Wie mag visschen op het IJsselmeer Üqsmda Qmf&jonjd&vi „Diwero" zal wederopbouw van Rotterdam verrichten BELEEFD VERZOEK WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. „Geschiedenisles" van mr. Frima Verdronken eigendom als rechtsfactor Gevonden Voorwerpen CLEARING GLASTRA'S VISCHHANDEL Roofmoord aan het licht gekomen Voorzieningen op korten termijn mogelijk Algemeen gemachtigde stelt specialen dienst voor de Maasstad in Van het zadel begon de victorie Aartsoplichter weer voor de rechtbank 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1Ö40 Met het oog op de korfe dagen en mede in verband met het verbod om na 7 uur af te leverenver zoeken wij U Uw bestellingen voor Kerstmis en Oude Jaar EENIGE DAGEN VAN TE VOREN te willen inzenden UTR.STRAAT 17 TEL. 3450 KANTONGERECHT OP den negenden September van dit jaar werd op het IJsselmeer proces-verbaal opgemaakt tegen Adriaan van Dierèn. Hij werd er op betrapt, dat hij daar een kuilnet had uitstaan, terwijl naar de meening van den verbalisant het vischrecht niet aan hem, maar aan den staat der Nederlanden toebehoorde. Vandaag werd deze zaak behandeld voor het kantongerecht. Mr. R. P. v. d. Mark was kantonrechter, mr. Albarda vertegenwoordigde het Openbaar Ministerie en mr. J. Frima trad op als pleiter. Het pleidooi duurde ruim een half uur en was in hooge mate belangwekkend. Het bevatte tal van historische bijzonderheden, waar uit ten eerste kwam vast te staan, dat de Zuiderzee reeds in de middel eeuwen werd beschouwd als een binnenwater, zoodat het karakter na de drooglegging niet veranderd is in juridischen zin. Ten tweede bleek, dat van oudsher het vischrecht wettelijk was toegewezen aan de visschers van de omwonende provincies. En ten derde kon mr. Frima aan het licht brengen, dat het uitgesloten is, dat hier van een privilege sprake zou zijn, welk privilege dan uit den tijd der Fransche revolutie zou zijn. Wat Hugo de Groot over de Zuiderzee schreef DE moeilijkheden betreffende de Zui- derzee-viescherij, aldus mr. Frima, dateeren uit 1932. De ambtenarén in den Haag verzuimden toen na te gaan, of de verhouding van het rijk tot het IJselmeer inderdaad een andere zou zijn dan die tegenover de vroegere Zui derzee. Men hechtte in 1932 een andere be- teekenis aan de begrippen „meer" en „zee" en dacht met het constateeren van dit verschil de zaak te hebben op gelost. Aan de schrijftafel klopt dit wel, doch alleen maar op papier. Zoo wel in historischen als in juridischen zin is er echter heel wat op dit stand punt anno 1932 aan te merken. Als aanvang verwees mr. Frima naar het boekwerk van Hugo de Groot „Inlei ding tot de Hollandsche rechtsgeleerd heid". Daarin wordt onder meer geschre ven. dat de Noordzee aan iedereen be- hoort, doch het recht op de Zuiderzee komt toe aan „de aanpalende volkeren". Met andere woorden: In de zeventien de eeuw werd de Zuiderzee beschouwd als het eigendom van de aangrenzende souvereine provincies. Hugo de Groot motiveert dit standpunt door vast te stellen, dat de Zuiderzee niet als een zee. doch als een binnenwater dient te worden beschouwd, want „het is een vergadering van inlandsche stroomen." Dit karakter van binnenwatér komt ook tot uiting in een plakkaat, dat. in 1703 door het Hof van Gelderland werd gepubliceerd en waarin bepalingen voorkomen betreffende de binnènvis- scherij in de Zuiderzee. Toen nu de Zuiderzee in het iaar 1795 overging aan den Staat dér Nederlan den. kreeg deze dus de beschikking óver een water, dat slechts als binnenwater mócht worden opgevat. Hiér vloeit lo gisch uit voort, dat de Zuiderzee door het leggen van den afsluitdijk niét plot seling in een binnenwater veranderde, want dit karakter werd ér tóén in wér kelijkheid reeds lang aan toegekend! Vischrecht F) E ambtenaren te Den Haag hébben L7 zich in 1932 vergist, toen zij meen den. dat de Zuiderzee van karakter ver anderd zou zijn. Hadden zü seliik. toen zij tevens het vischrecht toekenden aan den Staat der Nederlanden? Ook dit werd betwist door mr- Frima en ook dienaangaande putte hij argumen ten uit de geschriften van Hugo de Groot- Deze schreef in een ziiner werken: ..De visschen in de Zuiderzee komen toe aan de bewoners van de aanpalende landen." Merkwaardigerwijs kent Hugo de Groot evenwel het recht op de visschen in de Noordzee toe aan ieder, die ge vang t. Hoe is dit vèrschil in standpunt te verklaren Pil heeft een histórischén ondergrond: Toén door eén overstrooming de Zuider zee ontstond, gingen de bewoners van den vroegeren bouw- en weidegrond er toe over,'op het eigen verdronken land te visschen. Aanvankelijk hield men zich zeer nauw aan de vroegere gren zen. In de zeventiende eeuw echter had den de Harderwijker visschers de ge woonte, te loten over de bepaling van de grenzen, daar de oorspronkelijke niet meer precies waren vast te stellen. Dit alles toont al aan. dat het visch recht van oudsher aan bepaalde groepen was toegekend. Dit is ook juridisch vastgelegd, hetgeen moge blijken uit het volgende: In het jaar 1559 werd voor den grooten raad van Mechelen een op zienbarend proces gevoerd. Over- ijsselsche visschers hadden een aanklacht ingediend tegen Hollan ders, die met zoogenaamde „wa terschepen" steur kwamen vangen op een gebied, „dat vroeger aan de voorouders van de Overijssèl- sche visschers had toebehoord". De groote raad van Mechelen stelde de aanklagers in het gelijk! Voorts werd in 1605 het schip van een Zwollenaar in beslag genomen, dat was uitgerust voor de vischvangst op het IJsselmeer. Motief: hèm kwam het vischrecht niet toe. Zoo was het vischrecht in vroeger eeuwen dus zeer nauwkeurig omschre ven en wist men terdege, wie er vis schen mocht en waar de betrokkene zijn netten mocht uitwerpen. Later kwam er eenige verandering, doordat de „watergrenzen" vervielen. Practisch beteekende dit dus een uitbrei ding van het recht der visschers want zij mochten nu overal in de Zuiderzee werken. Deze opvatting bleef geldig in de 18e en 19e eeuw. Na de drooglegging heeft het rijk het als een vanzelfsprekendheid opgevat, dat hét het recht bezat aan te wijzen, wie wel en wie niet mag visschén in het IJsselmeer. Hóewei de nazaten der „aanpalende volkerén" de geschiedenis van deze kwestie niet méér kennén, leeft het oude recht nog vóórt in de hartén der families. Zij voelèn zich ont recht en „nemen het niet". Ongelijk hebben ze trouwens oök niét, aldus mr. Frima, want de vroegere réchten, vastgelegd in bóékén en blij kende uit historische procedures, zijn nimmer officiéél óntkénd óf afgeschaft en héstaan dus nóg. De laatste vraag 7") E vraag, waar het nu nog om gó at is: Behoort Adriaan van Dierèn tót erf genaam. tot het geslacht van de ..aan palende volkeren" Mr- Frima heeft dienaangaande de noo- dige onderzoekingen verricht. Er kwamen interessante bijzonderheden aan het licht. Dé overgrootvader van den vèrdachte. ook een zekere Adriaan v. Dierèn. trad in 1821 in het huwelijk met Griètje Hopman De moeder van den bruidegom was hier bij tegenwoordig en in de huwèlüksacte wordt zij gekwalificeerd als ..visschères- se". Ook dit komt dus neer op de offi- cieèle erkenning van een recht. De kantonrechter zal óver veertien da gen uitspraak doen. Gemeenschappelijke RECEPTEN Kerkdienst op Oudejaarsdag De kerkeraden der Ned. Herv. Ge meente, der Geref. Kerk. der Chr. Geref. Kerk en van de Geref. Kerk in H. V., hebben besloten op oudejaarsmiddag in de St. Joriskerk één gemeenschappelij- ken dienst te houden. De collecte zal tusschen de vier diaconieën proportio neel worden verdeeld.. De contact-com missie tusschen deze vier kerken heeft thans een permanent karakter verkre gen. VOORRANGSWEGEN 14 DAGEN ALS ZOODANIG GESCHORST In verband met het feit., dat de raad nog geen goedkeuring had verleend aan het raadsbesluit, waarbij verschillende straten als voorrangswegen werden aan gewezen, terwijl dit besluit reeds enkele weken geleden werd uitgevoerd, is de bepaling omtrent bedoelde voorrangs wegen veertien dagen geschorst. Burgerlijke Stand GEBOREN: Janna, d.v. Intinus van Veenen en Grietje Hómmés. OVERLEDEN: Hendrik van de Pol, oud 70 jaar. echtgenoot van Aaltje van Réemst; Marinus Vernooijs, oud 89 jaar, weduwnaar van Cornelia Jacoba Knop pers: Johanna Wensink, oud 65 jaar, ongehuwd. Op het politiebureau zijn dóór de eige naars terug te békomén: kartonnen pakken, inh- biscuit; geruit wollen kindérwantje; donkerblauwe portemonnaie (ritssluiting) met inhoud; passerdoos; want; 2 paarden (ruinen); extra textiélbónnen en eenige broo'dbonnen; kinderwantje blauw met rood; blauwe regenjas; bruine astrakan muts; belastingmerk in étui; groene hee- renhoed W. v. E.; zakagenda; damesarm band: paar bruine handschoenen: bruine jongensjas; pantoffel; kinderwantje bruin met rood wit boord: vulpenhouder; bank biljet en zilverbon; bril met hoornen mon tuur; damespolshorloge; bruine glacé kin- derhandechóen; actetasch; blauwe porte monnaie met inhoud; bankbiljetten; motor- handschoén; zakmesje; bruine wollen muts; klein jong zwart hondje; een bedrag aan klein geld; kinderschort; damesrjjwiel; sta len meter: zwarte actetasch; ruigharige fox; textielkaart no. 33SÓ5; accu; klein jong. zwart hondje: Molton reisdeken; jón- gensboek; zilvergeld: heerenrvjwiel. WERKBOEKJES VOOR CHAUFFEURS De politie verzoekt ons mede te deelen. dat in het tijdvak van Maandag 22 December tot en mét Dinsdag 31 De cember de nieuwe werkboekjes voor chauffeurs verkrijgbaar zijn en wel aan het tijdelijk adres van de motorpolitie in de St. jorsisstraat. VAN DE POLITIE Gisteren zijn door de politie twee mannen aangehouden en naar het bu reau meegenomen, omdat zij in staat van dronkenschap verkeerden. B. pleég- de verzet,, terwijl de ander nog een hechtenisstraf te goed had in Utrecht, zoodat beiden een slechten, vroólijken dag hadden. Negen wielrijders die geen rood ach terlicht hadden, werden geverbaliseerd. Act collega's, die zondér behoorlijk voor lichten fietsten, deelden hetzelfde lót GRAND THéSTRE. Van Vrijdag 10 t.m. Donderdag 19 Dec. vertooning van de film „De trouwelooze Eckehart". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 8 uur; Woensdag en Zatérdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Maandag t.m. Don derdag: „De familie van mijn vrouw." Voorstellingén: lederen avónd om uur. Woensdag 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Was ik maar nóóit ge trouwd". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alie meisjes geopend op Dinsdag- en Dónder- dagmiddag van 2.8Ó tót 5.80 uur n.m. Op andere dagen des avonds. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wb'érs- straat 2. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Tentoon stelling van sdhilderijen, aquaréllén en teekénirigen van Cóurt Veldkamp. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Téritóóriitél- liiig van schilderijen, aquarellen en tee- keningén van Cóurt Veldkamp. TIJSSELING'S MODELHUIS. 16 Dêc.—1 Jan. Expositie van beteré meubélen. THEOSOFISCHE LOGE. 20 Dec. 2»/j uur. Vór. van Huisvrouwen. Kérstmiddag dóór Lóuise Kóóiman én K. v. d. Bosch. DE VALK. 21 Dec. Concert van het Nédérl. Symphóhia Orkést voor léden van het Nederl. Verb. v. Vakver. 8 uur. AMICITIA. 22 Dec. Concert vóór de Con- certvereèriïging. Noske en Flipse. DÉ VALK. 26 Dec. 10.15 uur. Concert van De Stem des Vólks. ST. JÓRISKERK. 26 Dec. 2.30 uur. Kerst uitvoering van Amérsfoórt's Mannen koor. DE VALK. 26 Dec. Dans- en Kerstfeest. 7 uur. Kóersén vóór stortingen op 19 Décémbér tegen verplichtingén luidende in: Réichsmarkén 75.36 Bélga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87 Deensche krónén 36.40 Noórsche kronen 42.80 Tsjechische kronen (oudé schulden) 6.42 Tsjechische kronen (niéuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45% Lewa's 2.30 Zweedsche kronen 44.85 Gestoofde snoekbaas Benoodigdheden: Voor zes personen 2 pond visch, 1 ons boter, citroen, peterselie, een paar wor teltjes. Bereiding: Maak de visch schoon en snijd ze in mooten .zout ze naar smaak en plaats ze in een vuurvaste schotel met een centi meter water. Leg op ieder stuk visch een schijfje citroen en leg een paar wor teltjes en een struikje peterselie tus schen de visch. Laat dit in de oven gaar worden, ca. 20 minuten. Haal de wortel en peterselie er uit en voeg de boter bij. met de rest van de fijngehakte peter selie en laat dit nog 10 minuten in de oven staan. Ook kan men er nog wat beschuitkruim over strooien De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. AANVULLENDE VERKLARING Mijn verklaring in de jongste raads zitting schijnt aanleiding te hebben ge geven tot de meest dwaze geruchten. Daarom heb ik gemeend, mét de blijk baar noodzakelijke aanvulling van déze verklaring niet te moeten wachten tot de eerstvolgende raadszitting. De fluisteraars, die mijn persoon thans met hun intense belangstelling vereeren. blijken tot mijn leedwezén niet het minste werkelijk inzicht te hebben op politiek terrein en niet de minste werkelijke 'Kennis te bezitten omtrent den aard van alle huidige stroomingen, omtrent de wezenlijke overeenkomsten en verschilpunten tusschen Nationaal Front, de vernieuwingsbeweging van de Nederlandsche Unie en de N.S.B. Ondergeteèkende is toegetreden tot het Nationaal Front omdat hij de overtuiging is tóegédaan in deze beweging het best te kunnen dienen de belangen van onze Nederlandsche christelijke gemeenschap. Bovendien wil ik er als katholiek nog aan toevoegen, dat wij katholieken niét vreemd staan tegen een autoritair gezag, waar wij ons in gewichtiger zaken, m.n. in onze confessie, buigenonder het autoritair gezag van de kerk. ook daar waar de 'Kerk. zonder onfeilbaarheid in die zaken, in het verleden trad op het terrein eener maatschappelijke samen leving als uitvloeisel eener christelijke levensbeschouwing o.a. corporatieve or dening in „Quadragesimo Anno". Nederland vóór de Nederlanders! Leve het Vaderland! H. N. DE HAAN. Amersfoort, 18 December 1940. BINNENLAND Lijk van, Bredaschén winkéleige- naar te Rotterdam ge vonden ROTTERDAM, 18 December. Na eén nauwgezet onderzoek, dat wekén duurde, is de Rotterdamsche politie er gisteren in geslaagd op heldering te brengen in de geheim zinnige verdwijning van dén 47-ja- rigen eigénaar van eén kleeding- magazijn te Breda, dén heer P. B. G. van Aart. Doze winkelier kreeg op 9 November j.l. bezoek van dén heer Van der B. uit Bussum. eigenaar van een kledingma gazijn in ongérégeld goéd. Déze zeide, huiten de distributie om *een partij wol len jumpers te kunnen levéren, via twee relaties in Den Haag. Dén volgenden dag réisde de heer Van Aart met Van dér B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretóur en had kennelijk de be doeling dienzélfdén dag nog naar Bréda terug te keeren. Hij is echtér hiér niet teruggekeerd. OPmiddellijk na zijn vermissing kwa men de politieapparaten te Bréda. Dén Haag éii Rotterdam in wérking. Mén vérmóédde, dat Van Aart in handen was gevallen van lieden, die hét op zijn gèld gemunt haddén. De heer Van Aart had n.l. een bedrag van 1ÓÓÓ.in zijn por- tèféuille. Gistermiddag is hét ontzielde lichaam van dén winkéliér gévóri- dèn in éen woning in hét Westelijk stadsdeel van Rotterdam waar het zéér góed verborgen was in eén kél- défverdiéping. Hét vermoeden, dat de héér Van Aart vermóórd is, bleek juist te zijn. Het Onderzoek in dézè zaak is nog in vóllen gang, zóodat nadere médêdeélin- tren thans niet kunnen wórden gedaan. Vandaag zou óp hét lijk sectie wórden verricht. DÓODELIJK ONGEVAL IN STAATS MIJN EMMA HEERLEN, 18 Dec. Vanochtend omstreéks halftien is de 40-jarigè sein gever J. H. Smeets uit Echt in de laan plaats op de 410 nieter verdieping van staatsmijn Emma bij hèt beladen der schachtkóoi zóo ernstig tusschen de mijnwagehtjés' bekneld geraakt, dat hij ohihiddéllijk overleed. Smeets wa6 ge huwd én vader van vier. kinderen 's-GRAVENHAGE, 18 December. pv E wederopbouw van Botterdam gaat gestadig voort en naarmate de tijd ver- strijkt komt er in 't énorme werk, dat hier verricht móet wórden, meer téèke- ning. Thans is wederom een belangrijke nieuwe phase aangebroken. Geleidelijk aan is naast de puinruiming een begin gemaakt met den wegenaanleg. Dit werk neemt nu steeds in omvang en ook in tempo toe. Daarmede is de herbouw van de stad in een stadium gekomen, dat men plannen moet makén en ook op kor ten termijn uitvoeren voor de verschillende gemeentelijke publieke wérken. Naast den aanleg van straten, bruggen, énz. moet nu komen dé aanleg van rio. leeringen, van gas- én waterleidingen, werkzaamheden vóór het trambedrijf én voor het gemeentelijk eléctriciteitsbedrijf. maken. Gédacht wordt hierbij aan vor dering van schepen, aan hét verkrijgen van paarden, ertz. Vóór dé uitvoering van deze enorme taak móet men bèschikkén over mid delen. over wélke een gemeentedienst of gemeentebedrijf nu eenmaal niét be schikt. Diweroopgericht "P) E algemeen gemachtigde heeft daar- om beslóten een regeling te tref fen. waardoor hij in diréct contact kan tredén met de uitvoerders van de Rótj terdamsche publieke werken en op deze wijze de verantwoordelijkheid kan dra gen voor het tempo en de uitvoering, terwijl daarbij toch de Rotterdamsche diensten en bedrijven volledig ingescha keld blijven. Bij besluit van den alge meen gemachtigde is mét ingang van 23 December a.s. ingesteld eén „Dienst voor dén wederopbouw van Rotterdam", bij verkorting genoemd de „Diwero". Deze „Diwero" zal 3 directeuren hebben Als zoodanig zijn benoemd de heeren ir. L. J. van Dunne. H. G. J. tér Marsch en ir. J. Rutgers. Ir. van Dunne is adjunct-directeur van dén gemeentelijken techniSchen diénst. Dóór zijn peréóón wórdt het ver band gelegd met dén belangrijken téch- nischen dienst en tevens met alle neven- diénSten en bedrijven. De heer Ter Marsch heeft zijn sporen verdiend op hét gébied van organisatie. Zijn naam zal verbonden blijven aan hét voorspoe dig verlóóp van de puinruiniing. Hij is in de leiding van den „Diweró" te zién als de vertegenwoordiger van het Rot terdamsche bedrijfsleven. Ten slotte maakt ir. Rutgers deel uit van de direc tie in het bijzonder voor het contact met dén algemeen gemachtigde. De bedoeling is, dat de gemeentelijke technische dienst van Rotterdam en de overige gemeentebedrijven voor de uit voering van alle publieke werken wor den ingeschakeld, dat de Rotterdam sche werkzaamheden ook volledig aoór Rotterdamsche gemeentebedrijven wor den uitgevoerd, dat de stukken worden opgeborgen in Rotterdamsche archie ven, enz. Het wordt dus eén. zuiver Rotterdam sche dienst, waarin de algemeen ge machtigde voor dén wederopbouw, ter wille van coördinatie van grootere be langen en waarbore voor een noodzake lijk tempo; niet alléén formeel, maar ook feitelijk invloed kan uitoefenen. Vele moeilijkheden diénen nog te worden opgelost IN normale tijden wérdén déze wért zaaittheden verricht door de verschil lende gemeentelijke diensten en bedrij ven. Aangezien het werk dat hier ge daan moet worden van een bijzonderen omvang en aard is. zou een enorme taak op de schouders van de gemeentelijke diensten gelegd worden en Zouden deze in deze buitengewone tijdén voor moei lijkheden komen te staan, wélke men nooit gékend heeft. De algemeen gemachtigde vóór den wederopbouw, die de verant woordelijkheid draagt vóór den gang van zaken bij dén wederopbouw van ons géheele land, is daaróm over gegaan tot eén zeer intensieve be moeiing met de werkzaamheden in Botterdam tén einde er zoovéél mogelijk vóór te zorgen, dat geen stagnatie in de uitvoering optreedt. Materiaalvoorziening In de eérste plaats moet.hierbij ge dacht wórden aan de moeilijkheden mét de materiaalvoorziening. Déze hebben reeds geleid en zullén ook verder lei den tot, reserveering door den algemeen gemachtigde van bouwmaterialen ten behoeve van den wederopbouw. Het is echter niet voldoende om de materiaal voorziening over ons geheele land cen traal te controleeren, de materialen moeten ook naar de gemeente Botter dam vervoerd kunnen worden en hier komt het transportprobleem naar voren. Stagnatie bij den aanvoer is een van de grootste moeilijkheden waarmede de bouwnijverheid te worstelen heeft. De algemeen gemachtigde zal alles doèn om deze moeilijkheden zooveel mogelijk op te lossen. Dit kan op sommige pun ten een krachtig ingrijpen noodzakelijk Vermist rijwielondérdeél bracht rééks fietsendiefstallen aan hét licht BEGIN November van dit jaar kwam de heer B. V., wónènde aan den Hofdijk te Botterdam op het hoofdbu reau van politie aangifte doén van dief stal van zijn rijwiel. Hét zadel van déze fiets vertoonde bijzondere kentéekenen, welke V. aan de recherche opgaf. Ge wapend met deze wetenschap kon een agent van politie al spoedig op de week markt op het Noordpléin een rijwielza del in beslag némén. dat vermoedelijk van dezen diefstal afkomstig was. V werd van deze in beslagneming op de hoogte gesteld en herkende het zadel als het zijne. Het onderzoek in deze zaak wérd voortgezét. Het zadel werd in be slag genomen bij den 40-jarigèn opkóo- óer G. D. J. F. Z. Deze béwéérdé aarivan- kélijk halsstarrig. dat de agent zich ver biste en hét bewuste zadel niet bij hem had gevonden. Zijn boeken wérden aan een nauwgezet ondérzóék onderworpen In het ópkoopersregister vond men om te beginnén geen aantéekéning van dén inkoon van hèt zadel. Wel bleek Z. verscheidene rij wi él en te hebben ge kócht en weer vérkncht én telkens trof dé Politie daarbij dénzelfdên naam aan Enkele verknopen werden nagegaan en hét hlékén rijwielen van diefstal afkom stig te zijn. Zoo kwam vast te staan, dat Z. rijwielen kocht van den 20-jariben monteur J. G. B-. dié reeds voör andere zaken in hét huis van bewaring zit. Bij eén volgend vérhoor bekende Z. andere rijwielen gekocht te hebben van den 20-iarigen J. C. G. en dén 20-jarigeri bankwerker S. H., dié beiden zijn ópeè- slótén. Z. plaatste in zijn registers meestal data. dié niet Overeenkwamen mét de werkeliikhéid. hetgeen het on derzoek bemoeilijkte Oók G. en H. he kénden vèrschilléndè fietsendiefstallen tè hebben gênleéed, terwijl voorts nóg tót de bende bleken te behoórén de 21 iariée telegrafist P. van O., de 31-iarige lös-werkman A. H. R. en de 29-iarisre wérkloóze P.R. Allen rijn ópgéslotèn. De bende stal hoofdzakelijk tus schen Augustus ên November van dit jaar in verschillende cómbirtatiès. Mén póetste dan de mérken wég, plakte er andere vóór in dè plaats en soms werd de oude truc, hét ver wisselen van onderdeelen, toegepast. Later werd nog eén opkoopér gevon den, die mede in hét complot was, n.l. de 21-jarige E. van B. die ver scheidene rijwielen had geheeld. In totaal zijn tot nog toe zes daders en twee helers in deze zaak betrok ken, terwijl van de 15 fietsen 11 exemplaren reeds terecht zijn. Men neemt aan. dat er nog meer dief stallen van deze bende aan hét licht zul len kómen. GRONINGEN, 18 December. Vóór dé GróPinger rechtbank heeft van daag terécht gestaan de 33-jarige kóópman H. L. uit Leidén, thans ge detineerd te Gróningön, wegens op lichting van een hotelhouder te Maarn voor 25 gulden. Verdachte hééft niét alleen énkele da gen bij dei) hótélhöuder gelogeerd zon der té betalen, maar heeft dezen boven dien wéten té bewegen hem f 25 te lée^ nén, wélk bedrag verdachte, nadr hij voorgaf, te kórt kwam vóór betaling van eénige koeien, dié hij z.g. in op dracht van de régeéring had gékocht. Verdachte békende. Hij hoéft zich ook eldérè aan dergelijke practijkén schuldig gemaakt én hééft buitendien reeds tal van vonnissen, voornamelijk wegens op lichting. op zijn strafblad staan. Dé officier van justitie zeide in zijp re quisitoir, dat mén hiér met eén aarts- oplichtér heeft, te doèn, vóór wien hij de maximumstraf Op haar plaats achtte. Hij éischte drie jaar gévaPgenisstraf. De verdediger bepleitte clementie. Uitspraak Dinsdag a.s. Kindje door diénstbode mishandeld MAASTRICHT. 18 Déc. - De rêcher- che heeft dé dienstbode M. B., in be trekking bij de familie A. K., onder verdenking van poging tot doodslag Op eèn kind, aangehouden en ter beschik king van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagên geleden heeft deze diènétbode het tweejarige zieke dochtertje van de familie K. een bad doèn nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nóg al la6tig was, óók mishan deld. Hét etumperdje, dat zware brand wonden had ópgeloopert. *s in het zie kenhuis te Maastricht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6