„Italiaansche leger in Engeland krijgt moderne Amerikaansche schepen OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Afrika is niet verslagen" De Engelsche verliezen ter zee Ruwe handen EEN DEMARCATIE LIJN YAN LICHT voor neutraal gebied Belgisch schip vermist Aldus de Giornale d' Italia De slag gaat voort Radio-Programma's Toespraak van Hitier tot kadetten Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1S40 NEW YORK, 18 December. (D.N.B.) De New York Daily News verklaart in reederskringen te Washington te hebben verno men, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, na afkondiging van een uitzonderingstoestand, vijftig moderne schepen van Ameri kaansche lijnen op te eischen en ter beschikking van Engeland te stellen. Wanneer die uitzonderingstoestand zou worden afgekondigd, was nog niet bekend, doch men had den reeders reeds medegedeeld, op welke schepen men het oog had laten vallen. De reeders werden bij de keuze in het geheel niet geraadpleegd en protesteeren thans te Washington heftig tegen het wegnemen van hun beste schepen. s De Amerikaansche minister van marine heeft bekend gemaakt, dat opdrachten voor den bouw ver strekt zijn van veertig nieuwe tor pedojagers. Teneinde den bouw van deze schepen in bepaalde ge vallen te bespoedigen, en dezelfde types te verkrijgen, zijn de op drachten voor den bouw van ze ven torpedojagers en twee krui sers. die reeds eerder verstrekt waren, weer geannuleerd, resp aan andere werven overgedaan. De Engelsche verliezen Ier zee De Duitsche avondbladen maken melding van de bekentenis van de Britsche admiraliteit omtrent de "tónnaecverliczen in de eerste week van December, bedragende 101.109 h.r.t.. hetgeen bij de Engelsche open bare meening de grootste ontstelte nis heeft gewekt. Voorts wijzen de bladen erop. dat de Britsche admi raliteit zichzelf heeft moeten betich ten van onwaarheid door achteraf te verbeteren, dat de verliezen in de laatste week van November niet, zooals oorspronkelijk was gemeld, slechts 52.259 b.r.t. maar in werke lijkheid 81.658 b.r.t. bedroegen. Engelands toestand ter zee. aldus de Lokalnnzeiger, is in werkelijkheid nog veel ernstiger dan de opgaven van de admiraliteit doen vermoeden, want ook deze cijfers zijn niet in overeenstemming (met de waarheid, In feite is in de week van 1 tot 9 December volgens de vast staande Duitsche ongavon ruim 290.000 ton sclieepsruimte der vijandelijke koop vaardij in den grond geboord, wanneer men het tot zinken brengen van twee hulpkruisers niet op rekening van de koopvaardij schrijft. Anders bedraagt dit getal bijnn 240.000 h.r.t. De Engelsche regecring heeft eenigen tijd geleden uit gebrek nan scheeps- ruimte den invoer van bananen en an dere vruchten verboden. Uit Engelsche dagbladen verneemt men thans cenige interessante gegevens omtrent de gevol gen van dezen maatregel. Zoo zou de geheele banancnoogst van dit seizoen op Jamaica door het ontbreken van af zetmogelijkheden op kosten der regee ring worden vernietigd. Het betreft hier bananen ter waarde van 10 millioen B.M. De jaarlijksche omvang van den handel van Jamaica die bijna geheel komt stil te liggen, wordt berekend or> 50 millioen mark. Groot-Brittannië heeft voor den oorlog in één enkel jaar per hoofd der bevolking tot 14 pond ha llenen geconsumeerd. De Amerikaansche vlieg tuigproductie De New York Post houdt zich be zig met de productie van de Ame rikaansche luchtvaartindustrie, wel ke productie onvoldoende is ter be vrediging van de Amerikaansche en daarenboven ook de Engelsche be hoeften. Het blad -verwijst naar een uitlating van generaal-majoor Chan- ny. van de Amerikaansche lucht macht. die onlangs teruggekeerd is van een reis ter bezichtiging van het Engelsche luchtwapen. Deze zeide, dat Engeland terstond 5000 Amerikaansche bommenwerpers noodig heeft om de krijgskans te doen keeren. Volgens het blad kon de December-pro- ductie van de Ver. Staten niet eens de Engelsche behoeften bevredigen. Aanval op Roosevelt NEW YORK. 18 Dec. (D.N.B.)De voorzitter van het pas opgerichte comi té tegen deelneming van de V.S. aan den oorlog. Verne Marshall, heeft Roo- sevelts nieuwe actie voor hulp aan Enge land als fantastisch gequalificeerd. Öp een persconferentie deelde hij mede, dat Lindbergh zijn medewerking aan het comité toegezegd heeft. Van alle fantastische financiecle voorstellen, zoo zei Marshall, die .Washington tie laatste jaren heeft gedaan, valt er geen te vergelijken met het plan van Roosevelt, dat het Amerikaansche volk zou verplich ten van nu af Engelands oorlog te financieren. Nog „ongelooflijker" is de bewering van den president, dat zijn plan financiering van den Engelschen oorlog zonder opheffing van neutraliteitswet of Johnson-act mogelijk maakt. Roosevelts voorstel, aldus Marshall, heeft de strekking dat het congres een wet aioet aannemen, die Roosevelt machtigt iets te doen wat niemand an ders zou durven zoo lang de genoemde wetten van kracht zijn. Roosevelt eischt inderdaad wel de absolute autoriteit van een dictator. De democratische afgevaardigde Ken nedy heeft een voorstel ingediend, vol gens hetwelk het huis van afgevaardig den uit de leden van alle partijen een .vredes-comité' zou moeten benoemen. Het zou dan de taak van dit comité zijn, middelen en wegen voor te stellen, waar door de vrede voor de Vereenigdo Sta ten kan worden behouden en gewaar borgd. HONGAARSCHE PRINSES UIT V.S. GEWEZEN WASHINGTON. 18 Dec. (Reuter). Het Amerikaansche departement van justitie heeft aan prinses Maria Walden burg von Hohenlohe van Hongarije be volen de Ver. Staten voor Zaterdag te verlaten. De autoriteiten verklaarden, dat de prinses zich te San Francisco be vond, toen zij hiervan verwittigd werd. De redenen voor de uitwijzing zijn niet bekend gemaakt. 60cl. Bij Apoih.en Drogisten Opheffing der verduisterings verplichting in Zwitsersche grensgebieden? GENEVE, 18 December (D.N.B.). Naar aanleiding van het bombar dement op Bazel heeft de kantonna le regeering van Bazel den bonds raad verzocht wijziging te brengen in de verduisteringsvoorschriften, zoodat althans in het Zwitsersche grensgebied niet verduisterd behoeft te worden en daardoor het neutrale gebied beter wordt aangegeven. Te Bern heeft men er de aandacht op gevestigd, dat de gebeurtenissen van Maandag voor den bondsraad geen aan- aanleiding kunnen zijn om aan de ver duisteringsbepalingen iets te verande ren. Indertijd hebben Engelsche vlie gers, hoewel Genève niet verduisterd was hun bommen op de stad geworpen Het geheele gewicht van het Zwitsersche protest moet dan ook op de schending van het neutrale gebied gelegd worden. NEW YORK, 18 December (D.N. B.). Scheepvaartkringen verkla ren volgens een bericht van Asso ciated Press, dat het 7.555 brt. groo- te Belgische s.s. Ville d'Arlon, het vroegere legertransportschip Cam- brai, dat in Engelschen dienst voer, over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. Het schip, dat in normale omstandigheden een uit tachtig leden bestaande bemanning heeft, is 15 November uit New York vertrokken. De Ville d'Arlon is een der acht sche pen. die de Vereenigde Staten in Fe bruari aan een Antwerpsche maatschap pij hebben verkocht, nadat de neutralr teitswet het varen in oorlogszones voor Amerikaansche schepen had verboden. Vijf van deze acht schepen zijn gezon ken. waaronder ook de vroegere Presi dent Harding. DE PAUSELIJKE GESCHENKEN AAN KRIJGSGEVANGENEN VATICAANSTAD. 18 Dec. (A.N.P.) Het voornemen van den Paus om aan alle krijgsgevangenen in de verschillen de oorlogvoerende landen een Kerstge schenk te geven blijkt onuitvoerbaar. Da technische moeilijkheden zijn te groot. Vanochtend verluidde in Vaticaankrin- gen, dat de Paus zich er toe zal moeten beperken geschenken uit te deelen aan de in Italië geïnterneerde krijgsgevan genen. BELGISCHE VISSCHERS WEER IN ACTIE BRUSSEL, IS Dec. (D.N.B.). De visscherij aan de Belgische kust wordt thena met. steun van de Duitsche auto riteiten hervat. Elke visschersboot moet bij de uitoefening van haar werkzaam heden voorzien zijn van een witte en flc Belgische vlag. KINDERHOEKJE 179. Jk verlang een vollen baard." zei de bok. ..Dat dunne sikje verveelt me gruwelijk en het staat me ook niet Ko- bus ging vlak voor hem staan en kriebelde hem een beetje met het stokje in het dunne sikje. Toen groeide de sik tot een baard. Het stond idioot. ISO. .Maakt u alsjeblieft die krul uit mijn staart, meneer tje Bolus," knorde het varken. „Geef me een net sluik staartje en maak me meteen een beetje slanker. Dun is te- genwoordig de mode." „Twee wenschcn tegelijk zijn eigen lijk niet toegestaan." antwoordde Kobusje. ROME, 18 Dec. (Stefeni). De Giornale d'Italia wijst er op, dat het voor de hand ligt, dat de Britsche regeering een groot politiek èuccee najaagt, na den schijn van het groot militair succes aan dc gren- zenn van Egypte en Albanië. Het blad doet vervolgens uitkomen, dat het doel der Engelsche propa ganda is de Vereenigde Staten en andere staten, die Engeland nog hoopt aan zijn zijde te trekken, te beinvloeden. De werkelijkheid der feiten en de rustige verwachtingen, die men eruit kan afleiden, bieden een beeld, dat wel heel wat ver schilt van dat, hetwelk Engeland zou willen ophangen. Turksche bladen, die de successen van Griekenland ophemelen, antwoordt de Giornale d'Italia met te herinneren aan de gebeurtenissen van 1919 en 1920, toen de Grieken landden te Smyrna en toen zij, kort na hun schijnbare over winning in zee werden geworpen door Kemal Pasja. Wat Egypte betreft, de slag duurt nog voort en het Italiaansche commu niqué van vandaag geeft een zeer dui delijk en zeer welsprekend idee van wat er gebeurt. In antwoord aan deeo- nen, die een vergelijking trekken tus- schen het Britsche offensief in de Egyp tische woestijn en het Duitsche offen sief tegen Frankrijk, wijst dc Giorna'e d'Italia erop, dat deze vergelijking in premissen juist is, maar in Frankrijk werd het leger verslagen en opgerold en gedwongen tot een algehecle ove- gave. In Afrika is het Italiaansche leger niet verslagen, het wordt niet opgerold en biedt het hoofd aan de zoo geweldig gewapende vijandelijke colonnes, waar bij het dezen verschrikkelijke verliezen toebrengt. In dit verband deelt het blad me de, dat slechts drie dagen na het begin van den slag, toen de 'Brit sche imperiale strijdkrachten nog niet gestuit waren op de eerste Ita liaansche defensielinie, negen trei nen vol gewonden in Cairo aan kwamen. Bij deze negen treinen moeten nog de ernstiger gewonden worden opgeteld, die onderweg zijn gebleven en daarbij komen dan nog de dooden en de uitccngedrevcnen. Hieraan kan men toevoegen, dat het aantal door de Italianen vernielde pantserwagens en tanks dagelijks tien tallen bedraagt en dat ondanks de an dersluidende beweringen de Italiaan sche luchtmacht dezen veldslag he- heerscht. De slag gaat voort, en wan neer hij geëindigd zal zijn, over enkele weken of enkele maanden, zal men de resultaten zien. Politiemaatregelen in Egypte Binnen het kader van de verscherpte politiemaatregelen in Egypte heeft het Egyptische ministerie van binnenland- sclie zaken, naar uit Cairo wordt ge meld, bevel, gegeven tot een nauwkeu rige registratie van de in den Egypti- schen woestijn wonende Bcdocïnen. De opgaven, waarvoor de stamhoofden verantwoordelijk zijn, hebben betrek king op de zwerfroutes en de tijdelijke vestigingsgebicden der verschillende stammen, die door de evacuatie van den westelijken woestijn door de En gelsche militaire autoriteiten groote wij zigingen hebben ondergaan, benevens op gegevens omtrent de personen. De openbare veiligheid, zoo wordt in de verordening gezegd, kan door nauw keurige bekendheid met de bewegin gen van de verschillende Bedoelnen- stammen beter gehandhaafd worden. Volgens een korte verklaring van den Egyptischen minister van defensie be staat voorts het voornemen %de Bedoei- nen in het vervolg op te roepen voor militairen dienst. LONDENSCHE VERKEERSADERS ALLEEN VOOR OPENBARE VERKEERSMIDDELEN STOCKHOLM, 19 Dec. (D.N.B.). De Daily Herald maakt melding van een door de bevoegde instanties bestudeerd plan om de belangrijkste Londensche verkeersstraten voor ieder particulier verkeer volkomen te sluiten, teneinde de openbare verkeersmiddelen daar door te kunnen leiden. Het particuliere verkeer zou zich dan moeten bepalen tot de zijstraten. Om te beginnen zal dit plan beproefd worden in een of twee groote verkeersstraten. KOUDEGOLF IN NOORD-ITALIë MILAAN. 19 Dec. (D.N.B.) Ook in Noord-Italië en vooral in de dalen van de Alpen heeft men een scherpe daling van de temperatuur geconstateerd. Zoo werd in het Sesia-dal een temperatuur van acht graden onder nul waargeno men. Twee bejaarde mannen heeft men dood aangetroffen als gevolg van be- bevriezing. VRIJDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 8.50 Orgelspel. 9.10 Gram.muziek. 10 00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jack der Kinderen (11.0011.20 Declamatie). 12.00 Gram.mu ziek. 12.15 De Jonge Acht en soliste. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Ama'oile-sextet. 1.45 Cyclus „Vrouwenberoe pen in Nederland". 2.10 Vocale duetten met pianobegeleiding. 2.35 Pianovoordracht. 3.00 Cyclus „Levende volkskunst". 3.20 Omroep orkest en soliste (4.004.20 Reportage). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en so list. 6.25 „Prijsvorming door de overheid", lezing. 6.45 Actueele reportage of gram.-mu- ziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en slui ting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8 35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianovoordracht en gram.muziek. 11.35 Gram. muziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Geestelijke liederen (opn.). 1.30 Canzonetta- sextèt en gram.muziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.20 Gram.muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Zang en orgelconcert. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Leger des Heils-uitzending. 6.05 NCRV-strijk orkest. 6.457.00 Actueele reportage of gram.muziek en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek. (7.307.45 Berichten Engehch. Om 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Berichten Duitsch). 10.30 Orgelspel. 11.00 Gram.mu ziek (11.3011.45 Berichten Engelsch. 12.00 12.15 Berichten). 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek. (1.30.45 Berichten En gelsch. 2.002.15 Berichten Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Verkorte opera „Zar und Zimmermann" (gr.pl.). 3.30 Berich ten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duit sche Weermacht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berich ten (Engelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. BERLIJN, 19 Dec. (D.N.B.) De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft gisteren in het Sport- palast het woord gericht tot 5000 kadet ten van leger en luchtwapen en Junker van de Wapen-SS, die rr.n den voor avond staan van hun benoeming tot of' ficier en die nu na hun opleiding weer naar hun veldtroepen-onderdeelen gaan. In een pakkende en meeslecpende toe spraak gaf de Fuehrer den jongen mili tairen voor hun latere taak als supe rieuren in de nafionaal-socialistische weermacht en voor hun leven het parool. De opperbevelhebber van het leger, generaal veldmaarschalk von Brauchitsch, hield een appèl, waarbij de kadetten geestdriftig een gelofte van trouw, aflegden en een Sieg Heil lieten klinken op den Fuehrer en den opper sten bevelhebber. FEUILLETON door DENIS MACKAIL 2) Jim was ecnige dagen geleden tot de zelfde conclusie gekomen en als het hart van een lid van de Port Club even voor de wereld mag worden blootgelegd zou men daarin kunnen lezen dat hij dit on derhoud met de heeren Puxlcy en Zo nen en Bimberton met ongeduld tege moet had gezien. Sir All was niettegenstaande een ruw en soma pijnlijk openhartig optreden je gens de wereld in het algemeen, voor zijn neef altijd een min of meer onbegrij pelijk personage geweest. Hij had in Jim's prille jeugd slechts een zeer be scheiden rol gespeeld, en hij had voor hem meer in naam dan in werkelijkheid heslaan. Doch gebeurtenissen hadden plaats gevonden, die in dit alles veran dering hadden gebracht. Zijn vader, die in tegenstelling tot zijn oom. niet diens afkeer voor het mijnwerkersberoep had gedeeld, was door een mijnongeluk om het leven gekomen, en wel zoo kort na ziin huwelijk, dat Jim niet anders dan een eenig kind had kunnen hlijven. Ziin moeder was er. hoewel met moeite. In geslaagd, gedurende zeven of acht innr. in hef onderhoud van baar zelf en haar kind te voorzien en luist toen het leek alsof het sneers van haar broeder haar leven gemakkelijker zou maken, stierf riï. Dit gebeurde een paar maanden na dat Sir Alf (toen nog gewoon mijnheer) Pooley er in geslaagd was de groote Mos terd trust te organiseeren de eerste belangrijke stap in zijn financieele loop baan en binnen een week na dei» dood van mevrouw Grant bracht hij een haastig bezoek aan het mijnstadje en nam zijn neefje met zich mee terug. Van dat oogenblik af was Jim achtereenvol gens in verschillende inrichtingen ge weest. die een „gentleman" vin hom moesten maken. Het scheen wel haast, dat Sir Alf, met de pijnlijke openhartigheid van karakter die hem in de City zoo goed te stade was gekomen, had beseft dat de Mosterd Trust te laat in zijn eigen leven was ge komen oin zelfs het duurste opvoedkun dig instituut nog in staat te stellen, eeni gen invloed op hemzelf te doen uitoefe nen en dat hij als gevolg daarvan beslo ten had. een deel van zijn rijkdom te be sleden aan de opvoeding van zijn neef je. Dit was gedaan op de meest weten schappelijke en meedoogenlooze wijze, en hoewel de weinigen die van het plan op dp hoogte waren, voorspelden dat het resultaat het scheppen van een sociale half-hloed zou zijn, moet men toegeven, dat. voor zoover men kon oordeelcn, de. opleiding tot „gentleman" een volmaakt succes was geworden. Jim zelf was er langzamerhand toe gekomen zijn jeugd als een droombeeld te beschouwen, ver volgens als een droom van een ander, die hem was naverteld en had er ten slotte op leeren terugzien als op een le ven In een vorige incarnatie, waarin hij dan ook evenvpel belangstelling tooni^ als middelmatige mensehen gewoonlijk doen. F.r bestaat geen twijfel dat men met creld evenveel voor bijna ieder ander kan doen. als voor Jim. mits hij of zij jong genoeg gepakt wordt, en het geld op de iuiste manier wordt besteed, en men heeft werkelijk geen ander bewijs noodig voor het succes van Sir Alf's opvoedkun dige plannen, dan het lidmaatschap van zijn neef van de Port Club. De Port Club was uniek. I-Ict was niet slechts door het ongemak, de somber heid en onzindelijkheid van het gebouw andere clubs zouden die kunnen even aren of zelfs overtreffen het was niet baar ouderdom, want zij bestond nauwe lijks honderd jaar. Het was niet de be kendheid of positie van haar loden, want het lidmaatschap werd slechts als gunst verleend en dit lidmaatschap verleende iemand dezelfde onderscheiding, die el ders rang of positie moesten geven; neen het bepaalde cachet van de Port Club kan niet onder woorden worden ge bracht. Indien het sir Alf's ambitie ge weest ware, zijn neef als volmaakt „gentleman" geliuwerd te zien, was hij boven verwachting geslaagd toen Jim tot deze orde werd toegelaten. Jim had zijn oom slechts enkele malen en bij groote tusschenpoozen gezien, wel ke tusschenpoozen nog grootcr waren geweest tijdens den wereldoorlog 1914 191S. toen Jim aan het front streed. On der deze omstandigheden is het nauwe lijks tc verwonderen, dat Jim's gedach ten na den dood van zijn oom zich meer dan eens met zijn eigen positie bezig hielden. Iedere uiting van dankbaar heid of genegenheid tijdens het leven van zijn oom was steeds zoo onver anderlijk door dezen afgewezen, dat men niet kan zeggen, dat het verlies hem per soonlijk erg had getroffen. Tegelijkertijd was de ongewone verhouding, die tus- schon hen had bestaan, oorzaak, dat hij cenige onzekerheid gevoelde omtrent de beschikkingen, die sir Alfred ïegcns hem in zijn testament had gemaakt. Als hij slechts de beweegredenen voor ziin oom's goedgeefschheid tegenover hem kon vermoeden, zou hij eenigszins we ten. waaraan hij zich nu te houden had, en het zou een aanwijzing zijn omtrent het aandeel, dat de millionnair hem in het uiteindelijke beheer van zijn waar schijnlijk zeer groote nalatenschap ver wachtte te zullen geven. Gedurende de weken, die na de begra fenis verloopen waren, had de heer Croft zich heiast met het afwikkelen van de huiselijke aangelegenheden en de huur van de gemeubileerde flat opgezegd, waarna hij zich had teruggetrokken op een adres in Putnev, zonder dit Jim hem nog gespróken had. Men kon aan nemen, dat advocaten, bankiers, deel- genooten cn klerken bezig waren het financieele deel der nakitenschap te or denen, doch hiervan had Jim niets ver nomen, totdat hij dien brief vin Pux- lev kreeg. Verplaats u zelf een oogen blik in de positie van dezen jongen man cn u zult moeten toegeven dat. hij alleszins reden had, zooveel ongeduld en nieuwsgierigheid te gevoelen als met zijn aangeleerden standaard van hetgeen tot een goede opvoeding be hoorde in overeenstemming \va6 te brengen. Het was dus een zekere opluchting voor hem, toen hij door de glazen deur den loopjongen gewiar werd. die met een voet op de treeplank, zich rnet een hand aan een taxi had vastgeklampt en onder het besef, dat het volgende uur hem zekerheid zou verschaffen omtrent veie dingen, die nu nog voor hem in het duister waren gehuld, leunde hij achter over in de taxi .die met veel lawaai de richting van Bilberry Street insloeg. IT. Canterbury House is geenszins een van die moderne ijzer-met-beton constructies, waarvan de eerste zes of zeven verdie pingen in Amerikaanschen bouwstijl ziin opgetrokken. Het behoort tot een vroeger tijd perk, doet eenigszina Gothisch aan en men vindt er nog duistere gangen, met lincrusta tegen de muren en een hydraulische lift, die de bezoekers lang zaam, op een lange ijzeren staaf, schok kend naar boven brengt, wanneer de be diende met zijn volle gewicht aan een touw gaat hangen, dat door de liftkooi loopt. Puxley en Zonen en Bimberton heb ben een welbekend en zeer goed aan geschreven procureurskantoor en hun kantoor op de derde verdieping van Canterbury House kan aanspraak ma ken, zooals slechts weinigen onder die van hun confraters, op een ongewonen graad van vuilheid en ongerief. Men treedt er binnen door een deur met het opschrift „Inlichtingen" en komt dan in een kantoorruimte, waar de minder belangrijke werkzaamheden, die een on derdeel vormen van een procureurs- praktijk. worden uitgevoerd. Een kleine jongen hamert op een schrijfmachine, een grootere maakt een geweldigen smeerboel met een copicerpers en een derde leest in snel tempo en met een hooge stem den inhoud van een op per kament geschreven document voor aan een kaalhoofdig iemand op een kantoor kruk, die daarhij zijn lippen beweegt of hij een gebed prevelt, terwijl hij het opgclezene vergelijkt met een daarvan gemaakte copie. Het behang op de mu ren is een nabootsing van een onbeken de houtsoort en in dat lokaal bevinden zich ook de gewone blikken effecten trommels en de kartonnen briefmappen, die over verschillende nlanken. tafels en stoelen verdeeld ziin. Op alles, behal ve den kalen schedel van den klerk, waarop het. schijnsel van een dag en nacht brandende gaslamn zich zacht weerspiegelt, ligt een dikke stoflaag. Deze verlichting is noodzakelijk, doordat de architect van Canterbury House blijk baar vergeten heeft, dat ramen aan de Noordzijde van zijn schitterend bouwsel nog geen meter tusschenruimte van den muur van Bucklemongers' Hall zouden hebben. Jim's taxi had hem vlug en zeker naar dit duistere hol gebracht, en hij had on derweg met groote belangstelling ver schillende punten van de stad geidentl- ficeerd. Hij had voldoenden tijd tijdens zijn transport in de hydraulische lift, om zich nogmaals af te vragen, wat de heeren Puxlcy hem wel zouden hebben mede te doelen, zonder hierop een be vredigend antwoord te kunnen vinden. Hij vond zijn weg naar de deur met „Inlichtingen" en trad binnen. De jon gen, die zooals gewoonlijk, een perka menten document aan het oplezen was, hield onmiddellijk op met zijn decla matie en Jim kon hem mededcclcn, dat 'Dij venvacht werd. De jongen greep hem den brief, dien hij weer uit zijn zak had gehaald, uit zijn vingers en verdween er mee in een aangrenzend kantoor. Jim had nauwelijks tijd gehad zich te her stellen van den schok, die het verlies van zijn brief, waardoor ziin zelfver trouwen een gevoeligen knak had ge kregen, hem had bezorgd, toen de ion gen als bii tooverslag door een andere deur weer verscheen en zich naar oen vierden klerk begaf, dien hii den brief voorhield en zei: „Mijnheer Cash wil u even spreken, mijnheer." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2