LAATSTE BERICHTEN Duitschland's verhouding tot Scandinavië BETALING ABONNEMENT Wederopbouw van Scherpenzeel Grenswijziging met Soest Vriendschappelijke krachtmeting Het Duitsch- Zweedsche handelsverdrag Het Italiaansche weermachts- bericht Het Duitsche weermachts- bericht De Britsche vliegtuigen productie Varkens werden frauduleus geslacht OPLICHTER TOT VIER JAAR VEROORDEELD Een melkvervalscher veroordeeld Een pakhuisbrand te Groningen AMERSFOORTSCH DAGBLAD Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1S40 OMTREK Indien getroffenen niet zelf bouwen, zal dit door anderen geschieden Maatregel van den gemachtigde •s-GRAVENHAGE. 18 Dec. - Wij ver- nemen van de zijde van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw: Dat in liet algemeen in ons land nog in zeer onvoldoende mate met den her bouw i6 begonnen, werd toegeschreven aan twee omstandigheden: In de eerste plaats aan de onzekerheid over de rijksbijdrage in de schadever goeding en in de tweede plaats aan de moeilijkheden met de materiaalvoor ziening. Het financieele bezwaar was inder daad een reëel argument. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw is dan ook niet tot krachtige maatregelen om den herbouw te bevorderen overge gaan, zoolang ten aanzien van de scha deloosstelling geen zekerheid bestond Hij heeft niet ingegrepen, hoewel het zeer gewenscht geweest was, dat reeds in Juli, Augustus en September op veel grootere schaal gehouwd was dan het geval geweest is. In de eerste plaats moet daarhij gedacht worden aan het feit. dat de bedrijvigheid in de bouw vakken van bijzonder belang is voor de gcheele Nederiandsche welvaart. Voorts waren toen de weersomstandigheden uiteraard veel gunstiger dan nu, ter wijl ook de materiaal-voorziening nog zooveel gemakkelijker was. Thans echter .weet een i?cler wat de schadevergoeding betreft, waar hii aan toe is. Op h3t gebied van de materialen zijn er inderdaad vele moeilijkheden. Toch kan in het algemeen gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Reeds eerder is verklaardr Indien men de materiaalbcsparende voorschriften, welke d.e algemeen ge machtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn. dat in een snel tempo met den bouw kan worden voortgegaan tot het a.s. voorjaa1 en met reden kan verwacht worden, dat de aanvoer van materiaal dan aanmer kelijk zal toenemen; Redelijke bezwaren tegen den her bouw kunnen nu dus niet meer worden aangevoerd. Zakelijke argumenten voor langer uit stel zijn er niet, meer. Des te klemmender zijn de argu menten om nu wel en onverwijld te beginnen. Thans zijn er hoewel schaarsch nog materialen en er zijn nog aannemers en bouwvakar beiders, die werkloos zijn. Het is dus een economisch en ook een so- ciaal belang v^n de eerste orde dat er nu gebouwd wórdt, opdat er niet nog meer materiaal en arbeids- kracht voor ons land en volk verlo ren ga. Om een begin te maken heeft de algemeen gemachtigde bepaald, dat met den wederopbouw in een bepaalde plaats aangevangen zal worden cn dat, indien de ge troffenen niet zelf bouwen, dit door een door den algemeen ge machtigde aangewezen instantie zal geschieden. Als eerste plaats, waar op deze wijze gebouwd zal worden, is Scherpenzeel aangewezen. In Scherpenzeel zijn verschillende be sprekingen gevoerd tusechen de verte genwoordigers van den algemeen ge machtigde en de gedupeerden. Een ieder is uitgenöodigd een architect aan te wijzen,- die ziin belangen behartigt. Indien men aan deze uitnoodiging geen gevolg heeft gegeven, wordt de betrok kene vertegenwoordigd door een door den algemeen gemachtigde aangewezen architect. De deskundigen van den alge meen gemachtigde hehben reeds enkele besprekingen gevoerd met den burge meester en de architecten, en de nood zakelijke richtlijnen vastgesteld. Met het oog op de materiaalschaarech- 1e is het nood ie gebleken het bouwplan zoo vast te stellen, dat de te herbouwen perceelen cn bloc worden opgebouwd. Dit het eekent;-dat indien eigenaars van verwoeste panden hiertoe niet wenschen mede te werken, hun taak zal worden overtrenomen door een door den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw aan te wijzen instantie. Een stichting Als zoodanig is in het leven geroepen de Stichting Wederopbouw Scherpen zeel. Artikel 16 van het vergoedingsbesluit opent de mogelijkheid van het uitgeven van bouwbewijzen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Dit zal in Scherpenzeel geschieden. Indien iemand, die recht heeft op schadevergoeding, niet tot herbouw wil overgaan, dan bouwt de stichting en wordt zijn schadevergoeding geblok keerd. Hij moet dan om zijn recht op schadevergoeding geldend te maken een bouwbewijs overleggen. Dit bouw bewijs zal hij t. z. t. moeten koopen van de Stichting Wederopbouw Scherpen zeel. De koopprijs van dit bouwbewijs beteekent voor hem den schadepost, welken hij te dragen krijgt voor zijn weigering tot medewerking. Het. is dus zijn welbegrepen belang, dat hij nu bouwt. Naast den eigenlijken wederopbouw ontwikkelt zich een nieuwe tak van werkzaamheid, n'l. de sociale hulp aan de getroffenen. Het bleek hoe langer hoe meer, dat men er niet was met de scha deloosstelling, met een voorschot of hypotheek, omdat in vele gevallen de getroffenen de zwaardere lasten niet konden dragen. Wanneer men nu in een geval als Scherpenzeel den wederopbouw ver plicht stelt en de gedupeerden dwingt, op straffe van een verliespost bij aan koop van een bouwbewijs. tot h?rbouw over te gaan, dan spreekt het vanzelf, dat deze sociale zijde niet uit het oog mag worden verloren. De algemeen gemachtigde is dan ook volkomen overtuigd van de nood zakelijkheid om met de noodige soepel heid hier op te treden, teneinde sociale misstanden te vermijden. Om dit te bereiken zal hij het besluit inzake de schadeloosstelling, de hypo- theekregeiing 1940 en de beslaande sub sidieregelingen ter verbetering van de volkshuisvesting tezamen hantceren en wel zoodanig, dat iedere getroffene in staat zal worden gesteld aan den her bouw deel te nemen, zonder dat hij ge dwongen wordt voor zijn verdere leven verplichtingen te aanvaarden, welke boven zijn inkomen en vermogensposi lie uitgaan. Zelfs kan de algemeen ge machtigde in bepaalde gevallen door middel van gelden a fonds perdu moei lijkheden uit den weg ruimen. SCHERPENZEEL. Als eeir bewijs van de soepelheid, waarmede bij den wederopbouw te werk zal worden ge gaan diene nog het volgende: De bouwkosten zijn zeer gestegen. Om den herbouw toch zooveel mogelijk te bespoedigen kunnen bouwpremies worden uitgegeven. Aan de eigenaren die hun geheel of vrijwel geheel vernielde panden vóór 1 Januari 1942 hebben herbouwd kan een houwpremie worden verstrekt ten be drage van 10% van het schadebedrag tot een schademaximum van f 15.000.—. Hierdoor wordt dus een deel van de ge stegen bouwkosten opgevangen. De praktijk wordt. dus. dat in geval len, waarbij dit noodzakelijk en verant woord is, de financieering ven den her houw een vergoeding met zich zal brengen, welke boven de schadeloos stelling uitgaat. Tegenover al deze soepelheid wordt verlangd een daadwerkelijke activiteit voor een snellen wederop bouw, welke toch ongetwijfeld een algemeen Nederlandsch belang is. Alle mogelijke hulp wordt verleend, doch nu wenscht de 'algemeen ge machtigde ook, dat men den weder opbouw ziet als een nationaal be lang en dat men in den geest van volstrekte samenwerking alle mede werking verleent om het initiatief, dat hij in Scherpzeel heeft geno men, te doen slagen. De voorbereidende besprekingen in Scherpenzeel zijn reeds beëindigd. Half Januari wordt met den bouw begonnen en in den loop van Mei zal deze klaar zijn. De leiding van het wederopbouw- werk is opgedragen aan den heer A. H. Bredero. directeur van de N.V. Brede- ro's Bouwbedrijf in Utrecht, die als ge delegeerde voor den wederopbouw van Scherpenzeel zal optreden. Het toezicht op den bouw is opgedragen aan ir. A. Kraaijenhagen uit Oosterbeek, 'den ont werper van het wederopbouwplan van Scherpenzeel. SOEST. B. en W. van Soest schrij ven den Raad: Het gemeentebestuur van Amersfoort acht het wenschelijk dat als gevolg van de wijziging der grenzen tusschen Hoogland. Soest en Amersfoort, de nieuwe grenzen kadastraal worden vastgesteld, omdat Ged. Staten, bij het nemen van hun besluit de grenzen langs, op de betreffende teekening aan wezige kadastrale grenzen hebben ge trokken, die in werkelijkheid óf zijn verlegd öf niet meer zichtbaar zijn. Bo vendien zou het gewenscht zijn een 20- ♦al grenspalen te laten plaatsen. B. en W. van Amersfoort liikt het billijk, dat de kosten van een en ander begroot nn 1000.gezamenlijk worden ge dragen. met dien verstande, dat de helft der kosten ten laste van Amersfoort komt en de andere helft wordt betaald door Soest en Hoogland in verhouding tot de lengte van de nieuwe grenzen, hetgeen voor Soest, een bedrag van on eereer f 250.— zou heteekencn. Het komt B. en W. gewenscht voor dat bedoelde erensafhakenine tot stand wordt eebracht. mitsdien stellen zij den Raad voor een desbetreffend besluit te nemen en het vereischte bedrag toe te staan. SPORT EN SPEL Tusschen hockeyers van A.M.II.C. en voetballers van Quick De Amersfoortsche Mixed Hockey Club en de A.F.C. Quick" zullen op Oudejaarsdag en Nieuwjaarsdag twee wedstrijden spelen, één met een voetbal en één met hockeybal en hockeystick. Voor beide ontmoetingen is als voor waarde gesteld, dat dezelfde elf spelers in het veld zullen komen. De voetbalwedstrijd wordt Oudejaars dag op Dorrestcin, de hockeywedstrijd Nieuwjaarsdag op Birkhoven gespeeld. We vermoeden, dat deze vriendschappc lijke krachtmeting wel tot abnormale cijfers zal leiden, maar in ieder geval is de idee aardig cn blijkt er uit, dat de volgelingen van beide clubs het goed met elkaar kunnen vinden en niet uit sluitend bij hun eigen sport zweren. BUITENLAND BERLIJN. 19 Dec. (V.P.B.) - In Duitschland is men overtuigd, dat die landen, welke door de ontwikkeling van een oorlog op bijzondere wijze met het Duitsche Rijk in contact zijn geraakt, een belangrijke taak te vervullen heb ben bij de nieuwe ordening van Europa. Dit geldt vooral voor die landen, welke van oudsher van Gcrmaansch cultuur goed én Germaansche tradities zijn en die reeds op grond hiervan in een nicu-" we Germaansche werk- en lotsgemecn- scliap hun natuurlijke plaats zullen vin den. Men heeft van Duitsche zijde telkens weer niet nadruk verklaard, dat een dergelijke ontwikkeling geenszins van bovenaf bevolen zal worden, docli dat men het aan het inzicht en de overtui ging van de betrokkenen alsmede aan de logische consequenties van de nieu we Europeesche werkelijkheid wil over laten, om een natuurlijk ontwikkelings proces tot rijpheid te doen komen. Dit grondbeginsel is voor Noorwegen en Nederland reeds geproclameerd. Het spreekt vanzelf, dat het in bijzon dere mate ook voor Denemarken geldt. De belangstelling, die men van Duitsche zijde voor de ontwikkeling van Dene marken koestert, is onmiskenbaar. Zoo hebben ook de mededèelingen. die de leider van de nationaal-socialistische arbeiderspartij in Denemarken, dr. Fritz Clausen, dezer dagen over het program van de Deensche nationaal- socialisten heeft gedaan, in Duitschland veel weerklank gevonden. De Duitsche pers geeft de verklaringen van dr. Clausen uitvoerig weer cn stelt in het bijzonder op den voorgrond, wat de nat.-socialistische leider over de noodzaak van positieve samenwerking tusschen Denemarken en Duitschland zeide. Men haalt ook de woorden aan, waarin dr. Clausen de Denen er op wees, dat de inschakeling» van Dene marken in het nieuwe Europa geens zins den eigen aard en de zelfstandig heid van Denemarken bedreigt, doch het Deensche volk alle gelegenheid tot volledige ontplooïng van zijn levensmo gelijkheden geeft. In den terughouden den toon, waarop de Duitsche pers deze aangelegenheid behandelt, beluistert' men den vasten wil. om zich ondanks alle belangstelling niet in het binnen- landsche ontwikkelingsproces van Dene marken te mengen, duch den afloop er van aan het Deensche volk zelf over te laten. Men verklaart te Berlijn dat dé nieu we DuitschZweedschë handelsover eenkomst de belangrijkste is, die tot dusver door de Duitsche onderhande laars voor het nieuwe iaar is gesloten. Terwijl de soederenruil tusschen beide tanden in 1940 1.1 milliard kronen be droeg wat reeds een belangrijke ver meerdering beteekonde tegenover vroe ger wordt de omzet voor 1941 op 2 milliard kronen geraamd. Dit betee kent dat ongeveer 70 pet. van den ge heelen buitcnlandschen handel van Zweden met Duitschland wordt afge wikkeld. De hoeveelheid kolen en cokes, die aan Zweden geleverd wordt, is ongeveer even groot, als die in 1940, Daardoor is praetisch de geheele Zweedsche.behoef te op dit gebied gedekt. Ook ijzer, staal en chemicaliën worden in den zelfden omvang geleverd als vroeger. Belang rijk voor Zweden is. dat Duitschland zich bereid heeft verklaard lot het le veren van groote hoeveelheden cel-wol. Overeenkomstig het streven naar een stabiele ontwikkeling van den buiten- landschen handel is men van Duitsche zijde er op bedacht geweest, vaste prijs verhoudingen te scheppen. De Deensche veestapel nauwelijks verminderd De veetelling, die op 2 November in Denemarken gehouden is. beeft in Duitschland de aandacht getrokken, daar zij de algemeen verbreide bewe ring weerlegt, dat de Deensche veeteelt tengevolge van het afsnijden van den aanvoer van overzee geheel ten gronde zou zijn gericht. Het blijkt thans dat de inspanning, die de Denen zich getoost hebben om de eigen veevoederproductie op te voeren, succes heeft opgeleverd en dat de hulp. die het Europeesche vaste land op dit gebied aan Denemarken te danken heeft, niet onbelangrijk is. De rundveestapel bedroeg aan het eind van het vorige jaar 3.19 millioen stuks. In November van dit jaar was de veestapel wel is waar kleiner gewor den, maar telde toch nog 2.98 millioen stuks. Dit getal weerlegt tevens de En gelsche bewering, dat de Duitschers be vel tot afslachting van het Deensche vee gegeven zouden hebben om zich in het bezit van het vleesch te stellen. ERGENS IN TALIË, 19 Dec. (Stefani.) Het 195ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika duurt de slag voort in de zóne van Bardia, waar opmerkelijke vijandelijke concentraties an gemecha niseerde strijdmiddelen zijn gemeld. Op eenige dezer formaties, die getracht hadden.de stad te naderen, zijn met succes tegenaanvallen gedaan. Onze for maties vliegtuigen hebben de gemecha niseerde strijdkrachten van den vijand doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrijvig heid der artillerie in den sector van het negende leger. Onze oorlogsschepen hebben gisteren de vijandelijke ver sterkingen van den vijand in de zóne van Loekova op doeltreffende wijze bombardeerd. Onze lucht formaties heb ben vijandelijke concentraties in hel gebied van Argirocastro, Morgone en Kólonia "gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft'onze luchtmacht aanvallen gedaan op het. station, het vliegveld en het versterkte kamp van Glredaref, waar uitgestrekte branden uitbraken, op het vliegveld van Rosie- res. waar een zoeklicht vernield werd en een hevige brand ontstond, en op Port, Soedan werden onze toestellen door Engelsche Gloster- en Blenheim- machines aangeyallen. Een Gloster werd neergeschoten. Al onze vliegtui gen zijn teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes bom men op Metemma en Argheisa ge worpen. In Noord-Italië hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen in de nabijheid van Verceli. waardoor vier huizen licht beschadigd werden, op Milaan, waar schade aan eenige ge bouwen werd aangericht, een pensoon werd gedood en eenige werden ge- wórid. en op Genua, waar schade werd aangericht cn geen slachtoffers ziin te betreuren." LLOYD GEORGE NIET NAAR WASHINGTON? NEW YORK, 18 Dec. (D.N.B.). Vol gens Londensche berichten van Ameri- kaansche persagentschappen zou Lloyd George een benoeming tot ambassadeur te Washington geweigerd hebben. Vol gens Press Association zal voorloopig een beroepsdiplomaat naar de Ver- eenigde Staten worden gezonden. NIEUW AMERIKAANSCH LUCHT DOELGESCHUT NEW YORK. 18 Dec. (D.N.B.Y - Vol gens de New York World Telegram zal- de volgende week te New York een nieuw, electrisch luchtdoelgeschut gedemonstreerd worden. Het moet ge schut rijn. waarbij de ontladingen zon der geluid en zonder rookontwikkeling geschieden. ITe: is volgens het blad ook goedkooper en lichter dan het geschut, dat thans gebruikt worflt. BERLIJN, 19 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bé kend: Als gevolg van de ongunstige weersgesteldheid heeft het Duitsche luchtwapen gisteren overdag en des nachts slechts bewapende verkennings vluchten ondernomen. In het Noorder kanaal (tusschen Noord-Icrland en Schotland) gelukte het een koopvaardij schip door bomtreffers in de machine kamer zwaar te beschadigen. Bij een ander koopvaardijschip sloeg ;een bom van zwaar kaliber door het voorschip; De bemaaning ging daarop in de booten. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 December eenige bommen geworpen in Zuidwest-Duitsch- land, doch veroorzaakten slechts gerin ge schade aan gebouwen. Een burger werd gedood. STOCKHOLM, 18 Dec. (D.N.B.) De Britsche minister voor de vliegtuigen productie, Lord Beaver-brook^ heeft gis teren in 3en radiotoespraak de bevol king gewaarschuwd tegen een te opti mistische beoordeeling van Engeland^ toestand. In zijn departement, aldus zeide hij, doet men alles, om de vliegtuigenpro ductie te doen stijgen. Bovendien koopt Engeland in de Vereenigde Staten vlieg- tuigmateriaal. Niettemin bestaat er voor het Engelsche volk geen aanleiding om over zich zelf tevreden te ziin en zich veilig te wanen. Een overdreven optimisme is niet ger^chtvaftrdrgrk Er is thans een nieuw gevaar ontstaan, do aanvallen der Duitschers op de Brit sche scheepvaart. Engeland moet alles doen om de toegangswegen in het Noord" Westen van het land open te houden. Te dien einde mo?t de luchtmacht aan de kust versterkt worden, opdat zij de binnenkomende en uitgaande schepen voldoende kan beschermen tegen vijan delijke luchtaanvallen. Tenslotte zeid3 T.ord Beaverbrook, dat een uitbreiding- van het aantal bommen werpers noodig i6. BINNENLAND Groot aantal processen- verbaal te Kampen ZWOLLE, 19 December. Ambte naren van den crisiscontroledienst hebben onder Doornspijk twee man nen aangehouden, toen zij. zich be veiligd achtend door het nachtelijk duister, bezig waren met het vervoer van frauduleus geslachte varkens. Een van hen trachtte te ontsnappen, doch hij kon nog worden gegrepen. Tegen beiden werd proces verbaal opgemaakt wegens frauduleus ver voer van vleesch, wegens overtre ding der bepalingen op de huisslach ting en voorts ter zake van overtre ding van de vleeschkeuringswet. Het onderzoek in deze zaak leverde voorts het resultaat op, dat verscheidene inwoners van Kampen reeds vroeger vleesch van de thans aangehouden man nen bleken te hebben gekocht. Men stel de de politie te Kampen hiervan op de hoogte die er aanstonds op uittrok en er in slaagde een groot gedeelte van het reeds verkochte vleesch te achterha len. Tegen de koopers is eveneens pro ces verbaal opgemaakt, wegens overtre ding van de hamsterwet. Het vleesch van de varkens is, met hetgeen men in Kampen kon achterhalen, in beslag genomen. AMSTERDAM, IS Dec. De rechtbank heeft gisteren den be- ruchten Amsterdemschen oplichter W. N. V. wegens een serie van 14 gevallen van oplichting en verduis tering veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Deze straf is het dubbele van den eisch van den officier van justitie. V. was op den tweeden Pinksterdag tijdelijk ontslagen uit de strafgevange nis te Breda, waar hij een straf van drie jaar opknapte, waarvan hij pas ruim een iaar heeft uitgezeten. Hij is in totaal reeds 37 maal veroordeeld. Nauwelijks was hii weer in vrijheid of hij begon opnieuw met zijn brutale op lichterijen. Het kostte heel wat moeite om V. weer in te rekenen, want hii ge bruikte allerlei vermommingen. Soms was hij een metselaar in een met kalk bespatte overall, soms hulde hij zich in de matrozenuniform en deed hij zich voor als lid van den Opbouwdienst. Her haaldelijk verscheen zijn portret in de dagbladen met het bekende politieele verzoek tot „opsporing, aanhouding en voorgeleiding". Tenslotte kon hij wor den gearresteerd. Reeds stond hij eenige weken geleden te Haarlem terecht, waar hij een straf van acht maanden kreeg. In totaal met de Bredasche straf mee zal hii dus nog zes jaar en zeven maanden moeten opknappen. AMERSFOORT, 19 Dec. De waarne mend kantonreohter mr. R. P. van dei- Mark, heeft vanmorgen de melkhanrte- laar H. uit Soesterberg veroordeeld tot een boete van 175 gulden suhs. 25 dagen hechtenis, wegens het iri voorraad heb ben van een hoeveelheid melk, waaraan te vsel water was toegevoegd. De eisch was 300 gulden, subs, een maand hcohtenis. DIEFSTAL IN EEN ZWEM INRICHTING AMSTERDAM, 19 Dec. In een zweminrichting hier ter 6tede is een 18-jarige jongen gearresteerd, die uit de kleedhokjes geld heeft gestolen. De jongen, die meer op zijn geweten heeft, wordt vastgehouden op het bureau Leidscheplein. TE WATER GERAAKT EN - VERDRONKEN EMMERCOMPASCUUM. 18 Dec. Gisteravond omstreeks halfnegen is de 62-jarige gehuwde T. Klok, die op weg was naar zijn buurman, tengevolge van de duisternis en gladheid in het hoofdkanaal geraakt. Niemand heeft iets van 't ongeval bemerkt Vanochtend te ongeveer tien uur is het lijk van den ongelukkige opgehaald. DE VUURDOORN. ALS MOOISTE GEVELVERSIERING fP R zijn weinig planten, heesters of L-s klimplanten die het geheele jaar hun schoonheid blijven behouden. De een is in (len bloeitijd het meest opvallend, een an der is dit weer later in 't jaar, als de vruchten rijpen, of als de bladeren kleu ren. Maar in het hartje van den winter is er bij de meeste bloemheesters toch niet veel te belcve.. en daarom begroeten iW de Vuurdoorn met vreugde, omdat die werkelijk in elk jaargetijde het aanzien waard is. Oorspronkelijk in de Alpenlanden thuis, kan de Vuurdoorn ot Pyracantha cococci- nea zich ook hier te lande voorspoedig ontwikkelen, vooral tegen een zonnigen muur op een niet te vochtige plaats in een kalkrijken bodem. Hoewel zij als heester reeds voldoening schenkt, zien we haar toch het liefste als klimplant t&~ gen het huis. waar zii alleen reeds door haar overblijvende groene blad een ideale bedekking vormt. Ten. overvloede schenkt zij ons in het voorjaar een weelde van witte bloemtrossen, die veel aan Meidoorn doen denken, om in September gevolgd te worden door trossen fel oranje bessen, die sterk afsteken tegen het glanzend don kergroene loof en den gcheelcn winter de plant blijven sierenEerst in het voorjaar, tegen den bloeitijd, vallen de vruchtjes of. maar we hebben er dan ook minstens een half jaar van kunnen genieten. Alleen de vogels moeten we in de ga ten houden, want deze zijn zeer belust op de smakelijke bessen. Alleen door het spannen van zwarte draden of het aan brengen van een net kunnen we het leeg plunderen voorkomen. Met snoeien, dat alleen na den bloei mag plaats vinden, zijn we uiterst voorzichtig, want iedere tak. dien we wegnemen, be teekent- verlies van vruchten in het na- laar. Nitsluitend takken, die verkeerd groeien of te krachtig worden, en dus den vorm van de heester ontsieren ne men we voorzichtig weg. We zorgen er voor. dat de rest stevig aangebonden wordt, want de Vuurdoorn is geen zelfhechtende plant en moet even als de roos geholpen worden, waarvoor een geschilderd hekwèrkje wel het netste en gemakkelijkste hulpmiddel is. Wanneer we een Vuurdoorn lezen een gevel plaatsen, is het aardig, wanneer zij in een boog om de voordeur geleid wordt. Als we dan nog ten overvloede onder bet venster een maktbloeiende jasmijn zetten, die met haar helder gele sterretjes in den winter de grauwe muren dekt. hebben we een combinatie gekregen, die ons huis een licht in de duisternis doet zijn. GRONINGEN, 16 Dec. In den afge- loopen nacht is de brandweer gealar meerd voor een feilen brand aan de Helperweststraat alhier. Het vuur woedde in een pakhuis, ge huurd door de firma E. Zwarteveen, die er een groote hoeveelheid asphaltpapier had opgeslagen. De brandweer rukte on der leiding van den commandant P. Ploegh met groot materiaal uit. Zij be streed de vuurzee met vier slangen op de motnrspuit, doch kon niet verhinde ren. dat de voorraad asphaltpapier ge heel verloren ging. De bovenverdieping van het pakhuis brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. BENZINE GEKOCHT VAN DEN GROOTEN ONBEKENDE AMSTERDAM." 19 Dec. In den af- geloopen nacht heeft de politie twee mannen aangehouden, die vijf vaten benzine in een garage hadden opgesla gen. Naar hun zeggen, heeft een on bekende man deze aan hen verkocht. Voorloopig zijn de mannen in het poli tiebureau aan de Marnixstraat opge sloten, OPLICHTER AANGEHOUDEN AMSTERDAM. 19 Dec. De groote oplichter Eeltink, wiens opsporing en voorgeleiding in verband met oplich tingen van boekhandelaren in de hoofdstad en in Utrecht door de politie was verzocht, is gisteravond in een perceel aan de Rustenburgerstraat aan gehouden. Hij zal nu een tocht langs verschillende politiebureaux moeten maken en zich dan voor den officier van justitie hebben te verantwoorden. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD BARNEVELD, 19 Dec. Pluimveemarkt: Oude kippen per K.G. 1 10—1.30, oude hanen 23.30, jonge hanen 1.252, N.H. Blau wen per K.G. 1.201.50, jonge hennen duiven, per paar 5060, tamme eenden 1,10 1.75, wilde eenden 1.252.50, ganzen 811, kalkoenen per K.G. 2.00—2.50, tamme konij nen 58, wilde konijnen 2.002.50, hazen (6 pond) 67, drielingen 45. fazanten 1,75 2.25. Aanvoer 9000. handel vlug. Eiermarkt, Witte eieren 1,07; Eenden 6.50 tot 7.25. Aanvoer 75000. handel redelijk. Veemarkt. Zeugen f 100 tot 175, schrammen 25 tot 37,50; Biggen 18 tot 24; zware varkens naar kwaliteit; zouters idem; vete kal.veten idem: nuchtere kalve ren 5 tot 20. Aanvoer 65, handel redelijk. Geiten 50—75. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt daa automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor hot eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3