EEMLANDER ROOSEVELTS MEENING over de hulp aan Groot-Brittannië Gen. Antonescu over het driemogendhedenpact Slowakije's toetreden tot het pact van Berlijn Woensdag 18 December 1940 Uitgave: VALKKOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 147 Orders uit Engeland zijn belangrijk, omdat zij tot de productie-stijging bijdragen Roosevelts plan om Engeland te steunen Londen bevestigt mededeeling van Phillips „Roemenië is vastberaden toegetreden" Geen oorlogs-einde door compromis Principieele uiteenzetting van prof. Tuka EEN REDE VAN Dr. GOEBBELS TE HAMBURG Landarbeiders voor Duitschland De Britsche vliegtuigen productie AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week 10,5 Binnenland franco per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummer» f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC «620 ,'rtiJS DER AütftifltiilttN vanl—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prij». Kleine Advertentiên „KEITJES"' bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WASHINGTON, 18 Dec. (D.N.B.). In de gisteren gehouden persconferentie heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulpver leening aan Engeland. Roosevelt gaf als zijn meenmg te kennen, dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Ver. Staten. In dit verband betoogde hij opnieuwdat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste beteekenis is. De orders uit Engeland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, -omdat zij mede tot deze productiestijging bijdragen. Banaal noemde Roosevelt de voorstellen om de lohnson-wet en de neutraliteitswet te veranderen en Engeland credieten te ver leen en. Banaal noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten geschenke te geven, en de Amerikaansche belastingbetalers daarvoor te laten opkomen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche or ders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders verande ren. Zijn de bestelde goederen ge reed, dan zou men ze naar Enge land kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hypotheek verkoopen. Na afloop van den oorlog zal Enge land aan Amerika geen leeningen behoeven terug te betalen, doch uitsluitend goederen tegen goede ren behoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koopvaardijsche pen als van oorlogsmateriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde sche» pen en oorlogsmateriaal zei hebben, antwoordde Roosevelt, dat deze eigen domskwestie een juridische spitsvondig heid is, die hem niet interesseert. Toen iemand er op wees, dat de door hem voorgestelde methode de Vereenigde Staten eventueel in nog sterkere mate bij den oorlog kan betrekken, antwoord de de president, dat dit niet het geval zal zijn, aangezien hij slechts wil voort zetten heigeen Amerika thans reeds doet, n.l. Engeland naar besre vermo gen met oorlogsmateriaal helpen. Even wel moet hij voor zijn methode de toe stemming zien te krijgen van het Con gres, dat vooral zijn goedkeuring, moet hechten aan het, uittrekken van de mid delen, welke noodig zijn om nieuwe fa brieken en werven te bouwen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goede ren op Amerikaansche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roosevelt, dat zijn antwoord ontken nend luidt, indien men bedoelt, dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar Engeland zullen varen. Inzake de nieuwe bezetting van den post van Amerikaansch ambas sadeur te Londen heeft minister Huil in de persconferentie mede gedeeld, dat er nog geen beslissing omtrent den nieuwen ambassadeur genomen, is. Voorts deelde hij mede, dat de Engelsche regeering nog niet om het agrement voor een opvol ger van Lord Lothian verzocht had. Tenslotte deelde Hul mede, dat het departement van buifenlandsche za ken niets te maken heeft met het bezoek van kolonel Donovan aan Londen. De Amerikaansch r vliegtuigproduciie Ambtenaren van het ministerie van oorlog hebben verklaard, dat er nog geen enkele machine is afgeleverd van de opdrachten aan vliegtuigen, welke het Amerikaansche leger van Juli tot October tot een gezamenlijk bedrag van een milliard dollar verstrekt heeft Op het oozenblik worden er eenige bonder den vliegtuigen per maand gemaakt en afgeleverd, doch die ziin veel vroeger besteld. Tn dit verhand wiist de New York Post op den achterstand bij de vliegtuigproductie en vooral op moei lijkheden bij.de inschakeling van de automobielindustrie. Het hlad consta teert daarbij, dot de ceheele vliegtuig industrie der Vereent "dp Staipp in Ja nuari slechts tweederde van de voorge stelde hoeveelheid zal kunnen bouwen. Wat de productie aan bombardements toestellen betreft, in December zijn er tot dusver slecht6 tien zware, dertig middelzware en 27 lichte machines ge maakt. alsmede 21 afweervliegtuigen en zeven eonmotorige machines. De 24 onbewapende koopvaardijsche pen, welke naar hier is medegedeeld, op 7 Januari voor verkoop zulen wor den vrijgegeven, hebben een draagver mogen, dat varieert van ruim 8000 ton tot 23.000 ton, het draagvermogen van, de „George Washington", een voormalig Duitsch schip. De Britsche inkoopmi6sie zal, naar men hier aanneemt, aanbie dingen doen. "STOCKHOLM, 18 Dec. (D.N.B.) Volgens een Londensch radiobericht heeft d° op het oogenblik in de Ver. Staten vertoevende onderstaatssecreta ris van het Britsche ministerie van fi nanciën, Phillips, den Amerikaanschen minister van financiën Morgenthau medegedeeld, dat Engeland geen geld meer over kan maken voor d.en aankoop van oorlogsmateriaal in de Ver. Staten, als de finanrieele hulp der V.S. niet wordt uitgebreid. Groot-Brittannië heeft zoo meldt de Amerikaansche scheepsradio den ver vallenden termijn van rente en aflos sing on zijn oorlofsschulden aan de Vereenigde Staten niet voldaan. Wel heeft de onderstaatssecretaris van het. Britsche departement van financiën, Phillips, de gegevens omtrent de Brit sche financieele hulpbronnen aan mi nister Morgenthau voorgelegd. Britsch eskader van Gibraltar uitgeloopen ALGECIRAS. 18 Dec. (D.N.B.). - Een Engelsch eskader, bestaande uit veer tien oorlogsschepen van verschillenden aard, kruisers, vrachtschepen en klei nen» vaartuigen, is uit Gibraltar ver trokken in de richting van den Atlan- tischen Oceaan. Verscheidene vliegtuigen begeleidden het eskader gedurende eenigen tijd. PRINSES MARIA VAN GRIEKENLAND OVERLEDEN BOEKAREST, 18 Dec. (D.N.B.). Prinses Maria van Griekenland is over leden. In verband daarmede heeft de Roemeensche koning een hofrouw van zes dagen bevolen. Na het luchtbombardement op Coventry Rookende puinhoopen in Coventry, het Britsche bewapeningscentrum in de Midlands, na een grooten Duitschen luchtaanval (Foto Scherl) BERLIJN, 18 Dec. (A.N.P.) - De lei der van den Roemeenschen staat, gene raal Antonescu, heeft aan het nieuwe nummer van het tijdschrift Berlin-Rom Tokio een opvallende bijdrage ter be schikking gesteld, welke over de Roe meensche toetreding tot het driemogend hedenpact handelt. De verklaring van generaal Antonescu luidt als volgt: Het pact van Berlijn is de samen- fittende synthese van drie groote be- ha vingen, t.w. de Germaansche, de utijnsche en de Japansche beschaving. Het pact vormt een machtig instrument van politieke en militaire veiligheid. Steunend op de levenskracht en de po litieke leiding van Groot-Duitschland, op het ontwakende bewustzijn van het Italiaansche imperium en op de vast beradenheid van het .Tapansche keizer rijk. is deze politieke en militaire ver- eeniging thans een politieke eenheid er. macht, die overwinnen kan en over winnen zal. Het pact van Berlijn vormt zoowel op nationaal als internationaal gebied het instrument om een nieuwe wereld tot stand te brengen. Op nationaal gebied heteekent het een volkomen wijziging in de binnenlandsche politieke levens vormen en in de economie. On inter- I nationaal gebied sticht het Berlijnsche pact een nieuwe wereld, welke zich richt naar de werkelijkheid en niet naar fantasieën. Zijn doel is twee groote ge boden van werkelijke internationale nieuwe ordening te vestigen en te or- ganiseeren, t.w. de moreel e en econo mische eenheid van Europa en het evenwicht der wereldmachten. Het denkbeeld en de verwezenlijking van deze nieuwe idee is de verdienste van den grooten leider van het Duit- sche Rijk. Over het. algemeen wordt ge schiedenis door scheppers gemaakt en door denkers geschreven. De Fuehrer, als lichtend voorbeeld van Duitsche scheppingskracht en Duitsch denken, maakt de huidige geschiedenis door strijd en schrijft de geschiedenis der toekomst door zijn werk der vestiging van de beschaving. Het gelukte hem, met behulp van de uit de as herrezen Latiinsche mogendheid en van den dui- zendjarigen roem der Samurai, een blok van 260 millioen menschen te vormen, geleid door hetzelfde doel en dcnzelfden levenswel. Roemenië is oprecht en va~tberad.cn tot dit pact toegetreden. Het Roemeen sche volk heeft na zwaren strijd en smartelijke offers voor zichzelf een po litieke structuur gemaakt, welke gelijkt op de totalitaire organisatie van het natlonaal-soriaüsme en het fascisme. De toetreding van Roemenië tot het pact is niets anders dan de bevestiging van zijn gelijkheid met de politieke levens vormen der oprichters. Met inzicht voor zijn geografische liggine. ziet Roemenië zijn behoud e" ontwikkeling berusten bij de roemvolle macht der Duitsche natie, hii de rol van Ita';ë in Eurona en de Middella" dsche Zee en hij de kracht van het Japansche kei zerrijk. Zijn besluit, zich aan te sluiten bij Chiappe's opvolger, generaal Dentz Generaal Dentz, hooge commissaris in Fransch Syrië, opvolger van Chiappe, die op weg naar Syrië in een Fransch vliegtuig door de Engelschen werd neergeschoten (Foto Scherl) BERLIJN, 18 Dec. (D.N.B.Inzake den militairen toestand aan de Italiaansche fronten houdt men in Berlijn aan het reeds herhaaldelijk betoogde standpunt vast, dat hier slechts sprake is van gebeurtenissen aan den rand van den oorlog. Men verklaart, dat dergelijke gebeurtenissen in de ontwikkeling van den oorlog tegen Engeland heel natuurlijk zijn. Opvallend, zoo het oogt men te Berlijn, is de dapperheid der Italiaan sche soldaten en de manlijke openhartigheid, waarmede men in Italië de vraagstukken onder het ook ziet. Zoo gezien bestaat er niet de geringste aanleiding voor een wijziging in de opvatting, dat dergelijke gebeurtenissen geen uitwerking zullen hebben op den afloop van den oorlog of op den wil van Duitschland en Italië, om den oorlog zonder eenig compromis te voltooien. BRAND IN ZWEEDSCHE KRUITFABRIEK STOCKHOLM, 18 Dec. (D.N.B.) Dinsdagmiddag is een geweldige brand uitgebroken in een Zweedsche kruitfa briek t.e Carlskoga als gevolg van een ketelontploffing. Daar in de voorraden kruit de eene ontploffing na de andere ontstond, moest de geheele fabriek ont ruimd worden. Het vuur verspreidde zich tot ongeveer 350 werkplaatsen. Des avonds om 0.30 uur gaf de staf der Zweedsche defensiee'cn communiqué uit, waarin gezegd werd, dat de brand in de kruitfabriek blykbaar bedwongen is. Op dat uur waren er drie zwaar- en vele lichtgewonden. BERLIJN, 18 Dec. (A.N.P.) „Het Slowaaksche volk belooft den Fuehrêr geloof en vertrouwen"'. Onder dit op schrift geeft de Slowaaksche premier en minister van buitenlandsche zaken, prof. Tuka, principieele uiteenzettingen over de samenwerking van Slowakije met Duitschland, welke verschijnen in het tijdschrift Berlin Rom Tokio. Tuka zegt in het artikel het volgende: Een lange periode van strijd om zijn onafhankelijkheid ligt achter het Slo waaksche volk. Zijn beste zonen hebben in dezen strijd alle slechts denkbare offers gebracht. Desondanks verloren zij nooit het geloof in de goede zaak en haar definitieve overwinning. De tranen en hst verlangen van eeuwen ziin wer kelijkheid geworden, toen de Fuehrer (het Slowaaksche volk onder zijn be scherming nam en het zijn vrijheid gaf. Thans geeft hij ons een nieuw bewijs van zijn grootmoedigheid, door het Slo waaksche volk, op te nemen in. het driemogendhedenpact, ook formeel te introduceeren in het gezelschap van de groote cujtuurstaten. In werkelijkheid trad Slowakije reeds tijdens den Poolschen veldtocht toe tot het front van de a3, toen de Slowaak sche soldaten schouder aan schouder met het Duitsche leger opmarcheerden pu aan hun zijde hun bloed vergoten. Wanneer thans Duitsche soldaten in Slowaakschen grond rusten, vormen zij de kostbaarste nalatenschap van ge meenschappelijke wapenbroederschap. Het bij het toetreden tot het driemo gendhedenpact onderieekende document is eigenlijk 6lechts de hevestiging ach teraf van die bloedbroederschap tus- schen twee volken, die meer is d.an eenigerlei geschreven verdrag vermag uit te drukken. Onze met bloed- beze gelde vriendschap zal langer duren dan alle andere banden en als voortdurend voorbeeld lichtend staan voor de ko mende geslachten onzer volken. Al is de Slowaaksche natie ook klein, het geloof, het vertrouwen en de moed, waarmede het naar Duitschland en zijn Fuehrer opkeek, waren van het eerste oogenblik af onwankelbaar groot. Dit "plnnf in de missie van den grooten Fuehrer van het Groot-Duitsche Rijk tot vorming van een nieuw Europa en een nieuwe en rechtvaardige orde in de wereld bebeerseht thans het Slowaak sche volk onwrikbaarder d,an ooit. Het vertrouwen, dat de Fuehrer in ons klei ne volk stelde, door het nu op te nemen in de gemeenschap der groote cultuur naties en de daarmed,? verbonden eer voor onze naties zullen niet onverdiend zijn. Het Slowaaksche volk belooft den Fuehrer, het Groot-Duitsrhe Rijk en den vrienden van den Fuehrer, omdat het vrienden van den Fuehrer zijn, ge hoorzaamheid, geloof en trouw." het streven naar herstel van Europa en de wereld, volgt als voortzetting van een oud bewustzijn van beschaving. Dit bewustzijn deed de voorvaderen der huidige Roemenen bolwerken tegen de barbaren zijn, uitgangspoort van het Christendom in de Middeleeuwen tegen tvrannie en steun van het evenwicht in Europa tegenover een bepaald imperia listisch streven. Verleden, heden en toekomst van het Roemeensche volk ontmoeten elkaar dus bij ons oprechte besluit, toe te treden tot het pact van 2 September 1940. „Voor het Duitsche rijk be staat geen „terug" meer" HAMBURG, 18 Dec. (D.N.B.). Rijksminister dr. Goebbels heeft gis termiddag voor het personeel der scheepswerf Blohm und Voss een rede gehouden, waarin hij den thans door Duitschland gevoerden oorlog een volksoorlog in den besten zin van het woord noemde. De strijd tegen Engeland, aldus zeide hij, zal beslissen over leven en toekomst van het Duitsche volk van 80 millioen zielen. Voor het Duitsche rijk bestaat geen „terug" meer. Aan de hand van het voorbeeld der bittere twintig jaren na den wereldoorlog kan elk zich een voorstelling maken van de verwoesting en volksvernietiging, welke de vijanden van Duitschland zouden begaan, indien het hun zou lukken het Duitsche Rijk te verslaan. De daad van Versailles heeft het Duitsche levensgebied op on duldbare wijze beknot en het Duitsche volk contributies van astronomische af metingen opgelegd. De Duitsche arbeider heeft gedurende lange, bittere jaren moeten ondervin den, wat het beteekent een verloren oor log te moeten betalen. In zijn wanhopi- gen toestand strooit het uit diepe won den bloedende Engeland kwistig met maatschappelijke beloften voor den tijd na den oorlog. Zijn door de plutocratie betaalde arbeidersleiders prediken een gereorganiseerd Europa van het maat schappelijke vergelijk. Duitschland ant woordt daarop slechts met de vraag: Waarom heeft Engeland het nieuwe Europa, welks beeld het thans in woor den weergeeft, niet reeds in 1919 ge schapen? Minister Goebbels herinnerde er ver der aan, dat de Fuehrer dezen oorlog niet gewild heeft. Hij legde er den na druk op. dat Adolf Hitler jarenlang een beroep op het gezonde verstand van Europa heeft gedaan, vredesvoorstellen deed en de wereld ontwapeningsplan nen voorlegde. Niets, niets heeft resul taat gehad. Nu Engeland echter het Duitsche volk den oorlog heeft opge drongen, zal Duitschland er alles op ze'ten om den strijd te winnen. De minister bracht den arbeiders dank. omdat zij in weerwil van de vele nachtelijke luchtalarmen hun arbeids discipline onverstoorhaar bewaren. De arbeider, die dag aan dag het pantser der Duitsche wapening ter zee sterker maakt, kan ook het best getuigen, dat de Britsche nachtbommenwerpers er niet in geslaagd zijn, ook maar op een plaats gevoelige schade aan de oorlogs productie van Hamburg toe te brengen. ^<XXX><D<>00<><XX><X><X><C><>00<><>00<X>^ DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.26 uur onder. Op Donderdag: Zon op 9-47 uur; onder 17-26 uur. Maan op 21-53; onder 11-50 d.a.v. C*>CK>0<>00<><><><><><><^^ Werk in zicht voor de werkloozen 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. Ge durende vele jaren was de werk loosheid onder do landbouwarbei- ders hier te lande buitengewoon groot, hetgeen allerlei overheids maatregelen tot verschaffing van werk en steun noodzakelijk maakte. Thans doet zich de mogelijkheid voor een groot aantal landarbeiders in Duitschland te plaatsen, vooral melkers, paardeknechten en knech ten voor gemengd bedrijf. Ook worden melkersgezinncn en ge zinnen met medewerkende kinderen voor het akkerbouwbedrijf gevraagd. Te verwachten is, dat de vraag naar seizoenarbeiders in Januari en Fe bruari vrij groot zal zijn. Daarom wordt reeds nu getracht na te gaan welke van de werklooze landarbeiders bereid en geschikt zijn om werk in Duitschland te aanvaarden. De organen der open bare arbeidsbemiddeling hebben tot taak vraag en aanhod tot elkander te brengen en het spreekt wel vanzelf dat zij reeds nu trachten na te gaan, welke arbeiders zij eventueel kunnen aanbie den. Is er onder de werkloozen een aantal, dat feitelijk nu reeds weet, dat zij over een of twee maanden weer werk heb ben, dan kunnen zij dit aan den direc teur der arbeidsbeurs of agent der ar beidsbemiddeling in hun woonplaats mededeelen. Nog beter zou het zijn, indien de werkgevers reeds thans een aanvrage om arbeidskrachten voor het komende voorjaar zouden indienen, want, indien het juist is, dat in ons land niet zoo veel landarbeiders voor Duitschland beschikbaar zijn, dan zal dit het best kunnen blijken, indien de werkgevers reeds thans opgeven, hoe veel en zoo mogelijk welke arbeiders zij in het voorjaar noodig hebben. De directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau heeft de besturen der landbouworganisaties uitgenoodigd een en ander met hem te bespreken. Het staat wel vast, dat indien zich voor de landarbeiders een rui mer werkgelegenheid voordoet dan in vorige jaren het geval was, er wel meer dan tot nu toe gelet zal moeten worden op -een doelmatige verdeeling der beschikbare krach ten, opdat allen in het vrije be drijf, hetzij hier te lande of in Duitschland, normaal werk vinden. De vrees, dat de landarbeiders scha de ondervinden, hetzij door minder ge legenheid te hebben bij werkverschaf fing te werken of steun of kasuitkee- ring ie ontvangen, is#volstrekt onge grond. Voorop staat dat arbeid in het vrije bedrijf voor gaat, bij werkver schaffing of steun. Dit gezonde begin sel moet, vooral nu werkgelegenheid in uitzicht is, worden gehandhaafd. De gemeentebesturen zijn terzake in gelicht. STOCKHOLM, 18 Dèc.' (D.N.B.) De Britsche minister voor de vliegtuigen productie, Lord Bcaverbrook, heeft gis teren in een radiotoespraak de bevol king gewaarschuwd tegen een te opti mistische beoordeeling van Engelanta toestand. In zijn departement, aldus zeide hij, doet men alles, om de vliegtuigenpro ductie te doen stijgen. Bovendien koopt Engeland in de Vereenigde Staten vlieg tuigmateriaal. Niettemin bestaat er voor het Engelsche volk geen aanleiding om over zich zelf tevreden te ziin en zich veilig te wanen. Een overdreven optimisme is niet gerechtvaardigd,. Er is thans een nieuw gevaar ontstaan, de aanvallen der Duitschers op de Brit sche scheepvaart. Engeland moet alles doen om de toegangswegen in het Noord" Westen van liet land open te houden. Te dien einde moet de luchtmacht aan de kust versterkt worden, opdat zij de binnenkomende en uitgaande schepen voldoende kan beschermen tegen vijan delijke luchtaanvallen. Tenslotte zeide Lord Beaverbrook. dat een uitbreiding van ihet aantal bommenwerpers noodig i6.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1