QEOPEND! Nieuw Parijs Burgemeester Graaf van Randwijck gaat 31 December heen £EH BOEK JfsLkAhmA I FILMS voor deze <week: Gedurende 28 jaar was hij Mmersroort's leidsman Zijn loopbaan Kerkni leuws Burgerlijke Stand Ir. F. M. Beunket Kerstmiddag voor de huisvrouwen DE POSTBODE ONVOORDEELIGE KLANT Van kerstboompjes, die verdwijnen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 STADSNIEUWS de burgemeester in zijn werkkamer Foto Archief A.D.) Naar wij vernemen, is aan den Burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwijck met ingang van 1 Januari 1941 eervol ontslag uit zijn ambt verleend. Hoewel het bekend wasdat onze Burgemeester binnen afzien- baren tijd zijn ambt zou neerleggen zijn ambtsperiode was reeds tweemaal verlengd zal bovenstaand bericht toch voor velen een verrassing inhouden. Een verrassing in teleurstellenden vorm, omdat Graaf van Randwijck onze stad bijna 28 jaar lang bestuurd heeft en in die vele jaren zijn beste krachten aan onze oude stad gewijd heeft. Het is nog niet lang geleden om precies te zijn 1 September 1937 dat de geheele burgerij in groote vreugde en blijdschap den dag herdacht, dat Graaf van Randwijck voor 25 jaar het bestuur over Amersfoort aanvaardde. Van alle zijden gewerden hem gelukwen- schen en geschenken en velen hebben zich geroepen gevoeld, om den jubilaris toen te huldigen en hem daarbij nog vele jaren een prettig bewind toe të wenschen. Op dien gedenkwaardigen eersten Septem berdag is gebleken, hoe onze burgerij aan dezen bewindvoerder gehecht was. Nog ruim drie jaar is Graaf van Randwijck op zijn hoogen en verantwoordelijken post gebleven, het einde van dit jaar zal tevens zijn afscheid beteekenen. Op het oogenblik weten wij nog niet, wie zijn opvolger zal zijn. Laten wij echter hopen, dat deze in het voetspoor zal treden van Graaf van Randwijck, die zich, ondanks de moeilijkheden, welke zijn ambt met zich bracht en de critiek, welke soms daarop gegeven is, immer getoond heeft: een vader van onze plaatselijke gemeenschap. ACHT EN TWINTIG jaar ambte lijk leven op een vooraanstaande pleats is goed, om, ontdaan van alle uiterlijk vertoon, den blik ach terwaarts te slaan en na te gaan, wat de afgelegde periode heeft ge bracht. Gemakkelijk is deze tijd ze ker niet geweest. De wereldoorlog, zoo kort na zijn ambtsaanvaarding, de Belgische invasie van vluchte lingen en militairen, de na-oorlog- sche hoogconjunctuur, de crisistijd, het werkloosheidsvraagstuk en der gelijke moeilijkheden vergden veel inspanning en gestagen arbeid. En daaraan heeft het nr>-«n burgemees ter niet ontbroken. Immer kon men hem in zijn werkkamer treffen en voor het omvangrijke werk, dat hem dagelijks wachtte, had hij een open oog. Met den gemeenteraad heeft de bur gemeester het steeds goed kunnen vin den. Zijn leiding was vlot, voor menig raadslid wel eens wat al te vlot Met straffe hand behoefde hij haast nimmer op te treden. Schijnbaar onbewogen hoorde hij steeds de wijsheid der vroede vaderen aan en het eind der geschiede nis was gewoonlijk, dat de zaken hun beslag kregen, zooals B. en W. dat wil den. Op zijn. jubileumdag. drie jaar gele den. hebben wij die schijnbare onbewo genheid gebroken gezien. Ontroerd heeft graaf van Randwijck toen zijn dankbaarheid voor alle blijken van nan hankelijkheid getoond. Ook tijdens zijri huldiging in de raadsvergadering was dat het geval. Amersfoort verliest met het afscheid van haar burgemeester \eel. Met hem- gaat een man heen. die immer het beste voor had en in die richting naar beste krachten en weten steeds gearbeid heeft. TV/J" R. J. C. Graaf van Randwyck werd op 3 Juli 1874 te 's-Gra- venhage geboren. Hij volgde in zijn geboortestad de lessen aan het gym nasium, van welke onderwijsinrich ting hij in 1893 het einddiploma ver wierf. Na zijn studie aan het Haag- sche Gymnasium te hebben beëin digd. ging hij naar de Utrechtsche Hoogeschool om daar de colleges in de rechten en de staatswetenschap pen te volgen. In het jaar 1899 pro moveerde hij aan de Utrechtsche universiteit op stellingen. Reeds het volgende jaar kwam zijn benoeming tot commies, chef der afdee- ling Algemeene zaken aan de gemeente secretarie te Leeuwarden, welke functie hij in 1902 weer verliet, als gevolg van zijn benoeming in dezelfde functie aan de secretarie der gemeente 's-Graven- hage. in welke stad hij later is benoemd tot referendaris. Gedurende tien jaren is hij werkzaam geweest in de residentie, welke hij in 1912 weer ging verlaten. In dat jaar werd hij benoemd tot burgemeester van onze gemeente. Mr. J. C. Graaf van Randwyck i6 be giftigd met het officierskruis, verbon den aan de Oranje Na6sau-orde. Zijn naam is ook nog verbonden aan enkele vereenigingen. Zoo is hij o.m. voorzitter geweest van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten (1916—1924), ter wijl hij ook voorzitter was van de Ka- naalvereeniging De Geldersche Vallei. In 1937 werd hij begiftigd met de Leo poldsorde. De Kerkeraad. der Ned. Herv. Gemeen te heeft, aldus De Amersfoortsohe Kerk bode, het volgend? drietal opgemaakt ter vervulling van de zevende predi kantsplaats: Ds. P. A'A Klüsener (Bodegraven), cis. E. E. rte Looze (Gouda) en P. P. J. Mon ster (Aalburg). GEBOREN: Antoniis Gerardus, z.v. Jo hannes Everardus Hendrikus Huurdeman en Anna Marie Wolffenbuttel. Geboren: Christoffel Theodorus. z. van Wilhelmus Johannes Antonius Bartels en Aneenita Hendriks van Kampen: Hermanus Johannes, z. van Wilhelmus van der Span en Adolphina Augustina Hooft. GEHUWD: Henri Frederik Keetell en Jo hanna Clasina van Heust. OVERLEDEN: Hendrika de Kruijf, oud 70 jaar. weduwe van Jacob Leonard Goedknecht. Julia Theodora HSssine. oud 34 jaar, onge huwd. Gerrit Ditzel, oud 56 jaar. echtgenoot van Hendrika Middendorp. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 20 Dec. Andijvie 816. boerenkool 57 prei 14. knollen 7—8. witlof 13—19. waspeen 7—8 per kg. Roode kool 5070. geelé kool 5053, groene kool 38. bieten 2555. wortelen 5051. rapen 40, uien 6570 per 10 kg. Seldery 17—21 per bakje. IJsbouten 18, Gieserwildeman 15, Winterjan 1519, Loutjespeer 12—17, Comtesse de Paris 12—20 per kg. Qoed nieuws voor de schaatsenrijders TT* EN paar dagen geleden schre- ven we, dat de eerste ronde voorbij was: Het ijs had verloren en was knock out geslagen door regen en dooi. Men kon zijn schaatsen weer in het vet zetten. Reeds heeft de gong voor de tweede ronde geluid. Eerder dan menigeen zal hebben verwacht, kunnen de schaatsen weer onder worden gebonden. Op de veldijs- banen in de omgeving heeft men vanmiddag zijn rondjes kunnen maken. En ook de banen van de Amersfoortsche JJsvereeniging en van het Voltapark hebben van daag de toegangspoorten wijd open gezet. We vernamen, dat de spiegelende vlakte van de IJsver- eeniging vanmiddag alleen nog maar door de jeugd mocht worden gebruikt. Morgen echter zal zij ijs en weder dienende voor jong èn oud toegankelijk zijn. Wij vernemen nog. dat ook de banen van ,.'t Stort" zijn opengesteld. Kleine rijwielzonden Een groot aantal wielrijders werd we gens kleine vergrijpen door den langen arm der wet achterhaald. Vier reden zonder achterlichtje, twee heelemaal zonder licht en de anderen zondigden tegen het verbod om fietsen onbeheerd en ongesloten langs den openbaren weg te laten staan. Uw vriend in donkere dagen. Ruime keuze bij J. H. ITTMANN Boekhandel Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 <xx)0000<x>0<xxx><x>0<><xxx>0<xxx> Door een zeer noodlottig onge val is gisteren overleden in den ouder dom van 60 jaar, onze oud-stadgenoot ir. F. M. Beunke, hoofd-ingenieur bij de Ned. Spoorwegen- Omtrent het overlijden van ir. F. M. Beunke, hoofdingenieur bij de Ned. Spoorwegen, vernemen wij nog, dat ir. Beunke tijdens een inspectie op een baanvak in de omgeving van Gelder- malsen fietste, toen hij door een elec- trischen trein van achteren werd gegre pen en een eind werd meegesleurd. Met den trein, welke hem had aangereden, is de heer Beunke in hopeloozen toe stand naar de Roode Kruispost te Utrecht overgebracht en aldaar na en kele oogenblikken aan zijn zware ver wondingen overleden. Ir. Beunke, die een voortreffelijk hoofdingenieur was, bereikte den leef tijd van zestig jaar. Louise Kooiman en Ko van den Bosch droegen voor Li IJ loopt 's ochtends en weer 's avonds In de duisternis op straat En probeert Uw huis te vinden, Dat waar 't stond nog altijd staat- H loopt met z'n tasch en lichtje En brengt de bestelling rond. Dikwijls vraag Ie: hóe bestaat 't Dat de man m'n huis nog vond H ij blijft accuraat bezorger. Ondanks alle duisternis En hij loopt noz èxtra moeilijk, Ais het glad (als Dinsdag) is- H ij is een bescheiden werker. Vraagt niets en sjouwt stevig voort Maar mag ik U dan iets vragen, Wat bij deze lijden hoort? Geeft aan „Post" een lichtend seintje Met een verfkwast: hier woon ik. 't Is een duisternis-attentie En 't werk van één oogenblik. Maakt den postbezorger wegwijs Op Uw eigen huis en erf. 't Gaat om huisnummer en briefbus En een kwastje witte verf. In de „donkere" bestelling - Helpt U hem een handje mee En U krijgt van „Post" denkbeeldig Dan een kaartje: m-h.d. (Nadruk verboden) PHI LI A WINTERHULP#NEDERLAND Tot 15 December jl. werd hier een bedrag van 5710.58 bijeengebracht De verantwoording 'van ee gehouden col lecten en de ontvangen giften voor de Win terhulp Nederland afdeeling Amersfoort to1 en met 15 December j.l. luidt als volgt: Collecte 29 November 1940 781,23% Collecte 30 November 1940 1805,93% Giften Pers. grondwerk centr. Werkpl. 15,52 B. V. 100,— Mej. C. A. W. K. 100,— N. N. 25,— S. B. v. D. 750,— N. V. N. F. 500,— Dr. E. v. E. 2.50 N.V. V. en D. 800 G. P. A. L. te L. 50.— P. N. 5- A. B. 10,— E. C. E. 10,— N.V. H. en W. 100,— Feestavond J. v. Sch. 75,— N. J. v. R. 2,50 Mevr. A. E. v. G. N. 10, G. L. 3,— Architecten Zw. Austerlitz 834.14 J. v. R. i,_ Pers. Ziekenh. de L. 59,75 A. B. v. O. A. 40,— Dr. J. F. B. v. H. 10,— H. S. 20.— E. J. L. 100.— In totaal werd dus tot 15 December ontvangen 5710,58 Uw huis gezellig door onze collectie T af elversier ing Kandelaars Kaarsen Klokken Kerstboomartikelen LANGESTR. 35 TEL. 4501 r Karin Hardt en Hilde Körber in (Foto: Bavarfa-Filmkunst) i scène uit de film „Carnaval"- (Grand Thédtre) Qrand-Théatre City-Theater CarnavaD HET is Carnaval in Miinchen,drie dagen vaji zorgeloos pleizier en feestvieren zijn aangebroken. Wie zich in de maalstroom van dit feest der zotheid stort, weet niet, wat hem te wachten staat, want alles wordt in die dagen van de menschen verwacht, behalve, dat men gewoon doet. Man en vrouw be hoeven elkaar niet „trouw" te zijn, zij mogen de bloemetjes buiten zet ten, zonder dat men hem of haar iets kwalijk neemt. Van het eene feest rolt men in het andere, men leeft zich uit in fantasie op alle ge bied. Wanneer tenslotte na drie dagen hoofdpijn en uitgelatenheid, waarbij inen den slaap verre gehouden heeft, heer Carnaval sterft, keert alles tot het gewone terug en wordt men weer de mensch van het alledaagsche leven, die zich niet meer in stormend enthousias me vergaapt aan enorme optochten of zich in dwaze costuums in het gewir war van overvolle danszalen met bal longen en confetti werpt met als eenig doel: vreugde en geen zorgen. Zoo gaat 't er in deze film te München toe en tal van aardige jongemannen en jongevrouwen draaien er in een doolhof van moeilijkheden en grappige scènes door elkaar. Midden in den maalstroom fladdert als een angstig vogeltje de klei ne Lisa, die eerst geen oogenblik aan Carnaval gedacht had en juist het meest er door aangegrepen wordt. Gelukkig voor haar treedt er een char mante beschermheer op. die bij het vorig Carnaval zijn vrouw verloren heeft. Wij zullen hier de complicaties niet beschrijven, het zijn er vele, te vele soms! Maar alles komt op z'n pootjes terecht en de manier, waarop dat go- beurt is zeker het aankijken waard. Men wordt er door geboeid en men leeft niet het feest der zotheid mede. mits men al les niet te serieus opneemt en mits men weet, wat Carnaval eigenlijk is! De regisseur Hans Schweikart heeft er een vlot geheel van gemaakt en vooral aan de optochten en de dansfpesten grof* te zorgen besteedt. De speelrollen worden niet verveeld door beroemde namen, maar door filmkrachten, die aan elkaar gewaagd zijn; Karin Hardt, als de kleine Lisa en Fürbinger als beschermer Peter Wendland, treden het meest op den voorgrond. Wie weer eens met Carnavalspret wil kennis maken, zij het dan niet als deel nemer, kan zijn hart aan deze film op halen. „En als de ster bleef stille staan" WE zijn thans in den Kersttijd en deze dagen kenmerken zich door een sfeer, die anders is dan al het andere. Dit trad ook aan het licht op de bijeenkomst, welke gistermiddag voor de leden van de Huisvrouwenvereeni ging in de Theosofische Loge werd be legd. Er was een speciaal Kerstprogram ma samengesteld en hierin traden op Louise Kooiman, in dien kring geen onbekende, en Ko van den Bosch. Samen voerden zij een bewerking van Eduard Veterman van Felix Timmer mans' verhaal „En als de ster bleef stille staan" op. Er was veel dankbare aan dacht hij hPt publiek. „En als de stpr bleef stille staan" is tvpisrh het werk van Timmermans en dus is het ook echt Vlaamsch. F.en merk waardig „volksrh" verhaal, waarin het landelijke van den humor en de eenvou digheid van het gewone, a'ledaagsche leven worden beglansd door het mystie ke licht van de Kerstgedachte. Drie bedelaars zijn er, die zich in den Kersttijd uitdossen als de drie wijzen van het Oosten om zoo gekleed geld ge noeg te kunnen verzamelen om zich eens een dag zat te eten en zat te drin ken. Zij doen lang geen slechte zaken, die bedelende Üostersche wijzen. Maar tenslotte, als zij juist op weg willen naar hun feestdisch. mislukt het heele plan. Zij ontmoeten in een kermiswagen een jonge moeder met een pasgeboren kind. Zij geven daar al hun geld af, want een kind, ook al is het pas een paar. uur oud, kost geld. En dan mengt Timmermans het mystieke van de Kerstgedachte door zijn verhaal, want hij doet, een paar blad zijden achtereen, alsof die bedelaars werkelijk de drie wijzen zijn en alsof het is een eenvoudige svmboliek. die in dit verhaal verborgen ligt hun gaven metterdaad -«.an de maagd Maria en haar Kind geschonken werden. Ten slotte ontbreekt dan ook de belooning niet, want de zielen der hede'aars varen ten hemel. Een zinnebeeldig verhaal dus. opzet telijk in den trant van de eenvoudigen van geest gehouden. Het werd door Louise Kooiman en Ko v. d. Bosch op onopgesmukte wijze voorgedragen. Men kan van dit soort programma's natuur lijk veel zeggen, maar het is niet noodie. want zij snreken genoegzaam voor zich. Deze middag had trouwens slechts tot doel. de Kerststemming te brengen in den be-lo'ep kring van vpreeoigings. 'eden en beoogde reen publiciteit. Vol •■'oende zij het ons dus te verwijzen naar hef goedgemeende annlans. dat na het slotbedrijf door de zaal klonk en waar mee reed? werd aangetoond, dat hij de samenstelling van dit programma een goede keus gedaan werd. Na de pauze volgde nog een korte voordracht van IvOuise Kooiman, die „Het kerstgeschenk" van Top Naef ten gehoore bracht. Hij kocht niets, maar nam een kistje met geld onder z'n hoede Uit een winkel in de Langestraat ie een geldkistje, inhoudende ruim hónderd gulden, gestolen. Het stond ergens in een hoek van de zaak en menmagaannemen.dat een „klant" zich er meesier van heeft gemaakt. Vermoed vyordt dat deze onvoor- deelige bezoeker terdege op de fcoog- te van de situatie is geweest. Hij heeft waarschijnlijk eerst de. electri- sche winkelbel uitgeschakeld en ie vervolgpns, toen de bediende aan tafel zat, weer naar binnen gestapt, doch ditmaal niet om inkoopen te doen. In ieder geval heeft deze klant voorloopig geen reden om te klagen over de bediening in dien winkel, want het kistje stond klaar om weggenomen te worden. Uit gen boschje achter St. Louis zijn een paar sparren spoorloos verdwenen 'ernand. die het mpt de problemen van het mijn en dijn niet al te nauw neemt ie er gewapend met epn zaag heenee trokkpn en heeft in het avondlijk duis ter zijn slag geslagen. De eigenaar van de hoornen is het uit den aard der zaak heelemaal niet met den lanevingerigen kersthoomenvriend eens. Hij heeft op het politiebureau aangifte van den dief stal gedaan. „Met geheime opdrachtH ERGENS in een subtropischen uithoek van de wereld worden telegrafisch opdrachten in ontvangst genomen en dan treedt een rader werk van intriges, van listen en dreigementen, van intelligentie en dommekracht in werking. Een oud man, een dollarkeizer van den bloede, aast op een contract niet de regeering van „Santonna," dat hem recht zal geven op de volledige ex ploitatie van de in dit land aanwe zige beryllium: .Zeg aan dien Bran- ting, dat hij zich moet laten om- koopen zoo niet, dan zal hij mij leeren kennen," zegt hij. En dan zet de film in met een pracht van een café chantant-opnamc. We komen gelijk in contact met de hoofdrol spelers in het groote avontuur, dat van stapel gaat loopen. Er is Marion (Camilla Horn), die tusschen de zeelui doordanst zooals dat alleen in havensteden kan voorkomen. Er is de stuurman Jenssen (Carl Fröhlich), die haar hart zoo lang het duurt veroverd heeft, en er is ook Bran- ting. die zich moet laten omkoopen, maar die het vertikt. In een donkere straat wordt hij door drie mannen aangevallen. Jenssen schiet hem te hulp en legt, door Bran- ting te redden, zonder het te weten een schakel, die beider toekomst zal verbin den. Het is een toekomst, die de kiemen van veel gevaar doet uitlokken. Maar een toekomst, die onder de schutse der voorzienigheid staat, want het goede wordt beioond. en het kwade ook! We zullen van den inhoud van deze film verder niets meer zeggen dan dat hij ontleend is aan het boek „Viel Lnrm urn Severin" van Edmund Sabott een best seller. Het gegeven werd in de film op zeer verdienstelijke wijze uitgewerkt. Welis waar wist de regisseur, die met veel ge voel voor schijnbaar onbelangrijke de tails te werk gaat, niet altijd de vaart er in te houden, maar het verhaal is op- zichzelf te spannend om dit als een groot euvel te doen gevoelen. Camilla Horn maakte van de danseres iets heel goeds: een ramp voor het oog der wereld, een vrouw met berouw voor het oog der goedgeloovigen en - nu ja iets. dat de moeite waard is voor het oog der camera. Gustav Fröhlich is de ridder zonder vrees of blaam, zooals men dien wel kent van 't witte doek. Een goed acteur is Fröhlich in ieder geval. Anton Pointner maakt een haarfijn ge typeerde figuur van den gentleman-op- lichter Zaroff; en Aribert Wascher mag er als de vette, onscrupuleuze diplomaat alle opzichten zijn. De groote naam hebben we opzettelijk tot het laatst bewaard. Het is die van Paul Wegener, die in een vroegeren tijd triomf op triomf vierde in de Duitsche film. Het is de welkome verrassing van deze film. dat een acteur als Wegener er gelegenheid in krijgt een rol te spelen, die hem ligt en een tvpe te scheppen in een genre, waarin hij groot geweest is en het nü nog is. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 20 t.m. Maandag 23 Dec. vertooning van de Mm „Carnaval". Voorstellingen: Vrijdag 0 30 en 8. Zaterdag 2.3b, 6 en 8.15. 'n? 1.45, 4, 6.15 en 8.30. Maandag 8. .CITY "i MATER. Van Vrijdag 20 t.m. Maandag 28'December vertooning van de film „Met geheime opdracht". Voorstellingen: Als in Grand ThéAtre, doch ook Maandag om 6.30 en 8 uur. rem bra vut theater - Vertooning van de film „De moordzaak Holm". t'KRHlMS Korre H>ix<traat 4 - Voor aiiê meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.80 tot 5.80 uur n.m Op andere dagen de« avonds RK OPENBARE LEESZAAL. - Wijers- straat 2. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES- ZAAL. Muurhuizen 9 SIERKUNST.11 t.m. 23 Dec. Tentoonstel ling van schilderijen, so'iarellen en tee- keningen van Court Veldkamp. TIJSSELP'GIS MODELHUIS, - 16 Dec.—1 Jan. Expositie van betere meubelen. DE VALK - 2t Dcc. Concert van het Neder!. Symphonie Orkest voor le-len van het Nederl. Verb v Vakver 8 uur. AMICITIA. 22 Dec Concert voor de Con- certvereqnirinT Nnslre en Füpse. DE VALK. 26 Dec. 10.15 uur. Concert van De Stem des Volks. ST. JORISKERK. 26 Dec. 2.30 uur. Kerst uitvoering van Amersfoort's Mannen koor. DE VALK. 26 Dec. Dans- en Kerstfegst, 7 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5