtige lawine bedolven. Tot dus ver is nog niet bekend hoeveel men- schen daarbij levend begraven zijn. Terstond na het bekend worden van de ramp is een reddingsploeg naar de plek des onheils gezonden. Daar de sneeuw in de bosschen hier en daar zelfs zeven voet hoog lag, kwam men maar langzaam vooruit en arriveerde eerst laat in den avond ter plaatse. On danks vertwijfelde pogingen heeft men tot nu toe pas 28 menschen kunnen uit graven, van wie er nog vijf in leven waren, en heeft alle hoop opgegeven nog meer bedolvenen levend te bergen, daar sinds het ongeluk reeds drie da gen verloopen zijn. BERN, 16 Dec. (D.N.B.). In Hotel du Pare is vandaag, naar uit Vichy ge meld wordt, een bijeenkomst van mi nisters gehouden, waaraan uitsluitend een groep bewindslieden deelnam, on der wie Baudoin, Alibert, Peyrouthon en Huntziger. De minister van binnenland- sche zaken, Peyrouthon, verklaarde den journalisten, dat hij voorloopig omtrent de besprekingen niet6 kon mededeelen. ITALIAANSCH VLIEGTUIG MET GASGENERATOR MILAAN, 16 Dec. (Stefani). Op een vliegveld bij Milaan heeft men proeven genomen met een vliegtuig, dat zich voortbeweegt met behulp van 'n kolen- gasgenerator. Het toestel kon gemak kelijk opstijgen en een hoogte van een vijftig meter bereiken. Het had een mo tor van 425 p.k. De proeven worden voortgezet. 175. ..Meneer Bolus van den üzeren Knolus". sprak de leeuw plechtig, „ik wil u namVns alle dieren in dezen wa gen een verzoek doen. Laat ons ieder een wensch uitspre ken- Als gij dan met uw tooverstok dezen wensch in ver vulling kunt doen gaan. ben ik uw vriend." 176- „Dat is goed." sprak Kóbus. „Ik zal dan maar bii u beginnen. Wat verlangt meneer de Leeuw?" „Ik zou het wel prettig vinden, om eens een sigaar te kunnen opsteken." antwoordde deze- „Ik zie daar zoo dikwijls andere levende wezens, namelijk de menschen, zoo van genieten." De veldslag in de woestijn ROME, 16 December. (D.N.B.) In een bespreking van den toestand stelt de Giornale d'Italia het feit op den voorgrond, dat Engeland nog nooit een dus danige machtsontplooiing in een over zee gevoerden oorlog heeft ontwikkeld, als bij de huidige gevechten in Noord-Afrika, waar Italië den druk van een met de modernste strijdmiddelen uitgeruste legermacht, die o.m. beschikt over 800 pantser- en gevechtswagens, moet opvangen. Met deze uit het geheele imperium samengetrokken middelen heeft Enge land geloofd een der beide spilpartners buiten gevecht te kunnen stellen. De eerstvolgende maanden zullen toonen, hoe onjuist deze hoop is. Ondanks de haast, die Engeland, voor welk land het op een snel resultaat aankomt, toont, zullen de gevechten nog lang duren. Italië staat vastberaden op zijn strijdplaats en houdt vol. Wat er ook aan het Egyptisch-Lvbische Jront moge gebeuren, Engeland zal zich niet kunnen vrijmaken uit de Middellandsche Zee en zal tot aan zijn definitieven nederlaag het gewicht der Italiaansche wapens te voelen krijgen. De Tribuna ziet in het Engelsche optreden in Noord-Afrika niet zoo zeer een handeling met een uitge sproken strategisch doel, als wel in de eerste plaats een propaganda- onderneming en een politieke en mi litaire afleidingsmanoeuvre. Dat kan echter niets wijzigen in de groote lijn van het conflict. Men moet zich de woorden van Mussolini in zijn redevoering van 18 November h'er- inneren, waarin hij zijn hechte ver trouwen op de eindoverwinning uit sprak. of die nu in twee of in twaalf maanden zou worden bevochten. Sedert zeven dagen woedt, naar de Popoio di Roma schrijft, de slag in de woestijn, in den loop waarvan de Itali aansche troepen den Engelschen vijand iederen vierkanten meter grond betwis ten. De Engelschen zullen de Italianen overal gereed vinden om hun het hoofd te hieden en den weg te versperren. De Achillespees der spil, zooals de Engel schen Italië beliefden te noemen, zal be wijzen, dat zij onkwetsbaar is. Achter de Italiaansche weermacht staat het Italiaansche volk aaneengeslotener dan ooit. een volk dat weet. wat oorlog is en dat beslist niet verwacht iederen dag overwinningsberichten te ontvangen. Wanneer de Engelsche propaganda be weert. dat in Italië teekenen van be zorgdheid en ontevredenheid merkbaar worden, zoodat de autoriteiten niet goed meer weten, hoe zij de toenemende de pressie kunnen afwenden, dan zijn dat niets anders dan leege illusies. Voorbarige bespiegelingen In Romeinsche politieke "kringen legt men er den nadruk op, dat de Italiaan sche weermachtsberichten altijd oprecht Zijn, zoowel voor de goede als voor de slechte tijdingen, en dat de bespiegelin gen der vijandelijke propaganda over den slag in de woestijn van Marmarica als voorbarig beschouwd moeten won den. Deze slag zal nog een week en wel licht langer duren. Alen moet dus den afloop afwachten, alvorens men een oor deel kan uitspreken. De Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika. gesteund door de Lybische troepen, strijden dap per en laten stap voor stap het terrein aan den vijand, die zijn krachten en zijn middelen uitput. Men is van mee ning. dat de Italiaansche strijdkrachten, die in het gevecht gewikkeld zijn, en die, welke in reserve worden gehouden, meer dan voldoende zijn om de situatie het hoofd te bieden. De Popoio di Roma schrijft, dat, deze slag de grootste is, die ooit in Afrika is geleverd. Het is een grootsche veldslag, waaraan de historie de herinnering zal bewaren. De Italianen zijn er trotsch op, dat zij daar tegen de indrukwekkende macht van het Britsche rijk strijden. Naar aanleiding van den strijd in Noord-Afrika meldt de Londensche cor respondent van de Neue Zuercher Zei- tung. dat niemand te Londen waagt te voorspellen, hoe de militaire gebeurte nissen in Afrika zich verder zullen ont wikkelen, of het Britsche leger zijn actie zal kunnen voortzetten of dat Graziani op zijn beurt een krachtigen slag zal toebrengen. Generaal Wavell, en zijn staf. aldus zegt, men te Londen, zullen zich bewust zijn van de moeilijkheden die een voortzetting van de actie in den weg staan, en de strijdkracht van de .reserves van Graziani in Lihye. die zeer goed opgeleid zijn en over talrijke tanks beschikken, niet onderschatten. Men kan dus verwachten, dat de Engelsche actie voorloopig tot stilstand zal komen. Ruwe schrale huid wan handen en gelaat, ichrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doo»30-60cL Bii Apoth.en Drogisten MIJNHARDT klif Houding van Berlijn is tot nog toe gereserveerd BERLIJN, 16 Dec. 1940 (VPB). Van de veranderingen in het Fransche ka binet wordt op het oogenblik door de Duitsche pers nog geen notitie geno men en het schijnt moeilijk het stil zwijgen van Berlijn in dit geval in de een of andere richting te interpretee ren. Alen kan aannemen ,dat Berlijn eerst dan positie zal kiezen, wanneer volkomen duidelijk is, welke politieke beteekenis aan de kabinetswijziging te Vichy moet worden toegekend. Gebeur tenissen in de binnenlandfiche politiek van Franikrijk zijn voor Duitschland slechts in zooverre belangrijk, als de houding van Frankrijk in de buiten- landsche politiek er door bepaald wordt. Juist hieromtrent schijnt men zich te Berlijn op het oogenblik nog geen be paalde voorstelling gevormd te hebben, weshalve men er den voorkeu'1 aan geeft, er voorloopig niets over te zeg gen. De aard van de Fransch-Duitsehe be trekkingen wordt hierdoor bepaal 1. dat de oorlogstoestand tusschen beid' \ol- keren door het wapenstilstandsverörag van Compiègne beëindigd, doch de vre de nog niet hersteld is. Het schijnt in ieder geval aan te bevelen aan de ge reserveerde houding van Berlijn geen combinatie vast te knoopen. Dat geldt in het algemeen, doch in het bijzonder voor de wijziging, in de leiding van het Fransche ministerie van buitenlandfiche zaken, die natuurlijk in Duitschland sterk de aandacht heeft getrokken, doch waarover men naar het schijnt nog niet voldoende gegevens heeft. Als volkomen onlogisch wordt de po ging aangeduid, om de verwijdering van Laval uit het Fransche kabinet ale een tegen Italië gerichte maatregel van de Fransche politiek uit te leggen en tegelijkertijd te gelooven, dat de verhou ding tusschen Duitschland en Franrijk door een derg.eli.jken maatregel niet zal worden aangetast. Deze veronderstelling kan slechts voorkomen, zoo verklaart men hier, uit een volkomen valsche beoordeeling van het Duitsch-Italiaansche bondgenoot schap. De politiek van Duitschland en Italië vormt een absolute eenheid, zoo als ook voldoende blijkt uit de Duitsche commentaren op de militaire ontwikke ling in Griekenland en Egypte, waar van wij dezer dagen reeds verschillende voorbeelden hebben aangehaald. ERGENS IN FRANSCH INDO-CHINA, 17 Dec. (D.N.B.). Vliegtuigen der Japansche vloot hebben vandaag hun bombardementen op den Birmaweg voortgezet. Zij lieten een hagel van bommen vallen op de Koengkwo brug over de Mekong, zoo deelt een com muniqué van de Japansche vloot in Zuid China mede. Het eommunicrué voegt hieraan toe, dat als resultaat van het bombardement, talrijke vrachtwa gens met munitie niet verder konden. t KUILLt'l Uisi DOOR R. ARDEN 49) Toen ze weer aan dek kwam. zag ze. dat peters gewond was Beverlv moest het roer overnemen en Peters werd ver bonden. Daarna moest hij ook naar be neden om van kleeren te verwisselen En eindelijk slnoi Ren Beverly de rij bij deze bezigheid. Daarop hielp hij Ed na een uitvoerig en voedzaam ontbijt klaar maken. HOOFDSTUK XLVI De politie in Bathurst. op Engelseh gebied, zette' eerst groote oogen op en toen nam ze Ben Beverly. Edna en Pe ters kortweg in hechtenis. Terwijl Pe ters en Edna glimlachten en hun schou ders ophaalden, kreeg Ben Beverly een aanval van woede, waarbij hij zich zoo ver liet meesleepen. dat hij zijn colle ga's van het Britsche imperium met naonen betitelde, die hij aan de rijke dierenwereld van Afrika ontleende. Dat ergerde don Britten tenslotte een beetje, weshalve hij den nacht moesi doorbrengen in den gemeenschappelijken cel. waar hij gelegenheid kreeg, gauw dieven van allerlei huidkleur in te lich ten over de kortzichtigheid der politie terwijl peters en Edna ieder in een keurige aparte cel hun nachtrust kon den genieten. Den volgenden morgen eohfer werd het geval betrekkelijk zeer snel opga helderd. want de „Santa Barbara" eing in de haven voor anker. Kapitein Sher man werd verzocht, bij de politie te ko men en de kwestieuze passagiers te idenfificeeren, hetgeen ook geschiedde Weliswaar schudden de beambten hei hoofd, toen ze nog eens het verhaal van hun drie arrestanten aanhoorden, maai tenslotte liet kolonel Blond (zoo heette de politletreweldiee van Rathurstï een douaneboot uitvaren, die de toestanden op het kleine eiland eens moest bestu deeren. Edna. Peters en Ben Beverlv liepen arm in arm naar de haven, terwijl kapi teln Sherman naast hen drentelde en zichzelf steeds weer verzekerde, dat men zooiets idioots als deze landrotten niet gemakkelijk nne vaker zou aan treffen. Toen de havenboot Sherman èn z*Jn teruggevonden passagiers naar de „Santa Barbara" terugbracht, was de verschansing van het Amerikaansche stoomschip zwart van de nieuwsgierige menschen. Een van de officieren had zijn mond niet kunnen houden en den inhoud van de radiotelegrammen, die reeds des nachts, toen het schip nog op zee was. gewisseld waren, verklapt. Nu stonden ze daar, de Alillers. Smith's en Wanemakers, en ze wilden alles zien en precies weten. Alaar Sherman had voor loopig geen tijd, want hij was de mee ning toegedaan, dat hij eerst alles we ten moest, wat er eigenlijk gebeurd was. Het. werd een tamelijk lange ver gadering. waarhij veel whisky in de uitgedroogde kelen van de mannen te recht kwam. Daarop trad eindelijk Sherman tusschen het gewone volk tusschen zijn passagiers namelijk en gaf «Je verlangde verklaring van het geval. De passagiers spraken er nog vel* uren later over, want zoo'n buitenkans ie viel hun tenslotte niet alle dagen to beurt. Toen echter Peters. Edna en Ben Beverlv het schin voor altijd verlieten, werden wel tweehonderd zakdoeken ten afscheid gezwaaid, hetgeen bewees, dat men hun drieën met spijt zag vertrek ken. Ben Beverly deed alle moeite, zoo gunstig mogelijke inlichtingen over Pe ters te geven. Kolonel Blood streek de hand over zijn hart. „Er blijft alleen maar de pasvervalsching over." zei hij, ..of hoe u het noemen wilt.* U heeft van een anders pas gebruik gemaakt maar dat is niet op Britsch gebied gebewd en dus gaat het me weinig aan." Ben Beverly haastte zich. mede te deelen, dat hij dat geval wel voor zijn rekening nam. „En wat gaat u nu verder doen?" vroeg kolonel Blood aan Peters. „Wilt u dadelijk terugreizen?" „Dadelijk." zeiden Peters en Edna als op commando. „We willen namelijk trou wen," voegde Peters eraan toe waarbij hij een hevige kleur kreeg. F.dna keek naar haar schoenpunten, kolonel Blood kuchte, terwijl Ben Beverly ongegeneerd grijnsde. Twee dagen later werd er afscheid ge nomen. Peters en Edna hadden plaats gekregen op een kleine vrachtboot en Ben Beverly bracht hen weg. „Het was," zeide hij, terwijl hij hot paar voor liet laatst de hand schuddo, een geschiedenis vol vergissingen die mij een vuistslag en een klap met een roeiriem bezorgd heeft, waaraan ik van daag nog moet denken, maar toch zou ik dit avontuur niet graag hebben gemist. Ik wensch jullie heiden veel geluk. Al* ie weg je nog eens over Washington voert, vergeet dan niet, me te bezoeken." Plotseling grijnsde hij van het eene oor naar het andere. „Alles is nu opgehel derd. op de geschiedenis in Dakar nu waar je die revolver bent kwijt gpraakt Peters. Ik heb er lang over nagedacht en pas een oplossing gevonden, toen ik er met doctor Hunton, den bekenden jager over sprak." „Ik heb er ook over nagedacht," zet Peters. „Ik denk zoo...." De sirene huilde voor de derde maal De havenboot wilde, vertrekken. Bei» Beverly moest zich haasten, hij zwaaide nog eens met zijn armen en liep tooi' weg. Toen stond hij op de havenboot en keek naar het dek van de vrachtboot omhoog. De sirene zweeg en de touwen werden losgeworpen. „Wat was het dan?" schreeuwde Ben Beverly naar boven. „Vlug, ik zou graag weten, of onze gevolgtrekkingen op het zelfde neerkomen." Peters hoog zich over de verschansing. „Apen," riep hij. Ben Beverly knikte energiek. „Juist, een aap was het, dat heb ik ook gedacht. Tot ziens. Schrijf je adres maar eens aan me. Brieven voor mij moet je sturen naar de centrale re cherche." Peters en Edna wuifden nog een tijdje en daarna hielden ze er mee op nm prloe over te gaan. elkaar recht diep in de oogen te zien. „Lieve schat." zei Edna stralpnd. „Ik hen zoo gelukkig, dat je geen millionnair bent." „Ik ben ook gelukkig, dal ik geen mil lionnair ben, zooals ik er een geweest ben," zei Peters. „Op zichzelf is het mil- lionnair-zijn overigens niet kwaad. Ik zal weer aan lederwaren moeten wen nen." „Neen," zei Edna, „Ik ben niet heele- maal ami. Ik heb wat geld en daarmee openen we een sportschool. Jij leert de menschen boksen en ik probeer ze het schermen bij te brengen!" „Neen," zei Peters. „Liever lederwa ren. Ik zal met mijn vroegere chefs spreken en zooals ik ze ken, is er met hen te praten." „Waarom geen sportschool?" vroeg Edna. Peters glimlachte ondeugend. „Dat gaat niet, Edna. Ik houd niet van zoo'n modem huwelijk. Ik voel er meer voor, een familie te stichten, dan zul je je nog wel eens bedenken, voor dat je wegloopt, als we ruzie hebben. En bovendien hoort het erbij, vind ik!" Edna kreeg een kleur tot onder haar haarwortels. „Dan moet jij ie in ieder geval weer met lederwaren bezig houden. Heb je dat nooit vervelend gevonden?" „Vroeger wel", zèi Peters, „maar nu is het heel wat anders. Als ik me in denk, hoe alles worden zal, dan zou ik... „Wat zori je?" vroeg Edna. De kapitein, die met zijn eersten stuur man op de brug stond, keek vol be langstelling naar het paartje daar be neden hem. Hij dacht aan zijn Lena thuis en een warm gevoel doorstroom de zijn hart, „Kijk eens," zei hij tot den stuurman, „die twee kunnen het goed met elkaar vinden. .Te zou er verlangen naar huis door krijgen!" Peters zeide echter tot Edna: ..De kapitein van deze schuil schijnt vreeselijk nieuwsgierig te zijn. Kom mee naar den achtersteven, daar kan hij ons niet. zien." En arm in arm gingen zij naar den achtersteven. EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2