Ononderbroken lucht aanvallen op Engeland Commentaar van de „Diplo" op een rede van Bevin Duitsch oordeel over den toestand van Engeland DE EEMLANDER Maandag 23 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 151 Liverpool zeer zwaar geteisterd Joegoslavische grensstad gebombardeerd Japans samen werking met de asmogendheden Halifax wordt ambassadeur te Washington KONING BORIS BIJ DE STUDENTEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen Schaatsenrijders verongelukt De neutraliteit wederom in het geding De politiek der Ver. St. jegens het Empire De Britsche bomaanval op Berlijn Brand in hoofdstation te Groningen CHT AMER3F00RTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week I 015 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERÏENTiEN re^e'* net inbegrip van een bewijsnummer, i elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). Sedert den vooravond van 22 De cember zijn talrijke golven Duit- sche gevechtsvliegtuigen gestart om een belangrijke industriestad in Midden-Engeland aan te vallen. De eerste berichten melden, dat een aaptal groote branden kon worden waargenomen. Dat het beeld der verwoesting van Liverpool nog indrukwekkender is dan dat van Coventry, blijkt uit de thans ontvangen berichten dor afzonderlijke vlieghiigbemanningen over den aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Liverpool en enkele andere steden in Zuid- en Midden-Engeland. Reusachtige branden van tot dusver onbekende af metingen zijn waargenomen. De nacht was helder en zoowel van geringe als van de grootste hoogte waren de afzon derlijke branden, die zich van uur tot uur uitbreidden tot een vlammenzee, duidelijk te onderscheiden. In het water van de Mersey weerspie gelden zich spookachtig de kleuren en schijnsels van de steekvlammen, die achtereenvolgens door ontploffingen ontstonden, en de vlammenbundels van de brandende tanks van Birkenhead. Het schijnsel van de vlammende gebie den, waar de doelen gelegen waren, was voor de Duitsche bemanningen op de terugvlucht nog zichtbaar tot op een afstand van 250 K.M., d.w.z. bijna tot de Engelsche Zuidkust. Bijzonder zwaar werden de Vandon- Wellington en de Bramley-Moorehavens getroffen, met de talrijke pakhuizen te midden van de totale dockinstallaties. Ook de verder naar het Zuiden gelegen Waterloodocks kregen zeer zware tref fers. Door de buitengewone brandbaar heid van de tabak- en wolopslagplaat sen, die in de nabijheid van de Stan- ley-haven liggen, benevens van de drie graanopslagplaatsen breidden de bran den, die door brisant- en brandbommen aangesticht waren, zich daar met razen de snelheid uit, zoodat het wel leek, of het geheele doel in vlammen stond. Hetzelfde beeld bood het stadsdeel Birkenhead aan de'monding van de Mersey, waar behalve de groote droog dokken vooral de waardevolle olietanks liggen. Dikke, zwarte rookwolken, tel kens weer verlicht door roode vlam mentongen, bedekten het geheele stads deel en strekten zich naar de zeezijde uit. Enkele bemanningen, die hun doel laat in den nacht bereikten, konden bij hun nadering acht groote bralden, ten deelo naar schatting vierhonderd meter lang, en tallooze kleinere branden waar nemen. Bij hun vertrek was hetzelfde gebied nog slechts een fclstralende vuur zee, zoodat men jich nauwelijks een voorstelling kan maken van de snel heid der uitbreiding. Ondanks dezen geweldigen, groot- scheepschen aanval met vele honderden vliegtuigen en ondanks den vertwijfel den luchtafweer van.de Engelschen, die telkens weer de Duitsche vliegluigcn nerveus met hun zoeklichten trachtten te betrappen en hevig vuurden, zijn alle Duitsche vliegtuigen op cón na terug gekeerd.! Volgens de berichten van den Amcrikaanschen correspondent te Londen begonnen gisteravond kort na het vallen der duisternis nieuwe zware luchtaanvallen op alle dee- len van Engeland. Vooral Liverpool werd opnieuw hevig gebombardeerd. Andere aanvallen werden gemeld uit een stad in het Noord-Westen, uit twee steden in het Noorden, uit GENERAAL DENTZ UIT SOFIA VERTROKKEN SOFIA, 23 Dec. (D.N.B.). De Fran sche hooge commissaris voor Syrië, generaal Dcntz, heeft na een verblijf van enkele dagen in de Bulgaarsohe hoofd stad zijn reis naar Istanbocl gisteravond voortgezet. Daar de spoorwegverbinding tusschen Rulgarije en Turkije als ge volg van de overtrooroingen in Thracië nog steeds onderbroken is. zal de gene raal zich Woensdag van Boergas. de Bulgaarsche havenstad aan de Zwarte Zee, per schip naar Istanbocl en van daar verder naar Beiroet begeven. twee steden in East, Anglia en uit een stad in het Oosten en. uit een stad in het Westen va!n de Mid lands. Er werden berichten ontvangen over ontploffingen in een ongenoemde Lon- densche stadswijk, evenals over verlie zen aan rhenschenlevens en materieele den luchtaanvallen gedaan op West- Schotland. Reeds Zondagavond vroeg, zoo meld de de Engelsche rJtlio, is in het stadsge bied van Londen luchtalarm gegeten. Ook uit andere deelen van Engeland werden te Londen berichten ontvangenw dat Duitsche vliegers boven deze gebie-" den gevlogen hadden. Nadere bijzon derheden werden door de Engelsche radio Zondagavond echter nog niet me degedeeld. De Londensche scheepsradio meldt, dat Liverpool en de oevers van de Mersey met hun talrijke industricele installaties en „docks" Zondag avond opnieuw door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen. Er zij,n personen om het leven gekomen en er is schade aangericht. BELGRADO, 23 Dec. (D.N.B.). In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben Engelsche vliegtuigen de Joegoslavische grensstad Susjak gebombardeerd. Twee bommen kwa men in het centrum der stad te recht en richtten aanzienlijke Schar de aan gebouwen aan. Er zijn geen menschenlevens te betreuren, doch wel zijn verscheidens personen ge wond. Omtrent het nachtelijk bombardement op de Joegoslavische grensstad Susjak door Engelsche vliegers worden nog de volgende bijzonderheden vernomen; In de aangrenzende Italiaansche stad Fiume werd van 23.55 tot 00.52 Duit- schen zomertijd luchtalarm gemaakt, doch er verschenen geen vijandelijke vliegtuigen. Om 1.15 werd opnieuw luchtalarm gegeven. Kort daarop kwa men uit Zuidelijke richting drie Engel sche bommenwerpers, waarvan er twee in de richting van Triest vlogen, terwijl de derde boven de Joegoslavische grens stad Susjak cirkelde en twee bommen van zwaar kaliber uitwierp, die op een open ruimte terecht kwamen. Tot ver in het rond sprongen de ruiten. Acht personen werden door steenbrokken, granaatscherven en gebroken glas ge wond. Niemand werd gedood. Twee an dere bommen vielen op natten grond en richtten verder geen schade aan. Mili taire kringen in Joegoslavië vermoeden, dat de bommen bedoeld waren voor de Joegoslavisch-Italiaansche spoorbrug over de rivier de Rijeka. TOKIO, 23 Dec. (Domei). De Japan- sclic militaire missie onder lt.-generaal Yamasjita is uit Tokio vertrokken naar Italië en Düitschland. De reis gaat over Siberië. De toenemende verscherping van den buitenlandsch en binncnlandsch politie- ken toestand van Japan heeft Konoye aanleiding gegeven het kabinet op een hechtere basis te plaatsen om den eco- nomischen en socialen opbouw volstrekt veilig te.stellen tegen nog aanwezige op positie. Aldus beoordeelen volgons Do mei politieke waarnemers den door de ministerwisseling ontstanen toestand. De uitbreiding van de weermacht zonder ge lijktijdige totale mobilisatie van het volk binnen het kader van de nieuwe sfruc- iiur is niet voldoende om het hoofd te bieden aan „toekomstige ontwikkelin gen". Japan moet ook voor de nieuwe orde in de wereld tijdig krachten gereed houden. Met den vroegeren premier. Hi- ranoema, en generaal Yanagawa. die tot dusverre chef van het, Chineesche bu reau vyas, zijn aan het kabinet sterke po litieke zoowel als militaire krachten toe gevoegd, welker vérstrekkende invloed voor de principieel nieuwe doelstellingen van Japan doorslaggevend is. Tenslotte schrijft Domei, dat ook de vroogerp mi nister van oorlog generaal Arka hij het kabinet aangesloten zal worden als mi nister zonder portefeuille. SPIONNEN IN ITALIË VEROORDEELD ROME, 23 Dec. (D.N.B.). Het spe- ciale gerechtshof voor de verdediging van den staat heeft, op 21 December de volgende vonnissen geveld tegen de le den van een bende, die zich schuldig hadden gemaakt £ari spionnage ten gun ste van ceri vreemde mogendheid: de beide voornaamste beklaagden, een z.g handelsvertegenwoordiger in Tarente, en een betalingsmeester der marine werden ter dood veroordeeld, drie andere be klaagden, 'n. onderofficier, der.marine, 'n arbeider van een scheepswerf en diens vrouw kregen levenslange tuchthuis straf, een beklaagde (kreeg dertig jaar, en zestien beklaagden drie tot tien jaar tuchthuisstraf. Drie beklaagden zijn we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Het doodvonnis is Zondagochtend reeds voltrokken. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) In Londen is officieel medege deeld, dat de koning de benoeming van Lord Halifax tot Britsch am bassadeur te Washington heeft goedgekeurd. Aöthony Eden volgt Lord Halifax als minister van bui tenlandsche zaken op. Kapitein David Margesson, de parlemen taire secretaris van het ministerie van financien, wordt minister van oorlog. ZWOLLE, 23 Dec. Gistermiddag is de 14-jarige P. Otterman bij het schaatsenrijden door het ijs gcza'Kt. Een voorbijganger trachtte den jon gen te redden, doch zakte zelf door het ijs, zoodat hij den drenkeling los moest laten. Toen O. werd op gehaald. waren de levensgeesten reeds geweken. In Slagharen is gisteren de 19- jarige J. Blauwgeers in een wak ge reden en verdronken. Koning Boris van Bulgarije (in burger) wordt bij een fees telijke plechtigheid der uni versiteit te Sofia hartelijk be groet door de studenten. (Foto Scherl BENOEMINGEN IN FRANKRIJK GENEVE, 22 Dec.' (D.N.B.). Uit Vi chy wordt gemeld:,Binnen hét kader k'an de reorganisatie van den voorlich tingsdienst zijn twee nieuwe plaatsver vangende leiders voor de pers- en cen- suurafdeeling benoemd. Den leider van deze afdeeling, Pierre Dominique, is als plaatsvervangend chef voor de afdee ling pers Pietri, de neef van den Fran- schen ambassadeur te Madrid, toege voegd en als plaatsvervangend chef voor de censuur de voormalige hoofdredac teur van de Matin, Dufour. Door de Britsche censuur vrij gegeven foto van een door Duit sche bommen verwoest gebouw in een Londensch district. (Foto Scherl) BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). - De En gelsche minister van arbeid Bevin heeft in een bijeenkomst van de buiten, landsche persvereeniging te Londen verklaard, dat deze oorlog geenszins al leen een oorlog van Engeland is. Enge l-and strijdt voor een beginsel, dat het leven der menschhcid voor generaties zal verbeteren, wanneer het maar een maal tot werkelijkheid is geworden. Hij verklaarde verder, dat de sympathieën en gevoelens van den enkeling geen ruimte meer lieten voor neutraliteit. Er kan geen neutraliteit zijn tusschen reelit en onrechtvaardigheid. Op deze uitlatingen publiceert de Deutsche Dipiomatisch-Politische Kor- respondenz een commentaar. Zooale het vorige jaar de Britsche campagne tegen het begrin „neutraliteit" ten doel had voornamelijk de landen in het Z.O. en Noorden van Europa in dm oorlog te betrekken, zoo gaai het er ditmaal voor Engeland om. aldus de Diplo. in den nood. waarin zich het Empire doar den oorlog, dien liet zelf ontketend heeft, bevindt, de Amerikaansche hulp tot de laatste consequentie te winnen. Engeland kent in zijn zucht om an dere volken te eigen bate te gebruiken geen grenzen en het is niet meer dan natuurlijk, dat het hoe gevaarjij.ker zijn toestand is deze instincten des te vrijmoediger tot uiting laat komen. Eeni ding moet men te Londen mi eindelijk eens laten varen, narhelijk het streven steeds weder.-aap de wereld voor te spiegelen, dat het zijn. oorlog altruïs tisch voor anderen voerj. Engeland beschouwt als zijn oorlogs doel ,het herstel van den toestand, waar. in het door het heheerschen van alle toevoerwegen en door controle op den wereldhandel het lot van elk afzonder lijk land hetzij groot of klein op genade of ongenade in eigen hand kan houden. liet houdt, zich derhalve bij den onbeperkten uitliohgeringsoorlop tegen vrouwen en kinderen, die zelfs dan in vollen omvang tegen niei-öorloe- voerenden gehandhaafd wordt, wen- neer deze zich niet onvoorwaardelijk naar zijn wil schikken. Doel on methode van dezen immoree- len strijd is derhalve nooit vrijheid, doch knechtschap en knechting in den hoogsten graad. Niets anders 'dan on- menschelijkheid is het, waarmede En geland zonder de minste wroeging tot het doel tracht te geraken. Wanneer de asmogendheden thans op alle oorlogs tooneelen dit Engeland bestrijden, ge schiedt dit niet in de laatste plaat*, om ook de overige naties in dit gebied van dit regime vin ondraaglijke willekeur te bevrijden en aan deze eeuwige Brit sche terreur, een einde te maken. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). De Berliner Boersen Zeitung wijdt on der het opschrift: „Is Engeland groggie?" een hoofdartikel aan den toestand van het Britsche rijk. Als motto worden de woorden geciteerd van den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Kennedy: „Amerika behoort in te zien, dat Engeland zoo goed als ver slagen ie." Het biad schrijft: „Militair al lang verslagen, 6taat Engeland thans- ook in politiek en economisch opzicht voor. de ruïne der illusiepolitiek van de pluto cratische oorlogskiiek. De zorgen voor het rijk en het moederland loopen Chur chill over het hoofd. Met hem vragen zijn collega's van oorlogsproductie, fi nanciën, scheepvaart, en landbouw zich wanhopig af, hoe zij het zinkende schip nog kunnen redden. Lord Lothian heeft te Washing ton openlijk gezegd, dat de finan cieels kracht van Engeland op een eind loopt. Schepen en vliegtuigen, munitie en geld moeten verkregen worden, anders 6tort Engeland in een. Het tijdstip is gekomen, waar op de koude, berekenende Ameri kaansche zakenlieden overwegen, of het nog wel eenigen zin heeft, aan de bankroete Britsche onderne ming te leveren en haar te finan cieren." Het blad herinnert er aan, dat het Britsche wereldrijk op grond van de neerwaartsche ontwikkeling der laatste weken door de Vereenigde Staten 6lechts wordt beschouwd als een fail liete boedel en dat men de onnutte, de cadente leidende groep in Engeland reeds afgeschreven acht. De Engelschen hebben de slimheid der Yankces onder schat en bovendien hoogmoedig op hen neergezien. Men heeft indertijd ge meend, de voorwaarden voor de Ame- rikaansche hulp zelf te kunnen bepa len, maar de geslepen Amcrikaansche zakenman heeft gebruik gemaakt van den ongunstigen toestand van Enge lantj. Het droombeeld der Amerikaansche hulp is de moloch geworden, waaraan rijkdom en toekomst van. Engeland worden opgeofferd. De chauvinistische Amerikaansche pers vond in Churchill dén' pionier voor de Amerikaansche plannen tot het uitoefenen van een we reldmacht. Geen \yonder dat de vraag „zijn of niet zijn" thans door de Ame rikanen in hun eigen belang wordt be antwoord met de woorden „niet zijn". De Vereenigde Staten leggen stel selmatig.beslag op stukken van het Britsche rijk. Hoe meeh Engeland verzwakt, des te goedkooper kan de failliete boedel worden overgeno men. Beslissend is niet. of Engc- Iand6 groote reserves aan geld en deviezen reeds uitgeput zijn. beslis send is het besef, dat de oorlog voor Engeland zóó kostbaar is ge worden, dat de grens der financiee- le capaciteit zich reeds begint af te teekenen. Hoe meer deze grens ook voor de Amerikanen d».ide!ijk wordt, des te harder worden de voorwaarden voor de htilpverleening. Zeer zeker zullen rlc Amerikanen geen bezwaar hebben te gen een zoo groot mogelijke uitbreiding der hulpvcrleening, maar zij zullen er naar streven, dat Engeland zijn beta lingen voldoet door de liquidatie van zijn aanzienlijke kapitalen in Zuid- Amcrika, want daardoor zouden zij meteen bevrijd worden van hun mach- tigsten en ongemakkclijksten handels concurrent in de groote Zuid-Ameri- kaansche 6taten. BERLIJN. 23 Dec. (D.N.B.). Het bij zondere kenmerk van den aanval van Britsche vliegers op Berlijn in den naclit van 20 op 21 December, zoo meldt het D.N.B. nog, is de schade welke door bommen' aan woonhuizen is aangericht Er zijn in het geheel geen doelen getrof fen, die van militair bclaiig zijn of van belang zijn voor de economische oorlog voering. Uit de schade, welke de woon wijken geleden hebben, valt op te ma ken, dat de aanval uitsluitend op de burgerbevolking gericht was. De Dom, een der hekendste monumenten van de Rijkshoofdstad, is aan voor- en achter kant beschadigd. Ook het door den be roemden architect Schinke (geboren 1781, gestorven 1841), gebouwde Oude Museum en het Tuighuis vertonnen be schadigingen. Noch in de buurt van de Dom. noch op eenige andere plaats, waar de Engelschen hun bommen heb ben laten vallen, is eenig militair doel aanwezig. Conducteurskamer uitgebrand Veel schade in de tele graaf werkplaats GRONINGEN. 23 Dec. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaandcn brand in het hoofdstationsgebouw te Groningen. De brandweer rukte met groot ma teriaal uit onder leiding van haar commandant, den heer P. Plocgh. liet vuur werd met vij«f stralen op de motorspuit bestreden. De brand is ontstaan in de conducteurskamer en sloeg over naar de daarnaast ge legen telcgraafwcrkplaats. Door het krachtig ingrijpen van de brand weer kon voorkomen worden, dat liet geheele stationsgebouw in vlam men opging. De conducteurskamer is uitgebrand, terwijl de tclegraaf- werkplaats veel schade bekwam. ZIJ, die zich met ingang van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. •c>ooooooo*>ooooooooooooooooo<> DE VERDUISTERING X Vandaag' zaai de zon om 17-28 utir<> o onder. o O On Dinsdag: Zon op 9.5/ uur; onder. O g/"-29 uur. g g Maan op: 4.11: onder: 14 14 <fa.v.§ 00000000<X>00000\X>0000000000

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1