Beleediging van Hitier Betalingsverkeer met Hongarije Nieuw Parijs Ups en downs van het Haagsche bouwbedrijf Gans en kalkoen voor den Kerstdisch VAN OVERPRODUCTIE TOT WONINGNOOD Weer een betere tijd voor „ongewilde" huizen? PRIJSOPDRIJVING Uitspraak uitgesteld GIFTEN VOOR DE WINTERHULP Fraaie verrijking museum Boymans Ook faciliteiten voorslachten en afleveren van kippen en eenden MAXIMUMPRIJS VASTGESTELD ZEVEN EEUWEN NEDER LANDSCHE LEVENSKUNST Opsporing verzocht Tien maanden voor Amsterdammer Schep sfeer met kaarslicht Begrootingsdebatten te Amsterdam Wandeltocht A.N.W.B. 1 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER IT* Van onzen Haazschen correspondent) ~\NDER de groote gemeenten van ons land heelt Den Haag langen tiid als voorbeeld van een benii denswaar dieen groei gegolden. Er is geen andere groote gemeente, wier aantal inwoners de laat ste 25 iaar zóó sterk is toegenomen als dat van de residentie, die er van 1915 tot 1940 niet minder dan ruim 200000 inwo ners bü gekregen heeft. Ook het daarop volgende laar was nog lang niet slecht maar bleef bü ziin voorganger toch ruim 2000 inwoners ten achter een teeken dat er een kentering was ingetreden die zich in de volgende jaren in een regel rechte crisis omzette. Na 1932 krimpt de aanwas der Haagsche bevolking geleide lijk meer en meer in. tot in' 1937 met een toeneming van slechts 3-5 duizend zielen voorloopig het laagste punt wordt be reikt- Daarna gaat het weer opwaarts. 1938 levert een overschot van 5000 nieuwe inwoners op. in 1939 klimt het tot ruim 8700. De cijfers van de goede jaren maken duidelijk waarom Den Haag in dien tijd een aantrekkelijk arbeidsveld voor de bouwnijverheid was. Zij bad volop werk om d^ nieuwe bewoners van een woning te voorzien; in de jaren van voorspoed zag men liet bebouwde oppervlak van de gemeende dan ook met. zoon schier fantastische sneiheid toenemen, dat het volstrekt geen overmoed van de ge meente was als zij met telkens weer nieuwe uit breid i rigs-resp. bebouwings plannen ruimte maakte voor nieuwe be woners. Zóo sterk was die groei op ze ker oogenblik. dat het voor de Hage naars zelf vaak moeilijk was er het oog op te houden. Het meeste van dezen bouw geschied de op speculatie en zoolang de stad hard groeide raakten de bouwers hun huizen grif genoeg kwijt. Zoo kwamen er in 1931 4443 nieuwe woningen bij. in 1932 zelfs 5322; 1933 brengt dan een zekere vertraging in het tempo (3985 woningen), maar 1934 loopt weer op en haalt opnieuw de 5000. Op dit oogenblik was de koek voor de bouwers feitelijk al op. de toeneming van de bevolking bleef in 1934 ruim 4000 personen bij die van 1931 ten aebter en men zat reeds met een aanzienlijken woningvoorraad, waarvoor geen emplooi was. maarde bouwkosten waren Jaag. even laag als vóór den oorlog van 1914 en dit bleef de bouwlust prikkelen, tot men min of meer plotseling tot de ontdekking kwam .dat men zich de maag had overladen De dispariteit tusschen vraag en aan bod op de woningmarkt, die zich^al eer der had aangekondigd, bereikte m 1935 haar hoogtepunt. In dit jaar stonden er niet minder dan 10.135 woningen leeg, vooral middenstandswoningen. het ob ject. waarmede de particuliere bouw nijverheid zich'bij voorkeur had bezig gehouden. Nieuwe woningen waren dit echter lang niet allemaal, er waren ook ettelijke duizenden oude bij. die door de concurrentie van den nieuwen aanbouw „ongewild" waren geworden. Aldus bleek de bouwnijverheid in haar houw- 'koorts.niet alleen zichzelf in den put geholpen, maar oók een crisis in den eigendom der oude woningen bevorderd te hebben. Terugslag j7 ONDER terugslag op het heele bedrijf kon dit niet blijven. Het is echter menscheliik dat men zulke vergissingen veelal te laat bemerkt en hen daardoor veelal nog verergert In 1935 hadden de Haagsche bouwers de hunne blijkbaar nog niet voldoende ..door" want ondanks het groote te-veel aan woningen werden er toen nog altijd 2709 woningen biizebouwd. waarvan men vrijwel zelier kon weten, dat zij slechts ten dcele emplooi zouden vinden. De aanwas van de bevolking was in dit iaar 4925 personen. In 1936 was het echter wèl duidelijk genoeg geworden. Toen zakte de aan bouw vrijwel totaal in elkaar. En wal een val: er werden dat heele jaar maar 750 nieuwe woningen gebouwd. Werk loosheid in het bouwbedrijf werd een bestendig verschijnsel, vergeefs bleven de bouwrijpe terreinen, waarvan de ge meente vooral in het Westen overvloed had. op bebouwing wachten. Het proces moest eerst uitzieken. De bouwnijver heid had er in alle geval genoeg van en hoewel de bevolking in de jaren 1937, 1938 én 1939 tezamen met ca. 17.000 personen toenam, kwamen er in deze jaren öndersch.. slechts 1275. 1609 en 1501 nieuwe woningen bij. Zoo kon zich hel evenwicht gaande weg langs den natuurlijken economi- schen weg herstellen. Hpt al te groote overschot, teerde op. ultimo 1939 was het reeds tot 6440 geslonken. Woningnood dreigt J?N thans doet zich het verschijnsel J-* voor. dat meneven plotseling als men indertijd tot de conclusie was geko- titen dat er te veel woningen waren tot de ontdekking komt dat er binnenkort in Den llaag woningnood zal ziin- Onder invloed van de bijzondere omstandighe den. de schaarschte aan materialen enz ligt de bouwnijverheid vrijwel stil. Van I Januari tot 1 October is het aantal wo ningen in Den Haag met niet meer dan 4S5 toegenomen tegenover een bevolkings aanwas van 2016 personen. Oo 1 Septem ber waren er slechts 479 woningen in aanbouw. En onderwijl neemt de vraagv toe. Bijzondere omstandigheden zijn hierbij mede in het spel. Uit Rotterdam zijn er velen voor tijdelijk of voorgoed over gekomen. Zij hebben van den voorraad meegegeten. Nog is een aantal Rotter damsche burgers, meest kleine men- schen, in noodverbliiven gehuisvest, die men liefst zoo spoedig mogelijk naar woningen overhevelen. Aldus is er in deze ccatt-gorie waar in veeel leeg stond ook een flinke op ruiming gehouden. Verder brengt de bezetting mede. dat in Den Haag tal van Duitsche ambtenaren, met of zon der familie zijn. komen wonen Duit sche firma's hebben in Den Haag kan toren of vvinkelfilialon gevestigd Kor tom er is een behoefte aan woonruimte als men in lang niet heeft gekend en men kan zien aankomen, dat er bin nenkort, over weinige maanden reeds nagenoeg geen woning meer te krijgen zal zijn. Aan de marktwaarde van de huizen is dit reeeds goed te merken. Bovendien is er bij het publiek de nei ging huizen voor belegging te koopen. Waarschijnlijk zal er nu ook voor de „ongewilde" woningen toch nog weer een betere toekomst aanbreken. De lief hebberij. om zulke woningen met regee- ringspreinie te moderniseeren is in Den Haag tot dusver opmerkelijk gering ge weest en tot enkele tientallen gevallen beperkt gebleven, waarschijnlijk omdat eigpnaren er vanwege de concurrentie van de nieuwe woningen weinig fiducie op hadden. Gaat het zoo door als in den laatsten tijd dan zullen waarschijnlijk ook de ongewilde woningen, gemoderni seerd of niet, eerlang weer gewild wor den. Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pasteien. En de eigenaren zullen misschien nog gelegenheid krij gen zich het woord te herinneren dat de fortuin hem bezoekt, die wacht en stille zit al hebben zij vermoedelijk wel wat erg lang op hun eieren moeten zitten. Zevenhonderd gulden boete geëischt ROTTERDAM, 20 Dec. De 39-ja- rige handelaar D. had zich gisteren we gens prijsopdrijving voor de Rotterdam- sche rechtbank te verantwoorden. Verd. had in een tijd, dat er groote vraag was naar auto's oude wagens gekocht en deze tegen hoogen prijs verkocht. Hem was ten laste gelegd een vracht auto, die f 450 waard was en dien hij voor 700 had gekocht, op 30 Augus tus j.l. aan een steuntrekker, die hier voor voorschot aan Maatschappelijk Hulpbetoon had gevraagd, voor 1475 te hebben verkocht. Verd. ontkende de prijsopdrijving, maar twee deskundigen verklaarden, dat de auto ca. 100 pet. boven de waar de was verkocht. De officier van justitie, mr. de Lint noemde het feit onder de tegenwoordi ge omstandigheden zeer ernstig. Verd. had er zijn. werk van gemaakt derge: lijke transacties ten uitvoer te bren gen. Spr. eischte 700 boete subs 50 dagen hechtenis. Uitspraak 2 Januari a.s. 's HERTOGENBOSCH. 20 Dec. Tij dens de oorlogsdagen bevond zich de 20-jarige chauffeur G. J. N. van E. te Eindhoven met de autobus van zijn patropn te Toulouse. Van E. had vluch telingen naar Frankrijk vervoerd en zich verder in Toulouse zeer verdienste lijk gemaakt voor de geëvacueerde Ne derlanders. De chauffeur verkocht ech ter de bus, naar hij zeide wegens geld gebrek Toen hij in Nederland terug was. vertelde hij zijn patroon van zijn moeilijkheden, doch de patroon voelde zich voor een groot bedrag benadeeld. De officier van justitie had op de zit ting van 5 December tegen verdachte een gevangenisstraf van twee maanden gerecjuireerd, De uitspraak, welke op gisteren was bepaald, werd voor onbepaalden tijd uitgesteld. 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. De vierde opgave van giften voor de Winterhulp Nederland vermeldt in de periode van 4 t.m. 14 Dec. 1940 een totaal bedrag vanaf f 69.983.72, waarin is begrepen een bedrag van f 7.165.65 aan giften beneden de 100 gulden. De overige giften waren van 100 gulden en hooger. De directeur van Museum Boymans dr. D. Hannema schrijft ons: Het museum is zoo juist op een even onverwachte als schitterende wijze ver rijkt door de geheele verzameling mo derne schilderijen en aquarellen van wijlen den heer \V. Palie te Rotterdam. Dank zij de groote medewerking van mevrouw G. J. PalteBos, die daardoor tegemoet kwam aan een wensch van haar echtgenoot, kon deze belangrijke zaak tol stand komen. In den loop der laatste twintig jaren zijn uit deze collectie meermalen stuk ken op de Kersttentoonstelling in Boy mans te bewonderen geweest. Zij bestaat uit niet minder dan dertig schilderijen en tien aquarellen. Van de Nederlandsche schildersschool zijn o.a. aanwezig werken van: Jacob Maris, Willem Maris (2), J. E. Weissen bach (3), M. A. J. Bauer (7), P. C. Ga briel (5), W. B. Tholen en Jan Toorop De Fransche school is vertegenwoordigd door: N. Diaz (2), A. Monticelli (3). J. Dupré. C. Trovon (2). A. Vollon (2). Ch. Daubieny, H. J. Harpignies en Th. Rous seau (2). Met groote zorg, smaak en kennis van zaken gekozen vormt dit geheel een prachtige verrijking van het openbaar kunstbezit van de stad Rotterdam. Een aantal meesters waren in het geheel niet, anderen op onvoldoende wijze in het museum vertegenwoordigd. De verzameling zal on de a.s. Kerst tentoonstelling voor het eerst als een geheel voor het publiek te bezichtigen zijn. TE WATER GERAAKT EN VER DRONKEN 's-GRAVENHAGE. 19 Dec. Gister avond 11 uur is een tot nu toe onbe kend gebleven 60-jarige dame in het water van de Dunne Bierkade geraakt. Een 22-jarige jongedame, mej. v. d. Spek, in de nabijheid wonende, snelde op het hulpgeroep toe en sprong te wa ter, nadat zij een touw om haar middel had vastgebonden, dat door voorbij gangers werd vastgehouden. De moedige redster wist de drenke linge te bereiken en op het droge te brengen. In bewusteloozen toestand werd deze overgebracht naar 't zieken huis aan den Zuidwal, waar ze weldra overleed. OYÏXOCK-OTTCOW HET Rijksbureau voor de voed selvoorzierting in oorlogstijd maakt bekend: Met het oog op de komende Kerstdagen zal de Ne derlandsche centrale voor eieren en pluimvee op beperkte schaal voor de binnenlandsche consump tie ontheffing verleenen van het verbod tot het slachten en afleve ren van gevogelte. Voor zoover ganzen en kalkoenen betreft, wordt deze ontheffing geacht zon der nadere formaliteit te zijn ver leend. Betrokkenen mogen deze dieren dus zonder verdere vergun ning slachten en afleveren. Dit geldt ook voor de reeds bij ge noemde centrale opgegeven voor raden ganzen en kalkoenen. Voor zoover kippen en eenden betreft, welke voor 16 December zijn geslacht en geregistreerd bij deze centrale, wordt Een geschiedenis van hel dagelijksch leven door Anne H. MULDER. Per deel f4.90; compleet in 5 deelen f 19.50 Boekhandel J.H.ITTMANN Utrechtschestra.at 46 Tel. 6608 <>OOO<X>0OCKX>O<>O<Xx><><><><><X><X><><>' aan iedcren houder, die zijn voorraad aan de centrale heeft opgegeven, schrif telijk medegedeeld, welk gedeelte van zijn voorraad voor het hinnenland mag worden afgeleverd. Hiervan zal een ge deelte worden gereserveerd voor zieken huizen. die zich te dezer zake met hun leverancier kunnen verstaan. Bovendien mogen de kippen en eenden die sinds 16 December zijn geslacht, zonder nadere ontheffing van de centrale worden afgeleverd, terwijl ook in den vervolge geen in- dividueele ontheffing voor het slach ten van kippen en eenden meer be hoeft te worden aangevraagd, mits van de voor 16 December aanwezige voorraden op de bij artikel 3 van- h'et gevogelte-inventarisatiebesluit voorgeschreven wijze aan de Neder landsche centrale voor eieren en pluimvee opgave is gedaan. Deze ontheffingen worden steeds ge acht te zijn verleend onder de voorwaarde, dat de vastgestelde maxi mumprijzen voor gevogelte worden in acht genomen. De houders van voorraden, die tot dusverre de „weekstaten slachtgevogel- te" aan de centrale plachten in te zen den. dienen hiermede te blijven voort gaan. Maximumprijs: een daalder per kilo In verband met deze slacht- en afleve ringsfaciliteiten ziin tevens maximumprij zen vastgesteld- Voor den consument is de maximumprijs voor alle soorten f 1.50 per kg. geslacht gewicht. Er wordt voor gewaarschuwd, dat te gen overtreding van de maximumprijs voorschriften krachtige maatregelen wor den genomen. Nadere bijzonderheden omtrent een en ander zullen worden opgenomen in een officieele publicatie- BREUK TUSSCHEN „DE NIEUWE GIDS" EN „NATIONAAL FRONT" AMSTERDAM. 20 Dec. De pers dienst van de N. S. N. A. P.. landelijk leider Dr. E. H. van Rappard deelt mede dat dr. Alfred A. Haighton, verantwoor delijk hoofdredacteur van „De Nieuwe „Gids" alle banden zoo voor zich als voor „De Nieuwe Gids" met „Nationaal Front" heeft verbroken. OUDERKERK, 20 December. De burgemeester van Ouder-Amstel ver zoekt opsporing van Arie Verwierd, ge boren te Ouder-Amstel, op 13 September 1874, van beroep metselaar en aanne mer, wonende aan de Brugstraat 4 te Ouderkerk aan den Amstel. die sedert den avond van 25 November wordt ver mist. Omstreeks kwart voor elf is hij nog gezien. Het signalement luidt: 1.70 meter lang, rond. blozend eelaat. geen knevel, blond haar, gekleed in lange blauwe iregenjas, grijs costuum, zwarte lage schoenen en pet. UIT DE STAATSCOURANT Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van waterstaat, is te rekenen van 1 October 1940 benoemd tot inspecteur der mijnen in vasten dienst ter stand plaats Heerlen, ir. C. M. J. A. Nicolas, voordien als inspecteur der mijnen in lijdelijken diénst werkzaam. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van finan cien is aan G. van Hattem, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Rot terdam met ingang van 1 Januari 1941 op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. AMSTERDAM. 20 Dec. (A.N.P.) Het Landgericht heeft gisteren in de hoofd stad in een der zalen van het paleis van Justitie zitting gehouden. De eerste verdachte, die zich te ver antwoorden had, was een 62-jarige Ara- sterdamsche slager, die zich in ile can- tine van het abattoir beleedigend over den Führer zou hebben uitgelaten. De man ontkende het hem ten laste gelegde. Twee getuigen hadden de beleediging echter gehoord. „Met een ervan heb ik ruzie gehad," beweerde verdachte. En de tweede getuige staat weer onder in vloed van den eersten, meende hij. De eerste getuige wist zich van een ruzie met verdachte niets te herinneren. Hij had de ten laste gelegde woorden, die verdachte in de cantine gesproken had, duidelijk gehoord. De tweede ge tuige had dergelijke echter minder lage woorden, gehoord. Eenige getuigen a décharge legden verklaringen af over de verhouding tus schen verdachte en de beide getuigen k charge. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat de verdachte zich beleedigend en schim pend over den Führer had uitgelaten. Een strenge straf is hier op haar plaats temeer, daar het hier beleediging van den Führer betreft, die een bijzondere bescherming verdient voor ziin groote verdiensten voor het Duitsche volk. Spr. eischte één jaar gevangenisstraf met aftrek van een deel van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Als verdediger trad mr. H. van Krim pen op. Deze was van oordeel, dat het bewijs niet geleverd was en drong aan op vrijspraak. Het vonnis, dat de rechter onmiddel lijk wees luidde: tien maanden gevange nisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest. Het vonnis was uitvoerig ge motiveerd. De tweede verdachte, een bakkers knecht. had in een café gezegd, dat de hommen, die in Augustus op Amster dam vielen, Duitsche bommen waren. De man had er spijt van dit dwaze en voor het Duitsche leger beleedigcndc gerucht te hebben verspreid. Hij was zenuwachtig en opgewonden geweest en begreep nu zelf niet, hoe hij zoo dwaas had kunnen zijn. Door de volledige bekentenis kon van hethooren der getuigen worden afge zien. De Staatsanwalt zeide in zijn requisi toir. dat deze onware, gevaarlijke ge ruchten. die door Engeland verspreid worden om de Nederlandsche bevolking tegen Duitschland op te zetten, met kracht moeten worden bestreden. Reke ning hield spr. met verdachte's ruiter lijke bekentenis, zijn berouw en het groote gezin, waarvoor hij zorgt. I-Iij vor derde drie maanden en 14 daeen ge vangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De rechter wees conform dezen eisch vonnis, zooda» verd. onmiddellijk in vrij heid werd gesteld, Verdachte werd nl. in Augustus gearresteerd. 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Het Ne- derlandsch Clearinginstituut. maakt het volgende bekend betreffende het beta lingsverkeer met Hongarije: 1. OUDE VERPLICHTINGEN Voor 18 November 1940 ontstane we- derzijdsche betalingsverplichtingen uit het goederenverkeer tusschen Nederland en Hongarije, met inbegrip van direct hiermede verband houdende economisch gerechtvaardigde en gebruikelijke ne- venkosten, zuilen worden verrekend tus schen het Nederlandsch Clearinginsti tuut en de Hongaarsche Nationale Bank te Boedapest. Hieronder vallen ook be talingsverplichtingen, welke zijn ont staan uit vooruitbeialingen of uit de opening van accreditieven voor goede ren, waarvan de levering ten gevolge van de inmiddels plaats gehad hebben de gebeurtenissen niet is kunnen ge schieden. Na 17 November 1940 geleverde goede ren dienen eveneens overeenkomstig "de regeling voor oude verplichtingen te worden verrekend, indien de daaraan ten grondslag liggende overeenkomst voor 18 November 1940 is gesloten. De afwikkeling dezer oude verplichtingen dient zoo mogelijk vóór 28 Februari 1941 plaats te vinden. Stortingen hier te lande tegen deze oude verplichtingen dienen uitsluitend te geschieden op re kening „Hongarije" van het Neder landsch Clearinginstituut hij de Neder landsche Bank N.V. te Amsterdam. In Pengö uitgedrukte oude verplich tingen moeten bij storting op basis van 100 pengö 3G.519 in guldens worden omgerekend., verplichtingen in een an dere vreemde muntsoort op basis van de laatstgepubliceerde clearingkoersen. Voor zoover Nederlandsche bankin- stellinjjpn in Hongarije en Hongaar sche bankinstelling in Nederland tegoe den bezitten, afkomstig uil het goede renverkeer, waarvoor betaling in vrije deviezen heeft plaats gevonden, zal stor ting op clearingrckening bij do Hon gaarsche nationale bank resp. bij het Nederlandsch clearinginstituut worden toegestaan, mits de vorenbedoelde beta ling in vrije deviezen heeft plaats gevon den op grond van vóór 18 November 1940 afgesloten overeenkomsten. Bij stor ting uit dezen hoofde moet van geval tot, geval met bewijsstukken worden aangetoond, dat het tegoed op voreribe- doelde wijze is ontstaan. 2. NIEUWE VERPLICHTINGEN De afwikkeling van nieuwe betalings verplichtingen geschiedt binnen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch-Hongaarsche clearinc Onder de regeling vallen alle wederzijdsche ver plichtingen, ontstaan na 17 November 1940, wegens levering van goederen van oorsprong uit het andere land of die al daar een be- of verwerking van be tee kenis hebben ondergaan, betalingen we gens nevenkosten in den ruimen zin van dit goederenverkeer en voorts o.a. ver- edelingsloon. patentkosten, licenties, auteursrechten, pensioenen, kosten voor onderhoud en ondersteuning, koers- en renteverliezen bij overmaking over de clearing, schulden van reis- en ver keersbureaus en vrachten in het land en zeeverkeer. Vooruitbetalingen, voor zoover usantieel, zijn toegestaan. Parti culiere compensaties zijn niet toegela ten. Voor stortingen in de clearing voor nieuwe verplichtingen is een vergun ning van het deviezeninstituut te 's-Gra- venhage verelscht, aan te vragen per for mulier b/1, met vermelding bovenaan het formulier „Hongarije". Nederland sche debiteuren zijn verplicht tot. stor ting op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsch clearinginstituut „Duitschland" of op de rekening „Duitschland" van het Nederlandsch clearinginstituut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam onder gelijk tijdige inzending aan het clearinginsti tuut, afd, Hongarije, van het in de Duit sche clearing gebruikelijke stortings formulier „a'\ waarop duidelijk in rood te vermelden „Hongarije". Met nadruk wordt er op gewezen, dat onderaan 'het formulier d? schuld, waar tegen gestort wordt, duidelijk en nauw keurig dient le worden omschreven, bil schulden ontstaan uit invoer onder ver melding van het statistieknummer der goederen. Is de invulling onvolledig of ontbreken bescheiden, dan wordt het for mulier teruggezonden en de stortingen voorloopig aangehouden. In pengö en andere vreemde valuta luidende nieuwe verplichtingen moeten bij storting op basis van de laatstgepu bliceerde clearingkoersen in guldens worden omgerekend. Bij invoer uit Hon garije moeten de 'gebruikelijke clearing- documenten aan de douaneambtenaren worden overgelegd. Nederlandsche cre diteuren moeien hun vorderingen na ontvangst van het bericht van storting aan het clearinginstituut indienen door middel van het in de Duitsche clearing gebruikelijke formulier „b", in te zen den aan de afd. „Hongarije" van het Ne derlandsch clearinginstituut. Formulie ren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel, de banken en liet clearing instituut. De bepalingen der deviezen- verordening 1940 blijven van toepassing op handelingen, vallende buiten het ka der van bovenstaande regeling. Een lei draad voor het betalingsverkeer met Hongarije is binnenkort bij liet Neder landsch clearinginstituut, Anna Pau- lownastraat 6, 's-Gravenhage. verkrijg baar. Het Crisis-uitvoerbureau deelt, in aan sluiting aan het bovenstaande mede: Het vcreffeningscertificaat kan bij het Crisis-uitvoerbureau worden aange vraagd op de voor Duitschland gebrui kelijke wijze, d. i. door middel van het gele aanvraagformulier, hetwelk hij den economischen voorlichtingsdienst en de Kamers van Koophandel en Fabrieken verkrijgbaar is. Bij deze instellingen zal binnen énkele dagen een handleiding voor de invulling van liet genoemde aanvraagformulier beschikbaar zijn. Voor producten,.welke onder een uit- voermonopolie uit hoofde van de land- bouwcrisiswet vallen, is de afgifte van Een van onze mooie kandelaars, waarin gothische kaarsen een gezellig licht verspreiden, zal ongetwijfeld in den smaak vallen. Ook smeedijzeren wandkande- laars in diverse modellen. LANGESTR. 35 TEL. 4501 N.S.B. neemt er niet aan deel AMSTERDAM. 20 December De ge meenteraad is gistermiddag met de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1941 begonnen. De'voorzitter, wet houder mr. Kropman, herinnerde er aan. dat er geen politieke beschouwin gen mochten gehouden worden. Hij zou zich daarnaar gedragen bij het hand haven van de orde. Ds. Ekering (N.S.B.) legde daarop do ^volgende verklaring af: „Op het laatst gehouden senioren convent ter bespreking van den gang van zaken bij de behandeling der be- grooting-1941 is hem door den voorzitter medegedeeld, dat hem niet het woord zou worden verleend of gelaten, wan neer hij wenschte te spreken over eenig onderwerp, dat verband hield met den huidigen staatkundigen toestand in bin nenland of stad. Evenmin zou hij het woord mogen voeren over de gedragin gen der politie in de dagen van 10 Mei tot 15 Mei j.l. jegens nationaal-socialis- ten en Rijksduitschers, waaromtrent hem reeds eerder een interpellatie ge weigerd was'. Onder deze omstandigheden wenscht de N.S.B.-fractie niet deel te ne men aan de openbare behandeling der begrooting-1941. daar zij geen nut ver mag te zien in haar aanwezigheid daar bij, wanneer de burgerij van Amster dam niet hooren mag hetgeen zij naar spr.'s overtuiging behoort"te weten, en daar zij dit in strijd acht met de waar digheid der Nationaal-Socialistische Be weging. die zich straks geroepen zal zien tot de overneming der macht. De N. S. B.-fractie begeert niet spelbreek- ster te .ziin bij. de behandeling eener laatste hegrooting in den gemeenteraad zij laaf daarom die behandeling over aan de politieke partijen, met de illusie zelfs voor deze, dat er geen Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland, in Amsterdam of in zijn raad wezen zou." Ds. Ekering verliet daarop de zaal. Door de straks besneeuwde bosschen 's-GRAVENHAGE. 20 Dec. De A.N. W.B. heeft het voornemen, zoodra de weersomstandigheden daartoe de gun stige gelegenheid scheppen, een wandel tocht te organiseeren door de be sneeuwde bosschen van het Gooi en het Sticht. De route is zoodanig gekozen, dat de pracht van de dennebosschen in de sneeuw tenvolle tot haar recht zal komen. Het parcours, uitgaande van Hil versum. Baarn en de Hollandsche Ra ding zijn reeds vastgesteld, en het wach ten is nog slechts on den sneeuwval. Zoodra op een Vrijdag een goed pak sneeuw is gevallen en verwacht mag worden, dat deze eenige dagen zal blij ven liggen, zullen de deelnemers bericht ontvangen, dat de tocht op den komen den Zondag zal worden gehouden. het vereffeningscertificaat door hef. Cri sis-uitvoerbureau gedelegeerd aan de desbetreffende cemrale-nionopoliehoud- sters. Bovenstaande regeling brengt geen wijziging in dc verplichting iot het in dienen van een venzoek om dispensatie, resp. uitvoermachtiming ingevolge de uit voerverbodenwei erf het crisis landbouw- uitvoermonopoliehésluit 1939. Betalingsverkeer met Zwitserland Het Nederlandsch clearinginstituut brengt voorts onder de aandacht van hen. die verpiliclitingeii hebben tegen over Zwiisersihe crediteuren uit hoofde van vóór 10 Hei 1940 hier te lande inge voerde goederen, dat de verschuldigde bedragen, na terzake verkregen vergun ning van het kleviezeninstituut, zoo mo gelijk vóór 31 .December 1940 in de clea ring dienen t»e worden gestort. Indien zoodanige betaling vóór genoemden da tum niet mogjeliik is. dient de schulde naar hiervan fonder ongave van redenen ten spoedigst^ mededeeling ie doen aan het Nederlancüsch clearinginstituut, af- deeling Zwits&rlaffd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7