Autobus met mijnwerkers door trein gegrepen KENNEDY'S MEENING over de Amerikaansche productie -capaciteit FRANSCHE REGEERING BERAADSLAAGT DE EEMLANDER Vrijdag 20 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 149 Admiraal Leahy door Roosevelt ontvangen r De blokkade van Syrië door de Engelschen Kerstmis en de oorlog" Nieuwe bons aangewezen Voorzichtig met explosieve voorwerpen MEER DAN 400.000 Koude aan het Albaneesche front Koning Carol naar Amerika? BERICHT AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS .per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f OAS Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummer* f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON IN TER C 4620 "rtiJS DER AbVcKlti.ncri vaD re^«U 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer i 0.25. Liefdadigbeids-advertentiên voor de helft van den prij*. Kleine Advertentiën „KEITJES' bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent. elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer exfra f 0.05 DRIE ARBEIDERS UIT BOCHOLTS GEDOOD, NEGEN ANDERE ERNSTIG GEWOND HEERLEN, 20 Dec. Doordat de spoorboomen niet gesloten waren, is vanochtend een autobus met mijnwerkers door den trein gegrepen, waardoor drie menschen werden gedood en negen ernstig gewond. Omstreeks vijf uur reden drie autobussen met mijnwerkers van Bocholts naar de mijn on der Bocholtserheide. De bussen moesten den spoorwegovergang passeeren De boomen waren niet gesloten. De eerste bus was den overweg reeds voorbij, toen men een geweldigen klap hoorde. Het bleek, dat de tweede wagen door een trein, welke in de richting Aken reed, was gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk: drie mijnwerkers waren op slag gedood, en negen ernstig gewond. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De lijken zijn naar het klooster in Bocholts vervoerd, terwijl de gewonden naar het ziekenhuis in Heerlen zijn overgebracht. De gedoode mijnwerkers zijn de 64-jarige H. Meisters, geboren te Maastricht, de 31-jarige J. Meesters en de 39-jarige J. H.» Dumoit, zij woonden in Bocholts. WASHINGTON, 20 Dec. IZENNEDY, de vroegere Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, beeft volgens een mededeeling van Ludlow in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat. de Amerikaansche wapenproductie niet voldoende is om de eigen verdedi ging te waarborgen, laat staan om En geland nog van oorlogsmateriaal te voorzien. Kennedy heeft Ludlow ge schreven, dat de Ver. Staten zelfmoord zouden begaan, wanneer zij in dit sta dium der bewapening aan den oorlog gingen deelnemen. Terwijl de eigen ver dediging der Ver. Staten zwak is, is haar hulp voor Engeland beperkt. Het is de eerste taak der Ver. Staten, de eigen verdediging te bespoedigen. Na terugkeer van een inspectiereis naar West-Indië verklaarde senator Gil lette. steeds een tegenstander geweest te zijn van stappen, welke de Vereenigde Staten bij den oorlog zouden kunnen be trekken. Wanneer dit onze oorlog was. zeide Gillette, zouden wij volledig daar aan deelnemen. Ik geloof echler niet, dat Engeland onzen oorlog voert. De Ver eenigde Staten moeten op alle mogelijk heden zijn voorbereid, incl. op den af weer der pogingen van eenig land, op het Westelijk halfrond steunpunten in te richten. Een draadloos overgebrachte foto in de New York Times brengt het feit aan den dag, dat de kolonel Donovan, die met een geheimzinnige missie naar En geland is vertrokken, door Churchill is ontvangen en met hem heeft geluncht. Onderhoud tusschen Leahy en Roosevelt De nieuwe Amerikaansche ambassa deur in Frankrijk, admiraal Leahy, heefl gisteren een laatste onderhoud gehad met president Roosevelt, alvorens naar zijn post te vertrekken. Leahy verklaar de na afloop, met president Roosevelt een algemeen gesprek gevoerd te hebben over zijn diplomatieke missie. Maandag zal hij aan boord van een Amerikaan- schen kruiser naar Lissabon vertrekken. In bevoegde kringen wordt thans, vol gens berichten uit Vichv, bevestigd, dat de Amerikaansche zaakgelastigde in Vichv. Mnrphv. die kort geleden uit de Vereenigde Staten is teruggekeerd, een reeks inspecties van de Amerikaansche consulaten in Noord-Afrika onderneemt. Het in het buitenland uitgesproken ver moeden. dar Murphv met den algemeen gedelegeerde van de Fransehe regeering in Afrika, generaal We'vgand een ont moeting zal hehhen. wordt van nffirieele zijde onwaarschijnlijk genoemd. Men verklaart, dat wanneer een contact met eeneraal Wevgand werd gewenseht. van te voren een speciaal verzoek lang? di plomaticken wee zou ziin gedaan. Mur phv is Woensdagavond vertrokken Ziin eerste reisroute zal hem waarschijnlijk van Oran naar Casablanca leiden. De Engelsche oorlogslasten Voor de K. van K. te Montevideo in Uruguay heeft de economische adviseur van de thans in Urugay vertoevende Engelsche missie onder leiding van Lord Willingdon, Henry Brand, een rede gehouden, waarin hij de redenen noemde, die Engeland ertoe gebracht hebben zijn aankoopen in Zuid-Amë- rikav te beperken. De oorlog, zoo be toogde hij, eischt van het Engelsche volk geweldige inspanningen. Zelfs den leden van de niissie-Willingdon zal het moeilijk vallen, na twee maanden afwe zigheid uit Engeland, zich weer te ver plaatsen in die gespannen, onaangena me atmosfeer. Hoewel Engeland de hulp geniet van de Dominions, de Vereenigde Staten en Griekenland, heeft het eiland toch den voornaamsten last van den oorlog te dragen. De eerste taak van de Engel sche regeering is. zoo vervolgde Brand, den minimalen levensstandaard en het moreel in Engeland te handhaven. De overige energie wordt besteed aan het streven naar de overwinning, waar voor een groot leger in het moederland, voorts een leger in het Midden-Oosten en een groote vloot moeten worden onderhouden. Deze inspanning weet Engeland zich te getroosten onder de onop houdelijke aanvallen van een machtigen vijand, die vliegvelden bezit op slechts vier minuten vlie gen afstands van Engeland en prac- tisch over de geheele wapenin dustrie van Europa beschikt. Boven dien moet Engeland, in tegenstel ling tot Duitschland. alles van over zee aanvoeren. waarbij veel scheepsruimte noodig is. Daar geen enkel neutraal land schepen naai de Engelsche wateren stuurt, blijft deze taak alleen voor Engeland voorbehouden. Elk beschikbaar schip wordt voor mi litaire doeleinden en het vervoer van munitie gebruikt, en pas op de tweede plaats komen dë behoeften van de bur gerbevolking. Ik verzoek u derhalve begrip te hebben voor de noodzakelijk heid, waarin -Engeland verkeert., om zijn buitenlandsche aankoopen tot het allernoodzakelijkste te beperken. De Engelsche regeering wil alle mo gelijke-stappen ondernemen om den op Engeland drukkenden oorlogslast te verlichten, maar wanneer de oorlog langer duurt, zou het wel kunnen ge beuren. dat zoowel de economische po sitie van Engeland als die van de Zuid- Amerikaansche landen ernstiger dan tot dusver den invloed daarvan onder vindt. Overigens gaf Brand toe. dat de landen van het Britsche rijk vurig naar den vredp verlangen. Fransehe schepen uit New-York vertrokken NEW VORK. 20 Deo. (D.N.B.). - Het Fransehe tankschip Merope groot 7011 brt. en het Fransehe vrachtschip Fort de France, groot 4219 brl. zijn Wopnsdag uit New York vertrokken. De bestem ming van de Merope. die geen lading aan boord heeft, is onbekend. Dp Fort de France gaat naar Martinique. De Britsche regeering heeft hiertegen ge protesteerd. aangezien zii op grond van "en eisch tot schadevergoeding tegen de Fransehe scheepvaartmaatschappij dit stoomschip in beslag wilde laten ne men. Verzendt uw Kerst pakketten tijdig 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. De vervoer gelegenheid, waarover de post beschikt, is beperkt. De verduistering maakt 's morgens en 's avonds het werken moeilijkDaarom moet ook bi pakketvervoer met vertraging worden gerekend. Wie een Kerstpakket ver zenden wil, bezorge het nog deze week ter post, anders is er alle kans, dat het te laat komt. Een degelijke verpakking met stevig papier en sterk touw en een duidelijk geschreven adres op de adreskaart, zoowel als op het pakket zelf is thans meer dan ooit noodig i Geen bakkersarbeid op de beide Kerstdagen 's-GRAVENHAGE, 20 Dec- Naar het A.N.P verneemt is bij beschikking van 14 December jl van den waarnemend secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken nader bepaald, dat de bakkerij-ondernemingendie gebruik maken van de arbeidsver gunning voor de Kerstdagen, in geen geval op den Eersten en Tweeden Kerstdag bakkersarbeid mogen laten verrichten, in welken vorm ook. Admiraal Rüder brengt een bezoek aan een 35.000 ton slagschip der Duitsche marine (Foto Scherl) GENEVE, 20 Dec. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld: over den gis teravond onder voorzitterschap van maarschalk Pétain gehouden minis terraad is een communiqué uitgege ven, waarin uitsluitend het feit van den ministerraad meegedeeld wordt. Daaraan wordt toegevoegd, dat. Vrij dag een kabinetsraad en Zaterdag weer een ministerraad gehouden zal worden. Wegens de ziekte van den minister van buitenlandsche zaken, Flandin, is de bijeenkomst in zijn ziekenkamer gehouden. Uit Vichy wordt gemeld, dat op grond van een in het staatsblad gepubliceerd decreet drie Joodsche rechters van het hof van cassatie van hun ambt zijn ont heven. Volgens een bericht üit Vichy zijn bij decreet van den minister van binnen- landsche zaken de gemeenteraden van vier steden ontbonden. Daartoe behoort de raad van Lesparre in het departement Giroftde, waar de vroegere minister van binnenlandsche zaken Mandel burge meester is geweest. Uit Vichy wordt gemeld: De bekende journalist en voormalige medewerker van de opgeheven krant La Republiqne. Pierre Dominique, is benoemd tot leider van den voorlichtingsdienst van het pre sidium. Britsche blokkade van Eransch Syrië Door de Britsche blokkade der haven van Beiroet ziin talrijke havenarbeiders werkloos geworden. Een delegatie der arbeiders is Woensdag naar het hooge commissariaat gegaan en heeft den plaatsvervangenden hoogen commissaris an Syrië, Fougere. ondersteuning van taatswege gevraaed. Uit Vichy wordt gemeld: De -Staatssecretaris van luchtvaart, ge neraal Bergeret, is per vliegtuig te Beiroet aangekomen, waar de hooge commissaris ad interim van Syrië, generaal Fougeres. hem ontving. Ge neraal Bergeret zal luchtstrijdkrach ten en luchtbases in den-Franse-hen Levant tijdens een reis van enkele dagen- inspecteeren. Uit Vichy wordt geméld, dat óp grond van pen in de Fransehe staatscourant ge publiceerd decreet de minister van ma rine. admiraal Darlan. zich tijdens de afwezigheid van den staatssecretaris voor de luchtvaart, generaal Bergeret ad interim belast met de leiding van het staatssecretariaat voor de luchtvaart 55 SANTIAGO DE CHILI, SO Dec fD.N B Het Katholieke blad „Diario Iltts- tiado merkt in een artikel „Kerstmis e?,,<le P0-"10*" '.make de redevoering, welke de paus in November gehouden heeft op, dat de weigering van Chur chill om met Kerstmis de wapens te la ten ruften de oproep van hes hoofd der Katholieke kerk heeft doen misluk ken. in dit verband oefent het blad ook cntiek op het besluit van ds Engelsche regeering. den invoer van levensmidde len naar de bezatte Europeesche gebie den te blokkeeren. Het blad „Chileno" bespreekt voorts eveneens de weigering der Engelsche regeering ten aanzien van het plan- Hoover om de Europeesche gebieden van levensmiddelen te voorzien. Voorts bespreekt het blad de recente uitingen hierover van den Britschcn minister voor de blokkade. Cross. Het blad con stateert. dat Engeland het voornemen heeft om onder de West -Europeesche volkeren honger en ellende te bevorde ren. in de hoop daardoor zijn tegenstan der te treffen. De mensohlievcnde denk beelden van Hoover en van den Paus, zoo besluit het. orgaan, moeten als mis lukt beschouwd worden. CHINEE3CHE PERSSTEM OVER ENGELANDS TOESTAND TSJOF.NGKING, 20- Dec. (D.N-.B.) Dat men ook in politieke kringen te Tsjoengking de positie van Engeland precair begint te achten, blijkt uit een artikel in het blad „Hsinminvau". waar in geconstateerd wordt, dat Engeland reeds teekenen van uitputting vertoont. Dit is, aldus bet blad, een gevolg van de reusachtige scheepsverliczen door den Duitschen duikbootoorlog en de voort durende bedreiging der Britsche ver bindingen ter zee De ..Hsinminvau vraagt zicli af. hoelang Engeland onder deze omstandigheden den oorlog nog zal kunnen volhouden. 's-GRAVENHAGE. 20 Deel - De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend. BROOD EN GEBAK Elk der met „20" genummerde bon nen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit om vat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen. Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas MO gram. Andpre koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein knrstgehak (b.v amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en feebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn. geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge durende de weekvan 30 December tot en met 5 Januari a.s. met dien verstan de. dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, rpstflifranfs p.d EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 De cember as. geeft de met „21" genum merde bon van het algemeen distributie bonhoekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke on 29 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s. met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Ja nuari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met. Vrijdag 17 Ja nuari a.s. geeft de met „86" genummer de bon van het algemeen distributie- bonbnekje recht op het koopen van één kilogram suiker. BOTER EN MARGARINE Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 3 Ja nuari a.s. geeft de met „22" genummer de bon van de boterkaart zoowel als van de ve t kaart recht op het koopen van 250 gram boter of marga rine. De met „22" genummerde bón geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. WAARSCHUWING 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Door onvoorzichtig om tc gaan met uitgeworpen drijvende of aan gespoelde scherpe mijnen of ver sperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie vol gen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties ge- schiëden. Op de navolgende punten moet gelet worden: 1. het vinden van drijvende of aan gespoelde mijnen, boeien of verdacht uitziende voorwerpen moet onmiddellijk met. nauwkeurige opgave van vind plaats aan dé dichtstbijzijnde Duitsche militaire instantie, politie of burger lijke autoriteit worden medegedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwer pen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men verniijde in ieder geval het aanraken of naderen van deze voorwer pen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor afzetting rond om deze voorwerpen op een afstand van 1 km. door in den omtrek wonende personen wordt ge zorgd. V OLKSDUITSCHERS VERHUISD BERLIJN. 20 Dec. (A.N.P.). Als re sultaat van de Duitsche maatregelen zijn sedert eind 1939, toen met de uitvoering ervan .werd begonnen, reeds meer dan 300.000 volksduitschers uit Oost-Europa naar het Duitsche Rijksgebied terugge keerd. Tezamen mét de ongeveer 40.000 oersonen uit Litauen, waarvan de ver huizing word» voorbereid, zal waar schijnlijk het totale aantal geëmigreer de Duitschers tot ongeveer £57 000 stij gen. Uit dit cijfer blijkt, dat de verhui zing van volksduitsche groenen uit het Oosten naar het Duitsche Rijksgebied naar omvang en vorm een gebeurtenis vorpit. die in de Europeesche geschiede nis wel zonder weerga is. De terugkeer der honderdduizenden voltrok zich in hef geweldige gebied van de Oostzee tnt de Zwarte Zee. De teruggekeerden zijn afkomstig uit Estland. Letland. Po'en. Ressarabië. de Roekowina en de Dn Iwoedfin. terwijl ten aanzien van d» voormalige I.jtausche gebieden nog di plomatieke onderhandelingen Lawine-gevaar voor stellin gen in het Mohra-gebergte BELGRADO, 20 Dec. (D.N.B.). In de laatste berichten van het Grieksch- Italiaansche front 'wordt gezegd, dat d© Italiaansche troepen zijn overgegaan tot tegenaanvallen tusschen Tepeleni en de zee. In alle berichten wordt er de na druk op gelegd, dat de Italiaansche ar tillerie uiterst actief wordt, en de Griek- sche stellingen onophoudelijk bestookt. Door de zeer strenge koude wor den de krijgsverrichtingen bemoei lijkt. De Vreme meldt uit Monastir, dat het aan het Noordelijke front zoo koud is, dat de wacht om het halve uur moet worden afgelost. In het Mokragebergte zijn de operaties vrij wel geheel gestaakt me» het oog op sneeuwval en kou. Het lawinege vaar neemt in dezen sector voortdu rend toe. BOEKAREST, 20 Dec. (D.N.B.). Naar in politieke kringen alhier ver^ luidt, heeft ex-koning Carol, die in Sevilla verblijf houdt, het voorne men via Portugal naar Amerika te vertrekken. Zijn vroegere hofminister en vertrou weling, Urdariaou, zou zich reeds in Lissabon bevinden en daar tezamen met den vroegeren Roemeenschen ge zant Pangal de reisplannen voorberei den. De Roemeensche staatsleider, gene raal Antonescu. heeft thans den koning laten weten, dat het legionnaire Roeme nië niet werkloos zou toezien, wanneer Carol zijn tot. dusverre in acht genomen reserve zou laten varen. Iedere politieke activiteit van zijn kant zou. naar men in Boekarest opmerkt, ernstige gevol gen met zich mede sleepen. ZIJ, die zich met ingang van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. ^ooooooo<xxxvo<xxx>coooc>oo<x>^ DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.27 uur onder- On Zbterdag: Zon op 9.49 uur: on- der 17.27 uur. Maan on 0 21onder 12.52 d.a.v. eevoerd. Er wordt van Duitsche zijde nog on gewezpn. dat. in al de genoemde gebie den alle opgeroepen Duitschers. afgezien van enke'e geringe uitzonderingen, naar het Duitsche Rijk teruggekeerd worden zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1