Barre koude heerscht op den Balkan DAMES! Fa. DUIM BURGER ENGELAND'S BESTAAN AFHANKELIJK van Amerikaansche hulp „Zeer ernstige Kerstdagen voor Britsche volk" E«"ii f - DE EEMLANDER lijs DER ADltnlthlitN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de belft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.Bewijsnummer extra f 0.05 Zaterdag 21 December 1940 Uitgave: tA^KHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 150 Roosevelt zendt boodschap aan Pétain Geen bomaanvallen op Dublin en Belfast Binnenlandsche veiligheids maatregelen 26 GRADEN VORST IN ZUID-SLAVIE f^E£>4N$ KERSTFEEST VAN den Rijkscommissaris BERICHT LAAT NIET UW BON AA VERLOOPEN VOOR EEN MANTEL AMERSFOORTSCH DAGBLAD •BONNIMENISPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week I 015 Binnenland trance per post per 3 maanden 285 Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 Verklaringen van Britschen consul-generaal te New York en van Sir Walter Citrine De strijd tusschen Italië en Griekenland. Een gecamoufleerde Albanië ltaliaansche luchtvaartbasis in Foto Pax-Holland) NEW YORK. 21 Dec. (D N.B.). De Britsche consul-generaal heeft, naar New York World Te legram meldt, voor de universi teitsclub verklaard, dat Engeland wat betreft de productie van wa penmateriaal Duitschland niet kan inhalen. Het geheele bestaan van Engeland is derhalve van de Ver. Staten en haar hulp afhankelijk Engeland heeft vooral meer sche pen noodig. In een voor de universiteit van New Brunswick gehouden rede zeide de vroe gere uitgever van hel tijdschrift „Na tion", Vilfard, dat de Ver Staten noch ter zee, noch te land, evenmin als in de lucht in de eerstvolgende jaren ook maar in de verste verte een gevaar van^invasie te duchten hebben. Derhalve behoeven de bewapeningsplannen ook niet overijld ten uitvoer gelegd te worden. Villard verklaarde verder nog. dat de Ver. Sta ten aan het systeem van vrijwilligers hadden moeten vasthouden en niet rot den algemeenen dienstplicht hadden moeten overgaan. In de New York World Telegram schrijft Johnson, dat de Ver. Staten, zonder de eigen weermacht van de bewapening te berooven, technisch niet in staat zijn- tot het verleenen van materieele hulp aan Engeland. Zou het in verband met den toe stand niet beter zijn. aldus vraagt Johnson, wanneer men ten aanzien van de verdediging ophield met zich op anderen te verlaten en wanneer men ophield anderen aan te moedi gen zich op de Ver. Staten te verla ten? Het zou beter zijn; aldus gaat Johnson verder, de Ver. Staten onaantastbaar te maken. Lieden, die iets dergeliiks voor stelden. werden echter ui-gemaakt voor aanhangers van de „vijfde colonne" en voor „pacifisten" terwijl de lieden die hen heleedigen. een order kregen voor hun vaderlandsliefde. Citrine: „Engeland ernstig bedreigd NEW YORK, 20 Dec. (D.N.B.) De% secretaris-generaal der Britsche Trade* Unions, Sir Walter Citrine, heeft in een rede. gehouden voor den vakvereeni- gingsraad te New York, opnieuw om snellere en grootere hulp voor Enge land gevraagd. Hij zeide. dat Engeland op het oogenblik ernstig bedreigd wordt en dat vooral de scheepvaart in groot gevaar verkeert. De bombardementen van Londen hebben de productie van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal geremd. Door deze omstandigheid wordt de steun van de Ver. Stalen te nood zakelijker. Naar aanleiding van zijn Dinsdag ge dane voorstel om oorlogsmateriaal aan Engeland tè leenen. verklaarde presi dent Roosevelt op de persconferentie, dat de beweringen in rle verschillende^ hoofdartikelen, dat hij hiertoe de John-" sonwet en de neutraliteitswet moei laten veranderen onjuist zijn. Natuurlijk is. raar hij zelf verklaard heeft, dp toe stemming van het Congres vereischt, doch, de.genoemde beide wetten behoe ven niet veranderd te worden. Boodschap van Roosevelt aan Pétain President Roosevelt heeft op de pers conferentie medegedeeld dat hij adrgi- raal Leahy, die tot ambassadeur te Vichy benoemd is, een persoonlijke brief voor maarschalk Pé'ain heeft me degegeven. waarin Roosevelt verklaart, dat de admiraal zijn zeer oude vriend is en hij ervan overtuigd is. dal de beide oude soldaten het met elkaar eens zullen worden De nieuwp Amerikaansche amhassa deur in Frankrijk, admiraal Leahy, zal op aanwijzing van Roosevell de reis naar Lissabon aan boord van den Ame- rikaansehon kruiser „Tuscaloosa" ma ken om vandaar naar Virhv verder te reizen. Leahy zeide. dat hij met den kruiser zou reizen, om'riat een passa giersschip pas acht dagen later be schikbaar zou zijn Roosevelt stol 1 er prijs op. dal de ambassadeur zoo spoe dig mogelijk te. Vichy aankomt. BERLIJN. 21 Dec. (D.N.B.)De Brit sche berichtendienst verspreidt de.bewe ring, dat het Duitsche luchtwapen Dublin en Belfast gebombardeerd heeft: Van deze bewering is. naar van bevoegde Duitsche zijde verklaard wordt, geen woord waar. Noch Belfast, noch de hoofdstad van den Ierschen vrijstaat zijn door het Duitsche luchwapen aangeval len of gebombardeerd. Duitschland en Ierland bevinden zich, zoo wordt, hier omtrent van Duitsche zijde voorts ver klaard. niet met elkander in oorlog. Der gelijke misleidende manoeuvres van de Britsche propaganda hebben uitsluitend ten doel wantrouwen te zaaien en nog onvrede te stichten. DE BETREKKINGEN VAN ZWITSERLAND EN DE SOVJET-UNIE BERN, 21 Dec. (D.N.B.). Een Zwit- sersch kanton heeft den bondsraad ge vraagd, hoe het vraagstuk der aanknoo ping van diplomatieke en economische betrekkingen tusschen Zwitserland de Sovjet-Unie onder de tegenwoordige omstandigheden beoordeeld moet wor den. De bondsraad heeft onder meer geant woord: „De tegenwoordige omwenteling in Europa kan nauwelijks gunstige voorwaarden scheppen voor een veran dering der politieke richtsnoeren, welke wij tot dusver jegens de Sovjet-Unie ge volgd hebben. Zoolang de politieke toe stand niet geconsolideerd is, moet de bondsraad zich onthouden van elk be sluit, dat zou kunnen worden uitgelegd als een wijziging in de oriëntatie onzer politiek en aanleiding zou kunnen ge ven' tot debatten over onzen onwrikba- ren wil, huiten het Europeesche conflict te blijven. Dat de Sovjet-Unie en Zwit serland geen diplomatieke betrekkingen met elkander onderhouden, beteekent overigens geenszins, dat er tusschen heide staten een bijzondere spanning nestaat. Een ontwikkeling der economi sche betrekkingen staat dus niets in den weg. Meermalen hebben gedelegeerden der heide regeeringen overeenkomsten voor het handelsverkeer gesloten. Die overeenkomsten worden op correcte wijze nageleefd. Het zou voor ons land voordeelig zijn. indien de goederenruil tusschen Zwitserland en de Sovjet-Unie zou kunnen worden uitgebreid. Te dien einde zijn reeds onderhandelingen be gonnen." Boodschap van Morrison: STOCKHOLM, 21 Dec. (D.N.B.). De Britsche minister van bin nenlandsche zaken, Morrison, heeft een Kerstboodschap tot het Britsche volk gericht, waarin hij verklaarde, dat het Britsche volk zeer ernstige Kerstdagen zal moe ten doorbrengen en de soldaten BELGRADO. 21 Dec. (D.N B). Politika meldt uit Saloniki, dat in de afgeloopen dagen heele transporten soldaten met bevro ren ledematen alhier zijn aangeko men. De grimmige koude aan het Noordelijke front rondom Pogra- detsj vormt niet alleen voor de artillerie, doch ook voor het lucht wapen een beletsel voor het ont plooien van zijn bedrijvigheid. In de. Westelijke deelen van Joego slavië houdt de strenge vorst aan Vrijdag zijn in verschillende berg streken van Slovenië temperaturen fot 26 graden onder nu! gemeten In hol Zuidelijk deel van Servië heeft het winterweer tol lal van ernstige be lemmeringen in hel verkeer geleid. De stad Kitsjevo is reeds sinds zestie uur volkomen van de buitenwereld afgesne den. Uil de dorpen in hel gebergte rond om Kitsjevo zijn hoeren aangekomen ie Gostivar om levensmiddelen te talen voor de dorpelingen Zij hadden twee da gen lang door het besneeuwde bergland geloopen. De inzittenden van een inge sneeuwde autobus op het traject van Gostivar naar Kitsjevo, alsmede de rei zigers van vier ingesneeuwde treinen op het traject SkopljeGostivar—Kistjevo, zijn na een zwaren langd'urigen voet tocht Donderdag volkomen uitgeput in Gostivar aangekomen. Bovendien is de straatweg van Gostivar naar Debar over een afstand van honderd meter versnerr! als gevolg van een bergstorting. Een speciale correspondent van Ste- fani aan hei Grieksche front meldt: Ter wijl de Grieksche legërberichten, opge blazen door de propaganda van Londen, bijna dagelijks melding maken van uiterst doeltreffende luchtbombardemen ten op Valona en Durazzo, is do werke lijkheid aldus, dat men zeer zelden vliegtuigen van den tegenstander in de Alhaneesche lucht ziet en dat de enxele malen, dal zij er zich vertoonen. hun lot bezegeld is. Zoo verschenen op 18 De cemher na een langdurige afwezigheid, drie Blenheim-toestellen hoven Valona. op zeer groote hoogte en wierpen eonige bommen neer. De ltaliaansche Jagers honden echter den strijd aan en na een gevecht van vijf minuien schoten /ij or twee brandend neer. terwijl de derde na een voltreffer, neerstortte en verbrandde tijdens eon poging om to vluchten. Nabij de Montenegriinsche stad Pod gorira zijn thans on Zuidslavisrh «r-'hied ook de wrakstukken gevonden van het tweede F.ngelsohe vliegtuig van het type Bristol-Blenheim, dat in den ochtend van den 18en November Joëgoslavisch gebied was binnengevlogen en toen lij Danilovgra tegen een bergwand te oiet- ter was geslagen. aan het front eveneens. Niettemin moest hij er geheel Engeland op merkzaam op maken, dat men nog zwaarder en ernstiger tijden tege moet ging. Indien men dezen oor log wilde winnen, dan moesten alle krachten van de natie tot het uiterste in dienst van de zaak ge steld worden. Churchill heeft het Engelsche volk sociale toezeggingen gedaan. Hij verklaarde dat het na den oorlog „een onzer doeleinden zal zijn een gemeenschapsstaat op te richten, waar de voordeel en en privileges, die tot dusver slechts een klein getal genoten heeft, in veel grootere mate onder de mannen en jongelieden van de natie in haar geheel verdeeld worden". Naar het Britsche weekblad Spectator meldt, komt de burgerwacht volgens me- dedeeling van het Engelsche ministerie van oorlog voor de luchtbescherming niet in aanmerking, daar men haar in reserve moet houden om alle onlusten terstond in de kiem te smoren. De Spec tator merkt hier omtrent op. dat het in verscheidene groote openbare schuilkel ders reeds tot dergelijke onlusten geko men is, maar noch burgerwacht, noch politie zich vertoond hebben. Het Tangev-vraagstuk Tijdens de debatten in het Lagerhuis over het vraagstuk Tanser verlangde de Labour-afgevaardigde Cocks, volgens be richten van Amerikaansche persagent schappen uit Londen, drastische maat regelen voor de handhaving van.de neu traliteit en het onversterkte karakter van Tanger. Cocks sprak als zijn mee ning uit, dat Engeland tegenover Spanje „een politiek van pacificatie" voert. Ook de conservatieve afgevaardigde Robert son eischte. dat Engeland Spanie er op zon wijzen, dal het geen profijt mag trekken uit do tegenwoordige omstandig heden. De Engelsche minister voor de binnèn- lnadsche veiligheid, Morrison, heeft in het Lagerhuis, volgens de berichten van Amerikaansche persagentschappen uit Londen, verklaard, dat de peppering zich het recht voorbehoudt, om rle anti-oor- (ogsbetooging van de volksconventie te Manchester, waarvan de datum on 11 en 12 Januari is bpnaald. te verbieden. D'> conservatieve afgevaardigde Davi son vestigde de aandacht van den m< nister op het feit. dat hij zich er goed van bewust moet zijn. rl.it deze maatre gel in het buitenland tot misverstanden over de in'erne eensgezindheid van En geland aanleiding zon kunnen geven. Morrisbn antwoordde den afgevaardig de, dat de regeering zich met het oog op de bijzondere toestanden van het oogen blik vrijheid van handelen moet voox-be- houden. Het dagelijksch bestuur van de La- bour-partii heeft volgens de Daily Herald alle aangesloten organisaties gewaar schuwd tegen de activiteit van de Brit sche communisten, die een reeks „on schuldige clubs' opgericht hebben. Het blad verklaart, dat Jiet lidmaatschap van dergelijke vereenigingen onvereenigbaar is met dat van de Labour-partij. Neutralen over de positie van Engeland De tegenwoordige positie van Enge land wordt door de Braziliaansche bla den als zeer ernstig beschouwd. De Bra ziliaansche journalist Hollanda wijst in een van zijn artikelen, die in talrijke bladen worden gepubliceerd, erop, dat Engeland met zijn groot opgemaakte propagandaherichten over de gebeurte nissen in Albanië en Lybië de aandacht van de wereld wil afleiden van zijn eigen moeilijken toestand. De Brazili aansche journalist acht ook de op dit oogenblik weer bijzonder intensieve po gingen, van Engeland om het Duitsch- Italiaansche bondgenootschap door in triges te verzwakken, opmerkelijk. Men kan echter de wanhopigen toe stand van Engeland, aldus schrijft Hol landa verder, niet door tijdelijke succes sen in den een of anderen sector, welke successen geenerlei invloed hebben op het eindresultaat van den oorlog verdoe zelen. Aan den anderen kant mag men de oude Duitsche trouw nief vergeten. Tegenslagen zullen voor Adolf Hitler nooit reden zijn oni zijn hondeonooten in den steek te laten, zooals Engeland doet. Wanneer een hulp werkelijk noodzake lijk zou zijn, zal de Duitsche oorlogsma chinerie zonder dralen ingrijpen en wat dat beteekent. weet thans de geheele we reld. Een hoofdartikel in het Portugeesche dagblad A Yoz schrijft na een overzicht te hebben gereven van den militairen toestand in Afrika: „Zal Engeland den oorlog met de successen van het oogen blik in Afrika winnen? Wii gelooven het niet. Het z.ou zelfs gemakkelijker moge lijk ziin hem daar te verliezen dan hem met de tot dusverre verworven overwin ningen f" winnen. De oorlog znl cn moet in F.urona worden gewonpn. Al het an dere. ziin incidenten., zonder grnnte he teekenis. Dr> oorlog wordt on h«t Brit sche eiland verloren cf gewonnen". MURPHY IN ALOISES AANGEKOMEN T.V'GF.n. ?1 Dec. fD.N R.) De Amerikaansche diplomaat Robert Mur phv. de vertrouwensman van Roosevelt bti de mgeering van Pétain. is per vlieg tuig in Algiers aangekomen. Zooals be kend is: zal Murohv een inspectiereis door Frnnsch Noord Afrika onderne men. waarhij ook een bezoek aan Casa blanca on het programma staal. EXKONINi TN LISSABON VERWACHT LISSABON. 21 Dec. (D.VR F.x koning Carol van Roemenië, ry„ zich op hp| oogenh'ik in Spanje bevindt, wordt in Lissabon verwacht. Hij «zou hot voor nemen «hebben om naar <1? Ver. Staten te vertrekken. idoen Uw voeten! M)mdat ze zich weer gezond en J krachtig gemier na behandeling don IANGESTRAAT 56 TEL.3U6 PEDICURE en MASSAGE Middag voor gewonde militairen en Duitsche weezen s GRAVENHAGE. 21 Dec. - De rijkscommissaris, rijksminister dr- Seyss Inquart, heeft gistermiddag in de zaal van den Dierentuin een groot Kerstfeest gegeven, waaraan deelnamen 50 Duitsche weezen. 50 herstellende gewonde militairen voorts alle aan het rijkscommissa riaat verhonden heambten en verte genwoordigers van alle Duitsche dienstvakken. Tezamen vulde een 700 tal pe.sonen de groote zaal. die uiterst smaakvol met groen en wit versierd was. Op het po dium reikte een prachtig verlichte kerst boom tot aan het dak. Een witte achter grond met verscheidene goud- en zilver- versieringen maakte het effect nog in tensiever, vooral toen de groote zaal lichten gedoofd werden en de eenige verlichting gevormd werd door den kerstboom zelf en de vele kaarsen welk. op de lange kersttafels waren geplaatst. Zoo was de ware kerststemming al da delijk aanwezig. Nadat men gemeenschappelijk het „O, Tannenbaum" gezongen had. richtte de rijkscommissaris, die. even tevoren met een aantal van zijn naaste medewer kers was binnengekomen, een Kerst groet tot zijn gasten. Hij wees er op, dat verleden jaar het eerste Kerstfeest in oorlogstijd gevierd werd. Men had misschien gpdacht, dat ditmaal Kerst mis wederom in vredestijd zou vallen, maar zoo is het niet geloopen. Dit feest vindt ons echter aldus de rijkscom missaris even vastbesloten en wij gaan aaneengesloten verder onder ieiding van onzen Führer De rijkscommissaris sprak in het ver dere deel van zijn korte rede de verwach ting uit. dat men de kameraadschap, welke men ook bij dit Kerstfeest vond, zou beschouwen als een nieuwe winst voor liet komende jaar. Hij wees nog op de beteekenis van Kerstmis voor de kin deten, die dit feest ook thans onbezorgd dienen te vieren en de zorgen der oude ren niet moeten deelen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat men de idee, dat al len tot één familie behooren, mee naar huis zou nemen en ook in het nieuwe jaar van de echte kameraadschap ver vuld zou zijn. Allen wenschte hij een vroolijk kerstfeest. Een luid applaus dankte den Rijks commissaris voor zijn woorden. Daarna werd onder het genot van spijs en drank een mooi Kerstprogram ma afgewerkt. Voordracht en muziek wisselden elkaar af en eenige „Weih- nachtsmaennor" ontbraken niet op het appel. Met milde hand reikten zij kerst geschenken uit aan de gewonden en de weeskinderen. Gedurende dezen ge schenkenregen bewoog de rijkscommis saris zich onder zijn gasten. De kinde ren werden in de gelegenheid gesteld den Weihnachtsmann door een micro foon te bedanken voor het fraaie ge schenk, dat zij gekregen hadden, het geen aanleiding was tot menig komisch moment. Aan het einde van de opgewekte kerstviering heeft commissaris-generaal Schmidt, den rijkscommissaris dank ge bracht voor dit mooie samenzijn en er toe opgewekt, dat ook in het nieuwe - jaar ieder zijn plicht zal doen. Na de gelofte van trouw aan den Führer en het zingen der Duitsche volksliederen was deze kerstviering ge ëindigd. "~y IJ. die zich met inganig van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaaiabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. !XX>0000<*.,... DE VEI O Vandaan 9 onder. O Op ZondazZon on 9 49 uur: onder O ?S uur. 9 Maan op: /J6. onder: 13.45 (lk>.\ O Op Maandcan (kortste das): Zon op O 9.50 uur: onacr 17.2S uur. X Maan op. Dames- en Kinderconfccitie - Arnh.weg 26 Tel. 3977 GEOPEMD VAN 9530 UUR NM.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1