„Krachtige Japansche waarschuwing" De omvang der Britsche strijdkrachten in de Middellandsche zee Engelsche protesten inzake de Tanger-zone STILLE NO. 9 Groote actie in de lucht Het Duitsche weermachts- bericht Verwondering te Berlijn De rede van Matsoeoka Een laatste poging De strijd in Albanië De uitwisseling van zwaargewonde kr i j gsgevangenen Vrachtschepen voor Engeland VERSTOPPING? Het Italiaansche weermachts- bericht Onderwijzer mishandeld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 ROME, 20 Dec. (Stefani). Het agentschap Aroi meldt, dat de strijdkrachten, door Engeland tegen Italië geconcentreerd, bestaan uit 1500 vliegtuigen. 425.000 man en een half millioen ton oorlogs schepen, alles in het gebied der Middellandsche Zee. De troepen zijn gerecruteerd en geselecteerd in Engeland. Australië, Nieuw-Zeeland. Britsch-Indië en andere deelen van het Britsche rijk. Deze cijfers getuigen van den enormen omvang der vijandelijke krachtsinspan ning, welke de Italiaansche soldaten op alle oorlogstooneelen moedig het hoofd bieden Zooals Churchill in zijn rede in het Lagerhuis heeft medegedeeld is de bewapening voor dit leger sedert Juli en Augustus rechtstreeks uit Engeland gezonden „in een lange reis om Kaap de Goede Hoop", en samengesteld „uit kostbare tanks van de beste kwaliteit en mo-. derne kanonnen, waaraan wij zoon gebrek hadden en die voor de verdediging noodig waren." ERGENS IN ITALIË, 20 Dec. (Stefani). Een bijzondere cor respondent van Stefani meldt, dat Italiaansche bommenwerpers op 16 en 17 December dag en nacht ontplofbare stoffen hebben laten vallen op Port Soedan, Soe mit, Ghedar en Roseires waarbij vliegtuigen, militaire werken haveninstallaties getroffen werden Op den beganen grond staande vijandelijke vliegtuigen werden vernield, alsmede benzine-reser voirs. Te Soemit wist een der Ita liaansche „Sperwers" tien op den grond staande vijandelijke toestel len te vernielen. De Italiaansche piloten, van wie verscheidenen ge wond werden, wisten hun taak te volbrengen en allen op hun basis terug te keeren. Eenandere Italiaansche formatie ver öietigde vier vliegtuigen op een lucht haven te Port Soedan. Een formatie .jsperwers" werd door vijandelijke.Glos ter en Blenheim toestellen aangevallen. In een harnekkig gevecht werden twee Glostere en twee Blenheims omlaagge- schoten. De dag yan 16 December werd becloten met een gevecht tusschen Ita liaansche bommenwerpers en een Hur ricane toestel, dat verscheidene malen getroffen werd en op de vlucht ging. Op 17 December werd het offensief her vat. Branden werden waargenomen op het vliegveld van Roseires en in de hangars van het .vliegveld van Gheda- ref. Twee Gloster en een Blenheim wer den neergehaald. De hen zinereservoirs geraakte in brand, waarbij groote scha de werd aangericht. De strijd in Noord-Afrika Nadere berichten omtrent de ope raties in de zone aan de grens van Cyrenaica en in Albanië, waarvan melding is gemaakt in het weer-' machtbericht van vandaag, melden, dat formaties bommenwerpers vij andelijke gepantserde strijdkrachten hebben bestookt ten zuiden van Azeis, gelegen ten zuiden van fort Capuzzo Men heeft reden om aan te nemen, dat behalve twee Hurricane toestellen, die neergeschoten zijn tij dens gevechten door Italiaansche vliegtuigen, nog meer Engelsche toe stellen van hetzelfde type neerge stort zijn na den slag tijdens hun terugkeer naar hun basis. Wat de zware bombardementen be treft die zijn uitgevoerd op concentra ties vijandelijke troepen in verschillen de plaatsen aan het Grieksche front, wordt nader gemeld, dat uitgebreide branden en ontploffingen waargenomen zijn in de nabijheid van Pigerassi. Ten slotte is een stelling, die door den vij and bezet was in" den sector van Devoli. heroverd door een vastberaden tegen aanval van detachementen Alpenja gers. De Engelsche propaganda Onder het opschrift „Onvoorzichtig heid" schrijft de Corriere della Sera o.a. De Engelsche propaganda is zeer on verstandig geweest, toen zij de beteeke nis van het eerste succes van de troe pen van generaal Wavell aan het front in de woestijn van Marmarica in een zoo grotesken vorm heeft overdreven Het Engelsche oorlogsgeschreeuw van een aanval op Italië, dat het „zwakke" punt van de spil is", herinnert aan de veelbeteekenende instructies tot „per soonlijke verdediging" die den Engel- schen gegeven- -waren voor het geval van een landing van Duitsche troepen Italië zal loonen. dat het geenszins het zwakke punt van de spil is, doch een essentieele factor van het bondgenoot schap, die zijn bijdrage tot de gemeen schappelijke overwinning zal leveren. De Engelschen zullen eens moeten toe geven, dat zij de grootste onvoorzichtig heid hebben begaan, toen zij de Italia nen voorbarig voor dood hebben ver klaard. De wichelroede in het Duitsche leger. Een militair onderzoekt on deze wijze of zich water in den grond bevindt, zulks in verband met den bouw van barakken. (Foto Scherl) BERLIJN, 20 Dec. (D.N.B.). - Het op perbevel van de weermacht deelt mede Een duikboot rapporteert, dat zij haar veertigste vijandelijke koopvaardijschip tot zinken gebracht heeft. Hierdoor heeft de commandant van deze boot, kapitaen-leutnant Schepke, in to.8a 208.975 b.r.ton tot zinken gebracht, en zoodoende ale derde duikhootcomman dant de grens van 200.000 ton overschrc den. Bij een torpedo-aanval van vijande lijke vliegtuigen op. een Duitsch pa trouillevaartuig wist het vaartuig cL»cr den onmiddellijk in actie komenden af weer verscheidene treffers op een vijan delijk vliegtuig te plaatsen, terwijl de vijandelijke torpedo's haar doel misten Het, luchtwapén maakte gisteren ver kenningsvluchten boven Groot-Britran tiië. In het St. George-kanaal, ten Zui den van Carnoore Point, gelukte, het een schip van 1200 b.r.ton door voltref fers midscheeps tot zinken te brengen Ir» den nacht van 19 op 20 December vielen gevechtsvliegtuigen voor den oor log belangrijke doelen in het centrum van Londen succesvol met bommen aan. Britsche vliegtuigen veroorzaakten in den afgeloopen nacht in West-Ruitsch- land door het neerwerpen van bommen slechte» lichte schade aan gebouwen Twee burgers, die zich huiten de schuil kelders bevonden, werden gedood. TOKIO, 20 Dec. (D.N.B.) De verklaringen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken voor het Japansch-Amerikaansche genootschap hebben in politieke kringen zeer de aandacht getrokken. De pers preekt van een krachtige Japansche waarschuwing aan het adres der Vereenigde Staten, niet aan den oorlog deel te nemen, en wijst er op, dat Matsoeoka zich ondubbelzinnig op het standpunt van het driemogendhedenverdrag heeft geplaatst. Zijn diplomatieke zinswendingen, aldus de Japan Times, kunnen den ernst zijner waarschuwing aan Amerika niet verzachten. Zonder dat hij de bedoeling had, een dreigement uit te spreken, heeft hij over het streven der Japansche rëgeering geen twijfel gelaten. Den Verepnigden Staten is de raad gegeven, zich buiten den Europee schen oorlog te houden, of de mogelijkheid van een botsing met Japan op den koop toe te nemen. Matsoeoka'» verklaringen over China beteekenen ook al een waarschuwing aan Amerika in den geest van de leuze „handen af van China". Het 6faat thans voor de wereld vast, dat Japan zijn bondgenootschap met de spilmogendheden gestand zal doen. Amsterdam behoudt zijn historische monumenten. Het perceel Oude Schans 39 een der fraaiste historische geveltjes van de hoofdstad, zal door restauratie voor het nageslacht bewaard blijven (Foto Pax-Holland) BERLIJN. 20 Dec. (A.N.P.). De opheffing van het internationale bestuur van Tanger, die dezer dagen door Spanje -voltrokken is, en die de inlijving van de Tanger- zöne bij Spaansch-Marokko vol tooit. heeft in Engeland enkele re acties teweeggebracht, die te Ber lijn zeer de aandacht getrokken hebben. Niet alleen heeft de Brit sche regeering te Tanger en Ma drid diplomatieke protesten tegen den Spaanschen maatregel inge diend. maar ook de Engelsche pers heeft zich met dezen maatregel be ziggehouden op een wijze, die éen eigenaardig licht werpt op den achtergrond en de bedoelingen van deze protesten. Zoo wordt b.v. in Engelsche bladen verklaard, dat „de overwinningen in de Middellandsche Zee" de situatie ge wijzigd hebben en Engeland zich der halve niet tot protesten mag beperken. Engeland moet er veeleer voor zorgen, dat de Tangerzöne on versterkt blijft en er moeten maatregelen genomen worden om dezen eiscli te waarborgen lilt dergelijke uitlatingen concludeert men te Berlijn, dat de toonaangevende Engelsche kringen „na enkele succes sen in de Libysche woestijn" blijkhaar weer het gevoel hebben zich als lieer en meester van het geheele Middel landsche Zeegebied te mogen gedragen. Engeland gelooft nog steeds de eenige mogendheid te zijn. die het recht heeft naar believen en zonder iemand te vragen sieunpunten in te richten en uit te breiden. Terwijl Gibraltar b.v. voor Engeland een „van Goij gewilde eigendomstitel" is. meent men het recht te hebben Spanje tot de orde le roepen, nis het, in zijn door en door eigen leefruimte als waarborg voor de verdedigine van zijn nationaal bezit een steunpunt vestigt. Het Engelsche protest wekt te Ber lijn te grooter verwondering, daar het volgens aanduidingen in de Engelsche pers gepaard gaat met de bedreiging de levensmiddelcnvoor/.iening van Spanje af te snijden. De Diplo verklaart in dit verband, dat door het. Tanger-, intermezzo opnieuw „de onmcnschelijke afpersmethodon van Engeland, die strijdig zijn met het volkenrecht" aan den dag treden, waarmede het tracht de volken door den honger gedwee te maken. Voorts brengt de Engelsche re geering nogmaals len overslaan van de geheele wereld tot uitdrukking, dal zii evenals elders ter wereld ook in de Middellandsche Zee aan het uitslui tend. monopolistisch bezit van de be langrijke stennpnnien vasthoudt. Het officieuze Duitsche orgaan noemt dit een stelsel van willekeur, dat thans onherroepelijk overwonnen is in Euro pa. Overigens zijn volgens Duitsche opvatting alle vraagstukken, die En geland in verband met Tanger mocht trachten op te werpen, door de Spaan sehe bezetting van deze zfine definitief afgednan De Asahi Sjimboen verklaart, dat niets gevaarlijker is, dan dat men de houding van Japan, die voor het Japansche volk een kwestie van leven of dood is, niet begrijpt. Met de benoeming van. Nomoera doet Japan een laatste poging om tot op heldering van de Japensch-Ameri- kaansche betrekkingen te komen. Duitsche persstem In verband met de redevoering van den Japanschen minister van buiten landsche zaken voor het Japansch- Amcrikaansche genootschap wijst het Hamburger Fremdenblatt er op, dat er in de kwestie der eigen Europeesche existentie evenzeer een Duitsch-Engel sche tegenstelling bestaat als in de ruimte van deh Stillen Oceaan een te genstelling tusschen Japan en de Ver eenigde Staten. Het blad merkt op, dat Japan zich hij zijn natuurlijke streven in den Stillen Oceaan geremd ziet door de imperialistische aanspraken van de Vereenigde Staten, welke stammen uit een tijdperk, waarin de Angelsaksers naar hun goeddunken in vreemde leef gebieden optraden. Toch tracht Japan, zoolang er nog een kans bestaat, op het verstand en fatsoen van zijn tegenpartij een beroep te doen. Het is, aWf de tragische geschie denis van het voortdurende trach ten van Duitschland naar inzicht van Engeland in de jaren voor den oorlog nogmaals in het Japansche voorbeeld moet worden herhaald. Het Hamburger Fremdenblatt wijst er op, dat 't. Amcrikaansche publiek de geweldige risico's van een oorlog op twee fronten bij den huidigen stand der bewapening van zijn vasteland kent'. De redevoering van Matsoeoka be wijst opnieuw, dat Japan voor niemand in hef Verre Oosten de deur wil sluiten. Het wil slechts het kristallisatiepunt in het. Verre Oosten zijn van een nieuwe vredesorde, die op het Amerikaansche halfrond reeds verstrekkend verwezen lijkt is en die zich met de overwinnin gen van de Duitsche wapenen in Euro pa een weg baant. *In de rede van den Japanschen minister van buitenland sche zaken heeft de gedochte duidelijk uitdrukking gevonden, dat een reaction- naire tegenstand tegen deze nieuwe ontwikkelingen van het. heden ook die mogendheden zijde aan zijde zal laten opmarcheeren. wien ontzegd moet. wor den, wat. de Ver. Stoten in het ressort van pan Amerika opeischen. Ten slotte stelt het blad vast, dat het een onmis kenbare verdienste is. wanneer in Tokio met groote openhartigheid gesproken wordt over het den wereldvrede raken de Jopansch-Amerikaarisehe probleem. Italiaansche troepen worden versterkt BELGRADO, 2 Dec. (Stefani). De correspondent te Monastir (Bi- tolj) van het blad Pravda meldt, dat in den Albaneeschen sector van de Kamia en de Mokra versterkin gen zouden zijn aangekomen voor de Italianen, die een aanval zou den willen ondernemen. De correspondent van de Vreme meldt uil Monastir. dat men. niettegen staande het slechte weer. dat de opera ties verhindert, gelooft, dat de Italiaan sche troepen binnenkort een actie op groote schaal zullen ondernemen. De Politika wijst op het belangwek kende feit. dat de Grieksche bladen vol lof ziin over de Italiaansche offi cieren, die dappepe tegenstanders ge noemd worden en ten voorbeeld ge steld worden. Ongunstige reactie van Engelsche zijde op het Roode Kruis- voorstel STOCKHOLM, 21 Dec. (D.N.B.). Naar Dagens Nyheter meldt, heeft de leider' van het Engelsche Roode Kruis. veldmaarschalk Philipp Sherwood een voorstel van het in ternationale Roode Kruis te Ge- nève betreffende inrichting van een permanent scheepsverkeer tusschen Engeland ën het vasteland ten be hoeve van uitwisseling van zwaar gewonde krijgsgevangenen juist te gen Kerstmis en ten behoeve van uitwisseling van post en paketten voor de krijgsgevangenen van beide vijandelijke mogendheden aldus be antwoord, dat in geval Duitschland een bezette haven voor dergelijke Roode Kruisschepen, mocht aanwij zen het Engelsche luchtwapén geens zins zou kunnen garandeeren. dat de R.A.F. deze haven niet zou bom bardeeren. Zooals bekend is, had de rijksregee- ring onmiddellijk haar instemming met dit voorstel medegedeeld. Het stand punt van een toonaangevende Engel sche persoonlijkheid ten aanzien van het voorstel eener boven de staten staan de organisatie is in Internationale krin- een te Stockholm te meer opgevallen, daar Churchills persoonlijke uitlatin gen ten aanzien van een door verschil lende neutrale instanties voorgestelden „Godsvrede" met Kerstmis nog niet zijn vergeten. Een totaal van 24 stuks speelt geen rol NEW YORK, 20 Dec. CD.N.B.) In scheepvaart kringen alhier is men van opvatting, dat het verkrij gen van 24 buiten dienst gestelde vrachtschepen door de Engelsche regeering practisch jfeenerlei ver lichting kan brengen in den nood van Engeland aan scheepsruimte. Afgezien van het. feit, dat het weer in orde brengen dezer schepen gerui- men tijd zal duren en dat deze lang zame schepen een bijzondere verswa ring voor ieder convooi beteekenen, zijn 24 schepen, vergeleken met de gewei dige tonnageverliezen. die Engeland thans iedere week lijdt, een bagatel. Washington Star maakt zich tot spreekbuis van deze denkbeelden, wan neer het schrijft, dat deze aankoop van scheppn alleen te verklaren is uit een soort Engelsche hlokkadepaniek. De bekende Amerikaansche militaire deskundige vice-admiraal Stirling, con stateert in de New York Daily Mirror dat Engeland thans tengevolge van de bedrijvigheid van hel Duitsche duik hootwapen voor dezelfde moeilijkheden staal als in 1917, toen de Duitsche duik- booten er bijna in geslaagd waren de geallieerden op de knieën te dwingen. Engeland, aldii6 Stirling, bezit hiel voldoende oorlogsschepen om gelijken tred |e kunnen houden niet de Duilsche duikhootproductie. Hierbij komt nog het feit, dat het Duitsche luchtwapén, wat getalsterkte betreft, verre superieur is oan het Engelsche. AAMBEIEN? HUIDUITSLAG? OVERTOLLIG VET? DAN DR. SCHIEFER's STOFWISSELINGSZOUT Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en v a k d r o g 1 s t e n ERGENS IN ITALIË, 20 Dcc. (Stefani). In zijn weerninchtebericht no. 196 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In de grenszóne van Cy renaica heeft onze artillerie met succes» het artillerievuur van den vijand be antwoord en voorts de gemechaniseerde vijandelijke strijdkrachten in den sec- lor van Bardia onder vuur genomen. Tijdens een optreden met mitrailleur- vuur en bommen zijn onze lucht forma ties aangevalen door groepen vijande lijke vliegtuigen. Onze formaties rea geerden hierop en gingen een verwoed gevecht aan. Twee Hurricane-toestellen werden neergehaald. Een van onze ja gers is niet teruggekeerd. In dep nacht van 18 op 19 December is Alexandrië gebombardeerd. In den sector van het el Me leger aan het Grieksche front zijn nog hevige ge vechten gaande. Vijandelijke troepen concentraties in verscheidene plaatsen werden gisteren hevig gebombardeerd. Hierbij is een van onze formaties bom menwerpers rinor vier Gloster-machincs aangevallen. Drie vijandelijke toestellen werden brandend neergeschoten. Onze „Picchintelii" (duikbommenwerpers) de den een aanval op een schip en brach ten dit tot zinken. Voorts bombardeer den en beschoten zij concentraties van vijandelijke gemechaniseerde middelen en konvooien. Tijdens een aanvals- poging van den vijand op de Albanee- sche haven Valona. op 19 December, werden drie Blenheim-vliegtuigcn door onze jaeers neergehaald. In Oost Afrika is bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan de grens van de Soedan. Op 19 Deeemhcr werden een opslagplaats en verdedigingswerken van den vijand, in de omgeving van Me- temma getroffen. Op 18 December heb ben onze vliegtuigen met bommen van groot en klein kaliber tro°pen bestookt ten Noorden van hst station Eriba, .voorts spoorwegknooppunten te Haiva, waarbij de doelen rechtstreeks getrof fen werden In vier achtereenvolgende golven hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op Rrindisi. Onder cle burgerbevolking werden vijf perso nen tlcht gewond, onder wie twee vrou wen. NOORSCHE SCHEPEN VERLOREN OSLO. 20 Dec. ("D.N.B.). De te Oslo verschijnende Aftenposten maakt mel ding van het verlies van zeven in En gelschen dienst varende Noorsche sche pen. Dit zijn de motor- resp. stoomsche pen Beaufort (5053 brt.), Svein Jarl (1908 brt.), Stalheim (1G00 brt.). Kong Halfdan (1456 brt.), Balzac (962 brt.), Tres (946 brt.), en Gallus (^38 brt.). Bij zonderheden omtrent tijd en plaats van het vergaan zijn niet bekend. FLANDIN BIJ PETAIN GENEVE, 21 Dec. (D.N.B.) Maar schalk Pétain heeft vanochtend, naar uit Vichy wordt gemeld, den minister van buitenlandsche zaken, Flandin, voor een onderhoud ontvangen. RECHTSWEZEN Vader tot een week gevange nisstraf veroordeeld HAARLEM, 20 Dec. De politie rechter heeft heden een 45-jarigen plaatwerker uit Zaandam tot een week gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den onderwijzer van zijn zoontje had mishandeld. Verdachte had op 6 September den onderwijzer in diens woning opgezocht, omdat deze zijn zoontje zou hebben ge slagen. Tijdens het onderhoud werd de vader zoo kwaad, dat hij den onderwij zer niet alleen uitschold, maar hem ook een stomp in het gelaat gaf. De man ging zoo te keer, dat zich een groote menigte voor het huis verzamelde en de politie tenslotte moest ingrijpen. De officier van justitie zeidc, dat vele ouders niet willen inzien, dat er soms heel wat mankeert aan hun kroost. Men kan niet tolereeren. dat de onderwijzers het slachtoffer wor den van dergelijke oudere. De officier efschte twee weken gevan genisstraf. De politierechter legde een week op. TERCHREVEN DOOR CHARLES FLANDERS i'EEKENINOEN VAN ALEXANDER RAY MOND 81

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3