LAATSTE BERICHTEN Levensverzekering dekt oorlogsrisico Kunstcritici werden lyrisch over „de onbekende Manet" Botsing tusschen de V.S. en Japan zou leiden tot ondergang der beschaving Belangrijk besluit der Nederlandsche maatschappijen Tien procent korting opgeheven Wederkeer ige gebieds afstand Signatuur-Köpenickiade in een Haagschen kunsthandel Humoristische vervalschings- affaire Doodstraf voor Londensche plunderaars Duitsche lucht macht in actie Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 BINNENLAND DE Nederlandsche Maatschap pijen van levensverzekering hebben voor alle polishouders een nieuwe regeling voor de dekking van het oorlogs- of molestrisico ingevoerd. Deze regeling komt hierop neer, dat iedereen momenteel practisch ten volle tegen oorlogsriciso is ge dekt en de vroegere korting van 10 op de hoofdsom ongedaan wordt gemaakt. Door de Nederlandsche maatschap pijen van levensverzekering zijn ii\ den loop der jaren allerlei polissen afgege ven, waarin het oorlogs- of molestrisico op verschillende wijzen gpdekt was. Er zijn polissen waarop dit risico ten volle gedekt is. en er zijn er, waarin het uit gesloten was. Rij een groot deel der oudere polissen, en ten df>ple ook nn«> wel nieuwe polissen, geldt, dat het bur ger-risico fen vnlJe gedekt is. doch wie als militair in oorlogstijd overlijdt slechts de wiskundige reserve of de af- koopwaarde van zijn polis kreeg: daar er momenteel geen militairen meer in Nederland zijn zijn deze practisch' thans ook polissen met 100 dekking gewor den. Sedert de tweede helft van 1939 pas ten echter verschillende maatschappijen een toen geheel nieuwe regeline toe, waarin het groote en huns inziens onge motiveerde verschil tusschen den door oorlogsgeweld getroffen burger en den militair was opgeheven Dit was wat in de wandeling heette: de 90%-clausule Er vond bij deze polissen nameliik. zoo dra een oorlog intrad een voorionpige korting plaats, die voor pas gesloten polissen waf gronter was. doch vgnr de reeds wat langer bestaande daarop neer kwam, dat ajlp verzekerd^ bedragen voorloopig tof 90% van die welke in de polis stonden werden verminderd Dit gold voor militairen-en burgers gelijke lijk. Ook talrijke dep vroegere polïshou ders. die epn andere hepaline in hun polis hadden vroegen en kregen deze nieuwe 90%-clausule. Aldus hebbpn de gemobiliseerden de gelegenheid gehad zonder beta ling van eenigerlei extra premie de dekking, welke hun polis hun gaf, in stand te houden als ooit de oor logsbrand naar Nederland zou over slaan. Velen hebhen daarvan dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Een radicaal einde Het was echter niet tegen te spreken, dat er niettegenstaande dit alles, met betrekking tot de dekking van het oor logsrisico. een toestand'bestond, die het velen verzekerden moeilijk maakte zich daarin te oriënteeren. Aan dezen toestand is thans door de maatschappijen radicaal een einde gemaakt. Belangrijke be sluiten zijn dienaangaande geno men, die niet alleen een groote ver eenvoudiging brengen, maar ook belangrijke voordeelen voor vele polishouders beteekenen. Deze be sluiten komen er kortweg gezegd op neer, dat men het verleden practisch geheel liquideert door alles ten volle te gaan betalen. De maatschappijen hebben hier, be wust van haar groote sociale taak, het gemeenschapsbelang boven al les gesteld. De maatschappijen mochten dit doen, omdat men. vnnral nu ook de schadever- poedingsregelineen van de vernielde huizen en goederen bekend zijn gewor den, een voldoende overzicht had van de hier te lando werkelijk geleden schade. De besluiten De getroffen hesluiten zijn de volgen de: In de perste plaats is besloten alle hier te lande sedert Mei j.l. aangemelde oorlogsschadegevallen. ongeacht waf de polis hieromtrent eventueel bepaalde voor de volle 100 procent uit te betalen Hiervan ontvangen alle betrokkenen be; richt.. Wat betreft de toekomst is besloten, dat er in de gegeven nmstandieheden geen reden aanwezig is bii molest-sterf- gevallen voortaan kortingen toe te pas sen. In all.p In Nederland nieuw, te slui ten polissen zal dus voortaan het molestrjsico ten volle gedekt zijn. Een polis wordt echter voor vele jaren gesloten en het is dus moge- Hik. dat in die vele jaren nog eens weer de oorlogsbrand in Nederland actief zal woeden Daarom zal de ver zekerde in de nieuwe polissen als regel een bepaling vinden, dat in ge val een actieve oorlogstoestand hier later nog eens mocht intreden, een voorloopige korting op alle uilkee- ringen wordt toegepast van ten hoog ste 10 pet. Zoodra de actieve oor logstoestand zal zijn beëindigd wordt deze korting nader bekeken en zij zal geheel of gedeeltelijk ongedaan moeten worden gemaakt, voor zoo ver de op rekening van dien oor logstoestand te stellen extra sterfte- verliezen beneden de waarde der aanvankelijk toegepaste kortingen blijven. Uit wat. naar hierboven gezegd is. met betrekking tot de achter ons lig gende actieve oorlogsperiode vnor de Thans bestaande portefeuille is gedaan volgt, dat er nog al wat gebeuren moet voor men aan een korting van 10 pet. toe is: thans is immers voor de periode die achter ons ligt en. waarin heel wat schade door het oorlogsgeweld is aange richt de korting nihil geworden. Of er een actieve oorlogstoestand is. en wan neer die intreedt en pindigt.. wordt be slist door de Verzekeringskamer, het bij de Wet van 1922 ingestelde lichaam, dat toezirhl op de levensverzekering-maat- srhanpijpn uitoefent. Dit geldt voor alle nieuw te sluiten nolissen. Maar daarhij blijft het niet Ook voor allp vroeger gesloten en op 31 December 1910 nog lonpende polissen eeldt voorshands, dat bij molest-sterfge- vallen geen korting meer op de uitkee rt n gen wordt topgepasf. Voor de polis sen. waarin zulk een korting krachtens de voorwaarden uitgesloten is. spreekt dit vanzelf want geen enkele maat schappij kan in eenmaal afgegpven po lissen verslechteringen aanbrengen, Ipder houdt te allen Hide alle rechten, die hij nu eenmaal heeft. Voor de polis sen waarbij dp voorwaarden wel kor- tingpn hij molesf-schaden toelaten is het niet lansror topnassen dier kortingen-een onverdppld voordeel: de maatschanniien 'uilen zich wat deze polissen betreft hieraan houden, zoolang niet een hier boven omschreven ..actieve oorlogstoe stand" intreedt. Tn dit geval moeten zij zich onnieuw heraden, of, en* zoo ia. welke maatregelen dan voor dezp polis sen getroffen zullen mopten worden. Dit alles hefppkpnf dus. dat in de le vensverzekeringen vanaf heden ïpdprppn de meest ruime dekking van het molest risico hepft welke hij zich maar zou knnnpn wpnschen. Voor dp polissen met de boven be sproken 90 pet. clausule hefpekent het bovendien, dat de kortingen, die door de Mei-gebeurtepissen waren ingetreden, worden opgeheven. Ook al dezp polissen geven dus voors hands weer de volle 100 procent dek king. Tof zoover de hoofdzaken dezer nieu we besli'iten d.-r levensverzekering- maatsc^rbpijen. Er zijn natuurlijk en kele bijkomstigheden. Bijkomstigheden Ten eerste geldt dat men in de nieuw af te geven polissen in de kleine, de z.g. volksverzekering. dat zijn practisch alle verzekeringen' kleiner dan f 500 geen enkele restrictie zal vinden met betrekking tot mogelijke kortingen bij molest-sterfgevallen. Tn de volksverzeke ring hesloot men bovendien reeds eerder alle aangemeldp oorlogssterf.gevallen ten volle uit te keeren. Anderszins geldt dat de maatschap pijen voor de op 31 December 1940 be staande grootere verzekeringen een res trictie zullen kunnen 'maken voor wat bptrpft hef ten volle uitbetalen van de mnlpst-schadenhetzelfde geldt ook voor dp in de oude nortefeuille sedert Mei j.l. aangemelde schaden, een en ander na tuurlijk alléén als de polisvoorwaarden der betreffende verzekering haar daar toe het rpcht zullen verleenen. Voor de pprsïp f 25.000 op één leven verzekerd risico zal zulk een lestrictie pchter door gppn enkple maafschannii ooit gemaakt kunnen worden: tot dit bedrag worden de in de polis omschreven rechten dus altijd tot de vol'e 100 net, gehonoreerd. Vervolgens zullen de maatschappijen \n candidaat-verzekerden, dip mis schien nog eenig bezwaar zouden heb hen tegen een mogelijke toekomstige korting, zelfs al is deze dan nog wel met zooveel waarborgen omgeven ook nog ali.itd gelegenheid bieden het molest risico eens en voor altijd te dekken le gen het betalen van een extra premie. Verder zal men hij enkele onderlinge maatschanniien. die on grond van haar aard en constructie dp schaden steeds onderling en gemeenschappelllk om slaan, een wat andere uitwerking van de hierboven bedoelde nrincines vinden. Ook hier komt liet echter altiid er op neer- burners en militairen ziin geüik- gpschakeld, alle ree^s aane-emeldp scha den worden ten voile gehonoreerd en de nog aan te melden niolestschaden worden in de gegeven omstandigheden ton volle betaald. Ten slotte snreekt hef vanzelf, dat de ruime uitbreiding, welke, in de gegeven omstandigheden aan de molestdekking wordt gegeven, alléén geldt voor de zui ver Nederlandsche portefeuille der maatschappijen, niet uitzondering na- Identiteitsbewijs noodig bij aanbieding waardebons Winterhulp 's-GRAVEXHAr.E, 20 Dec. De direct9ur-gen. van de Winterhulp- Nederland maakt bekend, dat de houders van de te hunnen name ge stelde waardebons bij het aanbie den van deze bons aan den winke lier ter verkrijging van levensmid delen. kleeding of brandstoffen, te gelijkertijd hun identiteitsbewijs moeten toonen. Ter voorkoming van moeilijkheden of vergissingen ver- gete men dus niet zijn identiteits bewijs mede te brengen. PROMOTIES GRONINGEN Op eon proefschrift, getiteld: „Chemotherapie bij bacillaire dysenterie", promoveerde heden tot doctor in de geneeskunde aan de rijks universiteit te Groningen alhier dc Rotterdam - Schiedam 's GBAVENI1AGE. 20 Dcc Bij beschikking van den secretarisge neraal van liet departement van binnenlandsche Zaken van 18 De cember 1910. is bepaald, dat met in gang van I Januari 1941 gedeelten van de gemeente Rotterdam hij de gemeente Schiedam en gedeelten van de gemeente Schiedam bij de gemeente Rotterdam gevoegd wor den. In de beschikking is de. nieuwe grens tusschen de heide gemeenten nader aangeduid. lieer P. Lopes Cardozo, arts. geboren te Semarang. Voorts promoveerde op een proef schrift eetiteld: .Osteó-arthropathfsen van fen arm bii cyringomyelie". ee.n studie over de pathogenese der neuro gene ai'thropathieen en spontaanfractu- ren, tot doctor in de geneeskunde de heer J.» J. Nierstrasz, geboren te Harlin gen. 's-GRAYENHAGE. 20 Dec. \7 OOR de groene tafel van de Haagsch e rechtbank pi ijkte gisteren een olieverf- v schilderij in vergulde lijst ter grootte van ongeveer S0 bij 110 cM. en voor stellende een liggende, op tiaar rechterarm leunende jonge vrouw in luchtige kleedij. Dit schilderij heeft dezen zomer in den kunsthandel van den heer B. aan het Noordeinde te 's-Gravenhage ten verkoop gestaan voor den prijs van 3DOO, en het droeg foen den naam van Edouard Manet, den Franschen kunstschilder, bekend als grondvester van de z.g. impressionistische school. Manet zoo zich, indien hij wist. wat thans, bijna een eeuw later, met een aan hem toegeschreven schilderij, doch waaraan hij part noch deel heeft gehad, is geschied, kostelijk hebhen geamuseerd. Twee grappenmakers voor de rechtbank 'DOEN dezen zomer een Hangsche schilderes het doek bij den kunsthan del herkende als het werk van een overi gens onbekende kunstvriendin, mej. F- H.. die enkele: jaren, geleden, naar -Indië was vertrokken, heeft de kunsthandelaar zich gehaast, het signatuur van het schil derij te verwilderen en het toen in ziin huiskamer, curiositeilshalVe. opgehangen Inmiddels was echter de politie in de zaak betrokken. Deze kwam tot de ontdekking dat de kunsthandelaar het werk met lijst d-w.z. een andere en minder kostbare lijst dan er heden nm zatvoor den zeer civielen priis van f 15.— had gekocht van twee jongelieden, die den critici een poets hadden willen bakken. Beide jongelui, een kunstschilder en een medewerker en familielid van een te goeder naam en faam bekend staand schilderiicnrcstaurax teur, waren min of meer toevallig in het bezit van de geschilderde jongedame ge komen. waaraan de oorspronkelijke ver- vaardigster bii haar vertrek naar Indië zoo weinig kunstwaarde had toegekend dat zii het voor den vuilnisman had ach tergelaten De jongelui nu hadden tot el- kaar gezegd: Wedden, dat er kunstcritici zijn, die het voor 'n echten Manet houden, als wij diens naam erop zetten. En een hunner, die relaties had met den kunsthan delaar aan het Noordeinde had de zen verteld, dat hij het als cadeau had ontvangen en hij had heni er toe weten te brengen, het voor een appel en een ci, namelijk de reeds genoemde 15,die het hun aan inkoop en transport ook zoo onge veer had geko6t. van hen over te nemen en het in de „tantoonstel ling" te plaatsen. Critici aan het woord Maar de kunsthandelaar vond aan hankelijk, toen hij het schilderij in zijn bezit had, het toch niet zoo onmo gelijk. dat het weieens een echte Ma net zou künnen zijn en hij vroeg het oordeel van diverse halve en heele kunstkenners erover. De eene zei: ,Ben je gek1?", de andere: „Dat moet een schilderij van Manet. zijn". Toen echter de definitieve identifica tie kwam. was het met de glorie van dit schilderij gedaan. Een van de heide jongelui, degene nl., die de onderteckening op het schil derij had geplaatst, stond nu in hot verdachtenbankje. Ziin metgezel trad als getuige op. Zij hadden 'zelf gevonden, dat het schilde rij veel op een Manet geleek en waren toen overeengekomen, dat de een (die nu terechtstond) met olieverf den naam erop zou zetten en dat, de ander het tuurlijk voor wat betreft de daarin voor komende verzekerden. die elders hun domicilie hebben. Ook geldt deze uit breiding niet voor verzekerden, dip tot een hiiitenlandsche, daaronder begrepen de Indische portefeuille, belmoren Voor Nedei landsche verzekerden. die in Dnitschlnnd werken, geldt het bijvoor beeld echter wel. Voor Nederland en Nederlandsche p-i- lishouders is hiermede dus thans het probleem der oprlpgsrisrcodekking ten volle, en naar mag worden aangenomen, tof bun,groote genoegdoening, opgelost. Polisjiouders behoeven zich dus niet tot hun maatschappij te wenden met de vraag in hoeverre zij voor molest ge dekt zijn. naar den kunsthandelaar zou bréngen Eenig motief van winstbejag had bij geen van beiden voorgezeten, wat trou wens wel bleek Uit den prijs, waarvoor zij het stuk aan den kunsthandelaar van de hand hadden gedaan. De bere kening was: 6.— voor het olieverf- stuk, f 1.— voor een- nieu w span raam en de overige f 8.voor lijst en trans- sportkosten. Maar art. 326 bis van het wetboek van strafrecht stelt zwaar strafbaar hem. „die op of in een werk van letter kunde. wetenschap, kunst of nijverheid valschftijk eenigen naam of eenig tee- ken plaatst niet het. oogmerk om daar door aannemelijk te maken, dat. het werk zou zijn van de hand van denge- ne, wiens naam of leeken hij daarop of daarin aanbracht" De kunsthandelaar verklaarde, dat het schilderij hem te koop was aange boden en dat. hij het in het. atelier van den jongen kunstschilder had hekeken. Inderdaad Had bii er slechts f 15. voor liptaald, doch hij had hierbij in aanmerking genomen, dat bii den kunstschilder wel eens ter wille was geweest, om eigen werk aan den man te brengen. Later was in een der groote dag bladen een mooie critiek op het in middels tentoongestelde werk ver schenen. Doch topn kwam de Haag- sehe schilderes hem vertellen, dat het. heelemaal geen Manet kon zijn, want dat. haar vriendin het inder tijd zelf had geschilderd 'ten deele zelfs in haar tegenwoordigheid. De schilderijrestaurateur getuigde- dat. de jongeman, zijn neef. bij hem werkzaam was, dat deze het vak door en door kent, en dat. hij tevoren niets van deze grap heeft afgeweten. De signatuur moet er wel met gewo ne olieverf op gezet, zijn, want de kunsthandelaar had deze met. terpen tijn verwijderd. Indien de jongeman echter de bedoeling gehad had. de on- derteekening er blijvend op te plaatsen dan zou hij daarvoor synthetische cel- luloseverf hebben gebruikt. De. officier van justitie mr. Zaayer. f*af onmiddellijk toe. dat m'en hier met een grap te doen had van de zijde van verdachte en diens kameraad. Doch ook een klucht kan te ver gaan. Een „ver valse hing" durfde spreker het geval niet noemen, want daartoe ont brak het element, van kwaad opzet, terwijl het, bovendien voor iederen be voegden beoordeelbar duidelijk was, dat. men hier niet mei een werk uit de vorige eeuw 'te doen had. 'Wc/ genoegen had spreker, de „critie- ken" over dit stuk gelezen, waarvan spre ker de reeds aangegeven uitersten noem de en bovendien vertelde, dat er een bij was. die gewaagde van een stuk. dat ..mooi was door de fiine doorzichtige kwaliteit van de peintuur". Het gaat hiermee zon zeide spreker als in de legende van het kleed van den keizer, dat velen heel mooi vonden, doch dat per saldo die.ns hemd bleek te zii it. F. n het is nu eenmaal niet aange naam. ten nanschouwe van anderen in z'n hemd te staan. Gezien het lichtelijk speculatieve element in deze zaak vroeg spreker een geldboete welke iets hooger is dan de prijs, dien verdachte vnor het schilde rij had ontvangen. De eisch luidde nl. De wet zou toeslaan, vernietiging van het corpus delicti te vorderen. Dat kwam spreker echter te prozaïsch voor. Derhalve concludeerde hij. dat het aan den kunsthandelaar zou worden terug gegeven, die liet dan weer in zijn huis kamer kan ophangen. Mr. dr. E. Hh. Th. Kwast, de verde diger, merkte op. dal inderdaad geen boos opzet bij verdachte aanwezig kon zijn geweest, want dal deze dan wel andere middelen zou hebben gebruikt. Ook de prijs, waarvoor verdachte bet schilderij aan den handelaar verkocht, wijst geenszins op kwade voornemens bij zijn cliënt. Vnor het overige refereerde pleiter zich gaarne aan de'opvatting van den officier van justitie en "aan het oordeel van de rechtbank, dat op 2 Januari zal worden bekendgemaakt. BUITENLAND TOKIO. 20 Dec. tDornei) De minisler van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, .heeft op den feestelijken afscheidsmaaltijd, welken de Amerikaansch-Japansche vereenigine den nieuwen Jnpanschen ambassadeur te Washington, admiraal Nomoera. die binnenkorl naar zijn post vertrekt, heeft aangeboden, in een op vallend uitvoerig betoog de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten behandeld. Matsoeoka hegon met de hoop uit te spreken, dat het Nomoera gelukken mo ge. alle eventueele mogelijkheden voor een botsing in den Stillen Oceaan t^ verhinderen. De oorzaken die ongelukkigerwijze tot de verscherping in de be trekkingen tusschen heide tanden geleid hebben, aldus Matsoeoka. zijn van veelvuldigen aard. De voornaamste oorzaak is evenwel dat de Vereenigde Sta ten geen begrip loonen voor de Japansche eischen en doelstellingen. In tegen stelling tot de indrukken, die in Amerika en elders daarover beslaan, voert Japan tegenover China geen imperialisfischen oorlog van agressie. Japan vecht niet voor de verniefiring maar voor den opbouw van een blij venden vrede eh voor bet welzijn van een op gerechtigheid en gelijkheid berustend Oost- Azië. Elke natie, die aan de voltooiing van deze groote taak wil medewerken, is welkom. Japan zal zich van dezen ingeslagen weg niet laten afhouden, hoe sterk He druk ook is die op het land wordt uitgeoefend, en wie dezen druk ook probeert uit te oefenen. Vervolgens wees de minister er op. dat een volkomen wereldvrede mogelijk zal zijn. wanneer eerst door regionale overeenstemming een regionale vrede is gewaarborgd. Wat het driemogendhedenpact be treft. hierin heeft een deel van het, Amerikaansche volk de doel einden van Japan misverstaan. Het beschuldigt Japan ervan, dat het vijandige bedoelingen jegens de "Vereenigde Staten zou koesteren. Niets is echter dwazer en meer be zijden de waarheid. Japan wil de Vereenigde Staten of een ander land niet uitdagen. Het wenscht. eenerzijds slechts alleen gelalen te worden om ongehinderd zijn opbouwend werk te kunnen ver richten en anderzijds wenscht het dat er een einde komt aan den oorlog in China en Europa zonder dat andere landen, en vooral niet een zoo machtig land als de Vereenigde Staten, daar aan deelnemen. Een deelneming van de Ver eenigde Staten aan den Europee schen oorlog of een botsing tus schen de Vereenigde Staten en Japan in den Stillen Oceaan, zoo meende Matsoeoka verder, zou tot een volledige ineenstorting der be schaving leiden. In dit verband zeide hij allen Amerikanen geen twijfel te willen laten bestaan over het feit, dat Japan trouw is jegens^ zijn bondgenooten en trouw wil blijven en dat de Japansche bui tenlandsche politiek in de toe komst het driemogendhedenpact tot kernpunt zal hebben. Dit be- teekent geen dreigement, maar is eenvoudig een constateering om mogelijke misverstanden te ver mijden Wat de Chineesche kwestie betreft, verklaarde Matsoeoka. dat dit voor de Amerikanen een gevoelsvraagstuk en voor Japan een levensvraagstuk is, dat het bestaan van het Japansche rijk raakt. Japan blijft hoop koesteren ten aan zien van de mogelijkheid om tot een poedig herstel van den vrede in Chi na te geraken. De regeering te Nan king kan beschouwd worden als een voorbode voor betere tijden. Tenslotte betoogde de minister, dat Japan en dc Vereenigde Staten het aan de mensch- beid verschuldigd zijn. hun pogingen te vereenigen en alles in het werk te stellen, om het verschrikkelijke onge luk van een conflict in den Stillen Oceaan te vermijden. Matsoeoka be sloot zijn betoog met een dringend be roep op het gezonde verstand van beide volkeren om ten aanzien van de onge wone wereldsituatie een rustig oordcel en koel hoofd te bewaren. Nomoera over zijn taak Na minister Matsoeoka heeft de nieuwe ambassadeur te Washington, admiraal Nomoera. het woord gevoerd. Hij betoogde, dat hij, na aanvankelijk geweigerd le hebben, de nieuwe func tie had aanvaard, gedreven door den wensch om te streven naar een betere versfandhoudinz tusschen Japan en Amerika, die geen reden hebben om ruziè te maken, maar elke reden heb ben om vrienden te blijven. De minis ter van buitenlandsche zaken en ik waren het van het begin af aan over één ding eens en wel: de noodzakelijk heid om de betrekking tusschen Japan en Amerika, die den laatsten tijd zoo veel slechter geworden zijn. drastisch te verbeteren. Het licht in Europa is gedoofd. De volkeren zijn daar gedompeld in den verschrikkelijken draaikolk van een grooten oorlog. Laten wij dan, Japan en Amerika, in den Stijlen Oceaan den vrede bewaren, als eenige straal van hoop voor het mcnschdom. NEW YORK, 20 Dec. (D.N.B.). In den Londenschen Tower zijn vol gens berichten uit de Engelsche hoofdstad Dinsdagochtend elf plun deraars terechtgesteld. Bij hun arres tatie in een landelijke voorstad ten Westen van Londen hadden zij zich tegen de politie verzet. Zij zijn door een speciale rechtbank veroordeeld. Het is de eerste maal. dat in dezen oorlog in Engeland plunderaars met den dood worden bestraft. Om deze reden beeft het bericht m Amerika nogal- de aandacht getrokken. Arrestaties wegens défaitisme Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Scotland Yard acht verdachte burgers gearresteerd. Deze gebeurtenis heeft tot vele geruchten aanleiding gegeven, daar het hier vooraanstaande personen uit de EngeJscJie society betreft. Terwijl an ders in zulke gevallen aan de pers be reidwillig inlichtingen worden verstrekt zouden de Londensche politic-autoritei ten in dit geval de striktste discretie be waren. Naar bij geruchte verluidt, wordt het onderzoekbeleid door een bekend criminalist van Scotland Yard, hoofd inspecteur Hamilton Greenwood. In dit verband worden dn namen genoemd van een bekenden lord en renstalbczitter, alsmede van verscheidene industrice- len uit het gebied van Birmingham. Men neemt, algemeen aan. dat de ge arresteerden van een defaitistische hou ding beschuldigd worden. Hun arresta tie onder de merkwaardige bijkomstige omstandigheden zou echter volgons de ie Londen heerschende meening niet ge schied zijn. als niet in verband daar mede nog andere ernstige feiten aan het licht zouden zijn gekomen. BERLIJN. 20 Dec. (D.S.B.). Don derdag is het, naar bet D.N.B. verneemt, een Duitsch verkenningsvliegtuig gelukt om ten Zuiden van het eiland Wight een koopvaardijschip van 1200 b.r.ton door voltreffers tot zinken te brengen. Het vliegtuig bevond, zich op een langdu- rigen verkenningsvlucht, nam boven he1 Kanaal het. koopvaardijschip waar, viel het terstond in duikvlucht aan en trof het vaartuig midscheeps met een Imm van middelzwaar kaliber. Het saliip werd uiteengereten en zonk binnen en kele minuten. Naar de Engelsche radio hedenoch tend mededeelde, heeft er vannacht een luchtaanval op Londen plaats gehad. Ook uit andere deelen van Engeland wordt melding gemaakt van aanvallen en schade. MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 20 Dec. Veemarkt: Stieren 24 Enter. 82 Vette koeien. Melk- en Kalfkoeien 170425. Pinken 110270, Gras- kalwren 85200; 384 Nuchtere kalveren al- les per stuk. 309 Vette schapen, Weide scha pen, Lammeren. Drachtige varkens en too- pers. Drachtige 1 ZO—230, magere 80120, ioopers 2560. Kieine biggen 12—22 cent per K.G. Totaal aanvoer 3644 stuks. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 7000 K.G. Priis 58 ent. per stuk. Eendeneieren aangevoerd 00 K.G. Prijs 67 ent. per stuk. Pluimvee. Slachthancn f 1.002.50. Slacht- kippén f 1.151.45 per stuk. Konjjscn 1.25 per pond. Vereeniging van Zuivelmaatschappiien. Edammer knus 20 plus 44; Edammer kaas 40 plus 67.50; Goudsche kaas 20 plus 44; Goudsche kaas 40 plus 67.50; Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 K.G. Marktoverzicht: Stieren en vette koeien geen noteering. Melk- en kalfkoeien aan voer ruim, handel redelijk, pr'iizcn duur. Pinken aanvoer stationnair. handel vlug, prijzen duur. Vette kalveren geen noteering. Oraskalveren aanvoer iets ruimer, handel vlug, prjjzen iets hooger. Nuchtere kalveren en vette varkens geen noteering. Drachtige varkens, magere varkens en Ioopers aanvoer zeer kort, handel vlug, priizen duurder. Big gen aanvoer iets ruimer, handel vlug, prij zen duur. Wolvee en lammeren aanvoer grooter. handel kalm. prijzen geen notccring. Door de Veehouderij Centrale werden on geveer 1400 koeien en 400 nuchtere kalveren gekocht. Dc X.V.C. nam 34 varkens over. AIKMAAR. 22 Dec. Aangevoerd 26 sla- pels zijnde 17.846 K.G. Fabriekskaas kleine 35.25; Boerenkaas kleine 34 per-50 K.G. Handel vlug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3