Opbrengst rijksmiddelen zeer bevredigend Fruitkoopman werd met messteken gedcod Nederlandsche voorfilms op stapel Ramingen der directe belastingen en „overige middelen" verre overschreden Verhooging van de spoorwegtarieven Prof. Dr. E. Dubois f CLEARING Het ongeval bij Leidschendam WAARSCHUWING Zijn lijk uit de Heerengracht opgehaald Voor buitengewoon landmeetkundig werk Samenwerking van radio-omroep en film studio voor vervaardiging van muzikale documentaires H Bevordering van het begrip voor muziek SPAARBANK- GELDEN Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 DECEMBER 1940 BINNENLAND VGRAVENHAGE, 16 Dec. - Aan het overzicht van de rijkemiddelen per ulti mo November wordt het volgende ont leend: Wat de directe belastingen be treft, kan in de eerete plaats wor den geconstateerd, dat het totaal bedrag van de raming dezer mid delen, door de opbrengst eanmerke lijk is overschreden, zoo zelfs, dat de jaarlijksche raming door de op brengst van de eerste elf maanden van het belastingjaar reeds met tal van miljoenen werd geslagen. Wanneer we zien, dat de totale ra ming voor dit gedeelte van onze inkom sten voor het loopende jaar f löS.780.000 is. en we constateeren. dat het zuivere bedrag van de kohieren tot en met No vember f 171.088.103.98 bedraozl. dan mogen we zeker met groote voldoening vaststellen, dat deze belastingen in hoo- ge mate de verwachtingen hebben over schreden. Want de opbrengst tot dosvei komt reeds ruim 12.3 millioen boven de raming voor het geheele jaar uit en ruim -10 millioen boven de opbreng van de eerste elf maanden van het vo rig jaar. Nefuurlijk mag hierbij niet worden verdeeld, dat 't vorig jaar in de raming noe geen rekening was gehou den met de daarna nieuw ingevoerde belasting aan opcenten op de gemeente fondsbelasting. welke belasting thans op de raming is gehnacht voor een be drag van 29.5 millioen. van welk bedrag thans reeds 27.751 millioen is binnenge komen Daarnaast staat de nieuwe winstbelasting, welke het vorig jaar nog niet bestond en welke tot nu toe heeft opgebracht f 15.687.114.50 Bij em beschouwing van de afzonder lijke belastingen van deze groep zien we voorts, dat de grondbelasting, wsar- voor de jaarlijksche raming 10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming met 88.700.— heeft overschreden. Ook de inkomstenbelasting, waarvoor de naming wa6 gesteld op 89 millioen heeft aan het gunstige resultaat bijge dragen. aangezien tot ultimo November reeds 331.000.meer is opgebracht. De vermogensbelasting welke ge raamd was op een jaarlijksche op brengst van 20 millioen. heeft tot dus ver opgebracht 18.741.856,46 en bleef daarmede ruim 640.000 beneden de op brengst over dezelfde periode van het vorig jaar. Tenslotte komen we tot de verdedi gingsbelasting. welke op 150.000.— na de jaarlijksche raming ad 9*/t millioen heeft benaderd. De overige middelen Wanneer we ten aanzien van de ze middelen allereerst de opbrengst over de maand November beschou wen. dan moeten we beginnen met onze verheugenis er over uit te spreken, dat ook deze opbrengst de maandelijksche raming met vele millioenen heeft overschreden. Bedroeg namelijk deze raming 37.541.666,68, de opbrengst over November was 44.954.683.12 of ruim 7,4 millioen meer. Een gunstig teeken is voorts, dat de November- opbrengst van dit jaar ruim 4,95 millioen hooger was dan over slacht maand van het vorig jaar. Ten aanzien van de maand November kunnen we over de voornaamste mid delen het volgende opmerken. Als vanzelfsprekend hebben de rech ten op den invoer de raming ad 9 mil lioen, welke nog was ingesteld op onze normale handelsbetrekking hij lange na niet gehaald, zoodat we over November slechts een opbrengst van ruim 5,7 mil lioen konden hoeken. Ook eenige ande re middelen, hoewel niet belangrijke, voldeden niet geheel aan de verwach ting. waartegenover gelukkig staat, dat weer andere belastingohjecten ver bo ven het geraamde bedrag uitkwamen. Van deze laatste categorie noe men we m de eerste plaats de om zetbelasting. waarvan de November- opbrengst bijna het rlubhele bedroeg van de raming ad f 6.9 millioen. ter wijl deze opbrengst van bijna 12.7 millioen daarmede meer dan 5'/a millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vo rig jaar. Een bijzondere vooruitgang vertoont voorts de accijns op het gedistilleerd, waarvan de maandelijksche raming ruim 2.4 millioen bedraagt, doch waar van de opbrengst over No\ ember heeft bedragen 5.587.800,— of ruim 2.64 BLOEMPRIJS VERHOOGD VGRAVENHAGE, 16 December. - De staatscourant van heden bevat de wij ziging eener beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij in dier voe ge. dat de bloemprijs met 20 cent per 100 kg. is verhoogd. De meelfabrikanten die deze hoogere opbrengst ontvangen, hebben zich verplicht, het bedrag, dat rij daarvoor meer ontvangen, af te dra gen aan het hakkerijfonds 1940. dat dient tot het verleenen van hulp aan de door dp krijgsverrichtingen getrof fen hakkerij ondernemingen. De oriisverhoog'ng zal niet op de con sunvnten worden verhaald. millioen meer dan in November van hei vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de ra ming overtroffen en eveneens die op ge slacht en op 6uiker. doch afzonderlijk dient nog te worden vermeld de accijrv op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen'bedraagt. Deze ac cijns heeft over November deze raming met meer dan het dubbele overschre den. aangezien de opbrengst f 6.195.400 heeft bedragen. Wanneer we nu het resultaat van de opbrengsten over de eerste elf maanden beschouwen dan kunnen we ook ten aan zien van deze middelen vaststellen, dat de totale opbrengsten de raming hebben overschreden. Deze raming wa3 412.958.333,ter wijl de opbrengst bedra-agt 419.643.833 of ruim 6.685 millioen meer dan de ra ming. Wijziging spoorboekje op 1 Januari Naar de Telegraaf meldt, is met ingang van 1 Januari a.s. wederom een wijziging in de dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen te verwachten en wel een die voor namelijk betrekking zal hebben op de stoomtrajecten. De trajecten, die met electrische treinen worden be reden. alsmede de trajecten der fo rensen, vallen hier dus buiten. Op de stoomtrajecten echter zal in eeni ge mate moeten worden bezuinigd op de kolen, zoodat met een vermin dering der frequentie rekening zal moeten worden gehouden. Tevens zal met ingang van dien da tum een wijziging der tarieven tot stand komen. Deze zal voornamelijk de z.g. pleizierreizigers raken. Abonnementen (het typische bezit van den voor zake lijke doeleinden reizende) blijven buiten de wijziging. De verhooging staat nog niet vast. doch zal in ieder geval gerin- ser zijn dan overdreven geruchten wil len en vermoedelijk tot 25 procent be perkt blijven. OVERWERK IN BROODBAKKERIJEN 's-GRAVENHAGE. 16 Dec. De waar nemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken heeft zijn beschikking van 20 November 1940 betreffende overwerk in broodbak kerijen, zooals deze beschikking is aan gevuld bij zijn beschikking van 2 De cember 1940, weder aangevuld. De onderhavige aanvullingen strek ken er toe respectievelijk om te voorko men, dat in broodbakkerijen, waar de beschikking van 20 November j.l. wordt toegepast, arbeid zou worden verricht op den 2en Kerstdag en om de gelegen heid te geven op 2 Januari a.s. het oven- stoken door één persoon te middernacht aan te doen vangen, zooals de arbeids wet 1919 voor iederen Maandag toe staat. Ontdekker van den pithecan thropus erectus HAELEN, 16 December. Van morgen, is op zijn landgoed „De Bedelaar" onder deze gemeente prof. dr. Eugène Dubois onver wacht overleden. Marie Eugène Francois Dubois werd op 28 Januari 1858 te Eijsden in Zuid- Limbuig geboren. Na de lagere school volgde hij het middelbaar derwijs aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond studeerde hij ge neeskunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam. Na zijn artsexamen in 1884 werd hij prosector en in 18S6 lector in de menschelijke anatomie aan dezelfde universiteit. ïn 1887 vertrok hij als officier van gezondheid naar Neder- landsch Indië en wel naar Sumatra. In •Ie Padangsche Bovenlanden onderzocht hij grotten, welke onderzoekingen hij later op Java voortzette. In het bijzon der werden opgravingen verricht in de omeeving van Trinil. Deze paleontolo gische studie leidde tot het vinden van den pithecanthropus' erectus. Te Wad- iang zette hij zijn arbeid voort waar hij de fossiele menschensoort. den Wadjak- mensch. ontdekte. In 1895 keerde dr. Dubois naar Nederland terug. De Amsterdam- sche universiteit erkende zijn groo te verdiensten door'hem in 1897 het doctoraaf honoris causa te verlee nen. In 189S werd hij hoogleeraar in de geologie, mineralogie en palaeon- tologie aan deze universiteit. Tevens was hij als conservator, later als curator aan de geologische afdeeling van Teylers museum 'te Haarlem ver bonden. De groote verzamelingen, welke prof. Dubois op Sumatra en Java bijeenge bracht heeft, zijn in een apart museum ("collectie Dubois) geplaatst, dat onder beheer staat van de rijksuniversiteit te Leiden. Een zeer groot aantal publi caties verscheen van zijn hand. 0 Koersen voor stortingen op 17 December tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarlcen 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schul'den) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45)4 Lewa 2.30. ERNSTIG ONGEVAL BIJ NOORD- WIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT. 16 Dec. He denavond'is de 19-jarige dochter van den heer Vermin bij den Tiltenberg on der de gemeente Bloemendaal door een autobus van den dienst Haarlem—Den Haag overreden. Zij kreeg een der voor wielen over het hoofd en was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentehuis te Noordwijkerhout vervoerd. Het ongeiuk is vermoedelijk te wijten aan de duisternis, waardoor het slacht offer, dat de bus aan wilde houden, niet zag, dat het voertuig nog een stukje doorreed. Den chauffeur treft dan ook géén schuld. De aangerichte schade zeer groot AMSTERDAM. 16 December. Omtrent het spoorwegongeval bij Leidschendam wordt nader verno men. dat zes wagons van den kolen- trein door onbekende oorzaak zijn ontspoord. De trein uit Amsterdam is met volle vaart tegen de ontspoorde wagens gereden, met als gevolg dat de eerste wagen van dezen trei over de sloot langs de spoorbaan vloog en met den kop in de moddei boorde. De bestuurder van dezen trein is hierbij om het leven geko men. Door den schok liep een aantal passagiers lichte kwetsuren op. er is alleen sprake van builen en schrammen. De aangerichte schade is zeer groot en den geheelen dag is het traject onberijd baar. De dienst Leiden—Den Haag wordt door de N-Z.H.T.M. onderhouden Bovendien laten de spoorwegen elk uur een trein van Amsterdam naar 's-Gra- venhage en Rotterdam rijden via Gouda Men hoopt, dat morgen den dienst, zij het dan ook over enkel spoor, her vat zal kunnen worden. Nederlander, die Duitsch soldaat een bierglas tegen het hoofd gooide, tot 3 jaar veroordeeld 's-GRAVEXHAGE. 16 Dec. (A.N.P.). Een Duitsch militair gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroor- deelen, aldus een van bevoegde zijde verstrekt corhmuniqué, die er niet tegen op hebben gezien, de domme en lage be wering te uiten en te verspreiden, dat de bombardementen van Nederlandsche plaatsen en het leggen van mijnen voor de Nederlandsche kust niet door de En- gelschen, maar door de Duit6chers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belas tering der Duitsche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maanden en voor een 60-jarige vrouw 6 maanden gevangenisstraf ten gevolge. Een andere krijgsraad heeft een Ne derlander veroordeeld, die met anderen in een café handtastelijkheden tegen eenige Duitsche soldaten was begonnen. Tengevolge van de groote meerderheid der Nederlanders, heeft de beklaagde een Duitsch soldaat een bierglas, dat hij tevoren opzettelijk in zijn hand had ge nomen. tegen 't hoofd gegopjd en den soldaat daardoor een diepe hoofdwond toegebracht. Deze laffe daad kostte hem 3 jaar gevangenis. Ten slotte moesten 3 jonge mannen gestraft worden, omdat zij geloofden, hun vijandige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten bren gen door in een garderobe van een res taurant verscheidene officiersmutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove beleediging der Duitsche weermacht GEEN TENTOONSTELLING VAN DUIVEN AMSTERDAM. 16 Dec. Namens de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders maakt de bewindvoerder, J. Hornstra, Prinsengracht 407, Amsterdam bekend, dat alle tentoonstellingen van alle soor ten duiven streng verboden zijn. AMSTERDAM. 16 December. - Hedenmiddag heeft de politie van het bureau Marnixstraat uit de Heerengracht nabij de Hartestraat alhier het lijk opgehaald van den. sinds 8 November vermisten. M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij om 12.54 in den trein naar Amsterdam stapte. Nadien had men niets meer van hem vernomen. Hij droeg een bedrag van f 600. bij zich, hetgeen direct deed ver moeden dat misdaad in het spel was. Inderdaad is dit geld ook nu nog niet terug gevonden. Het lijk vertoonde messteken aan het hoofd en de politie neemt aan, dat de man een huis is binnen gelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds in de duisternis te water is gewor pen. In verband hiermede verzoekt de po'itie een ieder, die inlichtin gen kan geven omtrent elke aan wijzing, welke tot opheldering van deze brutale moord kan leiden, zich onverwijld tot haar te wen den. Uit de nasporingen. welke de politie van het bureau Marnixstraat onver moeid voortzet, is wel zeer sterk het vermoeden gerezen, dat de man. wiens lijk uit. de Heerengracht nabij de Raad huisstraat is opgehaald, niet geworden is een slachtoffer van de duisternis, dorh van misdaad. Het slachtoffer is de 55-jarige fruit koopman M. Nebig. uit de tweede Hugo de G'rootstraat 641. Op 8 November keer de hij niet naar huis terug. Dien dag was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruitveiling te Poeldijk, waar hij nog zaken gedaan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar Den Haag. waar hij zich op de Laan Copes van Cattenburch vervoegde voor het verkrijgen van een vereunning voor den verkoop van ap pelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.54 uit Den Haag H.S. naar Amsterdam is terugge reisd. Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgevine van het sta tion Hollandsche Spoor ppsignaleerd. I-Tij was toen niet in gezelschap vap an deren. 0 De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een gesprek is begonnen en dat hij toen met dezen kennis Amsterdam is ingegaan. Vandaar ook. dat denge nen. die vermeenen inlichtingen of aanwijzingen te kunnen verstrekken, dringend verzocht wordt zich te ver voegen aan het bureau Marnixstraat 148. Het slachtoffer moet bij aan komst in de hoofdstad ongeveer dui zend gulden in zijn bezit gehad heb ben benevens drie gloednieuwe bank biljetten van honderd Belgische franken. Ook dit geld wordt ver mist Zijn zakken bleken overigens grondig leeggehaald, toen men het lijk ophaalde. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn. toen hij te wa ter geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat bet lijk geheel met modder besmeurd was. Nebig is dus naar alle waarschijnlijkheid een huis binnengelokt, daar vermoord en beroofd en vervolgens in het water geworpen. Het lijk vertoont messteken aan het hoofd. Het signalement van het slachtoffer luidt als volgt: 55 jaar oud. gezet postuur, donker van uiterlijk, donker haar, van voren eenigszins kaalhoofdig, klein zwart snorretje, rond gelaat. Hij was op 8 November gekleed in een muis- eriize winterjas op het hoofd een blauw grijze gleufhoed. donkerblauw colbert costuum. lage. zwarte schoenen. Zes bureaux worden opgericht, o.m. een te Utrecht s-GRAVENHAGE. 17 Dec. Met in gang van 1 Januari zullen zes bureaux worden opgericht ten behoeve van den dienst voor buitengewoon landmeetkun dig werk bij het kadaster. Deze bureaux zullen gevestigd worden te Groningen, Zwolle «Alruelo. 's-Hertogenhosch. Utrecht en Eindhoven. Dit buitengewoon landmeetkundig werk zal in de eerste plaats worden ver richt. ten beiioeve van ruilvernavelin gen Daarnaast is het de bedoeling, dat de dienst eventueel de totstandkoming van vernieuwingen van kadastrale kaar ten zal bevorderen. Als leider van bovenbedoelden dienst is aangewezen prof. J. H. Tienstra te Delft. Goede aperitifs" voor de hoofdfilms AMSTERDAM. 16 Dec. Het is een der verdiensten van de jonge Nederlandsche filmindustrie, dat zij zoekt naar nieuwe mogelijkheden dat zij het aandurft, te ex- perimenteeren dat zij zich niet tevreden stelt met de platgetreden paden der voor bije jaren te bewandelen, doch dat zij ernstig zoekt naar nieuwe objecten, die haar een belangrijker plaats in het Nederlandsche cultuurleven zullen doen innemen, aan zij tot nu toe bezette. Een duidelijk bewijs van dit streven was het onlangs gepubliceerde bericht over plannen om te komen tot verfilming van enkele van Coolens bekendste werken. En terwijl deze plannen, naar wij uit studio-kringen vernemen, hun voltooiing naderen, zoekt men reeds verder op een ander gebied, dat evenzeer als dat van de speelfilm de aandacht vraagt: het gebied van de korte film. ZOOLANG er hoofdfilms vertoond worden, zijn er korte films aan voor afgegaan en zooals de gastronoom, voordat hij zijn maaltijd begint, zich een aperitief zal laten inschenken, zal de bioscoopbezoeker het waar deer en. als hem een paar goede korte films worden voorgezet als ..aanloop" tot het hoofd nummer- Het bioscoopbedrijf vraagt dan ook honderden korte films per jaar en het onvermijdelijke gevolg ervan is een zeke re uniformiteit van de productie en wat zeker het grootste bezwaar is een tekort aan ideeen. ET is dit verschijnsel, dat mr. J. den Daas, programmaleider van de AVRO. er toe bracht een reeks korte cultuurfilms te ontwer pen, die naar het zich laat aan zien in breede kringen belang stelling zullen vinden. Mr. den Daas heeft, teneinde de vraag of zijn plan nen voor realiseering vatbaar zijn, beantwoord te krijgen contact ge zocht met de Cinetone studio'3, wel ker directeur de heer Guesten, zich op de uitvoering van het idee heeft geworpen. „Het is mij bij het beschouwen van de voorprogramma's, aldus mr. den Daas, „vaak opgevallen hoe doodelijk vervelend vele, zich als cultuurfilm aan dienende producten op den toeschouwer werken. Met name de z.g. muziekfilms spannen hierbij de kroon. Ik bedoel hiermede de verfilming van een of aA- der beroemd orkest onder leiding van een even beroemden dirigent, waarbij de film er zich toe bepaalt, een bekend (meestal afgezaagd) programmanum mer ten gehoore te brengen, terwijl het orkest van voren en van achteren, van links en van rechts, en zoo mogelijk van boven en beneden gefotografeerd is. Ik geloof niet, dat bij het vasthouden van de verklanking van een bepaald muziek stuk door een bepaald orkest nieuwe ef fecten te verkrijgen zijn. Elke muziek film is gedoemd op de andere te lijken, behalve door het klankbeeld". En nu heb ik mij deze vraag gesteld: op welke wijze is te bereiken, dat het publiek (ft verklanking van een orkestwerk niet zonder meer aan zich voorbij laat gaan als een noodzakelijke programmavul ling, maar geboeid blijft tot het einde toe?" Maak de films instructief' TT ET antwoord, dat de Avro-Cine- tone-combinatie geeft, is schijn baar eenvoudig en het is des te meer verwonderlijk dat men nooit eerder aan de mogelijkheid gedacht heeft: maak de film instructief. Laat den toeschouwer niet uitsluitend het orkest zien, vertel hem wat van de samenstelling er van, over den aard der instrumentgroepen. Wanneer de film een passage van de hobo markeert door een close-up van den speler, is dat filmisch juist, maar het groote publiek weet te weinig van het orkest en zijn instrumenten, van het heele partituurbeeld. om de bedoeling van het camerabeeld te begrijpen. Sinds de radio huisraad is geworden, is muziek van straatdeun tot de mees terwerken der toonkunst een alom tegenwoordig fenomeen Talrijk zijn de pogingen geweest en even talrijke wor den nog ondernomen om de massa het wezen van de muziek nader te brengen. Jeugdconcerten, volksuniversiteiten en radiolezingen zijn er de voorbeelden van Ongetwijfeld hebben al deze pogingen er toe bijgedragen ruimere belangstel ling te wekken. Maar het is niet moeilijk, in eigen omgeving te consta teeren, hoezeer onkunde een meer alge meen genieten in den weg staat. De eerste serie f)E film. die beeld, klank en woord in zich kan vereenigen, kan onschat bare diens'en bewijzen bij het verbrei den van eenige elementairj kennis. De initiatiefnemers zullen beginnen met een reeks van zes films, elk van tien a vijftien minuten, die de bedoeling heb ben, het publiek een denkbeeld te ge ven van samenstelling van het orkest, van de functie der instrumenten en de klankkleur daarvan. Voor elke film zal een instrument, of een groep instrumen ten, uit het orkest eekozen worden en een stuk uit de muzieklitteratuur waar in dat instrument een leidende rol ver vult. Een causeur verzorgt de commen taar. waarin hij vertelt over den oor sprong van het instrument, over zijn specifieke timbre, waarbij het orkest da woorden „illustreert". De films zullen door nauwe samenwer king van omroep en studiobedrijf ont staan. de eerste stelt de orkesten, diri genten en studioruimten ter beschikking terwijl Cinetone beeld- en geluidopnamen zal verzorgen. Radio-omroep en filmin dustrie hebben elkaar hier gevonden voor het volbrengen van een taak, die even be langwekkend als interessant zal blijken te zijn Onjuiste geruchten door mr. Trip tegen gesproken Er zijn onwaarschijnlijk klinkende geruchten opgedoken, dat er sprake zou kunnen zijn van een eventueele blok kade van spaargejden. De secretaris-ge neraal van financiën M. L. J. A. Trip, heeft aanleiding gevonden zoo meldt het Alg. Hbld. deze onjuiste geruch ten op de meest stellige wijze tegen te spreken en deswege een brief gericht tot den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfoort, waarbij als bekepd vrij wel alle belangrijke spaarbanken zij.n aangesloten. De brief had den volgen den inhoud: „Naar ik verneem wordt het gerucht verbreid als zou het denkbeeld in over weging zijn genomen, om tegoed in spaarbanken in een of anderen vorm te blokkeeren. Ik stel er prijs op te Uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ontbreekt en dat dit denk beeld in geen enkel opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is geno men. Mocht U dit gewenscht voorkomen dan machtig ik U reeds bij voorbaat dit ter algemeene kennis te brengen. WINTERHULP NEDERLAND AMSTERDAM, 16 Dec. De Alge meene Nederlandsche Bouwarbeiders bond heeft een bedrag van 5000.— ter beschikking gesteld voor de stichting Winterhulp Nederland, dat in vijf maan delijksche termijnen zal worden vol daan. WOENSDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 8.30 VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Esmeralda en solis ten (in de pauze: VARA-Almanak). 1245 Nieuws- en economisdhe berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gram.muziek. 3.15 Voor de vrou wen. 3.35 Gram.muziek. 4.00 Declamatie. 4.20 Esifieralda en solist. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Sylvia-Amusementsorkest en so list (6.006.15 ,.De organisatie van de li chamelijke opvoeding op de lagere scholen", lezing). 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Econo mische vragen van den dag en nieuwsbe richten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schrift lezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8 45 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Celesta-ensemble en gram.mu ziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelconcert. 1.45 Gram.muziek. 2.30 Hol- landsch kamermuziekensemble en gram.mu ziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gram.muziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economisdhe- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelspel. 6.10 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.457.00 Actueele reportage of gram.muziek en slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek (7.307.45 BerichtenEngelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten ANP). 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Omroeporkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.50 Or. gelconcert en zang. 11.30 Berichten (En gelsch). 11.45 Gram.muziek. 12.00 Berichten, eventueel gram.muziek. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Beridhten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Mu- sette-ensemble (opn.). 1.30 Berichten (En gelsch). 1.45 Gram.muziek. (2.002.15 Be richtenDuitsch). 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Sylvestre trio. 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Concertgobouw-orkest én soliste (opi>.). 5.00 Berichten (Duitsdh). 5.15 Nieuws-, eco nomische- en beursberichten ANP. 5.30 On derwijsfonds voor de Scheepvaart: Techni sche causerie, ff00 Gram.muziek met toe lichting. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP eri sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6