BONNEN DIE NU GELDIG ZIJN WAT Richtlijnen betreffende het beloop van loonen en salarissen Regeling van verdere arbeidsvoorwaarden Een goed recept tegen verkoudheid Dispensatie van uitgaansverbod Boterbon is een week geldig Kootwijk vervalt Voldoende vleesch met Kerstmis Bon 18 heeft een verleden CLEARING Eendeneieren moeten hard gekookt worden DE JACHT OP DE KERSTBOUTJES Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 's-GRAVENHAGE. 20 Dec. Ten J einde een eenvormige toepassing] van de verordening over het al of niet verhoogen of verlagen der loo nen en salarissen te waarborgen en om twijfel zooveel mogelijk te voren reeds uit te sluiten, heeft de serre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken op instigatie en in overeenstemming met de afdee- ling „Soziale Verwaltung" aan het college van riikshemiddelaars richt lijnen doen toekomen voor de toe passing der verordening. Deze richtlijnen zijn de volgende: 1. De grenzen, waarbinnen de veror dening geldig is, blijkt ondubbelzinnig uit artikel Volgens dit artikel vindt de verordening geen toepassing op hui selijke diensten en op de arbeidsver houdingen. Zii houdt vast aan den tot Bieden geldenden rêolitstoe6tand (art 1) dat arbeidsvoorwaarden in de eerste plaats door overeenstemming tusschen de vereenigingen van werkgevers en werknemers moeten worden geregeld, Waar. echter het afsluiten van een col lectieve arbeidsovereenkomst niet ge schiedt of om andere redenen, b.v. ten gevolee v-n het ont.hreken van een par tij. die tarievpn kan vaststellen (wet op de colectieve arbeidsovereenkomst van 25 April 1937) een regeling als bo venbedoeld niet mogelijk is. maar ter bescherming van de arbeiders een rege ling voor een geheele groep van onder nemingen tegelijk noodzakelijk blijkt, kunnen loonen en salarissen en andere arbeidsvoorwaarden door tie overheid worden vastgesteld. Hetzelfde is het geval, wanneer welis waar een collectieve arbeidsovereen komst bestaat doch bppaalde loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden niet regelt, of wanneer de verandering van bepalingen der overeenkomst noo dig voorkomt. De verordening maakt dus het ingrij pen van dèn Staat in de totstandkoming van de loonen, salarissen en andere ar beidsvoorwaarden mogelijk, overal waar de sociale belangen van de werknemers dat eischen. Bevoegd om de regelingen buiten de collectieve arbeidsovereenkomsten te treffen is het college van rijksbemidde laars (art. 3 van het eerste uitvoerings besluit). tot welk lichaam zich de par tijen bij een C.A.O. alsmede iedere werk gever en weYknemer te allen tijde kan wenden. Wanr de wetteMjke voorwaar den voor regelingen hij C.A.O. zijn gegc ven, is het college van rijksbemiddelaars verplicht in de eerste plaats h:j de par tijen op het sluiten van een C.A.O. aan te dringen. Het college kan hiervoor termijnen bepalen. 3. Dé bepalingen omtrent de totstand koming van het loon zouden onvolledig zijn, wanneer daarin niet tevens de vraag van het loonpeil principieel zon zijn geregeld. Wil de economie van een volk geheel aan de belangen van de gemeenschap dienstbaar- worden gemaakt, don moet zij van staats wege geleid worden. Hetzelfde is bij de loonvorming het geval. De verordening van den Rijkscommissaris schrijft daar om in de artikelen 3 en 7 voor. dat ver hoogingen van loonen en salarissen, al dan niet bij C.A.O. tot stand gekomen toestemming der overheid hPhopven. Daarmede is van den eenen kant de noodzakelijke cóntróle van staatswege op de ontwikkeling van het loonpeil verzekerd, van den anderen kant ook den weg vrijgelaten om daar loonsver- hoogingen toe te laten, waar deze door de sociale behoeften der werknemers wórden geëischt en waar zij volgens de economische verhoudingen mogelijk zijn. Natuurlijk moet er op gelet wór den. dat evenals rle Nederlandsche eco nomie met de Europeesohe economie ten nauwste vervlochten is. ook de loo nen en salarissen in dit raam moeten passen. 4. Wanneer een bestaande C.A.O. op een bepaalde onderneming van toepas sing wordt, omdat de ondernemer zich Is lid aansluit bij de pariijen bij de vereenkornet. dan is een lonnsverhoo- :ing, voorzoöver zij noodzakelijk is voor Ie aanpassing aan liet tarief der C.A.O.. •liet aan voorafgaande goedkeuring on 'derworpen. Wanneer bij verkorting van arbeids tijd loonen en salarissen niet in gelijke verhouding als de arbeidstijd worden verminderd, dan vormt dit geen loons verhoosring in den zin der verordening en i» derhalve voorafgaande goedkeu ring niet noodzakelijk. Onder de begrippen „loonen en sala rissen" moet men loon en salarisnormen verstaan, dat wil zeggen de voor be paalde werkzaamheden in bedrijf of on derrieming vastgestelde loonen, stukloo nen. 6alari*»sen. toelagen, enz. De veror dening moet derhalve niet worden toe gepast in de volgende gevallen: a) Bij het opschuiven van een werk nemer naar een hoogers leeftijdsgroep, wanneer de ip de C.A.O. geregelde of de in bedrijf of onderneming gebruikelijke loonsom worrit, betaald b) Bij overplaatsen van een werk nemer naar een andere afdeéling van het bedrijf, wanneer daarin hoogera loon- en salarisnormen gebruikelijk zijn. c) Bij verplaatsing van een werkne mer naar een anderen post. waarvoor een hoogere helooning gebruikelijk is. d) Bij verhooging der stukloonen wanneer zij onder omstandigheden ge schiedt, die aanzienlijk van de tot. dan toe bestaande afwijken (verandering van de techniek van het arbeidsprocedé, van den grondstof, van de werktuigen e.d.). e) Wanneer voor een nieuw werk een voorloopig stukloon is bepaald, dat na een bepaalden proeftijd je laag. blijkt, en het stukloon van te voren uitdruk kelijk als voorloopig is aangemerkt. f) Bij betalingen met het karakter van sociale voorzorg, zooals toelagen bij zware ziekte van een werknemer of van zijn gezinsleden, bij ongevallen of der gelijke noodgevallen. Daarentegen vallen wél onder de ver ordening de volgende gevallen: aa) Loons- en salarisverhoogingen, die bijv. bij de jaarwisseling gebruikelijk zijn, zonder dat een van de onder a. tot c. genoemde voorwaarden zijn vervuld: in deze gevallen moet steeds een goed keuring worden verleend, voorzoover de verhoogingen binnen het totdantoe in de onderneming gebruikelijke kader blijven. bb) De verhooging van stukloonen, voorzoover zij niet onder de regels onder d. en e. genoemd vallen. cc) De verhooging van regelmatige ultkeeringen, dat. zijn behalve loon en salaris alle op geld te waardeeren pres taties van den werkgever, welke de werknemer doorloopend of onder be paalde voorwaarden regelmatig als ar- beidsvergoeding ontvangt, bijv. presta tiepremies. participatie in winst of om zet, Kerstmis- en Oudejaarsgratificaties. voorts vergoedingen, verblijfsvergoeding enz. dd) Kerstmis-gratificaties, die dit jaar voor de eerste maal worden gege ven. De toestemming daartoe wordt „in deze gevallen echter geacht algemeen te zijn verleend, wanneer in het geval j van uur- of weekloon, niet meer dan een weekloon en. in 't geval van maandloon, niet meer dan 25 procent van de maand, belooning als Kerstgratificatie wordt verleend. Wanneer hoogere uitkeeringen in het voornemen liggen, dan moet daarvoor een bijzondere toestemmine worden gevraagd. Tegen de verleening van toestemming van de volgende verhoogingen bestaan geen bezwaren: a) Verhoogingen, die ten doel heb ben, de (hier en daar in collectieve ar beidsovereenkomsten neergelegde groo- te loonsverschillen tusschen de verschil lende plaatsen op te heffen, wanneer de loonen van de plaats m?t het hoog ste loonpeil niet worden overschreden en een gepaste staffeling binnen de ver schillende plaatsklassen blijft bestaan. b) Verhoogingen, .welke den volwas sen arbeider het hoogste voor zijn vak 'n aanmerking komende loon toekent op een leeftijd, waarin bij gewoon prestatie-vermogen gewoonlijk de volle dige prestatie bereikt wordt. In deze ge- vallpn kan voorts een verhooging van Een goed? manier om van Uw verkoud heid af te komen, is een kwart liter heet water te vermengen niet epn eet- lep?l suiker en 30 gram dubbel gecon centreerde Vervus (Vervus kunt U bij Uw apotheker of drogist verkrijgen) Hier is de dosis: voor volwassenen: een eetlepel; voor kind?ren van 8 tot 15 jaar: een dessertiep»l: van 3 tot 8 jaar: e?n thselepe1. Na eiken maaltijd en voor het naar bed gaan. (Adv.) de loonen voor de onder den betrokken -leeftijd liggende Ipeftijdklasse worden eoedgekeurd, als een gepaste staffeling verzekerd blijft. c) Verhoogingen, welke heoogen di loonen van de geschoolde. in scholing zijnde en ongeschoolde, arbeiders met in achtneming van het toploon voor den geschoolde in een gepaste verhouding tol elkander tebrengen. Het ligt in het voornemen om in den nacht van 24 op 25 December en in den nacht van 31 December op 1 Januari, het klokje van ge hoorzaamheid één uur later te doen slaan, zoodat gedurende de ze beide nachten het uitgaansver bod slechts geldt gedurende de nachtelijke uren van 1 tot 4. Een officieele mededeeling is hierover evenwel nog niet verschenen. Geen aanleiding voor ongerustheid 's-GRAVENHAGE, 20 Dec. Om miöverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November jl. Werd bekend gemaakt de met 22 genummerde bon zoowel van de boterkaart als van de vetkaart be trekking heeft op het rantsoen voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December «e.s. Zooals gebruikelijk heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met ingang van 28 December zal weder een bon van de 'boter- én van d© vetkaart worden aangewezen. AMSTERDAM, 20 Dec. Met ingang van Zondag 22 December a.s. zal de Kootwijk-zender' (1875 m.) ten behoeve van den Nederlandschen omroep buiten gebruik worden gesteld. Van dien da tum af zal worden teruggekeerd tot den toestand, welke van meet af in de bedoe ling heeft gelegen, dat n.l. de uitzendin gen van den Nederlandschen radio-om roep plaats vinden over de beide zender» voor de middelbare golf Hilversum 1 en Hilversum 2 (415 en 301 meter). 's-GRAVENHAGE. 20 Dcc. Naar wij vernemen zal de vleeschaanvoer voor de Kerstdagen in ieder geval vol doende ziin. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal tegen Kerstmis op den aanvoer van 10.000 stuks slachtvee kunnen worden gere kend. waardoor de vleeschbehoefte voor de feestdagen in ieder geval zal zijn gedekt. Bedriegers bedrogen LI OEWEL het natuurlijk min of meer lJ een staatsgeheim is op welke wijze een bepaalde bon wordl aangewezen voor een distributiepcriode. en men in onze kerheid kan verkeeren of een speciale ambtenaar van „Voedselvoorziening in oorlogstijd" of een ander overheids lichaam ervoor is aangesteld om op ge zette tiiden 'geblind'oekt met eew rijksspcld over de bon-boekjes te waren en aldus, op een bepaald moment neerprikkend. het koffie-, thee-, boter- of andere drink- en eetwarenbrengend papiertje aanwijst een feit is dat bij de bepaling van de bon voor de koffie (of thee) voor de periode van 20 December tot 20 Januari weloverwo gen opzet heeft voorgezeten. Immers de bon voor de vorige periode was genum merd 81 en de bon voor de komende riode is genummerd 18. U ziet het. van oude naar de nieuwe bon il n'y a qu'un pas. Dien stap nu hadden "honderden Ne derlanders al gemaakt, lang voor dat 18 aangewezen was. Zij hebben hun bon 18 maar vast gemobiliseerd, even een 'hal ven slag gedraaid en zoo hun leveran cier een bon 81 onder den neus gehou den. En op die bon verkocht de brave kruidenier, meenen.de geheel volgens d© wet te handelen telkens een rantsoen koffie, want het constateeren van het verschil tusschen een omgekeerde bon 18 en een echte bon 81 is niet zoo ge makkelijk, als er in de winkëld'rukte in vlot tempo wordt verhandeld. -De listi ge Nederlanders waren uiteraard bar tevreden met de dubbele porties koffie en dronken alvast een extra kopje na het welslagen van hun omkeer-ma- nóeuvre.'Het kon er wel af, met dién ex tra-voorraad koffie in huis! Veel minder tevreden waren natuurlijk de autoriteiten, die duidelijk merkten dat er in de periode van bon 81 op ongeloo flijke wijze in de voorraden werd ge tast. Er ging zooiets van anderhalf maal zooveel naar de klanten als in andere pe riodes, en het lag voor de hand dat een onderzoek werd ingesteldToen kwamen de voorbarig gebruikte omgekeerde bon nen 18 aan het licht, en het besluit van de distributie-instanties was even snel genomen als Salomisch; bon 18 werd tol koffiebon benoemd tot den 20sten Januari Degeen die niet geknoeid had en eer Hik zich tot zijn echter bon 81 had'beperkt wordt hierdoor niet getroffen, want hij krijgt zijn rantsoen thans op bon 18. De genen. die wel geknoeid hadden zullen echter een naar gevoel in de maag heb ben te constateeren. want voor hen is er tot 20 Januari geen boon koffie meer te krijgen! En of dat nu zoo prettig is met de feestdagen in het vooruitzicht, en met een voorraad welke al zoo vaak is aange sproken omdat het cr toch wel af kon"? Koersen voor stortingen op 21 December tegen verplichtingen luidende in: Reichèmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.66 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Noorschc kronen 42 82 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42_ Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.28 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 DE K.P.M. VAART 50 JAAR IN INDIE AMSTERDAM, 20 Dec. Men deelt ons mede. dat het op 1 Januari 1941, 50 jaar geleden zal zijn, dat de Paketvaart- maatschappij haar bedrijf in Neder- lancjsch-lndië aanving. De raad van bestuur en de directie der maatschappij hebben gemeend van een feestelijke herdenking te móeten af zien en in overeenstemming hiermede zal ook geen. receptie worden gehouden. A. LABOUCHERE OVERLEDEN DELFT, 20 Dec. Te Aerdenhout is op S0-jarigen leeftijd overleden de heer A- Labouchère. president-commissaris van de Delftsche aardewerkfabriek „De Pprceleynon FleS". BROOD EN BLOEM Van 23 tot en met 29 December zgn de met ZO genummerde bonnen van het nieuwe broodbonbpek- je geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, of 1 rant soen gebak. De bonnen welke 29 December nog niet gebruikt z(in, blijven nog geldig tot en met 5 Januari, echter niet in hotels of restaurants. Bons 2 van de nieuwe bloemkaart: 60 k 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of rant soen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 2 Dec. t.e.m. 29 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 22 (boterkaart) 2i/ï ons boter of 2i/i ons margarine. Bon 22 (vetkaart) 2% ons margarine of 2i/j ons boter. Beide geldig tot en met 3 Jan. Bons 49, 50, 62 en 63 een ons kaas. Geldig tot en met 29 Dec. Bon 35: extra rantsoen van 125 gram kaas. Gel dig van 16 t. e. m. 29 Dec. Bon 21; Een ei. Geldig van 23 t.e.m. Dec. Niet gebruikte bons t.e.m. 5 Jan. Tevens blüft de vorige bon (22) geldig tot en met 29 Dec., maar niet in hotels. SUIKER, KOFFIE EN THEE Bon 86; een kilo suiker t.e.m. 17 Januari. Bon 18: »/i pond koffie of 75 gram thee tot en met 31 Januari. GRUTTERSWAREN Bon 43: pond rijst of riistemeel of gruttemeel t.e.m. 27 December. Bon 83. Vt pond haver mout of havervlokken of gort of grutten t.e.m. 27 December. Bon 88: Uitsluitend «/e pond gort of gorlmout of grutten. Geldig t.e.m. 27 December. Bon 93: 1 ons maïzena of griesmeel of sago, of aardappelmeel, of pudding poeder t.e.m. 27 Dec. Bon 98: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti t.e.m. 27 Decemocr. Bon 103. i/. kg. peul vruchten. Geldig van 17 Dec. t.e.m. 12 Januari. VLEESCH Bons 12 van d« vleesch- kaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 12 (worst, vleesch- waren) van de vleesch- kaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoor ten, of 100 gram gekookte worstsoorten of 125 gram lever-artikelen, of 150 gr. bloedworst. Geldig van 16 t.e.m. 25 December. Bona, die op 25 Dec. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 29 Dcc. PETROLEUM Petroleumzegel. Periode 7. Geldig t.e.m. 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning heb ben). Periode C. Geldig t.e.m. 19 Januari. Geeft recht op 2 L. petroleum. ZEEP Bon 17: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokkén of 250 gram zelfwerkende waschmidde- len, of 200 gram vloeibare zeep, t.e.m. 31 December. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de tex- tielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep t.e.m. 31 Dec. Verder worden voor kin deren beneden' 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoe nen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Jan. 1941. HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 11 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 3: denbrood. Groep 5: denbrood. 10 kg. hon- 8 kg. hon- 5 kg. hon- 4 kg. hon- 5 kg. hon- Op bon no. 11 van de voederkaart voor katten wordt 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t.e.m. 31 Dec. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAANDEN DECEMBER EN JANUARI Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Tot en met 31 Jan. zijn geldig: Bon 08, 09 en 10 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 15 t.e.m. 24 van bon kaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. ant.hraciet, steenkolen, in dustrie- of eieibriketten; 2% hl. kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 110 kg. bruinkolen- briketten; 450 stuks (200 kg.) bag- gerturf; 300 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg", fabrieksturf; De veel gebruikte in houdsmaat '1 mud 1 hl. 200 kg. overige soorten turf. UITKNIPPEN EN BEWAREN» Bestrijding van het pa ra typh us-gevaar GRAVENHAGE, 21 Dec. Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroor-, zaakt door het gebruik van eendén- eieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig de een deneieren hard te koken (10 minu ten) en ze in bakwaren slechts te ge bruiken, indien deze hard gebakken worden. Met aandrang wordt het publiek daarom aangeraden eendeneieren niet te gebruiken voor de berei ding van pudding, vla. taartvulling, zacht gebak, cake. pannekoeken, flensjes, kortom niet voor eetwaren, welke niet of niet voldoende verhit worden. Fortuinlijke en onfortuinlijke dieven in de Vechtstreek LOENEN a. d. VECHT, 20 Dec. Te gen de Kerstdagen blijken er steeds lie den te zijn, die erop uit trekken om kos teloos kerstboutjes te bemachtigen. Den laatsten nacht werden in da Vecht- en Veenstreek niet minder dan een veertigtal konijnen, een tiental kip pen en twee zwanen gestolen. De daders heeft men nog niet kunnen achterhalen. Koopliedenpech Bij een kippenhouder onder de gemeen te Loenen vervoegden zich voorts twee personen, die zich uitgaven voor kooplie den. Zij vroegen den kippenhouder, of hij kippen voor hen te koop had. De kippen houder deelde hun mede. dat hij geen kip pen wilde verkoopen. Met de woorden ,.U zult er spijt van hebben, de prijzen, welke wü u geven, krijgt u nooit meer", verdwe nen de kooplieden- Den volgenden morgen vond de kippén- houder het nachtslot van ziin kippenhok verbroken; de dieven hadden echter een vergeefschen tocht gemaakt, want de man was zoo verstandig geweest ziin kippen na het bezoek van de kooplieden een an dere plaats te géven. feuilleton door DENIS MACKAIL 4) Gedurende dit deel van het relaas van den rechtsgeleerde, scheen de naam van Sir Adolf Lloyd telkens weer op de proppen te komen, hoewel hij altijd met zooveel tact en te midden van zulke technische termen genoemd werd, dat zelfs een aandachtig toehoorder be zwaarlijk had kunnen zeggen, welk ver band er bestond tusschen hem en Sir Pooley's testament. Do heer Cash was bezig op de gebruikelijke manier over dit onderwerp uit te wijden, toen Jim hem nogmaals in de rede viel. „U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik u dit vraag, mijnheer Cash", zei hij. „maar ziet het er soms naar uit of deze Sir Adolf Lloyd mijn oom bedrogen heeft?" De heer Cash gaf door stem. gelaats uitdrukking en houding te kennen, dat een dergelijk vermoeden, in verband met wien dan ook geuit, hem met af grijzen vervulde, dorh hij kon niette min het feit niet verbergen, dat het er inderdaad naar uitzag of dit het geval geweest was. „U zegt. dat alles verdwenen is?' voegde Jim er aan toe. ..Voor zoover wij dat hebben kunnen nacaan." .T>n« ie fv-h e-<T o""r\v 'vin. niet waar* Ik bedeel, dat een dergelijk groot be drag zoo snel in andere handen zou overgaan." De heer Cash gaf toe, dat er onge wone aspecten aan de zaak waren, waarop een korte pauze inviel, waarna Jim opstond. „Ziet u eens," zei hij. „Zooals u zich- waarschijniijk wel kunt voorstellen, heeft dit bericht mij een onaangename schok bezorgd. Er zijn verschillende vra gen, die ik u zou willen stellen en pun ten. die ik nader wil onderzoeken, maar ik heb tijd noodig om dit alles, eens rustig te overdenken. Ik ben u zeer er kentelijk voor de moeite, die u heefl genomen om deze zaak te onderzoeken en haar aan mij uit te leggen, en ik zou u gaarne over eenigen tijd nogmaals hierover willen lastig vallen: maar ik heb een paar uur noodig om dit nieuws te verwerken. Weet u wat kunt u vana\ond met mij dineeren heel ge woon in de Port Club. op een uur dal u het beste schikt?" De heer Cash was ook maar een e© woon mensch en hoewel hij graag zijn bezoekers imponeerde en onder gewone omstandigheden gezegd zou hebben, dat hij al een afspraak had met den ad vocaat van liet ministerie van finan ciën, nam hij de uitnoodiging voor half negen aan. Na elkaar de hand gedrukt te hebben, gaf de heer Cash een ruk aan een koord, dat, in het andere lokaal een hel deed overgaan, waarna een van de jongens verscheen, die Jim uitgelei de deed. Jim voelde dat hij een wandeling noo dig had. Dit was inderdaad een riag. Die vervloekte Lloydl Cash was ©en ga- schikte vent. Jammer dat hij nooit iets van geldzaken had afgevvpten. Als hij daarvan op de hoogte was. kon hij zirh voorstellen, hoe hii Cash on de onregel matigheden zou kunnen wijzen, die aan zijn aandacht waren ontsnapt, dan wel zelf financieele transacties ondernemen, die hem onmiddellijk in staat zouden stellen een onmetelijk -fortuin te verga ren. waarmee hij dien gemeenen Lloyd op de een of andere manier zou ruïnee ren. Grappig, ai die menschen, die den zelfden kant opliepen als hij zelf. Zeker allemaal kantoorbedienden. Vreesclijk om kantoorbediende te moeten zijn; hoewel, zij hadden allen een inkomen, terwijl hij nu. daar moest hij eens over denken. Hii moest toch iets naders van Cash te weten zien te komen. Hei eenige bezwaar,was. dat hoe meer Cash verklaarde, hoe moeilijker het voor hem was, de zaak te begrijpen. Intusschen had hij nog verscheidene dingen, die hij te gelde kon maken, maar daar tegenover stond, dat hii ook heel wat schulden had. Goed. dat hij die tweede- handsch Sunbeam niet had gekocht. Hij had trouwens al een nieuwe Rolls Rovce besteld. »nnar die lui zouden wel niet van hem verwachten, dat hij die nam als hii niet kon betalen. Wel ver draaid! Het was toch onbestaanbaar, dat hem zoo iets zou kunnen over komen. Erfgenaam te zijn van een mil- lionnair en niets meer te hebben om van te leven! Hii lachte plotseling bij die gedachte en een paar straatjongens krijschten hem in antwoord toe, daarbij veelbetcekenend tegen hun voorhoofd tikkend. Dit bracht hem tot de werkelijkheid terug en hij zag tot zijn verwondering, dat hij zich in een deel van Londen be vond. dat hem hekend voorkwam. Een taxi bleef vlak voor hem staan om een vrachtje af te zetten en hii stapte vlug in. voor een dame. die blijkbaar dezelf de bedoeling had. daartoe in de gele genheid was. waaron hii den chauffeur, ondracht gaf naar zijn woning te rijden Was dit een gebrek aan ridderlijkheid in iemand, dien gij ongetwijfeld als den held van dit vernaai hebt beschouwd? Beoordeeld naar den maatstaf van de Ronde Tafel in de middeleeuwen is dit mogelijk het geval, doch het wegkapen van taxi's voor den neus van concur renten van beiderlei sekse is een te diep geworteld instinct van het moder ne mensch dom,, om nog te probeeren uw' goèdgeloovighéid gëWeld aan' te doen met te vertellen, dat Jim Grant "rich beleefd terug»: ók. Eovendien. de dame had witte bovenstukken aan haar laarzen en zou in de dagen van koning Arthur als ccn tpovenares zijn be schouwd, voor wie ridderlijkheid niet noodig werd geacht. Bekijkt haar ech ter goed, want zij zal in dit. verhaal nogmaals verschijnen. Hoe het ook zij, het is een feit, dat de taxi zich nauwelijks- in beweging had gezet, toen Ji-m bedacht, dat een geruïneerd man, hetgeen hij nu was, niet in een taxi behoorde te rijden te gen een tarief van acht stuivers per mijl. plus toeslag, opgelegd, door den minister van financiën, plus losgeld, verwacht en geëischt door den chauf feur. Nu er. was niets meer aan te doen. hij zat in de taxi en hij bleef in de taxi en hij zou een .-cigaret - opsteken in de taxi en naar den bliksem met de heele geschiedenis; en na deze. ov erpeinzing wierp hij een woedenden blik naar iemand in een andere taxi. die .de zijne met een centimeter afstand had gemist. In dezen onverschilligen gemoedstoe stand kwam Jjm hii zijn woning aan. gaf den chauffeur twee en een halve shilling fooi en liep de trap op. III. In de klpine vestibule van ziin flat kwam hij Lush legen, zi.iif. hediende Lush was knecht, geweest in het vri.igo zellentehuis, waar Jim zijn intrek nam, wanneer hij zich, gedurende zijn stu dententijd in Oxford, in Londen ophield, dat wil zeggen, nadat degene die over zijn lot beschikte, had uitgemaakt, dat hij niet langer bij zijn leeraar in huis zou zijn. In die dagen had Lush hand- en span diensten verricht voor de drie of vier bewoners van het. betreffende huis. Het was toen een jongere en minder eer waardige I.ush geweest, doch hii had de gave gehad, iederen bewoner van die flat in Duke Street het idee te geven, dat hem meer aandacht en tijd werd geschonken, dan waar hij recht op had.. Dit was een waardevolle gave, die aar dig wat. geld opbracht en er werden heel wat vergeefsche pogingen in het werk gesteld door de verschillende be woners. die uiteindelijk die flat verlie ten om op zichzelf te gaan wonen. Lush over te halen zijn verbintenis te ver breken met mijnheer en mevrouw Tur- vis, de eigenaars van de woning en van Lush zelf. Ook Jim had dit in 1914. het jaar dat hij Oxford verliet en een eigen tehuis in Londen inrichtte, vergeefs be proefd. Lush scheen toen te aarzelen, maar voor hij een besluit had kunnen nemen, was de oorlog uitgebroken, waarop zoowel Jim als Lush de onder handelingen hadden afgebroken om deel te nemen aan den strijd, de een als officier, de andere als sergeant. Hun paden hadden elkaar in die oor logsjaren niet gekruist, doch na den wapenstilstand, toen Jim zich nog in een hospitaal bevond, was Lush plotse ling komen opdagen en had hem het voorstel gedaan hii hem in dienst te komen, als Jim hem behulpzaam wilde .zijn.hij zijn pogingen, spoedig uit den dienst ontslagen te worden. Hij was di rect op dit voorstel ingegaan en had er nooit sput van gehad. Hii was een ge makkelijke meester en Lush een uitste kende knecht, en aangezien een uitste kende knecht zich niet vertoont, als zijn diensten niet vereischt worden, was Jim eenigszins verwonderd, hem dezen mid dag in de vestibule te zien, alsof hij op zijn- thuiskomst had gewacht.. Nu hij er evenwel was, kon hij even goed gebryik van hem maken. „O, Lush", zei hij, „wil je evep de Port. Club opbellen om te zeggen, dat ik daar vanavond om halfnegen zal di neeren. Een tafel voor-twee personen." „Ja, mijnheer", zei Lush, doch. in plaats van naar zijn eigen kamer te gaan, waar de hoofdaansluitihg van de telefoon zich bevond, bleef hij in de vestibule staan. In zijn gemoedstoe stand kon het Jim niets schelen of Lush daar-bleef staan tot hij omviel, maar hij was zeker niet van plan hem te vra gen wat hij op zijn hart. had. Hii had zeker iets gebroken of wilde een dag vrij'hebben; in elk geval.moesten men schen, die, iets te zeggen hadden aan iemand, die juist vernomen had, dat hij geruïneerd was, er maar mee voor den dag komen, zonder er om gevraagd te worden. Bovendien hing er een verdraaid onaangename salonlucht in de gang. Zou Lush het soms in zijn hoofd heb- hen gehaald zich te parfumeeren? Deze gedachten gingen Jim door het hoofd, terwijl hij zich naar de badkamer be gaf om als de waarheid gezegd moet worden in den spiegel'te "kijken of zijn haar plotseling wit was geworden, of hii er twintig jaar o.uder uitzag of andere uiterlijke kënteekenen van plotselingen ondergane vertoonde. Neen, daar was nicl6 van te bespeuren, doch wel. bleek,-dat hij .zijn haar noodig eens moest borstelen, hetgeen hii dan ook deed. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2