Toelichting op de nieuwe loonbelasting DE SITUATIE OP DE VLEESCHMARKT Handleiding voor werkgevers Werkzaamheden in den zin van de ongevallenwet Studenten corporaties ontbonden I Begin Januari 1941 FRUIN'S {WETBOEKEN IJ. H. ITTMANN Voedselvoorziening der Ncderl. bevolking is verzekerd Auto door den trein gegrepen BELEEFD VERZOEK WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Ook de boer kan gerust zijn Vreemde geschiedenis CLEARING 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 Behandeling van loon in natura Het dienstmeisje De kindertoeslag - Hoe ontheffing wegens dubbele belasting aan te vragen enz. VGRAVENHAGK. 1» Dec. - Eenige deskundigen van het dep. van financiën hebben in een persconferentie gean! woord op hun door journalisten gestelde vragen. Van de tallooze detailpunten, welke ter sprake kwamen, lichten wij de voor naamste uit. In de eerste plaats dan moet worden opgemerkt, dat de loonbelasting niet een op zichzelf staande belasting is. doch maar een deel vormt van de nieuwe in komstenbelasting, waarvan zij slechts een speciale vorm van heffing is. De werkgever is het die de belasting van zijn werknemers int en aan den ontvanger afdraagt. De werkgevers, dat zijn allen, dip aan een werknemer loon verschuldigd ziin. zullen vanwege het dep. van financiën een handleiding ont vangen waarin hun verplichtingen staan beschreven. Wanneer wij nu overgaan tot de af; zonderliike vragen, dan vermelden wij eerst de vraag hoe het loon in natura wordt behandeld, zooals kost pn inw<v ning. Hieromtrent bevat de buitengewo ne Staatscourant van 14 Dpo. een rege ling. welke de geldswaarde bepaalt van de inkomsten in natura. Wij ontleenen daaraan, dat voor kost en inwoning voor werknemers die een geldloon van f 100.— ner maand of minder ontvangen op 25 gulden per maand wordt herekpnd en voor werk nemers die meer verdienen op f 50.— per maand. De resn. getallen voor een warme maaltijd ziin f 1?.— en f 24.— voor een koffiemaaltijd f 6.— en f 12.— Wat geschiedt er nipf het loon van dienstmeisjes hiiv. dat aan de ouders wordt afgedragen? Deze vraag keert voor verschillende categorieën terug. F,r kan op worden geantwoord daf de wprknemer. indien hij van zijn loon een gedeelte voor bui tengewone lasten zooals in het onder houd van behoeften der familieleden, moet afdragen bet recht heeft van den werkgever de loonhplastingkaart op te vragen en den inspecteur der directe belastingen te verzoeken erop aan te teekenen hoeveej het belastingvrije bedrag bedraagt. De inspecteur zaï een dergelijke aan- fcekoning slechts kunnen doen voor be dragen. welke meer dan 10% van het loon beloopen. Zoolang dp aanfeekening niet is ver richt moet. voorloopig de loonbelasting ten volle worden'betaald. Indien de ver traging in het aanbrengen der aantpp- kening echfpr niPf te wijten is aan de he- lastineolichtige zal waarschijnlijk wel tenighetaling van "het te veel betaalde mogelijk ziin. Wordt kindertoeslag bij het loon ge rekend? Ja. Kindertoeslag is een deel van het loon. De kindertoeslag van amhtenaren Is ook steeds als zoodanig mede belast Hoe kan men de onfheffing we gens dubbele belasting in het in 1941 vallende gedeelte van het loo- pende belastingjaar aanvragen? De werknemersverklaring, welke door de werkgevers aan de werkne mers zullen worden voorgelegd, zijn zoo ingericht, dat men daarop de gedeeltelijke ontheffing (indien de inkomsten alleen uit loon bestaan is dit een ontheffing voor H) kan aan vragen. Wordt rekening gehouden met de moeilijkheid, dat de termijnen van het Joopende belastingjaar gedeeltelijk sa menvallen met die van het volgende? M.a.w. denkt de fiscus eraan, dat voor. velen op 31 December pas de eerste ter mijn vervalt van dc loopende inkom stenbelasting? De fiscus denkt er wel aan, doch heeft de zaak nog in studie. Misschien wordt het aantal termijnen wel ver lengd. Kan men bij de termijnbetaling voor het loopende belastingjaar reeds van eiken termijn een derde aftrekken, voor uitloopende op de aan te vragen ont heffing? Neen. dat kan niet. Men moet wach ten tot de oniheffing vrrkrpgen is. Zal er tijd heenzaan met de behande ling van deze aanvragen voor onthef ling? Allicht wel. Hoe ga?.* het met de kleine zelfstan öigen? Voor het belastingjaar 1940—1941 blijft, do geldende Inkomstenbelasting van kracht, voor het. nieuwe jaar komt er een geheel nieuwe regeling. Er is immers een geheel nieuwe inkonistcn- belaslingwet op komst. Deze zal er spoedig zijn. Men moet afwachten. Hoe gaat het met de werknemers, wier werkgevers in het buitenland of in Indië vertoeven? Zij vallpn nipt onder de loonbelasting, maar onder de inkomstenbelasting Zijn de verwervingskosten, welke men tot een bedrag van 10ft mae aftrek ken. reeds in de Inontahef verwerkt? Ja. Wie dus f 3.000.— verdient, moet In de tabel kijkpn achter de klasse .f 3000 en "**e\ achter 2900., De zaak i- zoo, dat voor de inkomstenbelasting de overeenkomstige hedracen dus hooger ziin. en bii de -amenstellint der tahel alles ppn regpl is ongeschovr.n. 5 Hoe zit het met de dubpele belas ting? Artikel 99 der inkomstenbelasting vindt toepassing Indische staatspen sioenen ziin daarom niet aan' loonbelas ting onderworpen. Hoe gaat het als er meerdere werk gevers zijn' Dan mag iederp werkgever slechts inhouden op het. loon dat h.ij zelf be taalt. Is er verandering gekomen in de be handeling van de verplichte bijdrage voor pensioenregeling? Neen. zij kunnen dus worden afge trokken. Zij hebben niets te maken met de 100 verwervingskosten. Is wachtgeld loon? Ja. Hoe wordt de week behandeld van 29 Dec. tot 4 Jan.? Op weekloon wordt van deze heele week belasting geheven. Moet het nominale bedrag van het loopende belastingjaar geheel worden betaald, indien de ontheffing nog niet is verleend? Zoolang men niets hoort ja. De fiscus hoopt echter tijdig met een voorziening gereed te zijn. Men hoopt de regeling zoo te maken, dat het af te trekken gedeelte niet be taald hehoeft te worden. Wanneer een echtpaar in dienst is, worden dan beiden als gehuwd be schouwd en krijgen zij beiden kinderaf trek? Ja, maar-de fiscus zal hen wel vinden in de inkomstenbelasting. Mogen levensverzekeringspremiën worden afgetrokken? Neen. Ook nid prerniën voor begrafe nisfondsen en ziektefondsen. Deze val len echte wel voor velen onder het be- grin verwervingskosten. Nog eenige vragen over de winst belasting: Wanneer iemand een huis gekocht heeft voor 45000— en de schattings waarde was op 9 Mei 40000.— en hij verkoopt het voor 45.000.—. rekent de fiscus dit dan als f 5000.— winst of als f noon._ verlies? Als drieduizend gulden verlies. Im mers men is gerechtigd de aanschaf fingsprijs in de plaats te stellen voor de taxatiewaarde. Welke datum geldt voor de waarde- vermeerderingsbelasting? 2i December. Indien dan het goed overgedragen en geregistreerd ie. dan valt mpn er nog buiten. Vallen de opcenten van de winstbe lasting onder het begrip winst? Neen. Evenals de hoofdsom zelf wor den ze niet tot de winst gerekend. 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. Bij be sluit van den waarnemend secretaris generaal van het .departement van so ciale zaken zijn, met. ingang van 1 Ja nuari a.s. als werkzaamheden, bedoeld in het 3e lid van artikel 2a der onge vallenwet 1921, aangewezen: le. het bezorgen van en venten met voedingsmiddelen, genotmiddelen en gebruiksvoorwerpen; 2e het bezorgen en colporteeren van couranten, bladen en tijdschriften; 3e. het bezorgen van reclameartikelen en drukwerken, voor zoover dit min of meer periodiek ge schiedt; 4e. het vervoeren van veld vruchten en zuivelproducten ten behoe ve van de fabriekmatige verwerking en vervoeren van de afvalproducten; 5e hel laden en lossen in groepsverband van goederen; 6e. ihet schillen, schoonma ken, sorteeren en pellen van land- en tuinbouwproducten, lezen van peul vruchten en krenten en druiven; 7e. het pellen van garnalen; Se. het schoonma ken en verwarmen van gebouwen e.d.; 9e het demonstreeren met of geven van onderricht in het gebruik van appara- tpn; 10e. het boeten van netten; 11e. het slachten van runderen, kalveren, scha pen. paarden, varkens e.d. met bijbe- hoorende werkzaamheden. Te Delft en Leiden 's-GKAVENHAGE, 19 Decern bef. Van bevoegde zijde wordt Het volgende gemeld: In de beide universiteitssteden Leiden en Delft zijn door de Duitsche veilig heidspolitie eenige studentencor poraties ontbonden en haar ge bouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoog leeraar moesten in arrest worden gesteld. PERSONEELE BELASTING MOTOR RIJTUIGEN Binnenkort zullen de houders van motorrijtuigen (ook van de opgelegde) wederom de noodige gegevens moeten verstrekken voor den aanslag in de Personeele Belasting 1941 voor motor rijtuigen. Indien men gedurende het geheele jaar 1941 geen gebruik maakt van het voertuig, kan men, indien men daarom tijdig verzoekt, na afloop van het be lastingjaar restitutie verkrijgen van het belastingbedrag, dat echter eerst volle dig moet worden xoldaan. Aangezien thans vele motorrijtuigen niet kunnen worden gebruikt en der halve een groot aantal verzoeken als bovenbedoeld kan worden venvacht, hebben de K.N.A.C.. de A.N.W.B.. de R.A.I., de B.O.V.A.G. en de voorzitter van hef Instituut van Automobiel-Ex perts zich gezamenlijk tot bet Departe ment van Financiën gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het voor dergelijke voertuigen vastgestelde belastingbedrag voorloopig buiten de invordering zal worden gelaten. NIET BERSCHERMDE VOGELS 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Gedu rende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Maart a.s. zullen de volgende vogels niet behooren tot. de beschermde vo gels in den zin der vogelwet: scholle vaar, blauwe reiger, sperwer, mant el- meeuw, zilvermeeuw. koksmeeuw, houtdief, ekster, vlaamsche gaai -en bonte kraai. j verschijnt de nieuwe uitgave van PRIJS f 15.-. j Bestellingen worden aangenomen door BOEKHANDEL Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 Twee dooden BERKHOUT, 19 December. Vanmiddag omstreeks twee uur is op den onbewaakten overweg aan de Hulk onder deze gemeente een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft geëischt. De personentrein van Amsterdam naar Enkhuizen passeerde omstreeks twee uur dezen overweg. Op het zelfde oogenblik wilde een lichte personenauto, eveneens uit de rich ting Amsterdam komend den over weg kruisen. Er ontstond een bot sing, waarvan de gevolgen vreese- lijk waren. Het lichte wagentje werd 500 Meter door de locomotief meege sleurd. De twee inzittenden waren op slag dood. Op geruimen afstand voorbij den overweg kwam de trein tot stilstand. De lijken van de beide slachtoffers, die uit Amsterdam afkomstig zijn, waren totaal verminkt. Bestuurder was de 55-jarige aannemer L. v. d. Vliet, terwijl naast hem de 55-jarige J. M. Keider plaats had genomen. De stoffelijke res ten zijn naar het stadsziekenhuis te Hoorn vervoerd. Met het oog op de korte dagen en mede in verband met het verbod om na 7 uur af te leveren, ver zoeken wij U Uw bestellingen voor Kerstmis en Oude Jaar EENIGE DAGEN VAN TE VOREN te willen inzenden UTR.STRAAT 17 TEL. 3450 Bijzonderheden omtrent den moord te Rotterdam Onderhandelingen in een café aan de Westkruiskade ROTTERDAM, 19 Dec. In een persconferentie op het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft in specteur B. Melles nadere bijzonder heden gegeven over den moord op den Bredaschen koopman P. van Aart, die sedert 12 November j.l. vermist werd en wiens lijk men in den kelder ven een woning in de Franschelaan te Rotterdam heeft teruggevonden. Van Aart was, naar bekend, Dinsdag morgen 12 November naar den Haag gegaan om een pertij textielgoederen. welke buiten de distributie om werd aangeboden, te koopen. Toen hij des avonds niet terugkeerde stelde de familie de Bredasche politie van de verdwijning in kennis en toen men na enkele dagen \ermoedde dat er misdrijf in het spel was, werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Uit de verklaringen van familieleden bleek, dat de koopman dien morgen naar/Den Haag was vertrokken in ge zelschap van den heer J. van de B. uit Bussum. Deze had van Aart medege deeld, dat de goederen in den Haag war^n opgeslagen en dat men daar twee mannen zou ontmoeten. Inderdaad maakte men in Den Haag kennis met F. -J, D.. een man die bij de politic als misdadiger hekend staat en een man. die wel werd voorgesteld, maar wiens naam de Bussumer, die de politie later deze bijzonderheden ver strakte. vergeten was. Deze onbekende de?d zich voor als eigenaar van de goederen en na lang durige besprekingen deelde hij mede, dat de goederen in Botterdam lagen. De vier mannen begaven zich nu naar Rotterdam, om de goederen te kruiskade werd koffie gedronken bekijken. In een café op de West en tijdens de onderhandelingen kreeg de Bussumer den indruk, dat hij te veel was en dat de mannen het verder liever zonder zijn aanwe zigheid zouden stellen. Toen de an deren dan ook weggingen, bleef hij in het café achter met de afspraak, dat hij zou wachten. Toen de man echter den geheelen middag in het café had gezeten en de anderen om 7 uur des avonds nog niet terug waren, gaf hij het op en vertrok naar Bussum. Na dien tijd hoorde men van den koopman van Aart niets meer. De politie nam de zaak in onderzoek en vroeg aan den Bussumschen koopman van de B. bijzonderheden. De eenige naam, dien hij kon noemen was die van den beruchten J. F. J. D. die in Amsterdam moest wonen en de Amsterdamsche politie deed moeite om achter de verblijfplaats van D. te ko men. tot dusverre is dit echter niet gelukt. Van de Amsterdamsche politie kreeg de Rotterdamsche recherche, die het on derzoek nu had overgenomen, aanwij zingen dat de onvindbare D. vroeger wel omgang had gehad met den 35-jarigen T. A. F. S.. die in de Franschelaan te Rotterdam woonde. De Rotterdamsche politie, die tegen S. in het geheel geen argwaan koester de, probeerde zich met hem in verbin ding te sttllen in de hoop dat S. iets zcu weten van de verblijfplaats van D. die men eerder verdacht. S. was vrijwel nooit thuis en tenslotte werd hij schriftelijk op het hoofdbureau van politie ontboden. Dinsdagmorgen IS December verscheen S. prompt op tijd in het hoofdbureau, waar inspecteur Melles hem verschillende bijzonderhe den over D. vroeg. Om den man in te lichten omtrent de zaak waarvoor men zijn inlichtingen nnodig had. werd hem verteld, dat de koopman P. van Aart verdwenen was en het laatst in gezelschap van D, en enkele anderen was gezien. Toen de inspecteur den naam van Aart noemde, schrok de ondervraagde zichtbar en hij werd zoo zenuwachtig, dat de inspecteur argwaan kreeg. Hij informeerde even verder en plotseling deelde S. mede. dat hij ook iti dat ge zelschap was geweest. Hij was de onbe kende. die in Den Haag den koopman en den Bussumer had opgewacht in ge zelschap van D. Hoewel ook toen de politie nog geen zware verdenking tegen S. koesterde, legde deze- een volledige bekentenis af en verklaarde dat hij den koopman had vermoord. Nadat men van de B. in het café had achtergelaten, waren de mannen op weg gegaan naar de Franschelaan. waar volgens S. de goederen lagen. Onderweg had men D. weggezonden, zoodat S. met den koopman alleen was. Volgens den moordenaar heeft hij in zijn woning met van Aart ruzie gekre gen. S. had den koopman meegetroond naar zijn woning onder het voorwend sel, dat de goederen daar lagen. Toen van Aart hier eenmaal was, moest hij bekennen, dat hij de goederen niet had en er zelfs geen eigenaar van was. Van Aart gevoelde zich bedrogen en er volgde ruzie welke zoo hoog liep. dat S. den koopman met een kolenschop doodsloeg. Nadat S. gearresteerd was. heeft men hel nieuw gemetselde beton ten tweeden male opengehakt. Op 80 c.M. diepte werd het lijk gevonden. De politie on derzoekt thans in hoeverre er sprake is van roofmoord. S. ontkent dat het plan om den koopman te vermoorden, reeds eerder bestaan had. Ook ontkent hij. dat hij de textielgoederen slechts als lok middel heeft gebruikt, om het slachtof fer in ziin woning te krijgen. Dp politie onderzoekt de mogelijkheid of deze moord iets te maken kan hebben met den moord op den Ainsterdamschen koopman Nebig. wiens lijkt men dezer .dasen in Amsterdam gevonden heeft. Eigenaardig is fint ook deze koopman onder voorwendsel van handel te kun nen doen. was meegelokt, terwijl J. F J. D. omtrent wiens verblijfplaats men nog in het duister tast, een Amster dammer is. 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. In verband met geruchten als zou een verhoogde export van vee naar Duitschland de oorzaak zijn van het gebrek aan aanvoer op de vleeschmarkt, heeft de landbouw deskundige van het Rijkscommis sariaat Graf Grothe in een pers conferentie betoogd, dat op geen enkele wijze de vee-export naar Duitschland schuld is" aan de •■moeilijkheden bij de vleeschdistrï butie. Voorts verklaarde hij dat de voedselvoorziening van de Neder- landsche bevolking verzekerd is. Bovendien kan de boer gerust zijn dat niet tot al te ingrijpende maat regelen ten opzichte van den vee stapel zal worden overgegaan. De omstandigheid, dat in de laatste weken de uitgegeven vleeschbons niet ten volle konden worden ingewisseld, en de daaruit, voortvloeiende noodzakelijk heid tot leveringsplicht voor slachtvee over te gaan. hebben in breede kringen, zoowel van verbruikers als van boeren, een zekere onrust teweeg gebracht. Wanneer in verband daarmede, aldus Graf Grothe, herhaaldelijk de vraag ge steld wordt, of dc vleeschproductie in Nederland voldoende is om op den lan gen duur de b°hoeften met gebruikma king van het distributiesysteem, te dek ken. dan kan deze vraag ondubbelzinnig met ja beantwoord worden. Als de boe ren van meening zouden zijn. dat de productiebasis in de veehouderij gevaar loopt, dan kan ondubbelzinnig verklaard worden, dat dit noch iri de bedoeling ligt. noch noodzakelijk is. Integendeel wordt als voorheen vast gehouden aan het. plan de nu eenmaal len gevolge der voederschaarechte nood zakelijke beperkingen voor het melkvee tot een minimum te beperken. Evenwel is het wekelijksche aan bod van slachtvee voor, runderen als voor varkens, sinds November in een ongerechtvaardigde mate te- ruggeloopen. Zoo werden bijv. in de week van 2 tot 9 Dec. j.l. slechts ongeveer 1600 stuks slachtvee aan de markt gebracht, tegenover een normaal aanbod van 8 tot 10.000 stuks. Het is mogelijk dat hiervoor verschil lende oorzaken aanwezig zijn geweest, die de Duitsche beschouwers niet on middellijk interesseeren. Met nadruk moet hierbij alleen worden vastgesteld, dat op geen enkele wijze de export van vee daar de schuld van is. Deze export bedroeg in de periode van 10 Mei tot begin December circa 15.000 stuks, ter wijl in de laatste drie weken geen enkel 'stuk slachtvee naar Duitschland is ge gaan. Tegenover deze verhoudingen meende het departement van landbouw en vis- scherij de opgetreden moeilijkheden slechts door het opleggen van een af leveringsplicht tegemoet te kunnen treden. Op dit voorstel is toestemming verleend met dien verstande, dat de be volen reconstructie., die wegens de- dringendheid van dezen maatregel voor loopig zeer schematisch zonder reke ning te liuuden met de structuur van het afzonderlijke bedrijf werd uitge voerd, bij de definitieve vaststelling voor een langere periode zoo rechtvaar dig mogelijk moest worden uitgewerkt De tot 28 Februari 1941 gevorderde le veringen van slachtvee moeten even wel. ongeacht de voor later beoogde ver anderingen. onder alle omstandigheden worden voldaan. Het departement van landbouw en visscherij is doende maat regelen ten uitvoer te leggen, die een vlotte verzorging in de toekomst verze keren. Reeds is beslist dat de zorg voor den veestapel, daaronder begrepen de prijs vorming voor den producent, en de toe wijzing aan de he- en verwerkende be drijven, in een doelmatiger vorm ge schiedt. Eveneens zijn maatregelen ge troffen. dat de vaststelling van rle prii- zen voor de hoeren voor al het Ier markt komende vee op dezelfde basis geschiedt. Iedere speculatie op vn'hooging van de producentenprijs is ver- geefsch. Wie van de betrokken groe pen boeren, handelaren of slagers, in de toekomst probeert, hetzij door incorrecte aflevering of zelfs door geheime huisslachting of prijsopdrij ving. de vastgestelde prijzen te ont duiken en de vleeschvoorziening te verstoren, heeft de scherpste straf te verwachten, omdat hij zich schuldig maakt aan een vergrijp tegen het be lang van het geheele Xederlandsche volk. De vleeschvoorziening geschiedde in normale tijden voor rond 50 met rundvleesch. Er staan niet voldoend»? vocderniiddelen ter beschikking om de varkensmesterij in den vroegeren om vang in stand te houdtn, zood.it in de toekomst slechts ongeveer 25 van de behoefte met varkensvleesch kan wor den gedekt. Om te verhinderen, dat van de voorhan den zijnde varkens "n groot deel te jong zou zijn geslacht, heeft het Duitsche Rijk veevoeder ter beschikking gesteld, om via de Centrale voor 400.000 varkens mestcontracten te kunnen sluiten. De .bedoeling hierbij was in de eerste plaats de op het. veredelingsbedrijf inge stelde kleine boeren effectieve hulp te verleenen. Het grootste deel van de vleeschbe- hoefte moet dus met rundvee worden bevredigd. Dat is niet zonder meer mo gelijk, daar de algemeene veevóederpo-- sitie een ingrijpen in den rundveestapel noodzakelijk maakt. Voor lief afzonder lijke bedrijf mag dit betreurenswaardig zijn, er moeten echter maatregelen ge troffen worden, dat de in beperkte mate ter beschikking staande voedermidde len in groote mate ten goede komen aan de dieren met groote prestaties, en het belang van een zoo groot, mogelijke melkproductie en boterproductie, en niet zoo maar dienen voor de instand houding van een groot aantal willekeu rige dieren. Volgens de opvatting van deskundige kringen moet de thans bestaande ab normaal hooge stapel van meer dan twee-jarige runderen ongeveer 20% worden verminderd, waarbij iedere boer noodgedwongen uit zijn stapel op de weinig productieve oudere dieren zal teruggrijpen. Dat beteekent voor den geheelen rundveestapel een verminde ring van ongeveer 10%. Deze ingrijpen de maatregel kan door de teelt van moe derkalveren welke teelt in grootere mate is vrijgelaten, ten naast bij weder worden goedgemaakt. Wat gebeurt, is dus alleen een ver schuiving ten gunste van de jongere jaarklasse. Voor den export zijn volgens de voor- loopige raming slechts 8% van het aan tal van die dieren bestemd, welke ter verzorging van de Xederlandsche con sumenten noodig zijn, en waarvoor zoo wel melkvee als slachtvee kan worden aangeboden. De helaas noodzakelijke beperking van den pluimveestapel heeft verschil lende pluimveehouders die bijna uitslui tend van de kippenfokkerij leefden, hard getroffen. Er zijn echter maatrege len genomen dat zij niet in economi- schen nood geraken. De beperking van den kippenstapel tot ongeveer acht mil- lioen hennen was evenwel noodzakelijk, wanneer de broodvoorziening, gegaran deerd wilde worden. Vroeger werden voor de voedering der kippen juist zoo veel hoeveelheden graan gebruikt als voor de voorziening van het Xederland sche volk met, brood noodig is. Verhin derd moest dus worden dat de kip aan den weliswaar voldoende, maar niet overmatig gevulden broodkorf van het Xederlandsche volk mee pikte. Uit het bovenstaande blijkt met welk een begrip men van Duitsche zijde tracht rekening te houden met de be langen van den Nederlandschen land bouw en van het behoud der landbouw productie,, ondanks de door den oorlog moeilijke omstandigheden. Het heele streven van Duitsche zijde cumuleert daarin, dat. getracht wordt het den Ne derlandschen instanties mogelijk te maken, met de slechts in beperkte mate voorhanden voedermiddelen zoo goéd mogelijk huis te houden, alsmede in het belang van de Xederlandsche voed selvoorziening op langen termijn de productiecapaciteit van den landbouw zoo hoog mogelijk te houden: Verwacht moet worden, dat van pro-- ducent tot verbruiker deze pogingen er kenning en medewerking vinden. Wie met miskenning van den huidigen toe stand tegenwerking pleegt, vergrijpt zich aan het belang van de gemeen schap en er moet rekening mee houden, dat hii. hiervoor ter verantwoording zal worden geroepen. KERKRADE, 20 Dec. Het parket uit Maastricht heeft gistermiddag een onderzoek ingesteld in een woning aan de Heiveldstraat te Kaalheide, gemeen te Kerkrade. waar in de gang het lijk is gevonden van den winkelier D. van Stokkum. Van S. woonde in het bene dengedeelte van de woning, de eigenaar boven. Van S.. die 59 jaar oud was. is vermoedelijk door een revolverschot ge dood. Op last van de justitie is het lijk naar het ziekenhuis te Heerlen overga* bracht. Vandaag wordt de sectie ver richt. Men weet nog niet. of hier mis daad in het spel is. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN RH EDEN, 19 December. Gistermid dag is de 19-jarige landbouwer J. A. R., wonende in de Fraterwaard, bij het schaatsenrijden op ondergeloopen land in een kolk geraakt en verdronken. Met den dreg is het lijk opgehaald en daarna is het naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Koersen voor stortingen op 20 Dec. togen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Belgas 30.1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 3640. Noorsche kronen 42,82. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schui len) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar 'nieuwe schulden) 4,23. Turksc'ie ponden 1.45K. Lew a 2.30. Pengoe (oude schulden) 36,519. Pengoef nieuwe schulden) 45,89.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6